Dunántúli napló, 1975. november (32. évfolyam, 300-328. szám)

1975-11-24 / 322. szám

Világ proletárjai, egyesüljetek! A TARTALOMBÓL Lehet-e autót részletre kapni? Csak a felébe kerülhet Hongkong — pécsi szemmel Fegyházban a környék réme Szívinfarktus utca Létezik-e Loch Ness-i szörny? Kossuth karnagya Lesz-e újabb Klampár-ügy ? Hó a hegyekben A tél Hazai beköszöntét már nemcsak a fagypont alá süly- lyedt hőmérséklet, hanem az ország sok helyén a havazás, a hóréteg is jelezte, elsősorban a hegyekben. A legtöbb havat, 19 centiméter vastag hóréteget vasárnap a Kékestetőn mérték, ezt követte Dobogókő 13, vala­mint Lillafüred, Borsodnódas, Bánkút és Hidasnémeti 12, Eger környéke 6, és a Szabadság­hegy 4 centiméterrel. Nagyobb, összefüggő hótakaró inkább az észak-keleti országrészben ala­kult ki, hazánk dél-keleti térsé­geit egyelőre elkerülte a téli csapadék. A soproni üdülőkben — .ahol jelenleg is több ezren pihen­nek — előkészítették és kiegé­szítették a téli felszerelést, s va­sárnap már alkalom nyilt, első­sorban Brennbergbánya körze­tében, a ródlik, sílécek kipróbá­lására is. A Dunántúlon azon­ban elrontotta a téli szórako­zás, kirándulás örömét az erős és hideg északi, észak-keleti szél, amely időnként 80 kilomé­teres sebességgel kavarta fel a havat és az őszi faleveleket. A síkossággal, jegesedéssel legjobban veszélyeztetett köz­utakon a vasárnapra virradó éjszaka is dolqoztak a sózó és homokozó járőrkocsik. Elsősor­ban az M 1-es és az M 2-es autópályát és a főváros környé­ki hegyi utakat takarították. Pest megyében 24 homokozó és szó­ró gépkocsi dolgozott. A Veszp­rém megyeiek elsősorban a Bakonyban 20 szóró járművel tartottak őrjáratot, de Győr megyében, Hevesben, Borsod­ban, Nógrádban sem pihentek az éjszakai ügyeletes kocsik. Dél-Dunántúlon a kevés hó­esés nem okozott fennakadást a közlekedésben. Időközi választások Vasárnap időközi választáso­kat tartottak egy országgyűlési, s országosan több mint 200 helyi tanácstagi választókerület­ben. Veszprém megye 13. számú országgyűlési választókerületé­ben — amely Simon István ha­lálával üresedett meg — Ud- vardi Erzsébet festőművész ne­ve szerepelt a szavazólapokon, aki korábban egyhangúlag ka­pott bizalmat a jelölőgyűlése­ken. A 13. számú, Sümeg szék­helyű választókerület községei­ben reggel hat órakor megnyíl­tok a szavazóhelyiségek, vár­ták Badacsonytomaj, Balaton- ederics, Dabronc, Gogánfa, Nemesgulács és Szigliget vá­lasztópolgárait. Budapesten 31 tanácstagi választókerületben volt időközi választás vasárnap. Egy helyen, a Terézváros 95. számú tanács­tagi választókerületében két je­lölt között kellett választaniuk a VI. kerületieknek. Vietnam: Nagygyűlések az egyesítés mellett Vietnam városaiban és tartományaiban ezekben a napokban nagygyűléseket tartanak, amelyeknek részt-' vevői egyhangúlag helyeslik az ország újraegyesítését célzó terveket és intézkedé­seket. Szombaton 30 000 ember gyűlt össze Saigon egyik központi terén. Az egybe­gyűltek jelszavakat tartalmazó feliratokkal, transzparen­sekkel üdvözölték a Vietnam újraegyesítésének kérdései­vel foglalkozó politikai kon­zultatív konferencia eredmé­nyeit, amely kijelölte az egész ország számára az utat a szocializmushoz. Vo Van Kiét, a VDP Sai­goni Városi Bizottságának titkára üdvözlő beszédében hangsúlyozta, hogy a poli­tikai konzultatív konferencia kinyilvánította az egész or­szág népének Ho Si Minh elnök végrendeletének tel­jesítésére, a haza újra­egyesítésére vonatkozó aka­ratát és forró eltökéltségét. A konferencia határozatai arra irányulnak, hogy egész Vietnam a szocializmus út­jára léphessen. Az USA mezőgazdasági minisztere Budapesten Earl L. Bulznak, az Ame­rikai Egyesült Államok mező­gazdasági miniszterének,ve­zetésével vasárnap mező-I gazdasági küldöttség érke­zett hivatalos látogatásra hazánkba. Fogadására a Ferihegyi repülőtéren meg­jelent dr. Romány Pál me­zőgazdasági- és élelmezés- ügyi miniszter. Ott volt Eugene V. Mcaulilfe, az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövete is. Komló-MÁV DAC 1:1 (0:0) Gyakorlat az fon-fengeren Összeütközött két amerikai hadihajó Vasárnapra virradóan Szicí­lia partjaitól mintegy 130 kilo­méterre összeütközött két ame­rikai hadihajó. A világ egyik legnagyobb és legmodernebb hajója, a John F. Kennedy re­pülőgép anyaha j a nálánál jóval kisebb -iknap rakéta­cirkálóval 'tt össze az Ion tengik gyakorlatozás közben. Az összeütközés több tenge­részt a vízbe röpített. Mindkét hajó fedélzetén tűz ütött ki. Az anyahajon perceken belül, de a cirkálón csak két óra múlva tudták eloltani a lángo­kat. Egy amerikai haditenge­részeti szóvivő szerint a sze­rencsétlenségnek egy halálos és több sebesült áldozata van. Az amerikai 6. flottának a kö­zelben tartózkodó néhány rom­bolója egy szicíliai öbölbe vontatta az erősen megrongá­lódott Belknapot. A mentési munkálatok még folynak. A szerencsétlenségnek, ame­lyet később a Pentagon is be­jelentett, oka egyelőre nem ismeretes. A hírügynökségek megjegyzik, hogy mindkét hajó legmodernebb radarberende­zéssel van felszerelve, irányítá­suk komputerrel történik. A John F. Kennedy legénységé­nek száma 4500, a cirkálóé 350. Többgólos győzelem helyett - döntetlen Komló, 500 néző. V.: Geiger. Komló: Buús — Kelemen, Ko­vács, Steib, Tallósi — Keller, Pál, Lahó (Tresch a 65. perc­ben) - Jánosi, Radics, Bá­nyász. Edző: Csaba Gábor. MÁV-DAC: Krass — Kiss, Ko­vács, Kalmár, Szalai .— Né­meth, Hanich — Csollány, Gyomoréi, Pálos, Kozenkov. Edző: Kovács Imre. öt centiméteres hóban a komlóiak vezették az első tá­madást. Keller elfutott, beadá­sát Radics fejelte, a védők szögletre mentettek. A túlsó kapunál Hanich harcolt ki szögletet. Nem sokkal később Pálos, Csollány adogatás után Csollány lövését Steib a kapu torkából mentette szögletre. A mély talajú pályán nehezen mozogtak a játékosok. A 13. percben formás komlói táma­dás végén Krass kifutott kapu­jából, Keller kapura lőtt, de Kovács az üres kapuból a szögletre rúgta a labdát. Vál­tozatos játék után a komlóiak fölénybe kerültek. A 23. perc­ben Kovács, Jánosi, Pál volt a labda útja. Pál Radicshoz ját­szott, Radics lövése azonban elkerülte a vendégek kapuját. Egy perc múlva ismét Keller lövését kellett hárítania a győ­ri kapusnak. A 35. percben új­ra Keller veszélyeztetett. A 37. percben Bányász beadását Ra­dics fejelte, de a labda elke­rülte a kaput. A 44. percben Jánosi lövése szállt kapu mel­lé, Az első 45 percben a hely­zetek alapján gólokkal vezet­hettek volna a komlóiak. A helyzetek kihasználása azon­ban nem sikerült. A komlóiak játékából hiányzott az átütő erő. Szünet után megélénkült a játék. A 49. percben Radics éles szögből leadott lövését Krass szögletre ütötte. A soro­zatos komlói támadások az 51. percben gólt hoztak. Keller adott be a jobb ol­dalról, Jánosi kapta a lab­dát, és egy csel után a jobb sarokba helyezte. 1 :0 a Komló javára. Nem so­káig örülhettek a vezetésnek a hazaiak. Az 55. percben egyen­lítettek a vendégek. Pálos ki­ugrott a középen, Buús későn indult ki kapu­jából és Pálos a kifutó ka­pus mellett a hálóba gurí­tott 1:1. Az 57. percben Radics ke­rült jó helyzetbe, a léc alá tartó lövését Krass bravúrosan tolta szögletre. A győriek’ egyenlítő góljuk után meg­szállták , kapujuk előterét, a védejkaaésre összpontosítottak. A hazai csapat - beszorította ellenfelét. A 67. percben Bá­nyász ügyesen középre ívelt, Keller az 5-ös sarkáról kapu fölé bombázott. A 70. percben a kapura törő Radicsot buk­tatták a védők, a játékvezető nem látott szabálytalanságot. A hóval borított pályán a já­ték küzdő jellege domborodott ki. A csapatok nehezen alkal­mazkodtak a szokatlan körül­ményekhez. A komlóiak végig kezükben tartották a játék irá­nyítását. Helyzetet is teremtet­tek, a góllövés azonban nem sikerült. A játék képe és a helyzetek alapján a bányász­csapat győzelmet érdemelt vol­na. A döntetlen a vendégekre nézve hízelgő. Hegyi István A ;jövő nyártól Készül: a Balatonfüredi Hajógyárban r Érkezik: a Sió csatornán Télen a vontatóhajó jár Veszélyes komlói támadás végén Krass, a MAV-DAC kapusa kiöklözi a labdát. Fotó: Arató Régi-régi vágyuk teljesül a mohácsiaknak, de egész DéI- Duna-vidéknek és a Bácskába igyekvő autósoknak is, igaz, a mohácsiak mór régóta harcol­nak érte — egy új kompért a Dunán. Mert ami van, az ki­csi, s ha leúsznak az első jég­táblák a Dunán, a komp ab­bahagyja a szolgálatot, hídi al­kalmatosság híján kerülni kell Bátaszéken és Baján át. A jövő nyártól új, nagy befogadóké­pességű komp áll szolgálatba — ha nem is önjáró, mint a ba­latoni kompok, amilyenre a mo­hácsiak áhítoztak, de nagyon sokba került volna —, s ezzel lényegesen javul az összeköt­tetés a Duna két partja kö­zött. Érdeklődtünk a Balatonfüre­di Hajógyárban, itt kezdenek hozzá hamarosan a komp és a hozzá való vontatóhajó építésé, hez. Bár még tisztázásra vár­nak különböző, a komp bizton­ságos közlekedésével kapcsola­tos műszaki problémák, az már biztos, a jelenleginél nagyobb, 60—80 tonna (6—8 vasúti ko­csi rakománya) teherbírású komp jár, illetve vontatja majd a 300 lóerős vontatóhajó a mo­hácsi révben. S ami szintén érdekes, ha beáll a tél, s a komp pihenni kényszerül, az összeköttetés egy időre akkor sem szünetel, ameddig nincsen komoly jég, a vontatóhajó köz­lekedik. Harminc utast vihet a fedélzetén. A komp és a von­tatóhajó 15 millió forintba ke­rül és a jövő év közepén kezdi meg szolgálatát. De vajon hogyan utazik Ba- latonfüredről Mohácsra? Egy­szerűen. Lehajóznak a Sión, amikor megnyitják a csatorna zsilipéit. A komp és a hajó megépítését éppen erre az időre időzítették. A komp 11 méter széles, tehát átfér a zsi­lipen, amely negyven centimé­terrel szélesebb, a hajó kor­mányállása viszont beleütközne a Sió hídjaiba, ezért azt a Du­nán szerelik fel majd rá. Az egész utazás két-három napnál nem vesz többet igénybe. Hogy mi lesz az öreg komp­pal? Megtartják, tartalék lesz. És ennek a tartalékjával? Azt sem fogják nyugdíjba küldeni. A Dunán, Fájsz és Dombori kö­zött teljesít majd szolgálatot. héttői Dunántúli napló XXXII. évfolyam, 322. szám 1975. november 24., hétfő Ára: 1,50 Ft Az MSZMP Baranya megyiei Bizottságának lapja Ujj komp fcir Mohácson