Dunántúli napló, 1975. október (32. évfolyam, 269-299. szám)

1975-10-30 / 298. szám

Turiscseva „visszatért” Kaposvári Rákóczi-PM SC 5:4 (0:1) Üjmecsekalja, 2000 néző, v.: Lábodi. Rákóczi: Szabó - Ka­nyar, Ágfalvi (Duschák), Már­ton, Németh - Nagy, Kovács, Burcsa - Varga, Csépány, Ju­rái. PMSC: lankovics — Iványi, Maurer, Englóner (Kiss S.), Kin­cses — Dárdai P., Dárdai L., Lőrincz - Kardos, Kiss L. (Fá­bián), Jónás. A PMSC gyengébb bajnoki szereplése ellenére nagy ér­deklődés előzte meg a mér­kőzést. Ez az érdeklődés szólt az NB l-ben sikeresen bemu­tatkozó kaposváriaknak is. A PMSC összeállításának érde­kessége volt, hogy csaknem fél éves szünet után ismét he­lyet kapott a kezdő csapatban a sérüléséből felépült Kiss L, a cserepadon pedig ott ült két­hónapos szünet után Kiss S. A piros-feketék jól kezdtek, nem tisztelték maqasabb osz­tályban iátsszó ellenfelüket és mezőnyfölénvt harcoltak ki. Igaz, az első helyzet a kapos­váriak előtt adódott, melyet Ko­vács csúnyán fölé lőtt, de ez­után ismét a PMSC birtokolta többet a labdát. Jónás két lö­vése érdemel említést, mind­két alkalommal jól avatkozott közbe Szabó kapus. A 39. perc­ben qóllá érett a pécsi mezőny- fölény. Dárdai P. átadását a 16-oson álló Lőrincz nagy erő­vel a bal sarokba bombázta. (0:1). Szünet után folytatódott ,a pécsi fölénv. A csereként be­állt Kiss Sándor ió labdákkal indított, és a csatároktól is lát­hattunk ügyes húzásokat. Az 51. percben növelte előnyét a PMSC. A baloldalról ívelhetett be szöqletet Kardos, a labdát Kiss L. kopásból az 5-ösről védhetetlenüT bombázta a ven­dégek kapujába. (0:2). A má­sodik pécsi gólt gyors kapos­vári gól követte, egy perc múl­va Burcsa szépített. (1 :2). Ezek­ben a percekben ötletesen ját­szott a pécsi csapat, nem lát­szott meg az osztálykülönbség. Volt elképzelés a piros-feketék játékában. A 60. percben Dár­dai P. távo'i bombáia védhetet- lenül váqódott a kaposvári ka­pu iobb oldalába. (1 :3). A qólt korszerű pécsi támadás előzte meq, Kiss S. a félpályáról ve­zette a labdát, majd szöktette a baiszélen Jónást, akinek be­adását továbbította Dárdai P. a kapuba. Egy perccel később ismét csattant a taps az új- mecsekaljai pálya nézőterén, Kardos hatalmas bombáját Sza­bó szögletre ütöttfc. A 63. perc­ben vitatható 11-eshez jutott a Rákóczi. Iványi és Burcsa összecsapott a 16-oson belül, a Rákóczi játékosa elesett, a játékvezető a büntetőpontra Lőrincz a PMSC első gólját lövi a Kaposvár kapujába az első félidő 39. percében, Arató László felvétele mutatott. A 11-est a sértett fél, Burcsa lőtte, Jankovics kiütöt­te a labdát, a kaposvári já­tékos másodszorra nem hibá­zott. (2:3). Továbbra is lendü­letesen támadott a pécsi csa­pat és két perccel később Kiss átadásával Lőrincz törhetett kapura, Szabó kifutott és" a pé­csi középpályás higgadtan a kapus feje fölött lőtt a háló­ba. (2:4). Már-már úgy tűnt, hogy biztosan nyer a PMSC, amikor az utolsó 15 percben feleslegesen kapkodni kezdtek a védők és előbb Burcsa szépí­tett, majd Csépány egyenlített és végül a 83. percben Kovács 25 méteres lövése nyomón a labda Jankovics kezét érintve jutott a kapuba. (5:4). Hetven percen keresztül öt­letesen játszott a PMSC, feled­tetve vasárnapi gyengébb tel­jesítményét. Ez alatt a 70 perc alatt a középpályások jól szer­vezték a játékot, a csatárok vál­toztatták helyüket és bátran vállalkoztak lövésekre is. Ért­hetetlen, hogy az utolsó ne gyed órára mennyire visszaesett a csapat. A kaposváriak ekkor jól kihasználták a pécsi vé­delem megingásait és 10 perc alatt három gólt lőve, a maguk javára fordították a mérkőzés állását. PMSC kapujában Jankovics két gólban hibás volt. A védelem a hajrában bosszan­tó hibákat vétett, talán Kin­cses teljesítménye emelkedett az átlagos fölé. Középpályán a szünet után beálló Kiss Sán­dor remek átadásokkal vétette magát észre. Lőrinczet két gól­ja dicséri. A csatársorban biz tatóan mutatkozott be hosszú szünet után Kiss L.. Jónásnak és Kardosnak voltak ügyes meg­mozdulásai. A kaposváriaknál Kanyar, Nagv és Burcsa ját­szott megfelelően. Lázár Lajos PVSK—Táncsics 2:0 (1:0) Kaposvár, 100 néző, v.: Ta­kács. Az összeszokottabb, min­den részében jobb vasutas csa­pat végig fölényben játszott és biztosan győzött. Grünwald 11- es gólja jelentette a vezetést, majd a csereként beállt So- mogyvári fejelt a hálóba. Jók: Szabó, Grünwald, Gyurina, Kresz, illetve Hadzopulosz. y $ X y i «j i 1. Dorog—Dunaújváros 2. Debrecen—Pécs 3. V. Izzó—Volán 4. Szekszárd—BVSC 5. Bábolna—FÖSPED 6. B. Bányász—Miskolc 7. Egri Vasas—Ózd 8. Leninváros—Egri D. 9. B. Volán—DMTE 10. Cagliari—Juventus 11. Como—Róma 12. Torina—Inter. 13. Verona—Napoli-f 1 14. Piacenza—Foggia Népsport 1 x 2 1 x x 2 x 1 x 2 1 x 2 x 2 x Népszava 1 x 2 x 2 1 x 1 1 1 x X 1 1 x 2 2 Nép­szabadság 1 x Dunántúli Napló 1 x 2 1 x x 1 1 1 X 1 ZTE ll.—PBTC Véménd 1:0 (0:0) Bőrgyár-pálya, 50 néző, ve­zette: Aumann. Az első félidő­ben sok hibával játszottak a csapatok. A kapuk nem kerül­tek veszélybe. Szünet után sem javult a játék. A gól a 70. percben esett, Péter 16 méteres lövésébe Bogdán szerencsétle­nül nyúlt bele és a labda a bal sarokba vágódott, (öngól). Jók: Bagó, ill. Bogdán, Fied­ler. —D. Spartacus 3:1 (1:1) Véménd, 100 néző, v.: Mar- tines. Közepes iramú mérkőzé­sen a hazaiak végig fölényben játszottak. A játék képe alap­ján nagyobb arányban is győz­hettek volna. Góllövők: Bencsik, Orosz, Fiochsz, illetve Németh. Jók: Kajtár, Fiochsz, Bencsik, illetve Vida, Orsós és Németh. Zalaegerszegi TE—Komlói B. 0:0 Komló, 400 néző. V. Dravecz. Zalaegerszeg: (Bolemányi ­Molnár, Mihalecz, Papp //., Filó - Tóth I., Rácz, Csepregi (Józsi a szünetben) - Bogáti, Soós (Szimacsek a 34. perc­ben), Kelemen. Edző: Szöcs Já­nos. Komlói Bányász: Buús - Kelemen, Kovács, Steib, Tallósi - Keller, Pál, Lahó (Jresch a 60. percben) — Jón • Havasi (Róth a 75. percben), Radics. Edző: Csaba Gábor. Mihalecz szabadrúgása, majd . Bogáti szöglete után alakult ki veszélyes helyzet a komlóiak kapuja előtt az első negyed­órában. A 18. percben Radics a balszélről ívelt középre, Já­nosi nagyerejű kapáslövését bravúrral • ütötte ki Bolemányi. Ezt követően jobbára mezőny­játék folyt, a hazaiak veszé­lyeztettek többet. Az 54. perc­ben Filó szabadrúgását Kele­men nagyszerűen fejelte a jobb sarok felé, Buús bravúr­ral mentett. A 70. percben megszerezhették volna a győz­tes gólt a komlóiak. Keller be­adását Jánosi visszafejelte, de Havasi három méterről a kapu fölé továbbította a labdát. A 90. perc után 11-es rúgásokra került sor, mely alapján a ZTE 5:4 arányban nyert. Egyenlő erők küzdelmét hoz­ta a Felszabadulási Kupa 12. csoportjának rangadó mérkő­zése. A komlóiak több* veszé­lyes helyzetet teremtettek, mint ellenfelük, ám ez nem volt ele­gendő a győzelem megszerzé­séhez. A büntetőrúgásnál a higgadtabb zalaegerszegiek bírták jobban. Jók: Mihalecz, Filó, Tóth G., Kelemen, illetve Kelemen, Kovács, Pál, Radics. Grünwald Géza Mázaszászvár -Siófok 1:0 (0:0) Siófok, 100 néző. V.: Földvá­ri. A vasárnapi mérkőzésen el­szenvedett vereség után a visz- szavágás vágya fűtötte a ha­zaiakat. A mázaszászvári együt­tes némi szerencsével megér­demelten győzött. Góllövő: Bí­ró. Jók: Kólya, Széles, Bocz, il­letve Suponyó és Pintér. r A Baranya megyei Állami Építőipari Vállalat fe luesz: épületátadás előtti fa Ica r ításr a nöí munkaerőt Jelentkezés: Pécs, Szántó Kovács János u. 1. (ÉM. szálló) Munkaerőgazdálkodás. Érdeklődő levelekre válaszolunk. Levélcím: 7601 Pécs, pf. 147. A nőknél is szovjet siker a Tornász Világ Kupán Egerváry 3—4. A londoni Wembley-stadion Empire Pool csarnokában a női versennyel folytatódott az első ízben kiírt Tornász Világ Kupa, ebben a mezőnyben hat szov­jet, valamint két-két magyar és román versenyzőnő mérte össze erejét. A női versenyt kimagasló tel­jesítménnyel, nagy biztonság­gal az olimpiai és világbajnok­nő, a szovjet Ljudmilla Turiscse­va nyerte, aki ezzel a győze­lemmel tulajdonképpen „visz- szatért", hiszen idén májusban a norvégiai Európa-bajnoksá- gon - talán életében először- nem tudott az élmezőnyben vé­gezni. A szimpatikus versenyző­nőt ezúttal sem az ellenfelek, sem pedig egy váratlan ese­mény nem tudta kizökkenteni lendületéből. A felemáskorlát gyakorlat végén, amikor Turis­cseva már a leugrásnál tartott, a szer feszítőberendezése meg­pattant és a talajra érkező tor­násznő mögött a korlát „össze­omlott". Szerencsére sérülés nem történt. Turiscseva mögött (akinek a legrosszabb pontszáma is 9,75 volt - az ugrásban) honfitárs­nője, Olga Korbut végzett, aki ezúttal a szokásosnál jóval töb­bet rontott. A harmadik helyen holtverseny alakult ki a szovjet tornasport harmadik legjobbja, Elvira Szaadi és — ez igen kel­lemes meglepetés — az egyre jobban formába lendülő ma­gyar Egerváry Márta között. A Bp. Honvéd versenyzőnője ma­gasan felülmúlta a májusi EB-n nyújtott teljesítményét, egyetlen szeren sem hibázott. Az ugrás kivételével minden szeren dön­tőbe jutott, méghozzá igen elő­kelő helyen. A „beugró" Ma- íulay a 10. helyen végzett. Az első Világ Kupa győztese: Ljudmilla Turiscseva (szovjet) 39,15 pont, 2. Olga Korbut (szovjet) 38,55, 3-4. Egerváry Márta és Elvira Szaadi (szov­jet) 38,30-38,30 ....10 Matu- lay Zsuzsa (magyar) 37,40. KOSÁRLABDA NB I. Pécsi siker PVSK—GanzMÁVAG 69:57 (35:30). NB I. női kosárlabda­mérkőzés: Vasutas Tornacsar­nok. Vezette: Varga Péter. A kiesés ellen küzdő vendégcsa­pat nehezen adta meg magát. Legjobb dobók: Verbőcziné (26), Russainé I (13), Szabóné (10), illetve Szőke (18), Nagy (17). KÉZILABDA NB 11-be jutott a Tanárképző női csapata Tatán játszották az NB ll-be jutásért a kézilabda osztályozó mérkőzéseket. A megyebajnok Tanárképző női csapata mind­két ellenfelét legyőzte, s ma­gának biztosította az osztályo- zón az első helyet, ami egy­ben az NB ll-be jutást jelen­tette a Tanárképző Főiskola csapatának. A főiskolás lányok az első mérkőzésükön 16:13 (9:8) arányban nyertek a Mis­kolci Spartacus ellen, majd a Budapesti Csavarárugyár együttesét 12:9 (8:5) arányban győzték le. ATLÉTIKA. Százhuszonhét indulója volt, köztük ötvenegy külföldi ver­senyző a csepeliek hagyományos őszi nemzetközi maratoni futóverse­nyén. A Komlói Bányász versenyzőié, Homoki a harmadik legjobb magyar­ként a 9. helyet szerezte meg az érés mezőnyben. TÖMEGSPORT. A KPM közúti fő­osztálya által rendezett kispályás labdarúgó-bajnokságban a Pécsi Köz­úti Igazgatóság a Székesfehérvár, Kaposvár és Szekszárd legyőzésével az elődöntőbe került. Dunántúli nanlo __ Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Békés Sándor Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalói Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: 7601 Pécs, Hunvadi út 11. sz. Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda 7621 Pécs, Munkácsy Mihály u. 10. Tel.: 13-177, 13-696, Telex: ,2-211 Felelős vezető: Melles Rezső Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és a kézbesítőknél Előfizetési díj egy hónapra 21 Fi Indexszám: 25 054 AZ MLSZ figyelmeztetése Az MLSZ elnökségének tag­jai legutóbbi ülésükön megtár. gyalták a főtitkári jelentést az elmúlt időszak munkájáról. Az utóbbi három hónapban sok minden történt a labdarú­gó-sportban. így zavartalanul bonyolódott le a már hagyo­mányosnak tekinjhető Bajno­kok Tornája, a balatoni és a Tisza-kupa mérkőzéssorozat, valamint az alkotmány ünnepi nemzetközi esemény, amelynek ezúttal tengerentúli résztvevője is volt, az argentin Estudiantes. A túraidőszakban oz NB l-es csapatok a kontinens több or­szágában összesen 73 mérkő­zést játszottak és ennek ered­ménymérlege: 42 győzelem, 15 döntetlen és 16 vereséq volt. A sporegyesületek a nemzetközi mérkőzésekből mintegy 100 ezer dollár bevételt biztosítot­tak. Újdonságnak számított, hogy az MLSZ az UEFA-napokra a kupákban nem szereplő csapa­tok részére is biztosított nem­zetközi mérkőzéseket a környe­ző országok együtteseivel. Ezen a téren azonban elég sok a negatívum. Egyes klubok lebe­csülik ennek a nemzetközi fog­lalkoztatásnak a jelentőségét, pedig előtte állandóan hiá­nyolták, hogy játékosaiknak nincs alkalmuk nemzetközi ta­pasztalatszerzésre. Mert mi mást is jelenthet, mint a torna félvállról vevését, hogy 10 klub a 24 mérkőzésen mindössze hét győzelmet aratott, ötször mérkőzött döntetlenül, 12-szer pedig kikapott, s egészen sú­lyos vereséget szenvedett pél­dául a Rába ETO, a ZTt és a Kaposvár. A Barátság Torna eredménymérlege 39,6 száza­lékos, ami egyáltalán nem fe­lel meg az erőviszonyoknak. Az MLSZ elnöksége figyelmezte­tésben részesíti az „érdekelt" klubokat és fokozottabb, a ma­gyar labdarúgás erejének meg­felelő helytállást követel tőlük. Meglepő a kluboknak ez a magatartása a Barátság Tor­nával szemben, főleg, miután a lenqyelek, a csehszlovákok, az NDK-sok nagyon jónak tartják a kezdeményezést, sőt jövőre a szoviet futball is be akar kap­csolódni — bajnoki rendszerük módosítása után — a hétközi vetélkedőbe. A köd miatt félbeszakadt a Csehszlovákia-Anglia EB mérkőzés Pozsonyban a nagy köd miatt az első félidő 15. percé­ben 0:0-ás állásnál félbesza­kadt a Csehszlovákia—Anglia labdarúgó EB selejtező mérkő­zése. Feh szabadulási Kupa