Dunántúli napló, 1975. augusztus (32. évfolyam, 209-238. szám)

1975-08-05 / 213. szám

Magyarország második Csapó, a Szabó—Bakó kettős és a kajakváltó aranyérmes Vasárnap befejeződött Belgrádban a XII. kajak-kenu vi­lágbajnokság. A magyarok jól szerepeltek a befejező napon, Csapó, a Szabó—Bakó páros és a kajakváltó aranyérmes lett, Szegedi, Darvas és a Budai—Frey páros a második, az Árva— Povázsay kettős, valamint a női kajak négyes a harmadik he- helyen végzett. így a magyar versenyzők négy aranyéremmel az éremtáblázaton a Szovjetunió mögött a második helyen végeztek. Eredmények. Férfiak. K—I. 500 m: Világbajnok: Csapó Géza (Magyarország) 1:44.34. K—II 500 m: Világbajnok: Vaszilij Vorobjev, Nyikoíaj Osz- tapkovics (Szovjetunió) 1:35.02, ... 4. Deme József, Rátkai Já­nos (Magyarország) 1:37.55. K—I 4x500 m váltó. Világbaj­nok: Magyarország (Sztanity Zoltán, Svidró József, Várhelyi Péter, Herczeg Iván) 7:24.16. K-l 10 000 m. Világbajnok: Oreste Perri (Olaszország) 42:12.37,... 7. Csapó Géza (Magyarország) 43:39.10. K—II 10 000 m. Világbajnok: Szabó István, Bakó Zoltán (Magyarország) 38:44.73. K—IV 10 000 m. Világbajnok: Norvégia 34:47.69,... 4. Ma­gyarország (Ghiczy Csaba, Romhányi Zoltán, Vargha Csongor, Várhelyi Péter) 35:00.70. C—I 500 m. Világbajnok: Szergej Petrenko (Szovjetunió) 1:56.03, 2. Darvas Miklós (Ma­gyarország) 1:56.28. C—II 500 m. Világbajnok: Alekszandr Vimogradov, Mihail Lobanov (Szovjetunió) 1 :44.39, ... 3. Árva Gábor, Povázsai Péter (Magyarország) 1:46.53. C-l 10 000 m. Világbajnok: Vaszilij Jurcsenko (Szovjetunió) 45:33.50, 2. Szegedi Károly (Magyarország) 45:37.39. C-ll 10 000 m. Világbajnok: Vlagyiszlav Cseszjunasz, Jurij Lobanov (Szovjetunió) 42:34.11, 2. Buday Tamás, Frey Oszkár (Magyarország) 42:48.73. Nők. K—IV 500 m. Világbaj­nok: NDK (Köster, Ohde, Mül­ler, Zirzow) 1:37.61, ... 3. Ma­gyarország (Tőzsér Ilona, Zaka­riás Mária, Rajnai Klára, Po­zsonyi Ágnes) 1:39.61. Szovjetunió arany 6 ezüst 3 bronz 5 Magyarország 4 3 5 NDK 4 2 1 Olaszország 2 1 — Lengyelország 1 — 3 Spanyolország 1 — 1 Norvégia 1 *­— Románia — 6 2 Csehszlovákia — 1 — NSZK —• 1 — Bulgária — — 2 Jugoszlávia — — 1 A játékvezetői tábor hallgatóinak egy csoportja Négy baranyai az országos keretben A csatár vezeti a labdát, az ellenfél kapuja felé, közben az egyik védőjátékos ellöki. A já­tékvezető nem fúj, a csatár es­tében még kapura rúgja a lab­dát, mely a kapufáról egy lesen lévő csatártársához kerül, aki gólt lő. Mit ítél a játékvezető? Gól: 1. Közvetett szabadrúgás, les miatt: x. Közvetett szabadrúgás a csa­tár ellökéséért: 2. Ez volt a játékvezetők teszt el­lenőrző vizsgáján feltett 14 kér­Dunántúlt napló Az MSZMP Baranya megye. Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Békés Sándor Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15-72Ó Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: 7601 Pécs. Hunvadi út 11. sz. Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda 7621 Pécs, Munkácsy Mihály u. 10. Tel.: 13-177, 13-696, Telex: ,2-211 Felelős vezető: Melles Rezső Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és a kézbesítőknél Előfizetési díj egy hónapra 21 Ft Indexszám: 25 054 dés egyike. Komlón a bajnok­ság megindulása előtt az idén nyáron is megrendezték a já­tékvezetők nyári továbbképző tá borát. A munkásszálló halijában ta­láltunk rá a tábor vezetőire. Rolléder Károly, dr. Szörényi Ist­ván és Szőke Gábor az ellenőr­ző vizsga kérdéseit értékelték. Rolléder Károly, a játékvezető bizottság főtitkára elégedett voll. — A tanfolyamnak 80 részt­vevője válaszolt, és közülük 24-en értek el 14 találatot, és 13-an 13 találatot. Elméletileg jól felkészültek a játékvezetőink. Most éppen Major István, az MLSZ játékvezetői bizottság ok­tatási albizottságának egyik ve­zetője tart előadást. A tábor programja szerint délelőttönként 3—4 előadást is tartottak, Sabacz lános a játé­koscseréről és a Beszéd a pá­lyán címmel tartott előadást. Hámori László a játékvezető és a partjelző együttes felelőssé­géről beszélt. — Most kaptuk az értesítést — újságolta dr. Szörényi Ist­ván —, hogy Baranyából négy játékvezető tagja az országos keretnek. Hámori László NB l-es, Szőke Gábor NB ll-es, Futó István NB lll-as, Sabacz József az országos partjelző keret tagja. • • A beszámolónk elején feltett kérdésre azok a játékvezetők találtak telibe, akik x-et írtak. Hegyi István ATLÉTIKA Első ízben rendezték meg a vidéki atléták összetett bajnok­ságát. A MASZ a Baranya me­gyei Atlétikai Szövetséget bízta meg a rendezéssel. A „pre­mier" nem a legjobban sike­rült. Az első napi műsorból a férfi magasugrást vasárnapra kellet; halasztani, a négyszáz méteres s'íkfutást pedig reflek­torfény mellett bonyolították le. A versenyrendezőség vasárnap is nehéz helyzetbe került, mert a 2 és fél órás magasugrás, háromórás rúdugrás nagyon meg nyújtotta a versenyt és az utolsó eredményhirdetés né­hány perccel négy óra előtt fe­jeződött be. A huszonnégy egyesület 74 versenyzője közül a következők nyertek bajnoksá­got: Felnőtt férfi bajnok: Ring- hoffer Ervin (Soproni Textiles) 4110 pont. Felnőtt női bajnok: Link Klóra (Tolnai Vörös Lobo­gó) 3427 pont. Ifjúsági fiúk: 19 évesek: 1. Magyar István (Sze­gedi VSE) 5960 p.... 5. Gere Ká­roly (PVSK). 18 évesek: 1. Bagdi Gyufa (Debreceni MTE) 5733 p. 17 évesek: 1. Takács Ferenc (Esztergomi Vasas) 5431 p. If­júsági leányok: 18 évesek:- 1. Nagy Zsuzsa (Ózdi Kohász) 3102 p. 17 évesek: 1. Szabó Zsuzsa (Szombathelyi Haladás) 3307 pont. Villányi Nándor Röviden BALATON KUPA ZTE—Szombathelyi Haladás 2:0 (1:0). Zalaegerszeg, 5000 néző. V.: Lauber. Góllövők: Csepregi, Buti. Tatabánya—Kaposvári Rákóczi 5:2 (2:1). Tatabánya, 1000 néző, vezette: Kőrös. Góllövők: Arany 2 (egyet 11-esből), Sallói és Kőműves, illetve TuraT (2). ÖKÖLVÍVÁS. Szegeden a nemzetközi versenyen a Stein­metz SE versenyzői közül ne­hézsúlyban Albics a második, légsúlyban Újvári a harmadik helyen végzett. ATLÉTIKA. A MASZ meghí­vásos versenyén jól szerepel­tek a PMSC és a Komló atlé­tái. A baranyai versenyzők eredményei. 100 m: 2. Lépőid (PMSC) 10.4, 3. Lukács (PMSC) 10.5, 400 m: 1. dr. Patty (PMSC) 49.0. 110 gát: 4. Deák (Komló), 4x100-as váltó: 1. magyar válogatott (Lukács, Lé­pőid, Farkas, Gresa) 40.6. Nők. 800 m: Péley (PMSC) 2:13.7, 100 m gát: 1. Vanyek (Komló) 14.9. Vereség a kökönyösi pályán Budafoki MTE—Komló 3:2 (1:0) V asárnap megkezdődött a bajnokság a lab­darúgó NB ll-ben és NB lll-ban. Az NB-es ba­ranyai csapatok rajtja 50 százalékosan sikerült, a PMSC győzött, a Komló vi­szont vereséget szenvedett Jól mutatkoztak be az újon­cok, a Nagybátony és a Bábolna megszerezte mind a két pontot, a Vasas Izzó pedig Szekszárdon ért el döntetlent. A meglepetések közé tartozik az Oroszlány fölényes győzelme a MÁV DAC ellen és a Dunaúj­város sikere Nagykanizsán. Komló, 2000 néző. V. Tompa. Budafok: Fellegi — Pető (Tát­rai a 10. percben) Kapitány, Noskó, Horváth L. — Kisteleki, Tóth K., Harangi i— Zöldi, Ja­kab, Vizi. Edző: Mészöly Kál­mán. Komló: Buus — Tallósi, Kovács (Havasi a 70. percben), Pál, Kelemen, Tresch, Lingl, Ró'jh (Lahó a 29. percben) — Keller, Jánosi, Radios. Edző: Csaba Gábor. A vendégek már a 4. perc­ben vezetést szereztek, Vizi az 5-ösről védhetetlenül továb­bított a kapu közepébe (1:0). A 37. percben Jánosi előtt nyí­lott egyenlítési lehetőség, de a Budafok kapusa bravúrral há­rított. Támadott a Komló. A 47. percben Pál balsarokba tartó fejesét Horváth L. a gólvonal­ról vágta ki. A 64. percben is­mét Jánosi előtt kínálkozott le­hetőség, de Tátrainak sikerült mentenie. A 75. percben Lahó révén egyenlített a Komló (1 :1). Két perccel később ismét a Budafok szerzett vezetést, a gólt Jakab lőtte (2:1). A 85. percben ismét sikerült az egyen­lítés, Pál biztosan helyezett a jobb sarokba (2:2). Három perccel a befejezés előtt Ja­kab fejelte csapata győztes gólját (3:2). A vendégcsapat bátor tá­madójátékkal lepte meg a Komlót. A gyors vezetőgól után igyekezett a hazai csapat, de támadásai körülményesebbek voltak. A Budafok végig szer­vezettebben, lelkesebben ját­szott és az utolsó percig sem adták fel a győzelem remé­nyét, mely eredményt hozott. Jók: Tátrai, Horváth, Harangi, Jakab, illetve Kovács, Pál, Kel­ler. Csaba Gábor, a Komlói Bá­nyász edzője:- Több új játékos került hoz­zánk, így a csapatépítés szem­pontjából rövidnek bizonyult a felkészülési időszak. Helyen­ként látszott, hogy mit akarunk játszani, de a védekezésbe sok hiba csúszott. Különösen az emberfogásban kell fegyelme­zettebbnek lenni. Jól kezdett a Pécs PMSC—Bp. Spartacus 3:l (2:l) Kőér u. 3000 néző. V.: Palo­tai. Pécsi MSC: Katzirz — Ivá- nyi, Maurer, Englóner, Kincses- Bálint, Dárdai P. (Kiss S. az 57. percben) Dárdai L. — Kar­dos, Hámori L. (Fábián, a 13. percben) Jónás. Edző: Garami József. Bp. Spartacus: Szőke — Varga Z. (Idei a 46. percben) — Trenkó, Dunai, Rab — Zöldi, Dorogi, Karakas (Zelics a 46. percben) — Varga I., Sárközi, Budavári. Edző: Szimcsák Ist­ván. Pécsi góllal kezdődött a mér­kőzés. A 2. percben Dárdai P. kiugrott a jobboldalon, átívelt a kimozduló kapus . felett, és Hámori L. közvetlen közelről a kapuba fejelt (1:0). A 9. perc­ben a gólszerző megsérült, Fá­bián lett helyette a középcsa­tár. A 19. percben Jónás 20 méteres szabadrúgását a jobb felső sarokból tenyerelte ki Szőke. A 27. percben egyenlí­tett a Spartacus. Zöldi 30 mé­teres nagyerejű szabadrúgása a balsó alsó sarokba vágódott (1:1). A 32. percben a játék­vezető a sportszerűtlenkedő Dorogit kiállította. A 38. perc­ben Jónás elfutott a balszélen, begurított és Dárdai L. 14 mé­terről élesen a jobb sarokba bombázott (2:1). Szünet után meglepetésre a hazai csapat kezdett jobban, de negyedóra eltelte után is­mét feljött a PMSC. Előbb Jó­nás, majd Kardos, Maurer és Kiss S. veszélyeztette a Bp. Spartacus kapuját. A 77. perc­ben Fábián középre lőtt, és a befutó Jónás 2 méterről a há­lóba kotorta a labdát (3:1). öt perccel a befejezés előtt Kiss S-nek volt nagy helyzete. Az első félidőben nagy csa­tát vívott egymással a két csa­pat. Fokozatosan játékba len­dült a PMSC, és a második félidőben átvette a játék irányí­tását. Ha a csatárok nem kap­kodják el a lehetőségeket, ak­kor győzelmük nagyobb arányú is lehetett volna. A PMSC át­szervezett csapata megérdemel­ten győzött. Jók: Maurer, Kin­cses, Bálint, Dárdai L., Jónás, illetve Szőke, .Dunai, Zöldi. Garami József, a PMSC ed­zője: — Elégedett vagyok, mert nyertünk. A csapatjáték még nem volt kifogástalan, nehéz átállni a támadójátékra. Meg­lepő volt, hogy a fiúk idege­sebbek voltak, mint gondoltam. Szerintem ez a nagy akarásból fakadt. Dárdai Pált azért cse­réltem le, mert ezúttal gyen­gébben játszott a szokottnál. További eredmények: Do- rog-BVSC 1:0 (0:0), Várpalo- ta-FÖSPED 3:2 (1:1), Vasas Izzó-Szekszárd 1 :1 (1 :0), Duna- újváros-Nagykanizsa 2:0 (2:0), Kossuth KFSE-Volán SC 1:1 (0:0), Oroszlány-MÁV-DAC 4:0 (2:0), Nagybátony—Debrecen 1:0 (0:0), Bábolna-Szolnok 1:0 (0:0). NB ii. Állasa 1. Oroszlány 2. Pécs •3. Dunaújváros 4. Budafok Várpalota 6. Dorog Bábolna Nagybátony 9. Szekszárd x Izzó KKFSE Volán 13. Komló ■ FÖSPED 15. BVSC Szolnok Debrecen 18. Bp. Spartacus 19. Nagykanizsa 20. MÁV DAC 1 1 — — 4-0 2 1 1 — — 3-1 2 1 1 — — 2-0 2 1 1 — — 3-2 2 1 1 — — 3-2 2 1 1 — — 1-0 2 1 1 — — 1-0 2 1 1 — — 1-0 2 1 — 1 — 1-1 1 1 — 1 — 1-1 1 1 — 1 — 1-1 1 1 1 — 1 1 1-1 2-3 1 1 1 — — 1 1 2-3 0-1 — 1 — — 1 0-1 — 1 — — 1 0-1 — 1 — — 1 1-3 — 1 — — 1 0-2 — 1 — — 1 0-4 — Labdarúgó NB III. Támad a csíkos mezes BTC a Növényolaj elleni mérkőzésen Arató László felvétele Lőrinci Fonó-Mázaszászvári Bányász 2:1 (0:1). Gyömrői út, 400 néző. V.: Simon. Mázaszászvár: Szulics — Csábrák, Bocz, Zsíros, Kiss, Pataki, Horony, Nagy, Perényi (Bazsonyi), Stemler, Csordás. Edző: Stepán Ti­bor. Nagy iramú, küzdelmes mérkő­zés, Csordás a 80. percben kiállítva. G.: Kanta, Csukás, illetve Stemler. Jók: Monakisz, Kanta, Katona, il­letve Kiss, Stemler. Pécsi BTC—Növényolaj Kinizsi 5:0 (2:0). Pécs, 400 néző. V.: Bálint. PBTC: Sass — Rideg, dr. Huszti, Aradi, Németh, Biró (Fiedler), Bartal, Renkó, Hajós (Várhelyi), Kincsei, Kiss. Edző: Horváth László. Az első negyedórában lőtt gyors két pécsi gól kedvét szegte a Nö­vényolaj játékosainak. Kiállítva: Solti az 55. percben. G.: Bartal (3), Németh, Várhelyi. Jó: Huszti, Aradi, Bartal, illetve Szabó I., Béber, Gergely. PÉCSI VSK—Véméndi TSZ SK 4:0 (2:0). Pécs. 200' néző. V.: Soós. PVSK: Grabecz — Nagy, Szabó, Ba­lázs, Gyurina, Kaszás, Kresz, Iván, Zoltai (Rózsahegyi), Grünwald, Tóth. Edző: .Lendvai Miklós. Véménd: Doszpod — Szabó, Rótt F., Kardos, Tóth (Andrási), Törjék (Rótt A.), Márton, Kiss, Hüber, Orosz, Bencsik. Edző: Rónai István. A Véménd ha­mar megadta maqát a véqig ötle­tesebben játszó PVSK-nak. G.: Kresz (2), Grünwald (11-esből), Kaszás. Jó: Szabó, Kresz, Grünwald, illetve Rótt F., Rótt A., Márton. További eredmények: Barcs—Ganz- MÁVAG 2:1 (1:0), MEDOSZ ÉRDÉRT—Pénzügyőr 0:0, EMGSK—- Táncsics 2:1 (1:1), Dunaújváros— Székesfehérvári MÁV 3:2 (0:1). Sió­fok—Bp. Építők 2:1 (0:1), BKV Elő­re—Dombóvár 2:0 (1:0), Enying—Per­bál 3:2 (2:0). NB III. ÁLLASA TISZA KUPA Diósgyőr—SZEOL 2:1 (2:0). Diós­győr, 2000 néző. V.: Halász. Gól­lövők: Fükő és Borostyán, illetve Antal. \ Salgótarjáni Bányász—Békéscsaba 8:0 (3:0). Salgótarján, 2000 néző. V.: Somlai. Góllövők: Kovács III. (2) Kajdi (2), Básti (2, egyet 11-esből), Szoó, Földi. TOTÓ 1. Oroszlány—MÁV DAC 4:0 1 2. Szekszárd—Vasas Izzó 1:1 x 3. BVSC—Dorog 0:1 2 4. Nagybátony—Debrecen 1:0 1 5. FÖSPED—Várpalota 2:3 2 6. Bp. Spartacus—Pécs 1:3 2 7. Nagykanizsa—Dunaújváros 0:2 2 8. Kossuth KFSE—VOLÁN 1:1 x 9. Egri Dózsa—Miskolc 2:1 1 10. Kazincbarcika—ózd 0:3 2 11. Leninváros—Nyíregyháza 2:0 1 12. ÉRDÉRT—Pénzügyőr 0:0 X 13. Barcs—Ganz-MAVAG 2:1 1 Pótmérkőzés: 14. Répcelak—Bakony 1:0 1 A Sportfogadási és Lottó Igazga­tóság közlése szerint: a 31. heti totónyeremények az illeték levonása után a következők: 13 találatos szel­vény egy db, nyereménye 651 180 fo­rint, 13 plusz egy találatos szelvény nincs, 12 találatos szelvény 26 db, nyereményük 16 697 forint, 11 talála­tos szelvény 284 db, nyereményük 1 529 forint, 10 találatos szelvények száma 2 505 db, nyereményük 260 fo­rint. Mérkőzésről mérkőzésre Kalak-kenu világbajnokság