Dunántúli napló, 1975. május (32. évfolyam, 118-147. szám)

1975-05-25 / 141. szám

Nehéz helyzetben a pécsi labdarúgőcsapat DVTK­Pétsi MSC 1:0 (0:0) PVSK-pálya, 4000 néző. Ve­zette: Petri. Diósgyőr: Szabó — Kovács, Salamon, Hajas, Tamás — Szűcs, Tatár, Váradi — Horváth E„ Káplár, Görgei. Edző: Szabó Géza. PMSC: Katzirz — Kin­cses, Kocsis, Englóner, Tóth — Dárdai L, Dárdai P., Konrád, — Kardos, Kiss, Bencsik. Edző: Dr. Dunai János. Csere: szünetben Horváth E. helyett Horváth A., 68. percben yáradi helyett Oláh, illetve 58. percben Bencsik helyett Bálint. A kora délután megeredt eső a mérkőzésre sem állt el. A fel­ázott, csúszós fű megnehezítet­te a játékosok dolgát. A mér­kőzés első eseménye: Kiss ka­pu elé ívelt labdája a második percben elsuhant a pécsiek előtt. A PMSC lendületesen tá­madott. Az 5. percben Kardos baloldali szögletét Dárdai L. vetődve a kapu mellé fejelte. A 8. percben feljött a Diósgyőr, Tatár 25 méterről váratlanul kapura lőtt, Katzirz csak má­sodszorra tudta megkaparinta­ni a labdát. A 10. percben Ko­csis 20 méteres szabadrúgása kerülte el a vendégek kapuját. Szorongattak a pécsiek, a ven­dégek ellentámadásait a pi­ros—feketék biztosan hárították. Csak időnként szabadult fel a pécsiek nagy nyomósa alól a diósgyőriek kapuja. A DVTK védekezésre kényszerült. A 25. percben Kiss labdájával Dár­dai L. két-hórom lépést tett elő­re, 30 méterről lövésre szánta el magát, bombája alig kerülte el Szabó kapuját. A 35. peic- ben Kardos az ötödik pécsi, szögletet rúgta. A 45. percben Tóth felfutott a szélen, középre adott, de Hajasnak sikerült fel­szabadítania. Szünet után sem tört meg a pécsiek lendülete. A vendé­gek nem egyszer szabálytalan­ság árán tudták csak tartani a PMSC játékosait. A pécsiek támadtak és a vendégek értek el gólt. Az 52. percben Káplár szög­letet ívelt be, a labdát Vá­radi kapta, 5 méterről a há­lóba továbbította. 1:0 a DVTK javára. A pécsiek elkeseredetten roha­moztak. A diósgyőriek 9 em­berrel védekeztek. Szinte ál­landóan a vendégcsapat ka­Hiába támadtak a mérkőzés nagy részében, a góllövés nem rő Kocsis, mellette Dárdai P. ugrik fel egy beadásra. sikerült. Képünkön: Az elöretö- Fotó: Arató László púja előtt folyt a játék. Ahogy múltak a percek, a piros-feke­ték mind idegesebben, kap­kodva játszottak. A 71. perc­ben Tóth beadása után ide- oda pattogott a labda a DVTK kapuja előtt, Kardos kapura lőtt, a védőknek azon­ban az utolsó pillanatban si­került közbelépniük. A 75. percben Dárdai P. nagy lövé­sét Szabó és a kapufa közö­sen mentette. Egyik pécsi tá­madás a másikat követte. A pécsiek erejéből csak szögle­tekre tellett, a vendégek ,,ki- bekkelték" a pécsieket. A kiesés szempontjából sors­döntő mérkőzés diósgyőri győ­zelmet hozott. A vendégek ön- feláldozóan védekeztek, jól^ tömörültek kapujuk előtt, de azért a támadásokról sem mondtak le. Egyetlen helyzetü­ket sikerült kihasználniuk és ez igen értékes két pontot je­lentett részükre. A pécsiek nagy lelkesedéssel, akarással, de minden elképzelés nélkül játszottak és a góllövéssel adósak maradtak. A pécsi csa­pat játékmestere, Dárdai P. a második félidőre elfáradt és ez meglátszott az egész csapat játékán. Jók: Szabó, Salamon, Hajas, Tatár, illetve Kocsis, Dárdai L. Hegyi István így látták az érdekeltek: Dunai János dr., a PMSC edzője: — Drámai küzdelem­ben minden igyekezetünk elle­nére sem sikerült győzni, ezen a nagyon fontos mérkőzésen. Berki József, a PMSC szak­osztály elnöke: — Végig nagy küzdelem volt a pályán, a Diósgyőr szervezetten és* jól védekezett, nem sikerült gólt lőnünk. Konrád János, a PMSC csa­patkapitánya: — Végig irányí­tottuk a játékot, sajnos, a lab­darúgást gólra játsszák. Most már csak egy lehetőségünk van, ha Tatabányán sikerül pontot szerezni, és a szeren­cse is mellénk áll, akkor eset­leg bentmaradhatunk. Szabó Géza, a DVTK edző­je: — Hosszú hullámvölgy után csapatunk ismét csillogtatta erényeit, a lelkesedést, és a küzdenitudást. Minden egyes játékos dicséretet érdemel tel- iesítményéért. Salamon József, a DVTK kö­zéphátvédje: — Végig nagy nyomás hárult a védelmünkre, szerencsénkre a hazaiak eléggé elképzelés nélkül játszottak, csak ívelgették középre a lab­dákat, mi pedig ezekre számí­tottunk és felkészültünk a hárí­tásukra. Úgy érzem megérde­meltük a győzelmet. Váradi Ottó, a győztes gól szerzője: — Káplár szöglete után a rövidsarokra vártam a labdát, de az magas volt és átszállt fölöttem. Visszafordul­tam és szerencsére a befutó Tatár pontosan odafejelte a mellemre a labdát, és fordu­lásból sikerült a léc alá lő­nöm. Nagyon boldog vagyok, hogy az én gólommal nyert a csapat. További eredmények HALADAS VSE— SALGÓTARJÁN 0:0 Szombathely, 8000 néző, v.: Palotai. rály a 7. percben) — Horváth Z., Farkas, Hauzer. Salgótarján: Magyar - Mik­lós, Kmetty, Kovács II., Kegye - Répás, Varga, Bósti - Kajdi, Haladás: Szarka — Fischer, Marcsok, Jeck. Horváth Á., Kereki, Kovács - A mérkőzés a szombathe- Halmosi, Bokor, Kulcsár (Ki- lyiek számára jelentett na­gyobb tétet és ez meglátszott játékukon. Csak a második 45 percben vizsgáztak jól lel­kesedésből, de ez kevésnek bi­zonyult Magyar kapujának be­vételéhez. RÁBA ETO-Ú. DÓZSA 3:1 (2:1) Győr, 6000 néző, v.: Mohá­csi. Góllövők: Glázer R„ Pozsgai (11-esből), Szabó O., illetve Kellner. Rába ETO: Földes — Varga, Pozsgai, Sebők, Izsáki — Sza­bó O., Somogyi, Mile — Pén­zes, Stolcz (65. percben Szoko- lai), Glázer R. Ü. Dózsa: Szigethi — Kolár, Harsányi, Horváth, Juhász (58. p'r Borbély) — Dunai III. Tóth — Fekete, Bene, Kellner, Nagy. CSEPEL-FERENCVÁROS 0:0 Csepel, 16 000 néző, V.: Há­mori. Csepel: Hajdú — Godán, Ruzsinszki, Wéber, Kovács — Vellai, Varga, Gulyás — Ka- ralyos, Csordás, Buronyi. FTC; Géczi — Martos, Bá­lint, Mucha, Megyesi — Juhász, Nyilasi, Rab — Kelemen, Má­té, Mayyar. MTK VM-BÉKÉSCSABA 2:0 (2:0) Hungária körút, 4000 néző. V.: Halász. Góllövők: Borsó és Takács. MTK VM: Bicskei — Török, Csetényi, Csorna, Nyirő — Borsó, Kiss, Kunszt — Takács, Szuro- mi, Becsei. Békéscsaba: Tóth — Dobó, Kerekes, Vágási, Schneider — Láza, (a 19. percben Alberti), Moós, Bánáti — Királyvári, Né­meth, Pásztor. Csak az első 45 percben volt elfogadható színvonalú a találkozó. Láza sérülése után az addig egységes békéscsa­bai fal és az erre épülő csa­patjáték megingott, s ez vere­ségüket jelentette. VASAS-ZALAEGERSZEG 3:1 (2:1) Fáy utca, 3000 néző, V.: Szó­vá. Góllövők: Gass (2), Mihalecz (öngól), illetve Kelemen. Vasas: Tamás — Lakinger, Fábián, Kovács, Szőke — Tö­rök, Földi, Komjáti — Müller, Gass, Váradi. Zalaegerszeg: Bolemányi, (24. p. Déri), — Molnár, An­toni, Mihalecz, Filó — Gáspár, Tóth, Józsi — Bogáti, Soós, Kelemen. Úgy indult a mérkőzés, hogy a Vasas gólzáporos győzelmet arat, de a 2:0 után lefékezett és a végén nagyon kellett igye­keznie, hogy bebiztosítsa győ- ■ zelmét a lelkes vendégek ellen. VIDEOTON—TATABÁNYA 6:1 (1:1) Székesfehérvár, 4000 néző. V.: Nagy Béla. Góllövők: Szalmásy (3), Ko­vács J., Nagy II., Czeczeli, il­letve Csapó. Videoton: Szabó — Végh, Nagy III., Fejes (Burka az 57. percben), Czeczeli — Kovács J., Karsai, Nagy II. — Majer, WoMek, Szalmásy. Tatabánya: Dombai — Sza­bó, Kovács, Néder, Horváth — Csapó, Arany, Knapik — He­gyi, Takács (Selenka az 58. percben) Sallói. Székesfehérvárott a tavaszi idényzáró mérkőzés első fél­ideje az utóbbi hetekben látot­tak szerint folyt le: a Videoton támadott és az ellenfél szerzett vezetést. Az NB I. állása: 1. Ú. Dózsa 2. Bp. Honvéd 3. Ferencváros 4. Csepel 5. Videoton 6. Vasas 7. MTK VM 8. Zalaegerszeg 9. Rába ETO 10. Salgótarján 11. Diósgyőr 12. Tatabánya 13. Haladás 14. Békéscsaba 15. Pécs 27 20 27 16 27 10 27 12 28 9 27 10 27 9 27 10 27 10 27 9 27 7 27 8 27 8 27 6 27 6 3 2 5 8 9 11 11 12 13 12 10 10 5 14 5 14 8 13 8 13 70-32* 44 52-20 41 42-26 32 33-25 31 35-40 28 40-43 26 33-37 25 30-35 25 40-44 24 30-41 24 26-37 24 26-39 21 28-44 21 24- 33 20 25- 38 20 Kosárlabda Tanárképző—Szigetvár 60:46. Tanárképző-pálya, női mérkő­zés. NB II. mérkőzés. Röplabda Pécsi Vörös Meteor—Stein­metz SE 3:0, Honvéd-pálya, NB II. férfi mérkőzés. PEAC—Szombathelyi Styl 3:1, NB II. női mérkőzés. Hozzászólás ic ^ d icé1 * li ...................................__„___________________„_____ K özépfokú képzés jelenleg a Testnevelési Főiskola joga örömmel olvastam Lázár Lajos írását a Dunántúli Nap­lóban a különböző szervek ká­derképzéséről. A káderképzés nem látványos akció, mégis vállalják a sportvezetők képzé­sét, mert az alapszervezetekben nagy szükség van a képzett sportvezetőkre. Az elmúlt évek során több ezer sportvezetőt képeztek ki alapfokon. Ezek hetven—nyolcvan százaléka rö­vid idő alatt lemorzsolódott. Itt kapcsolódom a cikk szer­zőjéhez, oki felveti a középfokú sportvezetőképzés hiányát. Va­lóban, a középfokú sportvezető­képzés rendkívüli módon hiány­zik. Hiszen azokra a sportve­zetőkre, akiket alapfokon ki­képeztünk, s néhány éves mun­kával már az^_ bizonyították, hogy hosszabb távon számíthat rájuk a sportmozgalom, ráférne a középfokú képzés. A középfokú képzés kereté­ben részletesebben tanulhatná­nak sportszervezést, pedagó­giát, sportpolitikát, sportegész­ségügyet, gazdálkodást stb. Ezekhez a tantárgyakhoz meg­vonnak a megfelelő szakembe­rek Pécsett. A Megyei Sport- hivatalnak kialakult előadó gár­dája van. Emellett testnevelő tanár képzés is folyik Pécsett a Tanárképző Főiskolán, s annak tanári karára is lehetne számí­tani. Ennek ellenére nincs lehető­ség a középfokú sportvezető képzés megszervezésére, mert a Testnevelési Főiskola erre fenn­tartja magának a jogot. Nem véletlen, hogy a TF keretében működő felsőfokú sportvezető- képzőre lasszóval sem lehet embereket fogni, hiszen nem teremtjük meg az alapját kö­zépfokon. A középfokú képzés a tovább­képzés nagy lehetőségét is ma­gában hordja, hiszen a 10 hó­napos — havi egy konferen­cia — képzés idején lehető­ség van arra is, hogy néhány időszerű témában a legilletéke­sebbek tájékoztassák a hall­gatóságot. A sportmozgalom az elmúlt tíz évben óriási léptekkel fej­lődött, s ezt minden szinten követni kell. A minőségi sport területén és a tömegtestneve­lés, vagy tömegsport terén egyaránt. Ma már nem lehet 20—30 évvel ezelőtti módsze­rekkel dolgozni, s éppen erre volna lehetőség felhívni a fi­gyelmet és biztosítani a meg­felelő képzettséget. Talán arra is lehetne ösztö­kélni a sportvezetők egy ré­szét, hogy váljék rendszeres olvasójává valamely sporttudo­mányokkal foglalkozó sajóter- méknek. Tehát szükséges volna felkelteni az érdeklődésüket a testnevelési és sporttudomány iránt. Bízom benne, hogy az OTSH felismeri a középfokú sport­vezetőképzés szükségességét megyénkben és központi tema­tika alapján engedélyezi an­nak megszervezését a következő tanévben. Ez esetben az alap­fokú képzésnek is sokkal na­gyobb értelme lesz, mert egy lépcsőfokot jelent felfelé az állandó képzés, a továbbkép­zés területén. Több száz olyan sportvezető van Baranya megyében, aki az adott sportegyesület élén, vagy szakosztályok vezetésé­ben, a szakszervezeti bizottsá­gok, KISZ alapszervezetek sportját szervezi, és hasznos lenne, ha mirydenki az eddigi­eknél jobban, szervezettebben, céltudatosabban tudná végezni ezt a nagyon szép, de egyál­talán nem könnyű feladatot. Bödö László wmmmm Labdarúgás. NB II. mérkőzés: Ka­posvári Rákóczi—Komlói Bányász, Kaposvár, 17.00. NB III. mérkőzések: Mázaszászvári Bányász—Kaposvári Vasas, Mázaszászvár, 17.00, PVSK—* Szigetvár, PVSK-pálya, 17.00, Vé- ménd—Törekvés, Véménd, 17.00. Me­gyei I. osztályú mérkőzések: Má- gocs—BTC, Mágocs, 17.00, Porcelán- gyár—PEAC, Porcelángyár pálya, 10.00, Vasas II. Bányász—István-akna, Vasas II., 17.00, Sásd—Kinizsi, Sásd, 17.00, Boly—Beremend, Boly, 17.00, Vajszló—Sellye, Vajszló, 17.00, Stein­metz SE—Mohács, Postás pálya, 10.00, Országos ifjúsági bajnokság, Mecsek csoport: Sportiskola—Olaj­bányász, Pécsújhegy, 12.30, Sziget­vár—Kaposvári Rákóczi, Szigetvár, 17.00, PMSC—ZTE, Pécsújhegy, 11.00, PVSK—Szekszárd, PVSK-pálya, 13.30, Mázaszászvári Bányász—Kaposvári Vasas. Mázaszászvár, 15.00. Atlétika. Az úttörő olimpia me­gyei döntőjének harmadik napja. PVSK-pálya, 9.15. MNK első forduló­ja o legjobb baranyai atléták rész­vételévei, Budapest, 14.00. AZ ! mr=i XIV. sz. AUTÓJAVÍTÓ VALLALAT MOHÁCSI ÜZEMEGYSÉGÉNÉL J 1975. AUGUSZTUS 1-TÖL BETÖLTENDŐ üzemegységvezetői beosztásra pályázatot hirdet Feltételek: Felső- vagy középfokú műszaki végzett­ség, több éves gyakorlat teher- és személygépkocsi javitási munkaterüle­ten. Az eddigi működés részletes leírását tartalmazó pályázatokat a vállalat központi személyzeti osztályára, 7622 Pécs, Bolgár Néphadsereg u. 33. kérjük beküldeni. Kézilabda. NB I. mérkőzések: Rá- ba ETO—PMSC férfi csapatok, Győr, 11.00, FTC—PMSC női csapatok, Bu­dapest, 9.30. NB I. B mérkőzés: Vár­palotai Bányász—Komlói Bányász férfi csapatok, Várpalota, 11.00. NB II. mérkőzés: BTC—MTK-VM női csa­patok, Bőrgyár pálya, 9.30. Kosárlabda. NB II. mérkőzés: Komlói Bányász—Szolgáltató Sparta­cus női csapatok. Komló, 14.00. Röplabda. NB II. mérkőzések: Pé­csi Vörös Meteor—Szombathelyi Sa- baria, férfi csapatok, Balokány liget, 14.00, Pécsi Vörös Meteor—Szombat­helyi Spartacus Styl, női csapatok, Balokány liget, 12.00. BSE—PEAC férfi csapatok, Budapest, 10.00, KÖLKER SC—PEAC, női csapatok. Budapest, 11.00. Teke. NB II. mérkőzés: BTC—Be­loiannisz, női csapatok, Bőrgyár csai- nok, 12.00. Tenisz. Területi egyéni bajnokságok harmadik napja, Balokány liget, 8.30. Asztalitenisz. NB II. mérkőzés: PEAC—Mosonmagyaróvár férfi csa­patok, Bőrgyár terem, 9.30. Dunántúlt napló Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Békés Sándor Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: 7601 Pécs, Hunyadi út 11. Sz. Telefon: 15-000, ‘ 15-762, 15-852, 15-245. 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda 7621 Pécs, Munkácsy Mihály u. 10. Tel.: 13-177, 13-696, Telex: 12-211 Felelős vezető: Melles Rezső Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és a kézbesítőknél Előfizetési díj egy hónapra 21 Ft Indexszám: 25 054