Dunántúli napló, 1975. április (32. évfolyam, 89-117. szám)

1975-04-21 / 108. szám

A közeli napokban új áru­házát avatnak Baján, az or­szág egyik legkorszerűbb üzle­tét, mozgólépcsővel és részle­ges klímaberendezéssel. A ré­gi, Duna menti kereskedelmi központ üzlethálózata ma már igen szűknek bizonyul, hiszen ide jár három megye közel száz községe megvenni a szük­séges holmit. A Bácska Áruház a beren­dezéssel együtt 35 millió fo­rintba került. Árukészlete 25 millió forint értékű lesz, szem­ben a Bajai Áruház 15 milliós készletével. Alapterülete — földszint és két emelet — ösz- szesen 3100 négyzetméter (a régié 1500). A mutatós épületet monolit-vasbeton pillérvóz tart­ja rejtett acélfejes, vasbeton síklemezes födémszerkezettel. Külső burkolata eloxált alumí­nium dobozokból és Sot-Super- lit műanyag vakolatból áll. Az áruház várható éves forgalma meghaladja a 130 milliót. Vásárlókörzete: Észak-Bács­ka, a Kiskunság déli. Tolna ke­leti, Baranya északkeleti része, és természetesen esetenként Közép-Bácska, vagyis Zombor és vidéke. A régi Bajai Áruházat az or­szág egyik legnagyobb lakbe­rendezési áruházává alakítják át. A Bácska Áruház avatása idején a tervezett ütemben ha­lad Pécsett az ország egyik legnagyobb vidéki áruházának, a Konzum Áruháznak az épí­tése. Ma már a tetőszerkezet zsaluzásán dolgoznak az épí­tők. Ez azt jelenti, hogy jú­nius végére, július elejére ké­szen lehet a 140 milliós létesít­mény szerkezete és elkezdőd­het a belső szerelés. A hely­színen vannak már a nyílás­zárók — kirakatok, ajtók, ab­lakok — fémszerkezetei,, ame­lyek szerelésének kezdését nyárra vállalta a Fémmunkás Vállalat. 1 Bár a földszinten és az első emeleten ott van még a födé­meket tartó gerendaerdő, Korszerű áruház Baján Lesz mozgólépcső a pécsiben Lvov-kertvárosi ABC? mégis jól érzékelhető, hogy milyen hatalmas lesz az eladó­tér, a méretek belülről egészen másként hatnak, mint kívülről. A 9 ezer négyzetméter bruttó alapterület — amiből közel 5 ezret tesz ki az eladótér —, nem csekély. A Konzum Áruház tehát igen jelentős szerepet tölthet be Pécs kereskedelmének fejlesztésében, így például igen fontosnak ígér­kezik, hogy a föld alotti autó­parkolót bútor-osztállyá alakít­ják, _ hiszen köztudott, milyen nehézségekkel kell megbirkózni Pécsett a bútorértékesítésnek. A föld alatti parkoló más irányú felhasználása természetesen azt jelenti, hogy a várhatóan hatal­mas forgalmat bonyolító Kon­zum Áruház közelében kell megfelelő nagyságú parkoló te­rületről gondoskodni. Az új pécsi áruházban két­irányú mozgólépcső kapcsolja majd össze a három szintet. Eredetileg a Szovjetuniótól akarták megvásárolni a mozgó­lépcsőket, a szovjet partner azonban már nem tudta prog­ramjába illeszteni az áj igényt. A legújabb: sikerült Jugoszlá­viában olyan gyártót találni, amely vállalta a mozgólépcsők IV. negyedévi leszállítását. Egy avatás és egy jó ütem­ben folyó építkezés után hadd szóljunk egy a kezdet-kezde­tén elakadt áruházépítésről. A Ivov-kertvórosi ABC áruházról van szó, amiről mind többet beszélnek, amióta sorra nyílnak meg a bevásárlóközpont léte­sítményei. Sem a lakosság, sem a város vezetése nem tud belenyugodni abba, hogy ez a nagyon fontos létesítmény csak a jövő év közepén — vagy ké­sőbb? — készüljön el. Az ABC- áruház poliacélváz-szerkezeté- nek forgalmazása körüli prob­lémák rendeződtek, s a Pécs- Baranyai Beruházási Vállalat­nak sikerült megállapodnia a veszprémi MEZÖGÉP-pel — a gyártóval — és az ugyancsak veszprémi AGROKER-rel, — a szállítóval — a pécsi szerkeze­tek május 15-i leszállításáról. Ez azt jelenti, hogy a Ivov-kert- városi ABC-áruház ez év vé­géig műszakilag befejezhető. Hazánk felsza­badulásának év­fordulója alkal­mából ünnepi hangversenyt ren­deztek tegnap Pé­csett, a Liszt Fe renc hangverseny- teremben az el­múlt 30 év kórus- terméséből, A hangversenyen fel­lépett a pécsi ÁFÉSZ Janus Pan­nonius női kara, a szigetvári Tinódi- vegyeskar, a 12. Volán Bartók Béla férfikara, a Neve­lők Házának ka­marakórusa, a Ta­nárképző Főiskola vegyeskara és női kara, valamint a pécsi Mecsek Kó­rus. A képen: a Janus Pannonius női kórus. Átadás előtt az új bajai áruház flruházépítési körkép gyel-bajjal mentett szögletre. A 18. percben feljött a győri csapat, Buti lövését Buús láb­bal mentette. Ezután ismét a komlóiak percei következtek. A vendégek megszállták kapujuk előterét, támadások vezetéséré ritkán jutott erejükből. Minden igyekezetük arra irányult, hogy kapujukat megőrizzék a góltól. Szünet után sem változott a játék képe, jobbára a vendé­gek térfelén folyt a játék, de a bányász csapat nem tudott kibontakozni. Az 52. percben Csordás legúrított szabadrúgá­sát Lingl kapura lőtte, Tóth azonban helyén volt. Egy perc múlva Pál lövése kerülte el a győriek kapuját. Az 57. perc­ben a komlói támadások vég­re gólt hoztak. Pál baloldali beadása átkerült a jobb oldal­ra, Cs. Kovács középre emelt és Kolesánszky lábáról a lab­da a hálóba jutott. 1:0. a Komló javára. A 60. percben Kolesánszky bomba szabadrú­gását kellett Tóthnak védenie. A komlóiak vezető gólja után a győriek is kitámadtak, érde­kesebb lett a mérkőzés. A 80. percben újabb gólt ért el a hazai csapat. Bányász bal­oldali beadását Cs. Kovács középre fejelte, a védőktől lepattanó labdát Pál 5 méterről a jobb sa­rokba lőtte. 2:0 a Komló javára. Első hazai tavaszi győzelmét aratta vasárnap a Komló. A bányász csapat győzelmének értékét növeli, hogy a felju­tásért folyó versenyben rivális Győri MÁV DAC ellen érte el. A két csapat találkozója küz­delmes 90 percet hozott. A komlóiaknak nagyon meg kel­lett harcolni a két pontért. Végeredményben azonban a hazaiak a második félidőben nyújtott játékukkal megérde­melten nyertek. Jók: Keller, Kovács, Lahó, Pál, illetve Tóth, Kovács és Németh. Hegyi István Komló, 3000 néző. Vezette: Tátrai. Komlói Bányász: Buús — Keller, Kovács, Tallósi, Csordás — Ling, Lahó, Pál — Cs. Ko­vács, Kolesánszky, Bányász. Edző: Lantos Mihály. MÁV DAC: Tóth — Kiss, Kovács, Sülé, Herczeg — Né­meth, Gyömörei, Molnár —- Csollány, Horváth, Buti. Edző: Kovács Imre. Csere: a 62. perc­ben Horváth helyett Jánó. A komlóiak azonnal maguk­hoz ragadták a játék irányí­tását. A vendégek védekezésre rendezkedtek be, lestaktikájuk­kal gyakran állították meg a komlóiak rohamait. Támadást támadás után vezetett a Kom­ló. A 15. percben az ötödik komlói szöglet jelezte a ha­zaiak fölényét. A 16. percben nagy kavarodás támadt a ven­dégek kapuja előtt, Tóth ügy­Ma érkezik a finn külügy­miniszter Púja Frigyes külügymi­niszter meghívására hétfőn hivatalos látogatásra Ma­gyarországra érkezik Ahti Karjalainen, a Finn Köztár­saság külügyminisztere. Szovjet— egyiptomi tárgyalások Moszkvában vasárnap folytatódtak a tárgyalások Andrej Gromiko szovjet kül­ügyminiszter és Iszmail Fahmi, az Egyiptomi Arab Köztársaság miniszterelnök­helyettese és külügyminisz­tere között. Fahmi április 19-én érkezett hivatalos baráti látogatásra Moszk­vába. Segítség Dél- Vietnamnak A Magyar Szolidaritási Bizottság vasárnap hajnal­ban MALÉV különgépen indította útnak a Dél-viet­nami Nemzeti Felszabadí- tási Front részére a ma­gyar társadalom önkéntes felajánlásaiból összeállított gyógyszer-, élelmiszer- és ruhanemű szállítmányát. Ifjúsági delegáció utazott Kubába A Kubai Kommunista If­júsági Szövetség meghívá­sára dr. Maróthy László­nak, a Magyar Szocialista Munkáspárt Politikai Bi­zottsága tagjának, a KISZ Központi Bizottsága első titkárának vezetésével va­sárnap ifjúsági delegáció utazott Kubába. A TARTALOMBÓL Túljelentkezés a gimnáziumokban ♦ Autóvezető bázisiskola Komlón és Sellyén ♦ Kint a bárány, bent a Farkas... ♦ Pelé újra játszik? Világ proletárjai, egyesüljetek! Dunántúli napló XXXII. évfolyam, 108. szdm 1975. április 21., hétfő Ara: 1,50 Ft Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Már az első félidőben is voltak a komlóiaknak helyzeteik. Ezek ér­tékesítése azonban nem sikerültek a MÁV DAC elleni mérkőzésen. Képünkön Lahó elöl mentenek a győri védők. Fotó: Arató László Komlói Bányász— Győri MÁV DAC 2:0 (0:0) 0 Küzdelmes mérkőzés 0 Értékes pontok itm M M t ***** építés Ctl U Ondi Ü JE