Dunántúli napló, 1975. április (32. évfolyam, 89-117. szám)

1975-04-01 / 89. szám

A TARTALOMBÓL Hatvanévesen ők is nyugdíjba mehetnek A KÖLNI REGÉNYE Leütöttek egy diákot a siklósi várnál Világ proletárjai, egyesüljetek! hé Dunántúli napló XXXII. évfolyam, 89. sióm 1975. április 1., kedd Ara: 1,50 Ft Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Ünnep előtt A felszabadulási emlékművön húsvéthétfőn is dolgoztak A Szliven Áruházban az árut rendezgetik Már hagyomány, egy-egy fontos létesítmény átadását áp­rilis 4-ére időzítik, ezzel is emelve a felszabadulás évfor­dulójának ünnepélyességét. Hátra van még három nap, úgymond az utolsó simítások ideje, lássuk, mit kell még be­végezniük az építőknek? Pécsett két fontos létesít­mény: a felszabadulási emlék­mű és a Szliven Áruház átadá­sa elé tekintünk nagy várako­zással. Mindkettőt ünnepélyes keretek között április 3-án avatják fel, illetve nyitják meg. Az emlékművön húsvéthétfőn is dolgoztak az építők: egy- egy kubikos és kőműves brigád, továbbá a gépkezelők. Az utol­só lépcsőelemeket tették a he­lyükre, s most már tényleg csak az utolsó simítások vannak hátra: a javítások, hézagpótlá­sok, a mosás és a takarítás, az emlékmű környékének ren­dezése és csinosítása. A Szliven Áruházat akár már ma is megnyithatnánk, mond­ták már a múlt héten a BARA- NYAKER-nél. Mire mi: A tele­fon is be van kötve? Az még nincs, sajnos ... Ami azt illeti, az eladóknak azért nem kell ölbe tett kézzel várakozniuk, akad tennivaló: az áru rendez­getése. Hogy mi minden lesz az áruházban? Soroljuk: kul- túrcikkek, papír, játék, sport­cikkek, cipő, háztartási és vegyi­áru, illatszer, OFOTÉRT-cikkek, az emeleten: ajándék, lakás­textil, méteráru, műszaki cikk, ezer apró cikk, háztartási fel­szerelések, üveg és porcelán, műanyagáru. Na és a slágert is említsük: a bolgár népmű­vészeti cikkek. Érdeklődtünk a szomszédos megyeszékhelyeken is, közülük Kaposvár nézhet kétszeres vá­rakozással az évforduló elé. A városban április 2-án 132 új lakást adnak át. Ma még ezek­ben is az utolsó simításokat végzik, hogy a boldog tulajdo­nosok mindent rendben talál­janak a várva várt új lakás­ban. Erb János felvétele A Thieu-rendszer a felbomlás állapotában ' - i.j í - Ä; '/fi Szovjet hadihajóraj hazánkban Vasárnap a késő délutá­ni órákban hazánk terüle­tére érkezett a Vörös Zász­ló Érdemrenddel kitüntetett Fekete-tengeri Flotta dunai flottillájának négy hajóból álló egysége, A. H. Bardas- csuk, első osztályú kapitány vezetésével. Az egység a Duna menti államokban tesz tisztelgő látogatást A Mohácsra érkező hajó­kat úttörők s a város több­száz fős üdvözlő serege fo­gadta. A kikötés után Bor­sos János, az MSZMP Mo­hács Városi Bizottságának első titkára köszöntötte a vendégeket, ahol megjelent Fischer János, Mohács Vá­ros Tanácsának elnöke, dr. Berki Mihály ezredes és Gerencsér József ezredes. Ezt követően az egység pa-4 rancsnoka megkoszorúzta a felszabadulási emlékművet, majd a programtól eltérően megtekintették a Lenin- szobrot is. A rövid pihenő után az egység Budapestre indult, c-hol «ész* «es t hazánk fes- szabadulásának 30. évfor­dulójára rendezendő ün­nepségen. Hanoi Március 29-én, szombaton helyi idő szerint 15 órakor a felszabadító erők és a lakos­ság teljes egészében elfog­lalta Da-Nang városát — je­lentette be vasárnap nyilvá­nosságra hozott közleményé­ben a dél-vietnami népi fel­szabadító fegyveres erők pa­rancsnoksága. A hazafias erők — hangsú­lyozza a közlemény — nagy­számú ellenséget harcképte­lenné tettek, jelentős számú foglyot ejtettek, és birtokukba kerítették az ellenség teljes fegyverzetét. Emberek százezrei szembefordulva a Thieu-admi- nisztráció erőszakos kitelepítő intézkedéseivel, visszatértek Da Nang-ba és üdvözölték a fel­szabadító erők harcosait. A Thieu-csapatok tisztjeinek, ka­tonáinak és funkcionáriusainak tízezrei a forradalmi erők fel­hívásának eleget téve csatla­koztak a lakossághoz. Szerte Da Nangban a dél-vietnami köztársaság ideiglenes forra­dalmi kormányának zászlói lo­bognak. A közlemény megállapítja, hogy ezzel a győzelemmel a felszabadító erők és a dél­vietnami lakosság elfoglalta Dél-Vietnam második legfon­tosabb katonai komplexumát, elpusztította az ellenség 1. hadosztályát, valamint a Thieu- adminisztráció katonai és el­nyomó gépezetét az 1. számú katonai körzetben. pülőgépek ezen a légikikötőn keresztül próbálják biztosítani a kambodzsai fővárosban kö­rülzárt Lón Nol-csapatok fegy­ver- és lőszerutánpótlását. A hazafiak vasárnapi rakétatá­madása következtében egy re­pülőgép megsemmisült, s egy üzemanyagraktár felrobbant. A Lón Nol-csapatok újabb kísér­letet tettek a hazafias erőknek a pochentongi repülőtértől északnyugatra lévő hadállásai felszámolására. Az akció azon­ban nem érte el célját, s Lón Nol csapatai súlyos vesztesé­gek után kénytelenek voltak visszavonulni. Nyugati hírügy­nökségek jelentése szerint a Lón Nol-hadsereg egyre több katonája dereztál. Az utóbbi néhány nap során két teljes zászlóalj hagyta el hadállását; s vonult vissza a hátországba. TOTÓ 1. Torino—Juventus 3:2 1 2. Bologna—Lazio 1 :2 2 3. Lanerossi—Fiorentina 0:1 2 4. Napoli—Milan 2:0 1 5. Debrecen—Szeged 2:0 1 6. Dunaújváros—Komló 1:1 x 7. MÁV DAC—Kaposvári R. 2:1 1 8. Gyula—Szolnoki MÁV 0:0 x 9. Békéscsaba—Kecskemét 0:3 2 10. Bábolna—Soproni VSE 2:0 1 11. Bakony—Sabaria 2:1 1 12. Esztergom—KOMÉP 0:0 x 13. Foggia—Palermo 0:0 x 14. Catanzaroi—Como 1 :0 1 Sok száz gyermek vette birtokába szombaton a Mecseki Kultúr- park Vidámparkját és az Úttörővasutat. A felújitott dodgem és még közel negyven fajta játéktársa jó szórakozást, sok örömet nyújtott a város legfiatalabbjainak. Az ötödik komlói döntetlen Komlói Bányász —Dunaújvárosi Kohász 1:1 (1:0) Dunaújváros, 2C0U néző. Ve­zette: Lauber. Komló. Buús —1 Keller, Ko­vács, Pál, Csordás — Tallósi, Lahó, Kiss — Kingl (Bordács a 79. percben), Kolesánszky, Bá­nyász (Mód a 79. percben). Edző: Lantos Mihály — Duna­újváros: Maziinger (Németh a 37. percben) — Formaggini, Fajt, Pajzs, Kerekes — Sajó (Fajkusz az 58. percben), Tóth — Tímár, Mártha, Kántor, Bar­tók. Edző: Palicskó Tibor. Nagy lendülettel kezdtek a csapatok. Mindjárt kezdés után nagy taktikai harc alakult ki. Mindkét csapat szorosan fe­dezte az ellenfél középpályá­sait. A komlóiak ragadták magukhoz a kezdeményezést, két veszélyes helyzetet dolgoz­tak ki, melyben egyet értékesí­tettek. A 7. percben Lingl a büntető vonal előtt átjátszotta Kerekest, majd Lahó elé tálalt, aki azonban mintegy 8 méter­ről a kivetődő kapus kezébe lőtte a labdát. A 8. percben szögletet harcoltak ki a kom­lóiak. Bányász beívelését a berohanó Lahó a kapu bal alsó sarkába fejelte, a lab­da a vetődő kapus kezéről a balkapufát érintve a hálóba jutott. A kambodzsai hazafiak va­sárnap ismét heves tüzérségi támadást intéztek a Phnom Penh-i Pochentong repülőtér ellen. Az amerikai szállító re­A Pécsi Tanárképző Főiskola csapatának teljes győzelmével fejeződött be a Hazai esték című tv-vetélkedő. Képünkön: a győztesek — örömmámorban. Tudósításunk a 2. oldalon. 1:0 a Komló javára. A gól után feljött a Dunaújváros. Több veszélyes támadást vezettek a hazaiak, de a támadók adósak maradtak a befejezésekkel. A 16. percben Buús kifutott ka­pujából és a büntető területen kívül fogta meg a labdát. A játékvezető a kaputól 17 mé­ternyire szabadrúgást ítélt. Ke-' rekes nagy erejű lövését Buús szögletre mentette. A 25. perc­ben ismét Kerekes tört elő­re, labdáját Tóth kapu mellé lőtte. A 29. percben szögletet rúgtak a dunaújvárosiak, Bar­tók labdáját Timár kapu mellé fejelte. A 32. percben Bartók hagyott ki jó helyzetet. Szünet után sem tört meg a Dunaújváros lendülete, a ha­zaiak sokat támadtak és a 60. percben egyenlítettek. Formag­gini tört előre, a ipbb oldalról a középre ívelt, Buús kivető­dött kapiujából, a labdát azon­ban kiejtette, Mártha ctt termett, és mint­egy 8 méterről a kapu bal sarkába lőtt. (1:1). A 65. percben Bartók—Timár adogatás után ismét Bartókhoz került a labda, Csordás az utolsó pillanatban szögletre mentett. A komlóiak feljöttek és átvették a játék irányítását. A 70. percben Keller labdájá­val Kolesánszky a dunaújvárosi kapu elé cselezte magát, lövé­sét azonban Németh biztosar hárította. A 75. percben Kole­sánszky átjátszotta Fajtot, a befutó Keresztes a földre rán­totta a komlói játékost, a já­tékvezető azonban nem látott szabánytalanságot. A 78. perc­ben Kiss került jó helyzetbe, de a dunaújvárosi védők elsodor­ták. A 78. percben Kolesánszy jól eltalált lövését Németh csak nehezen tudta hárítani. Nagy küzdelmet, jó iramú, változatos játékot, igazságos pontosztozkodást hozott a két együttes találkozója. Az első félidőben a komlóiak kezdtek jobban, és a vezetést is sikerült megszerezniük. Később a ha­zaiak vették át a játék irányí­tását, a második félidőben si­került egyenlíteni. A hajrában ismét a komlóiak támadtak, de a komlói csatárok nem tud­ták kihasználni a helyzeteket. Csaba Gábor l: * Pécs legújabb létesítménye a Szliven Áruház