Dunántúli napló, 1975. február (32. évfolyam, 31-58. szám)

1975-02-02 / 32. szám

Az Olajbányász legyőzte a PMSC-t, a Rákóczi a Szekszárdot Támad a Szekszárd, de a Rákóczi-védőknek ezúttal is sikerül tisztázniuk. ScHulteisz csatája Kovácshegyivel. Arató László felvételei Hiányszakma a sportorvoslás... Tanácskoztak az ország sportfőorvosai A Salgótarjáné a Téli Kupa SALGÓTARJÁNI BÁNYÁSZ- SZOMBATHELYI HALADÁS 3:1 (3:0) Salgótarján, 6000 néző, v.: Somlai. Góllövők: Répási, Jeck és Básti, illetve Király. Már a második percben Pá­linkás hálójában volt a labda: Marcsok indult el balszélen, éles beadását Répás nyolc méterről vágja a hálóba (1:0). A 3. percben Básti a 16-ossal egy magasságban partot do­bott, Kajdi Jeck elé emelt, aki öt méterről a hálóba lőtt (2:0). A 37. percben Kajdi a balol­dalon átjátszotta a védőket, beadását Básti három méterről lőtte a kapu bal alsó sarkába (3:0). Szünet után kiegyensú­lyozott lett a mérkőzés és töb­bet veszélyeztetett a Haladás. A vendégek támadásai a 66. percben góllá értek. Hauzer baloldali lapos beadását Király 11 méterről továbbította Ma­gyar hálójába (3:1), Répás Béla csapatkapitány­nak Sós Károly, az MLSZ el­nökségi tagja adta át a Téli Kupát. J á té k vezető i tanfolyam A pécsi járási sportfelügyelőség labdarúgó játékvezetői tanfolyamá­nak első előadása február 4-én, 16.30-kor lesz a sportfelügyelőségen. (Pécs. Kulich Gy. u. 5.) Jelentkezé­Dr. Kálmán Péter, az OTSI igazgató főorvosa elnökletével tanácskozásra gyűltek össze a megyék sportfőorvosai, hogy megtárgyalják azokat a fontos kérdéseket, amelyeket a párt és kormány a testnevelés fej­lesztésével, a lakosság minden rétegére való kiterjesztésével kapcsolatos programja vetett fel. A tanácskozáson az Egész­ségügyi Minisztériumot dr. Szen­tes László, az OTSH-t Kozmano- vics Eridre képviselte. Az igen széleskörű és szerte­ágazó programnak egy jelentős aktusa az Egészségügyi Minisz­térium és az OTSH közötti meg­állapodás, mely kölcsönös és hatékony támogatást biztosít. A kitűzött cél megvalósítása ha­talmas feladatot ró a sport- egészségügyre, amelynek fej­lesztése, kibővítése napjainkban aktuális. A szakmai színvonal emelése érdekében határozatok, elvi döntések születtek, melyek tisz­tázták a szakvizsga letételének körülményeit és állást foglaltak az egyesületi orvosok működé­sével kapcsolatban. Az egyesü­leti orvosokat a jelenleg érvény­ben lévő miniszteri rendelet ér­telmében az OTSI és a megyei sportorvos előzetes engedélye alapján az egyesület alkalmaz­ta. A jövőben egyesületnél csak sok évi gyakorlattal, szakvizsgá­val rendelkező orvost lehet foq- lalkoztatni, akinek munkába ál­lítását az OTSI, illetve a megyei sportfőorvos engedélyezi, annak tevékenységét irányítja, ellenőr­zi, beszámoltatja, — későbbiek­ben pedig a fenti egészségügyi főhatóság is nevezi ki őket, il­letményüket itt kapják, amelyet az egyesület bizonyos mértékig kiegészít. Ez a rendelkezés meg fogja szüntetni azt a helytelen szokást, hogy — egy-két éves gyakorlattal rendelkező orvoso­kat alkalmaznak, elegendőnek • MOSZKVA. A női sakkvi­lágbajnoki döntő párosmérkőzés ötödik játszmájában Nana Alekszandrija a 62. lépésben győzött Irina Levityina ellen. A párosmérközés jelenleg döntet­lenre áll 2.5:2.5 arányban. 9 MEGEVE. Szombaton Fran­ciaországban az Arlberg- Kandahar versennyel folytató­dott a férfi sí Világ Kupa idei versenysorozata. A lesiklást több mint egy órára fel kellett füg­geszteni, mert a résztvevők közül többen buktak. Közöttük volt a Világ Kupában vezető osztrák Franz Klammer, honfitársa Wer­ner Grissman és a svájci Ber­nard Russi is. A legsúlyosabban az angol Konrad Bartelski sé­Megnyílt a X. téli úttörőolimpia Szombaton Gyöngyösön meg­nyitották a X. téli úttörő olim­piát. A négynapos rendezvény- sorozat döntői vasárnap reggel kezdődnek a Kékestetőn. Az első napon a fiúk és a lányok műlesiklására, majd a szánkó futamokra kerül sor. Az ország „tetején" — Kékestetőn — há­rom centis hóréteq várja az if­jú olimpikonokat. Ez mór ele­gendő ahhoz, hogy a versenye­ket télies környezetben rendez­zék, meg. A X. téli úttörő olimpia feb­ruár 4-én zárul. tartva azt, hogy sportolt, vagy éppen sportol és orvosi diplo­mával rendelkezik. Javaslat történt a sportorvos­lás hiányszakmává történő mi­nősítésére, az ügyeleti díjak rendezésére, a bélyegzők egysé­gesítésére, és a korcsoport meghatározások újraértékelésé­re. A sportegészségügy szoros kapcsolatot tart az iskolaorvo­sokkal és üzemi orvosokkal, hogy tevékenységük támogassa a kormány testnevelési prog­ramját, így az ifjúságot a helyes egészségügyi szemléletre nevel­je, amelynek eredménye az egészséges szemléletű, aktív, edzett, fizikailaq erős, munka­bíró, testileg jól fejlett ember. rült meg, akit koponyatöréssel eszméletlenül szállítottak heli­kopteren a sallanches-i kórház­ba. „Ütitársa" volt az osztrák David Zwilling, akinek állapota azonban ismeretlen. Az esélye­sek kiválásával az élen három svájci végzett. O HAMBURG. Hivatásos ne­hézsúlyú ökölvívó mérkőzésen az argentin Avenamar Peralta a negyedik menetben technikai k. o.-val győzött a* nyugatnémet ex-Európa-bajnok Rüdiger Schmidtke ellen. Dunántúlt nanlo Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Békés Sándor Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal • 7601 Pécs, Hunyadi út 11. sz. Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264 Telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda 7621 Pécs, Munkácsy Mihály u. 10. Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Melles Rezső Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és a kézbesítőknél Előfizetési díj egy hónapra 21 Ft Indexszám: 25 054 seket még az első előadáson elfo­gadnak. | FEBRUAR $ 3—1C L: TÉLI VÁSÁR A MER UK ER A világ sportja Tizenegyesekkel Olajbányász-győzelem Nagykanizsa—PMSC 0:0 PVSK-pálya, 1000 néző. V.: Kövesi: Nagykanizsa: Viaszok — Kovácshegyi, Doszpoth, Si­mon, Müller — Hangai, Török (Vastagh), — Pávlicz, dr. Füle, Bogáti (Sulyok II.), Sulyok I. (Készéi). PMSC: Katzirz (Rapp) — Kincses, Kocsis, Englóner (Maurer), Tóth — Dárdai L. (Konrád), Bálint, Dárdai P. — Kardos, Kiss, Schulteisz (Lutz). A PMSC kezdett jobban és a 6. percben már nagy hely­zetük is akadt a piros-feketék­nek, de Kiss az ötösről fölé lőtt. öt perccel később Dárdai L. Kincses beadását egyből lőtte, de a labda ezúttal is fölé szállt. A 14. percben Kiss lö­vését csak másodszorra kapa­rintotta meg a nagykanizsai kapus. Két perc elteltével Kin­cses veszélyeztetett, ezúttal is hárított Vlaszák. Kiegyenlítet­tebbé vált a játék, a vendégek is vezettek néhány támadást. A 26. percben egy közvetett szabadrúgás után Bogáti lőtt nagy erővel a léc fölé. A 39. perében az előretörő Kincsest a 16-oson belül felvágták, a 11-est Kocsis magasan fölé lőtte. Szünet után az első helyzet a PMSC előtt adódott, de Maurer a 46. percben a 16-os- ról fölé lőtt. Az 50. percben Pávlicz tört kapu elé, Kocsis­nak az utolsó pillanatban si­került tisztáznia. Egy perccel később dr. Füle ügyes egyéni alakítás után középre ívelt, Hangai az ötösről fölé fejelt. A következő negyedórát küz­delem jellemezte. A 69. perc­ben egy kanizsai ellentámadás során Pávlicz három pécsi vé­dőt is becsapott, középre gurí­tott, Füle dr. azonban fölé lőtt. A 81. percben Kiss előtt nyílott lehetőség, de a pécsi csatár lövése elkerülte a kaput. Mivel a találkozó döntetle­nül végződött, 11-es rúgások következtek. A Nagykanzisa dr. Füle, Kovácshegyi, Pávlicz, Müller és Hangai révén mind az öt büntetőt értékesítette. A pécsiek közül csak Konrád, Dárdai P., és Lutz talált a há­lóba, Kiss fölé lőtt, Tóth 11-esét kiütötte Vlaszák, így a két pon­tot a Nagykanizsa kapta. A PMSC az első félidő na­gyobb részében fölényben ját­szott, több helyzetük is akadt, de azokat nem sikerült kihasz­nálniuk. A második félidőben csak mezőnyfölényre tellett a piros-feketék erejéből és a szervezetten védekező vendé­geknek sikerült időben hárí­taniuk a pécsi támadásokat. A tizenegyeseket viszont be kell lőni, mert amely csapat kihagy­ja azokat, az megérdemli a vereséget. L. L. Végig nagy volt a küzdelem, az első félidőben a Rákóczi va­lamivel átgondoltabban ját­szott, mig a második félidőben csak szerencsével őrizték meg kapujukat a góltól. A döntetlen igazságosabb lett volna. B. Cs. Mai sportműsor Labdarúgás. HDNK mérkőzések: Komlói Bányász—Véménd, PVSK pá­lya, 8.30. PVSK—Mázaszászvári Bá­nyász, PVSK pálya, 11.15. Sakk. OB I. mérkőzés: PMSC— Debreceni Spartacus, Újmecsekalja (39-es dandár u. 19.), 9.00. Kézilabda. DNK mérkőzések: PVSK csarnok: Széchenyi—508-as ITSK, kö­zépiskolás fiú csapatok, 8.00. Tanár­képző—István-akna, férfi II. osztályú csapatok, 8.32. Siklós—VGT, férfi III. osztályú csapatok, 9.04. Boly—Siklós férfi I. osztályú csapatok, 9.36. Kesz­tyűgyár—PBTC, női I. osztályú csa­patok, 10.18. Tanárképző—Kesztyű­gyár, férfi I. osztályú csapatok, 10.50. Boly—Tanárképző II., női II. osztályú csapatok, 11.32. Sportiskola—Me- cseknádasd, férfi II. osztályú csapa­tok, 12.04. Sportiskola II.—Sellye, női II. osztályú csapatok, 12.36. Tanár­képző— Szentlőrinc, férfi III. osztályú csapatok, 13.08. Leöwey—Szentlőrin­ci ÁFÉSZ, középiskolás fiú csapatok, 13.40. Szentlőrinc—Építőipari, közép- iskolás fiú csapatok, 14.12. Porcelán- gyár—PEAC, női I. osztályú csapatok, 14.44. Komló A.—Szentlőrinc, férfi I. osztályú csapatok, 15.16. Sportisko­la—Carbon, női I. osztályú csapa­tok. 15.58. PMSC—Komló B., férfi I. osztályú csapatok, 16.30., Kesztyű­gyár—PEAC, II. osztályú férfi csa­patok, 17.12. Sportiskola—VGT, III. osztályú férfi csapatok, 17.44. Műszaki Főiskola—Cserkút II. női csapatok, 18.16. PMSC—Műszaki Főiskola, II. osztályú férfi csapatok, 18.48. Nagy Lajos—506. ITSK, középiskolás fiú csapatok, 19.20. K. Rákóczi—Sz. Dózsa l:0 (1:0) rVSK pólya, 800 nezo, vezet­te: Schneider. Rákóczi: Hege­dűs — Németh, Ágfalvi, Patyi, Hoffmann — Nagy L„ Konrád (Bőzsöny), Burcsa — Duschák, Kováts, Karasz. Edző: Mathesz Imre. Szekszárd: Pólyák (Li- povszky) — Fodor, Simon (Prancz), Vágó, Lubastyik — Micskó, Pusztai, Laki — Ve­ress (Somodi), Lugosi (Németh), Korom (Márkus). Edző: Kormos Mihály. A 3. percben Korom szöglete után Laki kapásból, 14 méter­ről, alig lőtt a jobb kapufa mellé. Ezután a Rákóczi táma­dott és a 10. percben a körül- ményeskedő szekszárdi védők hibájából gól született. Kováts jobbról kapu elé ívelt, a labda Karasz elé pattant, aki 11 mé­terről nagy erővel a kapu kö­zepén a léc alá vágta. (1:0). A 26. percben Simon hibája után Nagy L. egyedül törhetett kapura, 7 méterről nagy erővel lőtt, Pólyák nagy bravúrral ki­ütötte a labdát. Szünet után azonnal táma­dásba lendült a Szekszárd. Ki­hagyott helyzetek sora követte egymást, a 73. percben Somodi a gólvonalról sem talált be az üres kapuba. A 79. percben az egész Dózsa Hegedűs kapuja előtt tanyázott, amikor egy előrevógott labdával Kováts és Duschák megugrott, de a kö­zépcsatár a 16-osról elhamar­kodva fölé bombázott. Az utol­só percben Somodi 20 méterről hatalmas kapufát lőtt.