Dunántúli Napló, 1974. október (31. évfolyam, 269-299. szám)

1974-10-14 / 282. szám

Világ pp©f©táría? «gyesül jetaki héttői Dunántúlt napiö XXXI, évfolyam, 282. sióm 1974. október 14„ hétfő Áro: 1,50 forint Am MSZMP Baranya megyei Bizottságának iaoia Á M©f@©r©!égiai Intézet újebb esőket jelez Sárba ragadva állnak a földeken a gépek Diákok, magyar és szovjet katonák segítenek Ä Kaposvári Cukorgyár nyersanyaghiány miatt esők fél kapacitással üzemel ' A bét végére* sem köszöntött rank az olyannyira várt jóidő, hogy a gazdaságok legalább valamelyest behozhatták volna lemaradásukat az őszi mező- gazdasági ^munkákban, Vasár­nap az utóbbi napok bősége­sen hulló csapadéka miatt az átázott földek nem bírták el a gépeket, s így ismét csak o kézibetakarítás maradt, Kapos­várról például 200 diák sietett a.környező földekre, és az al- mászüretnél segitkeztek, de a legégetőbb, munkákban részt vettek a szovjet katonák is. A mostoha időjárás következtében lassabban halad a cukorrépa betakqntása is, amelynek kö­vetkeztében a Kaposvár/ Cukor­gyár csupán lélüzemmel műkö­dik; Szekszárdon, a Mecsekvidéki Pincegazdaság bortárolójában tegnap szőlőátvevő ügyeletet tartottak, de sajnos a szünte­lenül permetező qső elmosta a várt vasárnapi szüretet. A vasárnap folyamán Bara rtyában is tovább folytatódott oz esőzés, jelentős gondot okozva a gazdaságoknak. A gé­pek sárba ragaávo állnak — megyeszerte csak kézierővel folyhatott: c munka. Az Országos Meteorológiai Intézet lapunknak adott tájé­koztatása szerint az elmúlt egy hónap a|ott 50—100 milliméter közötti csapadékmennyiséq hul­lott az országban, amely közel háromszorosa a sokéves átlag­nak, A statisztikai adatok sze­rint a Dunántúlon mérték e legtöbb és o legkevesebb esőt is, A maximumot a Nagykani­zsa térségéből jelzett 159 milli­méter jelenti, de Pécs is jócs­kán élenjár, ahoi 105 millimé­ter hullott, 2,5-szer meghaladva az utóbbi évek átlagát A jugoszláv időjárási előre­jelzés a szeptember hónap utol­só hetétől kezdődően egészen október utolsó 'napjáig ígér kel­lemes őszies időt, csupán Időn ként' megszakítva "gyengébb le hűlésekkel. Bár így lett volna, de Sajnos ez nem vált be Las­súk azonban a hazai előrejel­zést, amely mára erősen felhős, csapadékos, helyenként ködös és hűvös időt jósol, nappalra 10—15 Celsius lakos, éjszaka pediq 5—10 Celsius fokos hő­mérséklet/ átlaggal, Ünnepélyes átadás október 2S~én Hídcsvatás előtt ifávaszaSsolcson Á hét végén próbaterhelés Harkánytól vadonatúj, tükör-, sima aszfaltút vezet. 0 Dráváig, Itt-ott még dolgoznak az útépí­tők, rendezik, hengerük az út- | padkát, még járnak a kővel ; megrakott teherautók, de az út- ! burkolati jeleket már felfestet- i ték, s Harkány után új útba- l igazító táblára vethet gyors pil- j lantást az utazó: „Drávasza- bolcs 3 km, Donji Miholjac 10 j km", Drávaszabolcs a hídavatásro készül. A Zsinko-csárda előtt j aszfaltozzák a parkolóhelyet, rendezik az utat, a házak előtti kis parkokat A Donji Miholjac felől érkező idegent ez a község j fogadja Magyarországon ... A határállomás lepke alakú épületeben a majdan itt szol­gálatot teljesítő határőrök fo­gadnak. Megérkezett a beren- j dezés is, már csak el kell he- : lyezni a bútorokat, aztán taka- j rítani és az állomás fogadhatja ‘ a? utasokat. Építőmunkást alig találni, ők már javarészt vé­geztek, most csupán néhányon-betonoznak valamit a magyar hídfőnél, — Az eső nagyon hátráltatta a munkát, de készen leszünk — mondja Túri Sándor művezető. — A hidat leszigetelték a ju- goszlávok, ők húzzák ró az asz­faltot is. Kisebb festések van­nak vissza o korláton és még a híd világításán dolgoznak a vil­lanyszerelők, A Hídépítő Válla­lattól húsz ember dolgozik itt, valamint a festők és a villany- szerelők, Most a legfontosabb munkánk, hogy elkészítsük az állványzatot a mérésekhez. Nem lesz könnyű, mert a jugoszláv, árterületre bejött a víz. A próbaterhelést október 19-én és 20-án végzik, amikor 32 darab nyolc tonnás Skoda — kocsinként nyolc tonna te­herrel — hajt a hídra A mű­szaki átadásra a próbaterhelés­sel együtt kerül sor, A hidat pedig október 25-én délelőtt ünnepélyesen átadják a forga­lomnak, s délután már bárki igénybe veheti az ország új ka­puját Hegedűs (PMSQ csatázik az ózdi védőkkel. (Tudósítás a 7. oldalon.) Amtó László felvétele ;' t---------/ .......................................................---------------------------—-....................................... ’ A TARTALOMBOl Hogyan élünk* I?8Q-ban? Bar még csak előzetes számok «annak, az ötö­dik ötéves tervidőszak előirányzatait csak 1975 végén hagyja jóvá az országgyűlés, már be­szélhetünk erről. Életszín­vonalunk alakulásáról beszélgetünk Balassa Ákossal, az Országos Tervhivatal közgazdasági főosztályvezető helyette­sével. * Eladtak egy lányt * A Modeurop Stockholm! ülése — pécsi szemmel A szürkét leszavazták .,,. * Végzettség nélkül tanítani * Este a pécsi színészkiubban * Mennyit keresett 1 Beckenbauer? Kihagyott helyzetek ellenére Sikeres raji a labdarúgó Európa-bajnakságon Magyarország—Luxemburg 4%2(2:2) Magyarország: Mészáros — Török, Harsányi, Horváth, Kán­tor — Fazekas, Bálint Tóth — Pénzes, Kiss, Nagy. Luxemburg; Moes — Fandel, ölenghí, Zuang, Hansen — Da Grava, Philip, Trierweiler — Doussier, Braun, Langers. Góllövők: Nagy L. (2), Hor váth, Bálint, illetve Doussier (2, egyet 11-esből). Már az első percekben figyel­meztetést kapott a magyar csa pat hogy Braunra, a francia Metzben játszó luxemburgi csa­tárra oda kell figyelni, Braun a 2. percben ugyanis már veszé­lyesen kitört, csak szabálytala­nul tudták szerelni a védők. A legurítás után Braun lövése ép pen hogy elkerülte a bal sarkot. Az 5. percben ölenghí szöglet­re szerelte Pénzest és akkor még senki sem gondolta, hogy ez egy „szögletrekord" kezdete. A mérkőzés folyamán ugyanis o magyar válogatott 26 szögletet ért el ., Fölényben játszott a magyar együttes, Tóth lövését védte a kapus, majd Balint, Tóth és Pénzes lövése tévesztett célt. A 10. percben a bizonyta­lankodó Kántor rossz hazaada- sát Doussier majdnem elcsípte, Mészáros csak nehezen kapa­rintotta meg a labdát. A vá­laszakció végén Fazekas nagy lövése a kapufáról vágódott vissza, A már-már nyomasztó magyar fölény vége a 14. perc­ben luxemburgi gól lett: Braun faképnél hagyta Kántort, be­adása után Horváth és Harsá­nyi elvétette a labdát, a szem­füles Doussier előbb erte el, mint Mészáros, és a hálóba lőtt Szüreti mulatság a Tettyén A szüret, a szüreti mulatság valamikor égést falvak lakosságát megmozgató nép! ünnepély volt I». Pécsett is szüreti felvonulást rendeltek valamikor o há! előtt. Ért a hagyományt jgyekszik feleleveníteni a Vendéglátó Vállalat. A szombat este merj ers '"eü srürc'i bá1 ~!ő!i rctlúrás ienekar járta a várost (igái nem lovashintón, hanem tehergépkocsin). A bal nyitótáncát a Sopianae Néptánc Együttes táncosai ropták a Tettye Étteremben, — Szokolai talvételei — (0.1). Elkeseredett magyar tá­madások következtek és a 18. percben Tóth baloldali szögle­tét Horváth fejjel a hálóba jut­tatta (1:1). Továbbra is táma­dott a magyar csapat, a 20 percben Kiss kezezett biztató helyzetben, majd Pénzes pörge tett labdáját a kapus szögletre védte. A 25. percben újra Braun keverte meg a magyar védel­met, szerencsére lövése nem ment kapura. A 30. percben szögletet szögletre mentettek o hazaiak. A második beívelés után Horváth feje feiett elszállt a labda, Nagy jókor érkezett, és a balsarokbo vágta a lab­dát (2:1). Úgy tűnt, hogy további ma­gyar gólok következnek, olykor Braun kiugrása jelentett csak veszélyt. A 41. percben Nagy beadása utón Török és Harsá­nyi egymást zavarta, oda lett a helyzet. A 42. percben Braun elment Harsányi és Horváth mellett, a 16-oson belül csak szabálytalanság árán lehetett megállítani A büntetőt Doussier értékesítette (2:2). Fordulás után az első ese­ményt Török beadása jelentet­te, Nagy jól továbbította fejjel a labdát, de Moes szépen vé­dett. Az 50. percben mái a 15. szögletet lőtte a mqgyar csa­pat. Az 55. percben Torok két nagy alakítása után alakult 3:2- re az eredmény. Előbb a Hor­váth hibájából veszélyesen ki­tört Philipet az utolsó pillanat­ban szerelte szögletre. Nem sokkal azután, hogy felszaba­dult a magyar kapu, Törölt nagyszerűen húzott el a jobb­oldalon, beadását Nagy 5 mé­terről, két védő között a jobb­sarokba lőtte (3:2), Tovább támadott o ■ magyar válogatott, Tóth lövését védte a kapus, Horváth fejese fölé szállt, majd a 68. percben Fazekas lö­vés helyett továbbadta a lab­dát és ez a helyzet is kimaradt. A 70. percben a Fazekas lab­dájával kiugró Nagyot a 16- oson belül feltartották, a játék­vezető közvetett szabadrúgást ítélt, Tóth Bálint elé gurított, aki a hálóba lőtt (4:2), Ezután még jobban egyoldalú lett a játék, további magyar szögle­tek és kihagyott helyzetek kö­vetkeztek. A 83, percben Pén­zes beadását Kiss lőtte rá, a labda a bal kaDufa élérő! nem befelé, hanem kifele pattant, majd Horváth fölé bombázott. A mérkőzés vége felé még egy Braun-szólot láthatott a közön­ség, Mészáros jókoi avatkozott közbe, és megsebezte a lab­dát Ar Európa bajnokság másor dik csoportjában az állás a kö­vetkező 1 eragzarerszaq Ausztria 3. Wales 4 ' úvembutn 4-2 i «-----M * -----1 1-2 1 — — f r A 4