Dunántúli Napló, 1974. szeptember (31. évfolyam, 239-268. szám)

1974-09-02 / 240. szám

Labdarúgó NB //. Közel állt a győzelemhez a Komlói Bányász-Szolnoki HTE 1.1 (1:0) Komló Magyar világbajnok fogathajtásban Az NSZK-beli Frouen- feldben az akadályhajtás­sal ért véget a második fogathajtó világbajnokság. A verseny magyar szem­pontból nagyszerűen feje­ződött be: Fülöp Sándor 56 hibaponttal világbajnok lett, 12 ponttal előzte meg a 2. helyen végzett svájci lselit, míg a 3. helyre ke­rülő brit Bowmenn 73 hi­bapontot szerzett Papp A. 7. lett, 94.5 hibaponttal. | Áz öttusa VB második napja Vívásban javítottak a magyarok Szolnok, 4000 néző. V.: Mo­hácsi. Komló: Erdősi — Tallósi, Kovács, Csordás, Lahó, Pál, Cs. Kovács, Kolesánszky, Kiss (Tresch, a 65. percben), Steib, Hohmann. Edző; Lantos Mihály. Szolnok: Fiedler — Arany, Si­mon, Rácz, Árvái, Köböl (Bujdo­só a 60. percben), Szatmári, Gálvölgyj (Porhanda a 43. perc­ben), Rozsán, Szolnoki, Galics. Edző: Kiss János. A Szolnak ragadta magához a kezdeményezést, de a kitűnő­en szervezett komlói védelem mellett nem tudott kibontakozni. 20 perc elteltével feljöttek a bá­nyászok, a 24. percben megsze­rezték a vezetést. Simon a ka­putól 17 méterre Kolesánszkyt ellökte, Kolesánszky óriási ere­jű szabadrúgásába a kapus rosszul ütött bele, a labda a melléről a balsarokba került (1:0), Feljött a Komló, több lö­vést küldtek a szolnoki kapura. A 30, percben Cs. Kovács szög­lete után Lalió hajszállal fejelt a kapu fölé. Szünet után is a bányászok veszélyeztettek. Az 50. percben Kiss a kapu torkában Fiedlerbe rúgta a labdát, öt perc múlva Kolesánszky átadásával Cs. Ko­vács a saját térfelén tört a szol­noki kapura, de Rácz a 16-ős vonal elö't buktatta. Cs. Kovács szabadrúgását Fiedler a jobb felső sarokból ütötte ki. A 63. percben egyenlített a Szolnok Formás támadás után Szatmári beadását Szolnoki a jobb sa­rokba lőtte (1 :1). A hajrá tel­jesen a bányászoké volt. A 75. percben Tresch, kát perc múl­va Steib szabadrúgását Fiedler másodszorra meniette. A 87 percben Kolesánszky fordulásból leadott lövése a jobb kapufa tövénél suhant ki. A 89. perc­ben Cs. Kovács lábában volt a két pont sorsa. Simon hibájából egyedül törhetett kapura, Fied- lert is ki akar a cselezni, de a labda a kapustól a mezőnybe pattant. A Komló végig jobb volt. Tak­tikailag érettebb játékot nyúj­tott, gondolkodásban ellenfele fölé kerekedett. Fia csatárai | higgadtabban kihasználják adó­dó helyzetüket, akkor két pon­tot vihetnek haza. A hazai csa­pat elmaradt legutóbbi teljesít­ményétől, a döntetlen a szolno­kiakra nézve hízelgő. Jók: Pál, Csordás, Lahó, Steil, Kolesánsz­ky, illetve, Teiffer Árvái, Galics. Pataki István AZ NB II. ALIASA u K. Rákóczi 6 4 2 — 9- 3 10 1. Volán 6 3 3 — 12- 6 9 *. Dorog 6 3 3 — 7- 3 9 SZEOL 6 4 — 2 10- 5 8 J. MÁV DAC 6 2 4 — 8- 5 8 6. Komló 6 3 2 1 9- 7 8 7. Bp. Spartacus 6 2 3 1 10- 7 7 8. Olajbányász 6 3 — 3 11-10 6 9. Ganz MAVAG 6 1 4 1 5- 4 6 ’0. Dunaújváros 6 2 2 2 11-11 6 11. FÖSPED 6 3 — 3 8- 9 6 Ózd 6 2 2 2 8- 9 6 13. Szolnoki MTE 6 2 2 2 6- 7 6 14. Orcsz’ány 6 2 2 2 6- 8 6 15. DVSC 6 2 — 4 6- 8 4 Vár-j^-'otr 6 1 2 3 6- 8 4 17 5 1 2 3 7-10 4 18. 6 1 1 4 5-12 3 19. Szekszárd 6 2 4 'jO-16 2 20. Eger 6 1 — 5 7-13 2 Birkózás Isztambulban befejeződött a szabadfogású birkózó világbaj­nokság. Kiválóan szerepeltek a szovjet versenyzők, hat súlycso­portban nyerték meg az arány­érmet. A birkózó sport történe­tében először jutott világelső­séghez mongol versenyző. Vi­lágbajnoki aranyérem jutott még bolgár, japán és román birkózónak. Világbajnokok (48 kg-tól fel­felé): Murselov (Bulgária), Ta- kada (Japán), Gyumin (Szov­jetunió), Ojdov (Mongólia), Nasrujalev (Szovjetunió), Asru- jalev (Szovjetunió). Novostilov (Szovjetunió), Tediasvili (Szov­jetunió), Golotkin (Szovjetunió), Simon (Románia). Vasárnap helyet cseréhek a felnőttek és a juniorok az öttu­sa világbajnokságon, a moszk­vai Luzsnyiki sportkombinátban' a fiatalok a lovas terepet vet­ték át, az ..idősebbek” a sport- palota vívóoástiára lények. A párbaitőrvh'á'ban iái kezd­tek a maavarok. Villánvi, Mo- racskó és Kancsal először a csapaton belül egymás el'en vívott és akárcsak a szovietek, mindenki egy győzelmet ért el, illetve eay vereséget szenve­dett. Két szoros győzelem I «ehs7lovákio és Olaszország I ellen 5:4) után eay könnyebb j (Ausztráliával 9:0) nyugtatta meg a kedélyeket, aztán egy I veayes csapat legyőzése (4-2) j után a szovjet „ranaadó" von- I ta a lelátó egy sarkába a tel- j ies közönséget. A kritikus pár­viadalon — elsősorban a Led- n>'ev, Onviscsenko és Smeljov j ellen is veretlen Kancsal jóvol- [ tóból — 5:4-es győzelmet ért j el a válogatott, éppen úgy, j mint tavaly Londonban. A veretlenségi sorozol a 17 fordulós vívóverseny félidejéig sem szakadt meg: egy újabb vegyes csapat ellen 6:0, Japan- | naí szemben 6:3, aztán az I NSZK-vai 7:2 volt az eredmény. Mérkőzésről mérkőzésre Szegedi EOL—Szekszárd 3:1 (1:1) Szekszárd, 3000 néző. Vezet­te: Barna. Szekszárd; Pólyák — Fodor, Vágó, Korner, Lubastyik — Micskó (Somodi a 72. percben), Freppán — Németh (Pusztai a szünetben), Mezei, Szentes, Márkus. Edző: Kormos Mihály. Már a 2, percben gólhelyze­tet teremtett g SZEOL, amikor An'.al szabadrúgását Jernei az ötösön szabadon lekezelhette. Lövését Pólyák remekül védte. A 16. percben Vass nagy helyzet­ből leadott lövését Pólyák a me­zőnybe öklözte. A 19. percben a vendégcsapat lesről érvényte­len gólt lőtt. Két perccel később a hazai csapat megszerezte a vezetést. Szentes több csel után ügyesen játszott kapu elé, Frep­pán fordulásból laposan a bal alsó sarokba lőtt. 0:1. A 29. percben a sokat mozgó Antal elvette a labdát Vágótól, az clapvonalig lefutott, beadott és Jernei lövése a jobboldali kapu­fa belső éléről vágódott a gól­vonal mögé (1:1). Szünet után a hazaj együttes kezdett jobban és az 55. perc­ben Mezei elől a 11-es pontnál Nagy és Kádár az utolsó pilla­natban mentett szögletre. Két perccel később Mezei 14 méte­res lövése a kapufán csattant. Ismét feljött a vendégcsapat és a 66. percben megszerezte a vezető gólt. Szeghalmi kicselez­te az egész védelmet, lövését először Pólyák kiütötte, másod­szorra Szeghalmi nem hibázott (2:1). A 83. percben Somodi ka­pu elé ívelte a labdát, de-a kapussal szemben álló Mezei egy ütemmel lemaradt nagy helyzetben. A 86. percben sza­badrúgáshoz jutott a SZEOL, és Antal 30 méteres lövése bom­baként vágódott a jobb felső sarokba (3:1). A végig többet és veszélye­sebben támadó, minden csapat­részében jobb SZEOL mutatott játékával megérdemelten vitte el mindkét bajnoki pontot. J-.lc: Kozma, Varga, Antal, Jernei, il­letve Freppán, Korner, Pusztai. Fekete László Kaposvári Rákóczi—Eger 1:0 (1:0) Eger, 1000 néző. V.: Aszta­los. Kaposvár: Hegedűs — Márton (Hoffmann a szünetben). Agfalvi, Patyi, Németh, Nagy, Konrád, Burcsa, Korosz, Kovács, Duschák. Edző: Mathesz Imre. Az 1. percben Duschák a bal­oldalon egyedül ment el, a rosszul kifutó Csank mellett el­húzta a labdát és az üres ka­puba gurított. 1 :0. Az 52. perc­ben a kitörő Ambriftt a, védők a 16-oson belül felvágták, a büntetőt Ambrus a vetődő He­gedűs kezébe lőtte. Mór az első perc eldöntötte a mérkőzést, amely közepes színvonalú volt. A kaposváriak csapatjátéka minden tekintetben szervezet­tebb volt, megérdemelten győz­tek. Jók: Patyi (a mezőny leg­jobbja), Hegedűs, Németh, Nagy, illetve Bánkuti. Debrecen—Olajbányász 1:0 (0:0) Debrecen, 3000 néző. V,: Kristóf. Olajbányász: Vlaszák — Söjtör, Doszpoth, Kovácshegyi, Simon, Hangai, Németh, Páv- licz, Füle, Kománovics (Gróf a szünetben), Sulyok I. (Készéi a 60. percben). Edző; Kunos Fe­renc. Az 52. percben Doszpoth buktatta a kitörő Gottdienert Erzse gyengén helyezett bünte­tőjét Vlaszák kiütötte, majd Só­vágó 10 méterről a kapufát ta­lálta el. A 72. percben Gott- diener szöktette az előre húzó­dott Lipőköt, aki beadott és a jókor érkező Gottdiener az 5- ösről a jobb alsó sarokba fe­jelte a labdát. (1:0). Az Olajbányász kezdett job­ban, de negyedóra elteltével a debreceniek átvették a játék irányítását A jóiramú mérkő­zést több szabálytalanság, sőt durva buktatás tarkította, kevés megtorlással. A hazaiak lendü­letesebben támadtak, helyzetük is több volt, ezek szerint na­gyobb arányban is nyerhettek volna. Jók: Gottdiener (a me­zőny legjobbja), Makray, Vach- ter, Bodonyi, illetve Vlaszák és Kovácshegyi. ♦ VOLÁN—Bp. Spartacus 2:1 (1 ;1). Ganz-MAVAG—FÖSPED 2:1 (1:0). Oroszlány—Várpalota 2:2 (2:1). Dorog—Budafok 3:1 (1:1). MÁV DAC—Kossuth KFSE 2:1 (1:0). Dunaújváros—Ózd 4:2 (2;1i. Nagy (PVSK) kapura tör, de ez a támadás nem hozott gólt. Labdarúgó NB III. Bp. Építők—PVSK 2:1 (0:1). PVSK-pálya, 400 néző, v.: He­gedűs. PVSK: Sulyok — Kanyar, Szabó, Hamar, Balázs l„ Grün- wald (Kaszázs), Rózsahegyi, Ra­dies, Nagy, Somogyvári, HcÁil (Kincses). Edző: Lendvai Miklós. A vezetést a PVSK szerezte meg, a vendégek győztes gólja az utolsó percben esett. Góllö­vők: Karel (11-esből), Budai, illetve Somogyvári. Jók: Esster- házy II., Rozsnyó, Karel, Eich, il­letve Balázs, Radics, Máza-Szászvári Bányász—Du-• naújvárosi Építők 0:0, Szászvár, 800 néző, v.: Simon. Szászvár: Szulics — Csábrák, Széles, Bocz, Molnár, Pataki, Tiszucky, Tóth. Roth, Stemler, Horony. Ed­ző: Stepán Tibor. Dunaújváros: Horváth — Debreceni, Ajtony, Kalmár. Nagy, Szabó, Földi, Tar, Ármai, Vancsura, Simon, Miklós. Edző: Lennert Ferenc. Mindkét oldalon tehetetlenek voltak a csatárok. Jók: Szulics, SAles, Molnár, illetve Horváth, Ajtony, Földi. Kaposvári Táncsics—Szigetvár 1:0 (0:0), Kaposvár, 600 néző, V.: Turcsányi. Kaposvár: Török — Gondos, Horváth, Giger, Né­meth, Potyák, Etelka, Papp, Mé­száros, Szabó, Savanyó, Varga. Edző: Váradi Lajos. Szigetvár: Mikolics, Borovácz, Kanász, Kollár — Béni, Varga, Dvorszki, Bagó (Staub), Szabó, Csőre, Piehler. Edző: Meggyes Lajos. Az első félidőben csupán me­zőnyfölényre tudott szert tenni a kaposvári együttes. Szünet után is sokáig nyílt volt a mérkőzés, mert a hazai csatárok csak ne­hezen tudták áttörni a szilárd szigetvári védelmet. Ha sikerült, akkor ott volt a remekül védő Kollár. Góllövő: Papp. Jók: Horváth, Bozsók, Papp, Sová­ny ó, illetve Kollár, Varga. Bo­rova«, Kaposvári Vasas—Április 4. Vasas 3:1 (2:0), Kaposvár, 700 néző, V.: Sabácz. Kaposvár: Rácz — Balogh, Kiss, Túli, Máti, Fábián, Biró, Huszár (Boros), Herbei, Burcsa (Andrejka), Lac- kovics. Edző: Csanda István. Góllövők: Herbei (2), egyet 11-esből, Fábián, illetve Ignácz 11-esből, Jók: Rácz, Kiss, Fábi­án, Herbei, illetve Ignácz, Boros, Glaf. Székesfehérvári MÁV Előre— Véméndi Tsz SK 6:1 (2:0). Szé­kesfehérvár, 400 néző. V.: Mű­dig. Véménd: Doszpod — Mül­ler, Kelemen, Kajtár, Törjék, Kiss, Tüske, Szabó, Jánosi, Ró­zsahegyi, Telek. Edző: Szőke József. A fehérvári csapat meg­érdemelten győzött. Góllövók: Bőke (4), Reveland (2), illetve Jánosi. Jók: Bőke, Lechmer, Re­veland, Mester, Cs. Horváth, illetve Kajtár, Jánosi. MEDOSZ ÉRDÉRT—Siófoki Bányász (3:3 (2:1). További eredmények: BKV Előre—Pénzügyőr 1 : 0, Sashalom—Lőrinci Fonó 4: 1, Növényolaj—Törekvés 1 :1„ III. kér, TTVE—BVSC 1 :0. NB III ALLASA 1. D. Építők 6 4 2 — 18- 3 1« 2. Ili, kei TTVE 6 4 1 1 12- 7 9 3. K. Táncsics 6 4 — 2 15- 9 8 4. Bp. Építők 6 3 2 1 5- 3 8 5. PVSK 6 3 1 2 13- 6 7 6. BVSC 6 3 1 2 8- 6 7 7. BKV Előre é 3 1 2 9- 9 7 8. Sashalom 6 3 1 2 13-14 7 9. Véménd 6 3 1 2 8- 11 7 10. Április 4. V. 6 3 — 3 10- 9 6 11. Kaposvári V. 6 2 2 2 6- 6 6 12. M.-Szászvár 6 2 2 2 8- 7 5 13. Siófok 6 1 3 2 7- 7 5 14. Székest MÁV 6 1 2 3 13-12 4 15. Pénzügyőr 6 2 — 4 8- 8 4 16. Növényolaj 6 1 2 3 5- 9 4 17. Törekvés 6 1 2 3 2- 8 4 18. ÉRDÉRT 6 1 2 3 11-20 4 19. Lőrinci Fonó 6 2 — 4 8-19 4 2t. Szigetve» 6 1 1 4 6*12 i Arató László felvétele Hegyei I. osztály Mágocs—Boly 2:1 (1:0), Má­gocs, 300 néző, v.: Meizer. Hely- j zetei alapján megérdemelten győzött a hazai csapat. Góllö­vők: Wald, Tompó, illetve Fónai. j Jók: Mészáros, Benes, Wald, il­letve Valis és Kecskés. BTC—Kesztyűgyár 3:2 (3:1), BTC-pálya, 100 néző, v.: Futó. A sok gólhelyzetet kihagyó ha­zaiak szerencsés győzelmet arat­tak a jól játszó kesztyűgyáriak ellen. Góllövők: Radó (2), Dakt, 11-esből, illetve Horváth (2) egyet 11-esből, Jók: Daka, Radó, illetve Balázs és Velgi. Sásd—Pécsi Porcelángyár 2:1 (0:0), Porcelán-pálya, 100 néző, v.: Török. A lelkes sásdi csa’- pat a gyengén játszó Porcelán- gyár felett megérdemelt győzel­met aratott Góllövők: Fókuszt, Hartmann, illetve Aczél 11-es­ből. Jók: Fókuszt, Hartmann. A porcelángyárí csapatból senkit sem lehet kiemelni. István-akna—Pécsi Kinizsi 4:1 (3:0), Pécsszabolcs, 400 néző, v.: Deák. Az első félidőben nyújtott jó játékkal megérde­melt biztos győzelmet aratott a Bányász. Góllövők: Kóródi, Za­lai, Bajkovics, Turbéki (öngól), illetve Farkas. Jók: Ress, Erdei, Györkő, Bajkovics, illetve Bizeri és Jónás. Beremend—PEAC 2:0 (0:0), Ifjúsági Stadion, v.: Pazaurek, A helyzeteiket jobban kihasználó vendégek megérdemelten győz­tek. Góllövők: Tóth, Horváth. Jók: Vörös és Horváth, illetve Tamás, Csaba. Steinmetz SE—Vasas ff. Bá­nyász 2:0, Vasas ll„ 200 néző, v.: Sör. Harcosan játszó Stein­metz megérdemelten győzött. Góllövők: Gál, Mács. Jók: Ci- linger, Gál, Mács, illetve Ba­logh. Vajszlá—Siklás 2:1 (0:0), Mohács—Sellye 2:1 (0:0). Az egyéni versenyben a szovjet Onyiscsenko és Lednyev indult meg a legfürgébben az 1000 pont teljesítéséért, amihez '36 győzelem kellett (a csapo­tok versenyében 32), mindkét hazai öttusázó 17—17 sikeres asszót vívott a verseny első fél­idejében. Nem sokkal maradt el tőlük Kancsal Tamás, a csa­pat újonca sem, aki ötödmagá­val 16 győzelmet mondhatott magáénak. Közben a lovas pályán a ju­niorok befejezték az első for­dulót. Hat fiatal — köztük két szovjet — érte el a maximális 1100 pontot, a magyar csapat első idulója, Szombathelyi 1068 ponttal a hetedik—tizenegyedik helyet foglalta el. Egyetlen csapat sem kapott olyan harsány biztatást, mint a magyarok, a több mint 100 fős magyar szurkolótábor pástról pástra kísérte kedvenceit es minden győzelmet nagy tapssal köszöntött. Nem hiába! Újabb három győzelem következett: Svédország ellen 7:2, Bulgária ellen 5:4, majd Ausztria ellen 7:2. Ezután viszont hidegzuhany következett, a holtponton a magyar trió vereséget szenve­dett Romániától 5:4-re. Gyor­san sikerült a javítás: Magyar- ország—Franciaország 8:1, Ma­gyarország—Lengyelország 6:3 és Magyarország—Anglia 7:2. Közben a szovjetek sem tét­lenkedtek, két és fél óra le­forgása alatt három—három 6:3-as, illetve 7:2-es győzelmet arattak, különösen Onyiscsenko és Lednyev szerepelt kitűnően. Déiután ért véget a junio.ok lovaglása. Fazekas csak 798 pontot ért el, de aztán Bállá és Déri 1036—1036 pontot lova- , golt. A lovaglásban tízen is i teljesítették a maximális 1100 j pontot, így a magyarok még a i legjobb 12 közé sem kerültek. (A verseny értékelése lapzár- ] takor még tartott.) Egy-iksz-kettő A HDN totótippjei a követkei» hehe: 1. Szeged —Dunaújváros. A papír­forma viicgcs. >-.,11 a Dunaújváros to- áigi idegenbeli szereplése erra int, a nemez <e.aaatok mellé tud feinöni. Tipp; 1, x. 2. BucíOiOk—Oroszlány. A döntetlen gonáoiataiol nem tudunk szabadul' ni. Tipp: x, 1. 3. várpalota—Debrecent, Eddig mindketten az e.mutt bajnokságban megszokott rossz formát hozzáír. A hazai pálya dönthet. Tippjeink: 1, x. 4. Giajoanyász—Szekszárd. Az el- műit bajnokságban egymás ellen: 1:1, 0:1, A S zokszó rónak most nem megy* Tipp: 1. d. Ózd—Szolnoki MTE, Kérdem Szcdlacsek bácsit, mit tesz? Teszek rá, mondja. Melyikre? Hát ez azí Ha én azt tudnám ... A Szolnok ide­genben mindenesetre gyengébben szokott szerepelni. Tippünk; x. 6. Komló—Ganz-MAVAG. A vénáé­it eddigi idegenbeli szereplése tisz­teletet parancsol. Rá kell majd dobni még egy lapáttal. Tipp: 1, 7. FOSPED—MÁV DAC. A jó rajtot vett fővárosiaknak a Győr kemény dió lesz. Tippjeink: x, 2, 8. Kossuth KFSE—Éger. Szép kis hely az a Szentendre. Aztán győz­zél. Tipp: 1. 9. Kaposvári Rákóczi—Volán. Újon­cok, ha találkoznak. Valami azt súg­ja, döntetlen születik. Tipp: x, t. 10. Bp. Spartacus—Dorog. A Do­rog döntetlennél többre nem számít­hat Mi így tippelünk: .1, x, 11 Pénzügyőr—Pécsi VSK. A hazai pálya. Tipp: 1. 12. Dunaújvárosi Építők—BKV Előre. Mese nincs. Tipp: 1. 13. Siófok—Táncsics SE. A kaposvá­riak esélyesebbek. Tippünk: x, Z. Pótmérkőzések: 14. Dunakeszi—Győ­ri Dózsa. Tipp: 1, x. 15. Esztergom— Körmend. Tipp: x. 1. 16. AURAS— Soproni Textiles. Tipp: L nettói Dunántúli napló Ax MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapjo Főszerkesztő: MHzki Ervin Főszerkesxtő-h el y ettesek: Sáling József és Békés Sándor Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15-726. Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztősén és kiadóhivatal; 7601 Pécs, Hunyadi út 11. sz. Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264 Telex: 12-320 Pécsi Szikrq Nyomda 7621 Pécs, Munkácsy Mihály u. 10. Felelős vezető: Melles Rezső Terjeszti o Magyar Paste Indexszám: 25 054 f