Dunántúli Napló, 1974. augusztus (31. évfolyam, 209-238. szám)

1974-08-21 / 228. szám

Hargitay András világcsúccsá! nyeri® második Európa-bajnoki aranyérmét Döntetlen a jugoszláv©!; ellen Újabb PMSC-iyőze'em i Finnországban Munkatársunk telefonjelentése: A PMSC labdarúgó csapata finnországi vendégszereplése során, kedden, augusztus 20-án Kajaaniban játszotta második mérkőzését. A pécsiek újabb szép győzelmet arattak. A PMSC már a félidőben 3:0-ra vezetett, a szünet után a pécsiek még két gólt lőttek, s végeremény- ben fölényes 5:0 arányú győzel­met arattak. A pécsi csapat góllövői: Zombori, Maurer, Kiss, Fábián és Konrád. Az MLSZ tornája Ferencváros—Pirini Blagoev- grád 4:0 (2:0), Borussia Mön- chengladbach—Rába ETO 2:1 (1:0). Ezeket a mérkőzéseket a torna első napján, hétfőn ját­szották. A keddi eredmények: Rába. ETO—Pirini Blagoevgrád 4:0. Borussia Mönchengladbach —Ferencváros 4:2. A tornát a Borussia Mönchengladbach nyerte a Ferencváros előtt. Kikapott az Ü. Dózsa A huelvoi nemzetközi lobda- * rúgó torna döntőjében 10 000 néző előtt a holland Feyenoord 1:0 (0:0) arányban győzött az Ü. Dózsa ellen. A győztes gólt 8z 50. percben de Jong sze­rezte. HÉ V-siker A MÉV kézilabdázók után a labdarúgóit is kitettek magu­kért. Tatabányán augusztus 17—18-án megrendezett Orszá­gos Bányász Kispályás Labda­rúgó döntőjében a második he­lyen végeztek a rendező házi­gazda mögött. A torna érde­kessége, hogy a Mecseki Érc­bánya Vállalat csapata sem a selejtezőben, sem a döntőben nem szenvedett vereséget, és így a rosszabb gólkülönbség miatt vesztettek. Egy—iksz—kettő A HDN totótippjei a következő hétre: 1. Dorog—Volán, A Volán érzésünk szerint nem fogja tisztelni a Dorogot. Tegyünk időnként X-et is. Tipp: x. 2. Budafok—Várpalota. Az elmúlt bajnokságban mindkétszer 1:1-re ját­szottak. Vajon most is így lesz? Tipp- jeink: x( 1. 3. Olajbányász—Oroszlány. A Nagy­kanizsának győznie keli. Tipp: 1. 4. özd—Szekszárd. A Szekszárd nagy döntetlengyártó. Tippjeink: x, 1. 5. FÖSPED—Szolnoki MTE. A hazai pálya előnye itt, a nagyobb tapasz­talat ott. Es ha győznek Czibulka dr.- ék? Tipp: 2, x. 6. Kossuth KFSE—Ganz MAVAG. Egyenlő erők. Tipp: x, 1. 7. Kaposvári Rákóczi—MÄV DAC. Az újonc kaposváriaknak nem lesz túl­ságosan nagy falat a Győr? Mi így tippelünk: x, 2. 8. Bp. Spartacus—Eger. Nem bí­runk ellenállni a papírformának. — Tipp: 1. 9. Kazincbarcika—Miskolc. Jobb az MVSC. Tipp: x, 2. 10. Kiskunhalas-Szegedi VSE. Tipp: *, 1. 11. ÉGSZOV—Szegedi Dózsa. Tipp: X, 1. 12. Bp. Építők—BKV Előre. Az el múlt bajnokságban nem egy csoport­ban szereoeitek; az Előre valamivel előbbre végzett, mégis a hazaiakat látjuk esélyesebbeknek. Tipp: 1, x. 13. Pápai Textiles—Győri Dózsa. — Tipp: x, 1. Pótmérkczések: 14. Törekvés—BVSC. Tioo: 2. 15. ÉRDÉRT—Székesfehérvári MÁV. Tipp: x, 1. 16. Sabaria—Ba­kony. Tipp: 1, x. (—mz—) [nmm Kovács a legjobb 16 között Az ökölvívó világbajnokság első két versenynapján o három műsort 45 000 néző tekintette meg. Nem kétséges, hogy jóval az augusztus 30-i zárónap előtt megdől minden eddigi ököivivá esemény nézőrekordja. Az 1972. müncheni olimpiai játékok ököivivá tornáját összesen 175 000 néző figyelte, Havanna ezt a számot már a VB első hetében eléri. A kubaiak érdeklődése csak fokozódik, mivel reprezentán­saik nagyszerűen szerepelnek. Szombaton a nagyváltósúlyú arany­érem elsőszámú várományosa, Carbey aratott nagy kiütéses győ­zelmet a csehszlovák Kernel ellen. Vasárnap délután pedig vál­tósúlyban Correa Kajdi müncheni legyőzője búcsúztatta el a vb-töl egykettőre nagy fej k. o.-vai a nigériai Aleroh-ot. A kubaiak ragyogó rajtje — 3 mérkőzés 3 győzelem, közötte 2 kiütéses — után erős találgatás folyik, hogy az olimpia legjobbjai 4, 5 vagy esetleg több aranyérmet tartanak-e itthon. Bécsben hétfőn folytatódtak az úszó- és vízilabda EB ese­ményei. Vízilabdamérkőzések: Olaszország—Hollandia 5:4, Szovjetunió—Jugoszlávia 10:9, Spanyolország—NSZK 3:1, Ma­gyarország—Románia 7:3. Az úszóversenyek során is érdekel­ve voltak a magyarok. A 200 méteres női mellúszásban az NDK versenyzője Karla Linke 2:34.99 perces világrekorddal szerezte meq a győzelmet. A magyar Kiss Éva a 7. Kaczan- der a 8. helyen végzett. A 100 méteres férfi hátúszósban Rol­land Mathes (NDK) győzött 58.28 mp-el, a magyar Verrasz- tó Zoltán bronzérmet szerzett, magyar rekorddal 58.78. Kedden a stadionban reggel a 4x100 méteres női gyorsúszó váltó időfu'amaival kezdődött a 1 program. A két időfutamban 12 válogatott indult, a maqyar a másodikban és a negyedik he­lyen végzett Betekovics, Kovács, Kaczander, Pelle összeállítás­ban, 4:04,35 perces idővel és ezzel bejutott — nyolcadikként — a döntőbe. A második szám a 400 méte­res férfi vegyes úszás volt, amelyben három időfutamot rendeztek 16 versenyzővel és a legjobb időt a világbajnoki cí­met védő Hargitay András érte el 4:35.70 perccel, Igen dicsére­tes Sós Csabának 4:39,52 per­ces ideje, amellyel negyedik­ként került a döntőbe. Hargitay időfutamában az első, Sós a második volt. Az úszó időfutamok után rö­vid szünetet tartottak, majd két vízilabda-mérkőzésre került sor. Mindkettő váratlan eredménnyel végződött, mert az NSZK le­győzte Olaszországot, a világ­bajnok magyar együttes pedig pontot vesztett Jugoszlávia el­len. NSZK—Olaszország 5:4, Ma­gyarország—Jugoszlávia 7:7. Kedden a bécsi úszó, műua- ró- és vízilabda Európa Bajnok­ság harmadik napján sem ma­radt el q magyar siker. Harqi- tay András a 200 méteres férfi pillangóúszás utón a 400 méte­res vegyesúszásban ragyogó versenyben új világcsúccsal sze­rezte meg az EB aranyérmet, s ezzel máris a versenyek egyik kiemelkedő egyéniségévé lépett elő. Hargitay világrekordjához hozzá kell tenni, hogy Tumpek György személyében utoljáro 20 évvel ezelőtt ért el magyar férfiúszó világcsúcsot LAPZÁRTAKOR ÉRKEZETT: Szovjetunió—Hollandia 6:6 A Kaposvári Rákóczi az élen Röviden Az NB lll-ban a PVSK második A labdarúgó NB II. csapatai már hárorp mérkőzést játszot­tak. A bajnoki táblázat élén nem kis meglepetésre pont­előnnyel a Kaposvári Rákóczi áll. A kapováriak vasárnap az elmúlt évben jól szerepelt Szol­noki MÁV ellen szünet utáni jó játékukkal biztosították a győzelmet. Az NB l-ből kiesett SZEOL nagy küzdelem után nyert csak a Várpalota ellen, az ugyancsak NB l-et megjárt Doroq erejéből pedig csak döntetlenre tellett q hazai pó­lyán a MÁV DAC ellen. A Komlói Bányász szünet utáni gyors csatárjátékóval biz­tosította magának a két pon­tot a debreceniek ellen. A Szek­szárdi Dózsa újabb vereséget szenvedett, Budapesten a Szál­lítók csapatától kaptak ki a szekszárdiak, a Szekszárd há­rom mérkőzésen eddiq mindí össze egy pontot tudott csak szerezni. Nem meqy a játék az Olajbányásznak sem. A nagy- kanizsaiak ismét rosszul szer­vezett útiprogram miatt a zajos, pokol meleg, méreg dráqa fő­városi Szabadság Szállóban ütötték fel tanyájukat, és ide­genben ismét vereséget szen­vedtek, ezúttal q Budafoktól kaptak ki 3:1 arányban. Az NB III. bajnoki táblázatán a PVSK labdarúgói az előkelő második Helyen állnak, q vas­utasok méq' veretlenek, de nem szenvedett vereséget méq Vé- ménd együttese sem. A forduló­ban a PVSK Székesfehérváron győzött, q Véménd is megnyer-' te a mérkőzését a Máza-Szász- vár ellen. A szigetváriak Buda­pesten a Hl. kerületi TTVE ellen a félidőben méq 1:1-re álltak, de a szünet után a védelmük összeomlott és végeredmény­ben 5:1 arányú súlyos vereség­gel hagyták el a pályát. Lingl nagy lendülettel tört a vendégek kapujára, de a tömörülő debreceni védők felszabadítanak. Fotó: Arató László MA: Szekszárd—Komló Nagy érdeklődés előzi meg Szekszárdon a szerdai hétközi fordulóban sorrakerülő Szek­szárdi Dózsa—Komlói Bányász NB ll-es mérkőzést. A szekszár­di lila-fehér együttes közönsége kíváncsian várja, hogy az őszi idény negyedik fordulójában sikerül-e végre bizonyítani csa­patának. A Komló elleni talál­kozóval kapcsolatban Kormos Mihály a Szekszárdi Dózsa ed­zője a következőket mondta: — Számunkra nagyon rosz- szul sikerült a rajt, az átszerve­zés az NB ll-es bajnokságban. Három mérkőzésen csupán egy pontot sikerült szereznünk, és különösen a Kosuth KFSE elle­ni hazai pályán 3:3 számít hi­deg zuhanynak. Ekkor ugyanis bíztok győzelmet engedett ki kezéből csapatunk. Szerdán ket­tős adósságot szeretnénk tör­leszteni. Egyrészt a tavaszi 0:2- es vereségért akarunk vissza­vágni a Komlónak, másrészt pe­Javuló feljesitménnyel nyert a Komló a Debrecen elfen A kettős ünnep ellenére sem tartottak pihenőt a Komlói Bá­nyász labdarúgói. Lantos Mi­hály edző, o tegnapi foglalko­zásokon (délelőtt és délután), alaposan megdolgoztatta a csa pa ot. Ami azt illeti, a vasárnapi 2:1-es siker alapját is o jobb erőnlét adta. — A második félidőben hol gyorsaságban, egyszerűen nem tudtuk felvenni a versenyt — mondotta Marosvári Béla, a DVSC edzője. — Amikor a Komló 2:0-ra elhúzott, nagyon féltem, hogy súlyos vereséq ér bennünket, Szerencsénkre, ven­déglátóink nem használták ki védelmünk lélektani megingá­sát. Később még szépítettünk is. Számunkra ez az eredmény — o íá or.rtó u.azás után, a nagy hőségben ;— nem rossz! Annyi biztos, a közönség a mostani összecsapástól többet kapott, mint a Várpalotával szembeni találkozón. Javuló tel­jesítményt nyújtott a kék-fehér gárda, és biztosan tartotta ott­hon a két bajnoki pontot. — Kétségtelen, együttesünk aktívabb voit, és több formás ! támadást vezetett, — vonta | meg az értékelést Lantos Mi- | hály edző. Hozzátette azonban: ■ — Nem eléq a helyzeteket kidolgozni, azokat értékesíteni is kell, másként nem tudunk előbbre lépni. Az edző jogosan bírálta a védelem könnyelműsködését, amj 11-eshez vezetett. A szak­vezetés nyilván ebből a tétel­ből indult ki, amikor a mai Szekszárd elleni összecsapásra néhány frissítésre határozta el magát. A keretben találhatjuk — a vasárnapi 14 mellett — Trescht és a fiatal Módot. V. I dig lelkes szurkolótáborokkal feledtetni szeretnénk az augusz­tus 11-i 3:3-as döntetlen csaló­dásait. Remélem, hogy a sérü­léssel bajlódó Korner a véde­lemben, Kovács pedig a csa­társorban ismét elfoglalja he­lyét. Ha így lesz, akkor leg­jobb összeállítású harcos felfo­gású csapattal várjuk a kom­lóiakat. Biztosra veszem, hogy nagy küzdelmet, és heves ira­mú 90 percet láthat majd a közönség szerdán délután. Az edzői nyilatkozat után hadd álljon itt egy rövid sta­tisztika. A Komló elleni talál­kozó a 402. NB-s mérkőzése lesz a Szekszárdi Dózsának. A szekszárdi csapat 1961-től nap­jainkig a Nemzeti Bajnokság különböző osztályaiban össze­sen 402 bajnoki mérkőzést ját­szott. A 401 mérkőzésen 177 győzelmet és 93 döntetlent ért el, 131 találkozón vereséggel vonult le a pályáról, összesen 655 gólt lőtt, 537-et kapott. A szurkolókkal együtt tehát kíváncsian várjuk a lila-fehér együttes szerda délutáni 402. bajnoki mérkőzését, mert az el­múlt 14 év összesített mérlegén javítani, na meg rontani is le­het. Fekete László ATLÉTIKA. Budapesten a Ma­gyar Atlétikai Szövetség nem­zetközi versenyén a 100 méte­res férfi síkfutásban Lépőid, a PMSC versenyzője győzött 10,5 másodperccel. A férfi magas­ugrásban Lantos PMSC 205 centiméterrel 5. helyen végzett. Ugyancsak Budapesten rendez­ték meg az országos serdülő futó csapabajnokságokat, és az összetett bajnokságokat. A fiúk 3000 méteres futó csapatbaj­nokságán komlói siker született, a komlóiak Kisteleki, Gál, Kehi, Nyúl összetételű csapata nyer­te az aranyérmet. Az egyéni versenyben a komlói Kiskirály győzött klubtársa Gál előtt. Az összetett bajnokságok során a 15 évesek csapatversenyében a Pécsi Sportiskola 3. volt, az egyéni versenyben a Pécsi Sportiskola versenyzője Bánhe­gyi a 4. helyen végzett. LOVAGLÁS. Bolyban rendez­ték meg a közép-dunántúli lo­vasbajnokság második forduló­jának versenyét, A bólyi ver­senyzők mellett kaposvári, dal- madi, somogysórdi és pécsi lo­vasok vettek részt a jól sikerült versenyen. TENISZ. Az NB I. B. mérkő­zései során három találkozót játszottak hazai pályán a PEAC női versenyzői. A pécsiek mér­lege kedvező, két győzelem, egy vereség. PEAC—OSC 5:4, Rába ETO—PEAC 6:3, nem sok hiányzott a meglepetésből, a pécsiek kis szerencsével nyer­hettek volna a veretlen bajnok­jelölt győriek ellen. PEAC— Nyíregyháza 6:3. A pécsiek visszavágtak a tavasszal Nyír­egyházán elszenvedett veresé­gért. KOSÁRLABDA. Szekszárdon ötödik alkalommal rendezték meg a Sió Kupa nemzetközi kosárlabda tornát. Bukaresti Rapid—Szekszárdi Vasas 64:58, Bácskatopolya—Bratislava! Lo­komotiv 53:50, Bukaresti Ra­pid—Vojvodina Novi Sad 78:60, Bp. Spartacus-Bratislavai Loko­motiv 62:43, Vojvodina Novi Sad—Szekszárdi Vasas 23:52, Bp. Spartacus—Bácskatopolya 60:55. Az első helyért a Bp, Spartacus és a Bukaresti Ra­pid mérkőzött lapzárta után, LOVASSPORT. Tamásiban o XI. Nemzetközi Lovasnapokon a magyar versenyzők mellett szov­jet, jugoszláv és csehszlo­vák lovasok indultak. Száz ver­senyző, 150 ló felkészülésének, látványos bemutatójának tapsolt a szép számú nézősereg, 350 evezős parádéja Mohácson Az MTE második helyen végzett a Duna Kupa pontversenyében 1955-ben rendezték meg el­ső alkalommal a Duna Kupa evezősversenyt Mohácson, Az­óta évről évre találkoznak a Duna-parti városban a leg­jobb budapesti, és vidéki eve­zősök. Ebben az évben az eszé­ki és vukovári evezősök is rajt­hoz álltak. Két jugoszláv és 12 magyar egyesület 350 versenyzője ve­télkedett a háromnapos verseny során. Nem kevesebb, mint 55 versenyszámot ’ bonyolítottak le. A verseny vasárnap délután ünnepélyes megnyitóval kezdő­dött, a külföldi és magyar eve­zősök a csónakháztól a városi tanács elé vonultak, ahol Czim- merman Ferenc, a városi tanács elnökhelyettese köszöntötte a sportolókat. Délután egymás­után szálltak hajóba az evező­sök. Hamar kiderült, hogy a ki­tűnő formában levő mohácsi evezősöknek a nagyszerűen fel­készült bajai versenyzők a leg­nagyobb ellenfelei. A szép szá­mú nézősereg nemcsak vasár, nap, de hétfőn és a verseny harmadik, befejező napján, kedden is nagyszerű küzdelme­ket, látványos versenyeket izgul­hatott végig. A mohácsiak nagyhírű férfi kormányos né­gyese a világbajnokságon 6. helyezést elért négyes most is kitett magáért. Szófiában leg­utóbb az ifjúsági Barátság versenyen másodikak voltak, most két számban is győztek. A kormányos négyes mellett imponáló fölénnyel nyerték a kormányos nélküli négyesek ver­senyét is. Remekül eveztek, ha­mar élrevágtak, lépésről lépés­re növelték előnyüket és a cél­ba több mint két hajóhossz előnnyel érkeztek nagy tapsvi­har közepette. Bende, Laka­tos, Léber, Sztárcsevics nagy­szerű evezősök. Joggal büsz­kék rójuk a mohácsiak. De a többi mohácsi evezős is nagyszerűen küzdött és a fiúk mellett a lányok is gyűjtöget­ték a pontokat. A mohácsiak, különösen a Sportiskolások jó szereplésének örültek, az eve­zőspalánták bemutatkozása nagyszerűen sikerült, értékes pontokat szereztek az MTE-nek. A külföldi evezősök közül az eszékiek két számban is nyer­tek. A rendezőség nagyszerű munkát végzett, a vendég bu­dapesti, vidéki sportolók elra­gadtatással nyilatkozta a mo­hácsiak vendéglátásáról, az eszékiek és vukováriak elmon­dották, hogy szinte otthon érzik magukat Mohácson. A Duna Kupa evezős verseny pontversenyében: 1. Bajai Spartacus 170 ponttal, 2. Mo­hácsi Tornaegylet 145 ponttal, 3. Ferencvárosi Tornaklub 99.5 ponttal. «