Dunántúli Napló, 1971. június (31. évfolyam, 148-177. szám)

1974-06-03 / 150. szám

Mérlegen a labdarúgó NB 1. — 2700 perc a pályán — Megérdemelten nyert az Újpest — Izgalom a utolsó fordulóig Legördült a függöny az 1973/74. évi labdarúgó NB I. képzeletbeli színpadán. Ami a bajnokság színvonalát illeti, nem sokat emelkedett az előző évekhez viszonyítva. Voltak bíz­tató jelek, de akadtak unalmas fordulók is. Izgalom azért akadt bőven, hisz az utolsó fordulóban dőlt el a helyezések és o kiesés kérdése. A bajnoki címet telje­sen megérdemelten ezúttal is az Újpesti Dózsa szerezte meg. Az idén is — akárcsak az el­múlt öt évben — csak évköz­ben merült fel annak a gondo­lata, hogy más csapat is meg­pályázhatja a dobogó legma­gasabb fokát. Az 1973/74-es bajnokságban az újpestiek a 28. fordulóban biztosították be elsőségüket és az utolsó for­dulóban mindössze 1 pontot szerezve is 3 pont előnnyel zár­ták az évet. Kétségtelen, hogy a lila-fehér gárda a magyar élmezőny legegységesebb csa­pata. Edzőjük Várhidi Pál így nyilatkozott: — Mindig hittünk óbban, hogy meg védjük a bajnoksá­got, pedig sokszor tartalékoson játszott a csapat, sok volt a sérüli is. Külön öröm, hogy a fiatalok valamennyien beváltot­ták a hozzájuk fűzött reménye­ket, Jövőre is célunk a bajnoki cím, de mellette most már a BEK döntőbe jutás is. A baj­nok , gárda a visszavonuló Szentmihályi kivételével meg­marad, s az együttes vélemé­nyem szerint még sokra képes. Elsősorban azért, mert a játé­kosok hozzáállása példás, akarják az újabb sikereket. A második helyezett Ferenc­város volt az Újpest legnagyobb riválisa, de a megfiatalított zöld-fehér csapat játéktudása még nem érett meg a bajnoki címre. Előrelépés volt tapasz­talható a vidéki csapatoknál. Mj sem bizonyíthatná ezt éke­sebben, mint a Rába ETO har­madik, a Videoton negyedik és a Tatabánya ötödik helye. És nem sok hiányzott ahhoz, hogy a hatodik helyen a Pécsi MSC végezzen. A hetedik helyen végző pécsi csapat pontszáma azonos □ Bp. Honvéd csapa­táéval, a sorrendet a gólkü­lönbség dönti el a fővárosiak javára. Nem kell szégyenkezni Kocsis a PMSC legjobbja A Pécsi MSC sokat fejlődött az előző évhez viszonyítva. Ta­valy ilyenkor azért izgultunk, smjom bent marad-e a csap«! az NB !-ben. A kérdés csak az utolsó fordulókban dőlt el. A nyári átigazoláskor jelentősen megerősödöm csapat kitünően rajtolt (győzelem a Népstadi­onban a Csepel ellen 3:2-re) és a jó folyta'ás se maradt el. A piroS-feketék végig ott vol­tak az élcsoportban és az őszi szezont az előkelő harmadik helyen zárták. Ilyen jó helyezés­re még nem volt példa a Pécs NB l-es pályafutásának törté­netében. Tavasszal aztán jött egy megtorpanás (három 1 :0- ás. vereség egymás után), ami visszavetette a csapatot a kö­zépmezőnybe. A hajrá viszont szépen sikerült (győzelem a Honvéd, MTK és a SZEOL el­len) és a csapat 34 pontiéval a hetedik helyen végzett. A ta­vaszi megtorpanás ellenére nem kell szégyenkezni a PMSC- nek. a csapat az elvárható tel­jesítményt nyúitotta, Rapp sze­repelt az A válogatottban, Ko­csis, Kincses. Bálinthoz U válo­gatottban. Tóth I. és Rapp li­gaválogatott is, volt, Katzirz és Kardos ped'a a 21 éven aluliak válogatottjának trikóját húzhat­ta magára. Ősszel Rapp. ta­vasszal Kocsis nyújto‘ta a leg­jobb teljesítményt. Dr. Dunai János, g csapat edzőé ígv ér­tékelte a piros-feketék szerep­lését: A kitűzött feladatot — oont- szám és helyezés — teljesítettük, ezzel elégedett vagyok. Sajnos tavasszal különböző okok miatt nem tudtuk megismételni őszi formánkat. Jól sikerült viszont a hajrá és ez azt igazolja, hogy van a csanatban tartás. Ősszel 17 gólt lőttünk, tavasz- szal csak 12-t. Ha tavasszal öt góllal többet lövünk, akkor két- három hellyel is előrébb végez hettünk volna a táblázaton. rjr Ősszel — tavasszal Érdemes öszehasonlítani az őszi és a tavaszi táblázatot, ŐSZ 1. Újpest 15 9 2 4 36-22 20 2. FTC 15 8 3 4 30-17 19 3. Pécs 15 6 7 2 17-15 19 4. Honvéd 15 9 — 6 30-16 18 5. Videoton 15 7 4 4 23-18 13 6. Tatabánya ‘.5 7 4 4 21-19 18 7. SBTC 15 5 8 2 15-13 1S 8. ETO 15 7 4 4 18-19 13 9. Csepel 15 6 3 6 21-19 15 10. MTK 15 6 3 6 19-18 15 11. ZTE 15 6 3 6 16-21 15 12. Vasas 15 2 7 6 13-19 11 13. Haladás 5 3 5 7 14-23 11 14. Szeged 15 3 4 8 15-20 10 15. Egyetértés i5 — 9 6 10-26 9 16. Dorog 15 1 4 10 13-26 6 TÁV ASZ 1. Újpest 15 9 4 2 39-11 22 2. Vasas 15 7 7 1 22-12 21 3. ETO 15 8 « 3 25-16 20 4. Viaeoton 15 8 3 4 16-13 19 5. FTC 15 6 6 3 23-13 18 6. Tatabánya 15 6 5 4 18-19 17 7. Honvéd 15 5 6 4 24-20 16 8. Pécs 15 6 3 6 12-11 15 9. SBTC 15 5 4 6 10-15 14 10. Egyetértés 15 4 6 5 15-22 14 11. Ni i K ti 5 3 7 25-23 13 12. Haladás 15 5 2 8 17-24 12 13. Csepel 15 4 4 7 13-24 1? 14. Szeged 15 2 6 7 13-25 10 15. ZTE 15 4 1 10 12-23 9 16. Dorog 15 1 2 12 10-28 4 Az Újpest ősszel és tavasszal is az élen állt. Érdekesség, hogy a Dorog is megtartotta helyezését, a különbség az, hogy ők a 16. helyen álltok. Nagyot lépett előre a Vasas, a tavaszi fordulóban a piros­kékek az őszi 11 ponttal szem­ben 21-et gyűjtöttek össze és csupán egy alkalommal szen­vedtek vereséget. A PMSC négy ponttal többet szerzett az őszi szezonban. A kieső Szeged mindkét fordu- Joban 10—10 pontot gyűjtött, ft azonban kevésnek bizonyult a bentmaradáshoz. Tavaszra visszaesett a Zalaegerszeg, a zöld-fehérek játékán meglát­szott a sok sérülés, no meg az is, hogy néhány magáról meg­feledkező játékos szereplésétől el kellett tekinteni Szőcs János j edzőnek. Az ősszel nyeretlen Egyetér- I tés tavasszal négy alkalommal j vonulhatott le a pályáról győz- ! tesként. Ugyancsak érdekesség- j nek számít, hogy a Dorog ! egyetlen őszi győzelmét a Fe­rencváros ellen aratta, mind­járt az első fordulóban. A ,/eg"-ek Kozma (Honvéd) a gólkirály J A legtöbb gólt az Újpest löt- i te (75), a legkevesebbet a Do- | rog (23). A legkevesebb gólt | a PMSC kapta (26), a legtöb- j bet a Do-og (54). A gólkirály j Kozma (Honvéd) lett 27 góllal, i egymaga többet lőtt, nrnt az ( ' Egyetá lés vagy a Dorog csa- j pata. A góllövő listán Kozmát j a 15 gólos tatabányai Kőműves és a 14 gólos Bene (Újpest) valamint Koritár (MTK) követi. Koritár 14 gólja közül csak 2-t lőtt tavasszal. A PMSC leg­eredményesebb csatárának Ju­hász bizonyult 7 góljával. Eb bői 4-et tavasszal szerzett, mind a 4 fejes volt. A legtöbb kiállítás a Szeged- | bői volt (4 játékos), míg az j Egyetértés és a Zalaegerszeg •csapatából nem állítottak ki j senkit. A PMSC-ből csak Mau- j rer jutott a kiállítás sorsára. Koritár (MTK) és Török (Vasas) 2—2 alkalommal is előbb me­hetett zuhanyozni társainál felesleges szabálytalanság miatt. Tizenhat játékos akadt, akik 1973. augusztus 19-e óta vala­mennyi mérkőzést végigjátszot­tak. A 30 fordulóban 2700 per­cet töltöttek a pályán. A sort a PMSC vezeti, négyen — Rapp, Kocsis, Toth I. és Zom- bori — az első perctől az utol­sóig játszott. Rajtuk kívül Pál (Honvéd), Hunyadi (Csepel), Megyesi (FTC), Horváth A. (Haladás), Csorna (MTK), Kmetty (SBTC), Gujdár (SZEOL), Horváth és Tóth K. (Tatabá­nya), Kovács L. (Videoton), Hajdú és Jázsa (Egyetértés) játszott csapatában valameny- nyi mérkőzésen végig. Érdekes­ség, hogy a szegedi Bánfalvy dr. az utolsó mérkőzés félide­jében ylett lecserélve, így 45 | perce hiányzik a 2700-ból. Lázár Lajos j 'Labdarúgó NB I. B Olajbányász SE-Várpalotai B. 1:0 (!:G) Nagykanizsa, 3000 néző. Ve­zette: Fehér II. Olajbányász 3E; Vlaszák —7 Söjtör (Patyia, 82. percben), Doszpoth, Müller, j Hangai, Simon, Pávlicz, Né­[ meth, Hullmann, Józsi (Török I a 74. percben). Sulyok. Edző: Kontha Károly. Várpalota: Pa­lotai — Süke, Csapó, Szili (Lászlóba szünetben) Kun Kis- bej, Horváth E., Kerkai, Albu (Müller, a 70. percben), Hor­váth L., Mártái. Edző: Terbe Benjámin. A vendének széllel háttal kezdték a játékot, azonban a kanizsaiak hamar lábrakaptak és néhány gyors akciót vezet­tek. Az első helyzet a 19. perc­ben mégis a hazai kapu előtt adódott, Mártái 3 méterről azonban Vlaszákba vágta a labdát. Hullámzó játék után a 30. percben Hullmann 4 méter­ről a kivetődő Palotait találta el. Az Olajbányász SE a 40. percben szerezte meg a talál­kozó egyetlen gólját. Sulyok jobb-oldali beadását Hullmann 12 méterről kapásból fordulós­ból lőtte a jobb sarokba. 1 ;0. Szünet után mindkét csapat közel egyenlő arányban vette ki részét a támadásokból, hely­zetek is adódtak a kapuk előtt, a csatárok azonban a kínálkozó alkalmakat elszalasztották Az erős szélben mindkét együttes sok hibával játszott. Változatos küzdelemben a ha­zaiak utolsó tavaszi hazai mér­kőzésükön csak nehezen tartot­ták otthonukban a két bajnoki pontot. Kitűnő játékvezetés. Jók: Vlaszák, Németh, Hull­mann, illetve Palotai, Kisbej, Horváth E., Tihanyi István Szekszárdi D.-Kecskeméti SC 1:1 (1:1) Szekszárd, 2500 néző. Veret­te: Szilvási. Szekszárd; Pólyák — Fodor, Korner, Micskó, Simon, Vágó, Kovács, Mezei, Szentes, Frep- pán, Pusztai (Lubastyik, az 53. percben). Edző: Kormos Mihály. Kecskemét: Goór — Kurucsai, Lantos, Kecskés, Diószegi, Pa- sek, Oskolás, Gyiffkó dr., Sza­bó, Kókai (Ónodi a 40. perc­ben), Molnár. Edző: Dezsőfi Fe­renc dr. A hazai csapat lépett fel tá­madólag és a 11. percben már a vezetést is megszerezte. Ko­vács harcolt a védőkkel, a meg­szerzett labdát laposan belőtte és Freppán 16 méteres lövése élesen vágódott a jobbsarokba 1 :0. A 20. percben továbbra is gyors, látványos akciókat ve­zetett a Dózsa csapata. A 23. percben Oskolás két védőt ki­cselezve, pontosan ívelt kapu elé, Pasek az 5-ösről nagy hely­zetben kapu mellé fejelte a labdát. Nagyot esett a színvo­nal, s a 33. percben váratlanul egyenlített a vendégcsapat. Diószegi 25 méteres szabadrú­gását Szabó kapura fejelte, Pólyák kezéből kiesett a labda és Molnár közelről nem hibá­6 méteres lövésszerü beadását Goór a felső sarokból szögletre ütötte. Szünet után mór az első percben veszélyes helyzet ala­kult ki a vendégcsapat kapujá­nál, amikor Mezei 35 méteres nagyerejű lövését Goór a léc alól nehezen tornászta ki. Az 51. percben Szabó közeli feje­sét Pólyák bravúrral hárította. A 64. percben Mezei beadását Fodor az alapvonal közeléből centiméterekkel emelte a kapu fölé. A 73. percben Mezei két csel után arasznyira lőtt a jobb alsó sarok mellé. A hazai csa­pat a 77. percben megszerez­hette volna a győztes gólt, de Lubastyik az 5-ösről tiszta hely­zetben a kapusbaslőtte a lab­dát. A 82. percben Szqbó fe­jesét Pólyák ismét csak bravúr­ral ütötte ki a balsarokból. Ügy indult o mérkőzés, hogy a szekszárdi csapat gólokkal nyer. Lendületes 20 perc után azonban elszürkült a játék és egyre romlott a színvonal. A második félidő egyenlő erők vagdalkozó, sok hibával tarkí­tott küzdelmét hozta. Jók; Frep­pán, Korner, Micskó, illetve lan­tos, Oskolás, Pasek, Gyiffkó dr. | Egy győzelem, egy vereség a második napon i i A vasárnapi nyárias meleg több kijevinek biztosított prog­ramot, mint a junior ökölvívó Európa-bajnokság második ver­senynapja. A hangulat egyébként nem volt a legjobb a magyarok kö­zött: Berecz szombati veresége egész nap téma volt. A vasár­napi műsorban elsőnek a lég­súlyban Csordás a szovjet Riba- kovval mérkőzött. A magasabb, jobb adottságú szovjet verseny­ző kitűnően váltogatta az üté­seket, Csordás az első menet­ben alig jutott közelébe. Szü­net után a magyar öklöző egy jobbegyenestől, majd egy bal- horogtól földre került — s az NDK-s mérkőzésvezető leléptet­te. így Csordás a második ma­gyar, aki kiesett a küzdelmek­ből. A légsúly után a kisváltó- súlyúak következtek, A román, bolgár és szovjet fiú jutott már a legjobb nyolc közé, amikor a súlycsoport negyedik párjaként Borbély, az angol, fekete bőrű McKenzievel lépett a szorító- ba, Hatalmas ütésváltások kö­zepette a sokat szabálytalan­kodó angol ellen — két alka­lommal is megintették — Bor­bély biztosan (5:0) győzött, s bejutott a legjobb nyolc közé, ahol a legközelebb'! ellenfele a szovjet Szigov lesz. Egy - iksz - kelti L Pénzügyőr—Diósgyőr. Győr, Győr, j Győr. Az az érzésem, hogy ez a Pénz- i ügyör lesz. Tipp: *, 1. I 2, Eger—MÁV DAC. Az Eger eddig jól szerepelt otthon a vezető csapatok ellen. Tipp: 1. 3. Bp. Spartacus—Debrecen. A ha­zaiak feltétlen esélyesebbek, viszont a DVSC sokszor megfért már idegen- | bői 0:0-!al. Tippjeink: 1, x. ! 4, Kossuth KFSE—Ganz MAVAG. ! ősszel 1:1-re játszottak, otthon győze­lemre is telik. Tipp: 1. 3. Várpalota—Komló. Ne féljünk a szivünk szerint tenni. Tipp: X, 2. 6. Debreceni EAC—FŐSPED. A FŐSPED ellenállhatatlan idegenben I is. Az őszi eredmény: 1:4. Tippjeink sorrendje: 2, x. 7. Debreceni MTE—Vélán. Itt sem látunk okot arra, hogy a hazaiakat dicsérjük, ősszel 2:3 volt. Tippünk: x, 2. f zott. 1:1. A 40. percben Szemes Fekete László Az NB I B további eredményei Ganz MAVAG—Pénzügyőr 4:1 (3:1) Kőbányai út, 300 néző, v.: Halász. Góllövők: Takács (2), Marczell és Végh ill. Straub. Oroszlány—Szolnok 4:0 (2:0) Oroszlány, 600 néző, v.: Palotai. Góllövők: Máté, Rácz (öngól), Aradi (11-esből) és Papp. Debreceni VSC—Egri Dózsa 3:2 (1:1). Debrecen, 2500 péző, v.: Lauber. Góüövők: Nagy, Né­methi és Babály, ill. Szűcs és Vigh. Budafok—Kossuth KFSE 3:2 (0:1) Budafok, 2500 néző, v.: Asztalos. Góllövők: Ozsváth (2), Kapitány (11-esből), illetve Jer- ney (2) (egyet 11-esből). Dió-györ—Bp. Spartacus 3:9 (1:0) Diósgyőr, 5000 néző, v.: Bállá. Góllövők: Váradi, Hor­váth és Egri. MÁV DAC—Dunaújváros 1:1 (1:1) Győr, 2000 néző, v.: Ma- rólhy. Góllövők: Horváth, ill. Somogyi. 8. Győri Elektromos—Kaposvári Rá­kóczi. A Rákóczi finisei. Tippünk: 2. 9. Máza-Szászvár—Győri Dózsa. A győriek jól szerepelnek idegenben, a Máza otthon. A hazaiak győzhetnek* Tipp: .1, x. 10. SZSE Dózsa—KOMÉP. A tata­j bányaiak még egyszer sem győztek idegenben, most viszont megtörhet a jég. Tipp: X, 2. 11. Székesfehérvári MÁV—Pécsi VSK, I Tippünk: 1. | 12. Kisterenye—Gyöngyös. Nem less i már sok a 2-es a totóban? Tipp; 2. 13. Miskolc—Rudabánya. ősszel is a Miskolc nyert, most is neki ón, | Tipp: 1. Pótmőrközések: 14. Nyíregyháza— j Salgótarjáni KSE. Tipp: *, 2. 15. I Kecskemét--Olajbányász. Tipp: 1, x.- 16. Dunaújváros—Oroszlány. Tipp: 1. Eredmények — röviden ÍJÁSZÁT: Budapesten rendezték meg a 20x30 méteres országos tá­vonkénti íjász bajnokságot. A férfiok versenyében Vaíek (Pécsi Vízügy), mindössze egy körrel szorult a máso­dik helyre, a nők versenyében Bulsz (Pécsi Vízügy) a harmadik helyen végzett. A nőle 2x50 méteres verse­nyében Bulsz eggyel előbbre lépett és ezüstérmet szerzett. NŐI LABDARÚGÁS: PMSC—Video­ton 12:0 (7:0). Pécsújhegy, 700 néző. A pécsi lányok jó játékkal gólzáporos győzelmet arattak. imán Dunántúli napló Az MSZMP Baranya megye* Bizottságának lapjo Főszerkesztő: Mítzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Békés Sándor Szerkesrtőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053 20 óra után 15-726. Kiadja á Baranya megyei lapkiadó Vállalói Felelős kiadó Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal 76Ö1 Pécs, Hunyadi út 11. sz. Telefon: 15-000, 15-762. 15-852. 15-245, 15-264 Telex: 12-320 Pécsi Szikra Nyomda 7621 Pécs, Munkácsy Mihály u. 10 celelős vezető: Melles Rezső Terjeszti o Magyar Posta Indexszám: 25 054 RÖPLABDA: NB II. férfi mérkőzé­sek: Pécsi Vörös Meteor—PEAC 3:2. Ifjúsági stadion. BSE—Steinmetz SE 3:2. Meszesi Ált. Iskola. NB II. női mérkőzések: PEAC—Pécsi Vörös Me- teoí. 3:0. Ifjúsági stadion. Pécsi Ta- núrképkö Főiskola—MAFC 3:1. Tanár­képző Főiskola. ASZTALITENISZ: PEAC—Telefongyár 16:9. NB II. férfi mérkőzés. Egyetemi Tornacsarnok. Pécsi győztesek: Ke­nyeres dr. (5), Németh (4), Ragon csa (3), Szita (3), Pálosi (1). Pécsi BTC—Bakony Vegyész 13:3 NB II. női mérkőzés, Bőrgyár Kultúrterem. KÉZILABDA: Pécsi BTC- Dunavidéki Vendéglátó 16:9. NB II. női mérkőzés, Bőrgyár-pálya. Komlói Bányász—Mis­kolci VM 26:18, Komló, NB I. B fér­fi mérkőzés. SAKK: Hétfőn utazik Nizzába az idei sakk-olimpiára a magyar válo­gatott. A csapat tagjai: Bilek, Csőm, Forintos, Portisch, Sa* és a pécsi származású Ribli Zoltán. SZÚR: Szombaton telt ház előtt a Népstadionban játszották a hagyó-, mányos, immár 33. alkalommal meg­Góltotó-pályázat Ezen a héten mindössze két pályázónk találta el a meg­lepetéssel végződött Komló—Békéscsaba találkozó végered­ményét. A szerencse ifj. Szend? István 7700 Mohács, Liget u. 1. sz. alatti lakosnak kedvezett. A 100 forintos vásárlási utal­ványt szerkesztőségünk titkárságán veheti át. (Pécs, Hunyadi út 11.) Heti szelvényünket kérjük legkésőbb június 8-án délig juttassák el címünkre. GÓLTOTÓ Várpalota—Komlói Bányász .................................................. P ótmérkőzés: Kecskemét—Olajbanyasí SE; ......................... N év; Lakcím: ...................................................................................... r endezett Színészek—Újságírók labda­rúgó-mérkőzést. Különleges ,,SZUR- szabályok” szerint játszották a mérkő­zést és jórészt ennek tulajdonítható, hogy ,,vízilabda-eredmény” született, 3:6 arányban győztek az újságírók. A rangadó vezetőbírájo a sokszoros vá­logatott Hidegkúti Nándor volt. TENISZ: Vasárnap megkezdődtek o férfi és női tenisz NB I. B csapatbaj­nokság küzdelmei. Eredmények: Fér­fiak: Fűzfő—Pécsi Spartacus 8:1, Pé­csi Spartacus_Bp. Elektromos 5:4, Ra- lokány-liget. Női csapatok: PEAC—Bp» Építők 8:1, Balokány-ligeL ATLÉTIKA: Csepelen rendezték az ifjúsági atlétikai csapatbajnokság CSB első fordulóját. Baranya megye férfi csapata jól kezdte NB Les sze­replését, mindkét ellenféltől megsze­rezte a két bajnoki pontot. A leány- csapat is jól helytállt, miután győzött a házigazda Csepel ellen. A pontver­seny végeredménye. Férfiak: Bara­nya—Hajdú Bihar 109:103, Baranya— Csepel 110:101, Csepel—Hajdú-Bihar 112:99. Nők: 8oranyo—Csepel 71:61, Tolna—Baranya 75:59, Tolna—Csepel 78:52. I Jól hajrázott a Pécsi MSG