Dunántúli Napló, 1974. május (31. évfolyam, 118-147. szám)

1974-05-20 / 136. szám

PMSC—Up. Honvéd s 17 év utón győzelem Világ proletárjai, egyesüljetek! Dunántúli ngpio Pécsi MSC . Honvéd XXXI. évfolyam, 136. szám 1974. május 20., hétfő Ara: 1,50 forint Az MSZMP Baranya megyei Bizottságánál« api& 2:0 (1:0) Matrózkocsmák helyett daruk Riport a csepeli szabadkikötőböl Kié a Balaton? Népi ellenőrök vizs­gálták a belföldi turiz­mus helyzetét. Baltával oberált~. ítélet a volt simontor- nyai körzeti orvos bűn­ügyében. * Csata a kocsmában Mi van a borítékban? Ma kezdődnek az érettségi írásbelik Ismét új forgalmi rend a belvárosban Miért sértődött meg a főtitkár? Matricák az arcon .. Francia elnökválasztás Rekord részvétel Párizs. Szikrázó napfényben, nyárias melegben kezdődött meg va­sárnap reggel, helyi idő szerint nyolc órakor Franciaországban az elnökválasztás második for­dulója. A választók mint isme­retes, most Francois Mitterrand- ra, a Francia Szocialista Párt első titkárára, a baloldal közös jelöltjére, vagy Giscard d’Es- taing gazdasági és pénzügymi­niszterre, a jobboldal jelöltjére szavazhatnak. A déli órákig a szavazásra jogosultaknak több mint egy- harmada már az urnákhoz já­rult. Tizenkét óráig a részvétel országosan 35,62 százalék volt, ami rekordnak számít. (A két héttel ezelőtti első fordulóban ez az arány 30,79 százalék volt.) Párizsban délig 41 százalékos volt a részvétel. Több fővárosi szavazókörzetből azt jelentették a biztosok, hogy igen sok ha­gyományos tartózkodó megje­lent az urnák előtt. Vidéken a szavazás 19.00 óra­kor, Párizsban és néhány más nagyvárosban 20.00 órakor zá­rul. Mivel a közvélemény-kuta­tások tanúsága szerint szoros eredmény várható, és nem le hetetlen, hogy csak néhány ezer szavazaton múlik, ki lesz az ötödik köztársaság harma­dik elnöke - ezért hivatalos végeredményre csak hétfőn le­het számítani, azt követően, hogy az 51 925 franciaországi választókörzeten kívül az úgy­nevezett tengeren túli megyék és területek 568 szavazókörze­téből is beérkeznek az ered- mények. Kormánytisztviselők sze­rint lehetséges, hogy az alkot- mánytanácsnak tíz napra is szüksége lesz, amíg ellenőrzi a szavazás eredményét. Minden eddigi rekordot meg­haladó volt a részvétel a fran­cia elnökválasztás második for­dulójának első kilenc órájában, mint az AFP jelenti, 17.00 óráig a választásra jogosultak 74,12 százaléka adta le szgvazatát. Az első fordulóban az arány 61,03 százalék volt. Bálint a második pécsi gól előtti pillanatban Arató László felvétele Borúra derű... Ragyogó idő, gazdag program Az Újpesti Dózsa fölényes győzelmével, a hátralévő két forduló eredményétől függetlenül, már megnyerte a bajnokságot, és igy a lila-fehérek sorrendben hatodszor nyerték el az aranyérmet A PMSC a Honvéd elleni sikerével a 8. helyre került, a pécsieknek van esélyük orra, hogy előrébb végezzenek. Nagy harc folyik továbbra is a kieső zónában. A VM Egyetértés győzelmével ked­vezőbb helyzetbe került. A SZEOl csak úgy maradhat bent az NB l-ben, ha a hátralévő két mérkőzést megnyeri és az Egyetértés egy pontnál nem szerez többet. Az NB I. B-ben a Komló még közelebb került a legmagasabb osztályhoz, riválisai pontot vesz­tettek és a kék-fehérek továbbra is a második helyen állnak. PVSK-pálya, zette: Hévízi. 8000 néző. Ve­1974, május 19, vasárnap — az évszaknak megfelelő, nyája­san meleg - idő-köszöntött- -az országra. Az elmúlt napok sze­szélyes időjárása után a jó idő a szabadba csalta az embere­ket. Baranyai, balatoni-és buda­pesti tudósításaink arról számol­nak be, hogyan töltötték ezt' a vasárnapot a dolgozók. Kilencezren Harkányban A hétvégén váratlanul jóra fordult időjárás hatására vasár­nap már a kora reggeli órák­ban autós turisták ezrei keltek útra és keresték fel Baranya ismert fürdő és idegenforgalmi helyeit. A legnépszerűbb ezúttal is a harkányi strand volt, ahol már délelőtt csúcsforgalmat bo­nyolítottak a medencék. Kilenc­ezernél több vendég kereste fel a gyógyfürdőt, köztük mintegy kétezren a szomszédos Jugoszlá­viából jöttek. Magánautók szá­zai parkoltak a megye más üdülőhelyein — Abaligeten, Or- fűn, Sikondán — is. A Volán vasárnap délelőtt nyolc mente­sítő járatot indított mindhárom helyre. A Mecseken ezúttal is az állatkert és a Vidámpark volt a sláger. Az elmúlt vasárnapok for.gaimának csaknem három­szorosát bonyolítanak le- A Vo­lán itt is mentesítőjáratokkal segített. Tízpercenként indultak az utóbuszok a Dömörkapuhoz, a Misinára és sűrítették o jára­tokat'Szentkút félé is. A tegnapi pihenőnapon háromezer látoga­tója volt a kilátónak, az étte­rem és a presszó pedig másfél­ezer vendéget fogadott. A balatoni szezonkezdet leg­látványosabb eseményére ezút­tal is Baiatonfüreden került sor. Vasárnap délelőtt tartották meg a színpompós vitorlabontó ün­nepséget. A mólónál összesereg- lett többezer főnyi tömeg előtt dr. Radnóti István, a Veszprém megyei Tanács elnöke mondott beszédet és adott engedélyt a 107, vitorlásidény megnyitására. Ez alkalommal adta át a „Veszprém megyéért" érdem­érem arany fokozatát dr. Tarifs Zoltánnak, a Magyar Vitorlás Szövetséq elnökének a balatoni vízisportért kifejtett több évtize­des munkájáért. A Balatonon — bár vasárnap a kirándulók tömegei Baiaton­füreden kerestek programot — megélénkült a többi üdülőköz­pont is. Mintegy 30 ezer üdülő- vendéq és legalább ennyi kirán­duló élvezte a balatoni szezon első napjának programját. So­kan a balatoni szabadstrando­kat választották fürdőhelyül, A tó 16 fokos vizében a tihanyi autós strandon és a siófoki szál­lodasor strandján sokon meg­tartották a ,. vízkóstolót”. Tízezrek a BNV-n Nyárias, napos vasárnapra ébredtek a fővárosiak Is, ezért az első szakosított Budapesti Nemzetközi Vásár szervezői bizí tosra vehették: sok tízezer fő­városi és vidéki látogató érke­zik majd napközben o vásár megtekintésére, A vásórlátogatók százai ke­resték fel többek között o ma­gyar, a lengyel és az NDK jár­műipari kiállítást, ismerkedtek az Ikarusz autóbuszcsalád leg­újabb típusaival. Nagy csopor­tokba verődve figyelemmel kí­sérték az érdeklődők a műke közben bemutatott elektron adatfeldolgozókat, számítógi két és Híradástechnikai be dezéseket. PMSC: Rapp - Kincsés, Ko­csis, Maurer, Tóth I. — Bálint, Konrád, Zombori — Kardos, Ju­hász, Bencsik. Edző; dr, Dunai János. Bp. Honvéd: Bicskei — Kelemen, Ruzsinszki, Egervári, Lukács - Pál, Czakó - Morgás, Kocsis, Kozma, Füle. Edző: Fa­ragó Lajos. Csere: Kozma helyett Csepre- gi a 46. percben, Bencsik he­lyett Cserneczki a 60. percben. Utoljára 1957 márciusában győzött a Pécs hazai pályán a Honvéd ellen. Vasárnap dél­után a PVSK-pályán megsza­kadt a 17 éve tartó balszeren­csés sorozat. Az első percek a szokásos ismerkedéssel teltek el, nehezen lendültek játékba a csapatok. A pécsi kapu előtt Czakó vétette magát észre két távoli lövésével, míg a másik oldalon Bálintot lesen állította meg a játékvezető sípszava. A Honvéd mezőnyfölényben volt, rendre előbb érték el a labdát, mint a pécsiek. A 18. percben Kozma megsérült, kétperces ápolás után tért vissza a pályá­ra. Unalmas volt a mérkőzés, a csapatok elképzelés nélkül ját­szottak. A 35. percben végre történt valami! A PMSC első veszélyes támadása gólt hozott. Konrád - Zombori - Kardos - Kincses volt a labda útja, a fel­futó jobbhátvéd beívelt és a be­robbanó Juhász a kapu jobb ol­dalába fejelt (1:0). A 41. perc­ben Tóth I. hazaadását Kozma elcsípte, Kocsis nehezen hárí­tott. Az ellentámadás során Kin­cses beadásáról Kardos leké­sett. Szünet után a 48. percben Bálint nagyszerűen kiugrott és óriási helyzetben Bicskeibe lőt­te a labdát. Négy perccel ké­sőbb Kardos húzott kapura, de kisodródott és a Honvéd védők felszabadítottak. Lendületesebb lett a PMSC játéka. A 63. perc ben Kardost Ruzsinszki szabály talonul szerelte. A szabadrúgást Konrád Zombori elé gurította, a lövést Bicskei védte A Pécs fölénye a 66. percben góllá érett. Zombori estében Kardos­hoz továbbított, o szélső be­adott és Bálint 8 méterről a bal sarokba lőtt. (2:0). Változatla­nul a hazaiak voltak fölényben, de kétszer is tévesen állította meg lesen a pécsi csatárokat a partjelző. A 89 percben Lu­kács beadását Kocsis lőtte ka­pura, Rapp szép védéssel hárí­tott. Az első félidő 35. percéig úgyszólván nem történt semmi, mindkét csapat jatéka döcögött, •z új vásárváros — a nyitás előtti percekben A pécsiek váratlan gólja meg­változtatta a játék képét. A ve­zetéstől kezdve a hazaiak vet­ték át a játék irányítását és a találkozó hátralévő részében fölényben voltak. A vezető gól utáni lelkesebb és átgondol­tabb játékával megérdemelten győzött a PMSC. Jók: Rapp, Kincses, Kocsis, Konrád és szú net után Bálint, illetve Lukács, Pál, Morgós. Dr. Dunai János: — Közepes színvonalú mérkőzésen- megér­demelten győztünk. •Faragó Lajos: — A Honvéd lélektelen játékához nincs mii hozzáfűznöm. Gratulálok a pé­csieknek a győzelemhez. Juhász Tibor: — Kincses ra­gyogóan ívelte be a labdát, amely eltávolodoti a kapustól, és így pont jól jött nekem. Bálint László: — Először lőt­tem hazai pályán gólt. Kardos beadása után kicsit megpattant a labda, de sikerült jól eltalál­nom. Sajnálom, hogy a második félidő elején kihagytam azt a nagy helyzetet. Lázár Lajos Dz NB I. állása t. Újpesti Dózsa 2* 18 5 5 72-26 41 2. Ferencváros 28 14 8 6 50-26 36 28 14 7 7 39-33 35 28 13 9 6 35-33 35 28 13 7 8 34-29 33 26 13 5 10 49-33 31 28 9 12 7 32-28 30 28 10 10 8 26-26 30 28 11 6 11 43-37 28 28 8 12 8 23-26 28 28 10 5 13 34-42 21 28 10 4 14 27-40 24 28 8 7 13 30-42 23 28 4 13 11 24-47 21 28 4 10 14 26-44 18 28 2 6 20 22-50 10 3. Rába ETO 4. Tatabánya 5. Videoton 6. Bp. Honvéd 7. Vasas 8. Pécs 9. MTK 10. Salgótarján 11. Csepel 12. Zalaegerszeg 13. Haladás 14. Egyetértés 15. SZEOL 16. Dorog TÓI© 1. Ferencváros—Vasas 2. Pécs—Bp. Honvéd 3. Salgótarján—Tatabánya 4. Zalaegerszeg—MTK 5. Szeged—Videoton 6. Kecskemét—Békéscsaba 7. Olajbányász—Kossuth KFSE 1:1 8. Debrecen—Szolnoki MTE 1:1 9. Ózd—BVSC 10. Leninváros—Miskolc 11. Bologna—Lazio 12. Lanerossi—Juventus 13. Foggia—Milan 14= Dunakeszi—Vasas Izzó