Dunántúli Napló, 1974. május (31. évfolyam, 118-147. szám)

1974-05-12 / 128. szám

Győzött a Komló KOMLÓ-BUDAPESTI SPAR. TACUS 2:1 (0:1). Kőér utca. 1000 néző, v.: Emsberger. Kom­ló: Erdesi - Tallósi, Kovács, Csordás, La hó, Pál (Steib, a 10. percben), Cs. Kovács, Ko'e- sánszky, Kiss (Készéi, a 62. eercben), Dárdai, Hohmann. Jző: Larrtos Mihály. Bp. Spar- ”us: Srelta - Idei, Trenkó, lárkusz, Megy, S' eeszer, Végh, Zöldi, Dorogi (Siklósi, a 62. percben), Ol'ári, líarakas. Ed­ző: Szimcsák István. A 7. percben Idei előreívelt labdáját Dorogi okosan Vegh elé perditette, aki laposan a háló bal oldalába lőtt. 0:1. A 80. percben a hazai védelem nagy hibájából - Strasszer és Zöldi a csúszós fűvön elesett, Kolesánszky középen elfutott és a kaous roe’bit a háló jobb oldalába helyezte a labdát. 1:1. A 85. percben Hohmann elfutott a bal oldalon, beadá­sa a lesen álló Dárdai elé ke­rült, aki 8 méterről a kapu kö­zepébe bombázott. 2:1. Az első 45 percet nagy tak­tikai harc. óriási iram, kemény játék és kiegyensúlyozott küz­delem jellemezte. A fordulás után erősen menváltozott a já­ték képe, a komlóiak fö!én"be kerültek és bár győztes góljuk lesből őseit, az utolsó 10 perc­ben sikerülj: az eredményt a maguk javára fordítani. A dön­tetlen reálisabb lett volna. Jók: Erdősi, Kolesánszky, Dárdai, Koszéi, illetve Idei, Trenkó és Strasszer. Ma Budapesten, a Fáy utcában Kevés esélye van a PMSC-nek a Vasassal szemben Kerékpáros békeverseny Á fiita^k előretörése Varsó. A kerékpáros békeverseny Torun—Poznan között lebonyo­lított 3. szakaszán az egyéni versenyben a hivatalos idő­eredmények a következők: 1. Hartnick (NDK) 3:07.04 — jóváírással 3:06.34. . , 2. Labus (csehszlovák) 3:07.08 — jóváírással 3:06.48. 3. Lihacsov (szovjet) 3:07.08 jóváírással 3:06.58. A sajtótudósítások beszámol­nak arról, hogy a magyar Krasznavölgvinek a rajt után 14 km-rel defektje volt és az erős szélben ezután már nem tudott felzárkózni a . mezőny­höz. A 46. km-nél tucatnyi ver­senyző bukott. így az olasz Checci, a francia Dard, a dán Damgard is komoly hátrányba került. A verseny eddig a fiatalok nagy előretörése jegyében folyt. A 3. szakasz győztese, az NDK- s Hartnick és a 3 szakasz után összetett egyéniben vezető szovjet Pikkuusz egyaránt 19 esztendős. A kerékpáros békeverseny 4. szakaszát szombaton a Poznan- Zielona Gora közötti 126 km-es távon bonyolították le. Erős szél­ben, a dimbes-dombos tere­pen nagy küzdelmet vívtak a részvevők. A zielonai stadion előtt a szovjet Lihacsov kilőtt az élvonalból és szakaszgyő­zelme nem volt vitás: 1. Lihacsov (szovjet) 2:37:26 óra. 2. Szozda (lengyel) 2:37:26 óra. 3. Moravec (csehszlovák) 2:37:26 óra. A 4. szakaszon sem volt ma­gyar versenyző az élcsoport­ban. Az első négy szakasz után egyéni összetettben a szovjet Pikkuusz vezet, honfitársa, Liha­csov előtt. Nehéz csato vár vasárnap Budapesten a PMSC labdarú­góira. A piros-feketéknek a Fáy utcában a Bp. Vasas lesz az ellenfelük. Az ősszel Pécsett 0:0 arányú döntetlen eredmény volt a két csapat találkozóján. A pécsiek most is megeléged­nének ezzel az eredménnyel. — A Vasas kitűnő formában van — mondotta Szekeres Ambrus, a PMSC labdarúgó szakosztályának intézője. — Szinte esélytelenek vagyunk a fővárosban, a formába lendült budapesti csapattal szemben. No, de egyszer minden jó so­rozatnak vége szakad, és ez ! előfordulhat a Vasasnál is. | A nagy múltú budapesti j együttes sokáig gyengélkedett. I Volt idő, amikor Baráti Lajos | játékosai a kiesés elkerüléséért j harcoltak. A legutóbbi időkben j magukra találtak a Vasas lab- 1 darúgói. A legutóbbi hat mér- [ kőzésen nem kevesebb, mint 11 j pontot szereztek, és a bajnoki táblázaton a 9. helyre jöttek j fel, mindössze két pont választ- j ja el a Vasast a 7. helyen álló PMSC-től. Dr. Dunai János, a PMSC ed­zője is jó véleménnyel van csapata vasárnapi ellenfeléről. A Vasas legutóbbi ered­ményei tiszteletre méltóak. Az elmúlt fordulóban Zalaegersze­gen kitűnő játékkal nyertek. Ősszel sikerült egy pontot Pé­csett szereznünk. Most is na­gyon elégedett lennék a dön­tetlennel. A pécsieknek a Fáy utcában nem nagyon megy a játék. Ke­vés siker termett a pécsi lab­darúgóknak a Vasas otthoná­ban. A PMSC hét közben nem tartott képkapus edzőmérkő­zést, a kaposváriak lemondták a tervezett hétközi találkozót. Dr. Dunai János edző gyorsa­sági gyakorlatok mellett főleg taktikai elemek begyakorlásá­val foglalkozott játékosaival. Az edző változást -tervez a csapat összeállításán. Hámori mellett szó van Kovács szerepeltetésé­ről. A pécsi csapat vasárnap reg­gel, társasgépkocsival utazik fel a fővárosba a Bp. Vasas el­leni találkozóra. Mai és h®!napi sportműsor MEGLEPETÉSRE A BVSC A KARDCSAPAT BAJNOK Váratlan eredményt hozott szombaton az országos vívó- csapat-bainokság kärdverse- nye. Mindenki a Vasas és az 0. Dózsa párharcára számított, de végül ez a két csapat kény­telen volt megelégedni a 3., il­letve 4. hellyel. A nagy szenzá­ciót a BVSC szolgáltatta, amely lelkes vívással a négyes dön­tőben 2 győzelmet aratva biz- j tosította magának a bajnoki cí- | met. A második helyen a Bp. j Honvéd véqzett, amely a dön- j tő találkozón legyőzte a sok- tzoros bajnok Vasast, * Május 12, vasárnap ökölvívás. Az országos ifjúsági bajnokság mérkőzései pécsi, komlói versenyzők részvételével, Miskolc, 9.30. n Asztalitenisz. MB II. mérkőzés: PEAC—Várpalota, férfi csapatok. Egyetemi-tornacsarnok, 9.30. Kézilabda. NB I. mérkőzések: PMSC—Csorna, női csapatok, Pécsúj- hegy. 10.00. Ózdi Kohász—PMSC, férfi csapatok, Ózd, 11.00. NB I. B. mérkőzés: Komlói Bányász—Szarvasi Főiskola, férfi csapatok, Komló, 10.00. NB II. mérkőzés: Győri Élel­miszer—Pécsi BTC, Győr, 10.00. Kosárlabda. NB I. mérkőzés: BSE —PVSK, női csapatok, Budapest, 11.00. NB II. mérkőzések: Körmend —PMSC, női csapatok, Körmend, 11.00. Nagykanizsai VTE—Komlói Bá­nyász, női csapatok, Nagykanizsa, 10.00. Zalaegerszegi VOLÁN—Pécsi Tanárképző Főiskola, női csapatok, Zalaegerszeg, 9.00. Röplabda. NB II. mérkőzések: Za­laegerszegi Építők—PEAC, férfi csa patok, Ifjúsági-stadion, 11.30. Pé­csi Vörös Meteor—Tanárképző Fő­iskola, női csapatok, Ifjúsági-stadion, 10.00. PEAC—Székesfehérvári Volán SC, női csapatok. Ifjúsági-stadion, 13.30. Sakk. OB I mérkőzés; MTK— PMSC, Budapest, 9,00. Atlétika. A főiskolás atlétikai baj­nokságok első napi versenyei; PVSK- pálya. ünnepélyes megnyitó: 14.00. Labdarúgás. NB I. mérkőzés: Bp. Vasas—PMSC, Budapest, 16.30. NB I. tartalékmérkőzés: Bp. Vasas—PMSC, Budapest, 14.30. NB II. mérkőzés: Máza-Szászvári Bányász—PVSK, Szászvár, 16.30. NB III. mérkőzések: Szigetvár—Barcs, Szigetvár, 16.30. Nagyatádi Kinizsi—Pécsi BTC, Nagy­atád, 16.30. Paksi Kinizsi—Mohács, Paks, 16.30. Mezőfalvi MEDOSZ— Véménd, Mezőfalva, 16.30. Stein­metz SE—Nagymányoki Brikett, Pos­tás-pálya, 16.00. Megyei I. osztá­lyú mérkőzések; Gázmű—István-akna, Erőmű-pálya, 9.30. Postás—Szentegát, Postás-pálya, 14.30. Sátorhely—Boly, Sátorhely, 16.39. Mógocs—Vasas II. Bányász, Mágocs, 16.30. Sellye— Vajszló, Sellye, 16.30. Siklós—Bere- mend. Siklós, 16.30. Tenisz. Megyei egyéni bajnokság, Balokány-liget, 8.00. Május 13, hétfő Atlétika. A főiskolás bajnokságok második napi versenyei; PVSK-pálya, 8.30. J — „JOGA A TANULÁS ÉS A SZEL ] LEMI TEVÉKENYSÉG SZOIGALATA- I BAN” címmel — bemutatóval egybe- j kötött — e’őadást tart Deli Kcfoly, j a Budapesti Jóga Stúdió vezetője I M A du. fél 6 órakor a Közqazdasá- gi Egyetem kollégiumában Pécs, Ma­dách I. u. 5. sz. alatt. (x) BOBBY CHARLTON ISMÉT JÁTSZIK. B. Charlton, az egykori válogatott angol labdarúgó egy évvel ezelőtt lett a Preston ed­zője, de mivel együttese az idén végig gyenge iátékkal kiesett a másodosztályból, a 36 éves Charlton azt tervezi, hogy a kö­vetkező idényt végigjátssza a Prestonban. Ezzel tolón a har­madosztályból ismét felkerülhet a csapat a másodosztályba. KÖRZETI SPORTNAPOK. A pécsi járásban május 12-én, az országos sportnapok keretében öt helyen Bogádon, Hidason, Egerágon, Görcsönyben és Szentlőrincen körzeti sportün- nepséqeket rendeznek, ezek műsorában tornabemutatók, kultúrműsorok, atlétikai verse­nyek, lövészverseny, kézilabda és kispályás labdarúgó mér­kőzések szerepelnek. FŐISKOLÁS BAJNOKSÁG fiz ELTE sikere Harmadik a Tanárképző női csapata Szombaton délelőtt a váltó­val folytatódott a főiskolás baj­nokságon a tájékozódási futás. A férfiaknál Göbölös jó futá­sával a második váltás után a Műszaki Egyetem vette át a ve­zetést. Az utolsó váltásnál He­gedűs, az egyéni verseny győz­tese, ledolgozta csapata 1,5 perces hátrányát és több mint 10 perces előnyt szerezve első­ként érkezett a célba. A mű- eqvetemistákat a hajrában a miskolciak ij measlőzték. A nők mezőnyében Skrabák (Tanárképző . Főiskola) váltott elsőnek, a második váltásnál azonban az ELTE és a Bp, Or­vostudományi Egvetem behozta hátrányát. A nőknél is. akár­csak a férfiaknál az ELTE vég­zett az első helyen. A Pécsi Ta­nárképző is helytállt, a csapat a dobogó harmadik fokára áll­hatott. Eredmények, Férfiak: 1. ELTE, 2, Miskolci NME, 3 Bp. Orvos­tudományi Egyetem. Nők: 1. FL.TE, 2. Bp, Orvostudományi Foye'.ím, 3, Pécsi Tanárképző Fő’skola, Három mérkőzés a labdarúgó NB I-ben VÍZILABDA EREDMÉNYEK Bp. Honvéd—FTC 2:1 (0:0, 2:0, 0:0, 0:1). Egri Dózsa-BVSC 4:2 (0:1, 1:0, 2:1, 1:0). U, DÓZSA—DOROG 3:0 (0:0) Dorog, 8000 néző, vezette: Hámori. Góllövők: Horváth, Du­nai III., Fekete. A mérkőzés előtt dr. Balogh Sándor, az U. Dózsa szakosz­tály-elnöke virágcsokorral kö­szöntötte a 275. bajnoki mér­kőzését ünneplő Szentmihályit. Enyhe fölényben játszott a ven­dégcsapat, de csatárai a szoros védőgyűrűböl nem tudtak ki­bontakozni. Szünet utón az erősödő eső­ben nagyon rákapcsolt a baj­nokcsapat. Az 50. percben Zámbó viharzott el a balszélen, beadását Bene a védőktől szo­rongatva a kapu fölé lőtte. Az 56. percben Bene a 16-os és az oldalvonal között szabadrúgást ívelt be, a dorogi védők kiug­rottak, három Dózsa csatár is bennmaradt és Horváth előre­vetődve fejelte a labdát a ve­tődő Schnitzer alatt a kapu kö­zepébe. A hazai csapat játé­kosai tiltakoztak, a játékvezető a partjelzőhöz szaladt, az íté­let a gól maradt (1:0). Parázs lett a hangulat mind a néző-, mind a játéktéren. A 60. perc­ben Berecz, miután Horváth ki­cselezte, becsúszva próbált menteni, de az újpesti játékos lábát találta el és a játékve­zető kiállította a dorogi fiút. A 73. percben született a Dózsa második gólja. Dunai III. vezet­gette a labdát, majd 20 méter­ről laposan kapura lőtt, a lab­da a nedves füvön megcsúszott, s a vetődő Schnitzer lábát, majd kezét érintve a kapufa mellett az oldalhálóba pattant (2:0). Nem sokáig váratott ma­gára a harmadik gól sem. A 79. percben Bene szerezte meg a labdát, a tétovázó dorogi vé­dők közül egyből Feketét szök­tette, aki tiszta helyzetből mint­egy 10 méterről éles szögből úgy lőtt laposan kapura, hogy a labda a vetődő Schnitzerről pattant a hálóba (3:0). Az utol­só percek a dorogi térfélen ér­tek véget. FERENCVÁROS—CSEPEL 2:1 (1:0) Csepel, 13 000 néző. Vezette: Katona. Góllövők: Branikovits, Kü, illetve Buronyi. Élénk, változatos mezőnyjáték közben a csepeliek iával töb­bet kezdeményeztek.'A 17. perc­ben Buronyi 40 méteres vágta után csúnyán fölé lőtt. A 30. percben Máté labdájával Branikovits a 16-oson keresztbe cselezett, maid váratlanul bal­lal nagy erővel a iobb alsó sa­rokba zúdított — Hajdú alapo­san elaludt... (1:0 az FTC ja­vára) Az 56. percben Kelement I Szőke váltotta fel. A Ferencvá­ros az első félidőtől eltérően, a folytatásban igen bátran tá- madött és határozott mezőny­fölénybe került. A 67. percben Branikovits mesteri átadásával Máté ugrott ki, de 11 méterről a mérkőzés legnagyobb hely­zetét hagyta ki. A 75. perc nagyszerű ferencvárosi gólt hozott: Szőke balról ravaszul nyesett középre, Kü pompás ütemben ugrott fel és 7 méte­res fejesét Hajdú nem tudta védeni (2:0). Két perc múlva Kandi csúnyán letalpalta Bra- nikovitsot. Az erőtlen hazai próbálkozásokat Bálinték bizto­san verték vissza egészen 80 percig. Ekkor egy jobb oldali szögletrúgást Csordás fejjel Gu­lyás ele csúsztatott, aki az alapvonal közeléből élesen lőtt a kapu e|é, és a szemfüles Bu­ronyi közéiről szépített (2:1). A 87. percben Magyar rúgást ka­pott, de Katona játékvezető 2 percig nem engedte pályára az orvost! Az utolsó percekben durva belemenések sora követ­kezett, ebben a játékvezető is „nagy szerepet vállalt” ... A 93. percben egy jobboldali sza­badrúgás után Buronyi közeli fejesét Géczi nagy bravúrral hárította. Sándor a földön fek­vő kapust szándékosan meg­rúgta. Az esetet követő „vita” után Katona Bartost és Vépit. kiállította. MTK-SZEOL 6:1 (4:1) i Hungária út, 3000 néző, ve­zette: Müncz. Góllövők: Borsó (2), Kontár, Kiss, Kunsrt, Becsei, illetve Szeghalmi. Az MTK már az első percben támadott, a 17. percben viszont a Szeged gyors ellenakcióval váratlanul megszerezte a veze­tést. Antal hosszú labdával Szeghalmit indította, aki átját­szotta Dunait, és laposan a jobb sarokba lőtt (0:1). Csak három percet kellett várni az egyenlítésre, Kiss a 11-es pont­ról a bal alsó sarokba talált (1:1). Egy perc sem telt el, s Gujdáron ismét nem segített semmi: Koritár beadása után Borsó közelről a jobb felső sa­rokba fejelt (2:1). Tíz percig visszaesett az iram, aztán az MTK jól újított, Kiss beadása után Bánfalvi dr. nagyot hibá­zott és Kunszt közelről a kapu­ba lőtt (3:1). A 34. percben Kovács jó beadása után Koritár fejelt a bal felső sarokba (4:1). A szünetben cserélt a ven­dégcsapat, Magyart Kjenács váltotta fel. Ez sem segített, mert a 46. percben tovább nö­velte előnyét az MTK. Becsei szellemes megoldással hozta helyzetbe Borsót, oki 20 méter­ről a bal felső sarokba bombá­zott (5:1). Kissnek volt nagy le­hetősége, de Gujdár kétszer is önfeláldozóén mentett. A 87. percben alakult ki a végered­mény: Borsó indítása után Be­csei lőtt a hálóba (6:1). AZ NB I. ALLASA Lépőid Endre izgalmas éve r x Érettségi és Európa-bajnokság Tizennyolc éves és több mint két éve a 100 méteres síkfutás csúcstartója. 1971 őszén, 10,3 mp-et futott, e-zel beállította a csúcsot, majd 1°73 nyarán 10,2-vel ő volt a le a gyorsabb magyar sprinter. Kérőbb Gresa is feliratkozott a ranglistára, most Lépőid Endre Gresával „társbérletben" tartja a ma­gyar csúcsot. Az 1974-es esztendő eddig nem fukarkodott Lépőid szá­mára izgalmakban. Január ele­jén egyesületet változtatott, a Mohácsi TÉ-ből a Pécsi MSC- be kérte átigazolását. Ta'án akkor ez a változás rosszul esett a mohácsi szurV-óknak, de hamar megértette1' Lépőid End­re elhatározásé' Pécsett ked­vezőbbek a körülmények. Uqyancsak az év elején tel­jesült régi vágya, nevezték a göteborgi fedettpályás Európa- bajnokságra. Időeredménye alapján ott lehetett volna a müncheni olimpián is. meg az 1973-as fedettpályás FB-n is. A MASZ vezetői azonban — ki tudja miért — nem nevezték egyik világversenyre se. Göte­borgban azonban az örömbe üröm csöppent, a verseny előtt megbetegedett és nem a leg­jobb erőállapotban állt rajthoz. — Az edzések kihagyása miatt gyenge voltam, ráadásul rettenetesen izgultam — emlék­szik vissza a fedettpályás EB- re.— Nagy versenyen bizonyí­tani szeretnék és a túlzott aka­rásból gyakran lesz görcsös erőlködés. A rtapokban is olyan feladat előtt áll, ahol nem szabad, hogy az akarásból görcsös erőlködés legyen. Szombaton ballagott a mohácsi gimná­ziumban, május 20:án lesz az írásbeli érettségi, majd június közepén a szóbeli. — Az érettségi után szakmát szeretnék tanulni — folytatta a beszélgetést. — De nem mon­dok le arról a tervemről, hogy idővel megszerezzem a test­nevelő tanári oklevelet. Sokat köszönhetek a mohácsi gimná­zium tanárainak, az elmúlt négy év alatt minden segítséget megkaptam a rendszeres spor­toláshoz. Jelenleg Pazpr Győző­vel dolgozom, a PMSC-né! Solymossy Egon lesz az edzőm. Az érettségi miatt lemaradok néhány versenyről, de a Nép­szava Kupán már rajthoz állok. A magyar- bajnokság és két nemzetközi viadal is lehetősé­get ad a bizonyításra a szep­temberi római Európa-bajnok­ság előtt. 100 méteren 10,2 a nevezési szint, ezt feltétlen sze­retném megfutni. Azt nem mon­dom, hogy sikerül a 10,1-es új csúcs, de a jelenlegi legjobb időmet szeretném többször meg­futni. A váltótól is jó eredmény várható, a 4 helyre 6-an pályá­zunk. Gresa, Korona, Bátori, Petőházi, Farkas és én vagyok a jelölt. 200 méteren 21 mp kö­rüli időt tervezek, 1973-ban a szezon vége felé elfáradtam. Sokat beszélgettünk Pazar Győ­zővel, vajon mi lehetett az oka. Az elemzésnél kiderült, hogy valamennyi versenyre túlzottan készültem. Olyan verseny elett, melyen 11,5-tel is lehétett nyer­ni százon, könnyítettem az ed­zésen, rápihentem és ez később 1. Cl. Dézsa 2 FTC 3. ETO 4. Tatabánya 5. Videoton 6. Honvéd 7. MTK S. Pécs 9. Vasas 10. Csepel ti. Salg. BTC 12. Haladás 13. ZTE 14. Egyetértés 15. Szeged lé. Dorog 27 17 27 14 26 13 26 12 26 13 26 13 27 11 26 9 26 7 27 10 26 6 S 65-2« 3« 5 50-25 36 6 33-29 33 5 32-30 33 7 33-26 32 9 49-31 30 10 42-34 28 7 24-24 28 7 29-28 2« 26 26 26 27 27 5 12 34-35 25 12 8 20-28 24 7 12 24-37 21 3 14 24-39 21 13 10 21-42 19 9 14 30-38 17 6 19 22-48 18 LABDARÚGÓ NB Hl. Kaposvári Vasas—Pécsi Por­celángyár 2:0 (1:0). Porcelán­gyári pálya, 200 néző. Vezette: Szinger. Góllövők: Burcsa és Herbei. kedvezőtlenül jelentkezett. Most sokkal keményebben dolgozom. Április elejétől egy második alapozást végeztem, 24 nap alatt 58 edzést tartottam, két hétig naponta háromszor ed­zettem. Ennek a munkának eredményt kell hoznia, Rómá­ban nem szeretnék szégyent vallani. Lázár Lajos Dunántúli napló Az MSZMP Baranya megyei • Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Sáling József és Békés Sáridon Szerkesztőségi ügyelet 8-—2C áráig 10-053. 20 ópo után 15-726 Kiadja o Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Ká-oly Szerkesztőség és kiadóhivatal; 7601 Pécs, Hunyadi út 11 sz. Telefon: 15-000, 15-762, 15-852. 15-245, 15-264 Telex: 12-320 Pécsi Szikra Nyomdo 7621 Pécs, Munkácsy Mihály u. 10 Felelős vezető: Melljss Rezső Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és a kézbesítőknél Előfizetési díj egy hónapra 20 Ft Indexszám: 25 054