Dunántúli Napló, 1974. április (31. évfolyam, 90-117. szám)

1974-04-22 / 109. szám

VTláq proletárja!, egyesüljetek! unantuii QPlQ-------------------------------— X XXI. évfolyam, 109. szám 1974. április 22., hétfő Ara: 1,50 forint Az MSZMP Baranya megyei Bizottságánál« apja A vállalatok igénye minimális 3obb hozzáállást követel a munkás akásépitést akció Baranyai pártmunkások utaznak Eszékre A Horvát Kommunisták Szö­vetsége Szlavónia—Baranyai Területi Konferenciája meghí­vására ma pártmunkás-küldött­ség utazik megyénkből Eszék­re. A küldöttség vezetője dr. Nagy József, a Megyei Párt- bizottság első titkára; tagjai Fördös László, az MSZMP KB munkatársa, dr. Vida Sándor, a Siklósi járási Pártbizottság első titkára, Mészáros András, a Pécs városi Pártbizottság osztályvezetője és Szederkényi Ervin, a Jelenkor főszerkesztője. A küldöttséget a határon Bocz József, a Megyei Pártbi­zottság titkára búcsúztatja. Koszorúzások A mohácsi Lenin-szobor szom­bati ünnepélyes avatójával kezdődött meg az az ünnepség- sorozat Baranya megyében, amelyet Lenin születésének 104. évfordulója tiszteletére rendez­nek. Ma délelőtt Pécsett, a Me­gyei Pártbizottság székháza mellett álló szobrot koszorúzzák meg. Komlón, délután 3 óra­kor, a Lenin téri emlékművön helyezik el a kegyelet és a há­ta virágait Pécsett hétezer igénylő vár lakásra- A megyeszékhelyen, csakúgy mint Baranya többi településén a vállalatok az el­múlt évben egyre nagyobb gondot fordítottak dolgozóik lakásgondjainak megoldására. Ezt igazolja az Ércbányászati Vállalatnál vasárnap megala­kult munkáslakás-építő szövet­kezet is. A kétszáz tagot tömörítő la­kásépítő és -fenntartó szövet­kezetnek a Baranya megyei Állami Építőipari Vállalat Űj- mecsekalján jövő év nyarára öt tízemeletes panelépületben 202 kéKzoba összkomíor.os la­kást épít A beruházás mintegy 74 millió forintba kerül. A költ­ségekhez a MÉV tízmillió fo­rinttal járul hozzá. Az állami támogatós 11 millió forint. A különböző kormányintéz­kedések arra ösztönözték a vál­lalatokat, hogy a dolgozóik la­kásépítését, illetve -vásárlását anyagilag is támogassák. 1971- ben Baranyában 75 üzem 13,8 millió forintot fordított 558 dol­gozója lakásépítésének támo­gatására. Egy esztendővel ké­sőbb már 92 üzem részesítette anyagi támogatásban 600 dol­gozóját. A támogatás összege elérte a 21,3 millió forintot, ta­valy 113 üzem közel 23 millió forint munkáltatói támogatást biztosított több mint 600 dol­gozónak. A vállalati támogatásiján ré­szesült dolgozóknak a fele 30 éven aluli fiatal volt. A dolgo­zók lakásgondjainak enyhítésé­ben a bányavállalatok jártok és járnak az élen. Ezzel szem­ben a baranyai gyáregységek tudják biztosítani munkásaik­nak a legkevesebb lakásépítési támogatást A Húsipari Tröszt ik a strandidény 0 Fedett uszoda Pécsett 0 övőre ismét lesz hullám Zolák áros utolsóként zárja kapuit A napokban adják át Balo- kányligetet — a tó közepén szö- kőkutat építettek, a parkot gyö­nyörűen rendbehozták. A strand­fürdő területén elvégezték a szokásos felújításokat, s a víz- visszaforgató berendezés is üzemképes. Ez azt jelenti, hogy a vizet állandóan cirkuláltatni tudják, nem lesz hát olyan nap, amikor a medencében nem lesz víz. Jó lenne, ha a vendéglátó egy korszerű büfét nyitna a strand területén. Balokányfürdő egyébként május közepén nyit A Hullámban megindult a mun­ka : megírtuk a sátortető fel­állítását, Ez eléggé körülményes munka lesz, a hullám-medencét és a gépházat körülkerítik, a nyáron az ötvenméteres meden­ce biztosan, a harmincméteres medence esetleg fog üzemelni. Építeni kell itt egy gépházat a ventillátoroknak, a hőkicserélók- nek, téliesíteni kell az öltözőt.- Az előzetes hírek szerint szep­temberben adnák át a fedett uszodát — talán év végére meg is lesz, és ez a reális dá'um. Jövőre pedig ismét lesz hullám! Május közepén nyit a kapos­vári strand is. Több, mint három és fél holdnyi területet parko­sítottak, fásítottak, sportpályákat létesítettek. Rendelkezésre all — a nyitott medencékkel együtt — a termálfürdő fedettuszodájo is. Bővülnek a szolgáltatások: az idén a vendéglátó zöldség­gyümölcs pavilont nyit, Harkónyfürdő is felkészült a szezonra. Üj köntösben pom­pázik minden: felújították a pa­dokat, kabinokat, hintákat és baldachinokat, jelenleg hétköz­nap egy medence, szombaton és vasárnap pedig két meleg­vizes medence áll <j vendégek rendelkezésére. A vállalat má­sik két strandján: Siklóson és Szigetvarott is megszépült a környezet, felújították a parko­kat, öltözőket, jöhet a szezon! Zalakaroson tavaly már csak­nem negyedmillióan voltok — ez a fürdő is megindult c fej­lődés útján. Épül a fedett fürdő, s megépítik a gyógyfürdő- komplexumot, amely fedett ter­málmedencéből, kádfürdőkből, szaunából, súlyfürdőből áll majd. Az idén április 15-én nyitotta meg kapuit a zalakarosi gyógyfürdő, de október végén utoljára zárja be... Somogy megye népszerű für­dőhelye Csokonyavisonto. Terü­let van bőven, a park nagyon szép lett, a felújításokat itt is elvégezték. az idén e célra 8 millió forin­tot szán, ebből a Baranya me­gyei Allatforgalmi és Húsipari Vállalatnak mindössze 200 ezer forintot biztosít. Ugyancsak alacsony a támogatás összege a tanácsi vállalatoknál 'S. így az egyes vállalatok dolgozóik­nak igen eltérő összegeket tud­nak adni támogatásként. A mi­nimális összeg tízezer forint, a maximális juttatás pedig 150 ezer forint. Köztudott, hogy az állami vál­lalatok munkásai állami támo­gatással és külön kedvezmény­nyel Baranyában Pécsett, Kom­lón és Szigetváron építhetnek lakásokat. Ilyen segítséggel ta­valy Komlón és Szigetváron ösz- szesen 58 lakás épült, és egy megdöbbentő tény: Pécsett egyetlen egy sem! A munkáslakás-építési akció eredményessé tétele érdekében számos intézkedés született Egyebek között ennek is kö­szönhető, hogy Pécsett a jelen tervidőszak utolsó két évében 56 vállalat, intézmény, üzem 577 munkáscsaládot tervez la­kásépítési támogatásban része­síteni. Komlón az idén 60 lakást adnak át. Szigetváron ebben az1 évben 84 OTP-lakás átadásá­ra lenne lehetőség, de a vál­lalatok igénye mindössze 24 lakás. Az adatok azt látszanak iga­zolni, hogy a vállalatoknak munkáslakás építés-vásárlás céljára meglehetősen szerény összeg áll rendelkezésükre. Pé­csett a paneles építési tech­nológiából adódó rendkívül magas lakásárat miatt igen nagy anyagi megterhelést je­lent a vásárlás a dolgozóknak, — még ilyen állami támoga­tással is. Néhol a közművesí­tett telek hiánya is gátja a munkásla kas-építésnek. A munkáslakás-építési akció ütemének gyorsítása kulcsfon­tosságú feladat Minden bi­zonnyal az illetékesek megta­lálják a munkáslakás-építés ösztönzésének az eddiginél hat­hatósabb módjait Győzelmet engedett ki kezéből a Komló Dárdai 11-es góljával 2:0-ra vezet a Komlói Bányász Fotó: Arató László TARTALOMBÓL Felépül az egymillió lakás Bondor József építésügyi miniszter nyilatkozata (3. oldal) A remények folyója (3. oldal) Pert nyert Pécs Szekszárdon (4. oldal) Faházat vennék (4, oldal) ítélet a mohácsi-szigeti rablótámadás ügyében (4. oldal) A pályán Tóth volt, a mentőautóban Bódog Felfüggesztették a szent- dénesi csapat játékjogát (6. oldal) Komló: Diósgyőr után, MNK előtt Előzetes vélemények a szerdai Komló—PMSC MNK-elődöntőről. Mind a két csapat tovább akar Jutni (8. oldal) Társadalmi munkások BHI Nagyarányú társadalmi munkaakcióről kaptunk hirt: április 20-án, szombaton a pécsi Pollack Mihály Műszaki Főiskola 16 oktatója és 100 diákja a főiskola főigazgatójának vezetésé­vel mintegy 32 ezer forint értékű társadalmi munkát végzett az intézet új területén. A mintegy 800 négyszögölnyi területen a tervek szerint sportpályákat, uszodát és parkot létesítenek. A labdarúgó NB I. 24. fordulójában három mérkőzést már szombaton lejátszottak, köztük a PMSC—SBTC találkozót is, amelyen nehéz, de megérdemelt hazai győzelem született. Vasár­nap nem ment a hazai NB l-es csapatoknak, az öt találkozó közül három a vendégek győzelmét hozta, kettő pedig gól nélküli döntetlenre végződött. Meglepetés a ZTE veresége az „oroszlán- barlangban” a Tatabánya ellen, a Csepel győzelme Kispesten és talán a legnagyobb szenzáció az, hogy a Ferencváros kikapott a tíz emberrel játszó Rába ETO-tól. A zöld-fehérek vereségével négy pontra nőtt az Ú. Dózsa előnye a táblázat élén. Az NB I. B mérkőzései közül a DVTK komlói vendégszereplése volt a „sláger”, sajnos a már két góllal is vezető bányászcsapat kiengedte a kezéből a győzelmet A versenyfutás tovább tart a feljutást jelentő első két helyért a DVTK, a Komló, az SZMTB és a Békéscsaba között. Az NB II. nyugati csoportban a PV5K itthon győzött a Dunaújváros ellen, igy megerősítette negyedik helyét a táblázaton. Komló—Diósgyőr 2:2 (1:0) Komló, 4000 néző. Vezette: Palotai. Komló: Erdősi — Tal- lósi. Kovács, Csordás, Lahó, Pál, Cs. Kovács, Kolesánszky, Kiss, Dárdai, Hohmann, Edző:, Lantos Mihály. Diósgyőr: Ve­réb — Kovács, Hajas, Hajdú, Gál, Váradi, Udvarev, Salamon, Horváth, Tatár, Fekete. Edző: Preiner Kálmán. Cserék: Tatár helyett Oláh (a szünetben). Fekete helyett Görgei (a 60. percben), Lahó helyett Juhász A. a 68. percben. Góllövők: Kiss (a 13. perc­ben), Dárdai (11-esből az 54. percben, illetve Udvarev a 85. percben, Horváth a 88. perc­ben. Jó iramban kezdődött a mér­kőzés. Az 5. percben Dárdai lövését Veréb szögletre ütötte. Mezőnyfölényben volt a Komló, ügyesen adogattak, de a tá­madások elakadtak a vendé­gek 16-osánál. A 12. percben Cs. Kovács egy ügyes csel után lőtt. Veréb hárított A 13. perc­ben góllá érett a komlói fö­lény. Hohmann beadott Hajas röviden szabadított fel és a jókor érkező Kiss 14 méterről a kapu közepébe lőtt (1:0.) A 21. percben Pál veszélyeztette a Diósgyőr kapuját Ezután a Diósgyőr is vezetett néhány formás támadást és átvették a játék irányítását A 30, perc­ben Horváth lövése Kovácsról pattant szögletre. A 36. perc­ben Dárdai Cs. Kovácsot szök­tette, a kifutó Veréb jó érzék­kel hárított a szélső elöl. A második félidőt lendületes komlói támadások vezették be. A 46. percben Lahó lövését | védte Veréb. Az 52. percben Dárdai szabadrúgása átszállt a sorfalon, Veréb bravúrral mentett Az 54. percben Cs. Kovácsot Hajdú az 5-ös sar­kán buktatta, Palotai 11-est ítélt. A büntetőt Dárdai a iobb felső sarokba' lőtte. (2:0). A Diósgyőr elkeseredetten táma­dott, gólhelyzetet azonban nem sikerült kidolgozniuk. A 63. percben Kolesánszky tört ka­pura, bombáját Veréb védte. Négy perccel később Cs. Ko­vács lövését hárította a jó for­mában lévő diósgyőri kapus. A 68. percben Kolesánszky hibá­zott gólhelyzetben. A 83. perc­ben Juhász A. elől mentett Vá­radi. A 85. percben szépített a Diósgyőr. Görget labdájával Udvarev elfutott, és védhetet- lenül lőtt Erdősi kapujába (2:1). Á 88. percben az egyenlítő gólt i)s megszerezték a vendégek Horváth szabadrúgásából (2:2). A Komlói Bányász rendkívül fontos mérkőzésen győzelmet engedett ki a kezéből. A mér­kőzés nagyobb részében a Bá­nyász játéka átgondoltabb, tervszerűbb és lelkesebb is volt mint a vendégeké. 2:0 után több biztos gólhelyzetet elhi­báztak, és ez megbosszulta magát A vendégek a hajrában két szerencsés góllal szerezték meg az egyik pontot. Jók: Ko­vács, Tallósi, Dárdai, Cs. Ko­vács, illetve Veréb, Hajas, So­lomon. Lázár Lajos Az NB I. állása 1. O. Dózsa Ferencváros 3c Videoton 4. Rába ETO i Tatabánya 6. Bp. Honvéd 7. Pécs 8. MTK 9. Salgótarján 10. Csepel 11. Vasas 12. Zalaegerszeg 13. Haladás 14 SZEOl 15. Egyetértés lé. Dorog 24 15 24 11 24 12 24 12 24 11 24 13 24 9 24 10 24 6 24 9 24 5 24 9 24 6 24 4 24 2 24 1 4 5 8 5 6 é é 6 8 5 3 8 9 6 6 8 12 6 4 11 12 7 3 12 7 11 58-27 34 44-23 30 31-23 30 30-27 30 30-29 30 46 26 29 22-21 27 33-28 26 18-24 24 29-30 22 24-27 22 24-35 21 22-34 19 8 12 22-32 16 12 10 19-42 16 6 17 19-43 & TOTO 1. Videoton—Vasas 8:0 x te Szeged—Haladás 0:0 s 3. Zalaegerszeg—Tatabanya 1:2 I 4. Kecskemét—MÁV DAC 1:1 x 5. Olajbányász—Debrecen 2:0 1! 6. Budafok—Ganz-MAVAC 0:0 x 7. Volán—FÖSPED 1:0 I 8. Leninváros—Gyöngyös 0:2 % 9. Cesena—Cagliari f jl j 10. Foggia—Bologna 1:1 x 11. Genoa—Torino 0:2 2 12. Roma—Internazionale 3:3 t 13. Verona—rNapoll 1:0 ! Pőtmérközés: 14c Bakony—Kaposvári Rákóczi 0:1 2