Dunántúli Napló, 1974. március (31. évfolyam, 59-89. szám)

1974-03-24 / 82. szám

Heti iegyiefOnlc Vidéken is lehet? Zalaegerszeg most ismét be bizonyítja, hogy vidéken is le­het nemzetek közötti válogatott labdarugó-mérkőzést rendezni. Egyébként ez olyan tétel, amit más országodban már számta­lanszor bebizonyítottak — és éppen a környező országokban Persze, ameddig nem volt tele­víziózás. érthető módon, a vá­logatott mérkőzések színhelyé­ül csak nagy stadionok jöhettek számításba. Ilyenek pedig vidé­ken nemigen akadtak. Ezért mindozideia egyetlen kivételként csak 1949-ben Lengyelország ellen állt ki vidéki pályán a magyar labdarúgóválogatott. Debrecenben. a nagyerdei sta­dionban, harmincezer néző előtt. A televízió korszakában jószerint teljesen mindegy, mek­kora egy stadion befogadóké­pessége, a mérkőzést nézők száma mindenképpen sokszoro­sa a 'elátókon helyet foglalóké­nál. Rendszerint több országra szóló látvány-esemény egy-egy válogatott találkozó. A vidék ilyen irányú „felfede­zése" azonban mégis jelent va­lamit. A rendező vidéki város­nak is, a válogatottnak is. A vidéknek a jóleső érzésen kívül ösztönzést is adhat a több nem­zetközi rendezvény. Egyszeriben érdemes több gondot fordítani a pályák és más létesítmények állapotára, érdemes a létesítmé­nyek tekintetében is versenyez­ni a nemzetközi szereplésért. Hogy idegenforgalmi szempont­ból mit jelent egy jelentős sportesemény, talán nem is kell külön hangsúlyozni. A válogatottaknak a vidéki találkozók némi kizökkenést je­lenthetnek a megszokottból. Se­gítik kissé feloldani a Népsta- dion-központúsáq hosszú évti­zedek alatt beidegződött tuda­tát. De bizonyára jó hatással lesz valamennyi válogatottra az „új", talán a megszokottnál lel­kesebb közönség, a várhatóan nagyobb hangerejű biztatás. Azonfelül, ha a válogatottaknak — nemcsak a labdarúgóknak, más sportágbelieknek is — nemcsak a főváros jelenti majd a válogatottságot, talán köny- nyebb lesz a vidéki sportcent­rumok kialakulásának az útja is, talán segít egy cseppet an­nak a tudatnak a kialakulásá­hoz, hogy vidéken is lehet a csúcsokig eljutni. Egyáltalán nem arról von szó természetesen, hogy most a Népstadion üresen tátongjon évek hosszat. Szó se róla. Ma­radjon az a legjelentősebb ese­mények színhelye a jövőben is. De ne legyen a nemzetek kö­zötti válogatott mérkőzések *zínhelye fővárosi monopólium. A kérdés: és mit szeretnénk mi? Pécsiek. Miért kerteljünk: mi is szeretnénk több komoly nemzetközi, esetleg válogatott rendezvényt. Gondolom, hason­ló óhajok más vidéki nagyvá­rosban is elhangzanak. Ezért ál­talánossá válik ezen a ponton az egész problémakör. Közbe­szól a létesítmények állapota. A miskolci sportcsarnok kitűnő ott­hont tud nyújtani a teremspor­toknak — bebizonyították. De hasonló csarnokkal más város egyelőre nem dicsekedhet. (A szombathelyi inkább csak a ne­hézatlétikának kedvez.) De at­létikai pályák, stadionok (?). uszodák dolgában sem dicse­kedhet a vidék. Ha körülnézünk Pécsett, pillanatnyilag semmi­lyen nemzetközi jelentőségű eseménynek sem tudnánk jó­szívvel helyet ajánlani. Méq ta­lán az újhegyi kisstadion ... De- hát napjainkban már a kézilab­dát is termekben játsszák, és aligha akadna olyan válogatott, amelyik szívesen lépne a sza­badtéri pálya bitumenjére. De így állunk a vasutas sporttelep­pel is. A hozzáértők mondták: jelenleg ott található az NB I- es labdarúgóbajnokság leg­rosszabb talajú pályá'a, Azon­kívül is ráférne az egyébként szép létesítményre egy alapos tatarozás. Másunk nincs is. Per­sze, ha a balokányi ötvenmé- teres medence nem lenne egy­úttal az elsőszámú strandme­dence is. talán lehetne valamit re~dezn' ott is. dehát... P - ■ — z ovrj sno-tzsarno­k'ic n nekünk is-a'- 'b a en kívül s : - I • éodni azon, hegy ál c'úban érdemes lenne több gondot fordítani a vidéki létesítményekre. — K — I MTKUéba CIO 2:0 (2:0) I nthisss^ ssapat gyizött Ferencváros—PMSC 1:0 (1:0) Hungária körút, 3000 néző, v.: Petri. Góllövők: Borsó (11-esből) és Becsei. MTK: Varga — Török, Dunai, Csorna, Sárközi — Kovács, Cse tényi — Koritár, Kunszt, Borsó, Becsei. Rába ETO: Borbély — Bau­mann, Pozsgai, Horváth L„ Se­bők, Izsáki — Somogyi, Póczik — Pénzes, Stolcz. Glázer R. A 29. percben Becsei lesgya­nús helyzetben ügyesen lépett ki a védők gyűrűjéből, kitört, és az ötösön Pozsgai csak szabály­talanul tudta elválasztani a labdától. A büntetőt Borsó nagy erővel a bal alsó sarokba vág­ta (1:0). A 40. percben váratlanul nö­velte előnyét a hazai együttes. A remek formában játszó Becsei a Borsótól kapott átadással „megszökött", ezúttal nem so­kat teketóriázott egy jó test­csellel becsapta Borbélyt és 11 méterről a jobb felső sarokbo csavart (2:0). A második félidőben a győ­riek erőfeszítéseket tettek, be­szorították a hazaiakat, de a jobbnál jobb helyzeteket is el- szalasztották. Jók: Csorna. Dunai, Becsei, illetve Pénzes, Póczik, Glázer R. és Somogyi. Honvéd—Salgótarján 2:1 (1:1) Kispest, 3500 néző, vezette: Katona. Salgótarján: Magyar — Mik­lós, Kmetty, Varga, Vertig — Horváth, Répás, Básti — Szalai, Kovács, Dudás. Bd. Honvéd: Bicskei — Kő­halmi, Ruzsinszki, Egervári, Lu­kács — Pál, Czakó, Pintér — Pusztai, Kozma, Kádár. Különösen az első félidőben játszott jól a Salgótarján, a Bp. Honvéd ekkor igen bonyo­lult támadásokat vezetett, csak a második félidőre fokozták az iramot a piros-fehérek. Szünet után már egy-két szép alakítást is láthatott a közönség a kis­pesti csapattól. A Salgótarján, ha bátrabban támad, az egyik pontot megszerezhette volna, mert a Bp. Honvéd védői elég sokat bizonytalankodtak. Jók: Pál, Pintér, illetve Ma­gyar, Kmetty, Varga. Góllövő: Pintér, Pál, illetve Szalai. Haladás—Csepel 1:0 (1:0) Kocsis két ferencvárosi védő között tör kapura. PVSK-pálya, 12 000 néző. Ve­zette: Szilvási. Ferencváros: Géczi — Vépi, Bálint, Megyesi — Juhász, Mu­cha — Szőke, Branikovits, Má­té, Kű, Magyar. Edző: Dalnoki Jenő. PMSC: Rapp — Kincses, Ko- cis, Tóth l„ Iványi — Tóth II., Borovácz, Zombori — Kardos, Juhász, Bencsik. Edző: dr. Du­nai János. Csere: a 60. percben Kardos helyett Kovács, Juhász helyett Jánosi. A mérkőzés előtt hangpárbajt tartottak a szurkolók, zúgott a hajrá Pécs, és a Hajrá Fradi. Lengtek a piros-fekete és zöld­fehér zászlók. Szóltak a kerep­lők, búgtak a dudák. Az öltözőben kissé idegesen készülődött a pécsi csapat. Dr. Dunai János a tervezett együttest küldte a pályára. A folyosón zöld-fehér mez­ben Máté János topogott. — Most játszom először itt­hon Pécs ellen, győzni szeret­nénk. Dalnoki Jenő, a Ferencváros edzője is győzelmet várt csa­patától. — Legrosszabb esetben dön­tetlen lesz. A PMSC vezetői is bizakod­tak. Berki József, a szakosztály elnöke: — Egy góllal nyerünk: Bendes Tibor szakosztály­titkár. — Nem kapunk gólt. Bácsván János, a szakosztály vezetője: — Döntetlen lesz. A pályán az Ércbánya zene­kara szórakoztatta a szépszá­mú nézősereget. Remek hangu­latban, napsütéses időben a pécsi Juhász indította el a lab­dát. A Ferencváros lendületes támadásokkal kezdett, Szőke szabadrúgása a pécsi sorfalról vágódott vissza, a túlsó kapu­nál Borovácz ívelt szabadrú­gását Bálint kifejelte. Ismét a vendégek veszélyeztettek. Ju­hász elől szögletre mentettek a pécsiek. Borovácz—Kardos ado­gatásba Bálint jól lépett közbe. Változatos volt a küzdelem. A Ferencváros támadásai meg­győzőbbek voltak. A 13. perc­ben Branikovits Szőke elé tette a labdát, a szélső 20 méterről jól irányzott lövést küldött a kapura, Rapp szögletre men­tett. A pécsiek is veszélyeztet­tek, Zombori ügyesen a kapu elé tálalt, Géczi kint volt ka­pujából, de nem volt közelben pécsi játékos. Nem sokkal ké­sőbb Bencsik lövése adott mun­kát Géczinek. A 25. percben Zombori lövését Géczi szöglet­re öklözte. Rappnak is akadt munkája, Branikovits bombá­ját szépen húzta le. A 30. perc­ben vezetéshez jutott a Ferenc­város. Kincses II. és Tóth ösz- szefutottak, a labda Magyarhoz pattant, aki Branikovitshoz ját­szott. Branikovits jól indította Szőkét, a szélső elment a jobb oldalon, beadását Máté 5 méterről Rcpp kapujába vágta. 1 :0 a Ferencváros javára. A ven­dégek gólját pécsi támadások követték. A szünetben az öltöző folyo­sóján Bálint László, a pécsiek sérült játékosa magyarázta: — Megilletődötten játszanak a fiúk, nagyon tisztelik az ellen­ie'et. Bácsván János: — Nehéz lesz, de még nem odtuk fel. Maurer, Konrád és Bálint nagyon hiányzik. Máté, a Ferencváros gólszer­zője: — Szőke remekül bejátszotta a labdát, nekem már csak be ke'lett lőnöm. Szünet után pécsi rohamokkal folytatódott a küzde'em. Juhász fejese kapu fölé szállt. A pécsi támadásokkal Kocsis is qyakran előretört. Jó volt a mérkőzés, a pécsiek feljavultak. Kapura is nagyobb veszélyt jelentettek, mint az első félidőben. Hiába kezdeményezett azonban többet a PMSC, lövéshez ritkán jutot­tak a pécsiek. Tóth II. Zombori adogatás után Zombori elől szögletre mentettek a védők. Szorongatott a PMSC. Borovácz labdá'át Juhász lesen kapta. A zöld-fehérek is rákapcsoltak, ki­egyenlítették a játékot. Később ismét a pécsiek percei követ­keztek. A 73. percben Zombori jobb oldali szögletét Kovács fe­jelte, a labdát a gólvonalról mentették a védők. A vendégek beszorultak, a pécsiek nagy har­Arató László felvétele cot vívtak a Ferencváros védel­mével. A zöld-fehéreknek sike­rült gól nélkül megúszniuk a pécsiek nyomását és az ered­mény nem változott. A várakozásnak megfelelően nagy küzdelmet vívtak a csapa­tok. Az első félidőben folyama­tosabb, tervszerűbb volt a Fe­rencváros játéka, a pécsiek, bár jobb teljesítményt nyújtottak, mint a Videoton ellen, a Fe­rencváros ellen kevés volt. Szü­net után a PMSC erősíteni tu­dott. Támadást támadás után vezettek a pécsiek, a qóllövés azonban nem sikerült. Végered­ményben a rutinosabb játéko­sokkal rendelkező Ferencváros a pécsi védelem hibájából meg­szerzett qóllal magának bizto­sította a győzelmet. A győztes csapatból Vépi, Bálint, Juhász és Branikovits teljesítménye emelkedett ki. A pécsiek leg­jobbjai Kocsis, Tóth I. és Ben- | esik voltak. Dalnoki Jenő: — Úqy érzem, j megérdemeltük a győzelmet, a j fiúk nagyszerűen küzdöttek, min- j den dicséretet megérdemelnek. J Dr. Dunai János: — A máso- j dik félidőben nyú'tott teljesít- ! ményünkkel legalább az egyik pontot megérdemeltük volna. Sajnos, a góllövéssel hadilábon állottak a fiúk. Bácsván János: — Döntetlen lett volna az igazsáqos ered­mény. A második félidőben job­bak voltunk. Csepel, 2000 néző, vezette: Körös. Góllövő: Hauser. Haladás: Szarka — Kábák, Horváth, Németh, Pék — Hal- mosi, Farkas, Kulcsár — Fehér­vári, Király, Hauser. Csepel: Fekete — Vellai, Sán­dor, Kandi, Hunyadi — Varga, i Gulyás — Csordás, Bartos, Szur- gent, Buronyi. A 17. percben a többet tá­madó Haladás megszerezte a | vezetést. Fehérvári lövése utón [ magasra pattant a labda, Feke­te későn indult ki és Hauser a hálóba fejelt. (1:0) A második félidőben több helyzetük volt a hazaiaknak, ekkor azonban a szombathelyieknek sikerült tar­tani a számukra nagyon kedve­ző eredményt. Jók: Szarka, Németh, Halmost, Hauser, a Csepelből Kandin kí­vül senkit sem lehet kiemelni. Másodifi a magyar kardcsapat Hegyi István Varsóban pénteken a késő esti órákban befejeződtek a „Wolodyjowski kardjáért" nem­zetközi kardcsapat verseny küz­delmei. A magyar válogatott a hátralévő mérkőzésein 9:7-re győzött Lengyelország „A" vá­logatottja ellen, majd 13:3-ra verte Olaszországot. így a ma­gyar válogatott a második he­lyet szerezte meg. Végeredmény: 1. Szovjetunió 6 győzelem, 2. Magyarország 5 gy., 3. Lengyelország ,A" 4 gy., 4. Lengyelország „B” 3 gy„ 5. Bulgária 2 gy., 6. NSZK 1 gy* Mai sportműsor Labdarúgás: NB I, B mérkőzés: Szekszárdi Dózsa—Komló, Szekszard, 15.00. NB II. mérkőzés, Körmend— PVSK, Körmend, 13.45, Szombathelyi Dózsa SE—Máza-Szászvári Bányász, Szombathely, 14.30. NB III. mérkőzé­sek: PEAC—Kaposvári Vasas, Pécs- újhegy, 10.30; Siófoki Bányász—Pécsi BTC, Siófok, 15. OG. Szigetvár—Paks, Szigetvár, 15.00, Porcelángyár—Mo­hács, porcelángyári pálya, 15.00. Steinmetz SE—Véménd, Postás pálya, 14.00. Megyei I. osztályú mérkőzések: István-akna—Siklós, Pécsszabolcs, 10.00. Postás—Sellye, Postás pálya, 10.45. Sátorhely—Kinizsi, Sátorhely 15.00. Boly—Gázmű, Boly, 15.00. Sásd —Kesztyűgyár, Sásd, Szenlegát— Vasas II. Bányász, Szentegát, 15.00. Beremend—Vajszló, Beremend, 15.00. Női mérkőzés: PMSC—Kistext, Tüzér utca, 10. Visszavonulás a sikerek csúcsán Baranya megye női atlétikája szegényebb lett egy kiváló ké­pességű versenyzővel. Köves Mária a nagyszerű sportember, visszavonult a versenyzéstől s az utánpótlás nevelésével fog­lalkozik a jövőben. Sportsikerei csúcsán mond búcsút a vörös salaknak. A nagy egyéniségek „örök ranglistáján” dr. Tóth Klári nevével együtt kell említe­ni, hisz hasonló karakterű, ha­sonló szellemű volt mindkét versenyzőnő. Tóth Klára megye­csúcsait Köves Mária javította meg sorra, nem is egy verseny­számban. Marika maga is vall­ja, hogy az elmúlt évet tekintve, 12 éves pályafutása legsikere­sebb esztendejének: távol és magasugrásban, 100 méteres gátfutásban ekkor érte el leg­jobb eredményét. Távolugrás­ban ismét megnyerte a vidéki bajnokságot, a főiskolai szpar- takiádon negyedszer egymás után nyerte meg a két ugró­számot — mindkettőt megyei csúccsal; ismét magyar váloga­tott kerettag lett az ötpróbában — női atlétikánk egyik legerő­sebb számában; Baranya me­gye legjobb sportolói között is­mét helyet kapott — ezúttal ötödször! És mégis? — Elhatározásom végleges. Edzőm, Baracs Ferencné igye­kezett rábeszélni, hogy ne hagy­jam abba, de a tanítás, a ki­csikkel való foglalkozás mellett a mindennapi edzést már nem merem vállalni. — Azután ne­vetve teszi hozzá: — Nem akar­tam addig versenyezni, míg va­laki rámszól, hogy „ez a Köves miért nem hagyja már abba”. — Megnyugtatjuk, hogy attól még messze jár, hisz a huszon­hat évével még jó néhány me­gyei csúcsot adhatna át a múltnak. Kissé elfogódottan említi ed­zőjét, Baracs Ferencnét, akivel végig együtt dolgozott nagy egyetértésben, s akinek jelen­tős részt tulajdonít az elért sportsikerekből. 1962-ben kezdet atlétizálni, 1964-ben I. osztályú versenyző lett és bekerült az országos if­júsági válogatott csapatba; egy évvel később már utánpótlás válogatott volt; 1970-ben fel­nőtt válogatott kerettag, 1973- ban a főiskolai világbajnokság­ra készülő keretbe kapott meg­hívást, s végül jelenleg is hiva­talosan még tagja az ötpróba keretnek. A magyor bajnokság­ban távoluqrásban, gátfutásban és ötpróbában állandóan dön­tőbe került s az élvonalban II.— VI. helyezést ért el. Megyei csú­csainak számát maga sem tudja, pontosan — harmincra becsüli, — de statisztikánk már ponto­sabb: 1964-től 1973-ig ötven- ötször szerepel neve a megyei ifjúsági, utánpótlás és felnőtt csúcslistákon távolugrásban, magasugrásban, 80 és 100 mé­teres gátfutásban, ötpróbában, 200 méteren, a 4x100 és 4x200 méteres váltóban. Legjobb eredményei: magas 174, távol 603 cm, ötpróba 4085 pont, 100 m gát 14.7 ,80 m gát 11.4, 100 m 12.8, 200 m 26.4. Köves Mária sportsikereinek valóságos bizonyítékai a lakását díszítő közel kétszáz érem, kere­ken huszonöt értékes tisztelet­díj — kristály és eozin vázák, készletek — élete végéig emlé­keztetni fogják ritkaszép ifjúsá­gára; amint Marika mondja: „mindegyik egy-egy emlékeze­tes versenyt juttat szembe". Kívánjuk, hogy élete új sza­kaszában új sikereket érjen el, neveljen olyan szellemű és jel­lemű utódokat, akik az ő csú­csait túlszárnyalják. '»uiAnvj Nándor Asztalitenisz: Savario Kupa pécsi versenyzők részvételével, Szombat­hely, 8.00. Atlétika: Országos Vasutas mezei futóbajnokság PVSK versenyzők rész­vételével, Budapest, 11.00. Kosárlabda: NB I. mérkőzés: Vasas Izzó—PVSK férfi csapatok, Budapest. 11.00. NB II. mérkőzések: KSI—Pécsi Postás, férfi csapatok, Budapest, 12.00. Csepel Autó—PMSC, férfi csa­patok, Csepel. 11.00: Komlói Bányász —ZTE, női csapatok. Komió. 10.00. BKV Előre—Tanárképző Főiskola, női csapatok, Budapest, 11.00. MAFC— Szigetvár, női csapatok, Budapest, 10.30. Röplabda: Felkészülési torna má­sodik napja. Székesfehérvári Volán SC, a Kaposvári Vasas Izzó, a PEAC, a Tanárképző Főiskola, a Pécsi Vö­rös Meteor női, a PEAC, a Steinmetz SE és a Pécsi Vörös Meteor férfi csapatainak részvételével, Ifjúsági Sta­dion, 9.00. Ökölvívás: Az országos utánpótlás bajnokság döntői. Kecskemét, 9.00­Teke: NB II. mérkőzés. PMSC-G. Villany, férfi csapatok. Építők csar­nok, 12,30. Vívás: Utánpótlás területi sereg­szemle, a pécsi sportiskolások rész­vételével, Nagykanizsa, 9.00. Tájékozódási futás: Felszabadulási Kupa verseny a Tanárképző Főiskola rendezésében, Remete-rét, 9.30. Torna: Az Úttörő Olimpia megyei versenye. Tanárképző Főiskola, 9.30. Dunántúlt nanlo Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Enrin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Békés Sándor Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: 7601 Pécs, Hunyadi út 11 sz. Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264 Telex: 12-320 Előfizethető a helyi postahivataloknál és a kézbesítőknél Pécsi Szikra Nyomda 7621 Pécs, Munkácsy Mihály u. 10. Felelős vezető: Melles Rezső Terjeszti a Magyar Posta Előfizetési díj egy hónapra 20 Ft Indexszám: 25 054