Dunántúli Napló, 1973. november (30. évfolyam, 291-319. szám)

1973-11-04 / 294. szám

ufsag a szövetségekben? Króverós Nogyhorsónybon Hogyan eseti ki a Tanárképzőt Nem sikerült <B BTC asztaliteniszezőknek Kézilabdában véget ért a baj­noki év. A megyebajnokságban es BTC női és a Boly férfi csa­pata bizonyult a legjobbnak. November 15—21. között Tatán megrendezett osztályozón kell helytállniuk az NB ll-be jutá­sért Két NB ll-es csapatunk a Siklós és a Tanárképző elbú­csúzott a magasabb osztástól. A tanárkéozős lányok mindösz- sze két gól különbséggel, meg­lehetősen furcsa körülmények között estek ki. A rivális Győri Richards ugyanis Pápán 11 <-0- los győzelmet aratott, esélyte­len pozícióból és ez a Tanár­képző kiesését je'entette. Ezzel kapcsolatban szokták emleget­ni azt a bizonyos téli holmit! Fegyelem és rendezés dolgá­ban Nagyharsónyban úgy lát­szik, sok a tanulnivaló. A Naav- harsány—Szentlőrinc megyei f. osztályú mérkőiésen a nagyhar- sányi szurkolók csapatuk gyen­gébb szereplését verekedéssel kívánták pótolni. Tettlegesen bántalmazták a két bírót, ez­után az ellenfél játékosai ellen fordultak. Az eayik szentlőrinci fiú eszméletét is vesztette, a „küzdelemben". Reméljük, a bűnösök mihamarabb elnyerik büntetésüket Asztaliteniszezőink sikeres évet zártak. A PMSC férfi csa­pata megnyerte az NB I. B. cso­portját és a legjobb vidéki csa­pat címet Az NB ll-es BTC lá­nyok végig vezettek a bajnok­ságban. Játszmaarányuk jobb is, mint a bajnoké, de az egy­más ellen elért eredmények alapján a BEAC jutott fel az élvonalba. Tanulság, hogy meg­felelő utánpótlás nélkül nehéz véqiqiótszani egy bajnoki évet A PEAC megfiatalított férfi csa­pata szép sikernek könyvelheti el a harmadik helyet Hajrához érkezett & kosár­labda-bajnokság. Az ifjúságiak­nál a sportiskolás lányok, a fel­nőtteknél a Postás női csapata a megyebajnokság esélyese. Három forduló van hátra az NB lll-ban. A Postás és az ősszel veretlen Műszaki Főiskola nagy versenyt vív a bajnoki cí­mért. Az NB ll-ben a Tanár- kéoző női csapata nagyszerűen hajrázott és elkerült a veszélyes zónából. Sokat fejlődtek a kom­lói lányok, a neqyedik helyen állnak, ami szép siker számuk­ra. A PMSC férfiaknak a nehe­ze még hátra van. Most jönnek azok a mérkőzések, ahol a bentmaradást kell biztosítani.- (Bérezési) Ma délelőtt Két mérkőzés a Tüzér utcában A PMSC Rába Kupa ifjúsági mérkőzést nem szombaton dél­előtt rendezték, hanem vasár­nap, ma délelőtt fél ít órai kezdettel játsszák a Tüzér utcai pályán. Előtte fél 10-kor női lab­darúgó-mérkőzést láthatnak a nézők, a PMSC-lányok a Bp. Spartacust látják vendégül. DUNÁNTÚLI NAPLÓ Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Szerkesztőség: 7601 Pécs, Hunyadi u. 11 Telefon: 15-000, 15-752, 15-852, 15-245, 15-264. Szerkesztőségi ügyelet: 8—20 óráig: 10-053. 20 óra után: 15-726 Kiadja © Baranya megyei Lapkiadó Vállalat é Felelős kiadó: Braun Károly Kiadóhivatal: 76©1 Pécs. Hunyadi u. 11. Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264. Telexsrám; 12-320. Kéziratot nem őrzőnk meg és nem adunk vissza PÉCSI SZIKRA NYOMDA 7621 Pé's, Munkácsy Mihály u. 10. F. v. Melles Rezső B második félidőben a pécsiek felülkerekedtek PMSC Rába ETO 2:0 (0:0) Terjeszti a Magyar Posta ✓ Előfizethető I postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hónapra 20 Indexszám: 25 054, A PMSC második gólja a győriek hálójában. A 76. percben Zombori szögletet ívelt be, Juhász kapura fejelt, Borbély kiütötte a labdát, de az előrehúzódó Maurer három lépésről a hálóba továbbította. Képünkön a labda r.zm látszik, az már a hálóban táncol, Maurer felemelt keze a góllövés utáni örömteljes pillanatot jelzi. Fotó: Arató László FVSK-pólya, 4000 néző, ve­zette: Halász. PMSC: Rapp — Kincses II., Kocsis, Maurer, Tóth I. — Bálint, Konrád I. — Rónai, Juhász, Zombori, Bencsik. Edző: dr. Du­nai János. Rába ETO: Borbély — Bau­mann, Pozsgai, Sebők, Izsáki — Somogyi, Póczik, Varsányi — Pénzes, Glázer Z., Csidei, Edző: Farsang Ferenc. Csere: a 38, percben Konrád helyett Farkas, a 62. percben Csidei helyett Glázer R. A győriek kezdtek, az első esemény a vendégek kapuja előtt adódott, Bencsik lövése kapu mellé gurult. Nem sokkal később Bálint tört a győri ka­pura, de Pozsgai menteni tu­dott. Üjabb Bálint elfutás kö­vetkezett, ezúttal beadása nem sikerült. A PMSC kapuja előtt Glázer Z. veszélyeztetett, Rapp kifutással mentett. A pécsiek kezdeményeztek, a 10» percben Póczik lövését Rapp könnyedén védte. Borbély csak üggyel-baj- jal tisztázott Bálint lövése után. A 15. percben Zombori szép lö­vése kapott tapsot. A 17. perc­ben Glázer Z. kapáslövését Rapp szögletre öklözte. A győ­riek időnként gyors indításokkal próbálkoztak. A pécsi védők jól álltak a lábukon. A 23. percben Bencsik ügyes beadása után ve­szélyes helyzet alakult ki a győri kapu előtt, a gólra éhes pécsiek elől a védők némi szerencsével tisztáztak. Feljöttek a vendégek, a pécsiek visszaestek, a 28. percben Glázer Z.—Póczik ado­gatás után Póczik lövése kapu fölé szállt. A 34. percben Tóth szabadrúgása után Juhász csa­pott rá a labdára, a védők azonban gyorsabbak voltak, s a kapu előteréből az utolsó pilla­natban rpentettek. A 36. percben Izsáki megsérült, »éhány percig ápolták, de tovább játszott. A pécsieknél Konrád rúgást ka­pott,. Farkas állt be helyére. Szünet után győri rohamokkal folytatódott a játék, a vendégek Póczik irányításával egyik tá­madást a másik után vezették. A PMSC-védak nagy harcot vív­tak a győri támadókkal. A pé­csiek sok hibával játszottak adogatpsaikba rendre hiba csú­szott. Á tíz perces győri nyomós után felszabadult a pécsi Tcapu, az 55. percben Zombori jutott lövéshez, de labdája célt tévesz­j tett. Az 58. percben az etőrehű- zódott Kocsist buktatták a védők a 16-oson belül, A megítélt 11-est Bencsik értékesítette. 1 :0 a PMSC javára. Megélén­kült a játék, lendületesebben játszottak a csapatok. A győ­riek erősítettek, a pécsiek jól vé­dekeztek. Somogyi jól sikerült lövését Rapp csípte el. A PMSC kapusának több alkalommal kellett bizonyítani jó formáját, de Borbolynak is akadt dolga. A 64. percben Juhász fejéről szedte le a labdát. A vendégek támadtók, és a pécsiek értek el újabb gólt. A )6. percben Zom­bori szögiéit ! Juhász fejelte kapura, Borbély kiütötte a labdát, és az előre húzódó Maurer 3 lépésről a hálóba továbbította. 2:0 a PMSC javára. A győriek | még mindig nem adták fél a harcot. A pécsiek kapuját ózon­ban nem tudták bevenni. A PM­SC megerősítette védelmét és tartani tudta az eredményt. LABDARÚGÓ NB IJ1. Nagvmánvoki Brikett—PEAC 1:0 (1:0). Pécsújhegy, a tarta­lékos egyetemisták ellen Pécsett is nyerni tudott a NagymányoL Két ellentétes félidőt hozott a mérkőzés. Az első félidőben nemcsak a pécsiek, de a győ­riek is adósak maradtak a várt jó játékkal. A pécsiek nem tud­tak kibontakozni, főleg a közép­pályán akadozott a hazaiak já­téka, a középpályások nem tud­ták tartani a labdát. A vezető gól után feljavult a játék, a piros-feketéket dicséri, hogy tar­tani tudták a rohamozó győ­rieket. Végeredményben közepes színvonalú és iramú első félidő után változatos, küzdelmes má­sodik 45. percet láthattak a né­zők, a játékidőnek ebben a részében a színvonalra sem volt panasz. A pécsiek a kapu előtti határozottabb játékukkal értékes fegyverténnyel vonulhattak le a pólyáról, megérdemelten szerez­ték meg a győzelmet a listave­zető győriek ellen. A pécsiek közül: Rapp, Kocsis, Tóth I., a vendégek közül: Somagyi, Pó­czik és Varsányi nyújtotta a leg­jobb teljesítményt. Hegyi István A Honvéd állt az éhe ip. Honvéd - Dorog 2:0 (1:0) Kispest, 2500 néző, vezette: Bana. Góllövők: Pusztai, Kocsis (11-esből). Bp. Honvéd: Lévai — Kele­men, Ruzsinszki, Szűcs, Va-ga — Pál, Egervári — Pusztai, Ko­csis, Pintér, Kozma. Dorog: Schnitzer — Tóth — Aspirány, Kácsor, Gabala, Be- recz — Takács, Horváth P. — Peszeki, Laczkó, Bartalos. A 9. percben vezetést szer­zett a piros-fehér együttes: Ko­csis Pálhoz játszott, ő a 16 os jobb oldaláról középre ívelt és Pusztai 8 méterről látványos fe­jessel továbbította a labdát a kapu jobb felső sarkába (1:0). Á Honvéd maradt fölényben*, Pusztai és Kozma lövései jelen­tettek veszélyt. Mind gyengébb lett az iram s a színvonal. A 49. percben Pintért Horváth P. ellökte — eléggé ártatlan hely­zetben — a 16-oson belül, a játékvezető mégis büntetőt ítélt, A 11-est Kocsis értékesítette (2:0). Alacsony színvonalú, csapkodó volt a játék, mindösz- sze a 86. percben töptént ese­mény: Pusztai átadásából Ko­csis 10 méterről kepura bom­bázott, Schnitzer szögletre hárí» tott. Jók:, Ruzsinszki, Pál, Kocsis, illetve ^Schnitzer, Tóth. Videoton —Újpesti Dózsa 3:2 (2:1) Székesfehérvár, 10 000 néző, vezette: Marton. Góllövők: Wol- lek (3), illetve Dunai II. és Zámbó. Kiállítva: Horváth (Ú. Dózsa) és Nagy II. (Videoton) a 61. percben. Videoton. Kovács L. — Vass, Nagy III., Fejes, Mester — Nagy II., Kovács J., Karsai — Wollek, Tieber, Szalmósy (Hartyáni a 70. percben). Ú. Dózsa: Szentmihályi — Kolár, Harsányi, Horváth, Nagy — Dunai III., Kellneq — Fazekas, Bene, Dunai II. (szünetben Nos- kó), Zámbó. A 30. másodpercben már a hazai hálóban táncolt a labda. A jobbról beívelt labdára Du­nai II. jókor érkezett és 5 mé­terről kapásból lőtt a kapu kö­zepébe,, (1 :0). A 17. perc meg­hozta az egyenlítést. Karsai szabadrúgásból beívelt labdá­ját Wollek felhőfejessel külJte a léc alá (1:1). A 43. percben gyors, kofszerű Videoton táma­dás utón Wollek pörgette négy méterről a labdát Szentmihályi kapujába (2:1). Szünet után folytatódott a kemény, parázs küzdelem. Hor­váth veszítette el először ide­gei fölött az uralmat és ezért a 61. percben sorozatos durva belemenéseiért a játékvezető leküldte a pályáról. Ugyanerre a sorsra jutott az önbíráskodó Nagy II. ís. A 75. percben Nagy beadását Zámbó mellel, közelről, lesgyanús helyzetből sodorta a hálóba (2:2). A 88. percben a sorozatos Videoton támadások újabb gólt eredmé­nyeztek. Az ellenállhatatlan Wollek még a kapust is kicse­lezte, majd 10 méterről továb­bította a labdát az üres kapu­ba (3:2). Jók: Kovács L. Vess, Mester, Karsai, Wollek illetve Nagy, Harsányi és Bene. NB I. ALLASA ip. Honvéd 11 8 __ 3 29-10 18 2. Rába ETO 11 n 2 2 16-12 16 3. Ü. Dózsa 11 7 1 3 28-19 13 4. Ferencváros 10 6 1 3 16-10 13 5. Tatabánya 10 5 3 2 16-12 13 6» Salgótarján 10 4 5 1 9-7 13 7. Pécs 11 4 5 2 12-12 13 8. Videoton 11 4 3 4 15-17 11 9. Csepel 10 3 3 4 15-17 9 10. MTK 10 3 2 5 12-15 8 11. Vasas 10 2 4 4 11-14 8 12. SZEOl 10 3 1 6 13-14 7 13. Zalaegersz. 10 2 3 5 8-17 7 14. Haladás 10 1 4 5 8-13 6 15. Egyetértés 16. Dörög 10 — 6 4 7-16 6 11 1 3 7 11-20 9 Mai sportműsor LefodarygaSo NB 0 B. mérkőzés: Diósgyőr—Komló, Diósgyőr 13.00. NB II. mérkőzések: Dunaújvárosi Építők —PVSK, Dunaújváros 10.00, Máza- Szászvári Bányász—Győr* Elektromos, Szászvár .13*00. NB 111. mérkőzések: BTC—Véménd Bőrgyár-pálya 10.30, Siófoki Bányász1—Mohács, Siófok 13.00 Porcelángyár—Steinmetz SE, Porcelángyár-pálya 9.30, Nagyatádi Kinizsi—Volán 12 SC, Nagyatád 13.00. Megyei mérkőzések: Postás— Sátorhely Postás-pálya 10.45, 'Kinizsi —Beremend, Sörgyár-pálya 10.00. Gázmű—Vajszló, Erőmű-pálya 9.30, Kesztyűgyár—Vasas II. Bányász, Pécs- bányatelep 10.00, Siklós—Boly, Siklós 13.00, Sellye—Sásd, Sellye 13.00, Mágocs—Szentegát. Mágocs 13.00. Rába Kupa: PMSC—Dorog, Tüzér u. 10.30. Női mérkőzés: PMSC—Bp. Spartacus, Tüzér u. 9.30. Atlétika; A Tanárképző Főisko'a ídényzáró versenye a Testnevelési Fő­iskola versenyzőinek részvételével, Tü­zér utca 13.30. Röplabda: NB 81. mérkőzések: Pé­csi Vörös Meteor—Bp. Építők női csapatok, Egyetemi Tornacsarnok 9.30, Pécsi Vörös Meteor—BNA férfi csa­patok, Egyetemi Tornacsarnok 10.30, Kosárlabda: NB I. mérkőzések: PVSK—Bp. Spartacus női csapatok,, PVSK-csarnok 11.00, Csőszerelő—PV­SK férfi csapatok, Budapest 11.00, MTK—Szigetvári ÁFÉSZ női csapatok, Budapest 11.40. N-B II. mérkőzések: Kőbányai Sör—PMSC férfi csapatok» Budapest 15.30, Komlói Bányász—Za­laegerszegi Volán női csapatok» Komló 9.00. Vívás: Területi serdülő seregszemle» Egyetemi Tornacsarnok 9.00. NDK—ALBANIA 4:1 (2:1) Az NDK az 1974. évi 16-os döntő nyolcadik együttese. Ed­dig Brazília, az NSZK, Argentí­na, Uruguay, Olaszország, Len­gyelország, Skócia és az NDK foglalt le egy-egy helyet. A* ernépai 4. csoport végeredménye: 1. NDK 6 5—1 18:3 10 2. Románia é 4 1 1 17:4 9 3. Finnország 6 114 3:21 3 4. Albánia 6 1—5 3:14 2 Két nemzedék Kapusok Kovács Attila a Rába Kupá­ban eddig veretlen PMSC ifjú­sági csapátának kapusa, édes­apjától „örökölte" az 1-es szá­mú trikót. Az apa. Kovács Jó­zsef NB l-es kapus volt, fia is jó úton halad. Egy héttel ez­előtt az Egyetértés ellen ő vé­dett egy félidőt a PMSC tarta­lék csapatában. Kovács József 1949-ben került Pécsre, a Lokomotívhoz Kiskun­halasról. 1952-ben NB l-ben játszott a csapat, a mérkőzések többségén Kovács védett Meg­hívták az olimpiqi keretbe is, de a klubedzőjével történt né­zeteltérés miatt nem vett részt «gy ®!őkészü!eti mérkőzésen, így eltekintettek szerepeltetésé­től, Még az év végén bevonult és 1953 tavaszán átigazolt a Pécsbányatelepi Bányászhoz. 1955-ben, amikor a Pécsi Dó­zsa NB l-es jogot kapott, Ko­vács Józsefet is leigazolták, de csak a tartalékcsapatban jutott szóhoz (egy alkalommal közép­csatárként is) és 1956-ban visz- szament Pécsbányatelepre. 1963-ig védett Bányász-színek­ben, majd ott lett edző is. Előbb az ifjúságiakkal, később a tartalékokkal foglalkozott. 1969-ben vette át az NB I B-s Pécsi Bányász edzéseinek irá­nyítását. A piros-feketék abt>an az évben az előkelő negyedik helyen végeztek. Következő év tavaszán a félfordulós bajnok­ságban csoportelsők lettek. 1971. január elsején ismét az utánpótlás nevelését kapta fel­adatul. A fúzió után a PMSC ifjúsági csapatainak lett kapus- edzője. — Vajon abban, hogy Attila is kapus lett, volt-e szülői rá­hatás? — Nem javasoltam neki posztot, ő választotta. Csak ak­kor kezdtem vele komolyabban foglalkozni, amikor láttam, hogy a kapuban érhet el eredménye­ket Attila egyébként édesapjánál ismerkedett meg a sportág alapjaival és jelenleg is ő edzi hetente kétszer. A PMSC-nek 23 utánpótlás korú kapusa van és azok közé tartozik Kovács Atti­la is. — Ha megnézünk egy 10 éves tornászpalántát — mondja Kovács József —, akkor azt lát­hatjuk, hogy gyakorlata csak­nem megegyezik a felnőtteké­vel. Ebből kell kiindulni, elkép­zelésem szerint, a kapusok ok­tatásánál is. A kezdőknek is speciális kapusedzést tartok. Ha a kezdet kezdetén beidegződ­nek a legfontosabb mozdulatok, akkor a későbbiek folyamán könnyebb a készségfejlesztés. A fiatalabb Kovács a nyári fúziókor került a Bányászból a PMSC-hez. A keretek összeállí- tákjkor ifjúsági létére a máso­dik csapathoz került, edzője Kresz Sándor. Az elmúlt évben a megyei ifjúsági válogatottban is helyet kapott és méltán ér­demelte ki a 11-es specialista címet Az ifjúsági torna kiírása szerint az eredménytől függet­lenül a mérkőzés végén mind­két csapat öt-öt 11-est Tő. Elő­fordult, hogy hármat is kivé­dett egy mérkőzésen. — Én is szeretném elérni a sportban azt, amit édesapám elért — mondja. — A célom, hogy minél magasabbra jussak. Á példa ott van előttem. Rá­adásul azt az előnyt is élvez­hetem, hoqy naponta értékel­hetjük odahaza az edzéstelje- sítményemet is. Most a legfon­tosabb feladat, hogy az élen maradjunk a Rába Kupában, no meq az érettségi. Aztán mi­nél többször szeretnék szóhoz jutni a tarcsiban. Lázár Lajos