Dunántúli Napló, 1972. november (29. évfolyam, 258-282. szám)

1972-11-26 / 279. szám

Védelmi hibákból győzött a Ferencváros Fradi— Pécs 2:1 (1:1) PVSK-pálya, 6500 néző, vezet­te: Hévízi. Ferencváros: Géczi — Vépi, Póncsics, Bólint, Mar­tos — Juhász, Kű, Szőke, Brani- kovits, Albert, Mucha. Edző: Csanádi Ferenc. Pécsi Dózsa: Rapp — Hernádi, Kincses II., Konrád I., Kincses 1. — Kocsis, Köves, Konrád III. — dr. Bér­ezési, Máté, Tóth I. Edző: dr. Czibulka Mihály. Csere: 39. percben Konrád I. helyett Tóth II., a szünetben Konrád III. he­lyett Daka, a 69. percben Bra- nikovits helyett Füsi. Az első félidőben széllel szemben a Pécsi Dózsa kezdett. A 4. percben már vezetéshez ju­tott a Ferencváros, Muchát sza­bálytalanul akasztották a pécsi védők, Szőke 25 méteres sza­badrúgása Rapp hasa alatt jutott a ka­puba. Óriási potyagól. 1:0 a Ferencváros javára. A pécsiek ellentámadásai követ­keztek. Köves előtt nyílott alka­lom, de közvetlen közelről sem tudott Géczi kapujába lőni. A 13. percben Martos fejelte ki a labdát Máté elől. A 19. perc­ben Máté a baloldalon ügyes cselekkel a szögletzászlóig ve- rekedte magát, beadását Bér­ezési dr. nem érte el. A Fe­rencváros támadásait hárította a pécsj védelem, a 26. percben a kapura törő Mucha elől Rapp szedte fel a labdát. A Dózsa rohamait siker koronázta. A 37. pércben formás támadás után egyénlitettek. Máté 5 méterről kapufa lőtt, a labda Páncsics- ról lepattant, Máté másodszor nem hibá­zott. A mérkőzés sorsát eldöntő gól. Juhász az üres kapuba lő, Kincses II már nem tud beavatkozni Arató László felvétele SPORT 1:1. A 38. percben Kű bombá­ja kerülte el Rapp kapuját A félidő utolsó perceiben a ven­dégek szorongattak. Fordulás után a Ferencváros lépett fel támadóan, a pécsiek átengedték a kezdeményezést. Az 54. percben a vendégek is­mét vezetéshez jutottak. Egy ár­tatlannak látszó helyzetnél Ko­csis és Kincses II. hibáztak, megzavarták Rappot, Juhász felismerte a helyzetet, rácsapott a labdára és 4 mé­terről a pécsi kapuba lőtt 2:1 a Ferencváros javára. A li­la-fehérek ismét rákapcsoltak. A szél most a Dózsát támogat­ta, ezt azonban a pécsiek nem tudták kihasználni. Csak szög­letre tellett erejükből. A 76. percben Tóth a balszélen ügyes cselekkel átment a Ferencváros védőkön, beadását Máté az ol­dalhálóba lőtte. Egyenlítési al­kalom volt. A 78. percben a ki­törő Albertat nagy üggyel-boj­jal szerelték a pécsiek. A ha­zaiak elkeseredetten küzdöttek. Az egyenlítésért harcoltak, tá­madásaikban azonban nem volt elég erő, hiába szorongattak az egyenlítés másodszor nem sikerült. Változatos, küzdelmet vívtak a csapatok. A vendégek tartot­tak a mérkőzéstől, gyors vezető góljuk után is gondosan ügyel­tek kapujukra. A pécsi rohamok lelassítására törekedtek. A Dó­zsa játékkedvét nem szegte a gyors és váratlan potyagól, ren­dezték soraikat és sikerült egyenlíteni. Szünet után a Fe­rencváros ismét védelmi hibá­ból jutott vezetéshez, és mint később kiderült, két gól előnyt a pécsiek nem adhattak a Fe­rencvárosnak. A lila-fehérek lel­kesedésével, akarásával nem voltak bajok, végig nyílttá tud­ták tenni a találkozót és nem látszott, hogy az első és a 13. helyen álló csapat mérkőzött. A Ferencváros játékosai közül Páncsics, Juhász, Albert, Szőke, a pécsiek közül Hernádi, Köves, Máté játéka tűnt ki. Hegyi István A Komló nem tudta tartani a Honvéd támadósorát Bp, Honvéd—Komlói Bányász 7:0 (3:0) NB lll-AS MÉRKŐZÉS: Pécsi Helyipar-Pécsi Porcelán 2:0 (1:0), Góllövő: Radó, Kovács dr. A kulisszák mögött CSIRKtPAPRIKÁS. Még a hét elején értesültünk arról, hogy a Ferencváros pénteken este mór Pécsre érkezik. A ter­vünk az volt, hogy a zöld-fe hérek egyik játékosával inter­jút készítünk szombati szá­munkban. Már csaknem másfél órát várakoztunk a Nádor Szállóban, amikor kiderült, hogy az FTC egyik Pécsett lakó szurkolója vendégül látta a csapatot. A hírközlő azt is el­mondta, hogy csirkepaprikás a vacsora. így aztán az interjú­ból nem lett semmi, csupán ta­lálgattuk, vajon használ vagy árt a csirkepaprikás a irodis­táknak. A mérkőzés után kide­rült, hogy használt, legalábbis szerencsét hozott. RAPP ÉS A TV. Nincs sze­rencséje Rapp Imrének a tele­vízióval. Ki tudja, hányadik vi­rágzását élő kapus, mintha meg lenne babonázva, amikor a televízió közvetíti a Pécsi Dózsa mérkőzését. Hétről hét­re kitűnő formában védett, az­tán jött a Vasas elleni talál kozó a Fáy utcában. Ott vol tak a kamerák, Rapp kapott egy ötöst. A Ferencváros ellen alig, hogy elkezdődött a mér- kőrés. máris kapujába vágó­dott Szőke szabadrúgása. Rit kán lá'hn'ó potyagól vo1, R----->nló lövés kör" 9 9-e: ' d. B^'szerenr.- -ii-e televízió nyilvánossága előtt kapta be azt az egyet. — Megcsúsztam az elrugasz­kodás pillanatában — mondta a szünetben - azt vettem ész­re, hogy a labda a lábam kö­zött a kapuba jut. Védenem kellett volna a lövést. AZ „ÖREG” VÉLEMÉNYE Kocsis Ernő, a Dózsa volt kö­zéphátvédje gyakori vendég az öltözőben. Szombaton délután is bent volt a szünetben és a mérkőzés végén is. Az „öreg” ilyenkor gyakran biztatja a maiakat. Ami azt illeti, küzdő- szelleméért Kocsis Ernő vala­mennyi játékos elé példaként állítható. Érthetően a játékve­zetői hármas sípszó után nem volt valami rózsás a hangula­ta. Az öltöző előterében, a rög­tönzött kiértékelésen a követ­kezőket mondta: — Ezt a mérkőzést mi nyer­tük meg a Ferencvárosnak. Időnként nagyszerűen roha­moztunk, aztán hosszú perce­ken keresztül átengedtük a te­ret annak a Ferencvárosnak, amely ma délután a szokott­nál gyengébben játszott. Nagy potya gólokat kaptunk, de én mégsem okolom Rapp 'Imrét n "ereségért. Ha végig úgy tá­ldunk mezőnyben, mint a , ' őzés egyes szakaszaiban ( 'r a po'yagó'ok ellenére is érhettünk volna. L L Kispest, 2000 néző, vezette: Nagy B. Bp. Honvéd: Bicskei — Kelemen, Egervári, Szűcs, Tajti — Pál, Czakó — Pusztai, Kocsis, Fehérvári, Kozma. Edző: Mészáros József. Komlói Bá­nyász: Erdősi — Kovács, Gö- csei, Makray, Tresch, Tallósi, Horváth, Orsós — Bordács, Ju­hász, Bencsik. Edző: Lantos Mi­hály. Csere: Göcsei helyére Ti­hanyi, a szünetben, Makray he­lyére Pál a 72. percben. Alacsony színvonalú, gyenge iramú mezőnyjátékkal kezdő­dött a találkozó — némi Hon­véd fölénnyel. A 6. percben a kaputól 18 méterre szabadrú­gáshoz jutott a Bányász és Hor­váth azonban lövés helyett le­gurította a labdát, odalett a le­hetőség. A komlói kapunál az első esemény a 10. percben adódott, Szűcs 16 méteres gyenge lövése kerülte el a ka­put. A komlóiak igyekeztek lassí­tani a játékot és a középpályá­sok próbálták megszűrni a Honvéd rohamokat A 14. percben szerzett veze­tést a Bp. Honvéd, Göcsei rosz- szul szabadított fel — lábáról a kapufelé perdült a labda — Erdősi bentragadt, s kavarodás után Kozma né­hány lépésről talált a háló­ba, 1:0. Három perccel később Szűcs találta el a kapufát. A 23. perc­ben Pusztai Szűcs után elrúgta a labdát — sárgalap lett a „ju­talma”. Ugyanígy járt egy perc­cel később Orsós is, ő szabály­talankodásért kapta. A félidő derekán a Komló is vezetett né­hány támadást, de ezek semmi veszélyt nem jelentettek a ka­pura. Az utolsó negyedórára rá­kapcsolt a Honvéd, a 36. perc­ben Pál beadását Pusztai Kozmához juttatta, s a csa­tár néhány lépésről lőtt a há­lóba, 2:0. Két perccel később Pusztai a 16-oson lefordult Makrayról, 15 méterről éle­sen a hosszú sarokba bombá­zott, 3:0. Szünet után sem változott a játék képe, a Honvéd támadott, a Komló foggal-körömmel és igen-igen sok hibával védeke­zett. Az 54. percben Kocsis Szűcstől kapott jó lab­dát, betört a 16-osra és a kiinduló Erdősi fölött talált a hálóba, 4:0. Néhány szemre is szép Honvéd akció gördült a pályán, a kom­lói csatárok tudománya a Hon­véd 16-osánál csődött mondott. Erdősinek egyre-másra akadt védeni valója, s a 60. percben Kozma fejelt szöglet után öt lépésről a kapuvonalon ra­gadó Erdősi mellett a kapu­ba, 5:0. Már mindenki csak arra várt, hogy vége legyen a mérkőzés­nek, a Honvéd csatárok azon­ban még javítottak gólarányu­kon: a 81. percben Pál három védőt is kicselez­ve, az ötösről lőtt gólt (6:0), ma|d a 89. percben Fehérvéri 16 méteres lövése jutott az elalvó Erdősi mellett a jobb alsó sarokba, 7:0. Gulyás László * Tizenöt éves az MHSZ Ércbányász modellező szakosztálya 1957-ben alakult az azóta már nemzetközileg is ismert MHSZ Ércbányász modellező szakosztály. A megalakuláskor csak repülőmodelleket készítet­tek és a szabadonrepülő kate­góriában versenyeztek. Később fokozatosan áttértek a körrepü­lő kategóriára. Ebben a ka­tegóriában ma mór rádióirányí­tású versenyeken is rajthoz áll­nak. A repülő modellek mellett hamarosan helyet követeltek maguknak a hajómodellezők. Ebben a kategóriában Vönöczky András személyében egyéni Európa-bajnoka is van a klub­nak. A statisztika szerint az elmúlt 15 évben az MHSZ Ércbányász modellezői 454 hazai és 109 nemzetközi versenyen szerepel­tek. Hat világbajnokságon és hat Európa-bajnokságon képvi­selték az egyesület versenyzői a magyar színeket. Mohai Ist­ván 32, Markotai Tivadar 24, Kuti Imre 15 alkalommal volt magyar válogatott. A legna­gyobb sikert a körrepülősök a Team Racing kategóriában ér­ték el, a Molnár L.—Kuti páros kétszer, a Mohai—Markotai pá­ros egy alkalommal volt tagja az Európa-bajnoki aranyérmet nyert magyar csapatnak. A pécsi modellezők munkájá­nak elismeréseként 1971-ben Pécsett rendezték a körrepülő modellek Európa-bajnokságát. A különböző államokból érke­zett szakemberek felsőfokon be­széltek a kitűnő rendezésről. Az Ércbányász Vállalat beruházá­sából épített modellező pálya Európa legkorszerűbb pályái közé tartozik. Nem véletlen, hogy évente jut Pécsnek egy vagy két rangos nemzetközi ver­seny. 1972-ben pontosan négy nemzetközi versenyt izgulhattak végig a sportág kedvelői. A 15 év alatt az MHSZ Érc­bányász modellezői különböző versenyeken 246 első, 288 má­sodik és 275 harmadik helye­zést értek el. Három versenyző­jük a Magyar Népköztársaság Kiváló, öt pedig a Magyar Nép- köztársaság Érdemes sportolója címmel rendelkezik. A jubiláló szakosztály által rendezett kiállítás egy része. - Képen: a másfél évtized modelljei és a díjak Kóródi Gábor felvétele Mai sportműsor Labdarúgás. NB II. mérkőzések: PVSK—Bakony Vegyész, PVSK-pálya, 13.30. Ércbányász—Székesf. MÁV Elő­re, Üjmecsekalja, 13.30. NB III. mér­kőzések: Vasas II. Bányász—Mező- falvi MEDOSZ. Pécsújhegy. 12.30. Volán 12 SC—Steinmetz SE, PVSK- pálya, 9.30. Mohács—Pécsi BTC, Mo­hácsi 13.30. Máza-Szászvári Bányász— Nagymányoki Brikett, Szászvár, 13.00. Paksi Kinizsi—PEAC, Paks 13.30. — Megyei I. oszt. mérkőzések: P. Vasas —Szentegát, Ifjúsági Stadion, 9.30. Boly—Gázmű, Boly, 13.30. Véménd— István-aknai Bányász, Véménd, 13.30. Mágocs—Kesztyűgyár, Mágocs, 13.30. Pécsi Kinizsi—Töttös, Sörgyár-pálya, 9.30. Beremend—Sátorhely, Beremend, 13.30. Sellye—Szigetvári Kinizsi, Sely- lye, 13.30. Siklós—Sásd, Siklós, 13.30. Röplabda: NB I. mérkőzés: PEAC— Testnevelési Főiskola, női csapatok, Műszaki Főiskola, 9.00. Osztályozó mérkőzések az NB ll-be jutásért a Pécsi Vörös Meteor Élelmiszer, férfi csapata részvételével, Veszprém, 9.00. Kosárlabda. NB I. mérkőzések: PVSK—PEAC, női csapatok, PVSK- csarnok. 9.30, FOKÉRT HSC—Sziget­vári ÁFÉSZ, női csapatok, Budapest, 14.00. NB II. mérkőzés: ZTE—Komlói Bányász, női csapatok, Zalaegerszeg, 11.40. Sakk. OB I. mérkőzés: Pécs! Érc­bányász—P. Dózsa, Üjmecsekalja, Ércbányász műszaki klub, 9. OB II. mérkőzés: Pécsi Bányász—Dunaújvá. rosí Kohász, Komjáth A. u. 5. Bá­nyász-székház, 9. Vívás. Az országos 11. o. párbajtőr csapatbajnokság a pécsi vívók rész­vételével, Budapest, 9.00. Tájékozódási futás. Kocogó verseny a Tanárképző Főiskola rendezésében« rajt: Dömörkapu, 10.00. Asztalitenisz: NB II. mérkőzés: Dö­rög—PEAC, férficsapatok, Dorog« 9.30. DUNÁNTÚLI NAPLÓ Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki E r « I « Szerkesztőség: Pécs, Hunyadi u. 11. Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264. Szerkesztőségi ügyelet: 8—20 óráig: 10-053, 20 óra utón: 15-726 Kiadja o Baranya megyei Lapkiadó Vállald! Felelős kiadó: Braun Károly Kiadóhivatal: Pécs, Hunyadi u. 11. Telefon: 15-000, 15-762. 15-852. 15-245, 15-264. Telexszám: 12-320. Kéziratot nem őrzőnk meg és nem adunk vissza PÉCSI SZIKRA NYOMDA Pécs, Munkácsy Mihály u. KL F. v.: Melles Rezső Terjeszti a Magyar Posto Előfizethető a postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hónapra 20 IH Indexszám: 25 054. Kitüntetett sportvezetők OJSAGHflt: November 7-e ab kaiméból Mohos Cecília, a lány- csóki általános iskola testnevelő tanára a Testnevelés ás sport ki- í válá dolgozája kitüntetést kapta. S Amikor 15 évvel ezelőtt Lány- í csókra került, úgyszólván az is- • kólóban nem volt semmi léte- ; sítmény, melyet a testnevelési i órákon igénybe vehettek volna < a tanulók. Most remekül felsze­relt tornateremmel és sportpá- l lyával rendelkeznek. Az, hogy idáig jutottak, az nagyrészt Mo­hos Cecília tanárnő érdeme. Talán kevesen tudják, de így igaz, ő volt Lépőid Endre első edzője. A 100 méteres síkfutás magyar csúcstartóját annak ide­jén Mohos Cecília fedezte fel, ő ismertette meg a sportág ala pjaival.- 1957-ben nem volt torna­termünk, az olajos padlóra pa­pírt terítettünk, hogy tornász­hassunk. Aztán megkezdődött a harc az első létesítményért, a tornateremért. 1962-ben kap­tunk egy üresen álló pajtái, amit a szülők és a tanulók se­gítségével társadalmi munka­Szenvedélye a sport ban átalakítottunk és öltözőt is építettünk mellé. Ezzel elindult valami, amit az illetékesek is észrevették és munkánk jutal­maként elláttak bennünket sze­rekkel. A tornatermet a kézi­labda pálya követte. A sport­ágak közül a tornával kezd­tünk. Évente tornaünnepélyeket rendezünk, torna szia nya ink a megyei versenyeken is felhívták magukra a figyelmet. Egy alkalommal meglátogat­ta az iskolát Jillek Emil, a Ta­nárképző Főiskola tanára. Ve'e volt több testnevelő szakos hall­gató. Akkor még kezdetén áll­tak Lónycsókon a létesítmény építéssel, így a hallgatók több­sége meglepődött, amikor Mo­hos Cecília ismertette óratervet. Hogy fogja ezt itt megcsinálni? — kérdezték magukban. Nagy volt a csodálkozás, hisz az órán minden úgy történt, ahogy a nagykönyvben megírták. Csak utólag vallották be, hogy tar­tottak az órától, de most csak gratulálhatnak. — Pillanatnyilag az atlétika a legnépszerűbb sportág az is­kolában. De más sportágakat se hanyagolunk el. Rendszere­sen megrendezzük az őrsi es rajbajnokságokat. így minden tanulónk havonta legalább egy­szer versenylehetőséghez jut. Az az elvem, hogy mindenkit bevonjak a sportba. Ennek ket­tős célja van. Egyrészt a minő­ség a felszínre kerül, másrészt minél több tanuló megkedvel a sportot. Amit elértünk, azért mindenért meg kellett harcolni. Mondják, hogy az embernek a munkahelye a második otthona. Nálam valóban így van, ne­kem a tornaterem a második otthonom. Nem ritkaság, hogy délelőtt és délután is ott va­gyok. Vannak, akik megszállott­nak tartanak. Lehet, hogy igaz. Szenvedélyem a sport. Mohos Cecília és a hozzá hasonlók nélkülözhetetlen épí­tői a sportnak. Munkájukot nem reflektorfényben végzik, a köz­vélemény keveset tud róluk. Munkájuk o nyilvónossóo szá­móra talán szürkének tűnik, de a magyar sport szempontjából óriási az érdemük. Mohos Ce­cília is ilyen szürke „építőmun­kásnak" tűnik, de amit épít, az csillog. Lázár Lajos í I 1