Dunántúli Napló, 1972. szeptember (29. évfolyam, 206-231. szám)

1972-09-24 / 226. szám

deli jegyzetünk Körhátránybai Két hete még azt hittük, hogy az olimpiai döntő után csak javulhat a magyar labdarúgás nemzetközi mérlege. De most csalódottan kell tudomásul ven­nünk, hogy még a müncheni szomorújátéknál is lehet gyen­gébb teljesítményt nyújtani. Az eredmények közismertek. Op­timista nyilatkozatok után kika­pott az utánpótlás válogatott, az ifi válogatott, Máltán elvér­zett a Ferencváros . .. Ez már nem egyszerű lema­radást jelent az európai labda­rúgás élvonalától, hanem már már úgy látszik, hogy körhát­rányba kerültünk a legjobbak- kal szemben. Az egészben a leginkább lesújtó, hogy a köz­vetlen utánpótlás és az ifjúsági válogatott is kiábrándította a futballbarátokat. Hiszen ezek szerint a távoli jövőbe vész az újjászületés, vagy ha így job­ban hangzik: a megújulás, le­hetősége. Az okok keresése persze vál­tozatlan hévvel folyik. Bűnös az elbizakodottság, a máltai pálya talaja, a játékvezető, az ellen­fél játékosai, akik nem enged­nek gólt rúgni, stb, stb. Csak várjuk, várjuk, hogy objektív értékelés után végre érdemi in­tézkedésekre is sor kerül a ma­gyar labdarúgás házatáján, de évek óta nem történt semmi, j ami szemmel látható fejlődést eredményezett volna. Szövetségi kapitányok mentek és jöttek, néha fellángolt a válogatott csapat — divatosan: felnőtt a nagy feladatokhoz — aztán a kisebbnek vélt feladatoknál ki­hunytak a lángok és jóformán a marseillei és a szófiai vere­ségek utáni helyzet stabilizáló­dott. Közben másutt nem állt meg az élet, és túlhaladott ben­nünket. Egyebek között ezt bi­zonyítja a lengyelek jó játéka is az olimpiai döntőben. És ha őket az ott mutatott játékuk alapján is Európa harmadik vonalába helyezzük, vajon ho/á skatulyázhatjuk be a magyar labdarúgást? Különösen, ha a nemzetközi szereplés mellett figyelembe vesszük a nemzeti bajnokságunk meglehetősen alacsony színvonalát is. Egyre érezhetőbb egy távlati tlrv, vagy elképzelés hiánya, aminek alapján legalább elmé­letben végbe lehetne vinni a magyar labdarúgás felzárkózá­sát az élvonalhoz. (Mert ma már csak hiú elképzelés —, vagy beképzelés —, hogy az élvonalba tartozunk). Az idő be­bizonyította, hogy a kapkodás, a „gyorssegélyek" rendszere nem old meg semmit, legfel­jebb lappangóvá változtatja a felszínen is látható bajokat. Érdemes lenne szétnézni jó módszerek után a világban, és tanulni. Bizonyára lenne mit megtanulni azoktól, akik most képviselik az élvonalat. Egykor sokan tanultak a magyar la­bdarúgástól, nem kellene szé­gyelleni most nekünk sem a tanulást. Félő, ha változatlanul a tanítómester szerepében aka­runk tetszelegni, akkor a végén még nevetségessé is válhatunk. Az ifjúsági válogatottak évek óta tartó meglehetősen gyenge szereplése azt mutatja, hogy a csúcson mutatkozó hibák gyö­kerei a mélybe nyúlnak. Nyil­vánvaló, hogy ígéretes változá­sok csak az alapokat is érintő reformoktól várhatók. Hiszen végeredményben a mai ifjúsá­giak jelentife a holnapi élvona­lat, és ma úgy néz ki, hogy felfogásuk, eredményeik nem ígé-nek világszínvonalat. A mexikói világbajnokság előtti kudarcok után még nem gondoltunk arra, hogy évekbe telik, míg kilábal a labdarú­gásunk a mélypontról. Azóta egyre inkább rá kell jöjjünk, hogy egy új „aranykor” meg­teremtése hosszútávú feladatot jelent. De ehhez alaposan át­gondolt, hosszúlávú tervre is szükség lenne. — K — Solymosi bombagólja döntött Komlói Bányász—Zalaegerszegi TE 1:0 (1:0) Kézilabda: MAGABIZTOS BÁNYÁSZ-GYŐZELEM Pécsi Bányász—Ózdi Kohász 18:8 (9:4). NB I. női kézilabda­mérkőzés. Pécsújhegy, vezette: Hanula, Szekeres. Egy percig sem V*-' vitás, az erő'shesen jó'-ZÓ rl;-i c-anat fölényes győzelme. A pécsi góldobók: Lakiné (5), Tóth (5), dr. Vár­nainé (3), Fiszter (2), Pálvölgyi- né, Fajcsi, Novoszád. Komló, 2500 néző, vezette: Bana. Komló: Buús - Tallósi, Ko­vács, Makray, Csordás - Tresch, Solymosi, Orsós — Bordács, Ju­hász, Bencsik. — Edző: Lantos Mihály. ZTE: Déri — Prokisch, Papp II., Mihalecz, Molnár — Gáspár, Tóth Gy., Kocsis I. — Márkus, Szabó, Bita. Edző: Szőcs János. Csere: Tresch helyett Pál (41. perc), Szabó helyett Tóth J. (46. perc), Tallósi helyett Göcsei (73. perc), Márkus helyett Józsi (73. perc). A hazaiak öltözőjében Lan­tos Mihály edzőnek az volt az utolsó kérése a kivonulás előtt, hogy valamennyi játékos teljes erővel küzdjön, a Komló szá­mára nagyon fontos a győze­lem. Szőcs János azon keser­gett, hogy tartalékos a védel­me és ez nagy előny a Bá­nyásznak. Fergeteges „hajrá Zete-' buz­dítással és zöld-fehér zászlók lenqetésével kezdődött a mér­kőzés, mintegy igazolásául an­nak, hogy a lelkes zalaeger­szegi szurkolókról elterjedt hí­rek nem alaotalanok. Az első formás támadás a 7. percben gördült végig a pályán. Soly- mosi—Juhász-Bencsik volt a lab­da útja, majd a szélső fölé lőtt. Nem volt különösebb iram, jobbára mezőnyben folyt a já­ték. Meglepő volt, hogy a ZTE nem á!lt be védekez­ni, bátran kezdeményeztek, a komlóiak idegesen játszottak. A 24. percben Tóth Gy. tört ka­pura, de lövése mellé szállt, öt perccel később Kocsis I. ügyes cselekkel ment el a komlói vé­dők között, lövésében azonban nem volt erő. Ezekben a per­cekben többet támadott a ven­dégcsapat. A 32. percben Soly­mosi az ötösről lőtt mellé. A 34. percben vezetéshez jutott a Komló. Bencsik beadását Juhász elől Déri a mezőnybe öklözte, a labda Solvmosi elé került, aki 20 méterről a léc alá bombá­zott (1:0). A 41. percben Tresch megsérült, helyére Pál állt be. Két perccel később Solymosi lőtt fölé a 16- osról. A szünet utáni első percek is kiegyensúlyozott játékot hoztak. Az 50. percben Tóth Gy. átadá­sát a felfutó Prokisch a léc fö­lé bombázta. Az 58. percben GÓLZÁPOROS GYŐZELEM ÚJPESTEN 0. Dózsa—VM Egyetértés 5:0 (2:0) Megyeri út. 3000 néző. V.: Pa­lotai. Góllövők: Tóth A., Bene (2), Duna II. (2). Jók: Fazekas, Bene, Dunai II., illetve Galambos. A SALGÓTARJÁN ÚJABB VERESÉGE Bp. Honvéd—Salgótarján 2:0 (0:0). Salgótarján, 7000 néző, vezette: Biróczki. — Góllövők: Pusztai és Kocsis. Az 59. percben Kozma a bal­szélen átcselezte a tarjáni védő­ket, Pusztai elé ívelt, s a szélső az ötös sarkáról élesen a „hosz- szú sarokba” fejelt. (1:0). A 82. percben Lukács a tarjáni védők között Kozmát ugratta ki, s ő Szőkét „elfektetve" az üres ka­puba lőtt. (2:0). AZ ÉRCBÁNYÁSZ ELSŐ ŐSZI PONTSZERZÉSE Táncsics SE-Pécsi Ércbányász 2:2 (2:1) Újmecsekalja, 200 néző. Ve- Atte: Müncz. Táncsics SE: Rét­falvi — Nyers, Szebeni, Kauf­mann, Cs. Horváth (Upták), Vágó, Kelemen, Angyal, Han­gái, Korom, Glázer (Pemmer). Edző: Jutási Róbert. Pécsi Érc­bányász: Katzirz — Gyürke, Ud- varácz, Farkas I. (Egri I.), Far­kas II., Fodor (Lovász), Csőre, Szabó, Borovácz, Egri'II. Edző: Dunai János dr. A győztes gól előtti pillanat. Déri még ment Juhász elől, de Solymosi lövésével szemben tehetetlen volt. Arató László felvétele Tóth Gy. szabadrúgását szépen védte Buús. Három perccel ké­sőbb lendületes komlói táma­dást láthattak a nézők, Soly­mosi lövése azonban egy ZTÉ- védőt érintve hagyta el a játék­teret. A beívelt labdát Pál fe­jelte kapura, Gáspár ugyancsak fejjel a gólvonalról mentett. Feljött a Komló. A 75. percben Juhász lőtt fordulásból mellé. A 86. percben Solymosi lövését védte merész vetődéssel Déri, majd Juhász perdítését mentet­te a vendégek kapusa. A vártnál nehezebben győzött a Komlói Bányász. A ZTÉ meg­lepetésre nyílt sisakkal kezdett, és a második félidő közepéig egyenrangú ellenfele volt a ha­zai csapatnak. A hajrában azonban elfáradtak, és ebben az időszakban vitathatatlanul fölényben volt a Komló. De hoz­zájárult a hazai fölényhez az is, hogy a második félidőre fel­javultak a középpályások és igy lendületesebb lett a Bányász játéka. A Komló csapatában Kovács nyújtotta a legjobb tel­jesítményt. A védelem többi tagja elfogadhatóan játszott. A középpályások közül Sqlymosi szünet után javult fel, góljáért dicséretet érdemel. A csatárok­nak csak felvillanásaik voltak. A ZTE csapatából Prokisch, Gáspár, Tóth Gy. és Bita játéka emelkedett ki. Lázár Lajos München pécsi szemmel: A labdarúgók szereplése: nagy csalódás Az utóbbi években sok csa­lódást megért labdarúgó-szur­kolók azzal a reménnyel bo- csájtották olimpiai útjára a ma­gyar válogatottat, hogv az amatőr mezőnyben szaporítsa a magyar sport sikereit és sze­rezze meg a negyedik arany­érmet. A csoportmérkőzéseken nyúj­tott igen közepes teljesítmény láttán mór sejteni lehetett, hogy a végső győzelmet csapatunk aligha tudja megszerezni. A szakvezetők ekkor még azzal biztatták a közvéleményt, hogy nekünk olyan csapatunk van, amelyik fokozatosan lendül já­tékba és a továbbiakban csak javuló teljesítményt várhatunk. Az NSZK elleni mérkőzésen megcsillant még ennek a re­ménye, de az NDK ellen rend­kívül szürkén játszott, Mexikó ellen pedig „lézengett” a vá­logatott. S ezt a mérkőzést saj­nos megtekintette még a FIFA elnöke is. Az aranyéremért folyó mér­kőzésén ezután olyan leckét kaptunk, amit csak a marseille-i mérkőzéssel lehet összehason­lítani. Végeredményben az európai „harmadik vonal”-hoz tartozó lengyelektől kaptunk leckét abból a tantárgyból, amelynek nem is olyan régen előadói voltunk. Keserű csaló­dás a szurkoló számára az ezüstérem azért, mert mindenki tudja, hogy az olimpián részt­vevő együttesek elég gyenge játékerőt képviselnek s az ed­digi olimpiákon jóformán után­pótláskorú válogatottunk har­colta ki az aranyérmet Szembetűnő volt a mérkőzé­seken középpályásaink lassú, körülményes, bátortalan jatéka, csatáraink igen könnyen meg­adták magukat a közelharcok­ban és a helyzetkihasználás­ban sem jeleskedtek gyengébb védelmek ellenében sem. Vé­delmünk sokszor megingott, az ellenfél áttekinthető támadás­szövéseinél is. Különösen a vé­delem jobboldala volt könnyen sebezhető, de Páncsics sem volt a megszokott biztos pont. Nem látszott a csapat játékán a győzniakarás, a döntőben az aranyérem közelségének és el­érhetőségének ösztönző hatása. A lengyelek megérdemelten ju­tottak a dobogó legfelső foká­ra, mert egységes, technikás, gyorsan játszó csapat benyo­mását keltették. Sokszor elmondták már, hogy a vereség csak akkor lesújtó, ha nem tanulunk belőle. Hiába akarjuk kisebbíteni a vereség jelentőségét, el kell ismernünk, hogy ezzel egy fokkal még lej­jebb léptünk. A jószándékú, de eléggé bátortalan és csak egy- egy részterületet érintő reform nem hozhat változást labdarú­gásunkban. A közvélemény olyan bátor kezdeményezést és a labdarúgás minden részterü­letét átfogó határozatokat és azok megvalósítását várja, amelyek alkalmasak arra, hogy a magyar labdarúgás a fel- emelkedés útjára lépjen. Ez pe­dig gyökeres változások nélkül elképzelhetetlen! Szekeres Ambrus a Dózsa labdarúgó szakosztály vezetője Több helyen megváltozik a Dózsa összeállítása Tatabányán A Diósgyőr elleni hazai mér­kőzés után vasárnap Tatabá­nyán játszik a Dózsa. A lila-fehérek labdarúgói szombaton délután társasgép­kocsival utaztak el a mérkőzés színhelyére. Dr. Czibulka Mi­hály edző alaposan megváltoz­tatta a Diósgyőr ellen gyenge Egyöttmiködüsi megáflapoöás a testnevelési és sportmozgalom továbbfejleszlése érdekében Beszélgetés Bödö László elvtárssal, az SZMT Sportbizottságának vezetőjével Az SZMT legutóbbi elnökségi ülésén együttműködési megálla­podás jött létre az SZMT, a KISZ Baranyai megyei Bizottsá­ga és az MTS Megyei Taná­csa között a testnevelési és sportmozgalom továbbfejleszté­se érdekében. Az elmúlt évek során is készültek együttműkö­dési tervek, de csak a KISZ— MTS, illetve SZMT—MTS között, így újszerű a jelenlegi törekvés. Az együttműködési megálla­podás tartalmi részéről Bödő László elvtárssal, az SZMT Sportbizottságának vezetőjével beszélgettünk. — A szakszervezet, KISZ és MTS megyei vezető szerveinek az alapszervezetekig bezárólag együtt kell működni a testneve­lési és sportmozgalom kiszélesí­tése, a vezetés színvonalának emelése, a sportolók nevelése, a tömegek testnevelésében a hagyományos formák alkalma­zása mellett új megoldások ke­resése és bevezetése terén, — Milyen feladatok várnak az együttműködés szerveire? — A vezetésben való részvé­teiben mindhárom szerv vezető testületé megállapodott abban, hogy a szakszervezet és a KISZ képviselteti magát az MTS me­gyei vezető szervében. Az MTS megyei Tanácsa pedig képvisel­teti magát a szakszervezet és a KISZ sporttal foglalkozó bizott­ságában. A szakszervezet és a KISZ aktívákat küld a különbö­ző sportági szakszövetségekbe. Különös figyelemmel azokra a szövetségekre, amelyek tömeg­sport jellegűek. Azokon a he­lyeken, ahol sportegyesület nem működik, a szakszervezet és a KISZ közösen szervezi és irá­nyítja a tömegtestnevelés és a sport szervezését, lebonyolítá­sát. Ugyanakkor szakmai kér­désekben segítséget nyújt az MTS. A nevelési téren a következő feladatokat szeretnénk megva­lósítani: a sportoló fiatalok munkára, tanulásra nevelése ér­dekében megyei szinten kiírjuk és értékeljük a „Jó dolgozó, jó tanuló — jó sportoló” mozgal­mat. Sportszerűségi versenyt írunk ki és minden év végén ér­tékeljük a megye legsportsze­rűbb csapatát és három egyéni sportolóját. Szorgalmazzuk a sportegyesületi KISZ-csoportok létrehozását. Minden évben ér­tékeljük és odaítéljük „Baranya legjobb sportolója” címet fel­nőtt, ifjúsági és serdülő korcso­portban. Ez utóbbi feladat meg­oldására az együttműködő szer­vek mellett a Dunántúli Napló segítségére is számítunk. Agitációs és propaganda te­vékenységünknek valamint a káderképzés célja, hogy jelen­tősen növekedjen a sportban résztvevők száma. — Az együttműködési megál­lapodásban milyen elképzelések várnak megvalósításra a tömeg­testnevelés és sporttevékenység területén? — A szakszervezet, KISZ, MTS a testnevelési és sporttevékeny­ség során bizonyos feladatokat önállóan old meg. Ezeken a területeken minden szerv igyek­szik a lehető legjobban elvé­gezni feladatát az egyetemes testnevelési és sportmozgalom érdekében. Ugyanakkor az alábbi területeken együttmű­ködnek, közösen oldják meg a feladatokat: a munkahelyi spar- takiád kiszélesítésére közös ren­dező bizottság alakul. Az erő­teljes városiasodási folyamat szükségszerűen felveti a lakó­helyi testneveléssel való foglal­kozást. 1972 októberében „Ur­banisztika és testnevelés" cím­mel az összes érdekelt bevoná­sával konferenciát szervezünk. A természetjáró mozgalmat szé­lesítjük, túrákat, kirándulásokat, táborozásokat szervezünk. 1973- tól kezdve minden évben meg­rendezzük a tavaszi szünetben a szakmunkástanulók megyei sportnapját. Ugyancsak 1973-tól minden évben rendezünk egy nagyszabású, országos jellegű erdei futóversenyt. A versenyt az idősebb korosztály részére is kiírjuk.- Milyen időtartamú a meg­állapodás? — Az együttműködési terv hosszabb időre határozza meg az SZMT, KISZ és az MTS ve­zető szerveinek feladatát. Évente értékeljük az együttmű­ködési program végrehajtását. Ha változás áll be, akkor a tervet annak megfelelően ki kell egészíteni vagy módosítani. Ha figyelembe vesszük az el­múlt évek sikeres együttműkö­dését, akkor biztosra vehető, hogy a jelenlegi kibővített meg­állapodás jelentős előrelépés lesz Baranya megye tömegtest­nevelésében és a sportmozga­lom számos más területén is. L L teljesítményt nyújtott csapat összeállítását. Zomborf, Kardos és Daka kimaradnak, Tóth II., Köves és Jánosi kaptak bizal­mat — A Diósgyőr ellen több játé­kosunk a vártnál lényegesen gyengébb formát árult el, külö­nösen középpályásaink „gyen­gélkedtek”, — mondotta dr. Czi­bulka Mihály, a Dózsa edzője. — Vasárnap nehéz mérkőzés vár ránk Tatabányán, ahol nem egy alkalommal szenvedtünk már súlyos vereséget. Most is a ha­zaiak az esélyesebbek, de azért nem adjuk fel a mérkőzést. A Dózsa vasárnapi csapat­összeállítása Tatabányán: Rapp- Hernádi, Kocsis, Kincses II, Kincses I. - Tóth II., Konrád - dr. Bérezési, Köves, Máté, Já­nosi. Ez az összeállítás arra enged következtetni, hogy a pé­csiek megerősített védelemmel játszanak majd a bányászvá­rosban. Mai sportműsor Labdarúgás. NB I. mérkőzés: Tata­bányai Bányász—Pécsi Dózsa, Tata­bánya, 15.30. NB I. tartalék mérkőzés: Tatabányai Bányász—Pécsi Dózsa, Ta­tabánya, 13.30. NB II. mérkőzések: PVSK—Pápai Textiles, PVSK-pálya. 14.30. Nß III. mérkőzések: Vasas II. Bányász—Kap. Vasas, Pécsújhegy, 13. Volán SC—Máza-Szászvári Bány., Szi­getvár, 15. Mohács—Porcelángyár, Mohács, 15.30. Steinmetz SE—Pécsi Helyiipar, Postás-pálya, 10. Megyei első osztályú mérkőzések: Szentegát —Szigetvári Kinizsi, Szentegát, 15.30. Szederkény—Sásd, Szederkény, 15.30. Pécsi Vasas—Siklós, Ifjúsági-stadion, 9.30. Boly—Sellye, Boly, 15.30. Mágocs —Pécsi Kinizsi, Mágocs, 15. Véménd —Beremend, Véménd, 15.15. István­okba—Töttös, Pécsszabolcs, 15.30. Gázmű—Sátorhely, Gázmű-pólya, 10.30. Kézilabda. NB I. B mérkőzés: Kom­lói Bányász—Pécsi Ércbányász, férfi csapatok. Komló, 10. NB II. mérkő­zések: Siklósi Kesztyűgyár—Dunaúj­városi Kohász, férfi csapatok, Siklós, 10. Tanárképző—Dunaújvárosi Kohász, női csapotok, Tanárképző Főiskola, 11. Porcelángyár—Szekszárdi Bőrfel­dolgozó, női csapatok, Porcelángyár- pálva, 10. Röplabda. Nß !. mérkőzés: BVSC— PEAC, női csapatok, Budaoest, 11. NB II. mérkőzés: PEAC—Kaposvári Dózsa, férfi csapatok, Eqyetemi tor­nacsarnok, 10.30. Pécsi Vörös Meteor Élelmiszer—Kaposvári Ruhagyár, női csaoatok, Egyetemi tornacsarnok, 11. Háromtusa. A Sopianae Kupa má­sodik napja. Terepfutás, Dőmörkapu, 9 óra. Motor. Mecsek Rallye ügyességi motoros túraverseny. Abaliget, 9. Asztalitenisz. NB II. mérkőzések: Pécsi BTC—MEDOSZ. női csaoatok, Bőravár ku'tiVterme, 9.30. PEAC—Cső­szerelők, férfi csapatok, Egyetemi tor­nacsarnok. 9.30. Tájékozódási futás. Városi váltóbaj­nokság, Pécsbányatelep, Gesztenyés, 9 óra. t