Dunántúli Napló, 1972. július (29. évfolyam, 153-178. szám)

1972-07-06 / 157. szám

Hág minden bizonytalan... A Szpasszkij-Fischei sakk-vi­lágbajnoki döntő körüli hullá­mok tovább gyűrűznek. A szerdai izlandi lapok első oldalon foglalkoznak az ese­ménnyel, közlik Szpasszkij nyi­latkozatát, valamint a szovjet sakk-szövetség tiltakozását. A szovjet nagymester ismételten leszögezte, hogy sem dr. Euwe- nek, a nemzetközi sakk-szövet­ség elnökének, sem másnak nem adták beleegyezést a dön­tő elhalasztásához. Zavarba került tehát dr. Euwe, aki ezt kénytelen-kelletlen-el is ismerte. Érezte viszont azt :s, hogy valamit kell mondania, s ezért július 4-én este sajtc- konferenc:át tartott. Ez nagyon rövid volt, csaknem semmit mondó, Euwe ismételten kije­lentette, reméli, hogy a csütäi- töki rajtnak nem lesz akadá­lya. Fischer, aki kedd déltől tar­tózkodik Reykjavikban, egy vil­lát kapott szálláshelyül és most ott várja dr. Euwe és a FIDE segítségét. .. Fischer hivatalos szekundán- sa Lombardi, valamint ügyvéd­je Marshall egyébként kérték a szovjet sakk-vezetőktől, hogy fogadják őket. A fogadásra sor is került, a TASZSZ jelentőse szerint azonban az amerikaiak semmi konstruktív javaslatot nem tettek a döntővel kapcso­latban. SPORT Bajnokverés Komlón Komlói Bányász —Újpesti Dózsa 2:1 (1:1) Komló, 4000 néző. Vezette: Csernefalvi. Komló: Buús - Kó- tai, Kovács, Makray, Tihanyi ­VIDEOTON-SALGÓTARJÁN 7:4 (4:1) Székesfehérvár, 8000 néző, vezette: Embsberger. Góllövók: Szalmási (3), Nagy II. (2), Hár­tyám, Bodnár, illetve Kovács (2), Horváth és Kajdi. A hazai csatárok már a ha­todik percben megkezdték a gólgyártást. Burka beívelt lab­dáját a magasan felugró Nagy II. fejjel továbbította a balsa­rokba (1 :0). A vezetés a ven­dégeket hozta fel, és a 11. percben Horváth kihasználva a Videoton védelmének megingá­sát, laposan gurított a bal sa­rokba (1:1). A 18. percben Szalmási góljával újra vezetést szerzett a hazai együttes, amit a 41. percben Nagy II. fejes­gólja követett (3:1). Majd újabb 1 perc múlva Szalmási bombagólja állította be a fél­idő eredményét (4:1). Szünet után folytatódott a gólszüret. Az 55. percben Szal­mási lövésével 5:1-re növelte a Videoton előnyét. A 63. és a 67. percben Kovács 5:3-ra, a 74. percben Kajdi 5:4-re módo­sította az eredményt. Újra rá­kapcsolt a Videoton és a 76. percben Hartyáni lőtt gólt (6:4), majd a 79. percben Bod­nár lövése alakította ki a vég­eredményt. A 76. percben Jecket reklamálásért a játék­vezető kiállította. Jók: Fejes, Szabó II., Nagy II., Karsai, Szalmási, ill. Básti és Kovács. FERENCVÁROS—CSEPEL 1:1 (1:1) Csepel, 5000 néző. V.: Szko­kon. Góllövők: Albert, illetve Varga. Parázs csepeli rohamokkal in­dult a mérkőzés, három percen belül két gólt is rúghattak vol­na a hazaiak. A 22. percben váratlanul megszerezte a veze­tést a Ferencváros. Füsi vissza­gurította a labdát, Vépi felpör­gette, s Albert félfordulattal csúsztatva a hálóba fejelte (1:0), Egy perccel később a másik ol­dalon Vépi a hálóba tartó lab­dát kézzel elütötte. A 11-est Gulyás rúgta, Géczi szögletre ütötte. A félidő előtt Csordás egyenlíthetett volna, ha hama­rább lő, a lövésbe beleléptek. Varga a 45. percben kavarodás után a kipattanó labdát a jobb sarokba továbbította (1:1). A második félidő elején Kü remek szólója után Fatér és Hunyadi az utolsó pillanatban mentett. Árnyalatnyit javult a játék és az iram az első 45 perchez viszonyítva. Felhördült a hazai közönség a 73. percben, amikor Csordás senkitől sem zavartatva 6 m-ről mellébombá­zott. A mérkőzés legnagyobb helyzete volt. Kandinak sárga cédulát mutatott a játékvezető visszahúzásért. Az utolsó per­cekben mór nem törekedtek gól­lövésre a játékosok. Jók: Géczi, Horváth, Kü, il­letve Kandi és Varga. BP. HONVÉD-TATABANYA 1:0 (1:0) Horváth, Solymosi, Pál - Bor- dács, Juhász, Bencsik. — Edző: Lantos Mihály. Újpest: Szent- mihályi - Káposzta, Harsányi, Noskó, Juhász P. — Dunai III., Tóth A. — Kellner, Bene, Dunai II., Zámbó. Edző: Kovács Imre. Csere: Tóth A. helyett Nagy L. (a szünetben), Kellner helyett Borbély II. (a 63. percben). Góllövők: Bene (a 8. perc­ben), Buús (11-esből, a 41. percben), Juhász (a 77. perc­ben). Lantos Mihály edző nem vál­toztatott a Szombathelyen győz­tes csapaton, az Újpestben Maurer sérülése, Horváth man­dulaműtétje miatt hiányzott. Az első helyzet Bene előtt adódott a 4. percben, lövését Kótai a gólvonalról mentette. A é. perc­ben vezetéshez jutott az Újpest Zámbó elfutott a balszélen, beadását Bene továbbította 6 méterről a kapu közepébe (0:1). Az újpestiek mezőnyfölényben j voltak, gyakran veszélyeztették { a hazaiak kapuját. A 13. perc- | ben Bordács remekül ívelte be ! a labdát jobbszélről, Juhász fe­jesét Szentmihályi védte. Meg­érdemelten kapott tapsot a lát­ványos komlói akció. Egy perc- j cél később '.Tóth A. beívelését \ Dunai II. mellé perdítette. Ez- j után perceken át csak mezőny- ■ ben folyt a játék. A 25. perc- [ ben Horváth távoli lövése je- j lentette az eseményt, de a lab- I da fölé szállt. A 30. percben Ti- j hanyi hibájából Zámbó lőhetett j kapura, Buús azonban jó ér­zékkel hárított. Két perc múlva I Bencsik ravasz szögletét Szent- ] mihályi a léc alól ütötte ki. A 35. percben Dunai II. az ötösön « rosszul találta el a labdát, Buús könnyen hárított. A 41. percben Juhász szöktette Horváthot, aki­nek Juhász P. a 16-oson belül elhúzta a lábát. Csernefalvi ha­tározottan a 11-es pontra mu­tatott. A büntetőt Buús a balra mozduló Szen- mihályi mellett a jobbsarok­ba lőtte (1:1). Szünet után lendületesebb volt a Komló, de a lila-fehérek 16-osához érve hibáztak a tá­madók. Tíz perc eltelte után át­vette az irányítást az Újpest. Az 58. t percben Zámbó lövését védte Buús. Hárem perccel ké­sőbb Solymosi távoli bombája alig kerülte el az újpesti kaput. Ismét mezőnyjáték következett és ebben az időszakban egyik csapat se tudott fölényt kihar­colni. A 69. percben Bene a ki­vetődő Buús mellett a kapufa mellé gurított. A 75. percben Nagy L. adott vissza az alap­vonalról, Dunai II. a komlói vé­dőkbe lőtte a labdát. A 77. percben eldőlt a mérkőzés sor­sa. Bordács remek labdával szöktette Juhászt, aki lefutotta Harsá- nyit és 12 méterről védhetet- lenül bombázott a léc alá (2:1). A hajrában okosan játszott a Bányász, két-három húzással veszélyt teremtettek a bajnok­csapat kapuja előtt. A 89. perc­ben Buús vetődve véd’e Pn-; szabadrúgását. Egy perccel a lefújás előtt Solymosi elől men­tett Szentmihályi. Az utolsó percben három szögletet rúgott az Ú.inesT de az egyenlítés nem sikerült Lázár Lajos Á második félidőben fiz emberrel játszott a Dózsa Bp. Vasas—Fécsi Dózsa 2:1 (2:1) Fáy utca, 8000 néző. Vezette: Mohácsi, Góllövők: Váradi B., Puskás dr., illetve Máté. A pécsiek igazolása csak húsz perccel a tervezett kezdés után kerül elő, majdnem elmaradt a mérkőzés. Az 5. percben Máté óriási helyzetben hibázott, majd az ellentámadás végén Tóth B.-t buktatták a 16-os jobb oldala előtt. A szabadrúgást Váradi B. a iobb kapufa érintésével a hálóba lőtte (1 :0). A 12. perc­ben Puskás dr. a középvonalnál megszerezte a labdát, két jó csel után 25 m-ről óriási bombát küldött a kapura, a labda a felrőlécet és Rapp kezét érintve a hálóba jutott (2:0), A pécsi kapus a védésnél eltörte a mu­tatóujját. Kollárnak kellett áll­nia a helyére. A 22. percber Máté a tyovázó Vascs-védelem jóvoltából laposan kapura lőhe­tett és a labda a kimozduló Tamás mellett a hálóban kötött ki (2:1). Nem sokkal a befejezés előtt Máté sárga cédulát kapott, de nem vette komolyan a figyel­meztetést, mert ezután megsér­tette a partjelzőt, s ezért már kiállították. Szünet után a Dózsa 10 emberrel derekasan küzdött. A 47. percben Váradi Béla jó beadását Tóth Bálint elvé­tette, s ezután sokáig kellett várni újabb akciókra. Az első félidőhöz képest fele iram, ne­gyedannyi színvonal jellemezte a játékot. A 62. percben Jánosi megsérült, és helyére Daka állt be. A 72. percben Tóth vágta fel Törököt és ezért sárga cé­dulát kapott. Jók: Török, Müller, Váradi B., illetve Kollár. DIÓSGYÖR-SZOMBATHELY 2:0 (2:0) Diósgyőr, 5000 néző. V.: Hé­vízi. Góllövők: Vass, Horváth. Hamar eldőlt a mérkőzés soH sa, mert a 12. percben megsze­rezte a vezetést a Diósgyőr. Kendi ívelt be egy labdát az alapvonal közeléből a 6-os vo­nalánál teljesen fedezetlenül ál­ló Vass egyből továbbította a hálóba (1:0). A szombathelyiek ritkább támadásait távoli lövé­sekkel fejezték be. A 30. perc­ben jobboldali támadás végén Vass középre ívelte a labdát. Horváth jó ütemben ugrott ki a védők közül és 8 m-ről élesen a bal felső sarokba fejelte a lab­dát (2:0). Szünet után a diósgyőriek a gólhelyzetek egész sorozatát te­remtették, de vagy a lelkesen küzdő szombathelyi védelem há­rított, vagy a diósgyőriek hibáz­tak. A 88. percben a 16. szög­letet rúgták a diósgyőriek, ez is beszédes bizonyítéka a nagy fölénynek. RÁBA ETO—EGER 3:1 (2:0) Győr 3500 néző. V.: Müncz. .Góllövők: Kiss, Horváth B. és Póczik illetve Tóth T. Az egriek kezdték lendülete­sen a játékot, a Rába ETO azonban hamar fölénybe került a 10. percben formás akció után Kiss tört előre és 16 m-es lö­vése utat talált az egri kapu­ba (1 :0). A 39. percben Stolcz ívelte a labdát be és Horváth B. látványosan juttatta azt Deésy kapujába (2:0). A 62. percben szépítettek a vendégek. Egy szabadrúgást Bánkuti ívelt a győri kapu elé, és a labdát Tóth T, értékesí­tette (2:1). A 89. percben a győ­riek bebiztosították győzelmüket és ezzel bentmaradásukat. Pó­czik 18 m-ről lőtt nagy gólt (3:1). MTK—EGYETÉRTÉS 0:0 Hungária út 3000 néző. V.: Marton. Régi igazság: a szurkolókat nem lehet becsapni. Mintha ezt érezték volna meg igen sokan szerda délután is, mert az MTK —Egyetértés mérkőzésre alig 3000-en jöttek el a Hungária útra, vállalva a várható bosszú­ságokat. A békés hangulatban és „iramban" kezdődött a játék, mindkét csapat tagjai gondosan vigyáztak egymásra és arra, hogy a nyári vakáció előtt ne­hogy elfáradjanak ... Egyre töb. bet méltatlankodtak a nézők, a nyári melegben különösen iz­zasztónak hatott a többszöri bekiabálás, hogy „bunda". Sokan abban reménykedtek a tribünökön helyet foglaló szur­kolók közül, hogy szünetben az edzők jó „útra” térítik játéko­saikat és így a második 45 percben végre teljes erőbedo­bással játszanak és küzdenek. Ehelyett az 53. percben Be­csei 10 m-ről. tiszta helyzetben a kifutó Varga fölött magasan a kapu fölé emelte a labdát. A 73. percben Szuromi 18 m-re a kaputól ismételte meg ugyanezt, a továbbiakban sem változott a helyzet, játszadozással ért véget a mérkőzés. NB. I. ALLASA: 1. 0. Dózsa 2. Salgótarján 3. Bp. Honvéd 4. Ferencváros 5. Tatabánya 6. Vasas 7. Csepel 8. Komlói B. 9 Videoton 10. Rába ETO 11. Pécsi Dózsa 12. Diósgyőr 13. MTK 14. Egyetértés 15. Eger 16. Haladás 29 19 6 4 72:29 44 29 15 9 5 50:33 39 29 15 7 7 47:26 37 29 14 7 8 58:35 35 29 12 11 6 42:31 35 29 12 7 10 49:44 31 29 11 8 10 34:35 30 29 10 10 9 36:45 30 29 12 5 12 44:42 29 29 7 11 11 35:50 25 29 6 12 11 22:28 24 29 9 6 14 31:43 24 29 7 9 13 34:40 23 29 5 13 11 26:35 23 29 6 8 15 32:61 20 29 4 5 20 26:61 13 Kispesten érdekes mérkőzést vívtak a csapatok. A Honvéd a második hely megszerzéséért harcolt, a Tatabányai Bányász tavaszi veretlenségét szerette volna megőrizni. Nos, ez nem sikerült a Bányász csapatnak. A tatabányaiak ez alkalommal elmaradtak megszokott formá­juktól, szünet utq/i a Honvéd többet kezdeményezett és a kispestiek megérdemelték a győzelmet. Komora ez alkalom­mal utoljára játszott a Honvéd színeiben a kispesti közönség előtt. A hazai nézők nagy taps­sal köszöntek el a csupasziv játékostól. A mérkőzés két pont­ját eldöntő gól az első félidő 37. percében Kovács öngóljá­ból esett. E HETI totótippjeink M. Nemz. Népsport D. Napló 1. U. Dózsa—Salqótarján 1 X 1 X 1 2. Rába ETO—FTC X 2 1 X X 2 3. MTK—Csepel 1 X 1 X 1 4. Eger—Bp. Honvéd 2 X X 1 2 X 5. Komló—Vasas X 2 1 . X 2 1 1 X 6. Eqyeté-tés—Pécs X X 1 X 7. Haladás—Tatabánya 2 2 X 1 x 2 8. D'm—Videoton 1 1 1 9. MV5C—MÁV DAC X 2 1 X 1 X 10. Dorog—Vároa!o*a 1 1 1 11. Oroszlány—Kecskemét 1 1 X X 1 12. KOM*?—KISTEXT 1 X 1 X 1 13. KELTEX—Budafok 2 2 X 2 14. Almásfüzitő—Esztergom 1 1 X 1 DUNÁNTÚLI NAPLÓ A? 3oronyo negye Bizottságának <apjo főszerkesztő Mítzk Ervin Szerkesztőség 3écs Hunyadi ól 1) felelőn 15-32, 15-33. 21-60, 50-00, 60-11 Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 26-22. 20 óra úté1* 12-80. Kiadjn 3 Baranyo megyei LoDk'adá Vállalok felelős kiadó' Braun Károly Kiadóhivatal Pécs. Hunyod1 út 11 Telefon. 15-32, 15-33. 21*60, 30*00, 60-11 Telexszám 12-320 Kéziratot nem őrzünk meg és nem adunk vissza °ÉCS1 SZIKRA NYOMDA °écs Munkácsy Mihály utca 10 sz — Felelős vezető. Melles Rezső Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a helyi postahivatalokra’ és o kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hónapra 20,— fo,int indexszám: 25 054. SZÍNHÁZ MOZI RÁDIÓ" 7 TELEVÍZIÓ SZÍNHÁZ Mohácsi Szabadtéri Színpad; Sláger­hullám (este 8 órakor). MOZI Park: A zeppelin (f4, hn6, 8). Petőfi: Halál Velencében (f4, 6, f9), Kossuth: A zeppelin (10, 12, f7, f9). Szent Péter esernyője (f3, f5). Fekete Gyémánt: Asszony a banditák ellen (6). .lószerencsét: Apáról fiúra (5, 7). Rákóczi: Kockázatos akció (5, 7). Május 1.: Dorellik, jön! (f6). — Harkány: A hekus és azok a hölgyek (7, 9). Mohács: Valaki az ajtó mö­gött (6, 8). Mohács-Kert: Ralu her­cegnő hozománya (8). Sellye: Elza, a vadon szülötte (8). Siklós: A hol­nap lovasai (6, 8). Szigetvár: Jöjjön el egy kávéra hozzánk (8). RADIO KOSSUTH RÁDIÓ 4.25—7.59: Jó reggelt! — A Kossuth rádió reggeli műsora. Közben 7.45: Orvosi tanácsok. 8.00: Hírek, időjá­rás. 8.05: Műsorismertetés. 8.15: Bu­dapest és a vidék kulturális prog­ramjából. 8.18: Balettzene. 9.00: A pszichológiai kutatás távlatai (ism.). 9.25: Gencsy Sári és Kiss Károly nó­tákat énekel, Lakatos Lajos cimbal- mozik. 10.00: Hírek, időjárás. 10.05: Heten a hídon. Rádiójáték. — 10.40: Mesterségek muzsikája. 10.54: Nap­forduló. Versek. 10.59: Csajkovszkij műveiből. 12.00: Déli krónika. 12.20: Ki nyer ma? — Játék és muzsika tíz percben. 12.30: Reklám. 12.35: Meló­j diakoktél. 14.00: Zalagyöngye — új | szőlőfajta. 14.20: Verbunkos muzsika. 14.37: Hírek, időjárás. 14.47: A vi- j lággazdaság hírei. 14.52: Rádiószín- I ház: Csongor és Tünde. Rádiójáték. 17.00: Hírek, időjárás. 17.05: Az MRT I szimfonikus zenekarának új felvételei­ből. 17.37: Körmikrofon. 18.02: Köny- nyűzenei olimpia. Döntő — II. rész. 18.33: Dévai Nagy Kamilla népdalo- ] kát énekel. 18.48: Miért igen, miért nem? Zenéről tíz percben. — 18.58: i Hallgatóink figyelmébe! 19.00: Esti 1 krónika. 19.30: Kritikusok fóruma. :— I 19.40: Slágerparádé. 20.24: „...szálló, j éíő mozgalom!” Irodalmi műsor. — 20.39: A rádióban először. Donizetti: Pia de Tolomei. Kétfelvonásos ope­ra. Közben 21.16—21.19: Hírek. 22.00: Hírek, időjárás. Kb. 22.15: Sporthí­rek. 22.20: Tíz perc külpolitika. — 22.30: Fél óra sanzon. 23.00: Népdal­csokor. 23.40: A győri zeneművészeti szakiskola női kara Palestrina-műve- ket énekel. 24.00: Hírek, időjárás. — 0.10—0.25: Filmzene. PETŐFI RADIO 4.25—7.59: A Petőfi rádió reggeli ze­nés műsora. Közben 6.40: Äz MRT Közönségszolgálatának tájékoztatója. 8.00: Hírek, időjárás. 8.05: A csudá­latos Mary. X. rész. 8.27: Sláger volt — hallgassuk meg újra! 9.00: Hírek. 9.03: Balettzene operákból. 9.30: A 04, 05, 07 jelenti. 10.00: Hírek, idő­járás. 10.05: Zenés műsor üdülőknek. Közben 10.-30-kor német. 11.00-kor és 12.00-kor magyar, 11.05-kor angol, 11.30-kor orosz nyelvű hírek. 11.45— 11.50: Néhány szó zene közben. — 12.03: Könnyűzenei híradó (ism.). — 12.33: Eqyetem — minden áron? — Dosztányi Imre írása. — 12.43: Győri stúdiónk jelentkezik. — 13.00: Hírek, időjárás. 13.03: Az ! Musici di Roma kamarazenekar. lemezeiből. — 13.45: Időjárás- és vízállásjelentés. 14.00: I Kettőtől hatig. A Petőfi rádió zenés I délutánja. 18.00- Hírek, időjárás. — 18.10: Rádióhangversenyekről. 18.40: Földragasztás irányában. Elbeszélés. 19.00: Két szvit. 19.54: Jó estét, gye­rekek! 20.00: Esti krónika,' II. 20.25: Űj könyvek. 20.28: Az Ifjúsági Rádió­színpad bemutatója. A kamat. Rádió­játék. 21.05: Nóták. 21.50: Hat év a pokol tornácán. Könyvismertetés. — 22.00: Honthy Hanna énekel. 22.12: Antal István Beethoven-zongoraestje a Zeneakadémia nagytermében. Köz­ben 23.00—23.15. Hírek, időjárás. — 23.39: Az Expressz együttes felvételei­ből. 24.00—0.10: Hírek, időjárás. URH RADIO 18.00: Hírek, időjárás. 18.10: A va­rázshegedű. — Részletek Werner Egk operájából. 18.50: A Deák-együttes felvételeiből. 19.14: Dalok. 19.35: A dzsessz kedvelőinek. 19.51: Új leme­zeinkből. 21.16: Hírek. 21.19: Zenés színházakról — prózában. — 23.00— 23.15: Hírek, időjárás. PÉCSI RADIO T7.30: Magyar nyelvű műsor. — Egy i hét a mecseki tavak mellett, j Riport 17.40: Legszebb Mozart-lemezelnkből 18.00: Pécsi utcák — híres emberek: Ady Endre utca 18.15: Bojtár Imre oboázlk, Gaál Ani­kó zongorázik, Radók Edit éne­kel 18.30: Dél-dunántúli híradó 18.45: A Mantovani zenekar lemezei 19.00: Szerb-horvát nyelvű műsor. — Zenés találka. Közreműködik a Bajics-dtio, Hírek, lapszemle. Adatok Kiskassa község króni­kájához. — Dr. Kovács András írása. Nyáresti hangulatban. I. Robic énekel 19.30: Német nyelvű műsor. Mikro­fonnal útközben, — Kívánság­hangverseny. 20.00: -Műsorzárás. MAGYAR TV. \ 17.53: Műsorismertetés 17.55: Hírek 18.00: Látogatás a Pé völgyében 18.20: Az Eoress-múzeum 18.40: Téka 19.05: Reklámműsor 19.15: Esti mese 19.30: Tv-híradó 20.00: A négy páncélos és « kutya. 3. A háborús vetés 21.00: Sanzonról sanzonra 21.20: Alattvalók és királyok. 6. Ki volt Dózsa György? 22.10: Tv-híradó — 2. kiadás. JUGOSZLÁV TV. 14.00: Körvetíté.« a Davis Kupáért fo­lyó teniszbajnokság döntőjéről. — 16.45: Magyar nyelvű tévékrónika. — 17.00: Albán nyelvű kultúrszemle. — 17.30: Műsorismertetés. 17.35: Hírek. 17.40: Gyermekműsor. 18.15: Hírek. 18.30: Népi muzsika. 19.00: Mozaik. Kulturális műsor. — 19.45: Rajzfilm, 19.50: Hirdetőműsor. 20.00: Tv-híradó, 20.25: Hirdetőműsor. — 20.30: Zola: Nana. Tévéfilmsarozat, 1. rész. 21.27; Arcélek: Lief i ja Pilipenko balett-táv cosnö. 21.57: Tv-híradó. 22.17: Köz­vetítés a Mornar—Mladost vízilabda- mérkőzésrőL t ♦ I l Tmcsnyi szereli a kapura törő Kellnert