Dunántúli Napló, 1966. november (23. évfolyam, 258-282. szám)

1966-11-10 / 265. szám

«I “napló mo. fTCrVKWBER |«. Ki«i«tí *5 Dissss esz MfSÍ€»!iál f'öi ös Csillan traktor nyár Pécsi Dózsa 0:0 Budapest, 600 néző, vezette: Parkas. Traktorgyár: Muraközi —■ Németh J., Fájd. Bolevácz, Schulz, Zimonyi. Nyári, Németh Bodzár, Krasznai. Radnai. Pécs: Rapp — Hernádi, Móricz, Kincses, Rádi, Konrád. Rónai, Dunai dr., Lutz, Daka. Török. A nap nagy meglepetése Kis­pesten született, ahol az NB in­ban szereplő Vörös Csillag Trak­torgyár csapata hallatlan lelke­sedéssel játszva és okos takti­kával küzdve kiharcolta az MNK legjobb 8 csapata közé jutást. Az NB I-es csapat kezdett job­ban, a hazai együttes azonban már a játék elején a játék las­sítására törekedett és az össze­kötőit a védelem erősítésére vonta hátra. A negyed óra ve­gén Bodzár elől a pécsi kapus i csak az utolsó pillanatban rúgta i el a labdát. A hazai szurkolók : lelkes buzdítása közben főként j Bodzár és Radnai megugrásai ; okoztak gondot a pécsi védők­nek. Egyízben Daka igen jó j helyzetben elesett, s oda íett a j jó helyzet, majd újra a lelkes j hazaiak lendültek támadásba, és Nyári elől csak nehezen men­tett a pécsi védelem. Rónai esett rosszul a vállára, és mint­egy három percen át ápolták. A félidő utolsó negyedórájában a pécsi játékosok fokozatosan idegesebbek lettek. Szünet után egymás után öt szöglet is jelezte a oécsick nagy fölényét, de a jól tömörülő hazai védelem minden esetben menteni tudott. Török előtt nyí­lott jó helyzet, de Fájd az utol­só pillanatban mentett. Később kiegyenlített lett a játék, s nagy meglepetésre a három előretolt Traktorgyári csatár is többször zavarba tudta hozni a pécsiek védelmét. Az utolsó fél órában még ideges *Db, és még körülmé­ny eskedóbb lett a pécsi ?k já­téka. Ennek volt az eredménye az is, hogy Rappot és Dunait a játékvezető ✓ felírta. A Traktor­gyár önfeláldozó védekező já­tékával szolgált rá a továbbju­tásra. A cél szentesíti az esz­közt, ez-volt a jelszava a hazai­aknak. s íz eredménybö' lát­szik, a jelszó sikeresnek bizo­nyult. Jók: Muraközi, Fájd, Schulz. Zimonyi, Krasznai, illetve Rádi. Konrád és Lutz. Bemutat ink: Movies Józsiiéi, az új pécsi vágtázó reménységet Sikeres évadzárás a PVSK tájékozódási futóknál Oroszlány környékén volt a november 7. emlékverseny, az év utolsó, de legszínvonalasabb tájékozódási versenye. Huszonöt csapat mérte össze erejét va­sárnap egyéni — csapat, hétfőn váltóban. A teljes magyar él­gárdán kívül a legjobb svéd. csehszlovák, és német tájékozó­dási futók voltak a vendégek. A PVSK két csapattal képviselte magát és igen szép eredményt ért el. Fizikailag és technikailag is a maximumot kellett nyújtani az indulóknak a 20—22 kilométeres pályán. A mezőny erősségére jellemző, hogy a legjobb magyar csak 8. volt. Dr. Kovács szere­pelt a pécsiek közül a legjob­ban és az igen szoros mezőny- !ben a 23 (magyarok között a 12.) 'helyen végzett. Ijjász 36 (18), Mészáros 40 (21) volt. A csapat helyezése 10. és a magyar me­zőnyben 5. j Hétfőn kora reggel tömegrajt- I tál indult a 25 csapat első for­dulója. Mészáros és a „volt pé­csi” Göbölös (MAFC) jól in­dult, az első pontokat az élen bélyegezték, de egy kis hiba és a váltásnál már a csehszlo­vák Novotny és a három svéd váltott először. Mészáros 11-nek hozta a váltót. Kovács dr. óriási iramban indult és a vezető své­deket 5 percre megközelítette, de a 4. ellenőrző pont nehezen jött és ő is csak 11-nek váltott. Ijjász volt a befutó ember és sokat hozott az előtte futókon, már fölhozta a 9. helyre a váltót, de a hajrában ketten is csak méte­rekkel előzték meg. A 11. hellyel több külföldi és magyar csapatot megelőztek a PVSK futók, a magyar mezőny­ben az 5. helyen végeztek. Mél­tó befejezése volt ez az egész évi jó szereplésnek. Az iáéi NB I-es atlétikai csapatbajnokságokon és a Du­nántúli Napló Kupa futóver­senyek közönsége egy új pé­csi vágtázóval, Istokovics Jó­zseffel ismerkedett meg. A pécsi atlétika reménysége 17 éves, a Pécsi Gépipari Tech­nikum harmadéves, tanulója — még általános iskolában test­nevelő tanára, Szécsei János fedezte fel. Az általános iskola elvégzé­se után a PVSK atlétikai szak­osztályába került. Edzője Lippay Antal, a volt sokszo­ros válogatott és csúcstartó jó véleménnyel van tanítványá­ról. — Istokovics szerencsésen egyesíti magában a verseny­ző adottságokat, képességeket és a jó emberi tulajdonságo­kat. Kitűnő sportalany, sze­rény, irányítható, rendkívül szorgalmas és lelkiismeretes versenyző és nagyon szereti sportágát. Az idei év volt az első komoly erőpróbája, ami­kor az NB l-es felnőtt csapat- bajnokságokon és a Dunántúli Napló kupa futóversenyeken kellett helytállnia. Igen sok értékes pontot szerzett Ba­ranya csapatának és megnyer­te a Dunántúlt Navló Kupa vágtázó versenyét is. Főszámai, a 100 és 200 méteres síkfutás, de a Napió Kupában a 400 méterrel is mepróbálkozott. Az elmúlt évben 100 méteren 11.7 mp volt a legjobb ered­ménye átlagban pedig i2 mp-t futott. Ebben az évben kerek 5 tized másodpercet javult az eredménye. A 200 méteres síkfutásban az 1965. évi 24.6 mp-es egyéni legjobbját idén 23 másodpercre javította. Láb­technikája kitűnő, úgyszólván semmi javításra nem szorul, karmunkáján és rajttechnikáján ' azonban még sok a csiszolni való. Főként, utóbbi vesz el értékes tizedeket időeredmé- . nyélből. Istokovics József hetenként négyszer edz, általában más­fél-két órát, az edzésekről rit­kán hiányzik. KCK-mérkőzés Győrött A jugoszlávok fölényes győzelme Az eredeti tervtől eltérően szabadtér! pálya helyett a Tanár­képző Főiskola tornatermében játszották le az Osijek Slavo- nija—Pécsi Dózsa röplabda férfi nemzetközi találkozót. A ju­goszláv NB I. harmadik helyezettje jó játékkal, fölényes biz­tonsággal 3:0-ra győzött a Dózsa ellen. Röplabda: Szegedi Kender—PEAC 3:1 (6, —11, 9, 12) NB I. női mérkő­zés, Pécs. A pécsiek ezzel a mérkőzésükkel befejezték sze­replésüket az NB I-ben. A csa­pat jövőre az NB II-ben ját­szik. Jók: Lovasné és Vass. MTK—Pécsi Dózsa 3:2, NB n. férfi mérkőzés, Pécs. Szlavonija Osijek—Pécsi Dózsa 3:0, Szlavo­nija Osijek—Pécsi Honvéd «L0 nemzetközi férfi mérkőzések, Pécs. Melbourne-ből jelentjük: A magyar csapat 738 pontial vezet az öttusa vb utolsó napja előtt Kézilabda: Pécsi győzelmek az NB II. osztályozón Pécsi Építők—Simontomya 11 :3, NB II. női osztályozó mérkőzés, Simontomya. Pécsi Építők—Si- montornya 13:7. NB n. női osz­tályozó. Pécs. Pécsi Ércbányász- Tolna 13:11. NB n. férfi osztá­lyozó. Tolna. Pécsi Ércbányász— Tolna 29:6, NB II. férfi osztályo­zó. Pécs. Kézilabda Magyar Népköztársasági Kupa-mérkőzé­sek: Pécsi Bányász—Pécsi Vörös Meteor 12:2. Női csapatok: Pécsi Dózsa—FTC 20:14. férfi csapatok. Pécs. Pécsi Bányász—Komlói Bá­nyász 26:13, férfi csapatok, Komló. A melboume-i 14. öttusa világ­bajnokság utolsó előtti, negyedik versenynapján az úszást bonyolí­tották le. A 300 m-es táv szint­ideje 3:54 p. volt. A világbajnokság 31 résztvevő­jét 3 nyolcas és egy hetes futam­ba sorolták. Az első futamban mindjárt Balczó állt a rajtkőre és kitűnő úszással, 3:45 perces időeredménnyel, 1054 ponttal fu­tamgyőztes lett. Kitűnő eredmé­nyére jellemző, hogy azt csak a második futamban az amerikai Coots tudta túlszárnyalni, 3:39 perces eredménnyel, 1087 ponttal. Végeredményben tehát Coots nyerte a negyedik versenyszámot, Balczó továbbfolytatja nagyszerű szereplését, másodikként végzett. A másik két magyar öttusázónak, Mónának és Török Ferenc dr. — főként az utóbbinak — ezúttal nemigen ment és mindössze 997, illetve 877 pontot szereztek. Úszás csapatversenyben: 1. Szovjetunió 3111 pont, 2—3. Egyesült Államok és NDK 3009 pont. m a 6. Magyarország 2928 pont. összetett egyéniben, négy nap után: 1. Balczó 4133 pont. 2. Minyejev 4029 pont. 3. Török dr. 3992 pont. 4. Móna 3978 pont. összetett csapatversenyben: 1. Magyarország 12149 pont. 2. Szovjetunió U 411 pont. 3. NDK 10 979 pont. 4. Egyesült Államok 10 901 pont. LABDARÜGÖ­EREDMÉNYEK: Ferencváros—Kiskunfélegy­házi Honvéd 10:0 (4:0). U. Dózsa—Békéscsabai Hon­véd 4:0 (2:0). Kaposvári Honvéd—Vasas 2:2 (2:0) Kilencven induló a november 7. vívóversenyen Immár tizedszer rendezték meg a vívók november 7. emlékver* senyüket. A verseny első szá­maként a 20 éven felüliek férfi tőrversenyét tartották. A viadal árnyoldala volt, hogy csak a PEAC vívók álltak rajthoz, a PVSK versenyzők távol marad­tak, a sportiskolások pedig még nem rendelkeznek ilyen korú ví­vókkal. A versenysorozat folyta­tásaként rendezték az általános és középiskolás vívók nagy se­regszemléjét. Részletes eredmé­nye*: Általános iskolás fiú tőr: 1. Czimmer (PEAC), 8, 2. Czink (PEAC) 6. 3. Dettre (PEAC) 8 gvőzelem. Általános iskolás lány tőr: 1. Gecse (PEAC) 4, 2. Krá- nicz (PEAC) 3. 3. Nagy (PEAC) 3 győzelemmel. Középiskolás fiú. tőr: 1. Varga (Sportiskola) * 8, 2, Várnagy A. (PVSK) 6, 3. Danka (Sportiskola) 6 győzelemmel. Kö­zépiskolás lány tőr: 1. Zsámboki É. (Sportiskola) 7, 2. Bognár É* (PVSK) 5, 3. Szabó (PE^C) 4 győzelemmel. Kardvívás: 1. Szüc* (PVSK) 4, 2. Várnagy (PVSK) 4, 3. Danka (Sportiskola) 3 győz­zél em. Férfi elnőtt tőr: 1. Bá­rány (PEAC) 6, 2. Degrel (PEAC) 5. 3. Csonka (PEAC) 3. 4. Sze* leczy (PEAC) 3 győzelemmel« PVSK-si'ierek a bir'ózól csapatbajnotságain Pécsi és kaposvári birkózóié álltak rajthoz Dél-Dunántúl ez évi kötöttfogású felnőtt birkózó csapatbajnokságán. A pontver« seny végeredménye: 1. PVSK S, 2. Kaposvári Dózsa 4, 3. Pécsi Kinizsi 2. 4. Pécsi Bányász pont nélkül. Eredmények: PVSK—Ka* posvári Dózsa 5.5:1,5, Pécsi Kini* zsi—Pécsi Bányász 5:2, PVSK-* Pécsi Kinizsi 8:0, Kaposvári Dó* zsa—Pécsi Bányász 7:1, Kaposvá* ri Dózsa—Pécsi Kinizsi 6:2, PVSK —Pécsi Bányász 8:0. A megyei serdülő kötött- és szabadfogású egyéni bajnokságon az utánpót­lás versenyzett. Bajnokságot nyertek kötöttfogásban: Farkas, Szabó, Nagy (PVSK), Kolonie* (Pécsi Bányász), Sümegi (Pécsi Kinizsi) Szabadfogásban: Böl­csök, Kovács Z., Gamus, Niko* lausz (PVSK), Marton, Kovács. Mink (P. Kinizsi), Rajkovics, Apa* ri (Pécsi Bányász). az ő ­egyetlen tudomásunk ■»»feladványa. szerint ■ Teke: Csepel—BTC 6:2 NB X. női mérkőzés, Budapest. Bp. Cserző—Pécsi Bányász 6:2. NB II. férfi mérkőzés, Pécs. Ganz- - MA VÁG—BTC 7:1, NB II. férfi | mérkőzés, Budapest. Pécsi Szik- i ra—Szombathelyi Haladás 6:2, NB | n. férfi mérkőzés, Szombathely. 2. PAUL MORPHY } Újabb győzelmet arattak a sakk j NB Il-be jutásért kiirt osztá- : lyozó mérkőzéseken a Pécsi Bá- j nyász versenyzői. Tolnán a pé- > esi csapat 9:3 arányban győzött. SaUkoUtnfUa A havannai sakkolimpián v4>i takozó sikerrel szerepelnek a magyar csapat tagjai. A 4. top* dulóban a bolgárok elleni mér­kőzésen függőben maradt Miner —Szabó játszma döntetlen ered­ménnyel végződött, s igy a ta* lálkozót a magyar együttes nyel­te 2,5:1,5 arányban. A következő fordulóban • csehszlovákok ellen már nem szerepelt ilyen sikeresen a ma* gyár csapat, s 1,5:2,5 irányba» alulmaradt. A verseny állása az 5. forduló után: 1. Szovjetunió 17 pont, 2. Bul­gária 13 pont, 3—4. Argentina éa Egyesült Államok 12,5—12,5 pont (2—2) 5. Jugoszlávia 12 pont (3) 6. Csehszlovákia 11,5 pont. 7. Ma­gyarország 11 pont. A 6. fordulóban kerül sor aa Egyesült Államok—Magyarország mérkőzésre. Sporthírek A pécsi úszók is rajthoz áll­tak a Székesfehérvárott rende­zett hagyományos ünnepi ver­senyen és több . győzelmet sze­reztek: 100 m ifi fiú mell: 1« Mátrai (Ércbányász) 1:17,4, 100 m serdülő fiú gyors: 1. Szalai G» (Ércbányász) 1:04,6, 50 m újonc leány mell: 1. Baracs (Dózsa) 44,0, 50 m gyermek fiú mell: L> Szabó (Dózsa) 43,6. Pécsváradon vendégszerepeit $ megyei ifjúsági labdarúgó válo­gatott. A helyi együttes elleni ta­lálkozó 2:2 arányú döntetlen eredménnyel végződött. Félidő­ben az ifik vezettek 2:l-re. A Dózsa nyerte a november 7. úszóversenyt Kosárlabda: PVSK—Újpesti Dózsa 83:82 iql-f INO i. leiiJ. du­Öapest. Drámai küzdelem, hosz- szabbítás után nyerte az NB I- ben maradás szem pont.iából sors döntő mérkőzést a PVSK. A ren­des játékidő eredménye 77:77 volt. A pécsiek legjobb dobói: Csongor 21, Gyurasits 18. Bp. Előre—PVSK 78:75 (45:2 >. NB I. ‘férfi mérkőzés, Budapest. A pé~ tfíek. legjobb dobói: Gyurasits 29 Csongor 18, PVSK—Vasas Iz­zó 66:47. NB II. női mérkőzés. Budapest, - Agrárgépész—Pécsi Postás 65:60. NB II. férfi mér­kőzés. Budapest. Egyesült Gyógy­szer—PEAC 71:26, NB n. női mérkőzés, Pécs. PEAC—Egyesült Gyógyszer 51:41, NB II. férfi mérkőzés, Pécs. Kistex—Tanár­ké DZŐ Főiskola 47:43, NB II. férfi mérkőzés, Budapest. Világos: Ka3, Vf3, Hh5, gy: a5, e4, g3, g7 (7). Sötét: KgG. Vh2. Bb8. Be2. Fc8, Fh8, Hf8. Hg8, gy: b3. b7, c5, d7, e6, e7, go, h4 (16). Világos indul és a 8. lépésben mattot ad. Könnyítésként elárul­juk, hogy világos első lépése ve­zéráldozat. a második pedig mi- norátalakulás (a gyalognak ve­zérnél kisebb értékű tisztté való átalakulása). Megfejtése 3 pont, beküldésé­nek határideje: november 20. Az 1. sz. feladat (Aljechin— Feldt) megfejtése: l.Hf7!, Kí7: (vezérlépésre 2.Ve6: után 3.Hh5 -f+ fojtott mattal fenyeget) 2.Ve6:4-Ü- Kg6 (2.—, Ke6:-ra 3. Hg5 matt) 3. g4!, ős matt a 4. lépésben. Minden változatra ki­terjedő elemzéséért Hajas Imre fejtőnknek elismerésünket fe­jezzük ki* Az Ércbányász SC 1958-ban ala­pított vándorserleg sorsa dőlt el | a november 7. úszóversenyen. A • serleget eddig négyízben a Dó­zsa, négyszer az Ércbányász úszócsapata szerezte meg egy- egy évre. Az utolsó sorsdöntő összecsapáson a Dózsa 372:293 J arányban megnyerte a pontver- > senyt az Ércbányásszal szemben, j s ezzel magának biztosította vég J legesen a serleget. A két pécsi i egyesület megosztozott az ünne- j pi vándordíjakon. Az április 4-i , verseny az Ércbányász, a No- i vember 7. viadal a Dózsa győ­zelmét hozta. Részletes eredmé­nyek: Férfi felnőtt: 100 m gyors­úszás- 1. Bonyár (Dózsa) 1:03,6. 2. Abosi (Dózsa). 100 m. mell­úszás: 1. Abosi (Dózsa) 1:17.8, 2. Villányi (Dózsa). 100 m. hát­úszás: 1. Bonyár {Dózsa) 1:13.9, 2. Haraszti (Dózsa). Ifjúsági: 100 m gyorsűszás: 1. Mátrai (Érc­bányász) 1:09.3. 2. Hámori (Érc­bányász). Serdülő: 100 m pillan­gó: 1. Szalay (Ércbányász) ím.S* 2. Právicz (Ércbányász). Újonc: 50 m mellúszás: 1. Sik (Dózsa) 41.0. 2. Mucsi (Dózsa). Gyermek: 50 m gyorsúszás: 1. Papp L, (Ércbányász) 36.3, 2. Szabó A. (Dózsa). 4x100 m. ifjúsági fiú ve­gyesváltó: 1. Ércbányász A.: 5:52.7. 2. Dózsa A. 4x100 m, ser­dülő fiú vegyesváltó: 1. Dózsa A. 5:27.6, 2. Ércbányász A. Nők: Felnőtt: 100 m mellúszás: 1. Sza­lay C. (Ércbányász) 1:30.0. 2« Schmidt (Dózsa). Ifjúsági: 100 m gyorsúszás: 1. Szalay J. (Ércbá­nyász) 1:20.0. 2. Poszek (Dózsa), Serdülő: 100 m mellúszás: 1. Du­nai (Ércbányász) 1:36.9. 2. Bérczy (Dózsa). Újonc: 50 m gyorsúszás: 1. Gagyi (Dózsa), 35.6. 2. Gere­sics (Ércbányász). Gyermek: 50 m gyorsúszás: 1. Mayer M. íÉrc bányász) 40.4. 2. Hunyadi 'Dó­zsa). 4x100 m női vegyesváltó: 1* Dózsa A. 6:05.8. 2. Dózsa B. 4x50 m újonc leány vegyesváltói 1. Dózsa B. 2:49.7. 2. Dózsa A« ( Három gól előnyt szerzett a magyar csapat Szerdán délután Győrött a Győri Vasas ETO nyolcad-döntő- beli KEK-mérkőzést játszott a Sporting Braga portugál kupa­győztes együttessel. A két csa­pat 18 ezer néző előtt futott ki a pályára. Két perc múlva már gólt is láthattak a győri szurkolók. So­mogyi nagyszerű labdával ug­ratta ki a balösszekötő helyén Szalót, a középcsatár lefutotta a védelmet, s mire beérték volna, élesen meglőtt labdája már átju­tott a gólvonalon. (1:0). Még a gól előtti jelenetnél Perichon és Palotai összecsapott, a győriek csapatkapitányát az öltözőbe vit­ték és 7 perces ápolás után tért vissza ismét a játéktérre. A 25. percben Somogyi távoli lövését másodszorra fogta meg a kapus. Erősen gátolta a győriek kibon­takozását, hogy Palotai „kiesésé­vel” nem volt karmestere az együttesnek. * A sérült Palotai a második fél­időt a középcsatár helyén kezdte. Folytatódtak a Győr támadásai. A 60. percben Somogyi lábáról az ' üres kapu felé pattant a labda, dombra azonban a gólvonalról kivágta. A 71. percben az előre törő Keglovics 8 m-es gyenge lövésébe Riderio beletette a lá­bát és a portugál játékosról pat­tant a hálóba a labda (öngól, 2:0). Lelkesen rohamoztak a győriek és a 73. percbeh ismét Armando kapujába került a labda. Szániel az oldalvonal közeléből a portu­gál kapu elé ívelt s Szaló 4 m- ről a kapu baloldalába fejelte a labdát. (3:0). A 87. percben Var­sányi tört ki a jobboldalon, futtá- ! ból leadott lövése csak cm-ekkel i kerülte el a jobbsarkot. Végeredmény tehát; Győr—Spor­ting Braga 3:0 (1:0). A sakkozók érdeklődésének izéppontjában jelenleg a Sakk- impia (hivatalos nevén a Ném­tek Versenye) áll. Eddigi 16 hivatalos” olimpia volt. Ezeken vül rendeztek egy kezdeti ?yéni-csapatversenyt (Párizs, 21), egy csupán négy csapat- 1 lebonyolított „kisolimpia” udapest, 1926), és egy soron- vüli találkozó is (München, 36), nyolc tagú csapatokkal, ir a mi szempontunkból e 3 sménynek a hivatalos nyilván­ításból való törlése két első egy második hely kiesését je- íti: megelégedéssel, sőt, büsz- séggel állapíthatjuk meg, hogy elmúlt négy évtized során /ersenyzőink szép eredményt tek el a 16 hivatalos találkozó rán is. A két első, két máso­lt, egy harmadik, három ne- edik, két ötödik, két hatodik, y tizedik és egy tizenharma- k helyezés (két alkalommal m indult csapatunk) alapján sszesítésben Magyarország yüttese az előkelő harmadik lyet foglalja el a Szovjetunió j az Egyesült Államok csapata i 3gött. \ magyarok ezúttal is a vá- | tkozásnak megfelelően indul- t. Portisch, Szabó, Bilek, Lén­él, Bárczay, Forintos összeál- ású csapatunk csoportelsőként tott a döntőbe, és joggal re- üheti ük. hogy nem marad el ! jó folytatás sem. Emikor Morphy a párosmárkő- ! 3 során legyőzte Anderssent. j tekintették a világ legerősebb | kkozójának. Ma is az első ! m hivatalos világbajnokként I :tjuk számon. Az alábbi mű