Dunántúli Napló, 1965. február (22. évfolyam, 27-50. szám)

1965-02-14 / 38. szám

8 naplő 1985. FEBRUAR IC I Az időjárás kegyeibe fogadta a tip • if közi Dunántúli Napló Ku­pa íalálkozóit. Szombaton délután Komlón és Pécsett is kellemes időjárás várta a csapatokat és szépszámú érdeklődőt. A Baranya megyei csapatok kitettek magu­kért, Pécsett a Dózsa legyőzte az Eszéld. Slavoniját, Komlón a Bányász diadalmaskodott a Voj­vodina ellen. Vasárnap dől el a Kupa végleges sorsa, az elsőség­re a két Baranya megyei csapat­nak van esélye. iNem sok hiányzott a döntetlenhez J Kandói Bányász—Vojvodina 3 2 (2:1) A Wagner-család A Vojvodina játékosai mindent megtettek az egyenlítés érdeké­ben, de fi komloj védők sem maradtak alul. Komló, 200G néző, vezette: Kul­csár. vVMLÓI BÁNYÁSZ: Kiss — PC .'miói, Józsa, Ruppert — Sós, Rozmis — Garai, Garami, Peré- nV....Pataki I„ Bodai. JVODINA: Pantelic — Nes- Brzic, Stamenszld — Sze­keres. Nikolic — Takács, Rado- SZ'V Pavlic, Lambi, Radovic. ■ z idő kitűnő volt, a pálya ta­la a azonban felengedett, és a já­tékosok sokat csúszkáltak. A Kom­lói csapat vezette az első táma­dást. s a hátvéd Komlói lőtt. elő­ször kapura. Lövése hajszállal ke­rülte el Pantelic kapuját. Ezután y Vojvodina szövögette támadásait, t •• 4. percben mégis a Komló g -. is ellenakciója vezetett red- n "v re. Garai hozta fel a. lab- dár beadott, kavarodás támadt a kapu előtt. Brzlc elrúghatta volna még, azonban ke l -kede’t, s Pataki i. az elfekvő Pantelic mellett a kapu közepébe gurított. Nagy védelmi hiba volt. 1:0 Kom­ló javára. Megjött a közönség hangja is, lelkesen biztatták a Bányász-csa­patot. De lassan belemelegedtek az újvidéki játékosok is. Pavlic lövését csak üggyel-bajjal mentet­te a komlóiak kapusa. A 11. perc­ben pedig meleg helyzet alakult a komlói kapu előtt. Lambi for­dulásból hatalmas bombát kül­dött a komlói kapura, Kiss bravú­rosan hárított. A komlóiak ellen- támadását megint Garai vezette a jobboldalon. Kitűnően adott kö­zépre, de Pataki elcsúszott és oda volt a kínálkozó helyzet. A másik oldalon Takács ügyetlenkedett, 17. percben Sós szögletet ívelt be a jobboldalról. Pantelic kiejtette a labdát, végül lábbal tisztázott. Ezután hosszú ideig mezőnyjáték folyt, a védők sokat bizonytalan­kodtak mindkét oldalon, sok volt a vaktában elhullott labda és a pontatlan leadás. Az újvidéki csa­pat a 35. percben egyenlített. Radoszav labdája talált a hálóba, 1:1. S ezután erősen rohamozott a Vojvodina, már-már úgy lát­szott, hogy a vezetést is meg­szerzi, a labda gólba tartott, de kavarodás közben szögletre men­tettek a komlóiak. Szögletrúgás után a 11-es pont tájékán nagy kavarodás támadt, többen földre estek, Kulcsár sípja állította meg a labda útját. Rövid ideig állt a játék, dulakodás kezdődött, de aztán lecsillapodtak a kedélyek és Perényi vágtázott el a Voj­vodina térfelére. Hiába támadott a Vojvodina, a félidő befejezése előtt egy perccel Komló szerezte meg újból a vezetést. Pataki szabadrúgást ívelt jobb­oldalról, Garami kitűnően ug­rott fel és fejéről Pantelic basa alatt a hálóba vágódott a labda. 2:1. Még egy meleg helyzet és végétért a félidő. SZÜNET UTÁN Kiss helyett Bus, Ruppert helyett Jerabek, Garami helyett Rónai és Perényi helyett Lazaridisz állt a komlói csapatba. A Vojvodina nem cserélt. A 12. percben komlói ellentámadás futott végig a baloldalon, ügyes kombináció végén Pataki ritkán látott szép gőVa1 3:l-re növelte a Komlói Bányász előnyét. Három perc múlva az újvidékiek ismételték meg ugyanezt. Lambi Radoszavhoz továbbított, Radoszav elől a kapus önfeiáldozóan kiütötte a labdát, de pont Lambi elé, aki nem hibázott. 3:2. Mezőnyjáték alakult ki hosszú perceken keresztül; a 28. percben Radoszav az alapvonalig futott j le, onnan beadott és Lambi a há­lóba továbbította a labdát. Kul- j csár játékvezető belesípolt és a j vitathatatlan gólt nem adta meg. ! A másik oldalon Pantelics men­tette meg kapuját az újabb gól-1 tói. Ezután rákapcsolt a Vojvo- j dina. harcolt az egyenlítésért, I azonban a komlóiak jól álltak a : lábukon és megakadályozták az j egyenlítést, A döntetlen igazságosabb lett ! volna, Kulcsár játékvezető gyen­gén bíráskodott, sokat hibázott, s egy szabályos gólt nem adott meg, amellyel befolyásolta a mér­kőzés eredményét. Jók: Bus, Pa­taki, Rozmis, Garai, Rónai, illet­ve Radoszav, Lambi, Pavlics és Takács. Kiből lehet jó sportember? Kellékek: egészséges szervezet, jó testalkat, rátermettség, szeren- esés találkozás egy kitűnő, hozzá­értő nevelővel, és egy kollektíva, amely beléplántálja a sport ha­tártalan szeretetét. Legjobb, ha ez a kollektíva — a család. A Wagner család — sportfamilia. Nem csoda, ha minden utód a család történetében fiatal korban nem azt a kérdést tette fel ma­gának. hogy a sport rögös, de minden fáradságot kárpótló útjára lépjen-e. hanem hogy melyik ágát válassza. És mindenki választott. Most hogy egy közös portrét ké­szítek. egyenként szeretném be­mutatni a szereplőket. Wagner György né. a marfiai az országos 1. osztályú kisgolyós tekebajnokság 1953. évi győztese. Wagner József, a nagybácsi: jelenleg 1. osztályú sakkozó, az MTI technikusa, mint szakember szemtanúként vett részt a tokiói olimpián. Wagner Antal, a másik nagy­bácsi: 13 éven át a Pécsbánya- telepi Bányász kitűnő labdarúgója, az NB Il-es csapat egykori tagja. Wa.gner László: a. Pécsi Bá­nyász NB I-es kézilabda-csapatá­nak játékosa. ö tehát a legfiatalabb sarj. de — természetesen — nem az utol­só. Kiegészít, hogy valakire nem osztottam szerepet, mert a 16 éves Wagner András most tölti várako­zási idejét és tavasszal már ő is a Pécsi Bóinyász színeiben küzd és minden adottsággal rendelkezik ahhoz, hogy rövidesen ő is első- osztályú kézilabdázó legyen. — De nemcsak a tradíció miatt kezdett el sportolni? — Akkor tekézö lettem volna, vagy labdarúgp. Ugyanis apukám is 'futballozott. de lassan már húsz éve, hogy bányaszerencsétlenség áldozata lett. Szünetet tart, majd arról beszél­getünk. hogy ilyen fiatalon már majdnem Í5 éves sportmúltra te­kinthet vissza. Az ötvenes évek elején hódított valójában teret a kézilabda Pécsett. Rövidesen be­vált a közmondás — ki korán kel. aranyat lel —- mert Pécsbányate- lepen az elsők között alakítottak szakosztályt és most is az elsők ■között képviselik a pécsi kézilab­dasport színvonalát. Pálfai András testnevelő, s az akkori neves lab­darúgó, sérülés miatt végleg bú­csút mondott a sportágtól s azt a lelkesedést és energiát, amit a lab- darúgóvályán már nem tudott ovümötcsöztetní, elvitte az isko­lába. A kézilabdasport misszioná­riusa lett. A legtehetségesebb osz­tályát. a hatodikosokat rövid idő múlva már hivatalos bajnokságba, nevezte. Wagner Laci sem tudott ellenállni. — Neki köszönhetem. Megszeret­tette a sportágat, megtanította ne­künk. táplálta bennünk cl lelke­sedést. Honnan is szereztünk volna olyan akaratot és lelkierőt. ami­kor négy osztályzón csak haj szál - nyi különbséggel nem jutott.tunk magasabb osztályba? Minden balsiker után tovább kovácsolód- tunk. Az ötödig osztály zó aztán sike­rült. az NB Il-be jutottak, a kö­vetkező évben máris bajnokság és azóta a legmagasabb osztály csa­patai között rangot is szereztek. — Sajnos ez a rang csak az ötödik hely. Nem szeretek erre emlékezni, mert úgy érzem, el- könnyelmüsködtük a, harmadik helyet. De idén már nem adjuk. Rengeteget edzűnk. Sok elismerést kaptunk országszerte szép. kom- bonatív játékunkért, de még las­san csináljuk, és ezért nem olyan eredményesen. A mostani edzéseink nagy része a gyorsaság-fejlesztést célozza. — Személy szerint milyen téren akar javulni? — Gyorsaságban, én is. Még töb- bet szeretnék nyújtani az eddi­gieknél. — Ehhez a játékvezetőnek is béke-jobbot kell nyújtani< — Tavalxj már nem állítottak ki annyiszor, mint a korábbi évek­ben. Van egy titkos módszerem a játékvezetőtől csajc kérdezek. Per­sze az ítélettel kapcsolatban \z előtt én is hibás voltam, de őszin­tén mondom, olyan sokszor küld- lek már le tévedésből. Nagyon el­lenszenves külsőm lehet. Ilyen'-or voltam a legmérgesebb. Egy k' "i- tellel. amikor a Sudár Feri ' <e- lyett állítottak ki. Akkor örül- tem. mert 6 nagyoob hasznára van a csapatnak. Kevesen tudják, hog^j ő az NB l. tavalyi gólkirá­lya. Rajtam kívül Feri van m^g azokból n régi hatodikosokba’ és a Bujáki meg a Stefanovits Te­hát négyen, akikkel Bandi bécsi közel tizenöt éve kezdte. Mi va­gyunk a ..törzsgárda”. — Mit adott ez a tizenöt év? — Mondhatnám azt. hogy sok szép utazást rengeteg élmény t, tavaly kéthetes prágai üdülést. De ez ming semmi, nem a lényeg. Ennél sokkal többet, azt is. hoay teljes egészében, én már meg tiu> dóm érteni a csalág összes tagját} aki sportolt. Nagyon szeretek ját­szani! A sport adománya a fiatal Wag­ner Lászióné is. Fiatal házasok. Megismerkedésük egyik sikertelen osztályozó sikere. Ugyanis amikor pár évvel ezelőtt Makón küzdöt­tek a feljebb jutásért, akkor kez­dett el váratlanul, a helybeli leánydiákotthon egyik tanulója a pécsi csapatnak szurkolni. A Wagner család tehát bizony* nyal folytatja hagyományait. Somogyvári Valéria Or. Gazdag h István £ Básfík íéHíta biztssüeita győzelmét a Dózsa Pécsi Dózsa Eszéki Slavonija 3:1 (1:1) Az eszéki csatárok csapat védelméből Hím játéka emelkedett ki, a pé si nagy' harcot vívtak a jugoszlávok lelkes hátvédjével. jó talajú pályán megélénkült a küzdelem. A pécsiek nagyobb akarással játszottak, és ez az i eredményen is megmutatkozott. A 17. percben Csicsmann sza- j badrúg^sát Györkő Pápaihoz játszotta, aki a hálóba bombá­zott. 2:i a Dózsa javára. A gól után a j pécsiek felülkerekedtek, a vendé­gek nehezen adták meg magukat. j A 20. percben Csicsmann hüszméteres, lapos j szabadrúgása a Dózsa harmadik j gólját jelentette. 3:1. A pécsiek ezután magabizto-1 san játszottak, az eszékiek csak j időnként jelentettek veszélyt a j pécsi kapura. * Az első félidőben a vendégek,1 szünet után a Dózsa irányította a mérkőzést. A lila-fehérek a má­sodik félidőben feliavult csanat- tátékukkal, nagyobb akarásukkal rászolgáltak a győzelemre. Az eszékiek, amig erővel bírt ók. egyenlő ellenfelei voltak a pécsi csapatnak. A szombati játék után vasárnap a Vojvodina ellen to­vábbi javulást ígér a pécsiek já­téka. A győztes csapatból Csics- maun, Gvörkő. Móricz játéka tet­szett, mig a vendégek közül Bu­kovina. traszac teljesítménye emel kedett ki. Hegyi István Mai sportműsor Labdarúgás: Nemzetközi Dunán­túli Napló Kupa-mérkőzések: Pé­csi Dózsa—Újvidéki Vojvodina. BTC-pálya 15.00. Komlói Bányász —Szlavonija Osijek, Komló 15.00. Barátságos mérkőzés: PVSK—Pé­csi Kinizsi, PVSK edzőpálya 10.00. Úszás: Dunántúli. Napló Fedett Kupa úszó verseny. Ércbányász SC fedett uszoda 0.00. Kézilabda: Dunántúli Napló Ku­pa-mérkőzések, PVSK tornacsar­nok : Porcelángyár—Mecseknádasd II. o. férfi 12.00, Kinizsi—Sziget­vár n. o. női 12.35, PEAC—Porce­lángyár II. o. női 13.00, Széchenyi —Banyaipari, középfokú 13.25, Vasas II. Bányász—KÖzgazd. Ipari ni. o. női 14.00, Építőipari—506. ITSK, középfokú 14.25 Meteor II. —Leöwey II. o. női 15.00, Dózsa— Ércbányász I. o. férfi 15.25, Me­teor—Marok I. o. női 16.10, PEAC —Bányász I. o. férfi 16.45, Tanár­képző—Boly I. o. női 17.30, Szent- lőrinc—Boly II. o. férfi 18.05, Me­teor III.—Építők III. III. o. női 18.40, Márok—Bányász IV. in. o. férfi 19.05, Bányász III.—Meteor IV. III. o. női 19.40, Bányász III. —Dózsa IV. IU. férfi 20.05. Röplabda: Fedett Kupa-mérkő­zések: Egyetemi Tornacsarnok: Keszü—Komlói HSE női 8.30, Ja­nus I.—Komlói HSE női 9.15, Szu- limán—Keszü női 0.00, Szulimán —Dózsa n. női 10.45, Honvéd— PEAC férfi 11.30, Orvoskar—Gép­ipari férfi 12.25. Fedett Kupa-mér­kőzések. Budapest: PEAC—Kőbá­nyai Tűzálló női 11.30, Testneve­lési Fői: kola, PEAC—Pedagógus női 14.30, Testnevelési Főiskola. Kosárlabda: NB I. mérkőzés: PVSK—Soproni MAFC térfi. PVSK tornacsarnok 10.00. Főiskolás baj­nokság selejtező mérkőzése: PE­AC—Tanárképző Főiskola férfi, PVSK tornacsarnok 8.45. Asztalitenisz: Az országos gyéni bajnokságok versenyéi, a legjobb pécsi asztaliteniszezők részvételé­vel, Budapest 9.00, illetve 15.00. Vízilabda: Fedett Kupa-mérkő­zés: Tipográfia—Pécsi Ércbányász SC, Budapest 16.30. Sakk: Maróczi Kupa-mérkőzé­sek: Bp. Postás—Ércbányász SC, Budapest 9.00, Bp. Pedagógus- Pécsi Bányász, Budapest 9.00. Birkózás: A területi ifjúsági sza­badfogású egyéni bajnokságok versenyei, Ui-Mecsekalja, 39-es dandár úti Általános Iskola torna­terme 10.00. Cselgáncs: Az országos vidéki ifjúsági selejtezők versenye, Uj- Mecsekalja, Bánki Donát utcai Általános Iskola tornaterme 10.00. BTC-pálya, 2500 néző, vezette: St .yor. PÉCSI DÓZSA: Zengő! — Lég- rádi. Móricz, Hernádi — Halasi, K . ;ád — Györkő, Csicsmann, Tüs- k Vincze, Borovácz. . SZÉKI SLAVONIJA: Kadovic — Genkovic, Lomearic, Ham — Bukovina, Piljas — Csulin, Csora- li' Karapandza, Kaszac, Bjelic. vendégek támadásával indult a '• a megfiatalított-pécsi esa- • v dói harcoltak az első ne- »iában a jugoszláv csatárok­ki : Az eszékiek kezdeményezései azonban nem vezettek eredmény­re. A pécsiek kevesebbet mozog­tak. a fedezetek nem adtak meg­felelő támogatást a csatároknak. Később a Dózsa vette át a játék irányítását, csatárai azonban egy­előre nem tudtak megbirkózni az eszéki védőkkel. Az első veszélyes lövést Vincze kü’dte a 18. perc­ben jugoszláv kenura, azonban Kadovic helyén volt. A vezetést az eszékiek szerezték meg a 20. percben, Karapandza 12 méterről Zengői kapujára lőtt, a labda a hálóba jutóit, 1:0 Eszék javára. A 25. percben Csicsmann indította Györkőt, de a csatár elügyetlenkedte a hely­zetet. A 25. percben Hernádi meg­sérült, Köves jött be helyére. A 30. percben Borovácz került jó helyzetbe, de lyukat rúgott a ka­pu előtt. A 40. percben Tüske Györkőhöz játszott, a szélső lefutotta a védőket és 16 méterről a hálóba bombázott, 1:1. A lila-fehérek átvették a já­ték irányítását, de döntő fölényt nem tudtak kiharcolni. A SZÜNETBEN: a Dózsánál több csere történt. Bo­rovácz helyeit Kincses. Tüske he­lyett Rádi, Vincze helyett Páoai játszott. A második félidőben Dó- zsa-rohámokkal indult a játék, a Mai rovatunkban a kezdők ré­szére indított sorozat, anyagát folytatjuk. 3. Sakkfigurák értéké Általában a könnyű tisztet (futó, huszár) 3, a bástyát 4, a vezért 8 gyaloggal tekintik egyenlő értékű- | nek. Ez azonban csak elméleti értékelés. A gyakorlatban — te­hát az adott állásban — a figura használhatósága dönti el annak értékét. A figurák értéke függ attól, hogy a játszma milyen fá­zisban van (megnyitás, középjá­ték, végjáték). Ha a játszma so­rán egy ellenséges figurát ki­ütünk, azt le kell venni a sakk­tábláról és helyébe az ütő figu­rát tesszük. A figurák lecserélé­sénél mérlegelni kell, hogy a csere után az állás milyen lesz. Jó állás érdekében nagyobb ér­tékű figurát kisebb értékűért — s természetesen ingyen is — oda lehet adni (áldozat). A gyalog értéke rendszerint nagyobb, ha összekötött (saját gyaloggal véd­hető: nem elszigetelt) vagy ha szabad (előtte nincs gyalog s az ellenfél gyalogjának ütőkörébe nem kerülhet). Az előnyomult gyalog, hacsak a kiütés veszélye nem fenyegeti, szintén erősebb. Az egymás mögötti gyalogok (ket­tős-, hármasgyalog) rendesen gyengék. Gyengébb a szélső gyalog is. A huszár a szétszórt gyalogok ellen jobban szokott ér­vényesülni, mint a futó. A futó viszont vezérnek befutó gyalo­gokat inkább tud feltartani, mint a huszár, mert távolabbról hat. A könnyű tisztek cserélésé­nél törekedni szoktak a futópár megtartására, mert ebben nagy erő van. A bástya elvile-a ogy­1. ábra forma anyagi erőt képvisel köny« nyű tiszt gyaloggal, a legtöbb esetben azonban akcióképesebbj Vezér = két bástya, de a cseré“ vei tanácsos várni, míg a hely« zet képe nem tisztul. A kisebb értékű és nagyobb értékű figura közötti értékkülönbséget minőség szóval jelöljük. Van kis minőség: huszár vagy futó és a bástya közötti értékkülönbség és nagy minőség: a bástya és vezér közötti értékkülönbség. 4. Mattadá8 Ha a királyt támadjuk, az el­lenfélnek mindenkor hangos sakkS szóval tudomására kell adnunk. Az ellenfél köteles a bejelentett támadást, sakkot védeni és kirá­lyát biztonságba helyezni. A vé­dekezés háromféle módon tör­ténhetik: 1. A király olyan 'me­zőre lép, ahol nincs sakkban. 2.- A játszó a sakkot adó figura és királya közé húzza egyik figu­ráját és ezzel takarja királyát; 3. A sakkot-adó figurát kiüti A huszársakk ellep csak az első és harmadig pont alatti módon le­het védekezni. Ha a sakkot a fentebb adott módok egyikével sem lehet kivédeni, a királv sakk-matt és a játéknak vége. Á mattot adó játékos nyert. E’ő- fofdulhat az az eset, illetőleg e- het arra is játszani, és a siker esetén vesztésre álló játszmát is megmenteni. hogy a király nincsen sakkban, figuráink, ha vannak, nem léphetnek és a ki­rályunk is csak sakkba léphetne, erre a királyt kényszeríteni nem lehet, a szabályok szerint ih’en esetben a játék patt, vagyis ’ön­tetlen és egyik fél sem nyer­A matt néhány egyszerű esetét az alábbi ábrákon bemutatjuk: 3. ábra Az 1. ábrán Vf8 nuiH % s A 3. ábrán Bf8 matt 4. ábra Győzelemmel kezdett a PVSK PVSK—Bonyhád 14:6 ÖKÖLVÍVÓ NB II. Az ökölvívó NB ÍX. első forduló­jában a PVSK szép győzelemmel kezdte meg a bajnoki évet. A mérkőzések nem hoztak sok iz­galmat. A bonyhádi Tamás és Lukács, valamint a pécsi Gomb­kötő D. átesett a súlyhatáron. így hét súlycsoportban került sor ta­lálkozóra. Ezek közül is három ért véget feladással, egy pedig • leléptetéssel. A legnagyobb érdek- 1 lődés « többszörös válogatott bonyhádi Borda és Gulácsi ösz- szecsapását előzte meg. Három menetes kemény küzdelemben ez­úttal is Gulácsi bizonyult jobb­nak, és megérdemelten nyert. Részletes eredmények: (Elől a PVSK versenyzők): Gard ellen Ferenc feladja. Gombkötő B ellen Dénes felad­ja, Sándor ellen Szabó pgy., Be- reczky pgy. Daridms ellen. Ma­darász feladja Bencze ellen, Gulá­csi pgy. Borda ellen. Kerekes el­lenfelét, Tatait sorozatos szabály­talanság miatt a mérkőzésvezető leléptette. A 2, ábrán Hft matt A kezdők részére indított létra- verseny feladata a következő: Helyezzünk el a sakktáblán öt vezért olyképpen, hogy a vezé­rek a sakktábla minden mezőjét uralják. A helyes megfejtésért 5 pont jár. A megfejtésben csak a mezőket kell megjelölni. Bekül­dési határidő „Sakkrovat” meg­jelöléssel február 21, vasárnap, j A 4. aoran tjo ,,cu.w A január 31-i rovatunk (kezdő) feladatának helyes megfejtése el­vileg 92 változatban lehetséges. Olvasóink részéről számos hsiyes megfejtés érkezett, melyekbe’ ’'ét néldát bemutatunk: V: a3. b“ :2, d8, e6. f4, g7. hl és V: a6 b3, cl, d3. e5, f2, g4. 07. Megfej1 «ül elegendő volt egy helyes ‘állás beküldése, melyért a maximális 5 pont jár, & 1 * Mindkét Baranya megyei csapat győzött a DNK első napján