Dunántúli Napló, 1963. szeptember (20. évfolyam, 204-228. szám)

1963-09-24 / 223. szám, Első kiadás

«APItf 1963, SZEPTEMBER 34 1 Szovjetunió—Magyarország 1:1 (0:0) Lenin stadion. 80 000 néző. v.: Lá viola (finn) Szovjetunió: Jasin — Gubinszkij, Susztyikov, Krutyikov — Voro- nyin. Seszternyev — Csiszlenko, I Ivanov. Malafejev, Lógóiét, Hu- ! szainov. Magyarország: Szenlmihályi — | Kovák. Mészöly. Sárosi — Nagy, 1 Nógrádi — Sándor, Göröcs, Al- I pert .Tichy, fenyvesi dr. A magyar csapat vezette az első támadást, mégis a hazaiak nemsokkal a kezdés után nagy helyzetbe kerültek. Ivanov lövése azonban a kapufán csattant. Elég jó iramban folyt a játék, mind­járt feltűnt, hogy Seszternyev Tichyt. Susztyikov pedig Albertet őrzi. A magyar csapat feltűnően ide­ges volt. a csatársor úgyszólván egy pillanatig sem tudta tartani a labdát, egyetlen épkézláb tá­madást sem vezetett. Még Albert volt a magyar csapatból a leg­aktívabb a támsdósorban, de az­után ő is egyre jobban vissza­esett. Mindkét oldalon elég sok volt a hibás átadás, a játék szín­vonala alaposan elmaradt a vára­kozástól. A magyar csapat a 34. nercben harcolta ki az első szög­letét Göröcs ívelte be a labdát, de eredmény nem lett belőle. A 35 nercben Tichy jól eltalált lö­vését öklözte ki Jasin. Változatos játékkal teltek el a félidő utolsó percei. A MÁSODIK FÉLIDŐRE csak a szovjet csapat változtatott, Csiszlenkot Metre véli váltotta fel a ’obbszélen. Heves iramban kez­dődőit a második 45 perc. Metre - véli többször veszélyeztetett, a 48. nercben is nagyszerűen ugrott ki de 10 méterről fölé lőtt. 2 perc fnúlva a kitörő Malafejev elöl Szehtmihályi nem tudta megsze­rezni a labdát, Mészöly éppen ho'ív kivágta. Az 51. percben T’chy tört ki a baloldalon, be­ad;'- *a Jasin biztos zsákmánya vő- na. de Susztyikov kétségbeeset­tem szögletre vágta. Éténkebb lett a játék, a magyar támadósor is veszélyeztetett. Tichv után GÖ- revs majd Albert után nyílott lö- vé«> lehetőség. A szovjet csapat­na'- -is volt helyzete. A 60. nercben megingott a ma- gym védelem, Metreveli elviharzott a jobbszé- l^n és pontos beadását az egye­dülálló Ivanov a balösszekötő helyéről a bal sarokba helyezte 1:0. Fontán csere következett a ma- gvár csapatban. Machos jött be. Feríyvfesi dr. kiállt. Tichv lett a balczélrő. A 73. percben Metreveli ké1* védőt is kicselezett. 12 méte­res lövése centlméte^kkel suhant el a iobbsarok mellett. A 75. nercben ártatlannak latszó ma- gyj?r támadás futott a pálya kö­zönén. Tich-» Machosnak adta a labdát, a csatár 20 méterről rálőtte, .Tar?ti kmt állt a kapuból és a tói helyezett lövés a léc alá ju­tott (1:1). Egy perc múlva Machos labdá­jával Albert ugrott ki, de kisod­ródott. s gyenge lövését Jasin védte. Az utolsó percek nagy iz­galmak között teltek el. a támadó szovjet válogatott ellen a magyar együttes nagy akarással küzdő it. Metreveli és Albert harcolt a ma­gyar 16-os táján, amikor a finn bíró a mérkőzés végét jelezte. A színvonal nem volt túl magas a 00 perc alatt. Inkább izgalmas küzdelem folyt, a végig sport­szerű találkozón. Összegezve az első és második félidőben látotta­kat, a döntetlen eredmény igazsá­gos. A szovjet csapatból Dubinszkij volf a védelem legjobbja, sérülé­sét teljesen kiheverte kitűnően semlegesítette Fenyvesit. Voro- nyin nagyszerű összekötőkapocs­nak bizonyult a védelem és a csatársor között. A támadósorban Ivanov ismét az irányító szerepét töltötte be, Huszainov rendkívül tehetséges, Metreveli gyorsaságá­val, jó átadásaival vonta magára a figyelmet. A magyar válogatottban Szent- mihályinak nem sok dolga akadt, a védelem és egyben a csaoat legjobbja Mészöly volt, a két szélsőhátvéd közül Novák állta meg jobban a helyét. Nagy hatal­mas területen látszott és Nógrádi sem vallott szégyent. A csatár­sorban kimagasló teljesítményt egyetlen játékos sem nyújtott. Ügyszólván valamennyien mélyen formájuk alatt játszottak. Lartola finn játékvezető mind­két fél terhére elkövetett néhány hibát. VÉLEMÉNYEK A MÉRKŐZÉSRŐL Barcs Sándor az MLSZ elnöke: — Ha csatáraink nem ilyen ener- váltan játszanak, akkor győzhet­tünk volna, sok helyzetünk ma­radt kihasználatlanul. Egyénileg Szentmihályi. Mészöly és Nagy játéka tetszett a legjobban. Baróti Lajos szövetségi kapi­tány: — Számomra a csatárok óriási csalódást keltettek. Igaz, hogy a hazai csaoat többet táma­dott. de ennek ellenére közelebb álltunk a győzelemhez. A szovjet válogatott még nem elég össze­szokott. K. Reszkov, szovjet főedző: — Csak az eredménnyel lehetünk elégedettek, a játék sok kívánni­valót hagyott maga után. Bőven akadtak hibák, s feltétlen javul­nunk kell. hogy eredményesen szerepeljünk a-/. Olaszország elleni Nemzetek Kupa mérkőzéseken. Két ll-esünket nem adta meg a játékvezető. A magyar válogatott hétfőn re­pülőgépen utazik haza. A magyar bajnokság után a sportág legjelentősebb eseménye volt ebben az évben a Holota—Ugrósdy tenisz-emlékyerseny örssíig1©« gyorsasági motorverseny ő g*f£,aj>íú ezer néző volt a versenyen M 4.. ILStff % Cserkuti (Újpest) volt a leggyorsabb Többéves szünet után rendezték meg vasárnap délelőtt az orszá­gos motorversenyt Pécsett. Az or­szágos bajnokság ötödik, utolsó fordulójára mintegy 15 ezer néző volt kíváncsi. Az új-mecsekaljai házak ablakai és erkélyei tele voltak kíváncsi fejekkel, de a ház tetőkön, a tv-antennák tövében is sok néző foglalt helyet. A ver­senypálya amely 4100 méteres volt — egész hosszában alig volt olyan szakasz, ahol ne álltak vol­Röplabda NB II. PEAC—Pápa 3:#. NB II. női. mérkőzés, Pécs. Közepes színvo­nalú mérkőzést vívtak a csapa­tok, a vendégek jobban nyitot­tak, de a pécsiek a haló mellett és a mezőnyben is jobban felta­lálták magukat, végeredmény­ben biztosan győztek. A pécsiek legjobbjai, Magics, Gábris és Moórné voltak. Pécsi Dózsa—Április 4. Vasas 3:2. NB II. férfi mérkőzés, Pécs A vendégek kezdtek jobban, már 2:0-ra. vezettek. Később alábbha­gyott a Vasas lendülete és a Dó­zisoknak sikerült nemcsak a ki- egyenlítés, de a döntő jellegű ötödik játszmában a győzelem ki­harcolása is. A Dózsa legjobbjai: Lovas és Szuchovszky voltak. még követelmények. A verseny rendezése csaknem teljesen kifo­gástalannak mondható Sajnála­tos, hogy a nagyszerű verseny utolsó számában, az oldalkocsi­sok versenyében motorhibából adódóan baleset történt. A pécsi versenyzők bár nem a legjobb mo torokkal rendelkeznek a tőlük tel­hetőén megállták a helyüket. * Eredmények: 50 kem-es kate­gória: 1. Bánhidi (Központi Mo­torosklub) ll;10tf. 2. Fehér Székes fehérvár). 3. Horváth Gy. (KMK). 125 kem-es sportkategória: 1. Pet- ró (Bp. Honvéd) 20;44,8. 2. Bába (KMK). 3. Csabai. 5. Hoffmann (Pécsi Dózsa). 250 kem-es sport: 1. Csepregi (Bp. Honvéd) 28:25.2 2. Nagy I. (Bp. Honvéd). 3. Kul­csár (Szolnok). 125-ös spec. kát. 1. Reisz (Bp. Honvéd) 27;17.2 2. Spáth (KMK). 3: Hoffmanr (Pécsi Dózsa). 500 kem-es spec, kát.: 1. Cserkúti (Újpesti Dózsa' 26:12,4. 2. Kurucz (Honvéd)) 3. Nasv Gy. (KMK). 4. Bálint (Pé­csi Dóz^a). Oldalkocsis kát.: 1. Petenkoff er—Metzger (Újpest] 20:42,6. 2. Kuglet*—Sárközi (Uj- Dest). 3. Cseri—Mórócz (Szombat­hely. 350 kem-es sport: 1. Spátt CKMTO 27*37.8. 2. Bürger (Uipest) 3. Tóth (Kaposvár). 350 kem-es spec, kát.: 1. Cserkúti (Újpest] 26;39,2. 2. Szűcs (Újpest). 3. Béréi (KMK). (Bartó) na nézők, akik végig érdeklődés­sel figyelték a versenyt. Amikor egy-egy kategória győztese az el­sőnek kijáró babérkoszorúval nya kában megtette a pályán a tiszte­letkört, mindenütt, de különösen a kanyaroknál, ahol a legtöbben álltak felcsattant a nézősereg el­ismerő tapsa. * Három kategória versenye után oldalkocsis motorkerékpáron kö­rülvitték a pályán a sakk-kockás indítózászlót, majd a szünet végét jelző piros zászlót. Ezután került sor a legizgalmasabb és legérde­kesebb versenyszámra, az 500 kem-es és a 125 kem-es speciál- motorok közös futamára. Itt ver­senyzett Cserkúti László is, az Új­pesti Dózsa versenyzője, aki 2 perc 6,6 mp-es köridővel lett az első. ö volt a vasárnapi forduló leggyorsabb versenyzője, mert | ideje 117 km-es óránkénti átlag­sebességnek felel meg, de a Szi­geti úton 100 km-es sebességgel is haladt. * Molnár Ferenc, a Magyar Mo­torsport Szövetség főtitkára a ver senyről és a rendezésről így nyi­latkozott a bajnoki küzdelmek be fejezése után. — Szeretném hangsúlyozni, hogy nem a mi hibánkból van ritkán országos motorverseny Pé­csett. Ez a pécsi pálya távolság szempontjából ideális, az útburko lattal szemben azonban vannak A PVSK és a Dózsa 5-5 iiajnokságoi nyert A vasutasok nyerték az atlétikai csapatbajnokság pontversenyét Szó- bnt délután és vasárnap délele A kétszáz atléta né­pesítő a Postás sporttelepet. A pá nden részén nagy cso­porté • ügtek-forogtak, szállt a gerel diszkosz meg a súlygolyó. A ’• ;i ügyességi csapatbajnok­' ár küzdelmeit bonyolította le a? átlód Icai szövetség. Nyolc sport­kör 95 férfi és női csapata küz- rö’. a 13 bajnoki címért. Különö- ~n szombaton volt sok induló, a Tz-_" csn*k nagyon kellett igye : hogy sötétedés előtt befe- jszőc:-jö:i a verseny. Vasárnap dél­eidé kissé megcsappant a részt­vevők száma, de így is több, mint három órán át folyt a küzdelem. A rúdugrásban volt a legkisebb mezőny, csak két csapat fejezte be a versenyt, de így is közel há­rom óráig tratott, míg a 220 cen­timé t?**?.;3' kezdőmagasságtól 4 mé­terre került a léc. A versenyzők erőnlétét, állóké­pességét erősen igénybe vette ez a kétnapos küzdelem. Sokan, mint a tízpróbás Szécsei, vagy a kö­zéptávfutó Jakabos 8—9 verseny­számban is rajthoz álltak a két nap folyamán. A győztes csapatok általában ki­emelkedő eredményt értek el. Kü­lönösen a férfi magasugrásban, gerelyhajításban (PVSK), a kala­pács- és diszkosz vetésben (P. Dó­zsa), a női távol- és magasugrás­ban (Sportiskola) születtek jó eredmények a pontversenyt a PVSK nyerte a Dózsa előtt. Férfi eredmények: Magasugrás: 1. PVSK 172 cm, 2. PEAC 164 cm, 3. P. Postás 160 cm átlag. Rúd­ugrás: 1. P. Dózsa 292 cm, 2. PV­SK 290 cm átlag. Távolugrás: PVSK 602 cm, 2. P. Dózsa 557 cm, 3 P. Postás 553,6 cm, 4. PEAC 553 cm átlag. Hármasugrás: 1. PVSK 12,16 m. 2. P. Postás 11,37 m, 3. P. Dózsa 11,07 m átlag. Súlylö­kés: 1. P. Dózsa 11,44 m, 2. PV­SK 11,35 m, 3. PEAC 11,13 m, 4. Postás 10,37 m átlag. Diszkoszve­tés: 1 P. Dózsa 37,95 m, 2. PV­SK 32,90 m, 3. Dózsa II. 30.91 m átlag? Gerely hajítás: 1. PVSK 54,69 m, 2. PEAC 46.60 m. 3. PVSK II. 52,16 m átlag. Kalapácsvetés: 1. P. Dózsa 43,26 m, 2. PVSK 31,48 m, 3. Dózsa II. 28,41 m, 4. Pécsi Bá­nyász 27,20 m átlag. Női eredmények. Magasugrás: 1. Sportiskola 140 cm, 2. PEAC 131 cm, 3. Sportiskola II. 130 cm, 4. Komlói Bányász 128 cm átlag. Távolugrás: 1. Sportiskola 478 cm, 2. PVSK 418 cm, 3. Sportiskola II. 410 cm, 4. Komlói Bányász 405 cm átlag. Súlylökés: 1. PEAC 879 cm, 2. Sportiskola 867 cm, 3. P. Dó­zsa 794 cm átlag. Diszkoszvetés: 1. P. t)ózsa 28,22 m, 2. Sportiskola 27,45 m. 3. Komlói Bányász 23,14 m, 4 Tanárképző 23,04 m átlag. Gerelyhajítás: 1. PVSK 24,26 m. 2. Sportiskola 23,28 m, 3. Komlói Bá­nyász 22.99 m átlag. Legjobb férfi egyéni eredmé­nyek. Magasugrás: Banna (PVSK) 185, Gábor (PVSK) 180. Hódossi (PÉAC) 180 cm. Rúdugrás: Perlaki (Dózsa) 380. Szécsei (PVSK) 350 cm, Fenyősi (PVSK) és Kramasz- ta (Dózsa) 310 cm. Távolugrás: Szé csei 647 cm. Betlehem (PEAC) 615 cm, Nagy (Tanárk.) 603 cm. Hár­masugrás: Szécsei 12,85 m, Mátls 12,37 m. Súlylökés: Scheffer (Dó­zsa) 13,02 m, Specht (Cementipar) 12,82 m. Lukács 12,36 m. Diszkosz­vetész Lovász (Dózsa) 44,14 m, Borbás (Dózsa) 40,75 m. Gerelyha- jítás: Lukács 64,03. Wéber (PVSK) 60,90 m. Kalapácsvetés: Lovász 53,00 m, Hauszmann 47,50 m, Vitéz (PVSK) 42,10 m, Derényi (Dózsa) | 41,90 m. Legjobb női egyéni ered­mények. Magasugrás: Hetessy (Sportisk.) 146 cm, Székely (Sport- isk.) 143 cm. Távolugrás: Köves 509 cm, Székely és Hetessy (mind Sportiskola) 482 cm. Súlylökés: Dr. Tóth (PEAC) 12,71 m, Székely 10,15 m. Diszkoszvetés: Dr. Tóth 39,91, Hartungné (Dózsa) 37,34 m. Ge­rely hajítás: Lukácsné 45,05, Radács (Dózsa) 32,05 m. A pontverseny végeredménye; i. PVSK 74, 2. P. Dózsa 59, 3. P. Sportiskola 39,5, 4. PEAC 32, 5. P. Postás 20, 6. Komlói Bányász 19,5, 7. Tanárképző Főiskola 13, 8. Pé­csi Bányász 7 ponttal. 1000 m síkfutás (meghívási ver­seny): 1. Jakabos (P. Dózsa) 2:34,2, 2. Dudás (Építők) 2:36,4, 3. Dr. Tóbiás (Dózsa) 2:40, 4. Salpa (Dó­zsa) 2:41. Ifjúságiak: 1. Nagy (PV­SK) 2:38,8, 2. Hajós (PVSK) 2:40,6, 3. Jakabos L. (Dózsa) 2:45. Serdü­lők: 1. Jakabos M. (Dózsa) 2:55, 2. Jakabos I. (Dózsa) 2:59,5. Villányi Nándor Javuló f átéli fin! győzött a Dózsa Komlón Pécs—Komló 5:2 (2:1) Komló, 1500 néző, vezette: Aknai. Pécsi Dózsa: Danka — Hernádi, Polgár, Bendes — Vajda, Dunai I. — Györkő, Garami, Vári, Rádi, Török. Komlói Bányász: Balogh — Komlói, Palotás, Jerabek — Szőcs, Rozmis — Garai, Rónai, Szöllősi, Perényi, Faragó. Élénk iramban kezdődött a já­ték, a 7. percben Györkő kereszt- labdáját Garami közelről védhetetlenül lőtte a kapu bal oldalába. 1:0. A Dózsa gyorsabban szőtte támadásait és a védelme kemé­nyen rombolt. A 25. percben Szöl­lősi a jobb oldalról középre ívelt, a labdára Garai és Danka egy­szerre ugrott fel, de mindketten elvétették. Végül Hernádi a jobb kapufa tövénél szabadított fel. Nyomban utána Perényi nagy bombája zúgott el a bal kapufa mellett. A 35 percben Török középre adott, Vári ki­ugrott és biztosan lőtt a jobb sarokba. Kézilabda IVB NB II. A Spartacus nyerte a női rsnoadút Pécsi Bányász—Újpesti Dózsa 17:15 (10:7). NB I. férfimérkőzés, Budapest. Bár a pécsiek csak szo­ros eredményt értek el, győzel­mük egy pillanatig sem volt vi­tás, mert játékosai sokkal szelle­mesebben, ötletesebben szőtték tá­madásaikat ellenfeleiknél és pon­tosabban is lőttek kapura. Bp. Spartacus—Pécsi Bányász 12:9 (6:4). NB I. női mérkőzés, Budapest. Góldobók: Jóna 6, Csenkiné 2, Balogh, Fekete, Ná­doriné, Csók, illetve Schmidtné 4 Burai 3, Szmolkáné, Csötönyi. Jók: Jóna, Fekete, Stillemé, illet­ve Burai, Schmidtné. A Bányász teljesen eqyenrangú ellenfél volt. A hazai környezet azonban a szövetkezetieknek kedvezett. A mérkőzést mégsem ezért vesztette el a pécsi együttes, hanem ellen­felének végig válogatott formában védő kapusa miatt, aki teljesít­ményével magasan kiemelkedett az egész mezőnyből. Tatabányai Bányász—Pécsszabol- csi Bányász 8:3 (5:1). NB II. női mérkőzés, Pécsszabolcs. A vendé­gek sokkal nagyobb lelkesedéssel és akarással játszottak, a pécsiek elkönnyelműsködték a találkozót. Váci Forte—Pécsi Építők 5:2 (2:1). NB II. női mérkőzés. Pécs, Az* Építők rengeteg helyzetet ha­gyott kihasználatlanul és ez meg- bosszúlta magát. Ráadásul két he­test sem értékesített a pécsi csa­pat. A pécsiek góldobói: Halasi, Györkő. Pécsi Dózsa—Híradástechnika 20:14 (12:6). NB II. férfimérkőzés, DUNÁNTÚLI NAPLÓ a Magyar Szocialista Munkáspar- Baranya megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja. Főszerkesztő: Vasvári Ferenc. Szerkesztőség*. Pécs. Hunyadi János u. ti. ''«lefon- 15-32 15-33: 17 óra után 60-11. Belpolitikai rovat: 31-68. Kiadja a Dunántúli Napló Lapkiadóvállalat. Felelős kiadó: Braun Károly Kiadóhivatal: Pécs. Hunyadi u. u Telefon: * 15-32. 15-33. 50-00. PÉCSI SZIKRA NYOMDA Pécs. Munkácsy Mihály u. 10. S2 Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hely’ postahivatalok nál és kézbesítőknél. Előfizetési díj 1 hónapra 12.— Ft Indexszám; 25,054. Pécs. A Dózsa győzelmével a baj­nokság harmadik helyét szerezte meg. A csapat a döntő jellegű ta­lálkozón eredményesebb, ötlete­sebb játékával biztosította a győ­zelmet. Komlói Bányász—Bp. Telefon­gyár 19:15 (11:9). NB II. férfimér­kőzés, Komló. 500 néző, vezette: Horváth. A Bányász együttes vé­gig többet kezdeményezett, gólra- törőbben játszott, megérdemelten győzött. A Bányász gólszerzői: Váradi 6. Appelczhoffer 4, Ko­vács, Schwarcz, Pataki 2—2, Kis- pál, Csikós és Lóránt. Urán SC—Pécsszabolcsi Bányász 25:11 (11:4). A megyebajnokság férfi rangadóját meglepő biztosan nyerte az Urán SC, ezzel előnyét három ponttal növelte. 2:0. A Bányász többet kezdemé­nyezett, de támadásai lassúnak bizonyultak. Csak a 40. perc ho­zott eredményt: Perenyi az alap­vonalról visszagurított, Rónai mintegy 8 méterről a bal sarokba vágta a labdát. 2:1. A MÁSODIK FÉLIDŐRE mindkét csapat jelentős változás­sal állt ki. Pécs: Zengői — Ko­vács, Polgár, Bendes — Hernádi, Halasi — Györkő, Dunai I., Vári, Rádi, Török. Komló: Balogh — Komlói, Palotás, Jerabek — Ta­kács, Rozmis — Rónai, Bánhidi, Szöllősi, Bartulov, Iván. Továbbra is jó iramú volt a küzdelem. Az 55. percben Györkő szép beadását Török előrevetődve fejelte kapu­ra. Balogh a jobb saroknál te­nyérrel ütötte ki a labdát. Az 57, percben Györkő szerzett újabb gólt, 3:1. Még ebben a percben Dunai I. növelte a pécsiek elő­nyét, 4:1. A 70. percben Vári—Dunai ado­gatás után a jobbösszekötő pompás gólt lőtt, 5:1. A másik oldalon Rónai vihar­zott el, de Zengőibe vágta a lab­dát. A 85. percben Bánhidi—Rónai—Bartulov volt a labda útja és 5:2-re alakult az eredmény. „Jól játszottunk, csak egy pár hetet késtünk”. Balogh Sándortól, a pécsiek edzőjétől hallottuk ezt a megjegyzést a mérkőzés után. Az edző a Komló 3:l-es győzel­mére gondolt. A Dózsa ezen a vasárnapon feledtette az utóbbi időben mutatott gyengébb játékát. Korszerűbben támadott és a má­sodik félidőben lényegesen jobb teljesítményt nyújtva megérde­melten győzött. Dunai I. fedezet­posztra állítása jó megoldásnak bizonyult. Rendre összeszedte a labdákat, igen jól indított. A Bá­nyász halványabban játszott, kü­lönösen a második 45 percben, amikor több tartalék is szóhoz jutott. A két csapatbóí Polgár, Bendes, Hernádi, Dunai I., Vári, illetve Szőcs, Perényi, Rozmis és egy félidőn át Szöllősi játszott jól. Vízhányó Imre Bukás — kilenc sérüléssel Mi okozta a vasárnapi motorbalesetet? A jól sikerült vasárnapi motor- versenyre egy bukás vetett ár­nyékot. Erről az esetről beszélt a hazatérő nézők legtöbbje. A bu­kás után helyszínre érkező nézők csak mondatfoszlányokból tájéko­zódtak a körülményekről és azonnal különböző találgatások láttak napvilágot. Az I. számú se­bészetén már ellátták a sebesül­teket, amikor felkerestük a Köz­ponti MHS két versenyzőjét. Ber­ta Lajos „mitfahrer” a következő­ket mondotta el a bukás körül­ményeiről. — A harmadik kört futottuk és a Petenkoffer pár mögött mintegy 150—200 méterrel a második he­lyen állottunk, amikor a motor hirtelen leblokkolt és hátsó része megingott. Még kísérletet tettem arra, hogy a felemelkedő oldal­kocsit visszahúzzam, de akikor már nem lehetett, mert a motor a járdaszegélynek, majd egy szal­mabálának vágódott és a közel­ben álló nézők közül néhányat magával sodort. Péter Dezső — a motor vezetője — jobb lábán és bal karján törést szenvedett, ne­kem a jobb kezem szorult a já%- da, s a motor közé és négy uj­jam törött el. A balesetet kup­lung-lánc szakadás okozta. Tizen­öt éve versenyzeki ötször orszá­gos bajnok voltam, 1960-bari pedig Alwin Richter nyugatnémet ver­senyzővel megnyertük a Grand Prixet. Ha ezen a versenyen sike­rül az első kettő között végez­nünk, akkor ismét országos baj­nokok lehettünk volna. A közönségről és a pályáról Berta Lajos elismeréssel nyilatko­zott. Elmondotta még azt is, hogy a pécsi pálya gyorsabb, mint a népligeti, és a baleset pillanatá­ban közel 150 km-es sebességgel robogtak. Ilyen körülmények kö­zött, aránylag „szerencsésen’’ úsz- ták meg a bukást. A két versenyzőn kívül, hét né­ző is megsérült a bukáskor. Kö­zülük az egyik súlyos agyrázkó­dást szenvedett, a többi állapota nem súlyos. Kevesen tudják azt, hogy Szakály Károly rendőr tize­des éberségének köszönhető az, hogy „csak” hét sérülés történt. Az eset előtt alig néhány perccel Szakály tizedes felkeltette és hát­rább küldte a járda széle mellett üldögélő nézőket. Kötelessége tel­jesítése közben őt is baleset érte Zúzódást szenvedett a jobb bo­káján. A sérült budapesti versenvzőket — saját kérésükre — a fővárosi sportkórházba szállítják. tBaksal t A Balokány-ligeti teniszpályákon négy napon keresztül vetélkedtek egymással a legjobb magyar te­niszezők. A magyar bajnokság után ebben az évben is a Holota— Ugrósdy emlékverseny volt a sportág legnagyobb seregszemléje. A Tenisz Szövetség dicséretes munkát végzett a verseny zavar­talan lebonyolítása érdekében. Nem volt könnyű dolga, de ez­úttal »7. időjárás is kedvezett a teniszezők négy évadzáró verse­nyének. Különösen az I. osztályú férfi egyesben alakultak ki igen érde­kes, színvonalas, izgalmas játsz­mák. Gulyás István sokszoros baj­nokunk játéka aratta most is a legnagyobb közönségsikert. A ver­seny egyik legnagyobb meglepe­tését Halmos szerezte, aki Katona legyőzése után az egyik legtehet­ségesebb magyar teniszezőt a Há­tai Korpást is küzdelemre kény- szeritette. Korpás a döntőben Gu­lyás ellen is megcsillogtatta kivé­teles tehetségét. A nőknél a fiatal Polgár, Monori és Széli játékát figyelték a legtöbben. Nos, Monori árult e) legjobb formát. A döntő­ben a többszörös magyar bajno­kot, Bardóczi Klárit is Legyőzte. Gulyás mellett Monori neve ke­rült fel a H-»lota—Ugrósdy emlék­versenyek győzteseinek neveit megörökítő márványtáblara A pé­csi versenyzőknek nagyon erős volt a mezőnv. Egyik számban sem jutottak a legjobb négy közé. I. osztályX férfi egyes: 1. Gu­lyás U. Dózsa, 2. Korpás U. Dó­zsa, 3. Halmos Bp. Vörös Meteor és Madai Bp. Spartacus. A döntő eredménye: Gulyás—Korpás 6:1 6:4. I. osztályú női egyes: 1 Mo­nori Diósgyőr, 2. Bardóczi Bp. Honvéd, 3. Polgár U. Dózsa és Michnay U. Dózsa. A döntő ered­ménye Monori—Bardóczi 6:0, 6:0. 1. osztályú férfi páros: l. Gulyás —Szikszai, U. Dózsa, 2. Katona- Korpás, U Dózsa, 3. Komáromi —Zentai és Pálinkás—Pirchnodni, Bp. Vasas. A döntő eredménye: Gulyás—Szikszai, Katona—Korpás 8:6. 6:3. Budapesten játssza a vegyespá­ros döntőjét is a Gulyás—Bardó­czi kettős a Szikszai—Monori és a Katona—Polgár találkozó győz­tesével. II. osztályú férfi egyes: 1. Avar Bp. Spartacus, 2. Fehér U. Dózsa, 3. Mezei és Fleischer Bp. Spartacus. A döntő eredmé­nye: Avar—Fehér 3:6, 8:6, 7:5 II. osztályú női egyes; 1. Borka U. Dózsa. 2. Nagy A. Bp. Spartacus, 3, Michnay U. Dózsa és Nagy D. Bp. Spartacus. A döntő eredmé­nye: Borka—Nagy 6:4, 6:3. A fiú egyes döntőjébe Szőcsi Bp. Vörös Meteor és Fehér U Dózsa került. Ezt a döntőt is Budapesten játsz- szák. A leány egyes döntőjét sem tudták befejezni. Az elsőség kér­dése a két újpesti Michnay és Borka között dől el. 3. Bálint Bp. Petőfi és Jekkelfalusy Bp. Vasas. Jó játékkal mutatkozott be Pé­csett Polgár Erzsébet, ifjú enisz- reménységeink egyike. igazi seregszemléje volt az ügyességi csapatbajnokság, gépiink a női távolugrók népes mezőnyét mutatja.