Dunántúli Napló, 1963. július (20. évfolyam, 152-177. szám)

1963-07-30 / 176. szám, Első kiadás

WflS. JÚLIUS 30. IVAPlö 5 Nyári Kupa mérkőzések Pécsi BTC—Zalaegerszegi Dózsa 2:0 (0:0) Kedvezményes átigazolások az NB I-es csapatokhoz KAPOSVÁRI HONVÉD-—PVSK 0:0 Kaposvár, 200 néző, vezette: Be- senyei. Kaposvár: Bogyai — Bárány, Ta­mási, Léber (Tímár) — Muzslai, Rá­taki — Tulok, Németh, Müller, Sza­bó, Palkó vies. PVSK: Hámori I. — Köves I., Mohácsi, Hámori II. — Marton, Kö­ves II. — Kardos, Csányi, Vincze, Freppán, Szentannai. Gólképtelen csatárok, a hazaiak valamivel többet támadtak. Jók: Bárány, Tamási, Muzslai, illetve Hámori II., Köves II-, Vincze. A NYÁRI KUPA ALLÄSA 1. ZTE 4 3 — 1 8:5 2. PBTC 4 2 1 1 10:8 3. Székesf. H. 4 2 1 1 6:7 4. Kaposvár 4 1 2 1 9:8 5. PVSK 4 1 1 2 5:6 6. Z. Dózsa 4 — 1 3 5:9 Az MLSZ Elnöksége az alábbi labdarúgó játékosok 1963. évi rend kívüli kedvezményes átigazolását engedélyezte az NB I-es csapa­tokba: FERENCVÁROS: Both (BVSC), , Németh (Bp. Előre), Csontos (Bp. Építők), Galambos (Oroszlány). MTK: Dinnyés (K. Lombik), Halápi (U. Dózsa), Bánkuti (Bu­dafok). ÚJPESTI DÓZSA: Faliszek (MTK), Kovács (V. Izzó), Bérezési j (PVSK), Horváth (SVC), Cselényi ! (Szolnoki MÁV). DOROG: Lévai (Bp. Honvéd), Simon (Kisbér), Jurasek (Sárisáp). , I Kovács (Tokodaltáró), Laki (Ko- | ináromi Olajmunkás). GYŐR: Izsáki (Tatai SSE), Bu- ! lyovszky (Bp. Postás), Scheidl (Soproni Postás), Korsós (Zala- | egerszegi Dózsa). i BP. HONVÉD: Mihalecz (Zala- 6 j egerszegi TE), Sele (Várpalotai 5 Bányász), Posch (Ganz-MÁVAG), 5 I Nagy (Oroszlány), Weisz (Zala- 4 I egerszegi Dózsa). 3 j PÉCS:, Szűcs (Székesfehérvári 1 Vasas), Vlaszák (Nagykanizsai Bá­] nyász), Koller (PEAC), Hornung (Pécsi VSK). I TATABANYA: Menczel (Salgó­tarján), Teveli (Vasas), Szabó (Sió I foki Bányász). | SZEGED: Németh (FTC), Jäger (Keszthelyi Haladás), Molnár (L. Dózsa), Dezsőfi (Kecskeméti TE), Arató (Zalaegerszegi TE). VASAS: ősi (ül. kér. TTVE), Nell (Honvéd), Fehér (Bp. Spar­tacus), Fister (Székesfehérvári Vasas). KOMLÓ: Csordás (P. Dózsa), Fenyvesi (P. Dózsa), Józsa (Bp. Honvéd), Rozmis (Bp. Honvéd), Bánhidi (Szolnoki MTE). DEBRECEN: Alakszai (Gyöngyö­si Spartacus), Majzik (Szegedi VSE), Kéki (DEAC), dr. Kassai (DEAC). CSEPEL: Molnár (Kistext), Fa- ludi (Tehertaxi), Sátori (Tatabá­nya), Fatér (Pénzügyőrök), Ko- l csis (FTC). DIÓSGYŐR: Kiss (Miskolci MV- SC), Cserjés (Egyetértés), Szőczey (Bp. Spartacus), Nagy (Vasas), 1 Szucsányi (Ózd). Sportesemények nyomában Verseny utca; 300 néző, vezette: Szilvást. BTC: Seres — Soós, Szőke, To­rok — Varga, Horváth — Huszená- gics, (Halmos), Győrfi, Kincsei, Hauscl, Angyal. Edző: Dara János. Z. Dózsa: Hamp — Gál, Varga, Keldl — Schuch, Nyikus, (Haász) — Farkas, Prokics, Szekeres, Bú­za, Gazdig. Edző: Bazsó Sándor. Hazai támadásokkal kezdődött a mérkőzés, már az első percben gólhelyzet alakult ki a Z. Dózsa kapuja előtt# de Halmos elügyet- lenkeote a helyzetet. Ugyanez is­métlődött meg a 12. percben is. Ellentámadás során Gazdig egye­dül tört kapura, de Seres kifutás­sal tisztázott. Ebben az időszak­ban a vendégek ügyesen és ötle­tesen játszottak, csupán a szeren­csével álltak hadilábon. A 33. perc­ben majdnem megszerezték a ve­zetést, Horváth rosszul adott ha­za. Szekeres elcsípte, de lövés közben elcsúszott. A második félidőben Szőke hi­bájából majdnem gólt kaptak a hazaiak. A zalaegerszegi csatárok azonban ezúttal is elkapkodták a jó helyzetet. Az 57. percben meg­született a hazaiak első gólja. Kin­csei beívelt labdáját Győrfi juttatta Hamp mellett a kapuba. 1:0. A következő percben az 5-ösön be­lül elesett Búza, a megítélt 11-est Seres kiöklözte. A 79. percben vég­leg eldőlt a mérkőzés sorsa, Hal­mos labdájával Győrfi középen kiugrott és a ki­sérő Varga mellett a kapu jobb­sarkába lőtt, 2:0. A v£gig szemerkélő esőben le­játszott mérkőzés nem hozott ma­gas színvonalú találkozót. A csú­szós talaj egyik csapatnak sem íz­lett, mindkét csapat sok hibával játszott. Az első félidőben a ven­dégek, a második félidőben a ha­zaiak voltak jobbak. A BTC-ből Seres, Szőke, Torok, a vendégek közül Keldl, Nyikus, Prokics emel­kedett ki. Dr. Nagy Lajos TOTO I. EVTR—Kecskemét 1:2 2 2. Egyetértés—Spartacus 3:0 1 3. Nyíregyháza—Eger 3:1 1 4. Kaposv. Honvéd—PVSK 0:0 X 5. PBTC—Z. Dózsa 2:0 1 tí. ZTE—Szív. Honvéd 3:0 1 7. UFC—Esztergom 2:2 X 8. Sz. MAV-Előre—Elektr. 2:1 1 9. Veszprém—ni. kér TTVE 1:0 1 10. K. Lombik—Traktorgyár 1:1 X 11. Keszthely—Pápa 1:2 ?. 12. N. Dózsa—Várpalota 6:1 1 Baranya nagy fölénnyel nyerte az atlétikai vidéki bajnokság pontversenyét Hat első helyet szereztek vercenyzőink Szombat és vasárnap Kecske­méten rendezte a Magyar Atlé­tikai Szövetség az országos vidéki bajnokságot, 18 megye válogatott csapatának részvételével. Baranya megye csapata igazol­ta a múlt heti Béke Kupa verse­I nyét és már az első nap után 9 j pont előnnyel fordult Hajdú me- | gye előtt. Az első bajnokságot i Perlaki szerezte megyénknek, jól i végrehajtott ugrásaival kimagas** | lőtt a rúdugró mezőnyből. Férfi I gerelyhaj! tás ban Lukács már az Pécs férfi kézilabda válogatottja első, a női együttes harmadik lett Szegeden A hat város kézilabda-tornáján Szegeden Pécs férfi együttese jól hajrázott. A csapat Békéscsaba le­győzése után Szegedtől vereséget szenvedett, de a második napon Miskolcnál és Veszprémnél is jobb­nak bizonyult. A döntő mérkőzést vasárnap Debrecen ellen játszotta a város férfi válogatottja, a csa­pat nagy gólarányú győzelmével biztosította első helyét. A nőknek már nem ment ilyen jól a játék, Békéscsabától veresé­get szenvedtek, Miskolccal szemben döntetlent értek el, Szegednél és Debrecennél jobbnak bizonyultak a pécsi lányok, végeredményben ez azonban csak a harmadik hely megszerzéséhez volt elégséges. A terna vasárnapi eredményei: Pécs—Debrecen 24:2 (8:1) férfi mérkőzés. A pécsi csapat lendüle­tes támadásait sorra gólokkal fe­jezte be. A debreceniek nem tud­ták tartani a pécsiek rohamait, a pécsi csapat góldobói: Moór 7, Su­dár 6, dr. Dombi 4, Wagner 3, Wé- bel 2, Baranyai és Árvái 1—1. A férfi torna végeredménye: 1. Pécs 8 popt, 77:30 gólaránnyal, 2. Mis­kolc 8 pont (77:51), 3. Szeged 8 pont (58:43), 4. Békéscsaba 3 pont, 5. Veszprém 3 pont, 6. Debrecen pont nélkül. Pécs—Debrecen 9:5 (3:4) női mér­kőzés. Az első félidőben idegesen játszottak a pécsi lányok, szünet után magukra találtak és támadá­saik győzelemre vezettek. A pécsi­ek góldobói: Halasi 3, Hetényi 3, Fehér 2, és Balezer 1. A női torna végeredménye: 1. Békéscsaba 8 p. (37:23), 2. Miskolc 8 p. (29:19), 3. Pécs 7 p. 4. Debrecen 3 p. 5. Vesz­prém 2, 6. Szeged 2 pont. A lengyelek nyerték a kardcsapat világba jnokságot Befejeződött a vívó VB A magyar kardcsapat bronzérmet nyert Vasárnap Gdanskban az utolsó naphoz érkezett a 28. Vívó Világ- bajnokság. A program szerint a délelőtti órákban a kardcsapat­verseny középdöntőjét, délután pedig a döntőket bonyolították ie. A magyar vívók csalódást kel­teitek, hiszen a Szovjetunió ellen már szinte száz százalékos győ­zelmet engedtek ki a kezükből. i:0-ás magyar vezetés után 2:l-re, 3:2 re, 4:3-ra vezetett a szovjet csapat, de utána alig 15 perc alatt a magyar kardozók 8:4-re fordi- ;o.mk az eredményt és egy győ­zelem elegendő lett volna ekkor a döntőbe jutáshoz. Érthetetlen r' ■ lorpanás következett viszont, n .rÍLSé önelégültté vált magya- etívmásután kikaptak. Mav- -ov 5:0-ra verte Kovácsot, • cha 5:l-re az addig 3 győzel- ■ szerzett és a világbajnok ■' ’ kljt is legyőző Szerencsés ( t. Drámai volt a Rilszkij . iiyi csörte. A világbajnok : m vezetett. majd Bakonyi 1 * -flotta a küzdelmet és 2:1, • ••. t:3 volt a javára. Egy talá- ?: • kellett volna győzelméhez, ez- r, döntőbe jutáshoz. Nem si­cc. "•it. .. DUNÁNTÚLI napló Magyar Szocialista Munkáspá.r' Baranya megyei Bizottsága • a megyei tanács lapja. Főszerkesztő: Vasvári Ferenc. Src őség: Pécs, Hunyadi János u. 11. r 15-32. 15-33; 17 óra után* 60-11. A.oolttikal rovat: 31-68 :•lind'5a a Dunántúli Napló Lapkiadóvállalat. Felelős kiadó: Braun Károly. Kiadóhivatal: Pécs Hunyadi u. 11 Telefon: • 15-32, 15-33, 50-00. PÉCSI SZIKRA NYOMDA Póc-j. Munkácsy Mihály u. 10. s? TereszM a Magyar Posta. Előfizethető a helyi postahivatal ok­nál és kézbesítőknél. Előfizetési díj l hónapra 12.- F* Indexs”ám: 25.054 Az utolsó, a 16. csörtét Asa- tiani Pézsa ellen vívta. A tuss- arány már nem lett volna ele­gendő a magyar győzelemhez, mivel Kovács és Szerencsés dr. az előző csörtékben mindössze egy találatot szerzett. Az addig nyeretlen Asatiani 2:0-ra veze­tett, Pézsa egyenlített, majd 4:2- ről 4:4-re jött fel ismét a ma­gyar versenyző. Asatiani vitte be a döntő találatot és ezzel 5:4-re nyert, bár a magyar vers anyzők és vezetők reklamáltak, hogy Pé­zsa fej vágása érte előbb a szov­jet kardvívót. Általános' volt a vélemény, az olaszok is amellett foglaltak állást, hogy Pézsa ta­lálatával a magyar versenyző nyert, a francia zsürielnök, Boi- telle saját szavazatával azonban Asatiani győzelmét jelentette be. Megjegyzendő, hogy Boitelle volt a zsürielnök az emlékezetes ma­gyar-szovjet férfi tőrmérkőzésen is. Végeredményben: szovjetunió Magyarország 8:8, 61:68-as jobb találataránnyal a szovjet csapat jutott a döntőbe. A szovjet csa­pat győzelmeit Rakita (3), Rilsz­kij, Mavlihanov (2—2), és Asa­tiani, míg a magyarokét Szeren­csés dr. (3), Bakonyi és Kovács (2—2), valamint Pézsa szerezték. A másik ágon a Lengyelország —Olaszország találkozó a lengye­lek 8:6-os győzelmét hozta. Délután elsőként a harmadik helyért folyó küzdelmet bonyolí­tották le, Magyarország és Olasz­ország között. Mindössze egy óráig tartott a mérkőzés, Ma­gyarország—Olaszország 8:6. Gy.: Pézsa, Meszéna, Szerencsés dr. és Bakonyi (2—2), illetve Cola- rese (3), Calanchini (2) és Chicca (1). így Magyarország bronzér­met szerzett. Az aranyérmet és a világbaj­nokságot Lengyelország nyerte. A lengyel csapat óriási küzdelem után szerezte meg az újabb vi- | lágbajnokságot. 8:8-as eredmény i mellett a találatarány sem hozott döntést, egy tizenhetedik csőr- i tét vívtak, melyben a lengyelek vívója, Pavlowski győzött. Mi újság' a «por(világban*/ Vlamir Maquez, az egyik leg­népszerűbb brazil sportember. A jelenleg huszonhat éves, jól meg­termett fiatalember kosárlabdázó­ként kezdte karrierjét. Csodála­tosan játszott. Diabo Lourónak, azaz babérokkal koszorúzott ör­dögnek becézték. Rövidesen be­került a válogatottba, s az 1958. évi kosárlabda-vüágbajnokságon oroszlánrésze volt abban, hogy Brazilia nyerte el az aranyérmet. Marquezt a világ legjobb kosár­labdázójának ismerték el. A szíve azonban a labdarúgás­hoz húzta, s a VB után teljesült a vágya. Mint a világ legiobb kosarasa, a Flamengo labdarúgó­csapatához ment kapusnak. Azóta is biztosan, bravúrosan áll őrt a háló előtt. Kimagasló klasszis „második foglalkozásában” is. * A világ legjobb főiskolás spor­tolóinak találkozóját, az Univer- siadét, a brazíliai Porto Allegro­ban rendezik augusztus 30-a és szeptember 8-a között. Eddig 28 ország jelentette be részvételét, de még hét ország nevezését vár­ják. A legtöbb sportolóval a bra­zilok szerepelnek: 440 főnyi csa­patot indítanak. Nagyobb sport­küldöttség képviseli a Szovjet­uniót, Franciaországot, Angliát és Magyarországot is. első dobásával biztosította a győ­zelmet. Az első nap meglepetése volt dr. Tóth Klári diszkoszvető győzelme az esélyes Szatmáriné felett. Mátis értékes harmadik helyet szerzett 100 méterei! és várakozáson felül futott Dudás \ 5000 méteren 15:0i.4-es eredményé­vel új megyei csúcsot állított fel. A második napon még eredmé­nyesebben szerepeltek Kecskemé­ten a pécsi versenyzők. Mátis a 200 méteres síkfutásban, Szécsei a 400 méteres gáton, dr. Tóth Klári a gerelyvetésben nyert bajnok­ságot. A pontversenyt nagy fö­lénnyel nyerte Baranya. Első napi eredmények: Férfiak: 100 m. 1. Sille (Komá­rom) 10.8, 2. Gyűrű (Győr) 10.9, 3. Mátis (Baranya) 11. 400 m.: 1. Tóth Gy. (Csongrád) 49.3. 2. Vojt- ha (Hajdú) _ 49.7. 3. Kerékgyártó (Hajdú) 50.9, 1500 m. 1. Kiss Gy. (Gvőr) 3:51.2. 2. Pamu.ki (Somogy) 3:52.8, 3. Sovák (Komárom) 3:53.4. 5000 m: 1. Mecser (Nógrád) 14:20. j 2. Huszár (Békés) 14:32.8, 3. Kiss | J. (Szabolcs) 14:53.8, 5. Dudás (Ba- i ranya) 15:01.4. 200 m gát: 1. Giczoi ] (Hajdú) 24.8, 2. Benzi (Borsod) 24.9, j 3. Szailer (Csongrád) 25.1. Távol: 1. Puczkó (Békés) 673, 2. Fodor (Nógrád) 650, 3. Kurunczki (Hajdú) 647. Rúd: 1. Perlaki (Baranya) 380, | 2. Kullai (Bács) 360, 3. Kenessei (Vas) 350. Súly: 1. Holub (Hajdú) I 15.98, 2. Török dr. (Csongrád) j 14.83, 3. Skoumal (Borsod) 14.13, Gerely: 1. Lukács (Baranya) 61.62. 2. Márity (Bács) 60.27. 3. Kovács G. (Fejér). 56.67, 4. Wéber (Bara­nya^ 56.66. Nők 100 m.: 1. Krassai (Tolna) 12.5, 2. Hammer (Tolna) 12.8, 3. F.ndrődi (Hajdú) 12.9. 400 m.: 1. Sasvári (Vas) 56.7, 2. Kalász (Bé­kés) 60.1, 3. Such (Békés) 60.2. 80 m. gát: 1. Száraz (Szolnak) 12,1, 2. Hasznos (Szolnok) 12.6, 3. Csá- szi G. (Szolnok) 12.8, 4. Székely (Baranya 12,9. Magas: 1. Mihályfi (Borsod) 164. 2. Géléi (Csongrád) 160, 3. Várkonyi (Csongrád) 154. Díszkosz: 1. dr. Tóth (Baranya) 41.33. A második napi versenyek: Férfiak: 200 m. 1. Mátis (Bara­nya) 22.2, 2. Sille (Komárom) 22.3, 800 m.: 1. Kiss Gy. (Győr) 1.58, 2. Révész dr. (Baranya) 1:53,1 — 10 000 m.: 1. Huszár (Békés) 30.34.6 110 m gát: 1. Derzi (Borsod) 15.1, 400 m gát: 1—3 Szécsei (Baranya), Babos (Győr), Szailer (Csongrád) 57.8. 300 m. akadály: 1. Fehér (Szabolcs) 9:25.6, 2. Jakabos (Ba­ranya) 9:38.4. 3. Dudás (Baranya) 9:46. Magas: Kovács: (Komárom) 186, Hármasugrás: 1. Puczkó (Bé­kés) 14.30, Diszkosz: 1. Tégla (Csongrád) 43.51, 2. Holub (Hajdú) 43.35, 3. Lovász (Baranya) 43.18. Kalapács: 1. Trényi (Csongrád) 51,62. 2. Lovász (Baranya) 50,90. Nők súly: 1. Babai (Zala) 12.36, 2. Tóth (Baranya) 12.03. Gerely: 1. Tóth dr. 44.5-6, 2. Lukácsné (Baranya) 44.32. Távol: 1. Mihályfi (Borsod) 562. 800 m.: Sasvári (Vas) 2:18,9. 200 m.: Krassai (Tolna) 25.5. Pontverseny: 1. Baranya megye 99 pont, 2. Békés 77, 3. Borsod 70, 4. Csongrád 64, 5. Hajdú 63, 6—7. Komárom, Tolna 40—40 pont. Jól szerepelt a Bányász Budapesten Sikeresen fejezte be szereplését a Bp. Spartacus budapesti nem­zetközi kézilabda-tornáján a Bá­nyász kézilabda női együttese. A szombaton a késő esti órákban le­játszott Bp. Spartacus elleni talál­kozón a pécsiek 3:1 arányban alul maradtak a pesti csapattal szem­ben, vasárnap azonban javítottak a Bányász-lányok. A pécsi csapat a torna harmadik napján utolsó mérkőzését a magyar utánpótlás­válogatott ellen játszotta. Az után­pótlás-válogatott a Bp Spartacus ellen 10:10 arányú döntetlen ered­ményt ért el, Augsburg csapatát 12:9 arányban legyőzte. A Bányász lányoknak jól ment a játék és szép győzelmet árattak. Pécsi Bányász—Magyar utánpót­lás-válogatóit 13:11 (9:4). A Kissta­dion közönsége tapssal jutalmazta a pécsi lányok bravúros teljesít­ményét. A csapat nagyszerűen har­colt, értékes, szép győzelmet ara­tott. .Góldobók: Schmidtné 8, Burai 4, Czakóné, illetve Jákfalviné, Bubia, Sifii££kift._ Mocsári* L\&yda, Benko. -• ■ --*1 A Pécsi Dózsa labdarúgói Pécs bányatelepen a Bányász füves pályáján játszották első előkészületi mérkőzésüket. \z NB III-ból kiesett Kaposvári Kinizsi volt a lila-fehérek ellenfele szombaton délután. A Dózsa 2:l-es félidő után 8:1 arányban győzött. A lila­fehérek még több gólt is lőhettek volna, de a csapat játéka csak a második félidőben elégítette Id a szurkolókat. A nagy meleg sokat kivett a játékosokból, a félidőben Kocsis Ernőék jót húz­nak az ásványvizes, üvegből. A megyei és a városi úszóbajnokságokon a fiatal versenyzők ^ vonták magukra a figyelmet. Szálai Judit nem okozott csaló­dást edzőjének, Vlaskovics Józsefnek. Az Urán SC fiatal úszóre­ménysége nem egy számban a legjobbak között végzett. Tóth Zsu­zsa, az Urán SC másik tehetséges úszója sem vallott szégyent a megyei és a városi úszóbajnokságokon. A falusi spartakiád-versenyek területi döntőjén nem sok siker termett a Baranya megyeiék színeit képviselő röplabdázóknak. A negyedik helyen végeztek és így nem jutnak el az országos dön­tőre. izgalmas, érdekes mérkőzéseket vívtak a kézilabdázók a falusi spartakiád-versenyek területi döntőjén. A második helyen végzétt Bács megye csapata Zala megyével küzd. A találkozót Bács me­gye nyerte, Baranya együttese mellett a Bács megyeiek vívták ki az országos döntőn való részvétel jogát.