Dunántúli Napló, 1961. november (18. évfolyam, 258-282. szám)

1961-11-07 / 263. szám

NOVEMBER I NAPLÓ 3 Hatalmas, sportszerű küzdelemben, megérdemelt döntetlen Pécsi Dózsa—Bp. Honvéd 0:0 Színvonalas küzdelemben győzött a Budapesti MAFC kosárlabda-csapata a PVSK együttese ellen. Képünkön a vasutas csapat fiatal já­tékosa, Csongor kosárra dob. NB 1-66 labdarúgó-mérkőzés, PVSK-pálya, 10 000 néző, vezette: ifj. Schopp. Pécsi Dózsa: Danka — Fenyvesi, Kocsis, Kiss — Serédi, Halasi — Györkő, Dunai I., Pécsi, Dunai II., Török. — Edző: Kállai Lipót. Bp. Honvéd: Kiss — Dudás, Ma­rosi, Rozmis — Nógrádi, Kotász — Gilicz, Balogh, Bozsik, Komora, Katona. — Edző: Babolcsay Gy. Mindkét félidőben a szakadó eső­vel és a felázott talajjal is meg kellett küzdeniök a játékosoknak. Már az első percekben jó játék alakult ki és a Pécsi Dózsa kere­kedett felül. Több veszélyes táma­dást indított a Honvéd kapujára, de ezek a 16-osnál elakadtak, az első percben Dunai H.—Györkő adogatás után a jobbszélső elől csak kifutással tudott tisztázni a vendégek kapusa, majd Pécsi ha­talmas lövése Kotász lábáról vá­gódott ki az oldalvonalon túlra. Ebben az időszakban a Honvéd is vézetett néhány támadást, de ezek erőtlenek voltak. A hazaiak táma­dásai mindig veszélyt jelentettek a piros-fehérek kapujára. Nehéz­kes volt a játék, a csúszós talaj miatt. Sok átadási hibát vétettek. A 12. perchez fűződik a mérkő­zés legnagyobb eseménye. A ka­pura törő Törököt a 16-oson be­lül buktatták a Honvéd védők és Schopp játékvezető 11-est ítélt. Dunai I. állt a büntető elvégzé­séhez és rosszul helyezett, kapu közepébe tartó labdáját Kiss könnyedén elcsípte. A kihagyott büntető után felül­kerekedett a Honvéd, lapos pasz- szokkal igyekezett megközelíteni a Pécsi Dózsa kapuját, de csak a 16-osig tudtak eljutni a csatárok, mert a hazai védők minden eset­ben idejében tudtak tisztázni, il­letve szerelni. A két fiatal pécsi íz Urán SC nyerte a november 7-i vánforf as mimsm ooniversewát Vélemények a Pécsi Dézsa—Bp. Honvéd találkozóról ». SEBES GUSZTÁV, a Bp. Honvéd szak tanács­adó ja: — Lelkes, Jó játékot hozott es e találkozó. Nagyon tetszett, hogy a mérkőzés teljesen tiszta légkörben zajlott le, úgyszólván egyetlen szándékos belemenés nélkül. Az eredményt igazságosnak tartom, mert a végig nagyiramú mérkőzé­sen a mieink technikája ugyan jobban érvényesült, de a nagy­szerűen játszó pécsi védelem min­den támadásunkat széj j elrombo íta. A csúszós talaj miatt nem tudtuk kialakítani azt a játékot, mely csapatunkat jellemzi, Pécs jól játszott — különösen a hátvédsor. Rajtuk kívül a két Dunai és Tö­rök tetszett, a mieink közül Kiss, Bozsik, Katona és Gilicz. KÁLLAY LIPÓT, a Pécsi Dósa edzője: = Szép, sportszerű mérkőzés volt. Ha a 11-est sikerült volna belőnünk, akkor minden bizony- nyál a két pont Pécsett maradt volna. Nagyon féltem a vizes, csúszós fűtől, melyen gondoltam, hogy a Honvéd biztosabban fog mozogni. Ilyenkor látszik meg igazán a salakos pályán való ed­zés hátránya. Sajnos, csatáraink ezúttal keveset lőttek kapura, pe­dig az utóbbi edzéseken már ez is szépen ment, hiszen elég sokat gyakoroltuk. Az a "fontos, hogy már eddig is egy ponttal több van, mint amennyit az Őszre ter­veztünk. Csapatunkból Kocsis, Fenyvesi és a második félidőben f elavult Halasi, a Honvédből Bö­zsi k. Gibcz és a hátvédhármas já­téka tetszett. BOZSIK JÓZSEF. a Honvéd középcsatára: — A sportszerű keretek között lejátszott mérkőzésen, úgy érzem, igazságos eredmény született. Tu­lajdonképpen egy mondatban le­het kifejezni a mérkőzést: meddő csatárok küzdelme kitűnő védel­mekkel. Nagy-o-n jól esett a 96- szőrps válogatottságommal és négynapos Péter fiammal kapcso­latos jókívánság, mely a pécsiek részéről megnyilvánult. TICHY LAJOS, az eltiltott Honvéd-csatár: — Sajnos, ezen a mérkőzésen nem játszhattam kéthetes eltiltá­som miatt. Azért állítottak ki mérkőzés után, mert azt mondtam a játékvezetőnek, hogy szégyellje magát, amiért elcsalta a mérkő­zést. Nagyiramú mérkőzés volt. örülünk az egy pontnak, hiszen félve jöttünk a feljávult Pécsi Dózsához játszani. Az eredmény reális. A Honvéd valamivel job­ban játszott és ha Kocsis és Ha­lasi nem játszik ilyen jól, bizo­nyára mi győzünk, Ha Dunai be­lőtte volna a afefcor pedig Pécsett maradt volna mind a két pont. SZÓCS JÁNOS, a Honvéd Pécsről származott hátvédje: = Mindig egy iris honvágyat ér­zek, amikor Pécsre jövök. Nagyon nehezen szoktam meg a pesti le­vegőt. Jó Ida mérkőzés volt ez a mai. Sajnos, derékránduláábm miatt nem játszhattam. FENYVESI TIBOR, » Dózsa jobbhátvédje: = Első hazai NB I-es mérkőzé­sem egy kissé szorongó érzések­kel kezdtem, de aztán hamar be­lejöttem a játékba, örülök, hogy sikerült Katonát semlegesítenem, akivel az ifjúsági válogatottban együtt fogok játszani. Egy kis sze­rencsével győzhettünk volna. KISS JÁNOS, a Dózsa balhátvédje: — Véleményem szerint — hely­zeteink alapján — nekünk kellett volna ezt a mérkőzést megnyerni. Ez volt az első hazai NB I-es mér­kőzésem s egy kicsit szurkoltam is. A szereléseimmel nem volt baj, csak a labda továbbításakor volt rossz a „gömbérzékem”. SCHOPP KAROLY játékvezető: — Pécs sokkal közelebb állt a győzelemhez. Ha a 11-est berúgják — akkor Pécsett maradt volna a két pont. Játékvezetői szempont­ból — a csúszós talaj miatt — ne­héz volt ez a mérkőzés, de a csa­patok sportszerű játékukkal segí­tették áthidalni ezt. Kocsis fejes­gólját azért nem adtam meg, mert a szabadrúgást leshelyzet előzte meg. Ügy láttam, hogy Kocsison kívül még egy pécsi játékos tar­tózkodott leshelyzetben. A Pécsi Dózsa—Honvéd mérkőzés „lesgótjáf fejeli Kocsis a vendég­csapat hálójába. szélső hátvéd, Fenyvesi és Ki89 nagyszerűen megálltak a helyüket a csapatban. Különösen Fenyvesi volt az, aki mindig idejében sze­relt és jó labdákat is adott csatár- társainak. A Honvéd fölénye nem jelentett különösebb veszélyt. Lát­szott, hogy rutinosabb a vendég­csapat Bozsik irányításával me­zőnyfölényt harcolt ki. Néhány szöglet is jellemezte a vendégek fölényét, melyek közül a 25. perc­ben Gilicz szögletét csak „centi­méterekkel'’ fejelte kapu mellé Kocsis. A 50. percben Dunai EL á tv ©rekedte magát a védőkön, de a hosszú szöktetését Kiss kivetőd­ve elcsípte. Az első félidő végefelé Ismét a lila-fehérek kezdeményeztek töb­bet és a 40. percben szabadrúgás­hoz jutottak, melyet Pécsi ívelt át a sorfal fölött. Kocsis jő ütem ben, befutva fejelte a Honvéd kapujába, de a játékvezető lest látva, nem adta meg a gólt. A «1. percben Pécsi—Török—Pécsi adogatás után a középcsatár közép­erős lövését védi ugyancsak a ven dégek kapusa. a Második félidőben inkább a Honvéd kezdeményezett többet, de csak meddő fölényt tu-» dofct kiharcolni. A 8. percben Bo­zsik a jobbszélen elfutott, veszé­lyesen beadott, de a jó ütemben kifutó Danka Balogh fejéről elcsíp­te a labdát. Közvetlen ezután Ka­tona előtt tisztázott Danka. A 27. percben a lila-fehérek kapuja előtti tömörülésnél Nógrádi kapás­lövését vetődve mentette a pécsi kapus. A 30. perctől ismét a Dózsa támadott többet. A 35. percben Györkő Dunai n-höz továbbított labdáját az összekötő hat méterről az oldalhálóba lőtte. A 28. perc­ben Dunai I. lőtt mellé. Ebben az időszakban sok veszélyes helyzetet teremtettek a lila-fehér csatárok az ellenfél kapuja előtt és egy ha­talmas helyzetet is kihagytak a 43. percben. Ezután már érdekes ese­mény nem történt. Dózsa fölény­nyel ért véget a második félidő. Izgalmas, változatos és hatalmas j iramot hozott a 90. perc. A játé- ; kosok dicséretére válik, hogy ; mindkét félidőben mindkét rész- ! ről nagy erőbedobással, küzdeni- i akarással harcoltak a győztes gólért, amelyet azonban egyik j csapat sem tudott kiharcolni. A j lila-fehérek közelebb álltak a győzelemhez. Ha a 11-est értéke- ! síteni tudják, megszerezhették volna mindkét pontot. Az ered­mény így is igazságosnak mond- j ható. Mindkét együttes kivette részét a ' támadásokból, azonban színvonalas közdelem nem alakulhatott k| a felázott, mély talajú, csúszós pálya miatt. A pécsi csapatból Danika jó for­mában védett a csúszós talaj elle­nére is. A hátvédhármasból Kocsis emelkedett ki, de dicséretet érde­mel a két szélsőhátvéd, Fenyvesi és Kiss is. A fedezetek közül Se­rédi az első félidőben játszott hasz nosabban, hibája volt, hogy nem vállalkozott a tőle megszokott tá­voli lövésekre. Halasi legnagyobb erénye a támadások megaikasztá- sánál volt. Mindig időben lépett közbe, de sok labdát pontatlanul továbbított. A csatásor tagjai kö­zül Györkő igen mozgékonyán, sokszor hasznosan játszott, de még mindig nem adta kellő időben a labdát a jó helyzetben lévő tár­sainak. Dunai 1-nek ezúttal nem ment a játék, bár volt egy-két Jó megmozdulása is, amely veszélyt jelentett az ellenfél kapujára. Egye dűl Pécsi vállalkozott a csatársor tagjai közül lövésre, de a mezőny­ben ő is sok átadási hibát vétett. Dunai n. is nagyon akart, helyze­te is akadt, azonban ezek kihasz­nálása nem sikerült. Török ismét mozgékony volt, több jó elfutással vétette magát észre, lelkesen har­colt. A Budapesti Honvédből Kigs, Nógrádi, Bozsik és helyenként G4- licz játéka dicsérhető. Schopp játékvezető végig kezé­ben tartotta a mérkőzést, kitünően bíráskodott. Fertőt MIkSés Vasárnap délután 5 órakor az Urán SC fedett uszodájában ren­deztek ötödször a hagyományos országos jellegű ünnepi úszóver­senyt. A versenyen a Budapesti MAVAUT úszóin kívül a három pécsi úszóklub 240 versenyzőt in­dított. Kiemelkedő eredmény szü­letett a 100 méteres férfi hátúszás­ban, ahol a 16 éves Tóth László (Urán SC) 1:10,2 mp-es kitűnő idő­vel győzött. Részletes eredmények: 100 m-es férfi gyors: 1. Bony ár Lajos Dózsa 1:01,4, 2. Kamarás Ká­roly Urán 1:06,0. 100 m-es női mell: 1. Kármán Katalin Dózsa 1:27,2, 2. Bende Ibolya Urán 1:34,ő. 50 m-es újonc fiú gyors: 1. Bánó Péter Spartacus 36,2. íoo m-es ser­dülő leány hát: 1. Haraszti Éva Dózsa 1:31.8. 100 m-es női gyors. 1. Bánik Márta Dózsa 1:11,3, 2. Radványi Éva Urán 1-20,7. 50 m-es újonc leány hát: 1. Tóth Zsuzsa Urán 41,7, 2. Szalay Judit (11 évesj Urán 43,4. 100 m-es serdülő fiú gyors: 1. Ab ősi János Dózsa 1:08.2. 2. Schmidt Gábor Spartacus. 1:09,2 100 m-es férfi hát: 1. Tóth László Urán 1:10,2. 50 m-es újonc fiú mell. 1. Pálvö’gyi Kálmán Urán 40,2. 100 m-es férfi pillangó: 1. Bony$i Lajos Dózsa 1:07,0. 1Q0 m-es ser dűlő fiú mell: 1. Mucsi Sándor Bp. MA VAUT 1:24,5, 2. Gálhidj László Urán 1:25,0. 50 m újonc le­ány gyors: 1. Tóth Zsuzsa Urán 36,Ó, 2. Szalay Cecilia Urán 37,2. 100 nueß női hát: 1. Bánik Márta Dó­zsa 1:22,4, 2. Baczoni Katalin Urán 1:26,7. 100 m-es serdülő leány gyors: 1. Kovács Laura Bp. MÁV- AUT 1:23,3, 2. Szalay Mária Urán 1:24,0. ß0 m-es újonc fiú hát: 1. Pál völgyi Kálmán Urán 39,0, 2. Hámori Jenő Urán 42,7, 3. Mácsai János Urá/n 43,0. 100 m-es serdülő leány mell: 1. Kövesi Mária Urán 1:40.5. 100 m-es serdülő fiú hát: 1. Kovács István Urán 1:18,4. 50 m-es leány mell: 1. Szalay Ceci­lia Urán 44,8, 2. Kispapp Julia Urán 45,8. 3. Zsunits Márta Urán 100 m-es női pillangó: 1. Kár­mán Katalin Dózsa 1:26,3. 100 m-es férfi mell: L Barton Jóasef Dó­zsa 1:22,6. A pontverseny végeredménye és az ünnepi vándorserleg egy évi védője a Pécsi Urán Sportklub 188,5, 2. Pécsi Dózsa 137, 3. Buda­pesti MA VAUT 66,5, 4. Pécsi Spar­tacus 37 ponttal. Pálvölgyi Kálmán Urán SC, Pécs város legjobb újonc úszója. A Pécsi Dózsa Sportkör tiszte­letdíjainak nyertesei: Pálvölgyi Kálmán Urán 35, Bony ár Lajos Pécsi Dózsa 10, Tóth László Urán 13, Mucsi Sándor MA VAUT 4 p. VECSEY GYÖRGY Vasas—Tatabánya 3:0 (0:0) Béke Utes, 7W# néző, »esette: Aranyosi. Góllövök: Bundasák l, (egyet 11­esből) és Szepesi (öngól). A Vasas heves rohamokkal kezd­te a mérkőzést. Többet támadott s fölényét a 30. percben már a nyol­cadik szöglet mutatta, azonban a helyzeteket nem tudta kihasználni. Szünet után sem csökkent a já­ték Irama, s a Vasas fokozatosan fölényt harcolt ki. A hazaiak óriási lendülettel rohamoztak. A Tatabá­nya csak ritkán szabadult fel a nyomás alól. A 72. percben már a 14. szögletet rúgta a Vasas, s en­nek során meg Is szerezte a veze­tést. A tatabányai védelem rövi­den hárított, Machos labdáját ........ V ereségei szenvedlek a Dézsa riipMásai Bundzsák a 11-esné! kapta és a tehetetlen Grosics mellett a hálóba lőtte. 1:0. Egy perc sem telt el, s már újra a tatabányai kapuban volt a labda. Pál II. tört előre, a 16-oson belül Szepesi felvágta a csatárt, e a 'megítélt 11-est Bund- zsák a jobbsarokba lőtte. 2:0. ösz- szeroppant a Tatabánya. A 79, perc ben a Vasas még egy gólt szer­zett: szögletrúgás után Math esz az alapvonalról akarta beadni a lab­dát, ami azonban Szepesi lábán irányt változtatott és a hálóba perdült. 3:0. Jók: Mészöly, Bakos, Be rendi, Machos és Farkas1, iRetve Grosics, Molnár és Szepesi. Dorog—Csepel 2:0 (2:0) Dorog, 4000 néző, vezette Sze­. gedi. i Góllövők: Kertes és Pálmai, i Már tíz perc után dorogi fölény ' alakulj ki — bár a Csepel bizton- sági játékra rendezkedett be. A hazai támadások egymás után fu- • tottak a pályán, s a 14. percben a ’ Dorog meg is szerezte a vezetést: Monostori ragyogó labdát tálalt i Kertes elé, s az összekötő egyből I a jobb sarokba lőtt (1:0). A cse- i peli támadások csak a 16-osig ju­tottak el, ott a csatárok „mégha 1- í tak”. A 43. percben újabb dorogi j gól következett: szögletrúgás után ; a labda laposan Pálmai elé per­dült, aki 25 méterről nagy lövést | küldött a kapuba. (2:0). Szünet után is a Dorog irányí­totta a játékot és szépen felépí­tett támadásai sok veszélyes hely­zetet teremtettek a csepeli kapu előtt. A csatárok ekkor már nem tudtak eredményesek lenni, mert I jobbára csak pepecseltek. Jók: Fellegi, Lakat, Pálmai és Monostori II., illetve Kend érési. Takács és Ughy. Ferencváros—Szeged 2:1 (2:0) Szeged, 12 000 néző, vezette: Ha­rangozó. Góllövök: Frledmanszki és Al­bert, Illetve Boros. Ferencváros: Horváth — Novák, Mátrai, Dalnoki — Németh, Vile- zsál — Kökény, Albert, Fried- manszki. Orosz, Fenyvesi dr. Szeged: Mészáros — Szabő, Por- törő. Kürtösi — Dezsőfi, Zallár — Nyári, Nemes, Hajós, Polyvás, Boros. Kezdés után mezőnyjáték alakult ki, később a Ferencváros vette át az Irányítást, egymásután dolgozta ki gólhelyzeteit, amelyek közül az első félidőben kettőt sikerült érté­kesítenie. Az 5. percben Albert be­adását Friedmanszki értékesítette. 1:0. A 40. perc hozta meg a buda­pesti csapat számára a második gólt. Gyors ferencvárosi támadás végén Albert négy méterről talált az üres kapuba. 2:0. A második félidőben a Ferenc­város védekezésre rendezkedett be. Biztonsági játékuk eredményes volt. Az utolsó 20 percben a Sze­ged — ha lehet — még erőtelje­sebben támadott, a 77. .percben si­került is szépítenie: Boros lőtt gólt. 2:1. Jók: Novák, Mátrai, Dalnoki, Al­bert és Friedmanszki, illetve Mé­száros, Zallár és Nyárt. Nem ment az ütés a Pécsi Dózsa röplabda-csapatában a tegnapi baj­noki mérkőzésen. (Bp. Csatornázás—Pécsi Dézsa 3.2). BUDAPESTI CSATORNÁZÁS** PÉCSI DÓZSA 3:2 (15:11, 15:5, 11:15, 10:15, 15:6), Pécs, vezette: Szigeti. NB II. férd mérkőzés. Esős, csúszós pályán a gyenge napot kifogó lila-fehéreknek nem ment a Játék, A* ellenfél megér­demelten szerezte meg a győzel­met. Nagy mértékben befolyásolta az eredményt, hogy a Dózsa egyik ütője 38,5 fokos lázzal játszott. Felállás: Dautsch, Haraszti. Szn- hovszky, Csémi, Somogyi dr. Cse­re: Csemus, Czakó. A Dózsából nem lehet kiemelni senkit, Mt I. állása A hétfői mérkőzések után az NB I. osztályú bajnokság állása a kö­vetkező: 1. Vasas 2. Dorog 3. Tatabánya 4. Bp. Honvéd 5. MTK 6. U. Dózsa 7. Ferencváros 8. Pécs 9. Salgótarján 10 Ózd 11. Komló 12. Csepel 13. Győr 14. Szeged 12 8 1 3 31:16 17 12 7 2 3 20:14 16 12 7 1 4 21:13 15 12 6 2 4 27:17 14 12 6 2 4 27:19 14 11 5 3 3 15:12 13 12 4 4 4 17:16 12 12 5 2 5 15:18 12 11 4 3 4 18:17 11 12 5 — 7 19:31 18 12 3 3 6 15:21 9 12 3 3 6 17:22 12 2 4 6 11:24 t 12 2 2 8 1231 i