Dunántúli Napló, 1960. június (17. évfolyam, 128-153. szám)

1960-06-14-01 / 139. szám

NAPLŐ I960. JUNIUS 14. Az NB 1. további eredményei: BV SC—Dorog 2:2, Tatabánya— tsepel 2:1, DVTK—Újpesti Dózsa 0:0, Vasas—Budapesti Honvéd 1:0, Ferencváros—Szombathely 2:0, MTK—Szeged 1:1. Az NB n. további eredményei: Mosonmagyaróvár—-Pápa, 3:1, Bu­dai Spartacus—Győri Vasas 2:1, Zalaegerszeg—Láng SK 1:0, Orosz­lányi Bányász—Kaposvár 1:0, Er­zsébeti VTK—Szállítók 0:0, Sztá­lin város—Vác 3:3. A Szakszervezetek. Megye* Taná­csának sportbizottsága rendezésé­ben nagy sikerrel folynak a kis­pályás labdarúgó-bajnokság mér­kőzései. Két csoportban a PVSK és az egyetemi tornacsarnok mel­letti kézilabda-pályákon 28 csapat mérkőzik hétről hétre. A nagy érdeklődésre való tekintettel újabb csoportot szerveznek. A jelentkező csapatok írásban küldjék be ne­vezésüket a Szakszervezetek Me- yyei Tanácsának sportbizottságá­hoz (Színház tér 1.) Nevezési ha* táridő június 15. Pécsi Dózsa NB Il-es röplabda­csapata a Budapesti Csatornázás ellen 3:1 arányú győzelmet ért el. Ha a lila-fehérek nem könnyel- müsködik el a mérkőzést, 3:0 arányban is győzhettek volna. A PVSK NB Il-es ökölvívó­csapata 16:4 arányban győzött a Komlói Bányász együttese ellen, mivel a komlóiak nyolc verseny­zőt nem tudtak indítani. Ennek ellenére a találkozót barátságos jelleggel tartották meg, ahol mind­két csapat több helyen tartalék­versenyzőket indított. Az NB I. ifjúsági labdarúgó-baj­nokság mérkőzése: Pécsi Dózsa— Salgótarjáni Bányász 2:2 (2:0), Tüzér utca. Totóeredmények: 2, 1} T, Xi x, i 1, x, 1, x, T, 1< Értékes győzelmet aratott a Pécsi Dózsa a vasárnapi fordulóban Pécsi Dózsa—Salgótarjáni BTC 3:1 (2:1) azonban biztosan védett; A hátvéd hármas jól megállta a helyét, Ko­csis és Farkas sok biztosnak lát­szó gólhelyzetet tisztázott, Csupák is jól rombolt. A fedezetek közül Kresz a támadások megakadályo­zásában, míg Hegyi a támadások elindításában vette ki részét. A csatársorból különösen Rádi di­csérhető. A nagy melegben is ha­talmas munkabírással küzdött és jó labdákkal látta el a csatársor többi tagjait. Dunai mozgása is kielégítő volt ezen a mérkőzésen, amit három gólja is dicsér. A töb­biek váltakozó teljesítményt nyúj­tottak. A salgótarjáni együttesből Sán­dor, Jancsik, Vasas és Csáki já­téka emelkedett ki. NB i. Állasa: Dunai a Pécsi Dózsa második gólját lövi. Pécs; 18 000 néző; vezette: Ma­jor u. Pécs: Zengő! — Farkas, Kocsis, Csupák — Kresz, Hegyi — Hor­váth Rádi, Opova, Dunai, Kovács. Edző: dr. Czibulka Mihály. Salgótarján: Cserháti — Sándor, Jancsik, Oláh II. — Szojka, Met- zel — Huszár, Vasas, Csáki, Taliga, Rajczi. Edző: Titkos Pál. Sípszó előtt — sípszó után Összetöri vagy visszahozza a pécsi reményeket ez a napsugaras vasárnap? Ez a kérdés gomolygott a PVSK-pályán a tizennyolcezres ember­koszorú felett, míg Major játékvezető éles sípszava bele nem hasított a gondolatokba, hogy megindítsa a háromórás küzdelmet. Találomra kiválasztottunk két aktív résztvevőt, mit várnak a ta­lálkozóktól? A két fiatalember, Szojka PerettC) a népszerű salgótarjáni játékos és Kardos István, a PVSK csatára. A Dózsa mérkőzése előtt: A PVSK mérkőzése előtt: — Megijedtünk, mikor a doro­giak múlt vasárnap pontot rabol­tak tőlünk. Közvetlenül nyakun­kon a kiesés réme. Most mi is utánozni akarjuk őket és mi sem hagyjuk itt a kettőt. Egyiket el- vlsszük! Persze, ez csak jóslás. — Győzünk, feltétlen győzünk! Jó csapat a Fehérvár, de mi most mindent beleadunk, a létünk függ tőle. Ugye, hallotta már, hogy a lelkesedés csodákra is képes. Csak bentmaradnánk! és után: és után: Szerencsére Szojka nem jó jós. A sípszó után rakétaként szágul­dott az öltöző felé, ahol mi a két pont birtokában és a győzelem örömével vártuk. Nem csodálkoz­tunk, hogy nem osztozott. Kéré­sünkre csak kurtán felelt: — En már nem mondok sem­mit! Ej, ej Szojka sporttárs, nem el­keseredni, reménykedni kell, hogy mindketten kicsúszunk a kieses karmaiból, Úgy legyen! — En úgy érzem, ez a két pont nem elég a bennmaradáshoz. Rossz a gólarányunk. Azt hiszem, kies­tünk. Ilyen szív nélküli játék nem is érdéinél mást. Csak a véletlen szeszélye hozta úgy, hogy mindkét kiválasztottunk a mérkőzés végén letörten tért vissza, De hát ilyen a futball, annyi bosszúságot okoz, s mégis úgy szeretjük. A pécsi reményeket Fortuna megfelezte; az egyiket összetörte, a másikat visszahozta. *. m. Góllövők: Vasas: illetve Dunai (11-esből), Dunai, Dunai. Nagy melegben indult a mérkő­zés és már a 9. percben Opova előtt kínálkozott helyzet, amelyet a csatár elvétett. A 11. percben érte el Salgótarján az első gólt. Csáki labdája Vasas elé került, aki mellel maga elé helyezve, mintegy 18 méterről a Jobb sarokba lőtte a labdát. 0:1! Ezután az esemény után váltakozó mezőnyjáték folyt a pályán. A 28. percben Opova ment el bíztatóan, de labdája Sán­dor kezére perdült. A játékvezető a 11-est megítélte, melyet Dunai „éppen hogy csak” értékesíteni tu­dott, mivel földbe rúgott és labdá­ja az ellenkező oldalra vetődő Cser háti mellett a kapuba vánszorgott. 1:1. Az egyenlítés után jó egy né­hány támadást vezetett a salgótar­jáni ötösfogat, majd a pécsiek vet­ték át a játék irányítását. A 40. percben Dunai, Opova labdájával elindult és a védőktől kísérve, 16- oson belülre vitte a Labdát, majd mintegy 14 méterről a jobbsarokba lőtt. 2:1, A szünet után már a 47. percben újabb gólt értek el a Illa-fehérek. Opova labdáját Dunai az ötösről élesen a kapura lőtte. A lábbal menteni próbáló Cserhátiról a lab­da a hálóba vágódott. 3:1. Ezután fokozottan feljött a pécsi együttes és több veszélyes támadást indí­tott a salgótarjániak kapujára, azonban a csatárok a kínálkozó gólhelyzeteket nem tudták kellő­képpen kihasználni. A Illa-fehérek együttesében Zen- gől az első gólnál későn vetődött, a mérkőzés hátralévő részében 1. V, Dózsa 2. Ferencváros 3. Vasas 4. MTK 5. Tatabánya 6. Diósgyőr 7. Bp. Honvéd 8. Szeged 9. Dorog 10. Csepel 11. Salgótarján 12. Pécs 13. Szombathely 14. BVSC 3 43:20 34 4 52:27 32 5 39:26 29 6 41:29 26 7 29:28 25 8 32:27 24 8 46:40 24 9 26:33 21 23 5 10 8 29:40 20 23 8 3 12 22:36 19 23 5 8 10 26:31 18 23 6 6 11 31:50 18 23 5 6 12 27:40 16 23 3 10 10 24:40 16 23 14 23 13 23 11 23 9 23 9 23 9 23 9 23 7 A Budapest—Pécs—Budapest ke­rékpáros verseny második nap­ján már nem ment olyan jól a versenyzés Dévainak, mint az első nap. A budapesti célba Megyerdi kerekezett be elsőnek. A két­napos verseny végeredménye: 1. Megyerdi (Tipográfia) 9,30.26 óra, 2. Török Gy. (Újpesti Dózsa) 9,30.26, 3. Aranyi (Csepel) 9,30.26 óra. Régebbi típusú villamos csigasorokhoz (futómacs­kák) 0.5, 1.2, 3, 5 tormás teherbírással PÓTALKATRÉSZEK félkész és kész állapotban, valamint nyers öntvények nagy mennyiségben raktár­ról azonnal kaphatók. Szállítóberendezések Gyára Budapest, III., Szentendrei út 217. Telefon: 162—605, 211-es mellék. 426. Győzelme ellenére is kiesett a vasutascsapat PVSK—Székesfehérvári Vasas 2:1 (1:0) PVSK-pálya, 16 000 néző, vezette: Aranyosi. PVSK: Bogyai — Bárány, Mohá­csi, Köves — Lendvai, Mező — Kardos, Kakuszi, Vincze, Szentan- nai, Szederkényi. Edző: Túra Emil. Székesfehérvár: Varga — Szűcs, Bognár, Horváth H. — Dérfalvi, Németh — Kiss, Balogh, Szőke, Ispaics, Horváth L Edző: Gábor Sándor. A nagy melegben lefolytatott mérkőzésen kezdetben ügy lát­szott, hogy a hazaiak nagyobb arányú győzelmet aratnak, de a vendégek később feljöttek és így szoros eredmény született. A mér­kőzés első gólja a 40. percben esett. Szederkényi egy labdát el­csípett, a csatár öt lépésről a jobb sarokba lőtt. 1:0. A szünet után feljöttek a vendégek és egymás után vezették támadásaikat a va­sutasok kapujára. Ebben az idő­szakban Bogyai igen jó teljesít­ményt nyújtott. A 71. percben a kitörő Ispaics a vasutas védők kö­zött a bal sarokba lőtte a labdát. 1:1. Kezdés után Kardos elfutott a jobbszélen, Szentannai elé tálalt, aki az ötösről a bal felső sarokba vágta a labdát. A vasutas csapat játéka nem volt kielégítő. Az ilyen kis arányú győzelem kevés volt a bentmara- dáshoz. Ha a vasutas-csatárok Jobban kihasználták volna a sok­szor „ordító” helyzeteket, elkerül­hették volna a kiesést. Bal ■fvcffilhl & « á i a U & 85 «2 u h le í A PÉCSI RADIO 1960. június 14-1, keddi műsora a 223,8 m középhullámon: MOZI: 17.00: Szerb—horvát nyelvű műsor: Bánáti táncok. A napokban jegyeztük fel. Hírek, tudósítások. Szerb népdalok, tamburazene. Aratás előtt a Sellyéi Gépállomá­son. Poszkocsicák. Néhány perc mezőgazdaság. Harmonika-szóló. 17.30: Német nyelvű műsor: Schwarze Augen. Polka. Hírek. Az ország kiváló tsz-gazdasága. Schott-tánc. Háziasszonyainknak; Brigitte levelet írt. Jódliszámok. 18.00: Verbunkosok és népdalok. 1. Török bársony süvegem. (Fodor János), 2. Egervári verbunkos. (Dörömböző Géza és zk.), 3. Ka­locsai népdalok. Hegyi feldolg. (Mecsek Művészeti Együttes ének- és zk.), 4. Bokakesergő. (All. Népiegyüttes zk.), 5. Bala­toni nóták. (Somogy megyei Népiegyüttes ének- és zk.), 6. Népdalcsokor. (Pécsi Szabadság úti ált. isk. kórusa), 7. Verbunk 1848-ból. (Mecsek Művészegyüttes zk.). 18.30: Csökkenjen a selejt. — Ri­portműsor. 18.40: Szív küldi szívnek szívesen. 19.00: Munka után. Zenés össze­állítás. 19.50: Hírek, tudósítások. 20.00: Műsorzárás. Park: Horgász a pácban (fél 5i fél 7. fél 9 órakor) Kossuth: Nercbunda (fél 5, fél ti fél 9 órakor) Petőfi: Francis (fél 5, fél 7, féli órakor) Park kertmozi: Francis (9 óra­kor) Kossuth Híradó Mozi: Magyar híradó. Négylábú űrhajósok, Ko­rok tánca, Idegenben. (Előadáson 11 órától folytatólagosan 3 óráig) Mopresszó: Szünet. Fekete Gyémánt (Gyárváros): Utolsó visszatérés (5 7 órakor) Építők kultúrotthona: Három csillag (5 és 7 órakor). Jószerencsét (Pécsszabolcs): Itt Richárd (6. 8 órakor) Rákóczi (Mecsekalja): Felfelé a lejtőn (8 órakor). Május 1. Vasas H.): Robin Hood (7 órakor). Kossuth (Mohács): Cabiria éjsza­kái (6 és 8 órakor). Csak 18 éven felülieknek! Zrínyi (Szigetvár): Hely a tetőn (fél 9 órakor). Táncsics (Siklós): Az éjszaka szépei (fél 9 órakor). NYÁRI TÁNCISKOLA kezdődik június 16-án a KPVDSZ Művelődési Házban. Vezeti: Her­mann. Diákoknak kedvezmény. 151381 SZÍNHÁZ: Nemzeti Színház: Traviata (Goldmark-bérlet, este 7 órakor). Kamaraszínház: Nyári szünet. A KISZ és Szakszervezetek Dok­tor Sándor Művelődési Háza balett Iskolájába a növendékek beiratá- sa 15—20-ig tart. Kérjük az érdek­lődőket ezen határidő alatt szíves­kedjenek a művelődési ház irodá­jában jelentkezésüket, illetve a be- Íratást megtenni. Oktató: B. Bán­fai Márta, 151450 Még mindig szoros az élmezőny a labdarúgó NB lll-ban Pécsi BTC—Kaposvárt Dózsa 4:2 (2:1). BTC-pálya, 1500 néző, vezette: Hegyes. BTC: Sarbak — Berta, Siklósi, Szőke — Szálai, Horváth — Szigeti, Győrfi, Dara, Hausl, Oskó. A bőrgyárlak lelkesen küz­döttek, helyzeteiket jobban kihasz náiták és megérdemelten győztek. Góllövők: Oskó, Győrfi, Szigeti, Dara, illetve Nagyréti és Veverán. Jók: Horváth, Győrfi, Hausl Oskó, illetve Molnár II.; Illés, Veverán & Nagyréti. Pécsi Bányász—Komlói Béta-ak­na 10:0 (4:0). Pécsbányatelep, 300 néző, vezette: Schlarb. Pécsi Bá­nyász: Kovács — Ulrih, Vámos, Baczur — Varga, Weit — Selymes, Pintér, Kása, Müller, Varjas. Kom­ló: Bohus — Takács, Trischler, Érsek — Göncz, Bocsor — Tóth, Hamvas, Deák, Farkas, Sör. A komlóiak igen gyenge napot fog­tak ki. A jól játszó pécsi csatár­sor tetszés szerint érte él góljait. Góllövők: Kása 4, Müller 3, Varjas, Varga, Selymes. Jók: Vámos, Var­ga, Weit, Selymes, Kása; illetve Hamvas; Igen alacsony színvonalú mérkő­zés, mindkét védelem lestaktikávál játszott. A második félidő 21. per­cében esett a gól, melyet DujmoV II. remek cselsorozat uán ért el- Jók: Dujmov II, Körmendi, Borso­di, illetve Greilich, Cser és Török. Székesfehérvári MÁV—Kiskunha­lasi Dózsa 4:0 (0:0). Székesfehér­vár, 2500 néző, vezete: Fenyvesi. A második félidőben a hazai csa­pat hatalmas iramot diktált, lehen­gerelte a bajnokjelöltet. Jók: al egész hazai csapat, illetve Papp- Puskás, Szedeli. Góllövők: Komo­lya, Szalai, Markovics, Horváth HL Kiskunhalasi MEDOSZ—Pécsi Vasas 1:1 (1:0). Kiskunhalas, 900 néző, vezette: Boldizsár. Pécsi Vasas: Szili — Egervári, Becsei, Berki — Rákóczi, Somogyvári — Turbékl, Szopka, Stelzammel, An­gyal, Danajka. A Vasasnak igen sorsdöntő mérkőzés volt, amit jó já tékukkal sikerült döntetlenre ki­harcolni. Góllövők: Csányi, illetve Stelzammel. Jók: Csányi, Vass II, Fenyvesi, Illetve Száll, Becsei, Stel­zammel. Pécsi Dózsa n.—Bonyhád 8:0 (4:0) Bonyhád, 800 néző, vezette: Klei­der. Pécsi Dózsa: Vass — Bernáth, Pleck, Bendes — Győri-Kiss, Lo- vig — Szabó, Serédi, Garami, Fa- ludi, Szűcs. Feltűnően rosszul ját­szó bonyhádiakat a Pécsi Dózsa tartalékcsapata nagy fölényben győzte le. A Dózsa játékosai tet­szés szerint rúgták góljaikat. Dombóvári Spartacus—Bajai Épí­tők 3:2 (2:0). Dombóvár, 600 néző, vezette: Nikolényi. Igen nagy meg lepetést keltettek a dombóváriak a bajaiak legyőzésével. A hazaiak lelkesen játszottak, megérdemelten győztek. Góllövők: Horváth 2, Gá- losi, illetve Czeglédi, Poszlancsek, kiállítva: Obert. Jók: Tallósi, Hor­váth, Gálosl, Koller, Illetve Posz­lancsek és Kreisz. Bajai Bácska—Szekszárd 1:0 (0:0). Baja, 1000 néző, vezette: Fenyvesi. Biztos győzelem, biztos harmadik hely a tabellán Komló—Budafok 3:0 (2:0) Komló, 1500 néző, vezette: Radó. Komlói Bányász: Kun — Kani­zsai, Palotás, Komlói — Kékesi, Molnár I. — Garay, Kereszti, Fa­ragó, Perényi, Soós. Edző: Rem- mer Lajos. Budafok: Németh — Szabó, Haász, Dobos — Pozsgai, Takő — Pécsei!, Sziklai; Revlczld; Baju- hovszky, Helingec. Edző: Maros­vári Béla. Szeles időben bonyolították le a Pécsi Dózsa atlétikai versenyét. Eredmények: nők 100 méter: 1. Mánfainé (Postás) 13, távolugrás: 1. Baranyai (Postás) 475, diszkosz- vetés: 1. Tóth (PEAC) 35.45. Fér­fiak: kalapácsvetés: 1. Kelsz (PV­SK) 44.05, diszkoszvetés: 1. Borbás (Dózsa) 42.01, 8oo métert L Sas-* véri fDórss) MM.7. Nagy iramban kezdődött a já­ték, amely az első 20 percig igen jó színvonalú volt. Mindkét kapu előtt kínálkoztak helyzetek, de a védelem hárított. A 27. percben Garaihoz került a labda. A csatár éles szögből kapura lőtte, amely Takóról a bal alsó sarokba jutott. 1:0. A gól után a Budafok szemmel láthatóan védekezésre törekedett. Csak egyik gyors csatáruk, Heün- ger tartózkodott elől. A 34. perc­ben Perényi közelről 2:0-ra alakí­totta az eredményt. A szünet után csökkent a játék Irama és színvonala. A 63. percben Perényi 18 méterről megeresztett nagyerejű lövése Németh keze kö­zött a hálóba jutott. 3:0. A 73. perc ben a játékvezető Soóst és Revicz­ky kiállította, NB DL NYUGATI CSOPORT: A felső vonal feletti bekerült az NB I-be, sz alsó vonal alattiak pedig kiestek az NB Hl-ba. 1. Győr 30 24 3 3 69:14 51 2. Szállítóik 3. Komló 4. Székesfehérv. 5. Budafok 6. Mosonm. 7. Láng 8. Budai Spart. 9. Oroszlány 10. ÉVTK 11. ZTE 12. Sztálinváros 13. Vác 30 16 30 16 30 16 30 13 30 13 30 11 30 11 30 10 30 11 30 9 30 10 30 10 8 6 6 8 1 13 6 11 5 12 8 11 6 13 8 12 5 14 9 12 6 14 6 14 52:23 40 57:34 38 63:44 33 31:31 32 39:45 31 31:34 30 42:47 28 39:46 28 34:43 27 27:41 27 47:46 26 32:42 26 14. Pécs 15. Kaposvár 16. Fása 30 9 30 7 36 6 8 18 37:51 36 5 18 36:61 19 6*6 2136 16 az NB m. Állasa: \ 1. Csepel Autó 29 17 4 8 67:38 31 2. Kap. Kinizsi 28 16 4 8 55:30 36 3. PBTC 28 14 8 6 64:39 3® 4. Kh. Dózsa 28 15 4 9 57:39 36 5. Bajai Ép. 28 13 7 8 52:38 31 6. P. Bányász 29 13 4 12 63:45 36 7. Szív. MÁV 29 14 2 13 59:46 36 8. Bajai Bácska 28 13 4 11 34:31 36 9. Bonyhád 28 14 2 12 38:43 36 10. SzekszáTd 38 11 7 10 42:42 29 11. Kap. Dózsa 29 12 5 12 48:49 29 12. Pécsi Vasas 28 9 9 10 42:46 21 13. Kh. MEDOSZ 28 11 4 13 54:46 26 14. Bácsalmás 28 10 5 13 40:59 25 15. K. Béta-akna 28 3 4 21 26:74 16 16. Dombóvár 27 3 3 21 24:94 9 1. P; Dózsa IL 31 20 1 8 103: Is Közlemények Áramszünet lesz 14, 15, 16, tt 18-án hálózatátépítés miatt 7,30-tál 16,30 óráig az alábbi utcákba«: Huszár, Athlnay, Csend, Atlétái Mezőszél, Móré Fülöp, Istvánfy u'-' cákban. * — A KÉPESLAPVERSENY ne‘ gyedik menetének eldöntést sora a Boltív köz és Kossuth L<P jós utca sarkán lévő képeslevt' lezőlap-kirakatban látható. A )«' talmazottak ajándéktárgyalkot átvehetik a Színház téri Ajándék pavilonban. Egyidejűleg megket' dődik a képeslevelezölap-ver seny ötödik szakasza. Ismét 1" baranyai képeslapot állítottak W* amelyek meghatározói ugyancsak jutalomban részesülnek. IS 10 A gépíró és gyorsíróiskola (Pécs, Temesvár u. 2. sz. a Közgazdasági Technikum épületében) a beiratásokat június hó 25-től július 5-ig tartja minden munkanapon délelőtt 8—12 óráig, tele­fon: 14—93. 151424. DUNÄNTÜLI napló A Magyar Szocialista Munkáspáf* Baranya megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja. Felelős szerkesztő: Vasvári FereO* Kiadja a Dunántúli Napló Lapkiadóvállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, József Attila u. 10. Telefon: 15-32, 15-33. PÉCSI SZIKRA NYOMDA Pécs, Munkácsy Mihály u. 10. s^, Terjeszti a Maeyar Posta. Előfizethető a helyi posta hayataloK* Bál éa kézbesítőknél.