Dunántúli Napló, 1960. május (17. évfolyam, 101-127. szám)

1960-05-01 / 101. szám

4 N APLÖ I960. MÄJUS L ! i vasutasok erőtlenül9 önbizalom nélkül játszottak P VSK - Vác 0:0 Köves kemény harcot vívott Pintérrel a vád csapat Jobbösszekö- töjével. Képünkön Köves biztosan szereli a váci játékos támadását. Verseny utca; 1200 néző, vezette: Vadas Gy. PVSK: Bogyal — Bárány, Tamá­si, Köves — Mohácsi, Mező — Kar dos, Homung, Vincze, Kakuszi, Szén tannal. Edző: dr. Vető Károly. Vác: Kohlmann — Jeney, Palás­ti, Czuczor — Neugan, Farkas — Balogh, Andriska, Varga, Pintér, Sebestyén. Edző: Rózsa Győző. Szünet után; ha lehet, a vendégek még szoro­sabb védőfalat vontak kapujuk elé. A PVSK támadólag lépett fel, de nem volt erő a próbálkozások­ban. Szentannait buktatták, á la­pos, veszélyes szabadrúgást hárí­totta a vád védelem. Egy-kót el­lentámadás okozott izgalmat a pécsi szurkolóknál, de a váci tá­madók Is adósak maradtak a he­lyezett lövésekkel. A vád kapus­nak a 16. percben akadt az első védenivalója, Kakuszi lövését há­rította. Tíz percig igen lendülete­sen játszottak a pécsiek, ekkor a gól a levegőben lógott. A 23. nerc­ben viszont Bogyainak akadt két védenivalója, igen szépen hárított. Az utolsó húsz perc a PVSK em­lítésre méltó fölénye jegyében telt el, de képtelenek voltak a helyen­ként 10 emberrel és magabiztosan védekező váciak kapuját bevenni. Ezzel szemben akadt egy-két ellen támadás, amely különösen a 40. percben dermesztette meg a vas­utas szurkolókat. Szerencsére Bogyai most is kitűnő érzékkel nyomta szögletre a labdát. BÍRÁLAT: Nem vártak a szurkolók színvo­nalas játékot a két gondokkal küzdő csapattól, de bíztak a pécsi fiúkban, hogy lendületes, lelkes támadásokkal, férfias játékkal megszerzik a fontos pontokat. Ép­pen a lendület és a kellő lelkese­dés hiánya miatt maradt el első­sorban a várt győzelem. A váciak végig Igen szoros védekezésre rendezkedtek be, legtöbbször csak három csatárt hagytak elől, vi­szont a pécsieknél gyorsabban ját szották át a pálya középső har­madát. Ugyanakkor a PVSK körül méhesen játszott, a fedezetek a csatárok nyakára vitték fel a lab­dát és sokszor előlfeledkeztek. A vasutasok nem váltogatták szár­nyakon támadásaikat, feleslegesen behúzódtak középre, maguk is se­gítették a váciakat a sikeres, tö­mör védekezésben. Jók: Bogyai, Tamási, Kakuszi, illetve Jeney, Czuczor és Andriska, I, z. Amikor megkezdődött a mérkő­zés, a váciak edzője tréfásan meg szólalt: „Kiegyeznénk ebben az eredményben I” A vendégcsapat felállása, már az elején feltűnt. Igen megszervezett védekezése azt mutatta, hogy az egyik pont meg­szerzését tűzték ki célul. A közép- csatárnak beállított Varga végig hátul zavarta a pécsiek támadás­szövését és csak három csatár maradt elől, akik főként a Játék lassítására törekedtek. Az elején lapos adogatásokkal a PVSK har­colt ki fölényt, a sok oldaladoga­tás, labdatartás azonban mindig Időt adott a vendégeknek a fel­zárkózásra. Ritkán vállalkoztak lövésre a pécsi csatárok, ezek Is pontatla­nok voltak. Előbb Kakuszi majd Vincze lőtt mellé. Félóra elteltével esett a Já­ték irama és a színvonal is elég sok kívánnivalót hagyott maga után. Többet pattogott a váci tér­félen a labda, de a körülményes PVSK-csatárok a döntő pillanat­on lassúnak bizonyultak, így a vendégek legtöbbször már a 16- osuk előtt megállították a pécsi tá madásokat. Lövés Jóformán nem szállt a kapuk felé, egyedül Mohá­csi próbálkozott; de csúnyán fölé- durrantott; Jelentős lépést tett a bennmaradásért a P. Vasas Pécsi Vasas—Kiskunhalasi Dózsa 1:0 (1:0) NB m. mérkőzés: BTC edző pá­lya, 100 néző, vezette Mecseki. P. Vasas: Szili — Egervári, Becsei, Berki — Rákóczi Somogyvári — Turbéki, Stelzammer, Szopka An­gyal, Danajka, — Edző: Bárdost László. Kiskunhalasi Dózsa: Nagy — Ré­pás!, Molnár, Szedeli — Szabó, Csótt — Király, Szekeres, Kucsera Ungi Puskás, Edző: Folcz Tóbiás. Az első félidőben enyhe hátszél­től támogatva a vasas kap előbb lábra. Néhány formás támadást Jól időzitett közbelépésekkel akaszt meg a vendégcsapat vé­delme. A 13. percben Danajka gólt lő az ellenfél hálójába. A gól után élénkebbé válik a játék, a kiskunhalasiak is többet támadnak Mindkét csapat előtt adódik gól­szerzési lehetőség, azonban a csa­tárok rendre hibáznak. A második félidőben lg a vasa­sok kaptak előbb lábra. A 6. perc­ben Angyal nagy bombáját a kis­kunhalasiak kapuvédője csak bra­vúrral tudja kiütni. Negyedóra el­telte után inkább a vendégcsapat a kezdeményező, azonban a pécsi védők jól állanak a lábukon. Mind keményebbé válik a játék, mind­két részről sok a szabálytalanság. Ot perccel a befejezés előtt An­gyalt csúnyán lerúgták. A Vasas megérdemelten szerez1 te a számára rendkívül szükséges két pontot. Góllövő Danajka. Jók: Becsei, Rákóczi, Szopka és Danaj­ka, illetve Nagy. Molnár, Csóti. A játékvezető erélytelenül vezet­te a mérkőzést; Kbart Ferenc A Megyei Labdarúgó Szövetség felhívja valamennyi pécsi sport­kört május 2-án, hétfőn 17 órára rövid megbeszélésre küldjön meg­bízottat a szövetségbe; Ismerjük-e Baranyát? Fenti címmel rejtvénysorozatot Indítunk; amelynek keretében megismerkedhetünk megyénk, vá­rosunk természeti földrajzával, történelmével, néprajzával, gazda­ságával, irodalmával, művészeté­vel. műemlékeivel, stb. Tegyük szivünkre kezünket és valljuk meg őszintén, hogy — bár itt élünk, dolgozunk, építünk — nem Ismerjük eléggé közvetlen kömye­VIZSZINTES: 1. A Keleti-Mecsek előterében lévő és gránitból álló kristályos alaphegység neve. 13. A pliocén és pleisztocén kor mellett ez a kor Is határozza meg a bara­nyai táj mai formáját. 14. Az ame­rikaiaknak ez a mindenük, (név­elővel). 16. Szaki — keverve. 17. Lapunk rajzolójának neve. 19. Mezőgazdasági gép. 20. A Földközi tenger legtagoltabb beltengere. 22. Este — olaszul. 23. Ha jó, akkor örül neki a szerkesztő. 25. A Me­csek legnyugatibb fedőhegységl Részlete Kaposvár és Szigetvár kő­zetünket; A szocializmus építésé­nek egyik fontos eszköze a dolgo­zók minél magasabbfokú kultú- ráltsága. A kultúrához pedig hoz­zátartozik az is, hogy az ember elsősorban saját „szűkebb hazá­ját” ismerje meg minden tekintet­ben. Fogadják e szórakoztató-ok­tató célzatú rejtvényeket olyan Jó szívvel, amilyennel mi nyújtjuk át kedves olvasóinknak. zött. 27. Nomen est. .. (,,A név már előjel”). 28. Ilyen növény pl. a spárga. 31. Hála — keverve. 32. S. Y. 33. Mértékegység. 34. Szemé­lyes névmás. 35. Vajon táplálko­zik? 38. A honvédség első győzel­mének színhelye 1848-ban. 41. Pi­ros — németül. 42. Ki . . . borja? (Szólásmondás). 44. Balatoni csa­torna. 45. Megbízott (röv.). 46. ... dazumal (..hajdanában”). 48. Szén- bányászatáról ismert hely. 51. S. L. 52. Megállapítja az árát. 54. Férfinév. 56. Golyós-sport. 58. A költészet egyik Jelzője. «0, ólad — angolul. 61; Faféleség. 62. Európai nemzet. 64. Nem egyenes. 66. Bör- csöny fele. 68. Hangszer. 70. Az állatgondozó teszi. 72. A Mecsek hegység egyik főrésze, FÜGGŐLEGES: 1. Portugál gyár mat Indiában. 2. Ámulatba ejt. 3. Szentgyörgyi Cecilia férje, aki Galambócznál megmentette a ki­rályt. 4. Pest megyei község. „La- kodalmas”-át az Állami Népi Együttes sokszor adta elő. 6. Visz- sza: kötőszó. 6. Vissza: vég — an­golul. 7. Némelyik sütemény kel­léke. 8. Névelő (ók. föl.). 9. Ilyen víz a pálinka — az indiánok sze­rint. 10. Sportfelszerelés. 11. Isko­latípus. 12. Idegen összetételekben — föld. 13. Melegvizü közismert idegen kifejezéssel. Ilyen víz pl. a harkányi forrás. (Zárt betűk: D. T. L). 15. Vasérctartalmú vulká­nikus kőzet. (Zárt betűk: A. I. I.) a Keleti-Mecsekben. 18. Ulti-be­mondás. 21. Bíráló — másképpen. 22. Hűsítő ital. 24. Egy híján ezer — Rómában. 26. I. A. 29. Római hatos. 30. A mélybe. 36. Hires be­tyár volt. 37. Uralaltáji nomád nép Letelepedésüket TV. Béla rendelte el 1279-ben. 39. Kártyalap. 40. Hu­szita vezér. 42. A KSvesd-hegyen található vulkanikus kőzet. 43. Foncsor. 46. Anya becézve és név­elővel. 47. Hamis. 50. Magaslat (612 m.) névelővel a vízsz. 72-ben. 53. Nemesfém. 55. Tudniillik (röv.). 57. Szabad-e neki enni? 49. Határ­rag. 61. Hangtalanul Jár. 63. Or­szágos Gazdasági Akadémia. 65. Északi pénz. 67. Megszólítás. 69. U. a. mint függ. 55. 7L EEEEE. dr. A. L. A rejtvényben az o, 6, illetve ö és ő között nem teszünk különb­séget. Beküldendők: vízsz. 1, 13, 25, 72, függ. 13, 15, 42. és 60. sorok, meg­fejtései legkésőbb május 14-ig. Borítékra ráírandó: „Rejtvény”. * Április M. számunkban közölt keresztrejtvény helyes megfejtése: Vízszintes: 6 és függőleges: 38: „Fogadd hűn e csekélységet, mint szívből eredt emléket”. Vízszínt. 30: „Pászkasütés”. Függ. 4: „Locsolás”. Függ. 11. „Himestojás”. Függ. 18: .Napéjegyenlőség”. Helyes megfejtőink közül könyv jutalmat nyertek: Farkas Ferenc, Pécs, Rákóczi út 28, Marozin Gusztávné, Pécsbánya 6., Geszte­nyés u. 40. A Jutalmakat postán elküldjük. Május 1 kupaverseny Nyolc csapat részvételével bo­nyolódott le Pécsbányatelepen a tekézők május 1. tiszteletére ren­dezett kupaversenye. A szép ver­seny eredményességét nagymérték ben hátráltatta a pécsbányatelepi pálya gyenge állapota. A szép küz­delem csak a versenyzők részéről volt hibátlan, a Szövetség sajnos megfeledkezett abbéli kötelességé­ről, hogy a versenyt megnyissa és az ünnepélyes díjkiosztást, a kupa átadását elvégezze. így e feladat Lenk Gyulára hárult, ki egyébként a versenyek vezetőjeként szerepelt Eredmények: csapatban 1. Pécsi Szikra 348. 2. BTC 314, 3. Közle­kedés 297 fával. Egyéni értékelés alapján: 1 Gyi- mesi Jenő (PVSK) 81 pont, 2. Sza- lontai (Szikra) 78, 3. Gyenes (Szik­ra) 77, ponttal. Pontozás alapján a csapatverseny végeredménye: 1. Pécsi Szikra 230 , 2. Pécsi Bányász ;az elmúlt évi kupavédő) 218, 3. PVSK 217 ponttal. A Pécsi Építők csapata a verse­nyen csupán 9 fővel jelent meg. Ez eredményeiben is megmutatko­zott. Tenisznyitány szemerkélő esőben Huszonhat fehérruhás ember gyűlt össze tegnap délután a Balo- kány ligeti teniszpályákon: és ki­csúfolta a tavaszt! Hiába perme­teztek a rosszindulatú felhők időn­ként hideg, őszies esőcseppeket a piros salakra, a sok sportszerető ember az akadály ellenére is meg­nyitotta a teniszidényt. Egyszerre öt pályán is pattog a labda, s nyomukban sorban fel­fedezhetjük a pécsi teniszélet ki­válóságait. A nők közül Tamósy, Bajtainé, Wébelné játéka tanúsko­dik NB I-es mivoltról, de itt van­nak Laczkó, Káplán meg Benedek is, a város férfilegjobbjai. A je­den mellett a jövő is képviselteti magát, a küzdelmekben őket is fellelhetjük. Holota Ildikó, Barics Marika meg Gabriella, Marton Márta és a fiúk közül a Vörös Meteor-gárda ifjú tagjai, Baritz, Koltai, Gerényi. Még nem képesek meglepetésre, de már napról nap­ra jobb játékkal rukkolnak kL Valamennyl találkozón az esé­lyesek győztek, itt a május 1. tisz­teletére rendezett kétnapos tenisz emlékverseny első részében. Hogy mennyire könnyen, azt a sorsolási táblázatról is azonnal leleshetjük hiszen a Káplán—Benedek találko­zón kívül nem akadt egyetlen há­romjátszmás, szoros küzdelmű mérkőzés sem. A fiatalok még nem tudják küzdelemre késztetni a rutinos felnőtteket. A város tíz legjobb női és tizen­hat férfi teniszezőinek mérkőzés­sorozata ma is folytatódik, amikor az elődöntőkbe és döntőkbe össze­került legjobbak találkozóitól vár­hatunk nívós, izgalmas játékot. A tegnapi nap folyamán nőknél az egyik ágon Bajtainé már a döntőbe verekedte magát, ahol ellenfele a másik ágon előrelátha­tólag továbbjutó legkiválóbb pécsi versenyző, Tamásy Lia lesz. Egy új női versenyző, Schmidtné be­mutatkozása is jól sikerült. Férfiaknál a ranglista második helyén álló Laczkó már az elő­döntőbe jutott, a többi ágon a to­vábbjutás majd csak ma dől el. Valószínűleg Laczkó—Káplán dön­tőt láthatunk. A férfi páros küz­delmei is megkezdődnek, NB l-es labdarúgó mérkőzések Bp. Honvéd—Ferencváros ' 2:2 (1:0) Népstadion, hatvanezer néző. Ve» 7Ptfp • fiprp. Góllövők: Tichy (2), illetve VI« lezsál és Dalnoki. . Mindkét félidő ben jóiramú mér«# kőzést vívott a két csapat. A Fe­rencváros többet támadott és a helyzetek alapján győzelmet ér-* demelt volna. Csepel—BVSC 0:0 Csepel, ötezer néző. Vezette: Horváth. Mindvégig alacsony színvonalú mérkőzést hozott a találkozó; a szervezetten védekező BVSC meg­érdemelten szerzett egy pontot a tartalékos Csepel ellen. Diósgyőr—MTK 1:0 (0:0). Diósgyőr, 12 000 néző, vezette: Posfai. Góllövő: Papp. Régen látott szép játékot hozott a találkozó. A Diósgyőr idei leg-* jobb teljesítményét nyújtotta. Az NB I. állása A szombaton lejátszott három mérkőzés után az NB I. osztályú labdarúgó-bajnokság állása kö­vetkező: 1. U. Dózsa IS 13 3 2 38:15 29 2. Ferencváros 19 10 6 3 45:24 26 3. Vasas 18 9 5 4 32:22 23 4. Bp. Honvéd 19 9 5 5 45:34 23 5. Tatabánya 18 8 5 5 23:18 21 6. MTK 19 7 6 6 33:26 20 7. Diósgyőr 19 7 4 8 27:24 18 8. Szeged 18 6 5 7 20:26 17 9. Csepel 19 7 3 9 18:26 17 10. BVSC 39 3 8 8 18:30 14 11. Salgótarján 18 3 7 8 21:26 13 12. Szombathely 18 4 5 9 23:34 13 13. Dorog 18 3 7 8 20:36 13 14. Pécs 18 3 5 10 21:43 11 PVSK sportpálya: Pécsi Dózsa—Szombathelyi Haladás NB L bajnoki mérkőzés, 16,30. Előtte: Pécsi Dózsa—Szombathelyi Haladás NB L ifjúsági mérkőzés, 14,45. Megyebajnoki eredmények PEAC—Szigetvári ZMSE 1:1 (1:1) Tüzér utca, 200 néző V. Aknai. A PEAC nem a megszokott, lendü­letes és gólratörő játékát nyújtot­ta. A szigetváriak lelkesen és isi játszottak. Ettől függetlenül ha a PEAC kínálkozó helyzeteit kihasz­nálja, megszerezhette volna a mér­kőzés mindkét pontját. Góllövők: Kresz, illetve Szőlős!. Jók: Györ- kő, Kresz, illetve Fenyvesi, Tolnai, Szöllősi. PVSK n.—Porcelángyár 3d Hd) PVSK pálya, 500 néző. vez. Merk. Sokáig egyenrangú ellenfele volt a listavezetőnek a gyári csapat. Csak a hajrában kerekedett felül a PVSK. Góllövők: Szederkényi, Báli Ilosfai, illetve Deák. Jók: Hernádi, Hámori, Nyári, Dosfai, illetve Deák, Szalontai. Komlói Bányász n.—Pécsi Postás 4:1 (2:1) Postás pálya, vezette: Sabac. Góiratörőbb és kulturáltabb játéké val ilyen arányban is megérdemel­ten nyert a Bányász utánpótlása. Góllövök: Rózsa 3. Molnár n., il­letve Kékedi. Jók: Balázs, Rózsa, Boda Nagy, illetve Torok, Kékedi, Schrer. Megyei kézilabda-bajnokság Pécsi Építők—Pedagógiai Főis­kola 7:1 (4:1), női. Góldobóit: Sza­bó 2, Halasi 3, Hári, Mezei 1—1, illetve Reiner 1. A sok helyzetet kihagyó építők ilyen arányban is megérdemelten győztek. Pécsi Bányász—Pedagógiai Főis­kola 34:5 (17:4), férfi. Góldobók: Sudár 6, Vágner 9, dr. Dombi 3, Jánosi 5, Barlai 4, Szabó, Mosonyi, Wéber 2—2, Tornyos 1, illetve Bán­ki 3, Péter 2. A kiváló erőből álló bányászcsapat fölényes győzelmet aratott a Pedagógiai Főiskola csa­pata éllen. PEAC—Dózsa 3:3 (2:2) nőt Az első percekben a PEAC két gólos vezetésre tett szert, a fokozatosan játékba lendülő Dózsa azonban szünet után még a vezetést is meg­szerezte. A PEAC 3:3-n ál büntetőt hibázott. PEAC—Dózsa IL Ildi (7:4) férfi. Az egyetemisták a mérkőzés nagy­INB Il-es eredmények A szombaton lejátszott NB n. osztályú labdarúgó bajnoki mér­kőzések eredményei: Székesfehérvár—SzáJtttók Itt Láng—Budai Szpartakusz KL PVSK—Vác Od) Budafok—Zalaegerszeg M Kaposvár—Győr 2d EVTK—Sztálin város Itt A Csehszlovák olimpiai esapat győzött az osztrákok ellen Szombaton délután Usti on El­be-n játszották le a labdarúgó olimpiai selejtezők európai 7. cso­portjának utolsó mérkőzését Cseh­szlovákia és Ausztria között. A ta­lálkozó a csehszlovákok 2:1 (2:0!) arányú győzelmével végződött. Góllövők: Kadraba, illetve Sko- cik (11-esből). Az európai L csoport végered­ménye: 1. Magyarország 4 « -------KüS 8 2. Csehszlovákia 4 1 1 2 4:5 3 3. Ausztria «-5» t 8 2:8 1 részében vezettek, de a jobb erő. ben lévő és lelkesebb Dózsa csa­pata megérdemelten szerezte meg az egyik pontot. Leöwey Gimnázium—Sellye 6;l (3:1), női. A sellyei csapat szerez­te meg a vezetést, a Leöwey csak nehezen egyenlített. Körülményes, nehézkes játék után győzött a technikailag érettebb pécsi csapat, Góldobók: Somfai 2. Plávity, VöW gyesi, Bárdos, Kodolányi l—i, il­letve Marosi L Vj versenyzővel gyarapodott a pé­csi teniszélet. Schmidtné szekszárd- ról jött. ElsO versenyén jó játék­kal mutatkozott be. Kézilabda NB II. Vásárolt árait rádiót, kályhát, bú­tort, mosógépet és minden egyéb árui j gyorsan és pontosan ■ KILOMÉTEREN­KÉNT 4,— FT-ÉRT í elszállítja a tehertaxi ; Telefon: 20—69 Nagyobb mennyiségű j árut. építési anyagot ■ akar szállítani gyor- j san? 20 q-ig KILOMÉTEREN­KÉNT 8,— FT-ÉRT i elfuvarozza a tehertaxi^ Telefon: 20—69 667 PÉCSI BÁNYÁSZ—ELEKTROMOS 6:6 (3:4). Változatos küzdelemben döntet­len eredmény született. Az első félidőben az Elektromos, a máso­dik félidőben a Bányász lányok játszottak Jobban, de helyzeteiket nem tudták megfelelően kihasz­nálni. Az eredmény megfelel a já­ték képének. Góldobók: Szityáné 3, Milkovics 2, Szmolkáné és Bor. A második félidőben Bor Irént a játékvezető kiállította. ISZ-eV, állami gazdaságok tigyelmébe! U 28-as traktorra készült, teljésen új, használatlan kompresszor összes tartozé­kaival és 1 db új 1125x24”- es méretű hátsó gumiab- roncsköpeny és tömlő eladó a Baranya megyei Fűszer és Édességkereskedelmi Vállalatnál, Pécs, Kossuth Lajos u. 21. sz. alatt.