Dunántúli Napló, 1958. szeptember (15. évfolyam, 206-230. szám)

1958-09-16 / 218. szám

6 NAPLÓ 1966. ÄZKPnJRf BÉR 16 SPORT HÍREK, eWméít^ A 12 lalálatos totószelvény: 2, 2, 1, 1. 2, 1, x, 2, x, l, 1, x. . * A magyar labdarúgóit négy csa­pattal mérkőztek meg a lengyelek­kel. Az A-válogatottak találkozóját Magyarország 3:1 arányban nyerte. A B-csapatok küzdelme 2:0 ará­nyú lengyel győzelmet hozott. A két ország utánpótlás-válogatottjá­nak mérkőzésén 6:2 volt az ered­mény a magyar csapat javára. Az Hiúságiak mérkőzése 1:1 arányú döntetlent hozott. A magyar csa­patban játszott a PVSK játékosa Köves Is. * Bolognában öt nemzet részvéte­lével vasárnap este kezdődtek meg a kosárlabda. Mairano Kupa mér­kőzései. A kupa küzdelmein részt vesz a magyar válogatott is, mely­ben szerepel a PVSK fiatal játéko­sa: Bana Valér is. * A PVSK kosárlabdázói Baján vendégszerepeitek. Az Építőkkel játszottak barátságos mérkőzést. A PVSK női csapata 68:43 arányú győzelmet aratott bajai ellenfelé­vel szemben, a férfi csapatok mér­kőzésein a válogatott Bana nélkül a bécsiek vereséget szenvedtek. — További barátságos kosárlabda­mérkőzések: Postás—Szigetvár 114:43. férfi mérkőzés, PVSK—Szi­getvár 59:29, női ifjúsági mérkőzés. * > A röplabda NB n-ért Budapes­ten a Kelenföldi Vasassal mérkő­zött a Pécsi Dózsa. A két csapat találkozóját a pestiek nyerték 3:1 arányban. A Dózsa-rőplabdázók tartalékos csapattal idényeleji for­mát mutattak. * A dél-dunántúli terület gyorsa­sági motorkerékpár-bajnokság leg­utóbbi fordulójának versenyét Szekszárd mellett tartották. Több pécsi motoros Is elindult: A 125-ös sorozatgépek futamában a pécsi Csirke győzött, míg a 125-ös sport­gépek versenyét a pécsi Bencze nyerte. A Pécsi Dóssá bistosan győzött a Komlói Bányáss ellen A PVSK Sztálinvárosban vereséget szenvedett Az NB n. nyugati csoportjában vasárnap játszották le a nagy érdeklődéssel várt Dózsa—Komlói Bányász találkozót. A mérkőzést a pécsiek biztosan nyerték. A PVSK, mint várható volt, tartalékos összeállításában verenget szenvedett Sztálinvárosban. Eredmények: Budafok—Oroszlány 1:0, Székesfe­hérvári Vasas—Száll^Hc 1:1, Dél-budai Spartacus—Kaposvári Kinizsi I», Zalaegerszeg—Vác 2:2, Moson­magyaróvár—láng űlpgyár 3:1. Pécsi Dózsa—Komlói Bányász 3:0 (OK)) Tüzér utca, 8000 nézd, vezette: Nagy. Pécsi Dózsa: Danka — Farkas: Kocsis, Hegyi — Lovig, Kresz — Kamondi, Csupák, Opova, Kaku- szi. Kovács. Komlói Bányász: Krausz — Ka­nizsai, Komlói, Mestyán — Kohl- mann, Balázs — Korom, Czlrákl, Perényi, Molnár I., Kiss. Lendületes Dózsa-támadások ve­zették be a mérkőzést. Opova azonban kétszer is hibázott jó helyzetben a komlóiak kapuja előtt. A pécsiek továbbra is ke­zükben tartották a játék Irányítá­sát, s később teljesen beszorítot­ták ellenfelüket. A bányász csapat erejéből csak szórványos támadá­sokra tellett. Ezek azonban nem lelentettek igazán veszélyt a Dó­zsa kapujára. A 42. percben Opova remek fejese kapott nagy tapsot. Szünet után nem sokáig kellett várni a kék-sárgák vezető góljára. A 48. percben Kamondi beadása átkerült a túlsó oldalra. Kovács elé, aki kapura lőtt. A labda Krauszről kipattant és Opova köz­vetlen közelről a hálóba továbbí­totta, 1:0. Élénk iramban folytató­dott tovább a mérkőzés. A 65. perc­ben újabb gólt lőtt a pécsi csa­pat: Opova Kakuszihoz Játszott, aki a hálóba vágta a labdát. 2:0. Most a komlóiak is veszélyeztettek. A pécsi védelem időnként kiha­gyott. A kínálkozó helyzeteket azonban a vendégek nem tudták kihasználni. A mérkőzés végered- második félidőben hamar eldőlt a ményét a 87. percben Opova állí­totta be, 3:0, Jók: Farkas, Kovács, Opova, Lovig, illetve Cziráki és Mesgyán; Sztálin városi Vasas—PVSK 3:0 (1:0) Sztálinváros, 2900 néző, vezette: Hegyi. Sztálinvárosi Vasas: Lennert — Takács, Palicskó, Farsang — Li­geti, Krasznai — Török, Kőhalmi, Fejes, Lovász, Hegedűs, PVSK: Hámori I. — Lendvai, Mo­hácsi, Szegedi — Freppán, Laczkó — Nyári, Göncz, Vincze, Vigh, Sze­derkényi. Két ellentétes félidőből állott a mérkőzés. A PVSK kapott Jobban lábra és az első félidőben többet is támadott, mint ellenfele. Helyze­tek is akadtak, de ezeket Göncz és Szederkényi nem tudta kihasz­nálni. A 41. percben egy ellentá­mérkőzés sorsa. A 47. és a 49. percben Hámori hibájából két gyors gólt értek el Fejes, illetve Lovász lövéséből a eztálinvárosiak. A PVSK-t ez szemmelláthatóan le­törte és már a mérkőzés hátralé­vő részében nemigen vezettek gólt Ígérő támadást csatárai. Jók: Ta­kács, Palicskó, Fejes, Lovász, il­letve Mohácsi, Laczkó és Göncz. AZ NB II. 1. Pécsi DózSa allasa 3 3-------­9: 1 6 2. Db. Spartacus 3 2 1 — 3:1 5 3. Oroszlány 3 2 — 1 7:2 4 4. Vác 3 1 2 — 5:3 4 5. Szállítók 3 1 2 — 6:5 4 6. M.-magyaróvár 3 2 — 1 5:5 4 7. Komló 3 2 — 1 6:7 4 8. Cs. Autó 3 1 1 1 5:5 3 9. Sztálinváros 3 1 — 2 4:4 2 10. Budafok 3 1 — 2 6:7 2 11. KISTEXT 3 1 — 2 4:5 2 12. Székesfehérv. 3 — 2 1 3:4 2 13. Zalaeg. TE 3 — 2 1 3:5 2 14. Láng-gépgyár 3 1 — 2 3:6 2 15. Pécsi VSK 3 — 1 2 4:8 1 16. Kaposvár 3 — X 2 1:6 1 Mérkőzések a kézilabda-bair>okságért y& flel ■InIMIiik ? A Magyar Rádió PÉCSI ADÓJÁNAK 1958. szeptember 16-1, keddi műsora a 223,8 méteres középhullámon 16.30: Szerb—h orv át. nyelvű műsor. Hírek és tudósítások. — Tambu- razene. — őszi mezőkön. Riport mocskáról. — Időszerű mezőgaz­dasági teendőkről. — Közkedvelt népdalok, népi táncok. 17.00: Német nyelvű műsor. Dunajevszkij-melódiák. — Pár­beszéd. — Slang verse. — A maj- si vajüzemben. Riport. — Gazda­tanácsadó: a tokaji szamorodni és a kecskeméti barackpálinka. Dessaui fúvószene. 17.30: Magyar nyelvű műsor. Szív küldi szívnek szívesen. 17.50: Tudomány és az élet. Az őszi Mecsek. 17.55: Muzsikáló Dunántúl. Hangos zenei újság. 18.10: Dél-dunántúli híradó. 18.25: Dupla vagy semmi? Hangké­pek a vasárnapi nyilvános vi­dám, zenés fejtörőről. 19.00: Műsorzárás: A Magyar Posta pécsi ultra-rovtdhullAmu kísérleti adója a 88,6 megacikluson 17.00: Ipari adás. 17.30: Azonos a Magyar Rádió pé­csi adójának műsorával. 19.00—20.00: íj Tánczene. H. Ope­rettekből; Megvette már lottószelvényét? Komlói Bányász—Diósgyőri Va­sas 12:7 (9:4). NB I. férfi mérkő­zés, Komló. Nagy küzdelmet ví­vott a két csapat. Az első félidő­ben a komlóiak kitűnően játszót­Döntetlent hozott az ÍVD III. rangadója PÉCSI VASAS—PÉCSI BÁNYÁSZ 0:0 Bőrgyár pálya, 1000 néző; ve­zette : Páldd, Pécsi Vasas: SzodeB — Eger­vári, Becsei, Berki, — Szommer, Halasi — Somogyvári. Stelzam- mer, Rákóczi, Danajka, Karácso­nyi. .Pécsi Bányász: Kovács — Sértő, Vamoe, Szóiké — Varga, Hudecz, Czukor, Pintér, Kása; Keszüer; Gyuzkó, Nagy érdeklődést keltett az NB 111. rangadója. A Bányász csapat föléinyéved indult a mérkőzés, Vámos, majd Keszler szabadrúgá­sai jelentettek veszélyt a Vasas kapujára. A Vasas védekezésre rendezkedett be. Rákóczit teljesen hátravonták. A Bányász támadó- sora a lapos oldalpasszokat eről­tette és így nem tudták széthúzni a tömörülő Vasas védelmet. Időn­ként a Vasas három előretört csa­tára. főleg SteOzammer lendületes ellentámadásokat vezetett. Szünet után ellaposodott a játék, mind­két csapat visszaesett. A védelmek biztosan verték vissza a csatárok tervszerűtlen próbálkozásait. A Vasasból Becsei és Rákóczi Játé­ka emelkedett ki, de Stelzammer is dicséretet érdemel. A bányász csapat védelmével nem volt baj. Vámos, Sértő és Szőke is jól Ját- »zott. Elöl azonban csak Czukor játéka érdemel említést, Pécsi BTC—S tanon tornyai BTC 1:1 (0:0). Simontomya, 900 néző, vezette: Juhász II. Jó játékve­zetés mellett erős iramú, küzdel­mes mérkőzést vívtak a bőrös csapatok. A játék legnagyobb rész­ben a pálya közepén folyt és a gyengébb csatársorok a kapura nem igen voltak veszélyesek. A vezetést a pécsi Krausz szerezte meg, amelyet a 6imontomyaiak Pados révén egyenlítettek ki. Az eredmény megfelel az erőviszo­nyoknak. Bonyliád—Bálink*! Bányász 1:0 (1:0). Bonyliád, 1000 néző. vezet­te: Lendvai. A pécsi Lendvai igen jó Játékvezetése mellett az első félidőben a bonyhádiak, a másodikban pedig a vendégek voltak fölényben. A bányászok ekkor több helyzetet hagytak ki és helyzeteik alapján a döntetlen igazságosabb lett vote», A gólt íUáding rúgta. Bajai Bácska—Bázakerettyel Bá­nyász. 2:0 (1:0). Baja, 2000 néző, vezette: Papp. A bajaiak már ja­vuló játékot mutattak. A sérül­tek — a két Ihos kivételével — már játszottak. Az igen szép mérkőzésen a bázakerettyeiek jó taktikával és kitünően védő Lax kapusukkal megakadályozták a nagyobb arányú vereségüket. A bal&dak fölényét mutatja a 17:2-es szögletarány. Jók: Albert (a me­zőny legjobbja). Petresevies. Hor­váth. Illetve Lax Horváth L.; De­zső J. Rajai Építők—Szekszárdi SC 3:1 (2:11. Szekszárd, 1000 néző. vezette Varga. Az 5. percben Rápdty II. *5 méteres jól eltalált bombája a szekszárdi kapu felső sarkában köt lel. (1:0). A bajalak továbbra te irányit>ak a játékot és a If percben újabb Rá pity n, góllal már 2:0-ra növelik előnyüket. Kez­deményezésük a félidő végéig tart, ennek ellenére Májnál révén vá­ratlanul a szekszárdiaknak sike­rül szépíteniük, a félidő befejezése előtt. A H. félidő első negyed­órája a hazaiaké, azonban egyen- liteniök nem sikerül, amikor pe­dig a 70. percben Paflancsek fe­jesgóljával 3:l-re növeli az előnyt, a mérkőzés sorsa véglegesen el­dőlt. A két volt NB Il-es csapat küzdelméből, a lényegesen gyor­sabb, keményebb és jobb labda­rúgást játszó bajaáak kerültek ki megérdemelten győztesen. Ötletes Játékuk ellen a szekszárdiaknak sokszor neon volt ellenszerük. Kaposvári MTE—Nagyatádi Ki­nizsi 6:1 (2:1). Nagyatád, 800 néző, vezette: Horváth. A nap leg­nagyobb meglepetésének számit a hazaiak ilyen nagyarányú veresé­ge. A n, félidőben, amikor 3:l-re vezettek a kaposváriak, Nagyatád feladta a küzdelmet. Góllövők: Zsoldos (3), Jutási, Szili, Tisza- gáti, illetve Kamdasai. Jók: Pam- mer, Jutási, Zsoldos, illetve Szabó, Dénes és Szálast, Dombóvári Vasutas SE—Nagy­kanizsai Bányász 0:0. Dombóvár: 800 néző, vezette: Sólymos. Rend­kívül alaasony színvonalú, unal­mas mérkőzést vívott a két csa­pat, amelyet még tetézett a gyen­gébb Játékvezetés is. A tehetetlen csatánsorok mindkét részről szá­mos ordító gólhelyzetet kihagytak. Az eredmény igazságos: Székesfehérvári MÁV Előre—Bács­almás 7:1 (3:1). Székesfehérvár, 1500 néző, vezette: Barta. A mér­kőzés elején kiegyenlített volt a küzdelem, közel egy félóráig gól nem is esett. A 28.. majd a 30. percben azonban Szilasl két gól­jával gyors vezetéshez jutnak a hazaiak. Bácsalmás azonban Süke góljával a 35. percben 2:l-re ala­kítja az eredményt. Mindjobban kidomborodik a hazaiak nagyobb tudása, növelik az iramot és a 38. percben Bognár, majd a 37. és a 64. percben Horváth két góljával már 5:l-re vezetnek, sőt a mérkő­zés végén Szilasi, Bognár nem várt nagyarányú győzelemhez se­gítik csapatukat. Bácsalmás a sok gól ellenére mindvégig tartó be­csületes, lelkes Játékkal, a nagy gólarányú vereség ellenére nem keltett rossz benyomást Székes- fehérváron. az NB ni. miatta 1: Pécsi Bányász 3 2 1 — 5: l 5 2. SBTC 3 2 1 — 5: 3 5 3. Pécsi Vasas 3 2 1 — 6: 4 5 4. Kaposvár 3 2 — 1 9: 4 4 5. Nagykanizsa 3 1 2 — 4: 2 4 6. Szekszárd 3 2 — 1 7: 4 4 7. Bajai Építők 3 2 — 1 8: 5 4 8. Bajái Bácdka 3 2 — 1 3: 3 4 9. Székesfehérvár 3 1 1 1 9: 4 3 10. Bázakerettye 3 1 1 1 3: 2 3 11. Pécsi BTC 3 1 1 1 5: 5 3 12. Bonyhád 3 1 1 1 l: 3 3 13. Dombóvár 3 — 1 2 2: 6 1 14. Bácsalmás 3 — — 3 4:12 — 15. Balinika 3 — — 3 1:5 — 16. Nagyatád 3 — — 3 2:11 — tak, nemcsak jól védekeztek, de eredményes támadásokat Is vezet­tek. Megérdemelten jutottak 5 gólos vezetéshez. Szünet után a mérkőzés irama csökkent, ekkor a bányászcsapat már csak ered­mény tartására törekedett. A komlóiak góllövől Aradi 5, Papp 4, Sipos. Fekete, Weininger. A mezőny legjobbja: Balázs, fi kom­lóiak kapusa volt. A megyebajnokság során általá­ban az esélyes csapatok szerezték meg a győzelmet. A Pécsi Bá­nyász egészen nagy formában ki­tűnő Játékkal győzte le az Urán SO-t. A Pedagógiai Főiskola— PEAC találkozóból a férfiaknál a főiskolások, a lányoknál az egye­temisták kerültek ki győztesen. A forduló eredményei: Férfi csapatok: Építők—Pécs- szabolesl Bányász 11:8, Pedagógiai Főiskola—PEAC 14:11. Dózsa— Fáklya 29:13. Kinizsi—Traktor 14:14. Pécsi Bányász—Urán SC 23:2, Pedagógiai Főiskola—Gépipa­ri 27:15. Női csapatok: Pécsszabol- csl Bányász—Építők 4:2, PEAC— Pedagógiai Főiskola 13:1, Dózsa— Fáklya 7:2, Pécsi Bányász—Sellye 5:3. SZÍNHÁZ Nemzeti Színház: A Noszty fiú esete Tóth Marival (este 7 órakor) Kamaraszínház: Nebántsvirág (es­te fél 8 órakor) MOZI Park: Sóbálvány (5; 7 és 9 óra­kor) Kossuth: Az országúton (fél 5, fél 7 és fél 9 órakor) Petőfi: Sóbálvány (fél 5, fél 7 és fél 9 órakor) Fekete Gyémánt (Pécsgyárvá­ros): Az utolsó paradicsom (6 és 8 órakor). Csak 16 éven felülieknek! Epitők Kultúrotthona: Elbeszélés az első szerelemről (5 és 7 órakor) Jőszerencsét (Pécsszabolcs): Fe­kete dosszié (6 és 8 órakor) Rákóczi (Mecsekülja): 9-es kór­terem (7 órakor) Május 1. (Vasas 11.): Fájdalom nélkül (7 órakor). Csak 16 éven fe­lülteknek! Kossuth (Mohács): Patkányfogó (6 és 8 órakor). Csak 16 éven fe­lülieknek! Zrínyi (Szigetvár): Gerolsteini kaland (8 órakor) Táncsics (Siklós): Amiről az ut­ca mesél (8 órakor) UJ TÁNCISKOLA kezdődik ma este 7 órakor Pécs város Művelődési Házában (Déry­né utca 18.). Tanit: Fellnemé. Ta­nításra kerülnek az összes divatos táncok. Beiratkozás a helyszínen. * Uj tánciskola ma este 7 órától a KISZ és a Szakszervezetek Doktor Sándor Művelődési Házában (Kos­suth Lajos u. 13.); MODERN TÁNCTANFOLYAM kezdődik szeptember 16-án a TIT rendezésében a Janus Pannonius utca 11. szám alatt (sétatér) „Fia­talok Iskolája” címmel. Tanításra kerülnek az összes új táncok, va­lamint illemtant, esztétikát, etikát tanulnak a fiatalok. Diákoknak a tanfolyam fél 6 órakor, felnőttek­nek fél 8 órakor kezdődik. Tan- folyamvezető: Hermann Ferenc tánctanár. Diákoknak kedvezmé­nyes tandíj. Tanórák: kedd, csü­törtök; ZENEI SZAKKOR A KISZ és a Szakszervezetek Doktor Sándor Művelődési Háza zenei szakkört indít. A szakkörben harmonika-, zongora- és hegedű- oktatás lesz. Jelentkezés és rész­letes felvilágosítás szeptember 20- tg a művelődési ház irodájában. (Kossuth Lajos U: 13.); KIRÁNDULÁS ÖBANYARA Szeptember 21-én, vasárnap Pécs város Művelődési Háza kíilön- autóbusszal kirándulást rendez Ö- bányára. útközben a pécsváradi vár megtekintésével. Indulás reg­gel 8 órakor, visszaérkezés este 7 órakor. Részvételi díj 25 forint. — Jelentkezés szeptember 18-án délig a művelődést ház Irodájában (Dé­ryné utca 18.) a részvételi díj be­fizetésével: A megyei I. osztály mérkőzései Postás—Szászvári Bányász 3:0 (0:0). Pécs, Postás-pálya, 150 néző, vezette: Budán. Kitűnő játékot és kemény küzdelmet hozott az első félidő. A postások tartják igen jó formájukat és méltán tanyáznak a bajnoki tabella élén. A második félidőben az addig szintén Jól ját­szó szászváriak nem bírták az iramot. A Postás König (2) és Schreer góljaival megérdemelten és biztosan győzött. A szászvá­riak elvesztették fejüket, sport­szerűtlenségre ragadtatták magu­kat és emiatt Katonát és Törőt kiállították. Pécsi Porcelángyár—Mohácsi TE 1:1 (1:0). Pécs, Porcelángyár-pá­lya, 300 néző, vezette: Völgyi. An­nak ellenére, hogy az első félidő­ben a mohácsiak voltak a jobbak, Sabac góljával a pécsiek szerez­Pécsiek a 200 kilométeres országúti kerékpáros-bajnokságon Vasárnap a gödöllői országúton rendezték meg Magyarország 1958. évi 200 kilométeres országúti ke­rékpáros bajnokságát. A verse­nyen Pécs csapatát Spán, Horváth és Mahó alkotta. Dévai váratla­nul megbetegedett és így nem tu­dott elindulni. Az igen erős me­zőnyben a fiatal pécsi kerékpáro­sok megállták helyüket. A Mátra emelkedőin az élmezőnybe haj­tottak, később azonban Mátrahá­za után az igen rossz minőségű makadám úton egymás után de- fektet szenvedtek. Először Hor­váth, majd Mahó és pár kilomé­ter után Spán esett ki így a ver­senyből. Végül is Spán a 17., Ma­hó a 21., Horváth pedig a 22. he­lyen végzett. A versenyen ötve- nen indultak és azt a budapesti vasutasok versenyzője, Horváth nyerte. A mellékszámokban a vaskere­kes serdülők futamában Kozma (PVSK) 58 induló közül a máso­dik helyen végzett. A verseny- kerekes serdülőknél Dévai András a 7. helyet szerezte meg. Sportiskola lesz Pécsett? A z elmúlt években a pécsi é* általános és középiskolás tanulók közül mind többen kap­tak kedvet a sportolásra, meg­növekedett a sportoló fiatalok száma, emelkedett az iskolai sport szinvonala Is. Mi uolt en­nek az oka? Az eredmények el­sősorban az iskolák testnevelő tanárainak köszönhetők, de a művelődési osztály és a TST ál­tal kiirt és rendszeresen meg­tartott versenyek és bajnoksá­gok is hozzájárultak a fejlődés­hez. Ahogy növekedett a sportoló tanulók száma, úgy emelkedett a városban működő szakszerve­zeti és hivatalos sportkörök szakosztályaiban sportoló általá­nos és középiskolás tanulók szá­ma is. Sok tanuló az iskolán kí­vül találta meg sportigényének kielégítését olyan szakosztá­lyokban, melyeknek színvonala magasabb és a munka is rend­szeresebb. Nem vitás, hogy ez a tanuló sportbeli képességeinek növekedését eredményezte. De voltak ennek káros oldalai is, a tanulók edzésük alkalmával a felnőttekkel közösen végezték gyakorlataikat, ami nem. vette figyelembe a tanulók életkori sajátosságait, túledzést eredmé­nyezett és így a sport az egész­ségfejlesztés helyett az egészség romlásához vezetett. csak további á tanuló kikerülve az iskola lég­köréből, nehezebben fegyelmez­hető, de a felnőttekkel együtt sportoló tanulók erkölcsi és po­litikai szempontból Is sokszor kedvezőtlen hatás alá kerülnek. Es ez csak megnehezíti az isko­lai oktató-nevelő munkát. Igen sok példa volt arra. hogy gyenge tanulmányi eredményt elért tanulók eltiltás ellenére is látogatták az edzéseket. így az iskola fegyelmező tekintélye és az egységes nevelői eljárás is csorbát szenved. Mindezek figye­lembevételével a művelődés­ügyi osztály és a TST kívánatos­nak tartaná Pécsett általános és középiskolai sportiskola felállí­tását. A sportiskola volna hivat­va az iskolák legjobbjait szak­osztályokba tömöríteni, ahol pe­dagógus edzők vezetésével elé­gíthetnék ki sportig énvüket az iskola kereteit és színvonalát túlnőtt tanulók. Mt z a megoldás nem Uj. hi- szén Budapesten, Szegeden és az ország még főbb városá­ban is beváltak a sportiskolák, és az Iskolai testnevelési sprrt fejlődését hozták. De megtalál­juk a sportiskolákat a Szovjet­unióban és Lengyelországban is, ahol ugyancsak eredményesen dolgoznak. Ezért terjesztette a városi ta­nács végrehajtó bizottsága elé a művelődési osztály a testneve­lési sporttanócs, a megyei diák­sporttanáccsal egyetértésben a pécsi általános és középiskolát sportiskola felállításának tervét. A sportiskola célja a testneve­lés és a sport segítségével kine­velni az új szellemű szocialista sportolókat, egyes sportágakban biztosítani szervezett keretek között pedagógus vezetés és or­vosi felügyelet mellett a verseny- sportot, a sportoktatás helyes módszerével hozzájárulni a ma­gyar sport utánpótlásának ne­veléséhez. A sportiskola mint önálló sportkör gyakorolná mindazon jogokat, melyek a társadalmi és tömegszervezeteket megilletik, legfelsőbb irányító szerve a Diák Sport Központ. A sportis­kola felügyeletét, szakmai ellen­őrzését a Megyei Diák Sport­tanács és a Pécs Városi TST látná el, míg gazdasági és álta­lános politikai ellenőrzés a vá­rosi tanács pénzügyi, illetve mű­velődési osztály feladata lenne. A sportiskola vezető szerve az intéző bizottság, mely az elnök­ből, az elnökhelyettesből, a vá­rosi pártbiibttság.' az ifjúsági sportbizottság, a művelődési osz­tály képviselőjéből, a TST elnö­kéből. a sportiskola titkárából, gazdasági vezetőjéből és sport­orvosából állna Az általános iskolásaknál atlé­tika, torna, kézilabda, úszó- ás labdarúgó-szakosztály működne, mig a középiskolásoknál atléti­ka, torna, kosárlabda-szakosz­tályt szerveznének. Közel 500 sportolót kívánnak foglalkoztat­ni a különböző szakosztályok­ban. A sportiskola tagjai a város területén működő Iskolák tanu­lóiból kerülnének ki. A felvétel­hez azonban legalább közepes tanulmányi eredmény, jó test­nevelést osztályzat, az iskolai vagy testnevelő tanár, az úttörö vezető, illetve KISZ-titkár javas­lata szükséges. A sportiskola fenntartásához ebben az évben költségvetés sze­rint 55 000 forintra lenne szük­ség. A diáksport központ 25 000 forint támogatást bocsátott a pécsi sportiskola rendelkezésére. A működtetéshez szükséges to- tábbi 30 ooo forintot a művelődési osztály a városi tanács végre­hajtó bizottságától kéri. Az 1959. naptári évben a szakosztályok fenntartásához 225 ooo forintra lesz szükség. Ezen összeg első pillanatban nagynak látszikt de ha azt nézzük, hogy közel 500 fiatal rendszeres sportolása lesz így biztosítva, akkor megéri az összeg befektetését. A városi tanács végrehajtó ** bizottsága remélhetőleg magáévá teszi a javaslatot, a ta­nuló ifjúság sportját előmozdító kezdeményezést és biztosítja a szükséges anyagi feltétttékét. ték meg a vezetést Vida beadásá­ból. A jóiramú mérkőzésen, a já­ték második részében azután a mohácsiaknál Kővári góljával si­került kiegyenlíteniük. Igazságos eredmény. *>•■ Pécsszabolcsi Bányász—Pécsi Traktor 3:0 (0:0). Pécsszabolcs. 300 néző, vezette: Perlési. Az el­ső félidőben egyenrangú ellenfe­lek küzdelme. A játék második részében azonban kondícióbelileg is kidomborodott a bányászok fö­lénye és ez az eredményben is megmutatkozott. A gólokat Kis- borbás, Bérezés és Fábiánfi lőtte. Pécsi Egyetemi AC—Pécsvárad. 5:2 (2:0), Pécsvárad, 300 néző, ve­zette: Rajnai. Jóiramú mérkőzé­sen, jobb csatárjátékával megér­demelt győzelmet arattak az egye­temisták. A játékvezető kitűnően vezette a mérkőzést. Góllövők: Györkő 3, Forró, dr. Gavri (tizen­egyesből), Illetve Kófiás, Röszler. Villányi Traktor-Hidasi Bá­nyász 3:3 (2:2), Villány, 300 néző, vezette: Kulcsár. Változatos küz­delem a mérkőzés inkább a ha­zaiaknak állott. Ezt bizonyítja, hogy a vendégek két alkalommal Is félidőben és mérkőzés végén — csak az utolsó percben egyenlí­tettek. Góllövők: Kecskés, Dobi. Nlchtetr, Illetve Burzai, Toszen- berger, Nagy. Vasas & Bányász—Sellyéi Spar- takusz 3:1 (1:1). Sellye, 400 néző, vezette: Szegfű. A lelkesebb bá­nyászok megérdemelten vitték el a két pontot. Góllövők: Kocka (2), Deák, illetve Tószegi. Komlói Béta-akna—Szigetvári ZMSE 1:0 (0:0). Komló, 300 néző, vezette: Mozsgai. Közepes iramú mérkőzésen a komlóiak Bocsor révén megszerezték a vezetést, később is több helyzetet terem­tetteik, ezeket azonban nem tud­ták kihasználni. Pécsi Kinizsi—Szentlőrinci Trak­tor 5:3; Szentlőrinc, vezette: Aknai A MEGYEI I. OSZTÁLY Állása* 1. Pécsi Postás 3 3 — — 11:1 6 2. Porcelángyár 3 2 1 — 8:2 5 3. Mohácsi TE 3 2 1 — 10:3 5 4. Pécsszabolcs 2 2 —­— 8:1 4 5. PEAC 2 2 — — 8:3 4 6. Kinizsi 3 2 — 1 9:6 4 7. Vas. I. Bány. 3 2 — 1 5:4 4 8. Vili. Traktor 3 1 I 1 1:6 3 9. Kom. Béta-a. 3 1 1 1 1:4 3 10. Szigetv. ZMSE 3 1 — 2 13:4 11. Szászv. Bány. 3 1 — 2 8:5 •> 12. Híd. Bány. 3 — 2 1 4:7 2 13. Pécsi Trakt. 3 —■ 1 2 3:7 1 14. SeUyei Spart. 3 — 1 2 3:12 1 15. Szentlőrinc 3 — 3 5:23 ­18. Pécsvárad 3 i— —1 3 3:16 DUNÁNTÚLI NAPLÓ • Magyar Szocialista Munkáspárt Baranya megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: Az MSZMP megyei Pártbizottsága Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs: József A; ti. U. T: 15-32, 15-33 Hlrdetésfelvevő iroda: Kossuth Lajos utca 22. Tel: 19-18. Terjeszti a Megyei Postahivatal: Hlrlaposztálya és a hírlap-kézbesítő postahivatalok. Előfizetés postahivataloknál és kézbesítőknél. Havi előfizetési díj 11.— Ft. PÉCSI SZIKRA NYOMDA Pécs. Munkácsy Mihály u, 10, sz< Telefon: 20-27; . Nyomdáért felel: Melles Kent ^