Dunántúli Napló, 1958. szeptember (15. évfolyam, 206-230. szám)

1958-09-30 / 230. szám

N A P tO 1958. SZEPTEMBER 30. SPORT HÍREK, zhAehnátM^oíl A totó 12 találatos szelvénye 1» x, X, 1, 1, 1, x, X, 2. 1. 2. li 4? A labdarúgó válogatottak Európa Kupájáért Moszkvában 120.000 néző előtt a szovjet válogatott 3:1 arány ban győzött a magyar válogatott ellen. A B. csapatok Budapesten mérkőztek, az eredmény 2:2 volt. Az utánpótlás válogatottak Kiev- ben játszottak. A magyar csapat IS) arányban győzött. Az Ifjúsági válogatottak találkozója Diósgyőr­ben került sorra. A mérkőzést a szovjet együttes nyerte 2:1 arány­ban. A magyar válogatottban sze­repelt Köves (PVSK) is. * A magyar nagypályás kézilabda válogatott 10:16 arányú, döntetlen eredményt ért el Budapesten a Német Szövetségi Köztársaság csa patával szemben. * A röplabda NB n-ért vasárnap Pécsett két mérkőzést játszottak. A PEAC női csapata 3:1 arányban győzött a Bp. Előre ellen, míg a Dózsa férfi csapata 3:2 arányú ve­reséget szenvedett a fővárosi Víz­művektől. * Az országos ifjúsági atlétikai bajnokságon a 400 méteres női sík­futásban pécsi győzelem született Deák Teréz (Pécsi Dózsa) 60.2-vel első helyen végzett. A 400 rtiéte- res férfi síkfutásban Nagy (PVSK) 51.5-el harmadik, Martényi (PVSK) 33:#-el ötödik lett. A 800 méteres síkfutásban Nagy (PVSK) 1.58.1-el harmadik helyen végzett. * Sopronban országos atlétikai ver senyt rendeztek, ezen több pécsi atléta is rajthoz állt. A férfi gerely vetésben Lukács (PVSK) második lett 67 méter 30 centiméteres dobá­sával. * A kosárlabda NB I-évt a PVSK csapatai Budapesten mérkőztek. Ügy a férfiak, mint a nők vere­séget szenvedtek. Csepel—PVSK »2:68 (43:32) férfi mérkőzés, a ha­zai csapat egységes csapat benyo­mását keltette. A pécsiek szétesően játszottak és nem bírták a csepe­liek erős iramát. Ráadásul a leg­eredményesebb pécsi játékos, Ban­na hamar a kipontozás sorsára ju­tott. Csepel—PVSK 71:64 (41:32) női mérkőzés. A csepeliek keményen, sőt helyenként durván játszottak. A vasutasok mindkét félidőben két-három percet kihagytak és ezt a hazaiak jól kihasználták. A csepeli csapat legjobb dobója Ur- bánné volt 30 kosárral, míg a pé­csiek közül Aratone szerezte a leg­több kosarat 27 ponttal. * Pécs csapata győzött az MHSE lövészklubok országos döntőjén. A versenyen az ország legjobb ki­lenc vidéki és három legjobb fő­városi csapata mérte össze erejét. Az első helyet a pécsiek 534 körös átiaega) szerezték meg, a kis­puska összetett versenyben a pécsi Kocsis harmadik lett a férfiaknál, mié a nők közül a pécsi Tabi győ­zött, A csapatverseny a Pankész— Kocsis—Hídvégi—Szüos— Koős ösz- szeállltású pécsi csapat győzelmé­vel végződött: Pontot adott le a Pécsi Dózsa és a Komlói Bányász A PVSK újabb vereséget szenvedett Az NB n. mérkőzései ugyan­csak meglepő eredményeket hoz­tak. A Dózsa otthonában adott le egy pontot, a Komlói Bányász pe­dig Mosonmagyaróváron ért el döntetlen eredményt. A PVSK újabb vereséget szenvedett. Ered­mények: Láng Gépgyár—Csepel Autó 1:0, Zalaegerszeg—Székesfe­hérvár 0:0, Szállítók—Sztálinváros 1:1, KISTEXT—Dél-budai Sparta­cus 1:1, Budafok—Vác 2:1. Oroszlányi Bányász—Pécsi Dózsa 1:1 (1:0) Az évadzáró pécsi teniszversenyt nem sikerült vasárnap befejezni. A férfi egyesben az első osztályú versenyzőknél Gulyás a döntőben 6:3. 6:4 arányban győzött Szent- pétert ellen. Tüzér utca, 10 000 néző. Vezette: Tausz. OROSZLÁNY: Gél — Triff-Ar- kosl, Michele. Kutasi — Főnai, Gurszky — Mátrai, Németh, Nagy, Galgóczi, Móricz. PÉCSI DÓZSA: Danka — Far­kas, Kocsis, Hegyi — Lovig, Kresz — Kamondi, Garami, Opova, Csu- pák, Kakuszi. A pécsi csapat azonnal támadó­lag lépett fel, a vendégek szem­mel láthatólag védekezésre ren­dezkedtek be, sokszor hét-nyolc emberrel tömörültek a kapu elé. Elől legtöbbször csak egy-két já­tékosuk tartózkodott. A Dózsa hiába vezetett támadást támadás után, a játékosok túlságosan kö­rülményesen, lassan szőtték táma­dásaikat és így az oroszlányi vé­dőknek mindig volt alkalmuk idő­ben közbelépni. A vendégcsapat helyenként keményen, sőt durván játszott és ez bizony nem tetszett a nézőknek. Hiába volt fölényben a Dózsa nem tudta széthúzni a vendégek tömörülő védelmét, a pécsi játékosok nem találták meg ellenszerét az oroszlányiak játéká­nak. A vezetést a vendégcsapat szerezte meg a 36. percben Tril’f- Arkosi szabadrúgása a sorfalról Nagy elé pattant, akt négy lépés­ről nem hibázott. A Dózsának 61. percben sikerült kiegyenlíte­nie, Csupákot buktattak a 16-oson belül, a megítélt 11-est Hegyi lőt­te. Gál először kivédte a büntetőt, de eűmozdult, a játékvezető újra rúgatta, amit most már Hegyi nem hibázott. 1:1. Jók: Gál, Gal­góczi, Triff-Arkosi, illetve Hegyi, Lovig, Garami. Kaposvári Kinizsi—Pécsi VSK 3.-0 (1*» Kaposvár, 2200 néző. Vezette: Sós. K. KINIZSI: Happ — Szigeti, Szili, Gergely — Mózsi, Márkus — Tóth, Szentgróti — Ács, Pálfalvai, Horváth. PVSK: Bogyai — Lendvai, Mo­hácsi, Szegedi — Kutas, Laezkó — Freppán, Vincze, Göncz, Vigh, Hámori. Végig nagyiramú, de közepes színvonalú mérkőzést vívott a két csapat. A PVSK legalább annyit támadott, mint ejleníele, a csa­tárai azonban a kapu előtt nem találták fel magukat. Az első fél­időben változatos volt a játék. Mindkét csapatnak akadtak hely­zetei. Szünet után a kaposváriak­nak sikerült felülkerekedniök. Az 54. percben l:0-ás Kinizsi ve­zetésnél Göncz 11-esét Rapp ki­védte. A PVSK játéka a mezőny­ben még kielégített. A kaposvá­riak azonban sokkal határozot- tabbnak bizonyultak a kapu előtt, aminek végeredményben győzel­müket is köszönhetik. Góllövők: Horváth 2, Tóth. Jők: Rapp, Már­kus, Mózsi, illetve Vigh, Mohácsi és Laezkó. Mosonmagyaróvári TE— Komlói Bányász 0:0 Mosonmagyaróvár, 3000 néző. Vezette: Géczl. MTE: Horváth H. — Horváth IV., Becze, Tóth H. — Németh I., Gnám — Rúzsa, Németh H., Tóth I., S/ivák, Csobai. KOMLÓ: Krausz — Mestyán, Komlói, Balázs — Kollmann, Mol­nár I. — Róth, Cziráki, parányi, Kiss, Tóth. Erős iramú, érdekes, változatos mérkőzést láthattak a nézők Mo­sonmagyaróváron. Mindkét csa­pat nagy igyekezettel küzdött. Erővel is bírták a játékosok. A védelmek mutattak jobb formát, a csatárok egyik csapatnál sem tudtak áttörni az ellenfél védel­mét. A hajrában a vendégek erő­sítettek. A komlóiak nem adták meg magukat és tartani tudták az eredményt. A döntetlen a játék képe alapján igazságos­nak mondható, mivel mindkét ka­pu többször forgott veszélyben, de a gOllövéssel hadilábon álltak, nemcsak a mosonmagyaróvári, de a komlói csatárok is. A hazai csapatból Horváth IV., Bencze, Német I., a komlói bányászból pedig Krausz, Kollmann, Cziráki és Perényi játéka emelkedett az átlag fölé. NB n. ÁLLÁSA 1. Pécsi Dózsa 5 4 1 ___ 16: 2 9 2 . Db. Spartacus 5 3 2 — 7: 3 8 3. Oroszlány 5 3 1 1 10: 4 7 4. Vác 5 2 2 1 9: 7 6 5. Szállítók 5 1 4 — 8: 7 6 6. Mosonmagy. 5 2 2 1 6: 6 6 7. Komló 5 2 2 1 6: 7 6 8. Zalaeg. TE 5 1 3 1 4: 5 5 9. Láng Gépgy. 5 2 1 2 4: 6 5 10. Sztálinyároe 5 1 2 2 6: 6 4 11. Budafok 5 2 — 3 9:11 4 12. Székesfehv. 5 — 4 1 4: 5 4 13. KISTEXT 5 1 1 3 6: 8 3 14. Kaposvár 5 1 1 3 5: 8 3 15. Cs. Autó 5 1 1 3 5:12 3 16. Pécsi VSK 5 — 1 4 4:12 1 Ismerjük meg a vívósportot Hal ainliAhl szávaksTtBunk» ? A Magyar Rádió PÉCSI ADÓJÁNAK 1958. szeptember 30-1, keddi mű­sora a 223,8 m középhullámon 16.30 Szerb—horvát nyelvű műsor. Napról-napra. Hírek és tudósítá­sok. Tamburazene. Üj vetés új reménység ... Időszerű mező­gazdasági feladatok. Dalok az őszről, a szerelemről. 17.00: Német nyelvű műsor: Vidám egyveleg Zeller művéből. A madarász. Hírek. Választások hazánkban és az NDK-ban. Ri­port. Szív küldi szívnek szíve­sen. Nagyhajmási fúvószene. 17.30: Magyar nyelvű műsor: Szív küldi szívnek szívesen. 17.50: Az ígéret és a valóság. Em­lékezés egy régi választásra. 17.55: Érdekességek a nagyvilág­ban. 18.05: A tanácstagok választóikért. A fogadóórák tapasztalataiból. 18.10: Dél-dunántúli híradó. 18.25: Vidám dallamok. 18.40: Tudomány és az élet. A szo­cialista etika I. rész. 18.45: Vidám dallamok folytatása. 19.00: Műsorzárás. A Magyar Posta pécsi ultrarövídhulláraú kísérleti adója a 88.6 megacikluson 17.00: Ipari adás. 17.30: Azonos a Magyar Rádió pécsi adójának műsorával. 19.00—20.00: Magyarnóták. n. Szim fonikus táncok. Kossuth: Főutca (fél 5; fél 7 és fél 9 órakor). Petőfi: Micsoda éjszaka! (fél 5: fél 7 és fél 9 órakor). Csak 14 éven felülieknek! Fekete Gyémánt: (Gyárváros): Éjjeli őrjárat (6 és 8 órakor). Építők kultúrotthona: Kicsik és j nagyok (5 és 7 órakor). Jószerencsét (Pécsszabolcs): 420- j as urak.I—II. (fél 5 és 8 órakor). Rákóczi (Mecsekalja): Apák és fiúk (7 órakor). Május 1. (Vasas n.): Sóbálvány (5 és 7 órakor). Kossuth (Mohács): Hajsza (6 és 8 órakor). Zrínyi (Szigetvár): Bum, a kato­na (8 órakor). Táncsics (Siklós): Váratlan ven­dég (8 órakor). SZ1NJATSZÖKÉPZÖ AKADÉMIA kezdődik október 6-án a városi művelődésügyi osztály népműve- ; lesi csoportjának rendezésében ! Pécs város Művelődési Házában ! (Déryné u. 13.) Vezető: Dobay Vil­mos, a Pécsi Nemzeti Színház ren- 1 dezője. A féléves tandíj 50 forint, mely az első foglalkozáson fizeten dő. Beiratkozás naponta délelőtt 9—12 óráig és délután 2—7 óráig a művelődési ház irodáján, október 1 1-én estig. Akik a tavaszi, előké­szítő tanfolyamot nem végezték el, azok aktóber 5-én, vasárnap délelőtt 10 órakor felvé- | teli vizsgát tesznek. A tanfolyam kétéves. * a Szabadegyetem kollégiumaira Megvette már lottószeKénvét0 éfi nyelviskoláira beiratkozni lehet megvette mar iouoszeivenyet. naponta däeiött io és délután « óráig a TIT titkárságán (Janus P. SZÍNHÁZ Nemzeti Színház: A Noszty fiú esete Tóth Marival (este 7 órakor). Kamaraszínház: Nebántsvirág (este fél 8 órakor): MOZI Park: Micsoda éjszaka! (5, 7 és 9 órakor) Csak 14 éven felüliek­nek! u. 11. sz. I. em.) A kollégiumok részvételi dija egész évre 40 foriir, a nyelviskolán a féléves részvételi díj 100 forint; * Bridzstanfolyamok kezdők és haladók részére október hó elején veszik kezdetüket a Bartók Béla klubban. Beiratkozni lehet napon­ta 10—14 óráig a TIT titkárságán (Janus Pannonius u. 11. I. em.). A Dunántúli Napló szeptember 9-i számában igen érdekes tájékoz­tató jelent meg a pécsi vívóélet őszi kapunyitásáról és az elkövet­kezendő évad eseményeiről. Meg­emlékezik a beszámoló arról is, hogy a fiatal vívóutánpótlás biz­tosítására úgy a PEAC, mint a PVSK vívószakosztályai felnőtt és Ifjúsági kezdők részére, valamint az iskolások bevonásával vivő- tanfolyamokat indítanak. A vívósport mind népszerűbb lesz. Mind többen kedvelik meg ezt a szép sportágat. A kívülállók közül azonban kettesen tudják, klasszikusabb sportágunkká vált az idők folyamán. A magyar kard­vívók mesterei lettek ennek a fegyvernek. De legújabban tőr vívóink és párbajtőrvivólnk Is nemegyszer bebizonyították kivá­ló képességeiket. Hazánk felszabadulása után a vívás is a tömegek sportja lett. Es csakúgy, mint a Szovjetunió­ban, igen sokan űzik ezt a sport­ágat. Olyanok is versenyeznek ma már a vívópáston, akik azelőtt sosem jutottak volna hozzá e sportág üzéséhez, hisz tudjuk jól, hogy a felszabadulás előtt a ki­hagy mi annak lényege, hol és váltságos réteg sportja, ,,un pasz­hogyan találják meg e nehezen elsajátítható sport szépségét, ak­kor ha csak mint nézők állnak ott a küzdőtér mellett a pást szélén. A vívás küzdősport. Küzdelem, melyben a döntő győzelemig egy­más után több úgynevezett csőr­tét, vagy régebbi nevén asszót kell megnyerni a győzelem kiví­vása érdekében. Minden egyes ta­lálat eléréséért sok-sok ügyessé­get, páratlan gyorsaságot kell ki­fejteni a versenyzőknek. A kard és a tőr technikai kezelésének, s taktikai alkalmazásának tnagas fokú készségével az idegek és az akaraterő teljes összpontosításával ketll végigharcolni minden egyes csőriét. A magyar vivósportnak neves hagyományai vannak. Egyik leg­Es történt as NB III-ban Székesfehérvár MÁV Előre— Pécsi Bányász 2:1 (0:0). Székesfe­hérvár, 2 000 néző. Vezette: Nyeste. Székesfehérvár: Kiss — Pál, Bog nár, Horváth I. — Neubauer. Hor­váth II. — Strohmayer. Csuti. Szil­vás:, Lukács, Nagy. Pécsi Bányász: Szabó — Sértő I.: Vámos, Szőke — Mező, Varga — Gyurkó, Kása. Keszler, Sértő II., Hertelendi. A mérkőzés nagy ira­mú játékot hozott. A pécsiek védekezésre rendez­kedtek be és területvédelmük so­káig sikeres Is volt, mert megza­varták a székesfehérvári csatáro­kat. Az első félidőben hol az egyik, hol a másik kapu volt ve­szélyben, ekkor azonban még egyik csapat sem tudott eredmé­nyes lenni. Az 55. percben a bá­nyász védők szabálytalanul akasz­tották a kapura törő székesfehér­vári Nagyot, a játékvezető 11-est ítélt .amit Csutt értékesített. A mérkőzés mind izgalmasabb lett. A 70. percben Gyurlcó kitört a vé­dők gyűrűjéből, a székesfehérvári játékosok csak kézzel tudták visz- szatartani. A 11-est Vámos belőtte. 1:1. Nem sokkal később csúnya je­lenetek Játszódtak le a pályán. A játékvezető a bányászból Herte- iendlt és Sértőt, a székesfehérvá­riak közül pedig Horváth Il-őt ki­állította. A székesfehérváriak a 75. percben biztosították győzelmüket. Kuti fejese Szabó kapujában kö­tött ki. Jók: Horváth II.. Nagy, Pál, Illetve Szabó, Vámos és Kesz­ler. Pécs! Vasas—Kaposvári MTE 2:1 (0.1). Bőrgyár pálya. 300 néző. Ve­zette: Mecseki. A kaposváriak kezdtek jobban és az első félidő nagy részét végig támadták. Zsol­dos révén a vezetést Is megsze­rezték. A második félidőben is a kaposváriak kezdeményeztek töb­bet, a vasas időnként azonban ve­szélyes ellentámadásokat vezetett. Ennek eredménye volt Karácsonyi két gólja. A kaposvári csapat játé­ka komoly sikert aratott. Bajai Építők—Nagyatádi Kinizsi 1:0 (031). Nagyatád, 800 néző. Ve­zette: Schweitzer. A* első félidő kiegyenlített Játékot hozott. bér már akkor is Jobbak voltak a ba­jaiak. A 31. percben 11-eshez is ju­tottak a vendégek, azonban Rápity I. lövését Horváth kivédte. A II. félidőben kidomborodott a bajaiak nagybbb rutinja és ekkor fölénybe kerültek. A mérkőzés keménnyé, izgalmassá és helyenklnt durvává vált. A győztes gólt a 86. perében Rapity II. lőtte. A nagyatádiak­nak is volt helyzetük, azonban te­hetetlen csatársora nem tudott eredményt elérni: Bársalmás—Bázakerettyel Bá­nyász 1:0 (1:0). Bácsalmás. 600 né­ző. Vezette: Völgye«. Óriási iramú mérkőzésen mindvégig a hezaink támadtak, a bányászok szervezett védekezését azonban csak egyet­len egyszer sikerült áttörniük Si- mity fejesgóljával. Amikor pedig a hazainknak néha sikerült helyzetet teremteni, akkor Lax kapus ki­tűnő védéssorozattal akadályozta’ meg a gőllövést. Bonyhád—Pécsi BTC 0:0. Bony- hád. 1 000 néző. Vezette: Isztl. A 20. percben Péter térdsérülést ezen vedett és ettől kezdve a hazaiak 10 emberrel játszottak. Bonyhád az első 10 percben négy kapufát rúgott és csonkán is támadott, azonban mindkét részről a gyenge csatársorok a legjobb helyzeteket is kihagyták. A jóiramú, izgalmas mérkőzésen a kemény védelmek fémjelezték a csapatokat. Jók: Endrődi, Váradi, illetve Serdán és Hauschl. Simontornyal BTC—Dombóvári VSE 3:0 (1:0). Simontomya. 1200 néző. Vezette: Völgyi. Az erős ira­mú mérkőzésen a simontoinyaiak azonnal átvették a kezdeményezést és a 16. percben Kondor szerezte meg számukra a vezetést. A má­sodik félidőben is a hazaiak tá­madtak. A 73. percben Kondort a tizenhatoson belül buktatták éa a megítélt ll-est Barócsal értéke­sítette, 2:0. A 78. percben Kondor állította be a végeredményt, 3:0. A bőrösök biztos győzelmet arat­tak. Nagyobb tudásukat a dombó­váriak sorozatos durvaságaikkal próbálták ellensúlyozni. Bajai Bácska—Bálinkat Bányász 3:1 (2:1). Baja, 1 500 néző. Vezette: Kulcsár. A balinkaiak váratlanul kitűnő, korszerű játékkal rukkol­tak ki és az első 10 percben két ordító gólhelyzetet hagytak ki. Az első félidei jó játék után a máso­dik félidő ellaposodott. A gólok mind egyéni játékból születtek. Góllövők: Dujmov (3). illetve Szent endrei. A Bácska továbbra le ja­vuló Játékot mutatott. Szekszárdi 8C—Nagykanizsai Bá­nyász 0:0. Szekszárd. 800 néző. Ve­zette: Rajnai. A mérkőzést ragyo­gó Játékvezetés Jellemezte. A já­ték mindvégig sportszerű, kitűnő, élvezetes mezőnyjáték volt. A te­hetetlen csatársorok jóformán még komoly gólhelyzetet sem te­remtettek. A győzelmet egyik csa­pat sem érdemelte volna meg. Szekszárd valamivel többet táma­dott, amelyet mutat 10:5-ös szög­lete rányuk. AZ NB in. ALLASA 1. Bajai Építők 3 4 — 1 13: 5 8 2. Simontornya 5 3 2 — 11: 5 8 3. P. Bányász 5 3 1 1 11: 3 7 4. Székesfehérv. 5 3 1 1 13: 5 7 5. B. Bácska 5 3 1 1 8: 6 7 6. P. Vasas 5 3 1 1 10: 8 7 7. 'Nagykanizsa 5 1 4 — 7: 5 6 8. Pécsi BTC 5 2 2 1 8: 7 6 9. KMTE 5 2 1 2 12: 8 5 10. Szekszárd. 5 2 1 2 9: 7 5 11. Bázakerettye 3 2 1 2 6: 5 5 12. Bonyhád 5 1 2 2 1: 7 4 13. Balinka 5 1 — 4 4: 9 2 14. Bácsalmás 3 i — 4 2: 3 2 13. Dombóvár 3 — 1 4 2:11 1 16. Nagyatád 5 “ 5 3:14 Közlemény A Pécsi Orvostudományi Egye­tem és az Orvosegészaégügyi Dol­gozók Szakszervezete Pécs Bara­nyai Területi Bizottsága Tudomá­nyos Szakosztálya 1938. szeptember 30-án, kedden 18 órakor az Életta­ni Intézet tantermében (Rákóczi u. »0. II. em.) tartja III. tudományos ülését. Program: Prof. J. Segal (Berlin): die biologische Rolle der Koízervate. A eoacervatumok Mó­lóéi ti jelentősége. sziója” volt a vívás. Vívósportunk csak akkor őriz­heti meg vezető szerepét, ha után­pótlásról gondoskodunk. Gondo­san és szakszerűen kell nevel­nünk a fiatal vívókat, akik szor­galmas edzésekkel Igyekeznek el­sajátítani a vívás művészetét. A vivósport szívós, erős, harmoni­kusan fejlett fizikumot és jó szel­lemi képességet követel attól, aki komoly sikereket akar elérni. uA vivósport magas értéke ab­ban rejlik, olvashatjuk Ozorai Zoltán — a magyar vívósportról irt könyvében —, hogy benne egész ember küzd egész ember ellen. A gyorsaság a gyorsasig ellen, szívósság a szívóssággal szemben veszt jel a versenyt. A vívó gyorsaság és lábmunkája fel­ér a versenyfutóéval, karmun­kája a teniszezőjével, fegyverveze­tésének szabatossága, keze és uj­jal működésének finomsága, ér­zékelése a sebészorvos kezével.” A vívást már célszerű gyermek­korban elkezdeni, hogy a gyer­mek ösztönös mozgáskészségét tudatosan, de mégis játékszerüen kihasználva a víváshoz szükséges izmok kifejlesztésével öt e sport­hoz előkészítsük. A könnyed és puha mozdulatokat követelő uíuó- sport mozgás-sorozataiban a gyer­mek megtalálja testi és lelki fej­lődését elősegítő hatást anélkül, hogy teljesítőképességének túllé­pésével megerőltetés veszélye álla­na elő. Mikor éri el a gyermek a vívás gyakorlásához szükséges testi és szellemi fokot. Általában 12—14 éves korban, de van, aki már előbb is kellő értelemmel és testi ügyességgel rendelkezve el tudja sajátítani a mindennapi mozgás­tól eltérő különleges gyakorlato­kat. Ezt a fejlettségi fokot ter­mészetesen nem kell okvetlenül bevárni, sőt addig is igen jó és hasznos, ha megfelelő játékkal fűszerezve a vivósport alapjául szolgáló előkészítő gyakorlatokat már előbb 6—8 éves korban el­kezdjük, mert ezzel egyrészt bő­vítjük a gyermek játékkörét, más­részt izomrendszerét, értelmét a vívósport. üzéséhez szükséges irányba fejlesztjük és így kapcso­latot teremtünk a játék és a ko­moly sport között. A vívás nem erősport, gyakor­lása nem jelenthet veszélyt még a fizikailag fejletlenre sem, még akkor sem, ha az gyermek. Lé­nyeg, egészséges legyen az illető, mert természetesen az egészség, mint minden sportnak, így a ví­vásnak is előfeltétele. Ha valaki izomzatilag gyenge, még nem ok a sport mellőzésére, hanem inkább nyomós ok annak gyakorlására. A vivósport és kiegészítő céltor- nája egyenletesen fejleszti a tett izomzatút és lelkileg is olyan ké­pességekre nevel, mint a merész­ség, gyors, elhatározó és éles megfigyelő készség, a helyzetek azonnali felismerése, nem beszél­ve arról, hogy fokozza a szerve­zet munkabírását, végeredmény­ben alkalmas arra. hogy erős, ed­zett, öntudatos és egészséges sportembert neveljen. — P. K. — Bánkúti Béla motoros emlékverseny Igen nagy érdeklődés mellett rendezték meg vasárnap a Bán­kúti Béla motoros emlékversenyt. A mecseki körpályán lebonyolított versenyre sokan voltak kíván­csiak, a nézők azonban csalódtak, mert a fővárosi versenyzők jó­része távol maradt. Csak az Új­pesti Dózsa motorosai indultak el. Feltűnően jól szerepeltek a ka­posvári motorosok. A verseny részletes eredménye: 125 köbcentis széria gépek (nyolc induló, nyolc kör): 1. Gesler (Új­pesti Dózsa) 17:25, 2. Bálint (Pé­csi Zalka Máté) 17:27, 3. Bencze (Pécsi Zalka Máté) 18:44.2. Mind­hárman Csepel géppel. 125 köb­centis sportgépek (hat induló, nyolc kör): 1. Gesler (Újpesti Dó­zsa 17:56, 2. Gondos Aranka (Új­pesti Dózsa) 18:11.44-el. 3. Bencze (Pécsi Zalka Máté) 18:41.44-el. Mindhárman Csepel géppel. 259 köbcentiméteres (öt induló, tíz kör): 1. Végvári (Kaposvári Zalka Máté) 21:27.4, 2. Harai (Újpesti Qó- zsa) 21:27.8, 3. Kedei (Újpesti Dó­zsa) 22:35. Mindhárman Jáwa gép­pel. 350 köbcentis (öt induló, tíz kör): 1. Végvári (Kaposvári Zalka Máté) 21:58.B. 2. Kedei (Újpesti Dó­zsa) 22:11.8. 3. Jakab (Pécsi Dózsa) 22:36. Mindhárman Jáwa géppel. 500 köbcentis (négy induló, t z kör): 1. Harai (Újpesti Dózsa) 21:56.2, 2. Sashegyi (Pécsi Zalka Máté) 22:03.4, 3. Jakab (Pécsi Dó­zsa) 22:15. Mindhárman 350-es Já­wa géppel. Mérkőzések I. osztályért Pécsi EAC—Pécsi Traktor 2:2 (2:0). Pécs, Tüzér utca, 3000 néző. Vezette: Bácsván. Csak azoknak meglepetés az eredmény, akik nem látták a mérkőzést. Az egye­temisták a vártnál lényegesen gyengébben játszottak. Az unal­mas, csapkodó mérkőzésen az er­dőgazdaságiak a második félidő­ben lelkes játékukkal az egy pontra feltétlenül rászolgáltak. Strausz nagy kapushibájából Bari a PEAC-nak szerezte meg a ve­zetést, amelyet Gavri dr. 11-esből növelt. A második félidőben Szommer nagy lövéssel, szabadrú­badrúgáshoz Jutott, amelyet Sós értékesített és így 2:l-re vesztett Villány. * Vasas I. Bányász—Pécsszabolcsi Bányász 1:1 (1:0). Pécsszabolcs, 400 néző. Vezette: Mozsgai. Meg­lepetés a szabolcsiak otthoni pont­vesztése, de meglepetés a vasa- siak sorozatos jó játéka is. Hiába támadott ugyanis végig á Pécs- szabolcsi Bányász, a kemény és lelkes vasas! védőkkel nem bin. A hazaiak gólját Fábiánfi lőtte. * Szászvári Bányász—Pécsváradi gásból szépített, majd ugyancsak KSE 6.0 (4:0). Pécsvárad, 400 néző. ő kitűnő helyzetbe hozta Halászt, aki nem hibázhatott. 2:2. * Pécsi Porcelángyár—Pécsi Kini­zsi 2:2 (1:1). Porcelángyár-pálya, 200 néző. Vezette: Papp. Meglehe­tősen jó iramú mérkőzésen igaz­ságos eredmény született. Góllö- vők: Schiller 11-esből és Vida, il­letőleg Katona és Kovács. * Pécsi Postás—Hidasi Bányász 7:2 (1:1). Pécs, Postás-pálya, 150 néző. Vezette: Rolléder. Enyhe széllel hátban az első félidőben a hida­siak méltó ellenfelei voltak a cso­portvezetőnek, Toszenberger ré­vén a vezetést is megszerezték. A postások ezután fokozták az iramot és erőteljes játékukkal ha­marosan egyenlítettek. A játék második részében a hidasi „öreg” játékosok visszaestek és a postá­sok egymás után biztosan vették be a vendégek kapuját. A postá­sok góljait Fejes (2), König (3), Spiesz és Gál lőtte. A Hidas má­sodik gólját Szabó 11-esből érte el. Nagy J.-t (Postás) a Játékve­zető kiállította. * Mohácsi TE—Sellye! Spartacus 1:0 (1:0). Sellye. 400 néző. Vezette: Szegő. A 20. percben szerencsés góllal a vendégek Kíspál révén szerezték meg a vezetést. Hiába támadott ezekután Sellye, a tehee tetten csatársor csak három ka­pufát tudott rúgni. Jó játékveze­tés. * Szigetvári ZMSE—Villányi Trak­tor 2:1 (1:1). Villány, 300 néző. Ve­zette: Bármlneez. A 4. percben a villányiak szerezték meg a ve­zetést Kovács révén. A félidő be­fejezése előtt Tolnai szabadrúgá­sával egyenlítettek a szigetváriak. A második félidőt szinte végig támadták a hazaiak, azonban bal­szerencsésen a legjobb helyzete­ket sem tudták kihasználni, sőt a 87. percben Szigetvár Ismét «rá­vezette: Darázsi. A formába len­dült szászváriak sima és biztos győzelmet arattak a sereghajtó el­len. * Komlói Béta-akna—Szentlőrinci Traktor 3:0 (0:0). Komló, 200 néző. Vezette: Lendvai. Meglepetésre a szentlőrinciek 6—7 emberrel be­álló védekezési taktikája sok:' * eredményesnek bizonyult és hi:V voltak a hazaiak végig támad; - ban, első góljukat csak a 65. per ­ben érték el. Góllövők: Királv. Somogyvári és Bocsor. A MEGYEI I. OSZTÁLY ALLAS \ 1. Postás 5 4 1 _ 19 : 4 9 2. Mohács 5 4 1 _ 16 : 4 9 3. PEAC 8 3 2 _ 17: 8 8 4. S zigetvár 5 3 2 17: 5 6 5. Szászvár 8 3 — 2 16: 6 fi fi. Pécsszabolcs 5 2 o 1 12: 6 fi 7. Porcelángyár 5 2 2 1 10: 6 fi 8. Kinizsi 5 2 2 1 12: 9 6 9. Vasas T. B. 5 2 1 1 7: 6 6 10. Péta-nkna 3 3 2 1 5: 5 6 11. Traktor 5 1 2 2 19: 9 4 12. Hidasi B. 5 1 2 2 11:15 4 13. Villány 5 1 1 3 17:13 8 14 Sellye 5 __ 1 4 4: 18 1 ifi. Szentlőrine 3 _ __ 5 6: 31 —‘ 16. Pécsvárad 5 — — 5 3:27 — DDNANTCM napló * Magyar Szociális»» Munkásnál-* Baranva megyei Bizottsága és a megypl tanács lapja Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: Az MSZMP megvet páribizottBávs Szerkesztőség és kiadóhivatal' Pécs. József A. U. 10 T: 15-32. 15-3^ Hlrdetésfelvevó iroda: Kossuth Lalos utca 22. Tel: 19-’ Terjeszti a Megyei Postahivat- Flir’aposztáiya és n htr’en-kézbe postahivatalok. Havi előfizetés' df* 11— Él PÉCSI SZIKRA NYOMDA Pécs. Munkácsy Mthálv u. 10. sz. Telefon- 20-27. Nyomdáért felel- Melles Rezső