Dunántúli Napló, 1958. április (15. évfolyam, 77-101. szám)

1958-04-15 / 88. szám

NAPLÓ 1958 ÁPRILIS 15 SPORT SPORTHÍREK A 12 találatos totószelvény: 2, x, l, 2. 1, 2, 1, 2, 1, törölve, 1, 2, 1, Debrecenben az országos vidéki kötöttfogású birkózó-bajnokságon a lepkesúlyban a szigetvári Módos második helyen végzett. Luxemburgban befejeződtek az UFA labdarúgó ifjúsági tornájá­nak mérkőzései. A döntőben Olaszország l:0-ra győzött Anglia ellen. * Az országos mezei futóbajnoiksá- gokat Budapesten rendezték. A férfi ifjúságiak versenyében Bla- zek (Pécsi Dózsa) kilencedik lett, míg a csapatversenyben a Dózsa hetedik helyen végzett. * Az olaszországi Novarában nagy­szabású nemzetközi kardverscn.vt rendeztek a magyar, olasz, lengyel és francia vívók részvételével. Az egyéni versenyben a lengyel Zabl- sokl győzött a magyar Kovács el­len. * NB I. tartalék-mérkőzéseik: — Komló—Diósgyőr 1:1 ;0:0). Komló, 1000 néző. Vezette: Pillér. A hely­zetek alapján a komlóiak több­gólos győzelmet érdemeltek vol­na. Góllövők: Tóth, Illetve Deák. Tatabánya—Szegedi 2:0. A Dorog— Pécsi Dózsa-Petőfi mérkőzés el­maradt, mivel a pécsiek nem utaz­tak el Dorogra. Újpesti Dózsa— Bp. Honvéd 2:1. Barátságos mérkőzések: röplab­da; Pécsi Dózsa-Petőfi—Sztálinvá- rosi vasas 3:2, PEAC—Határőrség 3:2. Kézilabda: Pécsi Dózsa-Petőfi —PEAC 19:10. Építők—Gépipari 15:9. Férfi mérkőzések. Pécsi Dö- zsa-Petöfi—PEAC 5:2, Meteor—Szi­getvár 1:2. Pécsújhegy—Építők 6:1, női mérkőzés. * Az országos másodosztályú ifjú­sági tornászbajnokságon a férfi egyéni versenyben Hasdtz PVSK hatodik lett. A női csapatverseny­ben pedig a PVSK a hetedik he­lyet szerezte meg. Pécsi Dózsa-Petőfi—Dorogi Bányász 1:0 (0:0) Dorog, 4000 néző, vezette: Bihari, ütközött, a hátvéd megsérült és Időnként a pécsiek is veszélyeztet- Pécs: Danka — Szőcs, Kocsis, jobbszélre állt. tek, lapos adogatásokkal közelítet­Hegyi — Pleck, Schwara — Hor- Szünet után Bakonvi séi-íiiése fék meg a dorogiak kapuját és jó- váth. Garami, Opova, Virág, Ko- miatt^e^áltozotta dorogi cZ- néhány gólhelyzet teremtettek.- Viw«,r. tio.i társor összeállítása. Az iram nem Különösen akkor vált érdekessé a Dorog: Ilku — Buzánszky, Kó- csökkent Hol az eevik hol a má- mérkőzés, amikor a pécsi jatéko- nya. Bakonyi — Pálmai. Prohász- slk ka*' forgott veszélyben Nanv sok látták. hogy lehet mit keres- Monostorl volt az izgalom. A dorogiak relje- <»••. A küzdeni akarással sem volt „xu sen beszorították a pécsi csapatot, baí *zen a mérkőzésen. A pécsi Gyors dorogi támadások vezették nankának azonban ezen a mérkő- kapuban Danka ragyogóan védett, be a mérkőzést. A 7. percben Po- zéScn nemTchetett sóit lőni EÍvI több biztosnak látsző lövést tett 7SfirM hmarfiSciSt lrormra nem leneieiT gOII lOIU. fgy- . hárma* zsonyi beadását Csőri kapura fe- mds után tette ártalmatlanná a ártalmatlanná. A hátvédhármas jelte, de a gólvonalon Kocsis men- dorosi csatárok bombáit A 60 tagjai egymást múlták felül. Ko­ten! tudott. A túlsó oldalon Virág „ércben eldőft nrrSrközés sorsa' csisnak és Szőcsnek ment különö­IÖVtltél VÍdt?7n^rohentoDankának « jó labdáva^zökLtte Opt ajátékA fedezetek sokat dol­a játék. A 17. percben Dankának Ät ttv.„ kétséeheesetten irifntntt goztak. jó ütemben avatkoztak be minden tudására szükség volt, SSuiáEői g kifutott a já(ékbJ ren(feteget szereltek, fó­nostorl I. nagy lövését k £U3, bí„\ " -...................... ... ”* ho gy Monostori I. nagy lövését 1 közéocsatár mellette mint- Ie& Schwara. Pleck játékán lát­szögletre tudja tolni. Feltűnt Vi- a kaDU iobb szott, hogy ritkábban szerepelt az rág nagy Játékkedve. A lövésekre slíkába lőtt utóbbi időben NB I-es mérkőzé­is futott erejéből. A 27. percben pz-ei nó’zsa-Petőfi iavára sen. A csatársor legjobbja ez al­ismét veszélybe került a Dózsa ka- *A „ó, után eiiíeserodettebb kálómmal Virág volt. Jól vitte fel púja. Monostori II. nagy lövése a ia küzdelem Egvmást követték a '»hdát, jól osztogatott, de lövé- felső kapufáról Pozsonyi elé pat- a dorogi támadási sekre Is gyakran vállalkozott. ­tant, a szélső lövését azonban dök azdnban nagyszerűen álltak °Pova különösen a második fél- Danka szögletre, mentette. Tovább Skm Sta Sen léoteS időben bizonyult veszélyes közép­rohamoztak a dorogiak. A 40. perc- b(f vtudtákőrizni kanulukat csatárnak. Feltűnt, hogy Garami ben Monostori II. kiugrott, de Dán- °e„d?tI?eg tuataK onzru «apujukat mHyen j6, bírta eröveI a nagyira. ka jó ütemben futott ki. A 44. ^ mú mérkőzést. A két szélső ez al­percben a pécsi csapat vezetett tá- ** kálómmal gyengébb teljesítményt madást. Horváth beadása után A mérkőzés nagyrészében a do* nyújtott, időnként még Horvátli- azonban Opova fejese elkerülte az rogiak támadtak, a pécsi védők nak voltak jó megmozdulásai. A üres kaput, Ilku n. közben kifu- azonban jól zártak, a kapuban pe- dorogi csapatból Bakonyi, Ilku, Po- tott kapujából, Bakonyival Össze- dig Danka nagy formában védett, zsonyi játszott átlagon felül. Diósgyőr—Komló 2:1 (2:0) Ez történt az NB lll-ban Pécsújhegyi Bányász—Szigetvári Bonyhád—Nagykanizsai Építők ZMSE 6:1 (1:1). Pécsújhegy, 300 9:0 (5:0). Bonyhád, 1200 néző. Ve- néző. Vezette: Ligeti. A második zette: Völgyi. A közönség igen él­ítlldöben kitűnően játszó Pécsúj- vezte a tavasszal mindvégig kitti­hegy még ilyen arányban is meg- nő formában levő, pontveszteség érdemelten győzött. Az utolsó 20 nélküli csapatának remek játékát, percben 4:1 után a szigetváriak Góllöyők: Várad! (2), Losonci (2), feledtél­Dévai .í mos, Hertelendi, Kesz­tyűs. S. '.ó I. Zsigmond, út 2:0 (1:0). Nagykanizsa. 600 néző. törést szenvedett és így a 10 em­Vezette: Budán. Megérdemelt győ- berrei játszó kaposváriak csak fü­zeimet arattak a bajnokjelöltek ldnyt tudtak kiharcolni a vendé Komló, 4000 néző, vezette: Her- a diósgyőriek térfelén folyt a já- diósgyőri kapusba lőtt. Egy perc nádi. ték. A vezetést mégis a vendégek múlva Cziráki lövése nyomán a niősB-vör- Tóth — Werner Szi- szerezték meg. A komlói védők labda a felső lécen gurult végig, eeti Jakobi — Török Paulas — szögletre mentettek. A beívelés Igen veszélyes volt a helyzet a a jä ..unt "E™,., - Kani2G.l, g® SÄÄ Aff* ÄgSf «' Polgár, Komlói — Kohl-manm, Ba- 1 lázs — Grózdics, Cziráiki, Molnár 1:0 a Diósgyőr javára. A komlói Grózdics elfutott a jobbszélen, I, Daum, Gelencsér. védők elaludtak a gólnál. Heves labdája Molnárhoz került, aki a Hazai támadásokkal indult a bányász támadások következték jobb felső sarokba lőtt. mérkőzés. Az első negyedórában ezután. A komlóiak erejéből azon- . . ban csalk szögletre tellett. Pedig 2:1. A gól után élénk iramban helyzetük adódott. Gelencsér az folytatódott a játék, a komlóiak ötösön teljesen tisztán állva lőtt heves támadásokat vezettek, de a kapura, Tóth azonban szögletre jól tömörült diósgyőri védők mei­tudott menteni. A diósgyőriek a lett nem tudtak boldogulni. A 37. percben újabb gólt értek el. mérkőzés befejezése előtt ismét Iván lefutott a jobbszélen a diósgyőriek rohamoztak, a kor­_ , _ lói védők három alkalommal is Csányxhoz játszott. Polgár meg- szöglet árán tudtak csak szerelni, támadta, de a diósgyőri csatár­nál maradt a labda, aki mintegy A diósgyőri csapat megérdemel- 11 méterről a kapu jobb alsó ten jutott a két fontos bajnoki sarkába lőtt. pont birtokába. A vendégek, nem­_ , csak lelkesebben, de tervszerűb­2:0 a diósgyőriek javára. ben is játszottak. A komlóiak el­Szünet után a diósgyőriek kezd- maradtak előző mérkőzéseiken tek jobban. Egymás után két szög- mutatott formájuktól. Helyzet letet harcoltak ki. majd a , bá- mindkét csatársor előtt adódott, nyász csapat kezdeményezett. Az de ezeket főleg a komlóiak — 56. percben Cziráki előtt nyílott sorra elrontották. A diósgyőri csa­gólhelyzet, ő azonban a kifutó pat kapusa, Tóth jól védett. A hátvédhármas biztosan állt a Iá­4j*t lil nivtfiJjíik szét.alt ázzunk* A MAGYAR RÁDIÖ PfcCSI ADÓJÁNAK 1958. április 15-i, keddi műsora a 223,8 méteres középhullámon 16.30: Szerb—horvát nyelvű műsor. 17.00: Német nyelvű műsor. 17.30: Szív küldi szívnek szívesen. 18.00: Tudomány és az élet. — Hol tart a nyomdászat. (Borsy Károly előadása.) 18.10: A nap eseményeiből. 18.30: A közösség érdekéért:: * (Riportműsor.) 18.40: Egyedül. (Szalai János írása). 18.50: Dalok. (Kamarás Valér éne­kel.) 19.00: Műsorzárás. Kossuth (Mohács): Veres út (6 8 órakor) L Zrínyi (Szigetvár): Erdekháí* ság (8 órakor) JUHASZ GYULA IRODALMI ES Pécs város Tanácsa Művelődi Osztálya a költő születésének 1 évfordulója alkalmából irodai! estet rendez április 16-án, szeró este 6 órakor Pécs város Műve) dési Háza nagytermében. (Déri utca 18.). Előadó: Bárdost Ném*1 János költő. A műsorban Julú Gyula legszebb versei és megzeí sitett költeményei szerepelnek. Belépés díjtalan. A Magyar Posta PÉCSI ULTRA-RÖVTDHULLÄMU kísérleti adója a 88,6 megacikluson 17.00: Ipari adás. 17.30: Azonos a Magyar Rádió pé­csi adójának műsorával. 19.00—20.00: Szórakoztató zene. Megvette már lottószelvényét? SZÍNHÁZ Nemzeti Színház: A cigányprí­más (este 7 órakor) Kamara-színház: A nyomozás ér­dekében (este fél 8 órakor) KÍNÁRÓL Pajor Géza tudományos kutató. Kelet-Ázsiai Múzeum munkatál* tart előadást április 23-án, szerdj este 6 órakor Pécs város Műve* dési Háza nagytermében (Défíf u. 18.), az Azsia-sorozat keretét* Vetítésre kerülnek az előadó el deti diapozitívjei. Belépődíj 3 ] rint .diákoknak 2 forint. Jegye vétel a művelődési ház irodájába MOZI Park: Patkány fogó (4, negyed 7 és fél 9 órakor). Csak 16 éven felü­lieknek! Petőfi: Patkányfogó (fél 5, há­romnegyed 7 és 9 órakor). Csak 16 éven felülieknek! Kossuth: Az éjszaka szépei (fél 5, fél 7 és fél 9 órakor). Csak 16 éven felülieknek! Fekete Gyémánt (Pécsgyárvá- ros): A 101-es sas (6 és 8 órakor) Építők Kultúrotthona: Berlin, Schönhauser-sarok (5 és 7 órakor) Jószerencsét (Pécsszabolcs): Aki­nek meg kell halnia (5 és 7 óra­kor) Rákóczi (Mecsekalja): Azokban a napokban (7 órakor) Május 1. (Vasas n.): Csendes ott­hon (5 és 7 órakor) SZABAS-VARRAS TANFOLYA* kezdődik ma este fél 6 órakor KJ dök részére Pécs város Művelőd' Házában (Déryné u. 18.). A tar» lyam háromhónapos, tandíj össj sen 60 forint. Beiratkozás a bet színen. Újabb szabás-varrás tanfolE1 kezdődik a KISZ és a Szakszel] zetek Doktor Sándor Művelőd1 Házában április 21-én. Kezdők • szére hétfőn, haladók részére sí*' dán. Oktató: Kunszt Dezsőné. lentkezés naponta a művelődj ház Irodájában. A tanfolyam romhónapos, részvételi díj 60 rint. Komlói éttermek, kisvendig)® Béke (Fő tér), Sport, Mecsek (E? suth u.), Fekete Gyémánt (Kde nyös). Jószerencsét (Kenderföl“ Vadásztanya (Sikonda). — CukrsJ dák, eszpresszók: Anna <Kos*J utca). Ifjúsági (Kökönyös), f®' sugár (Kenderföld). mérkőzést. Góllövők: Pataki (2), Endrádl és Szabó. , Hertelendi, Kész- simontomyai BTC—Kaposvári (ll-esből); illetve Dd2sa 2:i (2:0), Kaposvár, 400 néző. Vezette: Szegfű. Az első félidő 17. Bajai Bácska—Nagykanizsai Vas- percében Varga (K. Dózsa) boka­Nagykanizsán. Az első félidőben „ek ellen a gvőzelem elmaradt. A r.i ,..-l i.kknb imUnlr ni- . . ... .. « . egy klasszissal jobbak voltak el- S(montornyaiak góllait Csapó és lenfelüknél. Góllövők: Berta (ön- Kon<jor, a K. Dózsáét Deák lőtte. gól) és Barta H. A második félidő 35. percében Barta I-et (Baja) a játékvezető kiállította. Pécsi vasas—Dombóvári Vasút 2:1 Kaposvári Textiles—Mohácsi TE 3:2 (3:1). Kaposvár, vezette: Klei­ber. A sereghajtók találkozóját a o'» bs^í^í!™ Ina néző vi- hazaiak nyerték. Cóllövök: Nagy- (1.0). Bőrgyár-pálya, 400 néző. Ve- «lmon. Illetve Heim (21. zette: Bíró. Igazoláshiány miatt a dombóváriak az első félidőben ki­réti (2), Simon, illetve Heim (2) Tolna—Pécsi BTC 4:0 (2:0). Tol­lenc emberrel játszottak. A durva na, 2200 néző. Vezette: Isztl. Rend- vasutasok ellen a pécsiek nagyobb givüj gyenge játékvezetés mellett, _z.....A rva ni ér. 1- tr/il. . ! x„i_íí_x sí..»« ar ányú győzelmet érdemellek vol- nagyiramú- mérkőzésen, ilyen na. Góllövők: Karácsonyi, Karosi arányban is megérdemelten győ­(öngól). Illetve Gebhardt. A máso- zött Tolna. Góllövők: Elekes (2), dik félidőben 2:1 állásnál Simon- széles és Serdán (öngól). falvi (Dombóvár) a kiállítás sorsá­ra került. A mezőny legjobbja Ka rácsonyi volt* Nagyatád—Csurgó 3:2 (1:0). Csur­gő. Mérkőzések az Alosztály lmért PEAC—Porcelángyár l:t (0:0). Porcelángyári pálya. 500 néző. Ve­zette: Páldi. Meglepően nagyszá­mú néző előtt váratlan, de meg­érdemelt győzelmet arattak az egyetemisták. Sőt ha helyzeteiket kihasználják, győzelmük még na­AZ ALOSZTÁLY I. ALLASA: (A PVSK eredménye nélkül.) lövő: Fekete. 1:1 (1:0). Postás-pálya, 200 néző. Vezette: Rolléder. A lényegesen csapkodó szabolcsiak ellen lövők: Gaál. illetve Halena. 1. Porcelángy. 18 12 2 4 42:22 26 2. Pécsszabolcs 18 11 3 4 38:24 25 .3. Szászvár 18 12 — 6 62:31 24 4. Hidas 17 10 3 4 37:23 23 5. Kinizsi 19 9 4 6 29:24 22 6. PEAC 18 7 6 5 40:21 20 7. Traktor 19 7 6 6 31:20 20 8. Postás 17 7 5 5 40:25 19 9. Komlói 17 7 5 5 43:2« 19 10. Vasas I. 18 6 5 7 33:30 17 11. Szentlőrinc 17 7 — 10 23:36 14 12. Villány 17. 1 4 12 20:64 6 13. Sellye 17 2 2 13 16:59 6 14. pécsvárad 18 2 I 13 8:55 5 A PVSK legyőzte a Satálinvárosi Vasast Az NB II. eredményei A PEAC I. osztályú törvíveversenye 22 vivő, köztük 5 I. o. és 9 II. osztályú indult a PEAC Me­csek Kupa I. osztályú férfi tőr­versenyén. Az előmérkőzéseken nem születtek nagyobb megle­petések, talán Kovács (PEAC) és May (Kaposvárt Kinizsi) ki­esése jött váratlanul. A döntőben végig magas szín­vonalú vívást láthatott a közön­ség, s a válogatott kerettag, Pa- cséry, biztosan győzött neves el­lenfelei előtt. Jó benyomást keltett az Ifjúsági válogatott Veczán és Sághy is. A pécsiek közül Méhes szerepelt átlagon felül, de biztató volt Kollár és Szőllősy vívása. A végig sport­szerű, de heves küzdelmeket Tímár Gyula és Fülöp Mihály világbajnokunk vezette. Végeredmény: 1. Pacséry (Elektromos) 7 győzelemmel, 2. Sághy (BVSC) 6, 3. Veczán (Elektromos) 6, 4. Halász (BV­SC) 5, 5. Kaszás (Bp. vasas) 5, 6. Méhes (PEAC) 3, 7. Boros (BVSC) 3, 8. Kollár (PEAC) 1, 9. Szőllősy (PEAC) győzelem nélkül. Mecsek Kupa pontversenyben 1. PEAC 61 pont, 2. BVSC 47, 3. Elektromos 37, 4. Bp. Vasas 15, 5. Kaposvári Kinizsi 6, 6. PVSK 3 pont. bán. A válogatott Szigeti a mezőny fölé emelkedett. A két fedezet kö­zül Török tetszett jobban. A csa­társorból a jobbszárny többször zavarba hozta a komlói védőket, de jó megmozdulásai voltak Ma- tesznak is. A komlói kapus, Ma­gyar a második gólt védhette vol­na. A két szélsöhátvéd nem bírt a gyors diósgyőri szélsőkkel. Pol­gár is gyengébben játszott a szo­kottnál. De a fedezetek sem dol­goztak olyan hasznosan, mint az előző mérkőzéseken. A csatársor­ból egyedül Grózdics játékát lehet kiemelni. AZ NB I. TOVÁBBI EREDMÉNYEI Salgótarján—Ferencváros 1:0. — Bp. Honvéd—Újpesti Dózsa 2:0. — Tatabányai Bányász—Szeged 1:0. MTK—Szombathelyi Haladás 1:1. A labdarúgó NB I. állása 1. Ferencváros 20 12 3 5 40:25 27 2. Tatabánya tib 11 4 5 28:19 26 3-4. Bp. Honvéd 20 11 3 6 40:24 25 3-4. MTK 19 11 3 5 35:21 25 3. U. Dóasa 20 9 4 7 34:27 22 6. Salgótarján 20 9 4 7 29:28 22 7. Diósgyőr 20 7 6 7 25:28 20 8. Vasas • 18 7 5 6 28:26 19 9. Szombathely 20 5 9 6 24:28 19 10. Dorog 20 8 3 9 23:29 19 11. Csepel 19 5 7 7 21:22 17 12. Pécs 20 5 3 12 18:36 13 13. Szeged 20 2 7 11 21:33 11 14. Komló 20 2 7 11 16:36 11 Az NB II. nyugati csoportjában a legnagyobb meglepetést a PV­SK szolgáltatta a Sztállnvárosi Va­sas legyőzésével. A Pécsbányate- lepi Bányász vereséggel tért haza Budafokról. Eredmények: Győri Vasas F.TO-Veszprémi Haladás 3:2, Láng Gépgyár—Mosonmagyaróvári TE 1:1, Dél-budai Szpartakusz— Soproni VSE 2:2, Szombathelyi Pa­mut-Zalaegerszegi TE 0:0. Székes- fehérvári Vasas—Oroszlányi Bá­nyász 1:0, KMTE—Szekszárd 2:1, Nagykanizsai Bányász—Kaposvári Kinizsi 1:0. Pécsi VSK—Sztállnvárosi Vasas 1:0 (0:0). Pécs, 6000 néző. Vezette: Balia K. PVSK: Hámori I. — Lendvai, Mohácsi. Szegedi — Túra, Hernádi — Freppán, Vincze, Göncz, Győri-Klss, Hámori II. SZTALINVÄROS: Lennert — Cse­repes, Ullmann. Schédl — Ladányi, Krasznai — Kőhalmi, Fejes, Bédi, Kovács, Hegedűs. Jó iramú, heves küzdelmet vív­tak a csapatok. A vendégek nem­csak tervszerűbben játszmáit, de labdakezelésben is felülmúlták a vasutasokat. Csatársoruk azonban több biztos gólhelyzetet hagyott ki, a PVSK játékosai lelkesen küz­döttek. A mérkőzés sorsát elndötő gól a 61. percben esett Göncz lö­véséből. Az utolsó negyedórában a pécsiek csatársora magára talált. Jók: Mohácsi, Göncz, Győri-Kiss, illetve Ullmann, Ladányi, Krasz­nai. Budafoki JVfTE Kinizsi—Pécsbn- nyatelepi Bányász 1:0 (0:0), Buda­fok, 1300 néző. Vezette: WÍ BMTE: Németh — Petőcz, Sd|| der. Dobás, — Pécsi, Szabó D; Schverecz, Papp, Hortobágyi Pécsbdnyatei linger Pécsett. Kovács — Tl?éR Szőke, Ulrich Molnár, Farkas — Kása, PiB’’ Mező, Keszler, Gyurkó. Balszerencsés mérkőzést vfvwfl pécsbátya'"’epiek. A pes*1 ugyan tö' t támadtak, ezek a madások azonban csak a pét'5‘ nyatelepiek tizenhatosáig juta** el. A játékvezető kiengedte Ke‘ bői a mérkőzést. A játék a h’* kőzés vége felé igen eldurvult-, budafokiak győztes gólját HelihJ lőtte. Jók: Dobes, Pécsi, Helihí1 Illetve Szőke, Mező és Gyurkó­az NB ii. Állasa: 1. Győr 25 19 2. Sztálinvár. 25 17 3. Pécsi VSK 24 13 4. Láng Gépgy. 24 11 5. Budafok 24 14 6. Székesfhv. 25 13 7. Zalae. TE 25 8 8. Mosonmaó. 98 12 9. Kap. Kinizsi :>á 11 10. Oroszlány 28 11 11. Délb. Szpart. 28 6 12. Veszprém 23 8 13. Kap. MTE 24 9 14. Pécsbányat. 25 6 15. Nagykanizsa 25 6 16. Szomb. Pam. 25 6 17. Sopron 23 6 18. Zal. Dózsa 24 4 19. Szekszárd 25 3 3 10 4 10 3 11 11 8 4 11 2 13 8 11 7 12 6 13 3 14 4 16 2 20 79:2* 80:2 40:2]; 41 ói 38:])­n7:í 36:2] 36:3) 47:« 39:« 31 39:2) 48:3®. S|: Sí 20:5* 23:9* Mérkőzések a kosárlabda-bajnokságért í.-o. Traktor-pálya, 300 néző. Ve­zette: Kulcsár. Sportszerű mérkő­zésen igazságos döntetlen született. PVSK 11—Sellye 3:0 (1:0). PVSK- pálya. 1000 néző. Vezette: Papp J. A kis vasút inkább a játékra, mint az eredményre fektette a fő- súlyt. Góllövők: Vajda (2) és Nyári. Komlói Béta-akna—Pécsi Kinizsi 3 0 (1:0). Komló. 300 néző. Vezette: Kovács. A két jó formában levő csapat élvezetes mérkőzést vívott. A pécsiek az elején még tartani tudták magukat, a második fél­időben azonban a komlóiak ko­moly fölényt harcoltak ki. Góllö- vők: Farkas. Király és Kovács, Baksa (Komló) igen Jó formában védett. Hidasi Bányász—Szentlőrinci Traktor 3:1 (0:1). Szentlőrinc. 300 néző. Vezette: Lendvai. Az első félidőben még a szentlőrinciek ve­zettek Bartalovits góljával, a Já­ték második részeben azonban a rutinosabb vendegek bíztosan for- dították a maguk javára a mérkő­teszászvárt Bányász—Pécsvárad 2:0. Pécsvárad. megyei Jogú város Tanácsá­ig. sz. rendeletének 16. §-a -ben 1958. március 15-től sze- m-ozásl díj elmén havon« yUég után 2 forint fizeten­A speciális erőnlétről Mai felfogás szerint a verseny- sportokban, a labdarúgásban is, kétféle erőnlétről beszélünk: a) általános erőnlétről, b) speciális erőnlétről. Bebizonyosodott, hogy az egyes sportágak sajátos megterhelése nemcsak a technikájuk és taktiká­juk oktatásában, hanem az erőn­léti felkészítés szempontjából is sajátos módszert követel. Ha egy sporttal gyakorlatban so­ha nem foglalkozó emberrel pró­bálnánk labdarúgó-mérkőzést ját­szani, egészen biztos, hogy a 00 percből csak néhány percig bírná a megterhelést (nem beszélve ar­ról, hogy technikai és taktikai képzetlensége még szembetűnőbb lenne). Ha egy olyan emberrel, aki rendszeresen, aktívan foglal­kozik valamilyen versenysporttal (pl. kosárlabdázik), játszatnánk labdarúgó-mérkőzést, egészen biz­tos, hogy jóval tovább bírná a mérkőzés sajátos megterhelését. Aránytalanul tovább, mint az az ember, aki sohasem sportolt, rz természetes és magától értetődő. De az a kosárlabdázó sem képes végig játszani — ha csak az erőn­létet tekintjük is — a mérkőzést úgy, mint egy aktív labdarúgó. Miért? Mert a labdarúgás egészen más természetű mozgásai egészen más megterhelést nyújtanak a ko­sárlabdázónak, mint a kosárlabda­zás. Egy ideig azonban birná erő­vel, mert rendelkezik egy bizo­nyos, úgynevezett általános erőn­léttel, amivel nem rendelkezik az, aki sohasem sportolt, de nem ren­delkezik azzal a bizonyos többlet (speciális) erőnléttel, mellyel a labdarúgó rendelkezik. Természe­tesen, ez fordított esetben is így áll. Van tehát az erőnlétnek egy olyan része, mely jellemző az egyes sportágakra, melynek bir­toklása teszi csak igazán képessé a sportolót saját sportjának ered­ményes űzésire. Ez a speciális erőnlét. Általános vélemény szerint azon­ban nem kell az erőnlétet mere­ven kétfelé választani, hanem csak erőnlétről kall beszélni, amelyen belül azután az erőnlét speciális vonatkozásairól. Általános erőnlét állapotában a sportoló általános vonatkozásban képes maximális teljesítményre. A: erőnlét speciális része, ennél lényegesen többet jelent, termé­szetesen az erőnlét általános részé­re épülve. Sokan mondják azt, hogy labdarúgóink speciális erőn­létét játékkal kell fejleszteni. Ez­zel a felfogással nem érthetünk egyet. A technika csiszolásának sem a játék az egyetlen módszere, mert játékban mindössze csak .3, maximálisan 2.5 percig van a já­tékosnál a labda. Ennyi idő alatt technikát fejleszteni lehetetlen, így vagyunk a speciális erőnlét fejlesztésével is. Ezt sem bizhat­juk csupán a játékra. Nem szabad megelégednünk azzal, hogy játéko­saink csak játék közben, spontán fejlesszék magukban azokat a ké­pességeket. melyek a játék ered­ményes préséhez szükségesek. Ta­lálnunk kell olyan mozgásokat (gyakorlatokat), amelyekkel tuda­tosan és rendszeresen fejleszthet­jük a speciális erőnlétet, s ezeket rendszeresen kell alkalmaznunk nz edzéseken. PVSK—Csepel 93:78 (49:43). NB I. férfi mérkőzés. PVSK-tornacsar- nok. Vezette: Szabó II. és Tunkli. Rendkívül heves, izgalmas volt a játék. A második félidőben muta­tott teljesítményükkel a pécsiek megérdemelték a győzelmei, a pa­lánk alatt sokkal jobban feltalál­ták magukat, mint a csepeliek. Legjobb dobók: Gombos 29, Erdőst 23, Szamosi 10, illetve Hahin—Tóth 20. Liptai 17. PVSK—Csepel 67:45 (.16:19. NB I. női mérkőzés. PVSK-tornacsarnok. Vezette: Szabó II. és Tunkli. A pécsi csapat sokkal határozottab­ban játszott, különösen Szabó Klá­ri bizonyult eredményesnek. Do­básai távolról is sorra sikerültek. Legjobb dobók: Szabó 21, Kozárné 19, Erdösiné 15, illetve Belovai 15, Laki 12. Ikarusz—PEAC 56:55 (29:24). NB n. férfi mérkőzés, Budapest. Szo­ros küzdelem után az utolsó pilla­szerencsésebb cjs*J natokban _______________ győzött. Legjobb dobók: Tóth i Blank! 16, illetve Péntek 18, v 11. ,a MTK—Pécsi Postás 76:55 (3°;, NB II. férfi mérkőzés. PVSK"“ nacsarnok. A lendületesebben f szó pestiek biztosan győztek. Bajai Vasutas—Pécsi Vörös JS DTTNÁNTÜLI NAPLÓ a Magyar Szocialista Munkáspárt Baranya megye) Bizottsága és a megyei tanács lapja Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: Az MSZMP megyei pártbizottsága Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, József A. u. 10. T: 15-32, 15-33 Hirdetésfelvevő iroda: Kossuth Lajos utca 22. Tel: 19-18. Terjeszti a Megyei Postahivatni Hirlaposztálya és a hírlap-kézbesítő postahivatalok. Előfizetés postahivataloknál és kézbesítőknél. Havi előfizetés! di! 11.— Ft PÉCSI SZIKRA NYOMDA Pécs, Munkácsy Mihály u. 10. az. Telefon: 20-27 Nvomdtért felel: Melles Rezső. teor 62:30 (33:14). NB II. női ''á kőzés, PVSK-tornacsarnok. , pillanatig sem volt vitás a baj3 győzelme. . Köriemén at^ A MÁV pécsi vasútigazgatj közli: április 15.; 16., 17., 22.. 24-én a budapest—pécsi vasúi'*® ■ ifl szán nagyarányú vonali muhjjl Abaliget állomás és Szatina"'jl hajmás megállóhely közötti s*ja llr.t tok miatt az alábbi személvszay lak ^ vonatok átszállással fognak kedni: J 1. A Pécsről 8 órakor DemWj ra induló 1947. sz. személyvoh'; A Pécsről 11 órakor Budapest | leti pályaudvarra induló gyorsmotorvonat. 3. A Budapp 12 óra 50 perckor Pécsre éfjv 1002. sz. sebesvonat. 4. A DoJJj várról 14 óra 46 perekor Pécsre 1 kező 1044. sz. személyvonat. ,t fpnll umialrtlf Ahallant óllAfflíi fenti vonatok Abaliget álloihv Szatlna—Kishaj más megállói1«) nem közlekednek, helyettük nalszakaszon. vonatpótló autó**' járatokat állítanak be. Felkérik az utazóközöns$ «JS hogy a fenti napokon a vonatokat csak a leghalas7.tlv,*íi nabb ügyük elintézése éröekJJ t'í'OVÓ 1.* n-* A « .' | Jjí- r i'of vegyék Igénybe, az valamint az ennek követkéz^ előreláthatólag bekövetkező ,, natkésésekkel járó kellemell^; gek elkerülése végett.