Dunántúli Napló, 1950. szeptember (7. évfolyam, 203-228. szám)

1950-09-26 / 224. szám

1950 SZEPTEMBER 26 4 NAP h 6 Minden dolgozó paraszt hazafias kötelessége a begyűjtés, a tengeri- és burgonyaszállítási szerződések fokozásával visszaverni az ellenség közellátásunk ellen indított támadását A knkorieaszá’llftásl szerződések kö­tésében viszony-leg lanyhulás álH be ** , elmúlt napokban. Pártszerveze- teáik és tőnregszervezeteMc jó részé­nél. elbizakodtak • kezdeti siker, az eredményes munka következtében s azf hitték: vannak eredményeink ezen a té­ren/ tehát ezt a feladatot félre tehet­jük, mert most már úgy is megy majd minden rendben tovább. Ezért Alit he komoly lemaradás az előirányzat tel­jes Késében. Példát mutat a villányi járás A járások közötti legjobb eredmény- ■yéí a villányi járás dolgozó páraszt- jak' dicsekedhetnek. Az előirányzatot már több nappal ezelőtt nemcsak hogy elérlek, hanem azt túl is teljesítették 118 százalékra. Az, hogy a villányi já rásban már túljutottak * 100 százalé­kon; döntően a politikai felvilágosító munka javára írható. A népnevelők fontos feladatnak tartották a személy­szerinti meggyőzést s kihangsúlyozni a szállítási szerződéskötés nemző Igaz da'ságt jelentőségét s azt, hogy ez min­den dolgozó parasztnak állampolgári, hazafias kötelessége. Agitáció jak ban kfhcmgmtyortnk a mtntszertónács út­in? biztosit ott kedvezményt a S fo­rintos prémiumot is, A tflbM járások est *s eredményt köret sem érték el, csak * péesváradi de még ott sem közelítették meg • <10 százatékot. A legtöbb járásban ennél. gokkal súlyosabb lemaradás ész- lefbetó, különösen a pécsi, sásdii, szi­getvári és a mohácM járásokban, ahol 30.-25 százalékra teljesítették a tervei. n. Mámp>s felvilágosító munka és a: tffrizalcodgTtság következtében. Ismertessük a 8 forintos prémiumot * K viszonylogoa lemaradás mefleU számos községben eanak kimagasló eredmények. A legszebb eredményt Petcrd községben érték el, ahol a 15 mázsás előirányzattal szemben 346 mázsára kötöttek szerződést a népne­velő munka nyomán. Ujpetrén a párt- szervezet és « szövetkezet népnevelői révén 115 százalékra teljesítették a ter­vet. Lippón már az első .napokban számos dolgozó paraszt kötött szállí­tási szerződést. Azonban a népnevelők nem elégedtek meg az előirányzat tei- jcsítésével,' hanem újabb lendületei adtak a: agilációnak, melynek ered­ménye: 380 százalék- A szerződéskö­tésben « villányi járás községei járnak az élen, Így Pocsá, alvói 103 és Ma- gyarbölyon, ahol 170 százalékban szár­nyalták túl a tervben megállapított mennyiséget. Ezek az eredmények azonban nem általánosak és sok községben súlyos méretű lemaradás mutatkozik. Ezek­ben a községekben a pártszervezetek nem eléggé értették meg, bogy a ta­karmány biztosítása jelentős nemzet­gazdasági érdek s ezt nem tudatosí­tották a dolgozó parasztokkal, nem ismertették a S forintos prémiumot sem, s annak agitáeiós lehetőségeit nem használták ki eléggé. A lemaradt közsé­gek között van: Szászvár, Udvar, Sátor­hely, Erdősmárok, Kistótfalu, Bisse. K iss zt ír tin á rt-on, Tereliegy, Bános, GiJ- vánfa, Teklafaln és Endród. Ezekben a községekben a dolgozó parasztok aíig pár má<zsára köt öt lek «zálíiási szerződést, mert a pártszervezetek nép­nevelői mellékk érdésként kezelték ezl Valamivel jobb a helyzet de azért még bőven akad tennivaló — Kán, Mecsekrákos, Rózsafa, Pata és Bánfa községekben is, hogy a lema­radást behozzák a felzárkózzanak az élenjárók mellé. A birrgonyasráTtftA.d szerződések kőlése ugyancsak vontatóiéiul megy. Egykét jó teljesítéstől eltekintve, mint például Villány és Dráva csehi, általá­nos lemaradás mutatkozik. Itt különö­sen komoly feladat hárul a pártszer- vezetekre annál is inkább, mert jórész­lten ettől függ télire való burgonya- szükségletünk biztosítása. A lemaradá­sért részben felelős a Ternevál is, mert mulasztást követtek el a szerződéskö­tési tömbök kiadásánál: csak a múlt héten küldték ki a f öld:m ű vessző ve ike- ze lekhez. Vigyük tovább a termény begyűjtést is A szállítási szerződéskötés mellett egyes pártszervezeteinkben az a káros nézet uralkodik, hogy a terménybe- gyüjtés augusztus 20-j jó teljesítésé­vel megoldottuk e téren a feladatain­kat. Elhanyagolták a felvilágosító I munkát, döntően a takarmánygabona i begyűjtés kérdésében. Több községben | azzal védekeznek, hogy a sok a íela-f daluk, hisz itt van, a csoportfejlesztés, j az őszi munka, és * tanácsválaszfás. A sok feladattal való védekezés bizo­nyítja, hogy ezekben a pártszerveze­tekben nem értették meg, hogy eze­ket a kérdéseket össze kék kapcsolni s n fontos kérdéseket együtt kell meg­oldani, A hiányosságok másik ok* az, hogy számos községben megfeledkeztek ar ról, hogy ezen feladatok megoldása élesedő osztálybarc közben folyik. A kidákok minden alkalmat megragad, nak a termeiét twbotéSására kulc­sén a takarmánygabona, beadás és a burgonya ellátásunk biztosítása terén. Most a feladat az. hogy a pártszer. peretek, a tőmegszervezetrk bevonásá­val új lendületet adjanak a burgonya és a kukoricaszáflitási szerződések kötésének. Fokozzák a takarmánygabona begyűj­tést is s leplezzék le az ellenség akna­munkájának minden megnyilvánuld sál, kíméletlenül járjanak el velük, mint békénk, építő munkánk ellenségei­vel szemben. Munkában élenjáró, becsületes munkás,paraszt és értelmiségi dolgozókat jelöltek a községi tanácsba Mecsekalján 'A múlt évi országgyűlési választá­sokat kivéve még soha nem fordult hazánk dolgozó népe ennyire egy emberként egy politikai kérdés felé, sgha nem érezte így át, hogy módja van *aját sorsáról dönteni, a nép or­szága iránti hűségének kifejezést ad­ni, mint most, a tanácsválasztás al­kalmával . Ezért beszélnek mindenütt, üzle­tekben éppúgy, mint piacon, az asz. talpál, ebéd közben a választásról, ezért beszélnek róla a mecsekaljai autóbuszon is. Szombat délelőtt. Teltkosarú házi­asszonyokkal, piacról hazaigyekvő dolgozó parasztokkal teli busz halad Mecsetalja—Patacs felé. Az autóbusz utasai nagyrészt ismerik egymást, hiszen majd minden nap együtt te­szik meg ezt az utat a városba és vissza: Már a Szigeti-útón nagyban megy a terefere, a legidőszerűbb kérdésről, a választásokról beszélget­nek. • A faluban leszállunk, jobbra mind­járt a községháza. lések jön­nek, népnevelőik számolnak be műn. kájőkró} Benkő József jegyző elv- társnak, a választási bizottság tag­jának. Érveket' kapnak, kicserélik a tapasztaltakat. Néha-néha kis szünet is akad, ezt Benkő elvtárs arra használja fel, hdgy u Népfront, a választási bizott- ’Ság munkájáról beszéljen. — Nehéz dolguk voLt nálunk a népi szerveknek; a választási bizott­ságnak — mondja. •— A falu őt kőzségrésrből áll, ezeknek más és más a szodália összetételük. így 'például Szentkút község lakossága túbryomórészt erdömunkásokból '1, Magyarürögöt dolgozó parasztok lak­ják, Rácvároson javarészt ipari mun­kások, értelmiségiek és nyugtig,isol; laknak, Kovács.telepen üzemi mun-, 'kágofc, Patacson ismét dolgozó pa­rasztok. Természetesen igyekezniük kell élt, hogy a szociális megoszlás szerint válasszuk ki a jelölteket. — Persze az ellenség sem nőtte tétlenül, hogy dolgozunk. Munkához látott és egy — helyi viszonyokkal nem teljesen ismerős — funkcioná­riust megtévesztve, egy ellenséges elem is a listára kerülhetett. Papp György, fasiszta kijelentéseiről és be­állítottságáról hírhedt mezőőrt azon­nal töröltük a névjegyzékből, amint felhívták' rá figyelmünket a község A jetfyzfoétitn tfrgfc-forgás dolgozói. Hz Jé lecke volt és a to­vábbiakban fokozott éberséggel, még nagyobb körültekintéssel dolgoztunk. Nagy munkát igényelt tehát a Je­löltek kiválasztása-. Szükség volt a gondos, jó munkára, hiszen a most választandó tanács, a Párt segítségé­vel irányítja majd a község életét, úgy gazdasági, mint társadalmi és kulturális téren. a község­ben, nem bízzák a véletlenre a választású 44 népnevelő foglalkozik állandóan a dolgozókkal, egyre-egyre 20 ház van bízva, ahol felvilágosító munkát végez. Heten­ként 2—3 kisgyűlést is tartanak, nép­szerűsítik a jelölteket. Szeretettel, büszkén is beszél az egész falu a je. löltekról. Élenjáró dolgozókat, mun­kás, becsületes parasztasszonyokat, haladó, néphez hű értelmiségieket választ a község, így a többi között Rajcz; Ferncet, Somos Józsefet, Vas­tag Józsefnél Nézzük) meg, hogy te vél ekednek a jelöltekről a község dolgozói, rászol­gálnak-e azok a megtiszteltetésre. Kis* István pártonkívült, Cupt-te­lepi dolgozó paraszt Feleségéve] együtt műveli meg saját másfél hold­ját, apósa földjével együtt. — 13 mázsa búzánk termett egy holdon — meséli büszkén —, de nem is csoda, jókor vetettem, ahogy a Párt tanácsolta. Most szeretnénk egy tszcs-t alakítani, az meg a vá­lasztás igazi nagy pofon lesz a de­mokrácia ellenségeinek. Különösen a választás lesz rájuk nagy csapás! A régi világban csak akkor volt vala­kinek. szava, ha vagyona volt. Ma persze már nem így van, a legjob­bakat, a legkiemelkedőbb dolgozókat választjuk meg a tanácsba. Vastag Józsefnéról beszél. Elmond­ja, hogy munkásasszony, az állami szőlőtelepen dolgozik, mint szőlőmun­kás. Férjét tartja el, aki a tőkés rendszerben végzett robot, nélkülözé­sek következetében munkaképtelenné vált. — Vastagné harcol azokért, akik eddig másnak dolgozlak, vagyonta­lanok, védi a mi igazunkat —mond­ja Kiss István. Elintézte, hogy a szentmiklósj dolgozók munkaidő után is megvásárolhassák hússzükséglelü- ket. A DÉFOSZ vezetőségi lagja, de társadalmi munkája melleit nap, mint nap, rendesen végzi munkáját a szö- lőtelepen is. Rajczj Ferencről ezeket mondja; *— Két hold földje van, ezt becsü­letesen meg is dolgozza.. Emellett még fuvarozik. Beszolgáltatásban első volt a községben, 700 százalékot tel­jesített. Munkájával is, de mint párt­funkcionárius is megállja helyét. Számtalanszor ingyen szállított közü­leti építkezések számára. Csak azt tudom róla mondani, hogy szívesen szavazok rá, érdemes arra, hogy ta­nácstag legyen. — A tanácsválasztás tiszteletére el­határoztam — mondja befejezésül —, hogy a ma esti falunapon felaján­lom: tizedikére elvetek és mun­kámat minden téren jól fogom vé. gezni, ezzel is a békét védve. kis verandás házban házban lakik Böröcz János ötholdas dolgozó paraszt, ö Is izgatottan készülődik az esti falunapra, a választásra, öröm­mel beszél a jelöltekről, a nép je­löltjeiről, az ő jelöltjeiről. — Somos József pártonkívüli ta­nító az egyik jelöltünk. Becsületes, rendes ember. Hatodikos Piroska lá­nyom te nagyon szereti] sokat fog­lalkozik a gyerekekkel. Felesége beszól az ablakon: — Somost? Öt mindenki dicséri. Az nem uraskodik, közénk tartozik. De beszélhetünk a község bárme­lyik becsüleles dolgozójával, mind­egyik egyformán, örömmel készül a választásra. Nagy dolog ez! Törté- neímünkben először veszi kezébe a községek igazgatását a dolgozó nép. Ezentúl nem a virilisták, a kulákok, reakciós jegyzők irányítják falvaink életét. A közigazgatás egyszerűbbé válik, felszámolják a reakciót, a ta­nácsok érvényt szereznek az Alkot­mánynak. A Gyap§u^e?es1f edelmí Vállalat Pécsett (RákÓcziút 67. szám alatt) meg­kezdte texfilhülladék (rongy) fel- vásárlását. Állami és nemzeti vállalatok, üzemek ! Felhívjuk figyelmüket, hogy gép­tisztító gyapotot, géplörlő rongvol kizárólag nevezett vállalat hozhat forgalomba! Rendelések feladhatók fenti rímen. (H 1734) | Jói folyik a népneveid monks Patacson Remekül játszott a magyar válogatott... Magyarország—Albánia 12:0 (5:0) Újpesti stadion 35.000 néző, vezette Nemcsovszky (Csehszlovákia). Magyarország: Grosits — Kovács II., Börzsei, Tóth III. — Kovács I., Bozsik — Budai II, Kocsis, Palotás, Puskás, Babolcsay. — Albánia: Vogli — Dibra, Boricsi II., Shaqiri — Spahiu, LIambi — Parapani Gjí- nali, Boricsi I, Jarecsi, Bakíalli. A játék elejétől a magyar csapat irányította a mérkőzést és a veszé­lyes támadások egész seregét vezette a vendégek kapuja felé. A lelkes albánok csak szórványosan támadtak, ezeket könnyedén utasított* vissza a jól záró, nyugodt magyar védelem, A magyar fedezetpár pompás labdák­kal támogatta a támadósort és külö­nösen a második félidő elején játszott remekül. A magyar csatársor elejétől végig nagy lendülettel, ötletesen ját­szott és minden támadása komoly ve­szélyt jelentett, A gólok a kővetkező sorrendben estek: I. félitdő. 19 p.: Puskás, 34 p.; Budai II., 37 p.: Puskás, 39 p.: Pa­lotás, 42.: Kocsis. II, félidő. 5. p.: Í Palotás, 7.: Budai II, 8.: Kocsis, 15.i Budai II, 19.: Budai II- 32.: Pus­kás, 37.: Puskás. Veresége! szenvedeti Dinné Komién A Lokomotív legyőzte a kaposváriakat,vesztett Pópán a BTC Hatalmas érdeklődés előzte meg a vasárnapi bányászrangadót, amelyet Komlón csúcsközönség, előtt nagy harc árán a hazai csapat nyert meg. A komlóiak ezzel a győzelmükkel bebi­zonyították, hogy komoly szerepet ké­pesek játszani az NB II-ben. Pécseit a Lokomotív a papírformát igazolta és biztosan győzött a kaposváriak el­len. Pápán nem vártunk a ’bőrgyári­aktól győzelmet, csupán a csapat szét­eső, gyenge játéka volt szembetűnő. Részletes eredményeink; KOMLÓ-DINAMÓ 2:1 (#:#) Komló, 5.000 néző, vezette: Odri. Komló: Szirtes — Kanizsai, Zsótér, Orosz — Veres, Pákozdi — Schmelzl, Szám II, Cserháti, Liszkai, Huszti. —• Dinamó: Krausz — Bárdosi, Gróf, Bencze III. — Réfi, Kresz — Molnár (Longauer), Opova, Horváth I, Kesz- ler, Horváth II. — A mérkőzés elején a Dinamó volt a többet támadó, de csak három eredménytelen szöglet je­lezte fölényét. Később feljött a hazai csapat és a 17. percben. Cserháti ér­vénytelen gólt szerzett, majd Krausz- nak adott munkát Liszkai és Cserháti kapufája jelentett még 'eseményt az első félidőben. Szünet után Készler lőtt a kapu fölé, majd a 14. percben Liszkai labdájával Huszti ugrott ki, Bárdosi nem tudott beavatkozni és a szélső 14 méterről megsezrezte a ue~ zetést, 1:0. A gól után a Dinamó tá­madott és a 23. percben Horváth I. szögletet egyből lőtte a hálóba, 1:1. Változatos, hullámzó játék alakult ki, végül a 37. percben Pákozdi szabadi- rúgása a sorfalról Liszkai elé patian, aki nagy góllal szerezte meg * győ­zelmet, 2:1. BÍRÁLAT: A nagy tét a Dinamót idegessé tette a hazai csapat nagy küzdelem után nyugodtabb játékával győzött. A védelmek nyújtottak jobb teljesítményt mindkét oldalon. Egyé­nileg Szirtes, Zsótér, Kanizsai, Pákoz­di, Huszti, illetve Krausz, Kresz, Kesz- ler játszottak igen jól. P. LOK.—K. ÉDOSZ 3:1 (3d») Verseny-a„ 2.000 néző, vezette: Vízhányó. Pécsi Lók.; Ráez — Kelemfi. Hegyi, Mike — Nagy I, Szabó — Zombori, Meggyes, Túra, Kövér, Horváth. — Kaposvár: Röhrich — Gilicz, Dacsev, Vánadi — Zsoldos, Freihalt — Kiss, Biczó, Bódis, Kertész, Horváth III. — Az első őt percben a vendégcsapat heves támadásokat indított, majd Tú­ra fejese jött vissza a kapufáról. A 14. percben Kövér labdájából Horváth volt eredményes, 1:0. A 29. percben Tura lesgyanus helyzetből közelről lőtt a kapuba, 2:0, majd Meggyes gól­ját nem adta meg a játékvezető. A 44'. percben Meggyes volt eredményes, 3:0. Szünet után a kaposvári csapat több veszélyes támadást vezetett és a 9. percben Horváth 111. szépített az eredményen, 3:1. A p/A után ’ a kapos­vári csatárok előtt több alkalom is kí­nálkozott a góllövésre, de több hely­zetet kihagytak, a másik oldalon Zom- bori hagyott ki nagy helyzeteket. A mérkőzés végén a pécsiek támadtak. BÍRÁLAT: Változatos mérkőzésen a pécsi csapat az első félidőben biz­tosította be győzelmét gólratörő játé­kával. Szünet után a vendégcsapat többet támadott, több helyzetet ha gyott kihasználatlanul. A Lokomotiv győzelme megérdemelt. Jók: Hegyi. Meggyes, Horváth, illetve Dacsev, Vá- radi, Kertész. P. TEXTILES—PBTC 4:0 (3:0) Pápa, 2.000 néző, vezette; Safir. Pápa: Radios —- Eisembak. Nyij?a, Simon II. — Simon I., Orbán — Bes­senyei. Vámos, Rauch, Perényi, Mol­nár. — PBTC: Krausz — Illés, Soly­már, Baranyí — Ligeti, Rákóczi — Berki, Léber,. Danajka, Le).pára, Kará­csonyi. Veszélyes támadásokat vezetett már az elején a hazai csapat. A 14. percben Perényi szögletét Krausz élőbb kiütötte, majd a labda lábúról perdült a hálóba, 1:0. Öngól! A 24. percben Vámos távoli lövését nézte cl a pécsi kapus, 2:0. A 35. percben ragyogó pa­pai támadás után Perényi volt eied- ményes, 3:0. Szünet után az első per­cekben Danajkát Bognárral cserélték ki. A 26. percben jobboldali támadás után Bessenyei lőtt közelről a hálóba, 4:0. Az. utolsó negyedórában magához' tért hissé BTC és Leipám, majd Ka­rácsonyi előtt kínálkozott gólszerzésre alkalom. BÍRÁLAT. A hazat csapat minden részében jobb volt a BTC-nél és eb­ben az arányban is megérdemelte a győzelmet.' A pécsi csapatban csak a fedezetsor játszott elfogadhatóan. J7?ú: Nyiga a mezőny legjobbja, Orbán, Rauch, Perényi, Molnár, illetve Soly­már, Ligeti, Rákóczi. Megszületett a Dózsa első győzeims az NB Ill-ban Pécsi Dózsa—Erdőgazdaság 3:0 (1:0) Tüzér utca, 300 néző, vezette: Kassai. A Dózsa végig fölényben játszott, az Erdőgazdaság csak: az ellenfél 16-osá- ig jutott el. Góllövök: Nagy 2, Lég- rádi (11-esből). Jók: Dávid, Lovig IL, Németh- illetve Magyar és Bakony. Nagykanizsai Építőié—Postás 2:1 (2:1). Tüzér utca 300 néző, vezette: Páldi. A pécai csatársor gólképtelen­nek bizonyult. Gyenge mérkőzés volt. Góllövők: Horváth, Táncos, illetvo Kurucz II. Jök: Eller, Cimderics. Tán- -ic. illetve Németh. Kurucz II., Kazár. ZM SZAK—Pccsbiínyatelepi Tárna 1:1 (1:0). Szigetvár. A hazai csapat valamivel közelebb állott a győzelem­hez. a bányászcsapat jól védekezett. Góllövök: Törzsök; illetve Szabó. — Jók: Göbölős, Turbéki, illetve Rup- pert, Krávanek. Barcsi SZMTE—NngymányoM Tárna 4:1 (1:1). Barcs 400 néző, vezette: Székely. Jól játszottak a hazaiak, a bányászcsapat szünet után viszaesett. Góllövők: Szóvári. Spielva, Kővári, Kimpf, illetve Khizt. Nagyatád—SBTC 1:0 (1:0). Nagy­atád. vezette: Magyar. Megérdemelt győzelem. Jó sportot hozott a háztömb- körüli kerékpárverseny Pompás időben élénk érdeklődés mellett rendezte háztömbkörü1; verse­nyét vasárnap délelőtt a Pécsi. Loho- motív. A pécsieken kívül Szeged, Kecskemét. Rákospalota. Székesfehér­vár é- Kaposvár is cl-ü'dte verseny­zőit. Az egyes számokban népes me­zőny állt rajthoz. A pécsiek mostoha viszonyok között készültek fel a ver­senyre, de fgy is megálltál; h el vüket. A fakerek eset versenyében indült például Szikora összefoltozott vaakő- rekes gépével és sokáig versenytársa maradt a fakerekeseknek. Azt min­denesetre megállapítottuk, hogy a pé­csi kerékpárosok, lényegesen több tá­mogatást érdemelnének: egyesületük- tőL A verseny eredményei: Faltere. kesek versenye (51 Utiu) L éa II. osz­tályban 1. Kí*j Swtfedl Lok, (3L320 átlag), 2. Horváth RpVSK, A K&néo- di Pécsi Lók. m.^ osztályban 1. Hor­váth Kaposvári Magasép., 2. Zsinko- vics Pécsi Lók. Ifjúságiaknál (40 km) 1. Bojtos Kecskeméti: VSK, (32.160 átlag). 2. Porkoláb RpVSK, 3. Holti Pécsi Lók. Vaskerekesek versenye. Fel­nőtteknél (30 km) 1. Németh Kecske­méti VSK. 2. Rihacsek, 3. Gere Ka­posvári Magasép. Ifjúságiak (25km) t. Nagy Szív Lók. (32.340 átlag) 2. Vigh, 3. Fábián Kaposv. Magasép. Női (11 km) 1. Farnai Karolin Kaposvár (30 km átlag.) Asztalhcnise Pécsi Tipográfia—MecsekszaboJcrt Tárna 13:8. NB II. férfi. Győz Kocsis 5. Noválc 4. Leipám 3. V7eich. illetve Bérces 3. Papp II. 2. Pefckó, ülés. Papp 1, — Pécsi DÍSZ FSE—Pécsi Dózsa 13:12 NB II. férfi. Győz: Simon, He. gyi, Szakoly 3—3, Vass, Faluhely! 2— 2, illetve Potkó 5- Francia 3. Jakab 3, Szalmás) 2. — Pécsi Tipográfia— DVSK 5:2 NB II. női. — Győz: Mercz 3, Mozsgai 2, illetve Marosi és Kovács. * Teke. P. Magasépítő.-:— P. Lombik 3183:3076. NB II. bajnoki. Legjobb do bök: Tapolczai 432, Ruzsinszky *29, ScLTei 418. ilietve Csordás 419. Ko­vács 405.