Dunántúli Napló, 1950. május (7. évfolyam, 101-124. szám)

1950-05-03 / 101. szám

4 Iff E P |r «5» 1958 MÁJUS 3 Eddig 6 millió 809 .©zer békeciléírés A bikebizottságok megválasztásá­nak és a békeiv&k aláírásának leg újabb eredményei: Dékebizottságok Aláírások száma: száma: Megye: Barmi ya Bács Békés Borsod Csongrád Fejér Győr 739 559 730 1920 776 617 765 275.030 324.554 296.789 441.942 3Í5.052 Megye: Hajdú Heves Komárom Nógrád Pesl Somogy Szabolcs Szolnok rBékobizottságok Aláírások Megye: Bckebizottsíígok Aláírások száma: száma: száma: száma: 1336 263.417 Veszprém 660 239.984 446 215.341 Zala 552 205.983 650 161.341 összesen: 14.886 5,070.339 366 172.337 Budapesl 8676 1,328.817 512 343.526 összesen: 23.562 6,399.156 178.294 Tolna 250 752 Vas 1190 456 1098 752 733 295.855 415.994 304.616 187.502 182.028 A legújabb jelentés szerint eddig 24.583 báfcevédelini bizottság alakul! ős összegen 6.806.130 aláírás gyűlt össze, tehát az ország lakosságának 'öbbségc már hitet tett a béke mel­leit. A fcékebizottság alakulása és az aláírásod gyűjtése tovább folyik. Panyín, a kiváló szovjet mozdonyvezető májusi üdvözlete a magyar vasutasoknak Ivan Panyin, a kiváló szovjet moz­donyvezető a világ dolgozóinak ün­nepnapján a moszkvai rádió útján üdvözölte a magyar vasutasokat. — A világ dolgozói szolidaritásának napján, má/us elsején forrón üdvöz­löm o szobád Magyarország vasuta­sait és gratulálok mankasikereikhez. Értesültem arról, hogy Tóth János, a miskolci ffitőház hires mozdonyveze­tője két segítőtársával új kiváló si­kert ért el. Egy nehéz szerelvényt 110 perccel gyorsabban vezettek Mis­kolcról Budapestre, mint ahogy a grafikon előírja és anélkül, hogy be­tértek volna a fütőházba, egy másik szerelvénnyel tetlék meg visszafelé az utat. Ez a fény mutatja, hogy az ötszázasok mozgalma, amelyet a szov­jet mozdonyvezetők indítottak, a sza­bad Magyarországon is málló köve­tőkre talált. Igen őrülök, hogy üdvö­zölhetem a három kiváló miskolci elvtársat szép sikerük alkalmából. — A szovjet vasutasok között egyre jobban terjed az 500-as mozgalom. Az élenjáró mozdonyvezetők napról- napra többen lesznek. A szovjet kor­mány nepirég nyolc mozdonyvezetőt tüntetett ki Sztólin-díjjal. A szovjet mozdonyvezetők több mint 100 fütö- h&zban léesíteitek már 500-as csopor­tokat. Minden mozdony az úgyneve­zett tömör grafikon szerint dolgozik, vagyis úgy. hogy minden egyes moz­dony a minimálisra osökkenfi a fel­szerelés idejét, a fűtőházakban való tartózkodása idejét. Ez kitt övé te­szi, hogy a mozdonyvezetők 15.000 kilométert tegyenek meg mozdonyuk­kal havonta. Azt hiszem, hogy a ma­gyar mozdonyvezetők szintén kitűz­hetik ezt a feladatot és sikerrel meg tudják oldani. —, Üdvözlöm önöket május elseje alkalmából és a szovjet vasutasok ne­vében boldog életet, sok sikert kívá­nok a magyar vasutasoknak alkotó munkájukban. Sce'l?3-i?ri|#i»»f és a fasiszta nrpynWEgroV újabii véres psztette Ceianokan koSía h héti ttiexítgazdasági munkást Római jeíenfc3 szerint az olasz reakció pribékjei újabb véres ese­ményt provokállak a mezőgazdasági dolgozók ellen. A eh isii közelében lévő Celcno városkában április 30-án u rendőrök és fasiszin elemek tüzel nyitottak a mezőgazda-ági munka kiosztására várakozó parasztok cso­portjára. A Scélba-rendőrség és a fasiszták véres . provokáció­jának két halálos áldozata van Többen súlyosan megsebesül'ek. A Ce- íanoban történt véres incidens miatt a pescarai szakszervezeti szövetség 24 órás áíír.tános ezfrákof rendeli el egész Abtyizzó furíomúiiyban. A sztrájk kedden kezdődik. Véríüri; rcnáeiett a fasiszta Malaii-kormány a Éensziiittej! május 1-1 szaMsigaajfóg eredményekkel el egedet lek lehetünk itthon jóíszó csapataink győztek, Lokomotív poníoi hozott haza Sopronból A vasárnapi kellős NB II. mérkő­zés nagy érdeklődés mellet: zajlott le. Kziu a; inkább a rendező egyesületek járlak jobban, mert a nagyszámú szurkolótábor elég gyenge mérkőzé­seket lá'hatott. Bár c.apataink meg­nyerték mérkőzéseiket, a mulatóit játékkal nem voltunk a közönséggel együtt megelégedve. A vasutasok Sopronban a várakozásnál jobban sze- epeltek és értékes ponvo.! hozlak Johannesburgi jelentés szerint a fasiszta MaJan-kormány véres mé­szárlásba fojtotta a délafrikai ben- szülötíek május elsejei szabadság­nap ünneplését. Maian pribékjei mindenütt fegyverekkel támadtak a szabadságnapot ünneplő benszülöt- tekre. Wítwatersrandban — mint a Reuter jelenti — a rendőrség pus­kát és gépfegyvereket használó osz­tagokat vonultatott fel a bensz'ülpí- tek ellen. A witwatersrandi öldöklésnél lii­Rndas László elvíárs temetése A magyar munkásosztály, az egész magyar dolgozó nép megrendültén ve te hírül, hogy Rudas László elv­társ, a Kommunisták Magyarországi Pártjának egyik alapító tagja, hosz- feí,.s betegség után szombaton reggel elhunyt. Rudas Ldtzló holttestét a Pázmány Péter Tudományegyetem központi épületének aulájában rava­talozták fel. Ravatalánál kedden dél­előtt díszőrséget állt a' Párt' Politikai Bizottsága, minden magyar dolgozó nagy tanítójával. Rákosi Mátyás élv- tárnál az élen. Az egyelem aulájából a Kerepesi- íáli temető halottasházába szállfiottálk a koporsót. A halottasházban felállí­tott ravatal köré sokszáz dolgozó, munkás, főiskolai hallgató, pártiiskolás é pártmunkás gyűli egybe, hogy le- rójja kegyeletét a Párt nagy halott- jának emlé&e előtt. A ravatalt elborító virágok között középen a Magyar Dolgozók Pártja főtitkárának, Rákosi Mátyásnak vörös rózsákból font koszorúját, két olda: Ion a Párt Központi Vezelösége és az országgyűlés koszorúit helyezlek el. Négy óra előtt néhány perccel Gcrő Ernő, Farkas Mihály, Kádár János és Marosán György elvtársak, a Magyar Dolgozók Pártja fő'itkárhelyeíte.sei ve­zetésével a Párt Politikai Bizottságá- nak tagjai álltak-fel a ravatal körül díszőrségre. Pontosan 4 órakor a dísz- őrség tagjai emelték vállukra a ko­porsót, s a sokszáz főnyi gyászoló menet elindul! a sírhoz. Csajkovszkij gyá'zinduló hangjai mellett kísérték utolsó útjára Rudas László clvtársa’ a magyar po'i'ikal. tudományos é- művészi étel képviselői. Sokszáz esii- lagforgós vörös ztkzló hajol földig, amikor a gvá'rmenet a sírhoz ér. A néma csendben felhangzanalk a nép hőseit utolsó óljára kísérő I.enin- gyászdal hangjai. A Magyar Dolgozók Pártja Politi­kai Bizottsága cs Központi Vezető­sége nevében Horváth Márton elvtárs búcsúzott el a magyar munkásosztály halqltiáfől, — Rucks László elvtárs mindig, m:nden helyzetben kommunista harcos és kommunisla dolta. — A volt — marxizmus leninizmus tudományának egyik legkiválóbb ma­gyar művelőjét cs egyik legkitűnőbb kommunista nevelőnket vesztesük el. Rudas elv-társ minden kérdés meg­ítélésénél pártos vplt. Mindiá a Párt, a munkásosztály szempontjából indult ki. Leleplezte azt a kapcsolatot, amely a háború előkészítése és a ma­terializmus elleni ideológiai harc kö­zött fennáll. Élcscai és világosan ha­tározta meg a látszólag elvont idea­lista mondanivalónak, az idealista világnézetnek legközvetlenebb kapcso­latát, az imperializmus napi célkitű­zéseivel. — Rudas elvtárs harca a klerikaliz mus ellen például nagyon jól megmu­tatja, hogy az a klerikális világnézet, amely gyakran hangoztatja a -béke frázisát de minden konkrét esetben, igy a myi helyzetben is, azonnal a béke tényleges megvédése ellen fog­lal állást, hogy hogyan kapcsolódik össze ez a fajta idealista világnézet. a klerika/izmusnak világnézete az im- vcrializrAussal — Példamutató volt Rudas elvtárs hűsége és odaadása Pártunk és a Szovjetunió iránt. Ez hatotta át egész elméletét és gyskarlati munkáját. En­nek a hűségnek a szellemében nevette tanítványait — A magyar kommunisták, a ma­gyar munkásosztály sohasem felejti el Rudas Lászlót. Pártunk hű és har­cos fiának úgy állítunk méltó emlé­ket, ha tovább haladunk azon a dicső­séges, áldozatokkal teli hősi úton, ame­lyen Pártunk 32 esztendeje jár cs amely az elmúlt őt esztendőben a győ­zelem és felemelkedés útja volt a ma­gyar munkások, a magyar dolgozó r.íp számára — fejezte be beszédét Hor­váth Márton elvtárs. A magyar tudományos élet, az új­jászületett Tudományos Akadémia ne­vében Rusznyák István Kossuth-díjas professzor, az Akadémia elnöke bú­csúztatta Rudas László elvtárá, akadé­mikust. Rusznyák elvtárs gyászbeszédc után László Lenke, a volt nártiskolai tanít­ványok nevében mondott búcsút. A búcsúbeszédek elhangzása után az lotcrnaciondlé hangja' közben eresz­tették sírba a koporsót. vatalos jelentés szerint 10 ben- sz&lőJet gyilkoltak 'c. húszat pe­dig súlyosan megsebesítettek. — Roüo’.nba’n, ugyancsak a Reu­ter jelentése szerint, a rendőrség szuronyrohamrnat támadta meg a 'ocnszüicftíek gyűlésén résztvevő tö­megeket. Itt a hiv-atatos jelentés szerint három benszütöltet öltek meg. Orlandoban. ahol a rendőrség könnyű géppuskákkal támadt a gyű­léseken résztvevőkre, a megtáma­dottak keményen ellenálltak, úgy hogy a rendörcsapatpkat az éjszaka folyamán vissza Kellett vonni 3 városból. A véres provokációk következté­ben a helyzet a Johannesburg . kö­zeiében lévő aranybányák vidékén rendkívül feszült. A rendőrosztago­kat mindenütt megerősítették és az utcákon könnyű páncélos és páncé­lozott gépkocsik cirkálnak. haza. Eredmények: DINAMO—NVSK 4:0 (0:0) Verseny utca 4000 néző, vezette: Hajdú. Dinamó: Krausz — Bárdosi, Gróf. Bencze III. — Réfi, Kresz — Németh, Opova, Futó, Horváth I., Bencze. II. — NVSK: Kiss — Gazdag. Németh, Piacsikó — Balogh, Semsi — Molnár, Dérfalvi, Szedldk. Saár, Bé­kési. Csapkodó, gyenge színvonalon mozgok a játék az első félidőben, mindkét csapat a magas labdákat 'erőltetem. Az erők kiegyensúlyozottak voltaié. Szünet után fölénybe kerül’, a Dinamó. Az NVSK csatárok nem tudlak tartani a labdái, így a vendé­gek védelme túlzót! feladatok, előli állott. A 8. percben Néme.h, a 17. percben Fuíó, a 28-ikban Horváth I., végül az utolsó percben Futó szcrzejtit gól!. BÍRÁLAT: Igen gyenge mérkőzésen a Riaamó jóval többet támadott ellen­felénél. A hazai csapatból csal: a ve­delem játéka emelkedett td, a lob­biéi: mélyen iormáj'yk alatt fátszotiak. Az NVSK lehetetlen csatársora miat; vesztett ilyen aranyban. A Dinamó győzelme megérdemelt, bár a látottak alapján tű’zoit a gó’arány. Jók: Bár- dcsi, Gróf, Bcttcze II., illetve Németh és Piacskó. BTC-MAGYAR PAMUT 2:1 (1:0) Verseny utca, 30GO néző, vezette: Popoviits. BTC: Krausz, — Kovács Solymár, Mike, — Lichtner- Rákóczi —• Berki, Kövér, Horváth'. Leipáni II., Karácsonyi. — Pamut: Aknavölgyi •— Kde. pár, Réti, Maluz — Kerényi, Fa­zekas — Tóth, Samus. Hires, Kurios, Az eliő percekben több helyzet kí­nálkozott a pécsi csatárok elölt. A 12. percben Horváth hagyott ki_ egy tizenegyes'!, mindjárt utána Kövér Avenge lövésébe teile be lábát, a labda' a hálóba kötött ki. 1:0. A fél- idő hátralevő ré zében inkább a pé- ru^1 miatt vésziét.ck. csdek támadtak, de a csatárok több helyzetet kihagytak. Szünet ulán 'teljesen kiegyensúlyo­zott Jelt a játék, sőt a Pamu’t volt a ■ öbbe kezdeményező. A 13. percben Híres nagy góllal egyenlített. 1:1. A bőrgyár; aló nem erősítettek, igen gyen­ge iramban folyt tovább a mérkőzés. A 36. percben váratlanul Berki jó lö­véséből szüléiért meg a győztes gól, BÍRÁLAT: Igen lányba, alacsony­színvonalú mérkőzésen szerencsével győzőit a hazai csapat. Védelme jól látszott, fedezetei gyenge napét fog­lak ki, csatárai szálcsőén, lélek nél­kül küzdöttek. Csak n mérkőzés ele­jén róttak jobbak a pestieknél. Egyé-- niieg Kovács, Solymár, Mike, Berki, illethe Káspár, Samus és Híres ját­szottak jól. PÉCSI LOKOMOTIV SVSK 1:1 (1:0) Sopron 20C9 -néző, vezette: Szabó. Pécsi Lokomotív: Nagy II. — Köve sí, Szűrőik?. Szegedi — Meggyes, Nagy, , L, — Szőlő i- Zombori, Hirczi. Túra, Vezér. — SVSK: Mátrai — Vermes. Kőműves, Salamon, Csonka. Rejlő — Fekete, Völgyes. Németh, Szellő, Tisza. A pécsi csapat kezdett jobban, csatárai elő', szerencsével menteitek^ a hazai védők. Később feljött az SVSK, de a pécsi védelem jól műkö­dött. A 39. percben Hirczi szép ak­ció titán szerzett gól!, 1:0. Szünel ulán mindkét kapu többször is veszélyben forgott, mindkét kapus­nak akad néhány jó védése. A 30. percben Zombqri kapufája ulán Túra a kapusba lőtte a mérkőzcslabdát. A 34. percben Németh egyenlített. A pécsiek győzhettek volna, de Hirczi nagv helyzetet hagyott ki­BIRÁLAT. Élvezetes, ió mérkőzésen a pécsiek jó védelmükkel szerezték meg az egyik, pontot a többet táma­dó SVSK-val szemben. Az eredmény igazságos. Egyénileg a tíízveilen vé­delem, Meggyes, Túra .tllájve Vermes. Kőműves, Csonka és Völgyes játszot­tak jól. Egyéb NB II. eredmények: KSDSE —SFAC 3:2 (3:0). Kemény mérkőzés. Győri VSK—Postás 2:1 (2:1). Többel támadlak a pestiek. Székesfehérvár— KDSK 1:0 (1:0) Szerencsés győzelem. Budapest; Lendület—Várpalota 1:0.. (1:0). A hazaiak tehetel.cn csatáríÓ­Oé? SSatohan nyomul alors s felszabadító Essies Az Uj Kína jelenti a Kainpn- íror.lró!: A dé! felé e'önybrnuló fel­szabadító néphadsereg a szigeti déli részen fekvő Julin kikötőhöz köze­ledik- Előnyomulása során felszaba­dította Língsuit. A néphadsereg ei- foglata Kacseket, a sziget második legnagyobb városát. A felszabadító hadsereg N.vugat-Kainanban har­coló egységei is elhagyták Paisát és dél felé törnek előre. A „rsunttáspárli“ kofraánj 1 szavazattal menekült meg a le- szavaztatástól az angol alsóházban. A közúti szái'ítási szolgálat kérdésé­ben, a kormány és az e'Henzék egy­aránt 278 szavazatot kapott, a holt­versenyt csak a házelnök szavazata döntötte el a kormány javára. .4 gy«z!es Tolo-fízelvéniy A TOTO fordulón 6 darab 12 talá­ló-. egyenk nt 19.130 forintot, 98 da­rab 11 taláíatos, egyenként 1170 Ft-ot, 901 darab 10 taíátatos egyen- kint 125 Ft-ot nyert. A győztes TOTO-szelvény: Ma- gyaror-zág—Csehszlovákia (5:0) 1 Csch-zfovák b)—Magyar b) (1:0) 1 Perafz—Tatabánya töröíve, Sopron VSK—Pécsi Lók. (1:1) x, Székes fehérvár—Kaposvár (1:0) 1, Várpa­lota—Bp. Lendület (0:1) 2, Postás— GyVSK (1:2) 2, Gázgyár—III. kerület (2:0) t. BDSE—BMTE (0:2) 2, P. Va­sas— Péccl (1:2) 1. M. Acél—Elektro­mos (3:1) 1, Olajmunkás—Dorog (2:3) 2, Fások—Váci DTK (4:2) 1. Fa énvesen gvőiotí váiop’oüun’í Budapes'en a cssliak eilen Vasárnap az újpesti stadionban 47 ezer néző előtt Magyarország csapata 5:0 (1:C) arányban gyöz'c le Cseh'z'.o- vákia együttesét. A magyar csapat a második félidőben igen jól já;szott és fölényét gólokra is vál’otla. A ven­dégcsapat lelkesen küzdőt'! é^; az első félidőben pompásan védekezett. Gól- jainka: Puskás (2), Kocsis (2). és Szi­lágyi I. szerezték. A magyar csapat legjobbjai: Bozsik. Bányai, Lanlo?- és Kocsis voltak. A magyar B. válogatott Prágában 1:0 (1:0) arányban kapott ki a csehek második csapatától. A ma­gyar csa'ársor tehetetlen volt. Barálsájjos njépkősRések május I-én PBTC—Szászvári Tárna 4:3 (1:3). Szászvár, 3000 néző. vezette: Pakli. El- vezenes, sporiszeríi, jó mérkőzés, egyenrangú ellenfelek. Góllövők: Hor­váth, Máté, Leipám II, Berki, illetve Böröcz I. 2, és Savanya. — Dorogi Tárna—-DVSK 14:3 (5:0). Dombóvár, 3500 néző, vezette: Mecseki. A bá­nyászcsapat iskolajátékkal győzött, a hazaiak védelme összeroppant. Góllö­vők: Aspirán 4, Molnár 3, Pozsonyi 3, Kinézd 2, Bakonyi 2, illetve Bánhelyi 4 és Németh. Jók: Pozsonyi, a mezőny legjobbja, Magyar, Molnár, Bakonyi, illetve Kerecsényi. — DVSK II—Dom­bóvári Honvéd 3:2 (3:0). — DVSK kö­lyök—Dunakeszi kölyök 4:1 (0:0). — Nagymányokl Tárna—Pécsi Lökomotív 3:2 (0:0). Nagymányok, 1500 néző, ve. zette: Megyer. Az első félidőben vál­tozatos, jóiramú mérkőzés, szünet után a pécsieken a fáradtság kiütközött. Gótlővők: Khizi, Fazekas, Tóth, illetve Szöüösi és Vezér. Jók: Baumgartner, Tóth, Koncz, illetve Zombori, Aáegy- gyes. Túra. — Mecsckszaboicsi Tárna —Villány 5:1 (2:1). Mecsekszabolcs, vezette: Dalloa. Pécsi Lók.—DVSK 57:23 (17:11). Kosárlabda. — Mohács—Erdőgazdaság 4:2 (2:0). Mohács, 70C néző, vezette: Szebenyi. Győztek féri! kosáriabdacsapataink Pécsi MEFESZ—TF MEFESZ 47:34 (21:14). NB í. férfi, vezette: Velhey és Erdösi.Igen jó mérkőzés» a pécsiek •'öbbet dobnak kőtárra. Legjobb do bók: Czáh 12. Rcndckí 11. Rácz ? iilctye Verebélyi 9, Molnár 7. Rozs nyói 6. rács? Lokomotív—BSE 44:38 (22:18) NB I. férfi, vezette Vclkey és Yinczc. Sokáig kétséges volt a mérkőzés, de a pécdek lelkesen hajráztak. Legjobb dobók: Szamosi 11. Ranga 10. Masszi 8, iije'.ve Fébel 8. Deák 7. Szolnoki Lokomotív—Pécsi Postás 32:18 (16:10). Budapest, vezette: Brunn és Csicse’ji. Szűncil után a szolnokiak voltak jobbak. Legjobb dobók: Boly- hosné 16. Bitó II. 8, illetve Verner 7. Bartalovics 6. Pécsi Lokomotív—Salgótarjáni Va­sas NB I. női mérkőzést a tanárnak lemondták. Pécsi Lokomotív II.—Soproni Pos­tás 48:40 (21:18) NB II. férfi, vezette: Vincze cs Erdősá. Legjobh dobók Vcrbőczi 15. Lovrics 14.' illetve Pagp. Eperjesi és Gccz 10—10. Soproni Pamut—Pécsj MEFESZ 57:45 (35:29) NB II. férfi, veze 'e Ve'ikcy és Erdősi. Legjobb dobók: Pc.retits 22, Naváik 16, illetve Tán- ezos 21. Soproni Pamul—Pécsi MEFESZ 62:43 (29:23) NB II. férfi, vezette: Vincze és Erdősi. tó SPOTfO? hniotf a fcáztümüksiiiíi keaáHpárss verseny A vasárnapi verseny legtöbb számá­ban akitűnő kaposvári versenyzők sze­repeltek a legjobban: Eredmények: Kezdők: (8 km) 1. Pálfi Pécs 16:08. III. oszt. fakcerkesek (40 km) 1. Ké- mendi Pécsi Lok. 1 óra 25 perc. Sze­nior vaskerekesek (27 km) 50:50, Ifi vaskerekesck (27 km) 1. Bojfor KDSK 49 perc. III. oszt. és ifi fakerckesek (40 km) 1. Fret KDSK 1 óra 25 perc. A legtöbb jó helyezést a KDSK sze- rezto ineg.