Dunántúli Napló, 1949. november (6. évfolyam, 254-278. szám)

1949-11-29 / 277. szám

4 jar ä p l.6 IMS TCOVEMBEB 29 Lelkes szeretettel búcsúzíatták a Szovjetunióba utazó ösztöndíjasokat Biztosan g /izSii a BTC.psfllot taltta a Dini) vereségét szenvedett Pesten a Lokomotiv Hét boldog ösztöndíjast búcsúzta­tott Pécs ifjúsága. Hét szakérettségis, indult el, hogy megismerje a világ első szocialista államát, közvetlen közelségbe kerüljön az új ember­típussal és saját hazája számára olyan gazdag tapasztalatokat hozzon vissza majd, amilyenekre képessége engedi. Bognár Levente, Borsányi Gábor, Erőd! Sándor, Gerstner József, Gye- nes Géza, Kurucz Vilmos és Rump­ler István, a pécsi Ságvári Endre szakérettségis hallgatói rövid időn belül a Szovjetunióban folytathatják tanulmányaikat. Ilyen kitüntetés ritkán ér diákokat KerésisKolft vallhat maginiik olyan hallgatókat, akik a legnagyobb jutalomban részesültek, akik alkai- mat kaptak arra, hogy a Szovjet­unió kiváló nevelői mellett tágíthat­ják tudásukat és gyönyörködhetnek a világ legnagyobb méretű építkezé­seiben s egy ragyogó fejlődés ered­ményeit láthatják szemtől szembe. A búcsúzén bensőséges ünnepség keretében váltak el a kollégiumtól 'A Köztársasági induló után Gergely Imre, a kollégium tit­kára mondott beszédet. Méltatta a tammhnányút hallatlan jelentőségét s arról a haszonról is beszélt, amely ebből az útiból hárul az iskolára is. Held Jenő Kollégiumi igaz­gató hangoztatta, hatalmas ünnep ez nemcsak a kollégium, hanem Pécs egész Ifjúsága számára. Vigyék el az egész magyar ifjúság üdvöz­letét a szovjet fiatal oknak. Ne fe­lejtsék el, a Párt tette lehetővé, hogy a Szovjetunióban tanuljanak. Igye­kezzenek minden tettükkel, akara­tokkal a világ proletáriátusának ügyét eiőrevinxü, hazatérve pedig, raiirt az új értelmiség tagjai dol­gozó népünk érdekét szolgálni. Sok sikert kívánt tanulmányútjukhoz. Ezután a Steinmetz, Petőfi Mihaj- Iov és dr. Pirogov brigádok könyv- ajándékokat nyújtottak át a Szov­jetunióba távozó társaiknak. Majd az úttörők nyújtották át ajándékai­kat, kérve tolmácsolják üdvözletüket a szovjet pioníroknak. Rumpler István köszönetét mon­dott Sztálin generálisszimusznak, a Bolsevik Pártnak, Rákosi Mátyás­nak és a Magyar Dolgozók Pártjá­nak azért, hogy lehetővé tették sza­mukra a Szovjeftunióban való tanu­lást. Borsányi Gábor és Keller Gyula hálával emlékezett meg arról, hogy a Vörös Hadsereg által történt felszabadításunk tette lehetővé, hogy a dolgozó nép fiai Is tovább tanul­hatnak. BerahartU Gyula, na STOP Megyei Bizottságának harcos ad- vözletét tolmácsolta a búcsúzó fia­taloknak. Kérte, hogy kommunista módra tanuljanak, végezzék munká­jukat a Szovjetunióban és gazdag tapasztalatokkal térjenek haza. Szabó Károly tankerületi főigaz­gató a tankerület ifjúsága, Nádasi László a kollégium tanári kara ne­vében búcsúztatta az ifjakat Rosonczi Irén, a pedagógiai gim­názium leánykollégiumának vándor- zászlaját nyújtotta ezután át a Sem­melweis tanulószoba ifjalnak, akik a legutóbbi héten a legjobb ered­ményt érték el a tanulási és fe­gyelmi versenyben. Több szavalat és énekszám után Held Jenő Igazgató mondott -záró­beszédet Javasolta, sztáihl felaján­lásként hívják ki az ország Összes szakérettségis, kollégiumi hallgatóit tanulmányi versenyre., Lelkes taps kíséretében egyhangúlag elfogadták az Indítványt Az ünnepség, amelynek során a megjelentek sokszor viharosan él­tették Sztálint Rákosit és a Pártot az Internacionálé elének! ésével ért véget A Szovjetunióba utazó ifjakat vasárnap délelőtt ünnepélyesen bú­csúztatták a pályaudvaron. A,.kollé­giumi ifjúság a Nagy Lajos-glmná-. zium zenekarának indulói mellett vonultak le az állomásra. A Szovjet Himnusz hangjai után Heid - Jen' kollégiumi igazgató beszélt az ifjak hoz, hangoztatva, ne felejtsék, - hog; az egész magyar dolgozó nép mel lettük áll, segíti őket, nem szaka' el tőlük. Azt kívánta, hogy min harcos kommunisták . térjenek haza és építsék' a szocializmust Borsáiiyi Gábor köszönte meg a búcsúszavakat, megígérve, azon lesz­nek, hogy a magyar ifjúság méltó legyen a Komszomolhoz. Ezután szeretettel búcsúztak el egymástól a fiatalok és a vonat az Internacionálé hangjai és lelkes in­tegetés közben gördült ki, a pálya­udvarról. Engels Frigyes a proJetáriátus nagy vezére és tanítója 1820 november 28-án tsületett a poroszországi Barmen városban En­gels Frigyes, Marx Károly barátja és küzdőtársa, Engels élete a prole- táriátus ügyének, a dolgozók..ős el­nyomottak ügyének fenntartás nél­küli odaadó szolgálatára nyújt pél­dát Engels egy textilgyáros fia volt, mégis már ifjú karában ren­delkezett annyi bátorsággal, hogy szakított azzal a környezettel, amelyben született és minden ere­jét, minden tudását, zseniális tehet­ségét annak az osztálynak a szolgá­latába állította, amelyet a történe­lem magasztos szerepre rendeli, arra, hogy magát felszabadítva, felszaba­dítsa az egész emberiséget is min­dennemű politikai és társadalmi el­nyomás alól. ' ~ i ■' A proletáriátus szolgálatának, ne­mes ügyében Engels lángeszű eszme­társat és küzdőtársat talált ..Maraj Károlyban, aki a maga módján ugyanazokra a következtetésekre jutott, mint Engels. Marx és Engels kijelölte az utat a szocialista társadalom megvalósí­tására és rámutatott, hogy ez az. út a proletárforradalmon és á proletá- riátus diktatúráján keresztül vezet. A marxizmus megalapozói azt taní­tották, hogy a proletariátus nem győzhet és nem építheti fel az osz- télynélküíi társadalmat, ha nem ala­kítja meg munkáspártját, d kómrúil- nista pártot. Marx és Engels élétet annak szentelte, hogy küzdött ilyen párt létrehozásáért és a párt fel­fegyverzéséért a forradalmi elmé­lettel, a tudományos szocializmussal. Mint tudós, Engels tudásának rendkívüli sokoldalúságával és gaz­dagságával tűnt ki. De nemcsak tu­dás volt, hanem harcos forradalmár is. Engels hatalmas együttérzéssel kísérte a cári önkényuralom ellen küzdő ,or ősz forradalmár ók harcát- Miként Marx, úgy. ős is rendkívüli érdeklődést tanúsított Oroszország, az orosz nép és történelme, .kultú­rája, Irodalma iránt. Engels nem érhette meg az orosz forradalmat, de halála évében ala­pította meg a fiatal Lenin Péter- virott á „Harci szövetségét a mun­kásosztály felszabadításáért”, a for­radalmi proletár párt előfutárát. Ez a párt vezette az oroszországi győ­zelmes forradalmi küzdelmet. ' Há­rom évvel később Délkaukázusb an Sztálin is megkezdte forradalmi pályafutását. Annak a magasztos . történelmi ügynek, amelyet Marx és Engels, ■kezdett, Lenin és Sztálin tett láng­eszű folytatója. Lenin és Sztálin namcsak továbbfejlesztette Marx cs Engels forradalmi elméletét, hanem a földkerekség egyhatodán átültette az életbe a világ első szocialista álla­mának létrehozásával. . A második világháóbrú után a Szovjetunió által megjelölt útra tértek a népi demokratikus országok. Napról napra nő és erősödik a de­mokrácia és a szocializmus híveinek tábora, a béke védőinek tábora, amelynek élén a nagy Szovjetunió halad. Bármennyire dühöngjenek is az úi háborúra úszítók és lakájaik, a Beülnek, BlumOk, Schumácherek és Saragatok, nem tudják visszafor­dítani a történelem kerekét és nem tudják feltartóztatni a dolgozó tö­megek győzelmes előrehaladását a magasztos cél, a kommunizmus feléi amelyet Marx, Engels, Lenin és Sztálin jelölt meg. ■ A micsurini növényfajták térképe Ä Micsurinról elnevezett tudomá­nyos kutatóintézet különleges tér­képet, készített.' ' A térkép közegén MicsijrirUíZk .városa 'fekszik és iiíhéh | az ország különböző' .részeibe nyilak vezetnek. Ezek a nyilak azt mutat­ják, hogy, a Micsurin tanításai alap- ján termesztett növények az ország mely részeibe jutottak cl. Természe­tesen nem lehet mindenegyes helyet megjelölni, ‘mert a Szovjetunióban több mint 12.000 kolhoz, szovhoz, kert, iskola, magnemesftő állomás,' laboratórium és kutatóintézet foglal­kozik a micsurini növények termesz­tésével. . iü34-tól 1949-ig a Micsurinról el­nevezett tudományos kutatóintézet több' mint négymillió gyümölcsfa- csemetét, 4,200.000 gyümölcscserjét, továbbá ötmillió szőlőtövet, tízmillió eporpalántát és rengeteg más nö­vényt szállított az ország külöböző részeibe. A Szovjetunióban a micsurini nö­vényfajtákat, termelő kertek együt­tes kiterjedése /ötvenezer hektár, ilyen kertek virulnak a szovjet hjjza távoli vidékein, Szibériában és a Távol-Keleten is. r KERTÉSZ KUTYÁJA Vasárnapi forduló megint nem 1 elé­gítette Iái * pécsi szurkolókat. Egye dűl a bőrgyáriak szerezték meg a két pontot, győzelmük azonban sokkal nagyobb arányú is tehetett volna. A Dinamó Fehérvárról hazahozta az egyik pontot, bár. a játék képé alap­ján inkább ponivesztésnek lehetne ezt minősíteni. A Lokomotív pontszerzé­sében '—■' az utóbbi hetek formája alapján — kevesen reménykedtek, de sokan nem számították háromgólos vereségre. Részletes eredmények: PBTC—GYŐRI VSE 5:1 (3:0) Verseoy-u. 1800 néző, vezette: Gyurkovács PBTC: 'Krausz — Horváth, Soly­már, Miké —- Nagy, Rákóczi — Ka­ties, Lichíner, Kincsei Kövér, Kará­csonyi. — GyVSE: Györgyi — Ság- hegyi, Szítva, Kalmár I. — Szaíai, Horváth II. — Udvaréi, Polócz, Bé­kés, Horváth I„ Kalmár ül. Az elején inkább „ vendégcsapat játsznlc tervszerűbben, az első negyed­óra után azonban fölénybe kerül a bőrgyári csapát. Á 25. percben Katies beadását Karácsonyi szép fejessel küldi „ hálóba, 1:0. A gól után fer­geteges pécsi támadások következnek, do csak a 38. percben születik újabb Tót" Li chine r egyéni játékából, 2:0. Egy perc múlva Karácsonyi szögletéi Kincséi kőzetről belövi 3:0. Szünet után már az első, percben. Kincsei , í§ kápusliibábót gólt, 4:0. A gól után erősen lefékez a BTC, a vendégek is szóhoz jutnak. Lanyha mezőnyjáték után a 33, percben a könnyelmű vé­detem mellett Horváth I. szépít az eredményen, 4:1. A 40. percben Kará­csonyi szögletét Györgyi Kincsei há­tári utó, onnan a hátéba pattan a labda, 5:1. Bírálat. Az első félidőben könnye­dén és tervszerűen játszott a hazai csapat és a három gól nem is fejezi ki hűen fölényét Szünet uián teljesén ellaposodott a játék, a BTC nagyon lefékezett, pedig gótarányt javíthatott volna. A négy tartalékkal kiálló GyVSE- csak mezőnyben nyújtóit néh3 elfogadhatót. Egyénileg Solymár, Rá­kóczi, Lichfner, Kövér, Karácsonyi, illetve Sárhegyi, Horváth I. és Kal­már III. játszottak jót. DINAMÓ—SZFV. LÖKÖM. 2s2 (t:t) Székesiehérvár, 200 néző, vezette: Horváth. DINAMÓ: Krausz — Herczeg, Gróf, Béncze III. — Réti, Kresz — Németh; Horváth I., Horváth II., Készler, Bár­dos i.SZFV. LO'Ku Téli — Várnai,. Szeles. Tőke — P.app, Mahrhoffer — Miskei, Fóris, Nardaj, Tass,. Itlikmann. A mérkőzés 4. percben Krausz ös­szefut Benczo III-aí a kapust. njultan kiviszik, a hátvéd ált be a kapuba. Tíz emberrel is a Dinamó támad és a 1.8. percben Németh megszerzi „ ve­zetést, 1:0. A 33. percben Fóris kieső-; lezá a kapust és egyenlít, 1:1. A 35. percben Krausz újból beáll a kapuba-, Szünet után nagy Dinamó nyomás' nehezedik'a hazai kapura, a 10. perc-’ ben Keszler szép akciója után Né-; meth Bárdosához játszik, aki közelről- gólt tő, 2:1. Később magához tér a' fehérvári csapat és a 32. percben Fó-J ri'i egyenlít 2:2. Az utolsó percekben, elkeseredetten küzd R Dinamó a győz-; les gólért. Bírálat. A nagy ezé! teljesen elron­totta a játékot. A pécsi bSapat fiz1 emberrel is sokkal főbb támadást ve-, zet és közelebb állt a győzelemhez, A védetem jó! működött,. iíf Krausz! kiesése jelenteit némi zavart, a cea-j fársoraak balszerencséje volt. Egyé-, niteg Gróf, Bcncze ül., Németh. ílor- ■ váfh II. és Kcszíer, illetve Szeles») Tőke és Fóris játszottak jót. DOHÁNYGYÁR—P. LÓK. 3:0 fljO) Epést, 300 a£z6, vezette Gyulai. DOHÁNYGYÁR: Szűcs — Szabó, j Réti, Bállá — Komoretio, Pásztor — Fenyvesi, Győrvátti, Csőket Csepíegi, Burghardt. — P. LÓK.: Kovács —■! Szegedi, Kövesi, Bánonyi — Meggye», Nagy I., — Szöflősi, Ke lenti, Hirczi,! Túra, Vezér. A Már az első percben vezetést sze­rez „ pesti csapat a védelem hibájá­ból Csőire révén, 1:0. A 6. percben büntetőhöz jut a vasút, Keleníi lövé­sét védi * kapus. Vezér kihagy az ötösről, majd a pécsi Kovácsinak, akad egy-két jó védése. Később n pécsi csatárok előtt is alkalom nyílna a gól­szerzésre. Szünet után is gyenge a játék, az első percek a pécsieké. A 15. percben Csőke a kifutó Kovács fölött nagy gólt lő, 2:0. A 25. percben megsérül Kclenfi. A 28. percben *j gyenge pécsi védelem mellett Csepre- í$i bebiztosítja a pesti csapat győzői­mét, 3r0. Az utolsó perceikben Túra nagy kapufája az eredmény. Bírálat A sáros pályán igen gyengéi játék alakult kis a két gyenge csapat közül „ pécstc!-: voltaik- a rosszabbak. Védelme tovább fe bizonytalan, á csa_, fársor ismét gáfiszenyban szenvedett. Egyénileg a kőzvcíícn védelem, Ko- moisífo, Csákó, iueíve Kovává is hetyenkénf a batseárny nyújtoff átla-j gon ietűlif. i.aI • t EGYÉB EREDMÉITYEK: Soproni' FAC—KDSK 3:2 (0:2). Az' I első félidőben a KDSK, szünet uián 1 a SFAC játszott sokkal jobban. — SVSE—Perutz 4:3 (3:0). Az , első fél­időben. nagy fölényben játszott a ha- . zai csapat, szünet után feljött a pá­pái csapat, de az SVSE jói' bírta » hajrát. — Tatabánya—^Várpalota 3:1 (0:1). Szünet után kijött a nagyobb: tudás és a jobb erőnlét volt a döntó-j —Postás—Pamut 3:2 (0:2). Kőbánya—.' NVSE 3:Q (2,-Oj.. _________ to pé de V-cga klasszikus vígjátékit, a „Kertész kutyáját“ már ismertettük tápunk olvasóé előtt Kaposvárén mu. t-aúkoxott be a pécsi színtársulat ezzel e darabból s akkoriban a színésziek alakításáról (a irtunk. Ennek elleniére isméteken kefl foglalkoznunk a darab­bal, növel egyes észlelt változások kényszerítenek erre. A kaposvári előadásról eléggé lel­kendező kritika jelent meg e sorok Írójáról Tettük ezt elsősorban afeletti örömünkben, hogy a réginél jobb tár­sulatot sejtettünk már az első bemu­tató alapján. És amit akkor írtunk, ma ia fenntartjuk, ar alábbi megjegy­zésekkel: A „Kerté** kutyája“ premierjén kü­lönösen kiemeltük Bessenyei Ferencet és Miklós Klárái akik az előadás len- diiletét nagyszerű játékukkal segítet­ték. Igazságtalanok volnánk éppen a nevezett főszereplőkkel szemben, ha nem figyelmeztetnénk őket, külö­nösen Bcsí ínyei Ferencet, az akkori és a pécsi bemutató között észlelt különbségi Kaposváron — nem kívá­nunk isa. lésekbe bocsájtkozni Kuronös KUogasunk nem volt a darab egyetlen szereplője élten sem.. Kein volt okunk rá. A, szombati lie műt a; tön azonban olyan hibák .csúsztak az előadásba, amelynek . sürgős kiküszö­bölése érdekében keU leírnunk a kö­vetkezőket: , . Bessenyeitől éppeuúgy elvárjuk a szerep, a színpad, az író, a közönség tiszteletét, mint kevésbé tehetséges, vagy éppen olyan tehetséges többi köb légiitől. S éppen, mért tehetségesnek tartjuk, sokszorosan megkívánjuk tőle a művész szerénységét, a felár) alt a!, szembeni lelkiismeretes , ehnélyiilősl a darab legutolsó előadásán is. Besse­nyei túlzott - arcfintoraival, lŰlfájzoU mozgásával kimozdította eddigi helyé­ből figuráját s a fülig szerelmes, inga­dozó, vívódó írnok karikatúrája he­lyett nyöszörgő, görcsös-beszedő, fel­szeg alak jelent meg elöltünk Igén gyakran u felszíni megoldások*#! jutott csak el Bessenyei, s most hozzá is így szólunk: kevesebb több lett volna. Túlzott közvetlensége a közönség félé, néha riasztó fölényességnek tűnt. Mi most legszigorúbb mértékkel inérüns-. tehetséges emberről van szó és fiaUl , ról. i ; Miklós "Klára a bemutató magasan legjobb szereptője, a-n'nük ellenére, logy egy hiba az ö alakításába is be­lecsúszol!. Mintha külön éhie, túlzóit szájxgesztikulátíója kissé megbontja beszéde, játéka báját. Csak ezt érez tűk kifogásolhatónak nála, különbén töretlen szépségében" él benne ma is a premieren bentiünket már inegraga déli figura. Még egy szereplőről kell beszélni s ez Papp István. Pappról ' a kaposvári bemutatóról írt bírálatunkban azt mondottuk, hogy operetthez húzza a figurát. Elégedet­ten állapítottuk meg a szombati elő- adásén, hogy Tapp István megszívlelte n tanácsot és-a pécsi előadáson már letisztultán hibátlanul 'alakított. Az előadás lobbi szereplőire ina is vonatkozik a régi megállapítás: nagy­ban elősegítették u darab sikerét s nagyrészt köszönhető nekik, hogy egy­séges. jó'előadást láttunk Pécsett is. • ' • —k~i— portralsázat íSMoay porfeipo pontszer N.V. PÉCS, liossnlh Ln j o«-ú í 4. szám 1 (2:1). Tüzér-utca. vfetotfc! Dtm®; drj Biztosnak látszó mérkőzést engedeti ki kezéből a pécsi csapit. Első fél­időben többet támadóit, szünet után viszont a vendégek voltak jobbak. Azt eredmény igazságos. Góllövök: Bi-csá-1 ki Magyar, Jámbor (ll-csből), ilíetva- Baum II. 2 és Schwarz (öngól). fiz EIÖ lugvfizte a Ferencvárost Egész sereg meglepetés adódott azj NB I. vasárnapi fordulójában. A ki­tűnő Győri ETO 3:1 (2:0) arányban diadalmaskodott a Ferencváros feleit., A fővárosi rangadót az MTK nyeri®; 2:1 (2:1) arányban. A lelkes Élőre 3:2-re győzte le a Vasast, Az Olaj- munkás és a Debreceni Lókomotiv, otthon sem tudott győzni, előbbit *■; szombathelyiek, utóbbit a SZAC győ*'; te fe 3:1-re. Meglepetésre a bajnok­jelölt Kispest elszenvedte efsŐ vere­ségét Csepelen 2:0 arányban. A Sal'j gótarjánban megtartott biínyászraní'j adón a Dorog szerzett egy pontot, A: mérkőzés 2:2 (2:l)-re végződött. AT' MATEOSZ legyőzte 2:l-re a soroksá­riakat. A bajnoki táblázaton ez M élcsoport sorrendje: 1. kispest 18, 2* MTK 17, 3. Ferencváros 15, 4.JETP 14, 5. Cscpe( 14, 6. SZAC 13 poíit- tal. Az Olajmunkást cs az Éförct csak a csoda mentheti meg a kieséstől­Nehezen győzőit Komló az NB IH-ban Komló—Pécsi KASÉ 6:3 (1:2). Komló, 15Ö0 néző, vezette Anduházi (Bpest). Az első félidőben a pécsiek már 2:0-ra vezettek Szünet után 2:2 állásnál túDz'gorúan 11-est ítélt a ha- hazai csapat javára a játékvezető, mire a pécsiek levonultak és csak az­után tértek vissza, mikor Komió az üres kapuba belőtte „ büntetőt. Innen azután felülkerekedtek a hazaiak. Gólíövők: Alt 4, Szám II., Pákozdi ll-csbőí, illetve Léber 2 (egyet 11- esből) és Dávid. Jók: Juries, Fás-kerti, Alt, illetve Gajcsi, Lukács és Bauer PMSE—Barcsi MTE 3:1 (1:1). Péc*- bányatelep, vezette: Pallos. Az ,etsö félidőben nem ment a hazai csatá­roknak, pedig már ekkor sokkal töb­bet támadtak. Szünet után jobb játé­kukkal megérdemelten győztek. Gól­lövők: Dreu, Wagner I. (11-esből), Ka- lajíz, illetve Kocsis. DVSE—Posfás 4:0 (1:0). Dombóvár, 100 néző, vezette Schwara. Nagyira- m-ú, jp mérkőzésen megérdemelten győzött a sokkal jobb csatársorral rendelkező DVSE. A. pécsi csatársor s-.zétesöcn játszott. Gólíövők: Bánhegyi ,2,' Kőműves, Marosi. Jók: Bertus, Vi- eze, Nyirati, Bánhegyi, illetve Jakab- fi',. Tamási és Vidus. ■ j Erdőgazdasági NVSE—SBTC 3:3