Dunántúli Napló, 1948. november (5. évfolyam, 252-275. szám)

1948-11-16 / 263. szám

4 DUNÁNTÚLI NAPLÓ 1948 NOVEMBER 1« a Sztálin-díjja! kitüntetett tudósok és technikusok között Az idei Sztálin díjjal kitüntetettek közölt 29 nő foglal helyet. A kiemel­kedő tudósok, feltalálók, művészek ét kók között ott látunk egyszerű munkásokat, mestereké1, és kiváló -rol'hozparasz'.okat is. Ezekről be­szólt Sztálin elvtársi „Előfordul azt is, hogy a tudomány és technika új útjának alapjait nem a tudomány általánosan ismer; emberei, hanem a tudományos világban teljesen is­meretien, egyszerű emberek, gya­korlati emberek, újítók rakják le,” Eyen egyszerű ember a Sztálin díjas Sznyetovka Aleftina, egy a 29 kitüntetett nő közül. Sznyetovka Aleftina teheneket legelteti az ura­ság mezőjén, kévét kötött, szénát kaszált a zsíros parasztnál. A szov­jet rendszerben az egyszerű orosz fi-prasztnő kiemeikedő „micsurinec” okleveles gazdiez lett. Éles, terme- vietes esze, kitartása és fáradhatat­lan munkája segítette ahhoz, hogy a mezőgazdasági tudomány törté nefében új szakacet nyisson. Szavropolban és több más helyen i gabonafélékban nagy kárt okozott a gabonarozsda és több gombák ál. tál terjesztett megbeegedés. Lehet ebbe belenyugodni? Valóban ne le­hetne olyan gabonaszemet kitermel, ni, amely ellent tud állni ezeknek a betegségeknek? E feladat megoldá­sát tűzíc ki céljául Aleftina Sznyel- kova. 0; évi kemény kutatás, kereszte­zés és kiválasztás meghozta a kí­vánt eredményt. A kiválasztódás út­ján kapott iélr-vetésC búzaezemmd, melyen Sznyetkova dolgozott, 1936- ban próbaképpen bevetett 14 hektárt 1941-ben már 600 hektárt. A ve'és nagyszerű téli búzát eredményezeti, amely gyorsím éreti és sem a fagy­tól, sem a szárazságról nem ezen ’ vedlett, ás bőséges termést hozolt Ez a fajta búzaszem aortán elterjedt a Krímben, a Kubáiban és Ukraj­nában. É6 jött a háború ... a fasiszta megszáSlás Sznyetovka és kollégái tudományos munkájának gyümöl­csé; megsemmisítéssel fenyegette. Az orosz tudós parasztnő a mene­külés nehéz viszonyai közepetle nem magára gondolt, hanem tudományos munkájára, arról' gondoskodott, an­nak megmentéséért harcolt. Önfeláldozással mentette és őriz­te meg a hosszadalmas kiválasztás útján étért értékes gabonaszemeké;. A fasiszták meg-semmisítése után a megmentett gabonaszemek alapján indították el újból azit a hatalmas nagy munkát, amely több gabona­féle szelektálása révén a fenti ered­ményt adifa. Sznyetovka még 5 új hibrüd-bú- zaíajtát termelt ki. Ugyancsak a<z ő munkájának eredménye a „Pio- riycrka" nevű tavaszi búza. Mind­egyik rozsda álló. A nemzetgazdaság ügyénél'! teitt nagy szolgálatáért. 10 éves kitartó munkájáén* kapta Alef­tina Sznyetovka a Sztálin dijat. Élen jár a tanulásban és a munkában a Közüzem SzIT IFJÚSÁGA két hónapja vizsgázott villa - mosvezélő Tóth Károly elvtárs. Es­te negyed tízkor vele megyünk a PVKV SzIT gyűlésére. A közüzemi szakszervezet kultúrtermében egy SzIT ifjút találunk. CiHázer Rudit négy ifjúmunkás veszi körül és mo­solyogva hallgatják harmónikajáté- ká‘, különösen Baiáez Jenő figyel érőéért, aid a SzIT zenekarban maga ♦s harmonikái. Két asztalnál asztali- tenisz. játék folyik. Szabó Béla SzJT titkár, aki állandóan együ't van a fiatalokkal, Beszédes Reziső kuVúr felelős beszámolóját hallgatja a 20-1 családi est müsorősszeáSitásáról. A családi esten a fiatalok vendégül lát­ják « „öregekeit”, hogy velük mi nél jobbam összeforr ja aak C&ászma Béta káderes így beszel » fiatalokról: — Mi idősebbek gyakran szorgal­maztuk a SzIT-isták elméleti szín­vonalának emelését. Felvilágosítot­tak. őket, hogy immel-ámmal vég­zet munka és a túlhajtott szórako­zás méltatlan a népi demokrácia if­júságához. A Politikai Bizottság ha­tározatának szeJlemében tudatosodott bennük, hogy tanult, haladottabb szeüemü fiatalsággal lehet csak szo­cializmust épi'eni. Szabó Béla titkár a tanulási ered­ményről ad Információt: — Köze;! öt ven SzJT-iya közül a szakszervezeti alapfokú szeminá­riumon az öregekkel együtt tizenkét Ifjúmunkás tanult. A legjobb ered­ményt közülük Fábián Tibor és Kar­dos József értéi e*. A SzIT ifjúság zöme egyúttal MDP tag és részben tagjelölt. A pántszemmáriumon 12 ifjúmunkás tanul, hogy megértsék pártunk politikáját és munkájukat üde* osan a nép szolgálatába állít­hassák. De nemcsak a tanulás és a munka terén vezetnek a*z ifjak, ha­nem a sportban is. — Az asztalite­niszben a SzIT kizárásos versenyét Szfkszai nyerte, a csapatbajnokság­ban második helye: értek el a PVKV ifjak. Most a kerületi bajnokságban küzdenek a PÁC—Közüzem színei­ben. — Sok spartszakosztály képvi­selőjét tömíti a välamos SzIT és Bátori János jeles lagdarugó, Fá­bián Tibor is időnként magára ölti a mezt mint ökölvívó, Glázer Rudi és tornásztároat most azon törik a fejüket, hogy íamászcsapa'.ot hoz­zanak össze a közüzemek sport- ég yesüietében. A kultúrcsopor; új vezetés alatt nagy kedvvel fogott a munkához. A kultöranyag beszerzését az MSzMT-vel és a Szabadművelődés­sel oldják meg. A Közüzemi Dalárda 6 SzJT-ista hangjával erősebb. A szol­gálati beosztás nem jelent akadályt a SzIT ifjak kuJtúréletében. A dalár­da próbák idején egymás: váltják, hogy se a szolgálat, se az énekléc ne szenvedjen kárt. SZOVJET PETS 1 CILIIK Jermoleva szovjet ni. iiosnfl elkfezltette a uovjet pen ioi Hint. neves kriraztozin. KOIOnSe »I. k errat alkalmazták a legkQISnMzöbb fertízfl betegségek esetében. A moszkvai tudományos kutatéintézet laborató­riumában sikerűit a pe. nioílinnek egy újszerű, lassúhatásu fajtáját is előállítani. Ezt elegendő napjában egyszer alkal­mazni ás a hatása ugyanaz, mint az eddig alkalmazott napi nyole injekciónak. 9 legmélyebb földalatti vasút 19S0-ben nyílik meg Leningrádban a világ legmélyebb vasútja, a (öld ülne alatt ao mé­terrel. Az első elkészOtfl útszakasz 13 km hosszú lesz. A mocsárok helyén épült Leningrádon nem rég még lehetetlennek tartották a tudósok a földalatti vasút ópftésót. a szovjet geológusok azonban 60 méterre fúr­tak Is a tózoges alá, hogy megmutassák, nem ismernek lehetetlent. Nem dobnak már nőmből a perselyekbe Angliába lamert jelentési? voü — írja, a Tribune dea Natáonabaai etrv an*o(l Mlifctaz. — hopry m em­bereik a temploma gyűj­tő perpcl yieíkbe goke-őor croml>ol dobtak, nem De- di* pénzdarabokat. Mos. tanában e% raeK váltó eott. Ennek oka. a®onban nem ar — ffiai borc&á — hogy liecr'ülii^ok lettek az emberek. hoDem i\z horry mint minden, a irombok armyira mec- 11 rápruHak A ngliá bafj boiry érdemesebb fülliéro- ket bedobni a perselyek­be, mint com bokáit délnyugat sftoiifa Győzött a BTC, kikapott a Dinamó és a PVSE Izgalom, kiállítás és levonulás tarkították n fordít ói Aki kedveli az izgalmaka , aimak a vasárnapi futballmérkő* zéseken bőségesen kijutott a botrányos je enetek'böl. Délelőtt a I BTC—Perutz mérkőzés befejezése előtt a vendégcsapat nem nyu­godott bele a játékvezetői ítéletbe és levonuli a pályáról. Délután az újhegyi pályán rangadót vívott a Dinamó a Lokomotívval. A mérkőzés utolsó perceiben az igen eldurvult mérkőzésen Kresz meg­sérült, erre a közönség berohant a pályára, miire a játékvezető le­fújta a mérkőzést. Ulánna verekedés kezdődött a nézőtéren és a* öltöző előtt, a szolgálatos rendőröknek csak nagy erőfeszítés árán sikerült a rendet helyreállítani. A PVSE Nagykanizsán egygóio* verséget szenveded, de könnyen elhozhatta volna az egyik pontot. Részletei eredmények: L«j!iom05iv—Dinamó 2:1 (1:1) lljhegv, 1900 néző, vezette: Witt- manu Dinamó: Krausz — Bergmann, Bencze III — Bencze L Csirke, Kresz —- Horváth I, Réifi, Horváth II .Bencze II. Bezerédi. Az első félidőben óriási iramú játék folyik, a nagyobb lelkese­déssel játszó Dinamó valamivel többet is támad. A vezetést Hor­váth I. szerezte meg a 32. percben, amit a 43. percben KomCósj egyen­lít. Szünet után tovább is a hazai csapat szorongat, a Lokomotiv jól védekezik. Mindkét kapu többször is veszélyben forog. A 40. percben Bencze I. B. Nagyol löki a 16-oson belül, amikor a labda ipái a ka­pusnál van. A játékvezető feldo­bást ítél a kapu közelében, A cso­móból kikerüít iabda Mangel elé jut, aki mintegy 20 méterről nagy gólt lő a felső sarokba Ezután paTázs lesz a hangulat, a játék­vezető kiengedi a vezetést. A túli­kemény összecsapások után Kresz súlyosan megsérül, erre a közönség berohan a pályára. Közben a (já­tékvezető Horváth U-t állította ki. A rend felborul, a játékvezető le­fújja a mérkőzést, mire a nézők te'ltieg bántalmazták. BÍRÁLAT, a mérkőzés nagy ré­szében a lelkes Dinamó volt táma­dásban, a vendégek védelme azon­ban elsőrangú teljesítményt nyúj­tott. A botrányig élvezetes, nagy- iramu mérkőzést láttunk. A Loko- motlvból Horváth, B. Nagy, Szalai és Komlóéi, a Dinamóból Berg­mann. Bencze III. Horváth I lát­szottak Jól. BTC—Pertitz 2:1 (1:01 Hun utca, 1800 néző, vezette: Jódal BTC: Sarbak — Kincsei, Kisgá, — Nagy, Leipám I, Horváth — Szopka, Karácsonyi, Katies, Leipám II, Bognár. A két (adalékkal felálló és ifi' forgatott hazai csatársor nem tud­ta a sok helyzetet kihasználni. A vezetést a 18. percben Horváith fejesgóljával szerezte meg a hazai csapat, a vendégek támadásait jól verte vissza a BTC védelem. Szünet után a pápaiak több ve­szélyes támadást vezettek és a 20. percben Besehener egyenlített Nagy harc indult meg a győzte* gólért, amikor a 33. percbenv szög­letet ért el a BTC. A nagy tömö­rülésben Karácsonyi beruqása Lei- pánn II lábáról túljutott a gólvo­nalon és a játékvezető gólt ítélt. A Perutz kezelést vitatott, de * játékvezető hajthatatlan maradit, mire a pápai csapat levonult a páüyáről. BÍRÁLAT. Alacsony színvonalom mozgott a mérkőzés. Szjtnet ©lőtt a BTC támadott többet, csatársora azonban tehetetlen volt. Szünet után a Perutz jobhszáraya kétsé­gessé tette a győzelmet. A dön­tetlen igazságosabb lett volna. A BTC legjobbja Kincsei volt, kívüle Horváth és Karácsonyi nyújtott átlagon felülit. A Perutz legjobb­ja: Besch őmer, Matusek ée Orbán voltak. A«ffORf—PVSE 2:1 (2:0) Nagykanizsa, 2000 néző, vezette; Gránáaey PVSE: Pozsgai —- Radnai, Bá­rányt — Hamar, Galambos, Megy- gyes — Zombori, Hirczi, Sós* Gajcsi,' Vezér. A 12. percben Imri nagy lövése jut a kapuiba. A 27. percben 11 -es- hez jut a MAORT, amit Heréd! értékesít. Ezután feljön a vasút én Zomborj kétszer is a kilutó kapus­ba lövi a labdáit. Szünet után a PVSE támad, Sóé és Hirczi lövé­seit azonban nem kíséri szerencse. A 27. percben Zomiban beadását Vezér fejeli a hálóba. Az utolsó percekben a szélső egyenlídletne, de a kapufát találja el. BÍRÁLAT. Az első félidőben a MAORT, szünet után a PVSE tá­madott többet, szerencsével jobb eredményt érhetett volna el Egyé* nileg Galambos volt a vasút leg­jobbja, kívüle Pozsgai, Meggyes, Zombori és Gajcsi játszottak jól. A MAORT csapáfabói Kovács, Tá- tősi és Imri Hintek ki. Egyéb NB Il-es eredmények: SVSE—KMTE 1:1 (1:1), KPSE—Ko­márom 3:2 (0:1). Elektromos— SZAK 1:0 (OO). Postás.—NVTE 3:1 (0:0). . Seüpéh. iu&láii a pécsi tájszínház ,1 pécsi Nemzeti Színház táj- színháza vasárnap Sellyén kétszer látszotta el a „Mélyek a gyöke­rek" című, haladó szellemű dara- hat és ezzel elérte a prózai együt­tes a 25-ös jubileumot. Nagy szó ez vidéken, különösen prózai elő­adásból! Nem fontos a demo­kráciának az, hogy minden ered­ményt sippal-dobbal üljünk meg, de fontos, hogy észrevegyük azo­kat, akik jól dolgoznak. Mint falukban mindig, itt is a nagyvendéglö termében folyt le az előadás. A csöpp, egyszerű szín­padot a szereplők lelkesedése és a közönség feloldódott magatartása melegítene úgyszólván egyedül Kezdetleges színpadon, nem ké­nyelmes körülmények közölt is olyan előadást láttunk, amilyent már régen. Derűs és frappáns epizódok is akadtak. 1 beteg Pintér Zsuzsa helyett beugró Pnpp Ibolya majd-' nrm sirvafakadt előadás előtti lé­teimében. hmm nem India el jót »zani a pár órával előtt kapott utreptl, de mégis kitűnően sike­rült a beugrása. A harmadik fel­vonás befejzésc előtt kb. tíz perc­cel az egész falu sölétbeborult valami rövidzárlat mialt. .4 követ­kező pillanatban azonban a kö­zönség soraiból három-négy elem­lámpa fénye vetődött a -szereplők arcára, akik megőrizve lélekjelen­létüket, minden zekkenö nélkül, az előbbi tempóban játszották tovább és fejezték be a darabot! Jól esett látni a közönség és a színészek ilyen pompás eyymásratulálását! A vasárnapi két előadás iskola­példája volt a megfeszített és panasznélküli munkának. Nem igen kaptak mást, hát a jubileum kedvéért is fel kell sorolni a ne­gyedszázad előadást elért kis tár­sulatot. Elsősorban a tájszlnhá: agilis vezetőjét és megszervezőjét Horváth Jenőt, aztán a színésze­ket mind: Lelkes Ágrest. '^en1 irmai Piáit, Gáspár Évái 'app Ibolyát. Yelcnczei Istvánt. Sr.'irj/ Györgyöt, Karrloss Józsefet, 7á- r"oro teremet és a tájszíabáz fáradhatatlan titkárát, Mim 1 d-a is. E Gg. Tenants by J. Jtnő; LEGENDA a nyúlpaprikásió! Tersányszky legsikerültebb, leg­jobb regénye hosszú évek óta eltűnt a könyvpiacról. Annál örvendetesebb liogy ez a pompás kis történet új­ból kapható az uj időknek megfe­lelő olcsó és mintaszerű kiállításban. Nem csak asz Író maga tartja ezt a könyvet a logsikerüVchb alkotá­sának, hanem egyhangúlag így vé­lekedik a kritika is. Valóban a nyu­lacska órténete, amelyből — a ma­ga külön szerencséjére— nem hsz uyuipaprikás, olyan kiegyensúlyozott nyelvben és felépítés ében olyan tö­kéletes alkotás, liogy méltóan fog­lal helyet a magyar elbeszélő iroda­lom klasszikusainak díszes sorában. A regény zamatos magyar nyelvé­ről, amelybe még véle lenül sem csúszik túlzott népieskedés, külön I mulmányt lehetne Írni. (Darre ki­adás.) _____ — A népjóléti Tninis/téri«m a siklósi kórháznak 14 e/^r. i hácvjiük 25 07ci turint á' umstí- gélyt a la* Ki. Botrányos jelenetek az NB III. mérkőzéseken Az izgalmakat illetően az NB Hl-as mérkőzsek sem maradtak alul. Szekszárdou a PMSE győztes gólja után a közönség berohant a pályára, a gól előtti lest vitatva, természetesen félbeszakadt a mér kőzés. Kaposvárott, a Postások mérkőzésén 5 percig állt a játék, ugyancsak a közönség miatt. A KRAC legyőzte vetélytársái és megerősítette vezető helyét. A szászváriak Barcson is tudtak győzni. Részletes eredmények: PÁC KÖZÜZEM—PEAC 2:0 (2:0). Tüzér-utca, vezette; Pazar Változatos mérkőzést vívott a két csapa:. Az első félidőben a PÁC kél szerencsés góllal bebizto­sította győzelmét. A második félt időiben sikerült a kékeknek az eredményt tartani. Góllövök: Barta és Eisenberg. Jók Kér ész, Gajcsi, Barta és Németh, il'elve Mike, Lo- vig. Havasi. SZFKSZÁRD- PMSE 2:1 (1:1). Szekszárd 500 néző, vezette: Farkas Alacsony s/invona ú mérkőzésen, i mezőnyjáték után a 20. percben a hazai csapat szerezte meg a veze­tést. Me leik a az utolsó perdbea egyenlített. Szünet után feljött a PMSE és a 38. percben Krivanek lőtt gólt. A közönség lest vitatott, máj amikor a játékvezető haj ha­tatlan maradt, betódúlt a pályára. A mérkőzés félbeszkadt. KVTE—POSTÁS 0.-0. Kaposvár Az utazástól merev pécsiek gyengén mozogtak és szerencsével az egyik ponitot hazahozták. A KVTÉ egyik érvénytelen gólja után a közönség berohant a pályá­ra, mire a kitűnően működő játék­vezető 5 percig szüneteltette a jáJ tékot. A Postásból a közvetlen védelem nyújtott csak elfogadha­tót. KRAC—KOMLÖ 42 (2:1) A hadifogságból hazatért Avar „Ricsi” kitűnő játéka döntötte el a mérkőzést. Góllővők, Avar (2), Hlavács és Fü’.öp. A játékva?tö aa utóbbit u‘áinrúgásért kiállította. Egyéb eredmények: DVSE—SBTC 2:1, Barcs—SZÁSZVÁR 0:1. * Jogászok Orvosok 7:0 (2:0) Barát«jipos. Gól övök: Némeih (6) é» 1-eiHÍvai.