Dunántúli Napló, 1948. október (5. évfolyam, 225-251. szám)

1948-10-26 / 246. szám

1948 OKTÖBBE 2C VAVHLQV-. F\ SZOVJET TUDOMÁNY ES AZ OKTÓBER! FORRADALOM f 4 nUNANTQIJ NAPLÓ pediciók sorozata, elsősorban a „Cseljuszkin” útja O. Schmidt aka- j démikus vezetése alatt cs a híres! Papanyin-főle expedíció. A szovjet élettan a torradaloni első éveitől kezdve a mezőgazda­ság és az orvostudomány szolgá-» tatában állt. Még a forradalom előtt l. Pavlov akadémikus által kezdett kutatások a felső idegrendszer te­vékenységére vonatkozólag sok ér­dekes és fontos felfedezéshez ve­zettek. Számtalan új felfedezés gazdagította a szovjet technikát is. A hatalmas villanytclcpek, a vothoví, dnyeperi és más vízierőművek ha­tásfokukat tekintve, példátlanok a technika történelmében. A társadalomtudományban tovább folytatódott az addigi megállapítá­sok gyökeres átértékelése. A sztá­lini ötéves tervek új elvei alapján megírták az orosz és sok külföldi irodalom történetét. A Szovjetunió elleni fasiszta had­járat alatt a háborús megpróbálta­tások ellenére is győzelmet aratott a szovjet tudomány, mert nemcsak a front követelményeit elégítette ki, hanem az ipar, a mezőgazdaság és az orvostudomány igényeit is. Erről ékesszóló bizonyítékot nyújta­nak a háborús években Sztálin- dij'jal kitüntetett tudósok hosszú névsorai. Ehhez a munkahadsereghez intéz­te 1946 február 9-én Sztálin fel­hívását, hogy a szovjet tudomány a közeljövőben érje el és múlja felül a külföldi tudomány eredmé­nyeit. Az Októberi Forradalom óta el­telt évek tehát a szovjet tudomány állandó incgszakitásnétkrdi fejlődé­sének korszaka volt. Előttünk a szovjet kultúra még hatalmasabb fellendülésének korszaka áH. Ezt követelik a Sztálin vezetése alatt álló szovjet nép világtörténelmi je­lentőségű feladatai. A Szovjet rendszer éveiben a tu­domány példátlan virágzásnak in­dult. Ez az élenjáró tudomány, mint Sztálin jellemezte,- „nem. kü­lönül el a néptől, nerii tartja magát távol tőle, hanem kész a népet szol­gálni, kész a népnek átadni a tu­domány minden vívmányát, nem kényszerből, hanem önszántak szívesen áll a nép rendelkezésére”. Ez a tudomány megnyitja a fiatal erők előtt a tudás kapuit, merészen elutasítja a régi nézeteket és el­képzeléseket, új hagyományokat te­remt, új normákat hoz létre, ame­lyek megfelelnek a mai élet köve­telményeinek. A tudomány kenin és Sztálin számára mindig és mindenekelőtt az emberi társadalom átalakításának eszköze, a dolgozó tömegek fegy­vere a reakciós elnyomás és a ka­pitalizmus maradványai ellen vívott harcban, a tudomány segítette az emberiséget, hogy a társadalmi fej­lődés egy új, magasabb fokára emelkedjék. Lenin és Sztálin köz­vetlenül Irányították a szovjet tu­domány átalakulási folyatna fiát és a tudósok elé konkrét tudományos és gyakorlati célokat állítottak. Amióta a szovjet tudomány a nép és az állam szolgálatában áO, « tervszerűség nélkülözhetetlenné váK. Ez a szocialista társadalom alapvető sajátosságainak egyike. — Tervszerűen kell megállapítani a tudományos intézmények, káderek, felszerelési tárgyak mennyiségét, másrészt a tudományos kutatás témakörét. E korszak másik fontos sajátossága a- tudomány lassú de­centralizálása, új tudományos köz­pontok létesítése az egész ország- han. Ezekben az években alakítja meg a Szovjet Tudományos Aka­démia leány Intézetett a nemzetiségi köztársaságokban. A sztálini ötéves tervek korsza­ka harmadik jellemző vonása a tu­domány fejlődésében a főiskolások és a tanulóifjúság számlának külö­nösen gyors növekedése volt. A for­radalomelőtti Oroszországban 1914 —15-ben mindössze 68 főiskola volt, amelyekben mintegy M2 ezer diák tanult A harmadik ötéves terv kezdetére a főiskolai hallgatók szá­ma körűibe fül 60$ ezer, a Nagy Honvédő Háború kezdetekor már 667 ezer volt, a főiskolák száma pedig 800-ra emelkedett. Mymódon a három sztálini ötéves terv meg­valósulása ufán a főiskolai diákok száma csaknem meghatszorozódott. A főiskola a Szovjetunióban min­denki számára hozzáférhető, való- han népi intézmény. Az ötéves tervek végrehajtásá­nak éveiben hatalmas tudományos munka folyt. Eredetiek és figye­lemreméltóak a szovjet matematiku­sok kutatásainak eerdményel, külö­nösen I. Vlnográdov akadémikus munkái a számelmélet terén. Az új körülmények között hatalmas fel­lendülésnek Indult a fizika is, ame­lyet, ma nagyszámú szakember képvisel. A szovjet fizikusok mun­kái közül mindenekelőtt L. Mandel­stam és G. Landsberg munkált kell kiemelni, akik a fényszóródás új elméletét dolgozták ki. A szovjet kutatók felfedezték a folyékony hélium egy egészen új, érdekes tulajdonságát, amelyet „su- perfolyékonyság”-nak neveztek. E jelenség elméletét L. Landau aka­démikus dolgozta ki és ennek az el­méletnek Igen finom következteté­seit (két hang a folyékony hélium­ban) igazolták a fiatal szovjet fi­zikus V. Peskov kísérletei. A kollektív tnulika, amely általá­ban jellemző vonása a szovjet tu­dománynak, különösen a nagysza­bású geológiai expedíciókban érvé­nyesül- A Szovjetunió különböző részeiben végzett kutatások, ame­lyeknek célja új, hasznos ásványi kincsek és olajforrások feltárása volt, nagymértékben növelték a Szovjetunió nyersanyagbázisát. A nagyszámú földrajzi kutatások körül különösen kiemelkedik a hősi moz- zénotokUan gazdag sarkvidéki ex­Meghall Lehár Ferenc a szimfónikus könnyű zene mes tere 78 éves korúban lseidben. Lehár katona karmesterként kezdte pályafutását Első szerzeménye „Tatjana“ eímú operát 1901-ben mutatta be az Operaház. Ezután az operettmuzsikára tért át. Közel kéttucat nagyoperettet szerzett negyvenöt év folyamán: a Vfgöz­vegy, Luxemburg grófja, Cigány- szerelem, Frasquita, Kék mazur, Végre egyedül, Mosoly országa rímfi operettek követték egymást. A fasiszta Németország kialakulá­sakor az idős művész elfogadta Hitler Sas-rendjét és többször ve­'Sokezer néző és jé eredmémrek a melíirvmenyen A Szabadságharcos Szövetség pécsi csoportja vasárnap délelőtt motoros salakpálya versenyt re tv dezett a Tüzér-WCai spor pályán, öbb mint 8000 néző előtt. Keszőcze Endre rendőrezre des, a Szabadságharcos Szövetség pécsi csoportja névéiben üdvözölte a megjelenteket. Eredmények: 100 kom: l. Baritz Lajos, Szabadságharcos Szövetség 15, 1:33 p. 2. Beer PVSK 9, 3. Jankó Magda Szabadságharcos Szövetség (Budapest) 6 ponti ab 125 kem: I Bari z Lajos Sz. Szöv. 13, 1:33.5 p, .2, Palai PVSK 9, 3. Beer PVSK 8 ponttal. 250 kom: 1. Krampfard Sz.. Szöv. 15. 1:22 8 p„ 2. Bolti ük Sz. Szöv. 8 ponttal. Ruder sérülése miat: feladta. 350 kom: I. Kramphard Sz. Szöv. 13. 1:22.5 p,. 2. Beer PVSK 11, 3. B a ritz József Sz. Szöv. 4 ponttal. Bari:/, n második mene-- ben bukotit. 500 kem: 1 Krampha:d' Sz. Szöv. 15, 1:22.8 p.. 2. Beer PVSK 9, 3. Me’ics PVSK 4 pont a!. ATI ÉT*ti * ■Szombaton rendezték meg n Tüzcr-ulcai sporttelepen a fő­iskolás csapat- és váltóba jnolcsá gokat. A PEAC minden szántban több csapatot indított. Az ered­mények közül kiemelkedik Söjlör súlylökése és Terlakv távol ugrása. Eredmények: Távolugrás: t. PEAC a. csapata 588 átlag (Terlakv 0071, 2. PEAC Ív 539 átlag. Magosngrás: I. PEAC csapata 160 állap (C roller 170;, 2. PEAC h, 148 át- t-’•"». Rúdugrás: 1/ PEAC csapnia 205 átlag (Söjlör 300). Súlylökf 3: l. PEAC a. csapata 11.05 átlag (Söjlör 14.05), 2. PEAC b. 9.98 át­lag. Diszkoszvetés: 1. PEAC a. csa­pata 33.41 átlag (Söjlör 39.051, 2. PEAC 1). 28.46 átlag, Gerelgvetfs: 1. PEAC csapata 42 m állag (Grif- falon 44.30). í.rt00 rr . váltó: I. PEAC 52 mn. 3x300 m váltó: 1.- PEAC a. 3:42, 2. PEAC b. 4:25 mp. zényelt Berlinben és Nürnbergben náci-dlszelöadásokon. Az eltévelye- dett művészt a felszabadulás után csak hosszas eljárás után igazol­ták. A demokratikus közvélemény nem tudta elfelejteni Lchárnak méltatlan magatartását, amellyel a kulidra ellenségeinek szolgálatába sregődött: ZcrkoTÜz Bein zeneszerző 67 éves korában vasár­nap Budapesten agyvérzésben meg­halt. A slágerszerző a századfor­duló idején magyar müdalaiva! kiszorította az orfeumok német- nyelvű zeneszámait. Ml szerepeltek a pér.«i tomísz^BYík Vasárnap rendezte meg a Mo- TESz Budapesten az országos női ifjúsági csapat és egyéni bajnok­ságokat. Két pécsi csapat, a Pos­tás és a PBTC, a ttagy és igen erős T. osztályú mezőnyben kitü­nően megállta a hclj'ét. A PVSK nem ért el helyezést. Az egyéni versenyben Kovács és Csieskár sze­repelt a legjobban. Eredmények: I. osztályú őrsi. csapatbajnok: PSE 280.í, 2. DPSE 268.5, 3. Pécsi PSE 267.8, 4. PBTC 266 pont. I. oszt. egyéni összetett bajnok: Wein PSE 85.3. 2. Kovács PPSF. 83.2. 3. Csieskár PPSE 82.9. 4. Köröndi Vasas 82.6, 5. Kaszás DP SE 81.8. 6. Rónaki PVSK 81.5 pont GSWoW * NB lles eredmények: Elektro­mos— KMTE 1:1 (1:0). A kaposvá­riak szerencsével egyeli e lek. Gól- 'övők: Mezei, Iliéivé Kiss. Postás MÁV DAC 2:0 (1:0, Szerencsés győze’ein. Góilövők: Garami éa‘ Kassai., SVSE—NVTE 4:1 (2:0). Biz­tos hazai győzelem. Góilövők: Fe­kete. Németh (2—2), illetve Satia­ted. Bernt*—MAOST 3:2 (1:2). Md^- tepetés a MA OPT hazai veresége. Góilövők: Petényi (2). Orbán. -l!e - ve Téli és Vámos (öngól) SzAK — KPSE 0:0. Jó védelmek, puha cin ársorok. SZÍNHÁZI MŰSOR Szerda este */»8: DOKTOR UR (D bér e‘.) Csütörtök este Vs8: DOKTOR ÚR. be- " I C J.aráios exanv éksze­rek, Svaiéi karórák HENTZ [ólról-Sér 2 j Használt arsnyat, bnlliánsot veszek, cse élek. 13491 Délnyugat Győzött a BTC ts a Dinamó, kikapott a PVSK A vasárnapi forduló legéri éke­sebb eredményéi ezú.tai a BTC éri® a LOKOMOTÍV Legyőzésével. A Dinamó első félídóbeli já ékával szerezte meg a kél pontot. A PVSK Komáromban Galambos sérülése urán biztos mérkőzést engedet: kj a kezéből. Részletes eredmények: BTC-lofccmo«» 3:1 (1:0) Hun-utca 3000 néző vezetíe: Adányl Szeged BTC: Sarbak —• Kincsei, Kisgái — Horváth. Leipám I., Müller — Katies, Nagy Kövér, Leipám TI„ Karácsonyi. — LOKOMOTÍV: Hor­váth — Gazdag. Kris-'ód — Rákász, Szalai Mangel — Komlóéi, Fodor. B. Nagy, Jakab, Nagy F. Az első tizenöt perc Lokotno iv támadásokkal telt el. A 20. percben szabadult fel a nyomás alól a BTC és támadásba lendült. A 25. perc­ben Karácsonyi védhető len lövés­sel szerezte meg a vezetési (1:0). Szüne; u an 15 percig a BTC heves támadás; vezetet', és az 5. percben Leipám H (2:0), két perc muiiva Kalács lőtt gólt (3:0). Ezután dur­vaságokkal árkitól: mezőnyjáték következet‘ és a 35. percben a ki­tűnő Komlósi szépített (3:1). BÍRÁLAT. Elfogódoítan kezdő ég Idegesen játszó csapatok küzdel­mét a második félidő elején a ha­zai lelkesedés döntötte el. A Lo­komotiv helyenként jól játszott, a kapóra azonban nem volt veszé­lyes, Egyénileg Sarbak. Kincsei, Horváth, Karácsonyi, Letpám H, illetve Szalad, Komlósi, B. Nagy és Fodor játszottak jól. Tsi iniü -S»?. MlV 2:0 (2:0) Újhegy, 1500 néző. vezette: Farka*, Dinamó: Kransz — Bencze I, Bencze III — Bencze ÜL, Csnke, Ki esz — Horváírt L Réti, Horváth II. Roszjár, Bezerédi. .— SzMÁV: Téli — Töke, MáJics — Papp. Sze­les Várnai —Miskei, Nardai, Szo- bek. Dombóvári. Tass. Az első félidő nagyrészt hazai ám a dósokkal t«it> el. A vezeést a 28. percben Rosajáa fejesgóljává: érte el a Dinamó (1:0), majd ugyanó ló t gólt a 36. percben (2:0). Szíj ne: n:án mindenki további gól oka: vár , azonban a Dinamó erősen vissza eset- és a vendiagek szépen feljöttek, de csatárja'éknk erőnél' kuli vol:. BÍRÁLAT. A Dinamó első íébdó- ben szinte állandó támadásaival bebiztosította a győzelmet, szünet után Jélekxethez jutott a vendég csapat is. de a hazaiak tartami tud­ták az eredményt. A győzelem megérdemelt. Egyénileg Krau». Réti, Roszjár, illetve Téli (a me­zőny legjobbja), Múltai és Szobek játszottak jól MÁV K4C PVSK 5:4 (1:3) Komárom, 1000 néző, vezette: Boros MÁV KAC: Szőke — Bányák Mo- soayi — Dián, Pintér, Tóth — Ág- falvi, Jakab, Olaj, Lovász, Tóth. — PVSK: Poasgai — Híren Radnai — Meggyes, Galambos, Szabó — Halász, Hamar, Só®, Gajcsj. Vejvér. Zombori nem vállalta a játéké1 mer: pénteki sérülése kiújult. így a vasút kénytelen, vök felforgatni; csapatát. Ennek ellenére az első féjidében sokkal többéit ámadoli. Vezér gólját Olaj kiegyenlítette ngyan, de Galambos szabadrúgása és Vezér újabb gólja után kél gól előnyhöz jutott, Szüne' után « eiső percben Olaj szépíteft, egy perc muJva még sikerült vezérnek gól" szerezni, amire Lovász vála­szok. Ezutáfn sajnálatos ese: rürté- mk. Jakab és Galambos összefejel nak, az utóbbit kiviszik és csak tíz perc. múlva áll be szélre. A 28 percben Lovász cg yen):’.eb, majd a visszaeset vendégcsapatnak Lovász, rúgta a győztes gó'í. BÍRÁLAT. A PVSK jól játszott az edső félidőben és biztosnak ígér­kezett győzelme. PozsgaL gyenge napja, továbbá Galambos sérülése miatt azonban a hazai csapat nem- esakhogy egyenlített, de győzni is tudott. Ba'szcrencsés mérkőzés- Egyénileg a PVSK-ból Vezér és Sós játszottak jól. fiz esélyesek győztek az NR Hi bán Komló-PEAC 1:0 (0:0). Hun utca, 1000 néző, vezette Dudás. Komló: Szirtes Nolheisz, Szám fi — Zsótér, Orosz, Szám 1 — All. Schmelz, Kiss, Kanizsai, Huszti.- PEAC: Kjurucz — Marton. Mike Illyés, Fenyvesi, Szabó — Pelei, Berki I, Berki II, Horváth, Kiss dr. Az cisö félidőben jól tartotta magát a PEAC, szünet után a komlói csapat nagyobb tu­dása domborodott ki és jó csatár- játékkal megérdemelten szerezte meg a győzelmet a fegyelmezetlen egyetemi ' esapal ellen. Góllövők Huszti és Schmelz (2—-2). Mikét és Zsótért a játékvezető ulán- rugásért kiállított». Jók: Orosz, Huszti, Schmelz, Alt. illetve Feny­vesi és Berki II. PMSE SBTC 1:3 (1:3). Pécs­búnyateiep, 500 néző. vezette Griin- wald. EMSE: Horváth —- Hámori, Bombek — Hódi. Wagner. Böhm Tarai, Kalauz. Krivanek, Buppert, Mctelka. Az első félidőben a • indégcsapal. játszik eredménye­sen. szünet után feltámad a PMSE és nagy lelkesedéssel szerzi meg a megérdemelt győzelmei, f óllö­vők Krivanek 13), Tarai, illetve Bodnár (2) és Ónodi. Jók: Wag­ner. Böhm, Krivanek, Buppert. it l-tve Ónodi és Baum I. Postás—fíátaszcki VSE 2:1 (1:1 Bátaszék 30Ó néző, vezette Bács- ván. Postás: Jakabfi -- Garami, Szegedi — Mohácsi, Solymár, Hu­ber Wunderlich, Németh, Vi­dus. Csabai, Czakó. Óriási iramú mérkőzést vívott a két csapat. Az első ' félidőben kiegyensúlyozott volt h mérkőzés, szünet után a pécsi csapat nagyobb tudásával uralta a mezőnyt. Céllövük Vidus, Csabai, illetve Kertész. A. PSE leg­jobbjai Garami. Vidus és Czakó voltak. DVSE—PAC Közüzem 0:0 (3:0). Dombóvár 700 néző, vezette Hor­váth. PÁC: Dávid — Magyar, Varga — Eisenberg, Lukács. I.éber — Kertész, Németh, Barta, len­gyel, Hanga. A tartalékos városi csapat nem tette komoly erőpró­bára a dombóváriakat, akik tét szés szerint rúgták góljaikat. A vendégcsapatból senkit , sem tu­dunk kiemelni. Egyéb Nfí lll-as eredmények: Szekszárd—Szigetvár 2:0. KRAC—- Paks 11:0. KVTE—Szászvár 2:2. Nagyatád—Barcs 1:3. Magyar győzelmi!! a románc* lelett A magyar válogatott iabdarúgó- csapat Bukarestben 48.000 néző előtt 5:1 11:0) arányban győzte le Románia csapatát. A gólokat Pus­kás (3). Deák (2), illetve Perényi szerezték. A magyar csapat leg­jobbjai Börr.sei, l.óránt, Grosits, Zakariás, Puskás és Kubala vol­tak. A magyar B.—román B. váló gatottak mérkőzésére Budapesten 15.000 néző volt kiváncsi. Ezt a mérkőzést nagy fölénnyel 4:0 (3:0) arányban nyertük meg. A gó­lokat Mészáros (21, Szilágyi és Babolcsai lőtték. * Kerületi bajnokság. 1. o*aáiT: Mecsekszabofes—Somogy 1:1, Zsoi nay SE-—PVSK II. 2:2. Mohácsi TE —Siklós 3:2, Nagymánvok—-BTC H 3:0, Dendra—Mohácsi MSE 2:4. Bonyhád—Tolna 2:0, Dinamó—Né- tnelbó'.y 3:2. — II. osztály: Postás IT--'Harkány 4.1 (l':l). — Ifjúság) bajnokság: BTC -Pos:ás t :0 (0:0! Dinamó—Hosszúbslénv 6:0 (3:0). DVSE—PAC Közüzem 5:0. * NB I-es eredmények: Sa.JBTC Csepel 2:0 (1:0). A bányászcsapa szívvel'.élekkel ji szott: Szeged-— Soroksár 2:1 (1:1). Megérdemel,en nyerlek a szegediek: Ta abánya Kistex 3:2 (2:1). A góikápes.bb csatársor dön'.ö