Új Dunántúl, 1947. december (4. évfolyam, 274-298. szám)

1947-12-02 / 274. szám

1947 DECEMBER 1 1 Ü3 DUNÁNTÚL SPORT inkább viz}po1ó volt mint labdarúgás PVSK—Sz. Máv Előre 3:0 (1:0) Hun-ntcai pálya, vezette: Fehér. 2000 néző. PVSK: Pozsgai, Tamási, Baranyi, Meggyes, Galambos, Szabó, Zom- bori. Hamar, Molnár, Gajcsi, Ve­'zér. A PVSK lép fel támadólag, de vendégek védelme egyenlőre szi­lárdan áll a lábén. A 13. percben Vezér révén kerül veszélybe a fe­hérvári kapu, de a belső csatárok lemaradnak a beadott labdáról. A szél a vendégeket segíti. Mezőny­játékban teljesen egyenrangúak a székesfehérváriak. A 23. percben megered az eső. A játékosok so­kat hibáznak a nagy vízben és sárban. A szórványos Sz. MÄV lefutásokat könnyűszerrel ve*i vissza a vasat védelme, élén Ga­lambossal .akinek szép szerelései nem egyszer ragadtatják tapsra a nézőket. A 25. percben végre meg­születik a PVSK első gólja: Ve­zér nagyszerűen húz el a védők mellett, beadását a szemfüles Gaj­csi kapásból ah álóba vágja, 1:0. Ezután állandósul a hazaiak fölé­nye, de előbb Vezér, majd Gajcsi és Molnár hagy ki nagy helyze­tet. Hosszas tárgyalás után, a kö­zönség türelmetlenségére végre megkezdik a második félidőt, amely inkább hasonlít vízilabda- mérkőzésre, mint labdarúgásra. A 15. percben ismét Vezér révén éri el újabb gólját a Vasút. Labdája a kapufáról pattan vissza, a jó ütemben érkező Zombori nyugod­tan helyezi az üres kapuba, 2:0. A 23. percben Zomborit buktatják, szabadrúgását Vezér ritkán látott szép fejessel küldi Magyar kapu­jába. Ezuán ellaposodik a játék Nagyszerű dolgokat látunk a PVSK fedezetsorától, különösen Szabótól, aztán vége is a mérkő­zésnek. Bírálat: A sáros, mély talajon nem alakulhatott ki szép játék. A vendégek egyenrangúak voltak a mezőnyben, de csatáraik nem bír­tak a szilárd hazai védelemmel. Pozsgal tartja jó formáját. A két hátvédpár végig megbízhatóan küz­dött A fedezetek közül ezúttal Szabó valamivel felülmúlta tár­sait. Galambos oszlopa a védelem­nek. A csatársorban Hamar II, Ve­zér, Gajcsi, Molnár, Zombori a sorrend. A BTC megérdemelte volna a győzelmet BTC—Hungária 2:2 (1:1) Kén-utca, 700 néző. Vezette: Bíró. BTC: Sarbak, Kincsei, Kovács IX, Kovács I, Horváth II, Leipárn II, Máté, Kispataki, Barna, Leipám I, Karácsonyi. A BTC óriási balszerencséjének köszönheti hogy az egyik pontot Pesten hagyta. Az első «gól játék­vezetőd hibából esik: ordító les­ről fut el a középcsatár és meg­szerzi a hazai csapat első gólját A gólra elkeseredett BTC támadás a válasz. Kispataki hatalmas lö­vése a kapufát surranva jut ki. A 30. percben Máté ügyesen fut el a védők mellett, beadását Kispa- taaki továbbítja a hálóba, 1:1. A második félidőben a BTC kap először lábra, mégis a Hungária szerzi meg a vezetést Gattydn ré­vén, 2:1. Nagy védelmi hiba volt. A 30. percben Kispataki egvéni játék után ismét kiegyenlít, 2:2. Ezután nagy küzdelem alakul ki a győztes gólért az eredmény azon­ban nem változik. Bírálat: A BTC győzelmet érde- felt volna. Az eredmény a Hun­gáriára hízelgő. A BTC csapatá­ból Kispataki nagyszerű játéka emelhető ki, aki a mezőny fölé emelkedett. Jó volt még Kovács II és Horváth III, .. .. Hullámvölgyben a Dinamó TSC—Dinamó 6:0 (3:0) Tatabánya, 1500 néző. Vezette: Vitág. posi (Nagykanizsa). Váltósúly: I. Bárdos (PVSK), IL Kincses (Nagy­kanizsa), III. Kovács (Nagykani­zsa). Középsúly: L Rözge (PVSK), II. Máz» (Nagykanizsa). III. Ha­szon (Nagykanizsa). Félnehéz: L Szekeres (PVSK), n. Müller (PVSK) III. Sárosi (Nagykanizsa). Nehéz: I. Sík Béla (PVSK), II. Tihanyi (PVSK). — PVSK 7 első, 3 máso­dik: NVTE 3 második, 6 harmadik; DVSE 1 második, 1 harmadik. PARTELET Mérnökök! December hó 2-án délután 6 órakor a Rákóczi-uti párt­házban a pedagógus csoporttal összevont szemináriumi megbeszé­lést tart 6 órára pontos megjele­nést kérünk. A Budai II. pártszervezet ked­den este 7 órakor fontos ügyben vezetőségi ülést tart. Kérjük a ve­zetőségi tagok pontos megjelené­sét. SOMOGYTELEPI ÉS FALUSI EL VT ARS AK FIGYELEM! Az e heti pártnapok nem csü­törtökön, hanem pénteken délután 6 órakor lesznek. SZAKSZERVEZET Pécsi Orvosi Szakszervezet vá­lasztmánya folyó évi december hó 2-án 18 órakor ülést tart. Pontos megjelenést kérünk. A Vas és Fémmunkás Szakcso- port felhívja a munkanélküli szakszervezeti tagjait, hogy je­li tkezzenek a helyi csoportnál naponta 9-től 11-ig. Bajcsy Zs. u. 8. fd-szt. 1. A Pedagógnsok Szakszervezete közli, hogy a Quakker-adomú- ok szétosztása a hirdetőtáb­lán közzétett rendben december ni és 4-én fog megtörténni. A Vas és Fémmunkások Helyi Csoport Vezetősége szerdán dél­után 6 órakor vezetőségi ülést tart. A Magyar Háztartási Alkalma­zottak Szab d Szakszervezete fel­hívja a munkaadók figyelmét, hogy a Gazdasági Főtanács hatá­rozata értelmében munkvállaló- juk részére fieeíésük 25 százalé­kát karácsonyi segély címén de­cember 1-től 20-ig kifizetni szí­veskedjenek. A pénzbeli fizetés­hez hozzászámítandó e természet­beni juttatás értéke (koszt, lakás, fűtés, világítás stb.), amely min­den bentlakó alkalmazottnál havi 150 forintot tesz ki. DINAMÓ: Pető, Csirke, Bencze III, Krivitz, Túrái, Kresz, Bezerédi, Horváth I, Scbaaelcz, Horváth II, Benczell. A tatabányai csapat a várakozá­son felül játszott. A pécsújhegyiek nem játszottak alárendelt szere­pet, csupán a csatárok lövését nem kísérte szerencse. Az első félidő első gólját 11-esből éri el a TSC. A gól szemmelláthatólag letöri a Dinamó játékosait. A második gól után, amelyet Ball szerzett, még fellángol a pécsújhegyiek támadó­kedve, de a bírói tévedésen ala­puló harmadik gól megpecsételi a mérkőzés sorsát. Szünet után egy teljesen letört, formáján aluli Dinamót látni a pályán. Horváth NB I EREDMÉNYEK . Újpest—Mogürt 2:2 (1:1), meg­lepetés! MTK—SzAC Barátság 1:1 (1:0), EMTK—Haladás 1:1 (1:0), DVSC—Szeged (1:0 (1:0), Ferenc­város—Kispest 4:1 (2:0). Feltámadt a Fradi. Szolnok—Elektromos 1:0 (1:0). MATEOSz—SalBTC 1:0 (0:0), Vasas—ETO 4:2 (2:1). , , * Kerületi bajnokság. PVSK II —PEAC 4:3 (3:2). Az egyetemis­ták 3:2-es vezetésnél 11-est hagy­tak ki. A játékvezető kritikán alul vezette a mérkőzést. Géllövő: Kélenfi (2), Hirczi és Szörényi dr, illetve Kisgáll, Kövér és Fenyvesi. * Városi kupa eredmények: PÁC—PMSE 5:2 (2:2), BTC II— PMSE II 1:0 (1:0). * Az embersportiogadás hetedik fordulójára 185:183 szelvény érke­Il-t, aki reklamál a bírónál, ki­állítják. Ezután 10 emberrel ját­szik a Dinamó. A tatabányaiak minden lépése kijön. Bállá, Dobos és Dóra újabb góljaival 6:0-ra növelik a T5C előnyét. Bírálat: A mérkőzés úgy indult, hogy a Dinamó teljésen egyenran­gú ellenfele lesz a tatabányaiak­nak, azonban egy-két téves hírói ítélet folytán elvesztették kedvű- ke a játékosok. Az első félidőben még próbálkoztak egy-kétszer meg­fordítani a mérkőzést, azonban a hazaiak védelme, élén Triffárkos- sival, minden támadást elfojtott. A pécsújhegyi csapatból: Pető, Krivitz és Kresz játéka emelhető ki. zett be. A fordulóban született nagy meglepetések következtében most sem akadt 12 -találatos szel­vény. A 277.598 forint a követ­kező arányban oszlik el: I. cso­portban 11 találattal 5 nyertes fe­jenként 18.520 forintot, a II. cso- porban 10 találattal 82 nyertes fe­jenként 1130 forintot, a Ili. cso­portban 9 találattal fejenként 137 forintot nyert 674 pályázó. * Birkózás. Vasárnap nagy ér­deklődés mellett tartották meg a kerület egyéni birkózó bajnoksá­gait. Eredmények: Lepkesúly: I, Roncsok (PVSK), II. Pintén (NVTE) III. Halász (NVTE) Légsúly: I. Szabó Szigetvár, II. Kuti Dombó­vár. III. Sóvári Nagykanizsa. Pe­helysúly: I. Sándor (PVSK), II. Turbéki (Szigetvár), TIT. Lengyel (Dombóvár) könnyüsúly: I. Bódi (PVSK). 11. Gám (PVSK), lií. Ka. A Magyar Házfelügyelők, Segéd­házfelügyelők Szabad Szakszerve­zete ismételten és nyomatékosan felhívja a háztulajdonos és ház­gondnokok figyelmét, hogy a házfelügyelőnek járó 5 százalékot minden hó 5-ig fizessék ki. A rendelet értelmében a beszedett 5 százalékért a háztulajdonos vagy a házgondnok a felelős s így annak (ki nem fizetéséért fele­lősségre vonható és ennek elke­rülése végett hívjuk fel figyelmü­ket a rendelet pontos betudásá­ra. A házirendet, aiki n-em vitte el, kérjük, hogy december 8-ig elvinni szíveskedjen. A Magyar Pedagógusok Szabad Szakszervezete angol nyelvtan fo. 'ysJmo: kezd meg december 4-én kezdők és mérsékelt haladók szá­mára. Tanfolytam vezető: Achátz Imre keresk. középiskolai tanár. A féléves tanfolyam színhelye a kertsk. fiúiskola, minden hét kedden és csütörtökön 6 órától 7 óráig. Részvételi díj: havi 10 forint. Jelentkezés a pedagógus szakszervezet helyiségében, de­cember 4-ig, délelőtt 10—13-ig. — Szepessy utca 1. Bőripari Munkások Szakszer ve zete 1947 december 3-án 17 óra­kor vezetőségi ülést tart. Bőripari Munkások Szakszerve­zete felhívj* a munkanélküli tag­jait, Hogy a titkárnál jelentkez­zenek A Magyar Ma<*4u*1k*1»""ToMfk 8zak szervezetének Bányász loszla­lya december 3-án csíe 8 órai kezdettel családi cs ct rende-z a Marig utca 6 sz alatti székház­ban. Vendégeket szív->en latunk. BIGÄMLA? Mi történik, ha az első feleség hadifogságból vagy deportálásból visszatér és a férj közben már meg­nősült? Erről a témáról cikkeznek napok óta a budapesti lapok és hogy ez nemcsak Magyarországon áll az érdeklődés előterében, arra jellemző, hogy Angliában Herbert Wilcox legnagyobb sikerű filmje: a PICCADILLY éppen ezt a té­mát tárgyalja, mégpedig olyan si­kerrel, hogy ez a film nyerte el Anglia nemzeti nagydiját. A film érdekes, izgalmas és rendkívül szórakoztató. Főszerpelői: Michael Wilding és Anna Neagle, az angol filmművészet nagyjai. Bemutatta a Park mozi. IRODALOM ROMAIN GRAY: HAJNAL FELÉ. Ez a könyv a háború utáni francia irodalom legkiválóbb al­kotása, — olvastuk valamelyik folyóiratban. Nagy érdeklődéssel vettük kézhez a magyar fordítást, amely száz százalékig igazolja ezt a kedvező ítéletet. A regény va­lóban kivételes alkotás, már tech­nikájában is szokatlan. Mintha egyszerre látná ae olvasó, mi tör­ténik, a német megszállás alatt szenvedő Párizsban és hogyan szövik a földalatti ellenállás há­lóját a lengyel partizánok. Az erdőben bujkáló lengyel partizá­nok közé egy gyermek-lány kerül, aki a maga érintetlen gyermek- tesitét áldozza szörnyű sorsban vergődő hazájáért. Ennek a lány­nak és egy alig 17 éves. szintén partizán gyermek-embernek a sze­relme áll a regény középpontjá­ban, Ahogy az író ezt a szerel­met megrajzolja, annak édes­könnye® indulását, majd meg- békülő magasrendű kiteljesedésé' elénk állítja, az irodalmi eszté­tika legtökéletesebb élményei közé tartozik. Az írójelölt fiatal partizán egyetemi hallgató, iro­dalmi próbálkozásai, amelyeket rejtekhely tábortüze körül fel­olvas egyszerű paraszti és igényes intellektuell hallgatóinak, egy-egy gyöngyszeme a világirodalomnak. És különös értéket ad nekik az a körülmény, hogy szervesen bele­illeszkednek a tör'énet meséjébe, ünnep ennek a könyvnek a meg­jelenése magyarul annál >s in­kább, mert Rónay György for­dítana tökéletes művészettel oldja meg a magyarba való átültetés rendkívül kényes és igényes fel­adatát. A Dante -kiadásában megjelent regény kapható az Uj Dunántúl könyvesboltjában. HIRDETÉS ÜGYBEN SZÍVESKEDJÉK TÁRCSÁZNI A 29-50 I BEFONSZAMOTI Ipartestületi hitek Cipészek munkaközössége fésze­re anyagelosztás. A cipészipan munkaközösség vezetősége felhív­ja a munkaközösség tagjait, hogy december hó 2-án, kedden este ® órakor a Rákóczi ut 24 sz. alatti tanácskozó teremben az anyag el­osztása miatt megjelenni szive*' kedjenek. Aki a jelzett időben és helyen nem jelenik meg, az ne® részesül anyagéi osztásban. KÉTTONAS BUICK TEHER­AUTÓ alkalmi áron 12.000 Ft' éri, sürgősen eladó. Mestrits J*' nő Ip. és Kér. R». Pécs, Munká­csy Mihály utca 35. ÜGY DRB. IGASLOVAT 2 hó­napra bérbevennék. Cím: Tégla­gyári iroda. Irgalmas ok utca 22. ^ ELADÓ rézüst 150.—, üstház 90.—, láda 30.—, mosóteknő 30.— formt, sezlon és egy konyhafcre- denc. Klimó utca 8. Legközelebbi nagy he rsánfl országos állat- és kira kodóvásárt 1947 december 11-ón taitjék meg Á repülőjárat téli menetrendje. 12.30 m3. Budapest Sikl 14.35 13.25 érk. Pécs ind. 13,4® Hel yelő jegyzés és jegyei ad 4«: IBUSz Menetjegyiroda. Szé­chenyi tér L (Városházépü­let). . i-i OMkMí i Arufetvétel: Kösztler fefvSu, Városház utca 2. TeL: 20-52. Budapest Maszovlet Utazási Iroda, V„ Dorottya a Tel: 180—990, 187—526. Arufelvéteí: Maszovlet, Fuvar- iroda, V., Dorottya utca 9< TeL: 386-181 MAGYAR-SZOVJET POLGAR! LÉGIFORGALMI RT. MOSOTT RONGYOT magos áron vess a Szabadság Nyomda HmUsay Me«. 10. Kender-beváltás i 2*20 kg. kenderért egy naakot adok! Dr. Srnőházy Emil Bajcsy ZillinsEkj-út 2, liánt Az Általános iskola V. és VII. oszt. földrajzkönyve, továbbá a VI. osztályos történelemkönyv kapható az Üj Dunántúl Könyvesboltban Kossuth Lafos-nf 4. mám alatt. Tetető a > 34-90. Szabadság Nyomd* 1 p. v, Pécs St*-kesriőség Munkácsy M.-a 10. Telefon: 29-49. Ki adóhivatal. Munkácsy M.-n, 10. Telefon; 28 54. Felelős szerkesztő: Pajzs István F*;el6» líadó ** nyomdavezető: Ac* Jóim ti J