Új Dunántúl, 1947. október (4. évfolyam, 222-248. szám)

1947-10-21 / 239. szám

ÜJ DUNÁNTÚL 1947 OKTOBER 2t SPORT Dinamó—Szak. Barátság 3:2 (2:0) Szombathely, 2000 néző, vezette: Dorogi. Hatalmas küzdelemben, meg­érdemelten hozta haza mindkét pontot a pécsújhegyi csapat. Az első félidőben a széltő! támoga­tott Dinamó még nagyobb előny­re is szert tehetett volna. Har­mincöt perc telik el, míg végre megszületik az első gól Se hm előz révén. A 40. percben ugyancsak a középcaatir eredménye«. A 16- 06 sarkáról, háttal a kapunak ha­talmas lövést ereszt meg. A labda a bal alsó sarokban köt ki. 2:0. A hazaiak jóformán át sem mennek a félpályán. A félidő végéig nem történik különösebb esemény. Szünet után nagy lendülettel támadnak a hazaiak. Az 5. perc­ben Bencze jóvoltából tizenegyes­hez jut a szombathelyi csapat. Krausz remek éraékkel védi ki. Helyenként eldurvul a játék. — Horváth II. a kiállítás sorsára ju*. A szombathelyi szélső szépít az eredményen, majd Bergmann vá­ratlan, előrevágott , labdájából megszületik a harmadik pécsi gól Is. Osirke és Bencze ossz játék után Horváth I. kapja a labdát és lövése nyomán 3:1 az eredmény, A 30. percben a hazaiak erejéből futja még egy gólra. Krausz elvé tette a lövéat. A mérkőzés továb­bi részét igen parátzs hangulat je lemzi. A közönség elégedetlen a bíróval és a szómba helyi játé­kosokkal szemben. A mérkőzés végéig nem történik említésre méltó esemény. Kitűntek: Berg­mann, Kresz és Bencze II. A tnér­ság Farkas János és Hercia- g e f József ifjakat a verseny technikai előkészítéséért. KERÜLETI L OSZTÁLY Postás SE—Barcsi VSE 4:1 (1:1). A hazai csapat minden részében jobbnak bizonyult és megérdemel­ten nyert. PEAC—Bátaszékl VSE 1:1 (1:0). Kitűnő védelmek, erőtlen csatár­sorok. Az egyetemisták közelebb álltak a győzelemhez. KERÜLETI II. OSZTÁLY kőzésen inkább küzdelem volt, mint játék. A győzelemből kivette részét a csapat valamennyi tagja. BTC—Székesfehérvári Máv 1:0 (0:0) Hun utca, 1800 néző. Vezette: Kovács. Bőrgyár: Sarbak, Kovács IL,t Gulyás, Klspataki, Horváth III., | Leipám L, Szénáéi, Katica, Máté; Leipóm IL, Karácsonyi. A hazai csapat veszi kezébe a játék irányítását. Nagy lendület, tel támadnak a zöld-fehér csatá­rok, de a kapu előtt tehetetlenek. A 15. percben Katies hatalmas lövése jelent eseményt, de Ma­gyar nagyszerű érzékkel hárítja. A szórványos székesfehérvári tá­madásokat a hazai védelem eré­lyesen rombolja szét. A 35. perc­ben újabb Katies lövés veszélyez­teti Magyar kapuját A vendégek Szelessel és Magyarral az élen nagyszerűen védekeznek. A to­vábbi idő is eredmény nélkül te­lik el. Szünet után a vendégek részé­re adódik alkalom a gólszerzésre, de Misker elügyetlenkedi a hely­zetet. A 15. percben Szénási re­mek inamban fut el a szélen, de Mathoffer a 16-os vonalon belül felvágja. A megítélt büntetőt ütiiyái becsőrötzi. 1:0. Erősen szorongat a bőrgyár de eredmény né'KÜl. Egy váratlan ellentámadás során Dombcvár hatalmas lövéséi a kapufa vágja vissza a mezőny­be. Székesfcluf’vári térfélen ér vége: a mérkőzés Kitűnő védenek, gólképtelen csatársorok A hazai csapat na­gyobb arányban is győzhetett vol­na. Kitűntek: Horváth III., Kis- pataki és Leipám II., illetve Sze­les, Magyar és Dombóvári. KMTE—PVSK 4:2 (3:1) Kaposvár, 1500 néző, vezette: Szalag / PVSK: Pozsgai, Tamási, Radnai, Meggyes, Galambos, Szabó, Zöm­ben, Hamar, Molnár, Soósj Ve­zér. Szél ellen kezd a vasutas csa­pat, mégis támad. Veeér már a 2. percben veszélyezteti a kapos­vári kaput. A Labda útja kiszá­míthatatlan a hatalmas szélben. Dolgos veszélyes labdáját Pozs­gai csak kiütni tudja és a közel­ben lévő Szellő bepofozza a lab­dát. 1:0. A kaposváriak hatalmas nyomását Galambos és Radnai együttes erővel szerelik és verik vissza. A 22. percben Pozsgai megint kiüti a labdát. Szellő ismét kö­zeliről szerzi meg a második gőlt. 2:0. A 30. percben Radnai és Galambos „díszkísérete“ mellett Ditrói a kapu szájából 15 gólt 3:0. A 35. percben Hamar—Mol­nár—Vezér a labda útja. A szélső beadását Molnár a kapu bal sar­kába vágja. 3:1, A második félidőben a széltől támogatott pécsiek hatalmas len­dülettel támadnak. A 10. percben Simon szabálytalanul akasztja Vezért. A szélső valami; mond a játékvezetőnek, mire aiz kiállít­ja. Tovább támadnak a vasutasok, de gólt csak a 40. percben ér­nek el. Szabó szögletrúgása érintés nélkül jut Karcagi kapujába. 3:2. A pécsiek nyomása olyan nagy, hogy mindenki a kiegyenlítő gól­várja. Ehelyett Ditrói szerzi meg a hazai csapat részére a negyedik gólt. 4:2. Dolgos kiállítása jelent még eseményt. Bírálat: A szél előre kiszámít­hatatlan helyzeteket teremtett. A vasutas játékosok megérdemel­ték volna az egyik pontot. Vezér kiállítása megpecsételte a mér­kőzés sorsát Mindvégig erős ira­mú mérkőzés Kitűntek: Lukics. Szellő és Ditrói, illetve Galam­bos, Szabó és Radnai. PMSE—Villányi SE 15*) (7:0). Még a mérkőzés megkezdése előtt mindkét csapat megkoszorúzta a tragikus végű bányászok sírját. A pécsbányatelepi csapat úgy győ­zött, ahogy akart. BTC IÍ—Mohácsi TE 3:1 (0:0). Helyenként egész szépen játszott a bőrös csapat. Postás II—Hosszúhetényi TE 6*) (1 rí)). Síma győzelem. Dinamó fi—Pécsváradi Kinizsi 4:0 (1*)). Nagyobb arányú is lehe­tett volna a győzelem. Zsolnai SE—Somogyi SE 2:2 (0*)). Egyenlő erők küzdelme. Közüzem—Némelbóly 2:1 (0:0). A döntetlen igazságosabb lett volna. Siklós—PEAC II 9:0 (3:0). Na­gyon gyenge az egyetemisták má­sodik csapata. PÁC—Sásdi SE mérkőzés elma­radt, mert a sásdiak nem jelentek meg. Gromofcnlemei újdonságok megérkeztek Richter Tibor és Tsa. betéti társaság Sz^cíienyí-tér 6. Trgalmasofeka! «lemben PARTELEI FIGYELEM! A Bányászkerület szerdán este 5 órakor vezetőségi ülést tart. Ké­rik a vezetőségi tagok íeltétlen megjelenését. A Bányászkerölet pénteken 5 órakor propagandista női és ifi- meglbízottai részére vezetőségi léstt art. Megjelenés kőtelező. SZÍNHÁZ színházi műsor • A Köz üzenni Dköl vív ószakosz­tály vezetősége felkéri tagjait, hogy folyó hó 23-án, csütörtökön este 6 órakor tartandó tagértekez­leten teljes számban megjelenni szíveskedjenek. Tárgy: A kapos­vári mérkőzés megbeszélése. * Sizők figyelem! Felhívjuk a PVSK síversenyzőit és azokat, akik működni akarnak, hogy szerdán a szakosztályban mint versenyzők este %7 órai kezdettel szakosztály­gyűlést tartunk a Vasutas Otthon­ban (Várady Antal-utca). A tárgy fontosságára való tekintettel, pon­tosan jelenjenek meg. Egyben közli a vezetőség, bogy a Szövetség ál­tal 70 forintos síléc és sábakancs igényelhető tagjaink számára. Ve­zetőség. Rádióműsor KEDD, OKTÓBER 2). Budapest T 7.25: Reggeli zene. Hanglemezek. A MECSEKSZABOLCSON RENDE­ZETT IFJÜSAGI ATLÉTIKAI TEHETSÉGKUTATÓ-VERSENY EREDMÉNYEI 100 m-es síkfutás. Ifjúsági: Éppel József (cserkész) 13.8 mp, Turcsi Lajos (MaDISz) 14.9 mp. — Fel­nőtt. Boda Károly (MaDISz) 13.2 mp, Rész György (MaDISz) 14 mp, Török László (MaDISZ) 14.4 mp. 400 m-es síkfutás. Ifjúsági Turcsi Lajos (MaDISz) 70 nvp, Wirth Ká­roly (cserkész) 70.6 mp. — Fel­nőtt: Gadé János (MaDISz) 64.7 mp, Rész György (MaDISz) 67 mp. 1500 m-es síkfutás. Ifjúsági: He­ring Jenő (SzIM) 4.59.8 mp, — Felnőtt: Gye ne« János (MaDISz) 4.52.0 mp, Smith Vince (SzIM) 5.10.0 mp. Súlylökés. Ifjúsági: Hercinger József (MaDISz) 10.30 m, Borbás Gyula (MaDISz) 9.70 m, Csaba András (cserkész) 9.80 ni- — Fel­nőtt: Boda Károly (MaDISz) 7.62 méter. Diszkoszvelés. Ifjúsági: Hercin­ger József (MaDISz) 30.12 m, Bor­ba« Gyula (MaDISz) 29.55 m, Stckl György (SzIM) 23.76 m. — Felnőtt: Gadó János (MaDISz) 20.90, Boda Károly (MaDISz) 18.90 m. Magasugrás. Ifjúsági: Hercinger József (MaDISz) 140 cm, Stekl György (SzIM) 135 cm, Wirth Ká­roly (cserkész) 130 cm. — Felnőtt: Gyenes János (MaDISz) 140 cm, Törők László (MaDISz) 130 cm, Boda Károly (MaDISz) 130 cm, Távolugrás, Ifjúsági: Epei Jó­zsef (cserkész) 4.90 m, Hercinger József (MaDISz) 4.79 m. — Felnőtt: Gadió János (MaDISz) 5.15 m, Gye nes János (MaDISz) 4.65 m, Boda Károly (MaDISz) 4.22 m. A 48-as Ifjúsági Bizottság Bara nyamegyei Titkársága ezúton mond köszönetét Jillek Emil testne velési tanárnak a tehetségkutató verseny Jevezetésénól végzett ön­zőién munkájáért. Egyben dicsé­retben részesíti a -Megyei Titkár­8.00: Harmincéves i( Szovjetunió. Külföldi írók a/ októberi forra­dalomról. 8.15: Szórakoztató muzsika. 9.00: Az 1 honvéd kerület zene­kara. 12.15; Molnár Anna hárfázik. 12.45: Az első magyar orvosnő: Hugorraai Vilma. 15.00: A házi-együttes játszik. 14.10: Farkas Margit énekel Dö­mötör Tibor hegedűk 14.45: Szövetkezeti negyedóra. (6.00: Réz Muki paródiái. 16.40: Örökölhető-e a rák? 17.10: A Hadifogoly Híradó rá- diőkö/, lemén yei. 17.15: A Vöröskereszt közlemé­nyei 18.00: Román dalok. 18.15: Mit üzen a Rádió? (8.45: Világhíradó 19.00: Beethoven; ..Coriolan“. Nyi­tány. Hanglemez. 19.10: Közvetítés a Nemzeti Szín­házból: „Az ember tragédiája”. 20.15: Hírek magyarul, hírek oro­szul. 21.50: Hírek. 25.10: Kevés szó — sok lemez. 1947 október 21-én, kedden este 3 órakor: BAL A SAVOYBAN. férfi és női pudo /erak nagy­választékban Brsicker KoM1h«!;r'utca SZAKSZERVEZI:! P; esi kereskedők hírei Tttzelőanyagkereskedők figyel­mébe. A Kereskedők Testületé tü­zelőanyagszakosztálya ma, kedden délután 5 órakor ülést ta ülést tart, me­lyen a fontos tárgyra való tekin­tettel a tagok teljes számú meg­jelenését kéri az elnökség. Textil és rővidárokereskedők figyelmébe. A Kereskedők Testü­leté textil- és rővidáruszakosxti- lyai igen fontos ügyben együttes ülést tartanak szerdán délután hat órakor. NYÍLT-TÉR Feleségem, született Cziegler Olga tőlem eltávozott, érte sem anyagi, sem erkölcsi felelőséget nem vállalok. Szabó Sándor Pécs, Citrom-utca 14. * E rovatban kötőitekért nem vállal felelősséget a szerkesztőség. EGY HOMOCORD táska-gra­mofon é* egy picttc eladó. Cím; 4274. sz. alatt a kiadóban. Budapest II. 17.00; Ötórai tea, / 18.05: Munkásmozgalom az Egye­sült Államokban. 18 20: „Bach ée elődei'*. 19.00 Egy óra Liszt Ferencről. 20.00 Komoly zene könnyű kön­tösben. 20.30: A Rádió szabadezyeteme. 21 15: Horváth Elemér cigányze­nekara. 22.15; Kedvenceink muzsikálnak. Felhívjuk a munkanélküli késztyű*wibás-zc^at, hogy mun­kaügyben jelentkezenek a tit­kárnál. A Vasutasok és Hajósok Szabad Szakszervezete Helyi Csoportja fo lyó hó 21-én 16 órakor az üzlet- vezetőség tanácstermében taggyü. lést tart. Taggyűlés tárgysorozata: Az öt országos küldött megválasz­tása. Szakszervezeti tagsági igazol­ványát minden tag hozza magával. Élelmezési munkások ifjúsági csoportja csütörtökön 16 órakor a szakszervezeti székházban össze­jövetelt tart Húrfelügyelők 21-én 17 órakor vezetőségi ülést tartanak. Fodrászmunbások folyó hó 21-én 18 ófakor taggyűlést tartanak, melyre minden tagot meghívunk. Bőripari szakszervezet tudatja a szemináriumi előadásokra jelent­kezett tagjaival, hogy az előadá­sok 21-én, kedden este 18 órakor a belvárosi elemi iskolában meg­kezdődnek. Akik még részt kíván­nak venni és mindezideig nem je­lentkeztek, az előadás megkezdé­se előtt az előadónál beiratkoz­hatnak. Pontos megjelenést kérnek. Fodrás rínunk ások felkérik mim. kanélküü tagjaikat, hogy 21-én 18 órakor elhelyezésük ügyében je­lentkezzenek. Orvos Szakszervezet értesíti tagjait, hogy az igényelt cipő­talp utalványok (egyelőre csu­pán a családfő részére) a hiva­talos helyiségben átvehetők. Vas- és Fémmunkás szakcsoport elnöksége szerdán 18 órakor ülést tart. Vas- és Fémmukások felkérik a Sops a na gyüjtőbizottságát, hogy szerdán délután 18 órakor a cso­port helyiségében megjelenni szí veskedjeaek. Famunkások vezetősége 23-án M6 órakor ülést tart. Famunkások 25 én y,6 órakor taggyűlést tartanak. FIGYELEM! Szórakozva segít­sünk! A Magyar Magánalkalmazot­tak Szabad Szakszervezete pécsi helyicsoportja munkanélküliéinek javára több budapesti művész kar­társunk közreműködésével nagy műsoros táncestélyt rendez a Mun­kás Kaszinó összes helyiségeiben. Mindenkit szeretettel várunk fo­lyó 25-én. szombaton este 8 óra­kor. ELCSERÉLNÉM belvárosi 2 szobás, régiberű lakásomat egy, " * lJ >, Dcfl­vagy 2 szobás, összkomfortos, _ városi lakáéért. Költséget térítek. Cím; 4276 szára alatt a kiadó­ban. VASÁRNAP JÖN az Új kevcszL rejtvényvorsenyünkl HIRDETMÉNY. Monosokor község legeltetési társulata közzéteszi, hogy a ta- iLajdomát (képező koesmaiépületet. szatócsüzletet, a hozzátartozó melléképületekkel, kerttel, 1947. évi október hó 26-án délután 2 órakor a községházán tartandó nyilvános árverésen haszonbérbe adja. Kikiáltási ár: 10 q búza, ha­tósági ára, bánatpénz 300 Forint- Vidéki árverezők, újkeletű ha­tósági vagyoni bizonyítványt kö­telesek az árverés alkalmával be­mutatni. , Magyarmecske, 1947 október no 14-én. Legel letéri társulat megbízásából: Dr. Pető Gábor körjegyző. pOSZERKERESKEDŐK! Borvtgnetták. címkék ízlése« kivitelben megrendelhetők • SZABADSÁG’ NYOMDÁBAN, i Munkácsy M.-n. 10. Tet.i 20-27, Pécs th). város polgármesterétől. 40.923/1947. VII. Tárgy: Nagyobb sza rvasnmrb 3 és sertéstartók állatai' lományánafk összeírása. HIRDETMÉNY. A központi statisztikai hivataj rendeletiére, felhívom a nagyon" szarvasmarha- és sertéstartók»’’ valamint hizilalóknt, hogy az **' llatállomáu vük re vonatkozó szám' lálőln.p kitöltése céljából, hogy hó 25-ig (szóimbat) Városháza 1 87. sz. szobában jelenjenek meg. Jelentkezni tartoznak a köve ' kezűik: 1. minden gnzdfl*a£r amelyben legalább 10 tehrtrt tartanak, 2. a szarvasmarhát szerűen hizlalók, állatai! omafrt számára való tekintet nélkül. . gazdasági üzem, araelv legaW»* 1; 10 sertést hizlal. 4. sertés kJ»-« lássál iparszerfien foglalkozó még akkor is, ha ezekben a n- pókban sertést nem hizilalnak. Az adatszolgáltatás büntet" lerhe mellett kötelező. Pécs, 1947. évi okt. hő 30-ám- A polgánn®*ter‘ Szabadság Nyomda E. F. T„ Szerkeszt ős ég: Munkácsy M-u. Tolefon: 29-49. « Kiadóhivatal: Munkácsy M.-0. 1 Telefon: 29-50. Falaién szerkesztői Révén Gy. Ütvén Ps’slfts kiadó én nyomdavezető Acs Jézsel