Új Dunántúl, 1947. október (4. évfolyam, 222-248. szám)

1947-10-07 / 227. szám

ÜJ DUNÁNTÚL 1947 OKTÓBER 7 SPORT DVef’enf hozott a hánvnsrran4oéó DINAMO—DOROG 1:1 (0:0) Pécsújhegv,' 2000 néző. Vezette: Goidmaim, Dinamó: Krausz Bergmann, Ben- cze m., Horváth U„ Bencze I. Kresz, Schelmeczl, Horváth n., Csirke Keszler ül., Bencze 1L Rögtön a kezdés után hatalmas iramban indul a játék. Egyik pil­lanatban a pécsújhegyi, másikban a dorogi kapu van veszélyben. A vendégcsapat jobbszárnya igen megzavarja a hazai védelmet. Molnár kapufának rug a 11. perc­ben. Ellenkező oldalon Schmelcz labdáját Dunai a gélvonalról vág­ja vissza. Az iram egyáltalán nem lanyhul. Most jól áll a lábán a hazai védelem. A csatársor ren­geteget támad, de a ragyogó for­mában lévő Szilágyi mindent véd. A félidő utolsó perceiben nagy kavarodás van a hazai kapu előtt, de végül is tisztáz a védelem. A második félidőben Csirke, Horváth HL, Schelmecz jobb- szárnnyal lépnek pályára a ha­zaiak. A 16. percben Bencze ü, nagy helyzetben hibáz. Hasfalvi egy veszélyes labdát 8 gólvonal­ról ment. A 22 percben dorogi tá­madás gördül. Krausz lábravetö- déssel akar tisztázni Molnár elől, de a labda lepattan róla. A jó ; ütemben érkező Klausos nyugodtan helyezi a labdát a kapuba, 1:0. Most nagyon akar a hazai csa­pat. Hatalmas pécsújhegyi nyomás alatt van a vendégek kapuja, míg végre a 30. percben Keszle: ÜL kiegyenlít. Hatalmas küzdelem alakul ki a győztes gól ért,de az eredmény már nem változik. Do­rogi térfélen és véget a mérkő­zés. Bírálat: Inkább a hazaiaknak állt a mérkőzés. Csatárai azonban jobbnál jobb helyzetben hibáztak és ebben Csirke járt az élen. Kitűntek: Bergmann, Koszi er DL ég Schmelcz, illetve Buzánszky, Molnár és Csennék. Goldmann játékvezető megfelelt. NogTobb arányú ii 1« betett toIbb PVSK—-Hungária 5:1 (1:1) 2500 nér*. Vezette: Grénássy. PVSK: Pozsgal Kelenfi, Sárinál. Meggyes, Tamási, Szabó, Zom- bori, Hamar EL, Soóe, Molnár, Vezér. Kezdés után a hazai csapat láp fel támadólag ás Vezér révén már az első percekben szögletet harcol ki. A hazaiak nagy nyo­mását hűen jellemzi az első 10 percben elért 5 szógietrugás. Az ellenfél szórványos támadásait könnyedén veri viasza a hazai védelem. A fekete-fehér csatárok ordító helyzeteket hagynak ki a kapu előtt Állandósul a hazaiak fölénye mégis a vendégek érnek el gólt Egy hirtelen előrevágott labdára Varga Jól rajtol és Port gai mellett a hálóba vágja a lab­dát 0:1. Még ugyanebben a perc­ben egyenlít a vesét Vezér szögletet harcol ki, berugását Molnár a bálóba fejelt 1:1. A 40 \ percben Varga nagy lövését Pozs- gai csak a szerencsével védi. El­ellenkező oldalon a kapus Bayer- tói látunk nagy védéseket Szünet után ismét a PVSK tá­mad. Vezér szögletrugáse nagy kavarodást teremt a Hungária ka­puja előtt. Soós lővóse e hálóba gurut 2:1. A vasutasok nagyon akarnék. Szabó lendületet visz a játékba. A 30. percben Hamar II. kicselezi a védőket és nehéz szög­ből megszerzi a harmadik qólt. A 33. percben ismét Hamar eredmé­nyes. A 40 percben Zombori szép lövése beállítja 9 végeredményt. 5:1. Bírálat: a hazaiak még ebben az arányban is megérdemelték a győzelmet. Jó: Meggyes, Szabó és Hamar, illetve Bayer és Széles. A játékvezető ítéleteivel nem min­dig értettünk egyet. ütemekéit a BTC védelme BTC—NVTE isi (Isi) Nagykanizsa: Vezette: Tolnai. BTC: Sár bak. Kovács 11., Gu­lyás, Zelda, Horváth ÜL, Leipám L, Pécs. Kispatarki Katies Leipám, Karácsonyi. A mindvégig erős Iramú nié-- közésen a nagyszerűen védekező BTC megérdemelten szerezte meg az egyik pontot. Állandó hazai nyomás alatt van a bőrösök ka­puja. Az első félidő 13. percében Kocsis szerzi meg a kanizsaiak­nak a vezetést majd a 20. perc­ben Pécsi kiegyenlít A félidő vé- géígis inkább a hazaiak támadnak többet. A ü. félidőben nyomasztó a ha­zaiak fölénye. Gólokra azonban nem tudják váltani. A BTC védelme emberfeletti munkát végez és megszerzi csa­patának az egyik pontot. Bírálat: A pepecselő házai csatá­rok támadásait pompásan verte vissza a zöld-fehérek védelme. Ebben Horváth ILL járt elől, aki a mezőny fölé nőtte magát. Jó: Túra, Gazdag, Német, illetve Sarbak, Karácsonyi és Horváth ÜL * Pécsbányalelepi MADISz — Gyárvárosi SzIM 3:1 (0:1). — A MADISz fiút pdmpás játékkal fordították meg az eredményt. — Góllövő: Farkas, Körbe!yi és Gosz. Mezítlábas bajnokság: Szökédi FC—Kozármislenyi FC 2:0 (0:0). Góllővők: Rózsavölgyi és Mátyás. Kerületi bajnokság: PVSK 1L— Postás 3:1 (0:1). Megérdemel» győ­zelem. PÁC—PEAC II. 3d) (2:0. Na­gyobb arányú is lehetett volna a báinokjelölt győzelme. Dinamó ü.—Bátal SE 7:2 (3:!)( Minden tekintetben1 jobb vott a pécsújhegyi csapat. • BTC ifi—DVÁC ifi 7:1 (3:1). — NéSE—BTC !1. 5:4 (5:3); Németbóly. A BTC góljait Bog­nár (2), Lábl és Kecskés lőtték Jók: Bognár II., Láb!. • Víztorony -Kertvárosi Barát­ság 5:1 (0:1). - .Góllövő: Bala­toni, jll. Kőris 3, Braun és Eger­vári. . • KVTE-PEAC 2:0 (1:0), ~ Egyeniő örök küzdelme, a góiké- peaebb csatársorral rendelkező kaposvári vasutas csapat kerti' ki győztesen a küzdelemből Nemzetköz* mérkőzés a Hun-utcai sportte^pen csütörtökön, f. hó 9-ép délután V, 4 órakor ASK Klagenfurt—BTC íTCerlutbi» íwjnolírteputa) NB I. EREDMÉNYEK: Csepel—-ETÓ 3:2(2:2). Balszeren­csés mérkőzést vívott a győri csapat. Ferencváros — Elektromos 2.-0 (1:0). A Eredj; csatársora még min­dig nein talált, magára, A győze­lem nagyobb arányú is lehetett volna. Vasas^-SalBTC 2:0 (0:0). Csak a második félidőben biztosították a piros-kékek a győzelmet. Újpest—SAC Barátság 4:2 (2:0). Az autósoknak kijött a lépésük. DVSC—Szolnok 3:2 (2:0). Bal- szerencsés mérkőzést 'vívott a szolnoki csapat Haladás—MOGURT 1:1 (1:0). A szombathelyi csapat megérdemelte volna a győzelmet. Magyarország — Olaszország 86.5:80.5. A magyar a’létacsapat pompás győzelemmel rukkolt ki a nemzetek közötti versenyen. A viedelt 20.000 néző nézte végig, a magyar csapat megtette a kö­telességét KOSÁUL ABDA PVSK-TFSE 22:18 (11:15)) NB II. női, Vezette: Bánki és Bódé. A PVSK lányok nagyszerű hajrában és szép játékkal győzték le bu­dapesti ellenfelüket. Kosárdobók: Bencze 10, Zsibrik 6, Laky 4, Meggyes 2, illetve Kállay 10, Oláh 7 és Kiss. Kitűnt: Bepcze, Zsibrik, illetve Kállay és Oláh. PVSK-TFSE 35:25 (15:12) NB L férfi. Vezette: dr. Bodor, MotiL A vasutasok nagyszerű játékkal győzték le jónevű elenfelüket. — Kosárdobók: Lovrics 12, Kapusi 10, Garami 6, Goda 3, Sándor és Ranga 2—2. illetve Odomonits 17, Varga 4, Kránim 3 és Kő­szegi. Kitűnt: Lovrics (a mezőny legjobbja) Kapusi és Garami, ill. Odonits és Bánki. A PEAC FÍRFICSAPATA LE­GYŐZTE a SZOLNOKI MAV- OT. A HÖLGYEK KIKAPTAK A MŰEGYETEMTŐL Az NB. t vasárnapi forduló­jában a PEAC. férfi és hölgy ko. sárlabda csapatni Budapesten ját­szották bajnoki mérkőzéseiket, amelyeken az alábbi eredmények születtek: PEAC- -Szolnoki MÁV SE 37:21 (16:11) NB L férfi. Vezette Bán­kún és Fábián. A PEAC kozd jobban és 7:0-na vezet. Utána a szolnokiak is feljönnek és nagyon szoros az eredmény. Szünet után a PEAC elhúz, s a Szolnok rövidj fellángolása sem tudja megaks-i dáfyozni a győzelemben. Külön ki kel! en>elni Czéh és dr. Oppe óriási egyéni tél jesí"ményét és Rendeki ragyogó játékát. — A PEAC ezzel a játékával megkö­zelítette azt a remek formát. — amely csapatában az egyéni ké­pességek alapján rejlik. Kosár­dobók: Rendeki 11, dr. Oppe 10, Czéh 9, Szalai 3, Gatos és Rácz 2—2, illőire Tasi I. 8. Molnár és- Horváth 5—5, Tasi III, 2 és Szatmári. MAFC PEAC 40:17 (23:10) NB L női. Vezette: Mészáros és Bogyó. Eltekintve, -attól, hogy a .Műegyetem feliéül sem sok keres­nivalójuk volt a pécsi lányoknak, a csapat nem nyúj ott« azt. amit vártak tőle. Futár játéka ennek ellenére biztató a jövőre nézve. Kosárdobók: Várkoiryi 12, Mik­lósi 9, Manóéi és Sziráky 7—7, Gábor: és Mayer 2—2, Perge. il­letve Móricz 10, Duíánszky és Varga 3—3 Futár. * A PVSK kosárlabda szakosz­tályának, vezetősége értesíti a hölgycsapat tagjai:, hogy a szer dai nap folyamán kivételesen délután 2 órától 4 óráig tnrtják az edzést a PVSK teniszpályáján. Törpessnupertől-zenegépig minden ródióujdontóg 4, 9. 1? havi részletre ittrilMlsa. PHILIPS betéti tőnesóg- — Sráehenyi-tér 6 (izgalmasokká: szómban), Uletonsiám 33—51 SZÍNHÁZ szakszervezet Agatha Christi, a kiváló detokfiv. regényíró új formában, mint szin- darabszerző mutatkozik be „Tiz kicsi néger“ című darabjával; A remek detektivíró számtalan vi­dám és feszültséggel . teli jelenet­ben hozza a bonyodalmakat bá­rom felvonáson keresztül hogy a végén ördögi ügyeséggel mindent megoldjon. A „Poirot mes:er“ hi­res szerzője nemcsak regényeiben, Kaneni számtalan sikert elért da­rabjaival is bebizonyítja, hogy ki. valóan ért a detektrvtörténelek- hez, akáT regényről, akár színpad rófl legyen szó. A Pécsi Nemzeti Színház tm este 8 ómkor parádés szereposz fással mutatja be a Tiz kicsi né­gert, hogy ezzel az újszerű de- tektivdrámávul tok feszült és vi­dám percen keresztül közönségét szórakoztassa. Műsor Kedd este 8 ómkor: Tiz kicsi néger. Bemutató bérlet. Szerda este 8 órakor: Tíz Idea# néger. Üzemi C 1 bérlet Csürtőrtök este 8 órakor: öt- döglovas. Bérletszünet. Péntek este 8 ómkor: Tiz ki­csi néger. Bériét®zünct. PA 8TBU1 Egyetemista elvtársakt Csütörtö­kön este 8 órakor a MKP Rákóczi. út 68. sA székházában egyetemis­ta aktivét tartunk. A p ér tigs 2 olv árnyét mindenki hozza magával. Ioartestiüeti hírei A nőiszabóiparosok szakcsoport­ja folyó hó 7-én, kedden este 7 órakor az Ipartestület helyiségé­ben (csak tagok részére) taggyű­léssel egybekötött vetitettképes di. vattájékoztatót tart, melyre az összes tagok szives megjelenését tisztelettel kéri az elnökség. . Cipésziparosofe figyelmébe! __ felhívjuk a cipésziparosok fi. gyeimét, hogy tekintet nélkül az osztályba sorolásra, marha és borjú felsőbőr utalvány kapható, •kivehető f. hó 9-ón, csütörtök délig bezárólag. A s& tő Iparosok részére az októ­ber havi szénkiutalás megérkezett, átvehető a szakosztály jegyzőjé­nél. A havonta szükséges sómeny- nyisóg árát kérjük folyó hó 10-ig (legkésőbb) befizetni, másként nem tudjuk a szükséges só» htz- tositanl. Közellátási tájékoztató FELHÍVÁSI Felhívom azon elvtársak ügyei, mét, akik közigazgatást tanloív*- mot óhajtanak végezni, hogy üv lyó hó 11-ési délután 16 órakor az egyetem Jogi fakultás DL emelőt 2. számú tantermében íróeszközök­kel ielszerelve megjelenni szíves­kedjenek, ugyanis ekkor tartjuk meg a VI., egyben utolsó közigaz­gatást tanfolyam felvételi vizsgá­ját. B. Nagy Gusztáv szakszervezeti titkár, NUtás « iTnkmnnoTi vezető, j »Egekhez! Felkérjük« Vezetőd, get, hogy gyűjtésbejeleutéaeikol: haladéktalanul adják le B. Nagy Gusztáv titkárnál. A Magyar Magánalkalmazottak Szabad Szakszervezete orosz nyelv­tanfolyamot indít kellő számú je­lentkező esetén. Felkérjük, hogy mindazon tagjaink, akii az oros* nyelvet meg akarják tanulni. sür„ gösen jelentkezzenek székháznak* ban (Mária-utca ft.) a hivatalos órák alatt (8—1, és 8—Ő-tg). A1 tanfolyam díjtalan. A Magyar Vasutasok é* Hajó­sok Szabad Szakszervezetének Nyugdíjas Tagozata felhívja tag- 1 j javnak figyelmét, hogy burgonya előjegyezhető és befizethető ‘« Szakszervezet Helyi Csoportjának A Vasmunkás Csoport vezető­sége felkéri mindazokat á csopor­tokat, akik a tűzkárt szenvedett Sopiana gépgyár munkásai részéra gyűjtést folytatnak, hogy a gyűj­tött összeget a legrövidebb időn belül adják le Dorn Lajoe »zak- ársunknak, OTl székház 111 eme­let 42. szoba. A Magyar MagáuálValmazottak Szabad Szakszervezete közli dol­gozó és munkanélküli tagjaival, hogy levelezés) és számlázási tan- folyamot, kezdő és haladó köny­velési tanfolyamot indít kellő, je­lentkező esetén. A tanfolyamok­ra jelentkezni lehet székháaunk- *>aD (Mária-utca 6. szám alatt) reggel 8—1-ig és 3—6-ig. A Magyar Magánalkalmazottak bzahad Szakszervezetének helvl csoportja közli, hogy folyó hó 8-ár, szerdán délután 6 órákor osszvezetőségi ülést tart. Felkér- Jtft a helyicsoport vezetőségét én választmányát, valamint összes al­osztályaink vezetőségét, hogy ezen oseKvezetőségi ülésen jelenjenek ^seÜe,ges elmaradását min­denki igazolni tartozik. Vincellérek és szőtőmunkások szakcsoportja értesíti tagjait, hogy tartói? o18v 6rakor ta9riyülé®t jutának a Szakszervezeti székház. fÍívI ^\MzkT-út “• ■«*» . Fe,*éretnek a tanok hoov ®mél nagyobb számban jelenjei** meÖ a saját érdekükben. Vásároljon nlrtiel, brlM, «bmrt éi Irxlllái aliJ< a rrjj é» *w>Md Hirsch és Pollák hvtlsu«li <i»rj in. I KUKORICANAPOK RENDJE. A közellátási ügyosztály érte­ni a lakosságot, hogy « fenn_ ádó rendelkezések éneimében heti 2 kukorcanap bevezetése vált szükségessé. Az ügyosztály e hé­ten folyó hó 9—ében és 12-ében je.ölte meg a kukorieaoapokat. ezeken a napokon a siitöiparosok kenyérfejadag helyett esek kuko­ricalisztet szolgáltathatnak ki \ kukoricalisztfejadag mennyiségileg egyenlő a kenyérfejadaggal, B rJ'*en “héten tehát a sü'őipa- rosok a 70. s* ólelmlszerjegy 7. c*gy kockájára összesen 40 dkg. a terhes és szoptatósanyák, vala­jegyének 9—40 szelvényére 40—40 dT" n ÍÍI8 1 tIlari^'4w>4 pótiecyé- mí 9—10 szelvényére 20 dkg kukoricaárét szolgáltathatnál; ki Töltőtoll favítás Neidhart J. mfisierész Pécs Daák-utc« 4. . VENDÉGLŐT teljes zessel bérbe keresek B «--yarn József Szederken) Szabadság Nyomd, * • Stark észt őt ég: Munkácsy Telefon: 29-50. p«élőa narksástó **réta Oy. Mrfe f*-S‘ö# kisriő és nyeesdi Am fórjai