Új Dunántúl, 1947. március (4. évfolyam, 50-71 szám)

1947-03-18 / 63. szám

1 ÜJ DUNANTÜL 1947 MÁRCIUS í» SZIKH AZ AZ EMBER TRAGÉDIÁJA Sikerült neki mindenben kifejez­nie a költő szándékát. Béky Júlia dr. SZÍNHÁZI MOSOR: Március 18: Kedden este ’A% órakor: Az ember tragédiája. Tiszt­Az ember tragédiájának színre. I gőgje mely lefelé néz a meggyö- 'viselőelőadás. ^ hozatala olyan rendezői bravúr itt. törtre. Ne legyen filozófus, hanem Március 19. Szerdán este ,';8 Pécsett, hogy azért csak gratulál. ' maga a- fagyos értelem, mely nem órakor: Az ember tragédiája, hatunk Farkas Józsefnek, a le- ismer megindulást. És ne legven B-bérlet. ember, hanem bukott angyal. Mér. Március 20. Csütörtökön este tani középarányos az ember ést 'A* órakor: Az ember tragédiája. Isten között. S ha ezeket kifejti, j Munkáselőadás, ami mostani Luciferjének csak esi- Március 21. Pénteken este 8 rajában van meg, — eléri, hogy i órakor: Az ember tragédiája. Rádióm ti sor nyügözóen nagyszerű és kifejező díszletekért ütő Endrének és nem utolsó sorban Szál a y Ká. roly igazgatónak, aki a darab elő­adását lehetővé tette. Március 15-ikél. nem is lehetett volna mél. tóbb módon ünnepelni a színház­nak, mint ezzel a darabbal.1 • Az ember tragédiájában, egy töprengő, önmaga boldogtalansá­gát érző ember keres magyaráza­tot az. élet nagy kérdéseire. Kíno­san- érzi, hogy a fény mellett min­dig, ott van az árnyék, a boldog­ság mellett a lehangolás és hogy ezt a szörnyű titkot megfejtse, — visszanéz önmagába. Visszanéz a paradicsomba, az ifjúság édes, ösztönös világába, amikor még tiszta és friss az életérzés. Tiszta egészen addig, amíg a lélek fel nem tette az első kérdést. Mert ott kezdődik a kálvária amikor az öntudat, először mozdul és dör­zsölj meg bennünk a szemét. Ami­kor ébredezni kezd bennünk az, ami az állattal szemben az .em­beri",. Amikor rnegérezzük a ha­lált és az örökélet fájának gyürnöi. rséböl akarunk enni- Tudni, látni akarunk mindent a mi törékeny szerszámainkkal. És a tudás a dol­gok színes fátyolát tépi le, anél­kül, hogy megnyugtatna. Vissza a paradicsomba nincsen út. Az öntudattól, — ha egyszer feltá­madt bennünk, — menekülni nem lehet. A paradicsomon, kívül kell édeat teremteni. Jönnek az esz­mények, ideálok, amelyeknek har­cosa lesz a lélek. De amikor meg­valósulnának, fonákjukra fordul­jak. A lélek nyugtalanul szárnyal egyikből a másikba. Csalódások­ban gazdagodik csak. Aztán el­veszti türelmét. Fantasztikumokba menekül és már csak a sötétben tud látni. A Iátáselveszti plaszti- citását az árnyoldalak javára. Az eszkimó jelenet víziója sötétlik fei s a lét kétségbeesetten akar a nemlétbe menekülni. De a nő, akiben kiirthatatlanabb az élet- osrtön, hozza a család érzését, a varázsszót, amely visszaránt az életbe, a valóságba. Meghajlásra alakítása ,,fenséges”, madáchi ér­Mumkáselöadás. , , , ... , Március 22. Szombaton este ’AS te.emben igaz lesz, V a r a d y j árakor: Az ember tragédiája. Gyöngyi Évája az asszonyi való- Március 23. Vasárnap d. u. 4 ság legplaszíikusabb kisugárzója ' órakor: Az ember tragédiája. Tavaszi esőzések ellen védje épületeit homokos kátrány papírral 1 tekercs (10 m.) 38 Frt. kapható DT A papirüz'et Kossuth L. és rAl v wi-á Kazinczy-u sarok. T.: 21-14 SPORT Szív nélkül játszott a Dinamó Szerencsétlen mérkőzést vívott a PVSK Budopeifen Szak Barátság—Dinamo 3:2 (1:1) Pécsújhegy: 2000 néző. Vezette: Erős. A Krausz — Túrái, Keszler — Horváth II., Krivitz, Kresz — Be­zerédi, Horváth, Schmelz, Keszler III., Bencze II. felállítássá pécsúj- hegyi csapat játékára a múlt va­sárnap mutatott játékuk alapján nem lehetett ráismerni. A szom­bathelyi csapat vezeti az első ve­szélyes támadást, de Vági lövését nagyszerűen védi - Krausz. A 10 percben Keszler lövése alig kerüli el a vendégcsapat kapuját. Lassan fölénybe kerül a Dinamó és a kö­vetkező negyedórát a pécsújhegyi állandó, de erélytelen támadásai jellemzik. Bezerédi lövését Néme'H csak a gólvonalról, tudta menteni. Számos hazai jámádás után végre késztet a kérlelhetetlen Ür 'előtt.« megszületik a pécsi csapa: első fis megalkuszik a félék. j gólja. Schme'.t* szépen fut le a A 1 élőknek ezt az útját ideali- j védők mellett, nagyszerű beadását zálv.a, művészi formában látjuk j Halmos a 16-oson belül kézzé, magunk előtt. Beledobva az ém-| akasztja: tizenegyes. A megítélt bjeriség, történetébe. A töménél- j büntetőt Bezerédi értékesíti 1:0 a mi jelenetek mind abból a szem-j Dinamó javára \ gól után na- pontból vannak kiválasztva, hol, f)Y°n feljönnék a vidékiek és a milyen helyzetben találna nagyobb ,<0- percben Szabó révén kiegyen- nyugtot a ‘gazdag emberi ‘lelek?i Utenek. A félidő vegéig nem tör­ténik különösebb esemény. TI. félidő. Erősen támad a ha­PVSK: Róka — Tamási, Radnai Meggyes, Horváth, Szabó — Gajcsi, Soós, Molnár, Nem az emberiség, az egyén problémáján van a hangsúly. Az emberiség problémája csak mint ■uszály suhan a főkérdés mögött. Ádám mindig a tömeg fölött áll. Díszpéldány. Uralkodó. Hadvezér. Népvezér. Mindig a . társadalmi változatok magaslatán. Mégsem érzi kielégítve magát egyikben Zombori sem. Vele szemben áll rendesen , Vezér. 8 tömeg, a.ixke'ly at7. új változatok- | Rögtön a kezdés után nagy len- ban gyarlóságainak kielégítését' dülettel támadnak a budapestiek keresi. A gyarlóság minden -esz- és már a harmadik percben meg- mében el tud helyezkedni. Nem szerzik a vezetést Füstös revein, az eszmék hibásak, hanem a 1:0. A gól után hatalmas iram és gyarló emberi anyag, amelyben a ' élvezetes játék alakul ki. A 3. földre akarnak szállni. Lucifernek ; percben Molnár fejese szépen nincs határozott e/nrénícstoo száll Gajcsihoz, aki mintegy 6 ma­terről a hálóba gurítja a labdái, 1:1, Ezután nagyszerű támadáso­kat vezet a PVSK, de a csatáraik lövését nem kíséri szerencse. Zom zai csapat és már az első per­cekben megszerzi a vezetést. Kre6z 30 méteres szabadrúgását Schmelcz mintegy tizenkét méterről nagy­szerűen vágja a hálóba. Remek teljesítmény! A vendégcsapat most nagy akarással küzd. A Dinamó visszaesik, de védelmük egyen­lőre nagyszerűen áll a lábán. A nyomasztó szombathelyi fölény eredményckép a 40. percben Vági övésével szemben Krausz tehetet­len. 2:2. A vendégcsapat szárnya­kat kap- és lelkesen támad. Az utolsó percben Krivitz hazaadását Szabó elcsípi és Krausz. mellett a hálóba vágjar 3:2. a vendégcsapat javára. Kezdés után vége is a mérkőzésnek. Bírálat: A Dinamó játéka csalódást, keltett. A vendégcsapat határtalan lelkesedéssel és aka­rással pótolta a hazai csapat elő­nyét. A mezőny legjobb, embere Halmos volt, . aki nagyszerűen semlegesítette Schgjelczet. Kitűnt még: Szabó, Végi és Mesterházi. A pécsújhegyi csapat legjobbja, Horváth II.. Krivitz és Bezerédi voltak. MÁRCIUS 18. KEDD Budapest I. 7.20: Reggeli zene. 7.30: Izraelita vallásos félóra a Stúdióban. 8.00: A munkásművelődés Angliában, dr. Katona Nándor elő­adása. 8.15: BBC ajándékhanglemezek. 9.00: A Budapesti Ha,ngverseny, szalonzenekar játszik. 12.15: Víg György jazz-együt­tese játszik. 13.00: A könyvkiadás rejtelmei, 13.15: F. Hercsuth Hona zongo­rázik, Csóka Béla énekel. 14.10: Szabadság kiállítás. 14.30: Ifjúsági énekkarok. A Magyar Pedagógusok Szabad Szakszervezetének műsora. 15.00: Szövetkezeti negyedóra. Rádióiskola. Műsorismertetés. Rádió kamarazene. ,,Az önző óriás". Párthiradó. A Vöröskereszt köziemé­RÁDIÓ 6 havi részletre. nagy választékban la vitás garanciával Villanyszerelés. Hohmann Jenő cégnél, Inczédy D.-a 9/1. T- 30-0^ Legyen mindig pontos! Javítássá éráját Stern Jené órás és ékszerésznél, Pécs, Kossuth Lajos-ut 15 sra® 15.15: 15.55: 16.00: 16.45: 17.10: 17.30: nyei. 18.00 Rimszkij-Korszakof: Orosz húsvét. 18.15: Mit üzen a rádió? 18.45: Világliiradó. 19.00: „Régi híres keringők." 19.45: Riporter lennék. Helyszíni közvetítés egy riporter próbáról.) 20.20: Az új bíróról, dr. Auer , György előadása. I 20.35: A Magyar Népi Kamara- együttes „Bartók—Kodály" mű. sora. 21.00: Heti szemle. 21.25: Mozart: Egy kis éji zene. 21.40: Angol nyelvoktatás. 22.20: Mit hallunk holnap. 22.30: Kóczé Gyula cigányzene- kara muzsikál. 23.00: Kamarazene USA hang­lemezekről. Budapest II. 17.00: ötórai tea. 18.00: Szalonzene. 18,30: A Dobronyi kamarakórus énekel. 19.00: Kréta, a bölcső Oroszlán Zoltán előadása. 19.15: Liszt: Spanyol rapszódia. 19.30: Falurádió. 20Ő00': Operetrészletek. 21.15: Lakatos Vince cigányze­nekara muszikál. 22.15: Részletek Verdi: Ernani c. operájából.-rétól­Pécs thj. város polgármestere 7.142 1947. II. szám. Tárgy: A Kertvárosban *ia* helyhez juttatott birtokbaheiyezé*«­HIRDETMÉNY. Értesítem az érdekelteket, l’8!',. Földbivat • Baranya vármegye romín’"- nak megbízott mérnöke, Mih8 ,irj Árpád, a Kertvárosban házi1«1-. hez juttatottakat helyszíni élj#*? &0 évi 20. és április hó 2. napjai kóz°, véglegesen 1 ff karátos iegypiiDro és ékner. svájci (rák HENTZ, Mogürt- PVSK 4:3 (2:2) Ullöi-út. Vezette: ICamaTás. nincs határozott egyénisége. Nem mindig tagad. Legtöbbször csak ellentmond. Az a feladata, hogy siettesse az utat a kétségbeesés félé. Ádámot a teljesség illúziójával Bicskey Károly hozta elénk. Finoman siklik árnyalatról-árnya- latra Tiszta, plasztikus,' ragvogó alakítás, l.endvay Lajos Luci­ferje többé-kevésfeé egyenetlen alakítás. Luciferje Filozófus, Ádám- mal szinte egy vonalon mozgó va­laki. Alakját csak futó pilla­natokra tudta emberfölöttivé nö­borinak kétszer is adódik alkal­ma gólszerzésre, de elsieti a lö­vést. A 20. percben Zombori 07 üres kapu mellé 16. Meccslabda volt! A ‘ 25. percben szögletet ér el a Mogiirt. Hradzski beadását Déonisz nagy kavarodásból belö­vi. A 40. percben ismét Gajcsi az egyenlítő II. félidó. Az első percekben veíni. Nagyobb erővel kell mcg-| ismét a Mogürt szerzi meg a ve- lendítenie az egész alakot. Akkor j zetést a nagyszerűen játszó Dé- >og célt érni, ha mostani Lucifer- musz révén, 3:2 a hazai csapat lének mseden egyes tulajdonsa- javára. A pécsi csapatot szemmel- Utólag Hradszky a Kiskunhalasi gát feljebb fokozza. Ne legven láthatóan letöri a váratlan gól. A AC igazolt játékosa. Ha ez meg­felel a valóságnak, akkor a PVSK is megkapná a vasárnap elvesz,léit vasút szorongatott helyzetéből. Egy lendületes támadás után Mol­nár már csak szépíteni tud az eredményen, 4:3. Az utolsó per­cekben teljesen beszorul a Mogürt, de az eredmény már nem változik. Bírálat: A végig nagyi:amú és- magasszínvonalú mérkőzésen a pécsi csapat csak a balszerencsé­jének köszönheti, hogy elvesztette a mérkőzési. A mérkőzést a pécsi csapat csatárainak a gyenge játé­ka döntötte el. A budapesti csa­pat gólratörőbben játszott és a szerencse is mellé szegődött. Az ellenfél csapatában Zurián, Kor­nél, Füstös és Jakab tetszett. A PVSK-ban Róka megfelelt, Tamási és Radnai nagyszerűen játszott. A csatársorból Gajcsi érdemel emlí­tést. Vezér alig kapott labdát. A játékvezető jól vezette a mérkő­zést. MOSOTT RONGYOT magas áron vesz a Szabadság Nyomd* Munkácsy M.-n, 10. keretében folyó évi március^ időben neiyezi okba. j A birtok bahelyezés sorrendi*^ következő: március hó 20’9O 1—280-ig, 22-én a 445 - ■64r)­24-én a 281—442-ig, 26-3» 1331—1356-ig, 28-án az H1* V 1261-ig, 31-én az 1273--1298-'? 1379—1435-ig s végül áprih* |t 2-án a 979—1128-ig szá»8‘j(. házhelyekben történik meg * tokba helyezés. Felhívom a házhelyhez L0\- tottakat, hogy mindenki a bl levelét, valamint a ház: % pU**® után fizetendő műszaki befizetéséről szóló nyugtáját h magával. Ellenkező esetben 8 ^ dekeltet birtokba helyez® ,f lehet. Aki Baranya Földhivatalától fizetési kapott, a vonatkozó hatat®1 ugyancsak hozza magával p<í A birtokbaadás a jelzett kon minden reggel 3 óra^? dódik. Gyülekezés Kertvar az autóbusz végállomásnál t$- Az érdekeltek a parcejl8^^» leges kijelöléséhez yfl 12x12x70 cm méretű takaró.' zanak magukkal. -r;én: A repülőtér környékén fi? házhelyjuttatásokat BaranV® ,^1 megye Földhivatala tolta és az ott elhelyezett helyhez juttatottat a Kei'1 helyezte át. lv jí1! A volt repülőtéri hizhf;^ é'­látottakat a Földhivatal 1941 április hó 5-én helyezi vef‘„te^! birtokba. A hirdetmény 1e^,oiiä tett. rendelkezései rájuk 15 :. koznak. , j?-8* •Pécs, 1947. március 1*° j Dr. Tam** At­h. polgar,fl Kirobbanó sikerrel lép fel esténként gabor mára a rádió közismert előadóművésznője a NÁDOR TÉLIKER IS** Tánczenei BROADWAY Esle fél tO töl; TÁNC BASKA P muzsikól * Legújabb! A Soproni VSE megóvta a Mogürt ellen 9:0 arány­ban elvesztett mérkőzést, mert ál­MunhásüdiiSő céljaira 2—3 szobás házai megvételre w »♦WWUO VHIÁWl f-j résünk Harkányban vagy Sifeo** ^ Cím: Pécs, , Szabad ág‘ n}° svwrke, nyomasztó égholt «, hívő 10, percben Démusz egyéni játéka 4d<im eprén, Leckéiben legyen után újabb gó’t kap a PVSK 4-2.. wornyö gö»j, « Kik oil iatcaek A 30. percben végre kitzalmdj, .ä1 két pvilloL Szabadság Nyomda K F. I Pécs szeuesztöséc Munkácsy M-u 10. Telelőn »49 Kiadóhivatal Munkácsy M.-u 10 leleton Feléiör szerkesztő: Révész Gv Islván Fe.e.os kiadó es uyoui da vezető Ats /