Délmagyarország, 2009. április (99. évfolyam, 77-101. szám)

2009-04-20 / 92. szám

Hétfő, 2009. április 20. A dél sportja 115 Cserék: 5 Horváth Zsuzsa, 6 Horváth L, 8 Eördögh, 13 Semsei, 14 Krivacsevics, 15 Hadarics Cserék: 7 Szakács, 9 Pusztai, 10 Vincze, 12 Tóth C., 14 Russai, 21 lengyel SZÉKELY NORBERT (MKB-EUROLEASING SOPRON) 1. Ezt a programot csak átvészelni lehet. Úgy gondolom, a lebonyolítás messze van a normálistól, és valamelyest irreálissá teszi a bajnokság végjá­tékát. Az egyes mérkőzések közötti apró változtatások sikere esetlegessé vá­lik, így főként az év közben is bevetett taktikai elemeket kell alkalmazni. 2. Ez most számunkra is új szituáció, korábban még egyetlen magyar csa­pat sem került ilyen helyzetbe. Regeneráló tréninggel próbáljuk meg kihasz­nálni az egynapos pihenőt, és az edzéstervet az előző mérkőzés tapasztalatai alapján állítjuk össze. Ami biztosnak tűnik, hogy a hazai találkozók délelőtt­jén dobóedzéseket tartunk. 3. A szegediek az elmúlt évekhez képest különösen védekezésben fejlődtek nagyon sokat, és nekünk erre alaposan fel kell készülnünk. Nem kétséges, számunkra a sikerhez ötletes, jó támadójáték szükséges. Nagy jelentősége lesz a lepattanók megszerzésének, és döntő faktor lehet a pick and roll játék hatékonysága támadásban, illetve annak levédése is. 4. Bár a keretünk fiatal játékosokból áll, az Euroligában eltöltött évek ko­moly tapasztalattal vértezték fel a lányokat, és ez a nemzetközi rutin a baj­noki döntőben sokat kamatozhat. Nagy előny a hazai pálya is, hiszen ne fe­ledjük, a 2008-2009-es idényben bajnokit még nem veszítettünk saját kö­zönségünk előtt, az Euroligában csak az olasz Velence tudott nálunk nyerni, és a Pécstől kaptunk ki a magyar kupa döntőjében. Mellettünk szól a „hosz­szabb kispadunk", továbbá az, hogy a csapatunkban szerepel néhány, nem­zetközi szinten is klasszisnak számító játékos. Ezzel együtt a Szeged a Pécs ellen már bebizonyította, hogy óriási bravúrokra is képes, tudjuk, hogy rendkívül nehéz dolgunk lesz. Ma 18 órakor megkezdődik a női kosár­labda-bajnokság döntője, amelybe a címvédő MKB-Euroleasing Sopron és a klub története során először a Szevi­ép-Szeged jutott. Az egyik fél harmadik győzelméig tartó finálé előtt a két vezető­edzőt, Székely Norbertet (Sopron) és Donkó Orsolyát (Szeged) kérdeztük. 1. Mit gondol a döntő menetrendjéről? 2. A mérkőzések kétnaponta köve­tik egymást. Hogyan lehet edzeni, il­letve regenerálódni a meccsek között? 3. Melyik játékelemben okozhatja az ellenfél a legnagyobb problémát? 4. Mi szól a csapata mellett? A második találkozóra szerdán 16.45-kor Szegeden kerül sor, míg a har­madik ütközet helyszíne újra Sopron, az időpont pedig áprüis 24., péntek, 18 óra. Amennyiben az aranyérem sorsa három parti után nem dől el, a negyedik mecs­cset áprüis 26-án, vasárnap este hattól Szegeden rendezüc, és ha ötödük felvo­nás is lesz, azt 28-án, kedden 18 órától ismét a hűség városában vívják a felek. DONKÓ ORSOLYA (SZEVIÉP-SZEGED) 1. A bajnoki programot a szezon kezdete óta ismerjük, felesleges lenne most emiatt aggodalmaskodni. Elfogadjuk, hogy a gyorsított tempó a magyar váloga­tott Eb-felkészülését szolgálja. 2. Az edzések felépítésénél figyelembe kell vennünk, hogy a játékosaink közül ki mennyi időt tölt a pályán, és mennyire fáradt. A Pécs elleni párharc során úgy is végre tudtunk hajtani néhány módosítást a játékunkban, hogy gyakorolni szinte alig volt lehetőségünk, és ez feltétlenül biztató a döntő előtt. Ahogyan jönnek a meccsek, a mentális és a fizikai fáradtság is fokozó­dik majd, és a sebekre a győzelem a legjobb gyógyír. A pécsi sikerünk után azt gondoltam, szombat reggel hullafáradt játékosok veszik majd fel a tele­font. Ehelyett mindenkinek a hangján azt éreztem, alig várják az újabb fel­adatot, és ha már eljutottak a döntőig, nem akarnak megállni. 3. Ellenfelünké a pályaelőny, ráadásul alacsonyabb átlagéletkorú csapat, és könnyebben jutott be a fináléba, ezáltal pihentebb is nálunk. A Pécs letá­madása ellen nagyon megszenvedtünk, és Székely Norbert kollégám a külső posztokon még több játékost rotálhat. Az egyik legfontosabb kérdés, hogy át tudjuk-e törni a soproniak kemény védekezését. 4. Védekezésünk az elődöntő harmadik mérkőzésén negyven percen át rendkívül masszív volt, és erre a Sopron ellen is nagy szükségünk lesz. Szer­vezett játékból viszonylag kevés kosarat dobtunk, a kreativitásunk azonban nagyon jól jött: a Németh, Fürész, Maslowski, Zserzserunova kvartett úgy játszott, mintha tíz éve egy csapatban szerepelnének. Végre átléptük a saját árnyékunkat, és a lányok fejében most már ott motoszkál a gondolat: „ha Pé­csen tudtunk nyerni, miért ne sikerülhetne Sopronban is?". MA 18 ÓRÁTÓL SOPRONBAN A SZEGEDI KOSÁRLABDÁZÁS TÖRTÉNETÉNEK ELSŐ BAJNOKI DÖNTŐJÉT VÍVJA A SZEVIÉP Tovább csiszolnák életük fő müvét Vettel, az esőember Sebastian Vettel, a Red Bull német pilótája nyerte vasárnap a For­ma-l-es Kínai Nagydíjat. Az autós gyorsasági világbajnokság idei har­madik futamán a második helyen csapattársa, az ausztrál Mark Web­ber végzett, míg a harmadik a pont­versenyben éllovas brit Jenson But­ton (Brawn GP) lett. MUNKATÁRSUNKTÓI A 21 esztendős Sebastian Vettel (Red Bull) idei első, pályafutása második futamgyőzelmét szerezte meg Sang­hajban. A német pilótát tavaly a mon­zai olasz GP-n - szintén esős viadalon - intették le először elsőként. Az 56 körös versenyen végig esett az eső, ezért a pilóták a biztonsági au­tó mögött kezdték meg a száguldást. Vettel az első rajtkockából indult, és csak a boxlátogatások alatt vesztette el vezető pozícióját. A Red Buli-istálló ezzel történetének első GP-diadalát könyvelhette el. A vb-címvédő Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) a hato­dik, pontszerző helyen zárt, míg a 2007-ben világbajnok Kimi Raikkönen (Ferrari) csak a 10. lett. A biztonsági autó nyolc kör eltelté­vel szállt ki a versenyből, és a „való­di" rajt után Vettel haladt az élen, mö­götte Mark Webber és a Brawn GP két versenyzője, a brazil Rubens Barri­chello, valamint Jenson Button robo­gott. A spanyol Fernando Alonso (Re­nault), aki a második rajtkockát sze­rezte meg a kvalifikáción - kényszerű­ségből - benzint vételezett még a Sa­fety Car alatt, ezért visszacsúszott az utolsó pozícióba. Webber a 14. kör­ben, Vettel pedig eggyel később láto­gatott először a boxutcába benzinért, így - időlegesen - az utóbbi két futa­mon győztes Button volt az első, Bar­richello pedig a második. A 18. körben a lengyel Róbert Kubi­ca (BMW-Sauber) hátulról belerohant az olasz Jarno Trulli Toyotájába, és a pályára került törmelék miatt ismét beküldték a biztonsági autót. Kubica folytatta a versenyt, Trulli autója azonban annyira összetört, hogy kénytelen volt befejezni a futamot. Fe­lipe Massa Ferrarija 35 körrel a leintés előtt leállt, így a tavaly vb-második brazil pilóta számára befejeződött a sanghaji „kaland". Tíz körrel a leintés előtt Vettel már 16 másodperccel veze­tett Webber előtt, míg Button hátránya már több mint fél perc volt. A hajrá­ban már nem változott a sorrend az élen: a német, mint azt már elárultuk, ismét esőmenő lett. Érdekesség, hogy a Ferrari az idén még egyetlen pontot sem szerzett. „Furcsa volt a biztonsági autó mö­gött rajtolni. Rengeteg volt a vízátfo­lyás a pályán, ami nehezítette a dol­gunkat. Szerencsére remek volt az au­tó, és jól tartottuk magunkat. Én vi­szonylag jó körülmények között verse­nyezhettem, hiszen nem volt előttem senki. Nagyon boldog vagyok, hogy életemben másodszor is a dobogó te­tejére állhattam" - nyilatkozta a futa­mot követően Sebastian Vettel, de az összetett pontversenyben vezető, ezút­tal harmadikként leintett Jenson But­ton sem volt elégedetlen: „Nagyon ne­héz körülmények között értem el a harmadik helyet, amely nagyon érté­kes. Olyan volt, mintha egy tavon ver­senyeztünk volna, ám sikerült úrrá lenni a helyzeten, így ismét dobogón zártam" - mondta a brit pilóta. Május 16-án és 17-én a Red Bull Sze­geden, a dóm előtti téren rendezi meg várhatóan fergeteges utcai parádéját, vagyis az érdeklődők találkozhatnak a Kínai Nagydíj győztesével, Sebasti­an Vettellel is. 3 Végeredmény, pontverseny A Kínai Nagydíj végeredménye, pontszerzők: 1. Sebastian Vettel (német, Red Bull) 1:57:43.485 ó, 2. Mark Webber (ausztrál, Red Bull) 10.970 mp hátrány, 3. Jenson Button (brit, Brawn GP) 44.975 mp h., 4. Rubens Barrichello (brazil, Brawn GP) 1:03.704 p h., 5. Heikki Kovalainen (finn, McLaren-Mercedes) 1:05.102 p h., 6. Lewis HamilLon (bril, McLaren-Mercedes) 1:11.866 p h., 7. Timo Glock (némel, ToyoLa) 1:14.476 p h., 8. Sébaslien Buemi (svájci, Toro Rosso) 1:16.439 p h. A ponlversenyek állása, élboly, pilólák: 1. Jenson BuLlon 21 ponl, 2. Rubens Barrichello 15,3. Sebastian Vettel 10, 4. Timo Glock 10, 5. Mark Webber 9,5, 6. Jarno Trulli (olasz, Toyota) 8,5, 7. Nick Heidfeld (német, BMW-Sauber) 4, 8. Fernando Alonso (spanyol, Renault) 4; csapatok: 1. Brawn GP 36 pont, 2. Red Bull 19,5, 3. Toyota 18,5, 4. McLaren-Mercedes 8,5. BMW-Sauber 4, 6. Renault 4, 7. Toro Rosso 4, 8. Williams 3,5. • SEBASTIAN VETTEL PÁLYAFUTÁSA MÁSODIK FUTAMGYŐZELMÉT ÜNNEPELHETTE SANGHAJBAN Fotó: MTI MKB-EUROLEASING SOPRON-SZEVIEP-SZEGED, bajnoki döntő, első mérkőzés. Sopron, 18 óra MACIE0D