Délmagyarország, 2005. szeptember (95. évfolyam, 204-229. szám)

2005-09-12 / 213. szám

HÉTFŐ, 2005. SZEPTEMBER 12. • A DÉL SPORTJA« IV Braun világbajnok! A salzburgi vb-n egyéniben és csapatban is második Magyarország Hódi, Selyben: három ezüst Az egyéni dobogósai (balról): Lázár, Point és Hódi Fotó: Baranyai Antal CSELGÁNCS A 73 kg-os Braun Ákos arany-, a 66 kg-ban érdekelt Ungvári Miklós pedig bronzérmet nyert a kairói cselgáncs-világbajnok­ságon. Az Európa-bajnoki címvédő Bra­un Ákos a fináléban az olasz Francesco Bruyerével találko­zott, akit korábban az egyetemi vb-n már megvert egyszer. Az el­ső három és fél perc kemény de eredménytelen küzdelemmel telt, majd 2:21 percnél a paksi dzsúdós leszorította ellenfelét. Az előírt 25 másodperc azonban nem jött össze, mivel a rivális 13-nál kibújt az ölelésből. Egyre szembetűnőbb passzivitásáért 35 másodperccel a vége előtt megintették az olaszt, ami sors­döntőnek bizonyult, ugyanis a hátralévő időben már nem tör­tént értékelhető akció. - Megvolt a leszorítás, csavar­MUNKATÁRSUNKTÓL A közelmúltban két helyszínen is dobogóra léptek a Szegedi Lel­kesedés SK fiatal súlyemelői. Az egyik helyszín Kecskemét volt, ahol területi minősítő versenyt rendeztek, a következő Ti­sza-parti eredményekkel: kö­lyök korcsoport, 45 kg: 1. Mag­da Attila 101 (43, 58) kg, 62 kg: 1. Csányi Attila 85 (40, 45) kg, 69 kg: 1. Berta Ádám 118 (53, 65) kg. A XI. Opel Barcika-kupán 140 induló volt különböző kor- és súlycsoportokban. A színvonalas megmérettetésen a szegediek el­gattam a karját is, de a srácnak S umikeze van. Határtalanul bol­og vagyok - nyilatkozta az MTI-nek Braun, aki Kovács An­tal (95) 1993-as hamiltoni diada­la után a magyar cselgáncssport második világbajnoka lett. A 66 kg-osok bronzmeccsén Ungvári Miklós a spanyol Oscar Penasszal csapott össze. Az apró termetű ellenfél végig védekezés­re kényszerült a folyamatosan támadó, kirobbanó formában lé­vő kecskeméti Európa-bajnok el­len, aki 2:25 percnél wazarit do­bott rajta. Mivel a magyar még egy kokát is kapott, ezután már „belefért" a három intés: Ungvá­ri a dicsőséges harmadik helyen végzett. - Rettentően fáj a combom, nem gondoltam volna, hogy si­kerül. Az elején jó voltam, aztán egyre gyakrabban jött előre a spa­nyol, és a hajrában már nagyon nehéz dolgom volt, szerencsére kitartott az előnyöm - mosoly­gott fáradtan a februári Hungá­ria-kupa győztese. ső, második és harmadik helye­zést szereztek, ezek közül ki­emelkedett a kölyök korcsoportú Gábor Róbert, ő a különdíjat is kiérdemelte. Részletes szegedi eredmények, kölyök korcsoport, +77 kg: 1. Gábor Róbert 227 (97, 130) kg; serdülő korcsoport, 77 kg: 2. Oláh Balázs 165 (70, 95) kg; ifjú­sági korcsoport, 69 kg: 3. Takács Tamás 198(85, 113) kg. Jó hír még az SZLSK háza tájá­ról, hogy a nyáron Gábor Róbert, Oláh Balázs, Takács Tamás és Nagy Péter korosztályos váloga­tott edzőtáborban gyarapíthatta tudását. FOGATHAJTÁS Az ausztriai Salzburgban vasár­nap az akadályhajtással befeje­ződött a tizenegyedik kettesfo­gathajtó-világbajnokság, ame­lyen kettős osztrák siker szüle­tett, de az ezüstérmet a magyar hajtók nyakába akasztották. A válogatottunkban a szegedi Hódi Károly két, míg a móra­halmi Selyben Zsolt egy világ­bajnoki ezüstérmet zsebelt be. Kezdjük a salzburgi események beszámolóját a szombati mara­tonhajtással. A szegedi Hódi Ká­roly a díjhajtásban megszerzett első helyével vágott neki a gyil­kos számnak. A negyedik világ­bajnokságán részt vevő fogathaj­tó végül a tizedik legjobb időt hajtotta, s ezzel megőrizte a va­sárnapi befejező versenyszám, az akadályhajtás előtt a vezető he­lyét. A harmadik csapattagot, a mórahalmi Selyben Zsoltot vé­gül a 22. helyre rangsorolták. A magyar válogatott a második he­lyen várta a vasárnapi erőpróbát. Egyéniben Selyben ekkor a 10. volt. Mint már annyiszor, így ezen a vb-n is az idegek csatája volt a befejező versenyszám, az aka­dályhajtás, aminek nehézségét mi sem bizonyítja fényesebben, mint az a tény, hogy négyen haj­tottak mindössze alapidőn belül hibátlanul, amíg az osztrákoknál ketten is nulláztak, nálunk ez csak a hatszoros világbajnok Lázár Vilmosnak sikerült. Lázár ezzel a fantasztikus végjátékkal az 5. helyről feljött a dobogó har­madik fokára. A befejező szám alaposan átrendezte az egyéni verseny végső sorrendjét is, hisz az osztrák Rainer Point a 3. hely­ről lett világbajnok, mivel az előtte álló német Sebastian Ver­neck 6,05 hibapontot hajtott, Hódi Károly pedig 4,37-et, ami azt jelentette, hogy az osztrákok egyéniben és csapatban is arany­érmesek lettek. Hódi egyéniben ezüst-, Lázár bronzérmes, csa­patban pedig az osztrákok mö­gött ezüstérmes helyen zárt a megfiatalított magyar csapat. A szegedi hajtó egyik szeme sírt a másik örült: - Ha arra gondolok, hogy más­fél hónappal ezelőtt Szilvásvára­don dőlt el, hogy egyáltalán in­dulhatok Salzburgban, akkor na­gyon boldognak kell lennem. Azonban ilyen közel az arany­éremhez még nem voltam, saj­nálom, hogy nem jött össze, de ezen már túl kell tenni magam, a két ezüstnek is örülnöm, örül­nünk kell, mert ez csapatmunka volt. A fábiánsebestyéni Farkas Sán­dor, az országos-, és a megyei szövetség elnöke az egész csapat mellett a két Csongrád megyeiért külön is szorított: - Büszke vagyok az elért ered­ményekre. Külön is öröm szá­momra, hogy egyéniben mind a négy hajtónk az első tízben vég­zett. A három érem pedig önma­gáért beszél - mondta a szövet­ség első embere. S.J. OSZTRÁK ELSŐSÉGEK £ A világbajnokság végeredménye, egyéniben: 1. Rainer Point (oszt­rák), 129,15 2. Hódi Károly 130,09, 3. Lázár Vilmos 131,38,8. Selyben Zsolt 141,52, 10. Nagy Sándor 142.45. Csapatban: 1. Ausztria 248,58, 2. Magyarország (Hódi Károly, Lázár Vilmos, Selyben Zsolt) 257,76, 3. Németország 262,29. Súlyos érmek A HFC ajándéka az ifjú párnak LABDARUGÓ NB III Hazai pályán folytatta remek szereplését a labdarúgó NB III-ban a HFC, amely az Ör­kényt verte 1-O-ra. Az Algyő helytállt a bajnokesélyes Békés­csaba otthonában. TUDÓSÍTÓINKTÓL HFC-ÖRKÉNY1-0 (1-0) Hódmezővásárhely, 300 néző. Vezette: Rácz B. HFC: Bíró - Mészáros, Dálnaki, Pécsek, Keller - Nagy A. (Antal), Varga M„ Sipos, Gyenes (Katona Zs.) - Bernát, Ugrai (Borbás R). Edző: Kolozsvári János. Örkény: Fűz - Batta, Szécsi, Kovács T., Boda - Katona Zs., Garics, Valuch, Hu­gyetz - Veres, Ulicska (Szeiber). Edző: , Farkas Tibor. Gólszerző: Bernáth. A vásárhelyi védő, Borbás Zsolt esküvője miatt szokatlan idő­pontban került sor a találkozóra. Éppen emiatt a hazai edző, Ko­lozsvári János sem tudta végig a helyszínen követni a játékot, megtartotta a taktikai értekezle­tet, majd családi okok miatt távo­zott. A második félidő kezdőrúgá­sát éppen az ifjú pár végezte el. A hazaiak léptek fel támadólag, és a huszadik perc végére góllá érett fölényük. Ekkor Ugrai fordult le védőjéről, és remek centerezését a jó helyen álló Bernát közebői a kapuba lőtte, 1-0. A folytatásban is a hazai gárda játszott fölény­ben, de a támadásokba sok hiba csúszott. A szünet után sorozat­ban alakította ki és hagyta ki a helyzeteit a hazai gárda. A 48. percben Gyenes lövése a kapufá­ról vágódott a mezőnybe, majd két perc múlva Ugrai nagy lövését az Örkényiek kapusa szögletre ütötte. A 65. percben Sipos beadá­sát Gyenes melléfejelte, majd a hajrában Dálnaki felső sarokba tartó bólintását Fűz óriási bravúr­Varga Máté (szemben) hasznosan játszott Fotó: Tésik Attila ral latolta. Két perccel a vége előtt Katona a felső lécre emelt. A HFC sikere nagyobb is lehe­tett volna, így viszont végig fenn­állt a veszély, hogy az egyetlen le­hetőségig jutó Örkényiek talál­nak egy gólt, és pontot visznek el. Rostás Károly: - A lényeg a há­rom pont megszerzése volt, amely a csapattól a legjobb nász­ajándék volt Borbás Zsoltinak. Jók: Pécsek, Sipos, Ugrai, Kel­ler, ill. Fűz, Valuch. BÉKÉSCSABA-ALGYŐ 2-1 (1-0) Békéscsaba, 1500 néző. Vezette: Vörös. Békéscsaba: Kollár - Laurinyecz, Czipó, Brlázs, Juhász Gy. - Ferenczi, Czira (Szenti), Juhász R (Lengyel), Nagy M. (Tóth F.) - Okos, Dobi. Edző: Jakab Péter. Algyő: Dénes - Sümeghy, Krisztin (Lele), Kothencz, Krucsó - Juhász I. (Sebők), Varga F., Krajczár, Varga N., Daróczi (Végh) - Retek. Edző: Lóczi István. Gólszerzők: Nagy M., Okos, ill. Sebők. Pálinkó sárgalapos eltiltása miatt látszólag védekező, ám mégis rendkívül ambiciózus és meggyő­zően bátor támadójátékkal lépett pályára az Algyő a bajnokesélyes otthonában. A népes hazai kö­zönség meglepetésére a vendégek egyre másra vezették a támadáso­kat, és Retek kapufája, valamint Juhász I. kihagyott ziccere után akár két góllal vezethettek volna. A Csaba az első tíz percben még nem találta meg az algyői védeke­zés ellenszerét, helyzetig sem ju­tott el. Aztán a 12. percben Kru­csó röviden szabadított fel, Fe­renczi lecsapott a labdára, pontos beadását Nagy M. a menteni igyekvő Juhász I. mellett a hálóba lőtte, 1-0. Az Algyő óriási erőket mozgósított az egyenlítésért, azonban a kimaradt helyzetek után ismét a hazaiak szereztek gólt. A 82. percben Okos indult meg a vendégtérfél közepén, majd a kifutó Dénes mellett a jobb alsóba gurított, 2-0. A meccs utolsó harmadában tehát hiába szervezte át csapatát Lóczi István, csak a szépítésre futotta. A 85. percben Végh szöglete után Sebők hatalmas gólt lőtt harminc méterről, 2-1. Lóczi István: - Sok sikert kívá­nok a szimpatikus csabai csapat­nak, hogy érje el a célját, a felke­rülést. A játékosaim emelt fővel jöhettek le a pályáról. Jók: Juhász P., Brlázs, Czira, Okos, ill. Krajczár, Kothencz, Krucsó. Tbvábbi eredmények: Sarkad­keresztúr-Tápiógyörgye 0-1, Szarvas-Túrkeve 1-4, Gyula­Kiskunhalas 1-3. A Monor-Ceg­léd és a Mezőtúr-Szolnoki Spar­tacus találkozót később rende­zik. Szabadnapos: Dabas. A BAJNOKSÁG ÁLLÁSA 1. Békéscsaba 5 5 0 0 14- 4 15 2. Kiskunhalas 5 4 0 1 11- 5 12 3. HFC 5 3 2 0 8- 2 11 4. Tapiogyörgye 4 3 1 0 7- 3 10 5. Szolnoki S. 3 3 0 0 11- 1 9 6. Túrkeve 5 3 0 2 12- 9 9 7. Cegléd 4 2 2 0 5- 2 8 8. Algyő 5 2 0 3 10- 8 6 9. Monor 4 2 0 2 6- 8 6 10. Örkény 4 1 0 3 3- 6 3 11. Dabas 4 1 0 3 3- 8 3 12. Gyula 4 1 0 3 5- 12 3 13. Mezétúr 4 0 1 3 3- 9 1 14. Sarkadkeresztúr 5 0 0 5 3- 14 0 15. Szarvas 5 0 0 5 4- 16 0 A következő forduló párosítá­sa: Cegléd-Békéscsaba, Algyő­Szarvas, Túrkeve-Kiskunhalas, Dabas-Gyula, Szolnok-HFC, Örkény-Sarkadkeresztúr, Tápió­györgye-Monor, szabadnapos: Mezőtúr. Magabiztos a Bayern Németországban Real: betli otthon Az európai éllabdarúgó-bajnok­ságok közül Németországban a negyedik, Angliában az ötödik, Spanyolországban és Olaszor­szágban a második forduló meccseit rendezték a hét vé­gén. MUNKATÁRSUNKTÓL A játéknap kétségtelenül legna­gyobb szenzációját a Real Madrid okozta, amely hazai pályán kika­pott a Celta Vigótól. A németek­nél a Bayern magabiztosan me­netel, az angoloknál pedig a Chelsea-ről és a Charltonról mondható ugyanez el. Mindhá­rom gárda pontveszteség nélkül áll a tabella elején. Az olaszoknál - csakúgy, mint az angol Chelsea - gólt sem kapott a Juventus. Eredmények, Németország, 4. forduló: Leverkusen-Schalke l-l, Nürnberg-Bayern 1-2, Kai­serslautern-Werder 1-5, Ma­inz-Hamburg 1-3, Hannover-E. Frankfurt 2-0, M'gladbach-Du­isburg 2-1, Stuttgart-Bielefeld 1-1, Hertha-Wolfsburg 3-0, Dortmund-Köln 2-1. Az élcso­port: 1. Bayern 12, 2. Werder 10 (13-4), 3. Hamburg 10 (9-2), 4. Schalke 8 ponttal. Anglia, 5. forduló: Birmin­gham-Charlton 0-1, Chelsea­Sunderland 2-0, Everton-Ports­mouth 0-1, Man. United-Man. City l-l, Middlesbrough-Arsenal 2-1, Newcastle-Fulham l-l, Tot­tenham-Liverpool 0-0, West Brom-Wigan 1-3, Bolton-Black­burn 0-0. Az élcsoport: 1. Chelsea 15, 2. Charlton 12, 3. Man. City 11,4. Man. United 10 ponttal. Olaszország, 2. forduló: Mi­lan-Siena 3-1, Palermo-Inter 3-2, Roma-Udinese 0-1, Trevi­so-Livorno 0-1, Empoli-Juven­tus 0-4, Chievo-Parma 1-0, Lecce-Ascoli 0-0, Messina-Fio­rentina 2-2, Sampdoria-Reggina 3-2. A Cagliari-Lazio találkozót lapzártánk után játszották. Az élcsoport: 1. Juventus, Livorno és Udinese 6-6, 4. Milan, Flo­rentina, Palermo 4-4 ponttal. Spanyolország, 2. forduló: Re­al-Celta 2-3, Deportivo-Atletico M. 1-0, Betis-Osasuna 1-0. A többi meccset lapzárta után ren­dezték. Az első osztályúak mind továbbjutottak Esélyesek győzelme MUNKATÁRSUNKTÓL Az FC Fehérvár egy góllal nyert a harmadosztályú Kozármisleny otthonában a labdarúgó Magyar Kupa 2. fordulójában, de általá­ban is elmondható, hogy az NB l-es csapatok sikerrel vették ezt az akadályt. Eredmény: Magyar Kupa, 2. forduló: Pénzügyőr SE-Auto Trader FC Tatabánya 0-3, Ceglédi VSE­MTK 0-3, Dorogi FC-Győri ETO FC 2-4, Kozármisleny-FC Fehérvár 2-3, Bonyhádi VLC­Budapest Honvéd 2-5 - hosz­szabbítás után, Nagyatádi FC­Zalaegerszegi TE 0-5, Enying­Pécs 2-5, Jánossomorja-REAC 1-5, Gyöngyös- Diósgyőr 1-5, Szolnoki Spartacus-Újpest 0-7, Bóly-Kaposvár 0-4, Balkány­Bőcs 1 -0, Gyula-Nyíregyháza 2-8, Szentlőrinc-Kaposvölgye 1-0, Tapolca-Mosonmagyaró­vár 0-1, Úrkút-Haladás 0-5, Törökbálint-Bodajk 2-1, Hévíz­györk-Ajka 1-2. Korábban ját­szották: Izsák-Makó 1-4, Har­ta-Jászapáti 2-3, Tiszaka­nyár-Kazincbarcika 1-3.