Délmagyarország, 2002. november (92. évfolyam, 255-279. szám)

2002-11-21 / 271. szám

CSÜTÖRTÖK, 2002. NOVEMBER 21. • SPORT« 15 Selejtezők TORNA MUNKATÁRSUNKTÓL Tegnap a hölgyek voltak a legfris­sebbek a debreceni torna-világ­bajnokságon. A magyar váloga­tott négy tagja mutatkozott be a Főnix-csarnokban. A szurkolók már az első nap után örülhettek, hiszen Kiss Re­náta 8.90 ponttal, a 15. helyen bejutott a talaj pénteki közép­döntőjébe. Ez hatalmas bravúr, a rendkívül erős mezőnyében min­denképpen sikerként könyvelhe­tő el a továbbjutás. A békéscsa­bai versenyző felemáskorláton is a második fordulóba került, hi­szen ezen a szeren 9.275-öt ka­pott. A fiatal tornász az előkelő kilencedik helyen harcolta ki, hogy továbbra is versenyezzen a vb-n. Szenzációsan kezdődött a magyarok számára a világbaj­nokság, hiszen előzetesen még a hölgyek szövetségi kapitánya, Maráczi Márta is csak titkon re­mélte, hogy tanítványai közül valaki túl éli az első versenyna­pot. Szarka Krisztina ugrása 8.681-et ért, ezzel nem került to­vább. Ónodi Gabriella 8.162-es fele­más korlát gyakorlata után szin­tén nem jutott a középdöntőbe. Strifler Angéla előbb leesett a gerendáról (7.225), majd ugrás­ban kapott 8.506 pontot, így egyik szeren sem jutott a pénteki középdöntőbe. Ezek az eredmé­nyek a papírfomát hozták, egyik tornásznak sem sikerült bravúrt bemutatnia, nem tudott a leg­jobb 16-ba kerülni. Ma délután folytatódik a tor­na-világbajnokság, a második napon a férfi selejtezők zajlanak. Döntetlennel búcsúzott a válogatott az évtől Kimaradt magyar helyzetek LABDARUGAS MAGYARORSZAG­M0LD0VA l-l (0-1) Barátságos labdarúgó-mérkőzés, Üllői út, 8000 néző. Vezette: Wolfgang Sowa (osztrák). Magyarország: Király (Babos) - Urbán, Korolovszky, Gyepes (Juhár) - Fehér (Bodnár), Lipcsei, Lisztes (Zavadszky), Dárdai, Szamosi - Gera (Kenesei), Tököli (Kabát) Szövetségi kapitány: Gellei Im­re. Moldova: Hmaruc - Covalenco, Pusca, Cebotari, Covalcius - Catinsus, Olexici, Borét, Patula - ivanov (Lunev), Frunza. Szövetségi kapitány: Victor Paculko. Gólszerzők: Dárdai (54. perc) ¡11. Patula (16.). Búcsúzni csak szépen szabad. A szurkolók legalábbis abban reménykedtek, hogy a magyar labdarúgó-válogatott idei utol­só mérkőzésén ennek szellemé­ben lép majd pályára. Tapogatózó játékkal indult az összecsapás, a 10. percig emlí­tésre méltó esemény nem tör­tént. A 16. percben az újpesti Korolovszky hatalmas hibája után - rövid volt a keresztlab­dája - Patula került helyzetbe, a vendég középpályás 10 méter­ről a a jobb alsó sarokba lőtt, 0-1. Ezután Lisztes lövése su­hant el a jobb felső sarok mel­lett, majd öt perc múlva Tököli került ígéretes helyzetbe, de a Fradi gólvágója addig cselezge­tett, amíg az alapvonalon túlra nem került. A lelátóról a 20. percben jött az első figyelmez­Dárdai Pál (jobbról) bizonyult a mérkőzés legjobbjának, a Hertha középpályása lőtte a magyar csapat egyenlítő gólját. MTI-fotó: Koszticsák Szilárd tetés: „Ébresztő!" Gellei Imre szövetségi kapitány is elégedet­len volt, a 25. percben elküldte az összes cserejátékost melegí­teni. Szorongatott a magyar együttes, a 33. percben Lisztes előreívelést Catinsus rossz helyre fejelte, Tököli csapott le rá, majd 12 m-ről a kapusba lőtt. A hátralévő időben azon kívül, hogy a mieink vitatkoz­tak az ellenféllel, nem történt semmi. A szünetben hat cserét hajtott végre a magyar kapitány. Ez len­dületet adott a hazaiaknak. Előbb Kenesei passzolt Kabát elé, akinek a lövését bravúrral védte Hmaruc. Az 54. percben Kabát, Kenesei volt a labda útja, a ZTE csatára a felfutó Dárdai elé tette a játékszert, a Hertha középpályása pedig 16 méterről gyönyörű mozdulattal emelt a kapuba, l-l. A 75. percben is­mét Dárdai volt a főszereplő, távoli bombája centikkel zúgott el a bal alsó sarok mellett. A hajrában a vendégek csak véde­keztek, Kenesei, Lisztes, Kabát és mérkőzés legjobbja, Dárdai révén akár a győztes gólt is megszerezhették volna a ma­gyarok, azonban az ígéretes helyzetek mind kimaradtak, így maradt a döntetlen. Utánpótlás-válogatottak mér­kőzésén Kecskeméten: Magyar­ország-Moldova 2-2. A magyarok gólszerzői: Czvit­kovics, Bajzát. S.R. Majdnem bravúr! RÖPLABDA DFRC-KAPOSVAR 2:3 (23, -21, 21, -26, -12) Extraligás férfi röplabda-mérkőzés. Sze­ged, 100 néző. Vezette: Pelikán Csikós. DFRC-Szeged: MAKSA, Bába, MELNI­CSUK, RÓZSAVÖLGYI, Besenyei, NACSA. Csere: Ézsiás (liberó), Böjti. Edzők: Nyári Sándor, Jurij Melnicsuk. Kométa-Kaposvár: DÁVID, Bánhegyi, Gubik, Bozó, Gelencsér, Tomanóczy. Cse­re: Geiger (liberó), PÁSZTOR, Stefik. Edző: Demeter György. Az eredmény alakulása. 1. szett (20 perc): 2:5, 11:12, 12:16, 13:18,18:22, 23:22.2. szett (20perc): 0:5, 5:7, 10:10,14:19,20:24.3. szett (21 perc): 7:2, 10:8, 13:9,17:13,18:18,22:18.4. szett (24 pete): 0:1, 4:1, 9:7,18:12, 24:21,25:24,26:27.5. szett (13 perc): 0:2,3:9,8:9, 12:14. Az első szettben végig a Kaposvár vezetett, amikor 18:22-es állás­nál Rózsavölgyi kezdett el nyitni, 23:22-re fordított és nyert a DFRC. A következő játszmát 0:5-tel kezdte a hazai együttes és ezt az előnyt végig megőrizte a kupagyőztes. A folytatásban azonban a fantasztikus ütőtelje­sítményt produkáló Nacsa (30 pont!), Melnicsuk (21), a már említett Rózsavölgyi (19), vala­mint a feladó Maksa vezérletével a Szeged hozta a következő partit és a negyedikben is négy meccs­labdája volt a szinte a magyar vá­logatottal egyenértékű Kométa­Kaposvár ellen. A somogyiak ha­talmas küzdelemben fordítottak és nyertek, de ez tipikusan az a meccs, amikor a vesztest több di­cséret illeti. A Tisza-parti gárdá­ban is megfordult Mészáros Pé­ter is megjegyezte: - Szégyelhet­jük magunkat... A közönség vas­tapssal köszönte meg Ézsiásék­nak (jól fogadta a szervákat az if­jú röpis) a szép játékot. Nyári Sándor: - Tapasztalatlan­ságunk miatt nem nyertünk 3:1 -re. I.P. Győzelmek K0SARLABDA MUNKATÁRSUNKTÓL Mindkét felnőtt magyar kosár­labda-válogatott Európa-bajnoki középdöntő mérkőzést játszott tegnap. A férfiak Szombathelyen a franciákat fogadták, és parádés meccsen 94-80-ra legyőzték őket. A két együttes között már volt húsz pont is a különbség, a gallok azonban valamennyit le­dolgoztak ebből. Ezzel a mieink a hatfős csoport élére ugrottak, mivel az azonos mutatóval (négy győzelem, két vereség) rendelke­ző franciák csak kilenc ponttal diadalmaskodtak otthon. A höl­gyek Finnországban, Tamperé­ben léptek pályára, és nekik még könnyebben ment a siker, hiszen 86-5 7-re nyertek Rátgéber Lász­ló tanítványai. A magyar hölgyek legközelebb szombaton Pécsett az oroszokat fogadják, és már csak egy győzelem kell ahhoz, hogy az Eb-re kijussanak. Totómonológ Középkezdésből gólt kapni? Nem mindennapi dolog, ám Darvasi László írónak ez meg­adatott. Tizennyolc éves koráig Törökszentmiklóson kapusko­dott, és az egyik meccsen az el­lenfél kiszúrta a hálóőr elbam­bulását, majd a félpályáról a ka­puba ívelt. A német Bundesliga együttesei közül élőben láthatta például a Cottbust, a kedvencét, a Hcrthát, aztán az 1860 Mün­chent és a Kaiserslauternt. Az Élet és Irodalomban rendszere­sen megtalálhatjuk sporttémájú tárcáit. A lottóban eddig egy hármasa volt, amely 1988-ban éppen nyolcszáz forintot ért. - A totó lényegét tartottam szem előtt - kezdte a monológot Darvasi László -, amikor kettest tippeltem a Fradi-Dunaferr meccsre. Magyar érdekeltségű párharc a Hertha-Bremen talál­kozó, akár három honfitársunk is pályára léphet. A berliniek las­san négy éve ígéretek, de a kiváló labdarúgók ellenére sosem tud­ják átlépni azt a küszöböt, amely a nemzetközi sikert jelentené a számukra. Sajnálom a Romát, eddig csalódást okoztak minden­kinek. Batistuta miatt kísérem figyelemmel a szereplésüket, aki amikor a Roma színeiben az egy­kori együttesének, a Fiorentiná­nak gólt rúgott, nem őrjöngött, hanem sírt. Megható volt. Az előző heti tippelőnk. Hű­vös Gábor hét találatot ért el. IME, ATIPP1EIM: 1. Siófok (7.1-Sopron (10.) 1 2. Kispest (12.)—Békéscsaba (11.) X2 3. FTC (2.)—Dunaferr (9.) 2 4. Bielefeld (16.)4everkusen (11.) X2 5. Hertha (5.)-Bremen (3.) IX 6. K'lautern (18.)—Bayern (1.) IX 7. M'gladbach (13.)—Bochum (7.) IX 8 Schalke (4.)-Rostock (14.) 1 9. Wolfsburg (9.)-Dortmund (2.) X 10. Brescia (14.)—Udinese (10.) X 11. Chievo (5.)-Empoli (9.) 1 12. Juventus (l.)-Bologna (6.) 1 13. Parma (ll.)-Roma (8.) IX 14. Milan (3.1-lnter (2.) 1 Három makói a korosztályos világbajnokságon A vidék sakk-központja A Makói SVSE sakk-szakosztá­lya évek óta meghatározó szere­pet tölt be hazánkban. A felnőt­tek feljutó helyen állnak az NB I/B-ben, a fiatalok pedig világra­szóló eredményeket érnek el. Kezdjük a legfrissebb hírekkel. A Makói SVSE sakkozói közül hár­man, Erdős Viktor, Erdős Boglár­ka és Domán Zsófia Görögor­szágban, Krétán versenyez, a korosztályos világbajnokságon. Az ifjúsági világbajnok és Európa bajnok Erdős Viktor hat forduló után a fél ponttal lemaradva a második helyen áll. Testvére, Boglárka hat meccsből négy pon­tot gyűjtve az élmezőny tagja, míg Domán Zsófia három pont­jával a középmezőnyben találha­tó. A klub történetében még nem fordult elő, hogy három makói versenyző képviselje egy világ­eseményen a várost. Ez is mutat­ja, hogy az MSVSE-ben kiváló utánpótlásképzés zajlik. A fiatalok mellett a felnőttek is remekül szerepelnek az NB I/B-ben, jelenleg a második he­lyen állnak. A Maros-partiak szakosztályvezetőjével és a csa­pat trénerével, Balázs Tiborral beszélgettünk a sikerekről. - Kiváló közösséget alkot a csa­patunk, talán ez lehet a titka az eddigi eredményeinknek. Tehet­séges játékosok és rutinos sakko­zók alkotják az együttesünket. Je­lenleg fél pont a lemaradásunk az éllovas Statisztika II mögött. A célunk a feljutás, szeretnénk a következő idényben a legmaga­sabb osztályban szerepelni. Nem könnyű a működéshez szükséges anyagiakat előteremteni, szeren­csére sok olyan helyi támogatónk van, akik önzetlenül segítenek nekünk. A jó eredményeinknek köszönhetően hat országos baj­noki címet és egy Európa-bajnoki aranyat nyertek idén a sakkozó­ink. Erdős Viktor, Erdős Boglár­ka, Domán Zsófai, Kovács Zsolt, Szalai Kornél, Zakariás Dávid, Nagy Dániel szép jövő előtt áll, ha továbbra is így fejlődnek, ak­kor sok szép sikerrel örvendeztet­hetik meg a sakkbarátokat. SÜLI RÓBERT Szegedi és kiszombori siker Deszken MUNKATÁRSUNKTÓL Hetedszer rendezték meg, ezút­tal Deszken a Tisza-Maros szög nyílt sakkcsapatversenyt több mint negyven résztvevővel, Zámbó János nemzetközi játék­vezető irányításával. Összesítés­ben az első helyen Szeged (Csi­kós Mihály, Farkas fános, Kovács Arthur) végzett, megelőzve Kalo­csa és Kömpöc csapatát. A Ti­sza-Maros szög körzetének baj­noka pedig Kiszombor (Kohajda Zoltán, Abonyi Dezső, Balázs Imre) lett, az ezüst a deszkiek­nek, a bronz pedig Újszentiván­nak jutott. A hölgyeknél a ván­dorserleget a szőregiek (Kiss Tí­mea, Leindler Dorottya, Márki Andrea) vihették haza. Az erős mezőnyű, színvonalas viadal jó felkészülést jelentett a november 23-án 9 órakor Desz­ken, a Randevú kávéházban megrendezésre kerülő nyílt egyé­ni sakkbajnokságra. A részvétel­lel kapcsolatban érdeklődni Gyorgyev Vojiszláv szervezőnél (hétköznapokon 18 óra után) le­het a 06-62/271-218-as telefon­számon. Legkésőbb a verseny kezdete előtt fél órával (8.30) fo­gadnak el nevezést. REFLEKTOR SZURKOLÓI BUSZ A labdarúgó NB II keleti csoport­jának záró fordulójában Ózdon szerepel az FC Szeged. A mérkő­zés a hat közé kerülés szempont­jából rendkívül fontos lesz, ép­pen ezért indul az összecsapásra szurkolói különbusz november 23-án (szombaton), 5.15-kor a Szeged étterem elől. Jelentkezni és érdeklődni Érdi Zsoltnál a 06-30/9122-957-es telefonszá­mon lehet. EREDMÉNYES SZEGEDIEK Az NB II-NB III-as utánpótlás labdarúgó-bajnokságban ered­ményesek voltak a szegediek. Eredmények, U16: Szarvas-FC Szeged 2-5 (0-5). Szeged: Vecser­nyés T. - Tweneboah, Balogh D. (Kövecs), Vajner, Ben Redouane­Dunai, Papdi,~Vcgh, Rácz Z. ­Szélpál T., Kovács (Marsai). Edző: Vágó Mihály. A szegedi gólszerzők: Szélpál T., Végh, Du­nai, Vajner, Kovács. Tisza Volán SC-Gyomaendrőd 5-4 (3-3). Ti­sza Volán: Czirják - Gerebicz, Kónya, Fülöp, Garamvölgyi ­Huszárik, Balogh, Annus, Nagy - Beretka, Gahwagi. Edző: Buch­holcz Gábor. A szegedi gólszer­zők: Beretka (3), Gahwagi, Gere­bicz. U19: Szarvas-FC Szeged 0-0. Szeged: Németh T. - Kornádi, Ács, Tordasi, Szekeres - Csabai, Németh L., Rózsavölgyi, Czakó - Völgyi R., Virág. Edző: Protity Sándor. Tisza Volán SC-Gyoma­endrőd 2-0 (0-0). Tisza Volán: Reguli - Szélpál (Varga F.), Túri, Kószó - Váczi (Simon), Tóth (Daróczi), Kárász (Varga D.), Fej­sze, Völgyi D. - Stetakovics (Kő­szegi), Dlusztus I. Edző: Paksi Péter. Gólszerző: Völgyi D. (2). JUBILEUMI GÁLA November 23-án (szombaton), 19 órától az algyői faluház dísz­termében a helyi sportkör meg­alakulásának ötvenedik évfordu­lója alkalmából jubileumi gálaes­tet szerveznek. A programban szerepel az évszázad algyői spor­tolójának, edzőjének és csapatá­nak díjátadója. Jelentkezni és ér­deklődni Laczi Zoltánnál lehet a 06-30/265-70-3l-es telefonszá­mon. SZOMORÚ FORDULÓK Az NB Il-es férfi tekebajnokság legutóbbi fordulójában egyaránt vereséget szenvedett a vásárhelyi csapat. Mezőtúr-Gold Boys SE 6:2 (2380-2239). A vásárhelyi pontszerzők: Csanki 398, Lázár 390 fával. Gold Boys SE-Eger 2:6 (2499-2525). A vásárhelyi pont­szerzők: Menyhárt 474 (új pálya­csúcs!), Szunyi 420 fával. GYŐZÖTT A HÖVE A bowling NB I-ben: Höve-Sze­ged-Mammut 26:6, a szegedi pontszerzők: Bolgár 8, Török 8, Pocsai 6, Fülöp 4 ponttal. A leg­jobb dobó a szegedi Bolgár Tamás volt, aki 724 fát teljesített. SERDÜLŐK SIKERE Szentesen, a városi sportcsar­nokban serdülő leány teremlab­darúgó-tornát rendeztek. A cso­portmeccseken: AL-KO Szentesi TE I.-Békéscsaba 2-0, gólszer­zők: Üveges, Milovanovics. Szekszárd-AL-KO Szentesi TE II. l-l, a szentesi gólt Gazsi sze­rezte. Szentes I.-Veszprém l-l, a szentesi gólt Bacsa szerezte. Szentes II.-Gyula l-l, a szentesi gólt Gazsi szerezte. A keresztbe játékban: Veszprém-Szentes II. 1-0, Szentes I.-Gyula l-l, a szentesi gólszerző: Üveges, bün­tetőkkel a Szentes került a dön­tőbe. Helyosztók, a 3. helyért: Gyula-Szentes II. l-l, a szentesi gólszerző: Szabics, büntetőkkel a Gyula nyert; a döntőben: Szentes I.-Veszprém 2-2, a szentesi gólt Üveges és Csonka szerezte, bün­tetőkkel a Szentes győzött. A tor­na legjobb kapusa: Tolnai Erika (Szentes I.), a legjobb játékos: Heidt Edina (Gyula), a gólkirály: Zágor Bernadett (Veszprém), a legjobb szentesi játékos: Bacsa Anna.