Délmagyarország, 2002. június (92. évfolyam, 126-150. szám)

2002-06-11 / 134. szám

KEDD, 2002. JÚNIUS 11. • S P 0 R T • 15 Tripla Pauleta A labdarúgó-vb tegnapi sláger­meccsét két olyan együttes vív­ta, amelyik az első fordulóban vereséget szenvedett. A Portu­gália-Lengyelország összecsa­pást a 228 élvonalbeli meccsen pályára lépett, ifjúsági, B- és ligaválogatott, a Szeplast-Tápé edzője, Kozma Zoltán értékel­te. - Bátor, de mint kiderült jó húzás volt a portugálok szövetségi ka­pitányától, Antonio Oliveiratól, hogy Rui Costa a kispadon kez­dett - vélekedett Kozma Zoltán. - A szakadó eső sok mindent meghatározott, de felvetette azt a kérdést is, hogy a felázott talajú pályán melyik stílus érvényesül majd jobban, a lengyelek erőfoci­ja, vagy Figoék technikás, szelle­mes játéka. Amint azt várni le­hetett, inkább az utóbbi domi­nált. A szakember azt is megemlí­tette, hogy eleinte egymással és a küzdőtérrel is ismerkedtek a csa­patok, az első valamirevaló lö­vésre 9. percig kellett várni. Ta­lán már sejtetett valamit, ez is Pauleta nevéhez fűződött. A 14. percben a kapuba is betalált a portugál klasszis, ezután hiába nyíltak ki a piros-fehérek és tá­madtak többet, egyenlíteniük nem sikerült. A bekapott gól egyébként is váratlanul érte őket: - Úgy láttam, hogy a lengyelek kiegyeztek volna egy döntetlen­nel, szerették volna a 0-0-ás eredményt a 90 perc végéig meg­őrizni és az egy pont birtokában az utolsó körben az USA ellen ki­vívni a továbbjutást. A portugá­lok viszont nem így gondolkod­tak, mindenképpen a győzelemre törekedtek és az ő akaratuk érvé­nyesült. A második félidőben aztán a világklasszisokat felvonultató Portugália, főként a kontrákra alapozva, tovább növelte előnyét és kiütéses sikert aratott. A len­gyelek igyekeztek mindent meg­tenni előbb az egyenlítő, majd a szépítő gólért, de Pauletával nem bírtak. Az ördöngös csatár mes­terhármast ért el és igazi fiesztá­vá varázsolta a portugálok nem­zeti ünnepét (június 10.) és mes­tere, Antonio Luis Alves Oliveira 50. születésnapját. Rui Costa is pályára lépett és beállítva a vég­eredményt, góllal rehabilitálta magát. - Számomra az volt az érdekes, ahogy az edzők mérkőztek. Szin­te tizenkettedik emberként ott voltak a pályán mindenre reagál­tak. A hajrában a lengyelek csa­tárt, a portugálok pedig inkább középpályást hoztak be. A bor­dó-zöldek játéka imponáló volt, mégsem mernék fogadni a nyol­caddöntőbe kerülésükre. Az utolsó körben a házigazda Dél-Koreával vívnak ki-ki mér­kőzést, és ott nem a szövetségi kapitány, hanem valószínűleg a bíró lesz a tizenkettedik ember... IMRE PÉTER Kozma Zoltán még félti Portugáliát. Fotó: Gyenes Kálmán Jöhet a hatodik SZ0GVIP0 (MTI) Bora Milutinovics, a kínai labda­rúgó-válogatott szövetségi kapi­tánya nincs elkeseredve, hogy együttese nem jutott tovább a csoportküzdelmekből. - Leveszem a kalapom, ha vala­ki utánam csinálja: eddig öt együttest vezettem a világbajnok­ságra és lehet, hogy a hatodikkal is megpróbálkozom. Nem vallot­tunk szégyent, s jóval komolyabb eredményeket értünk volna el, ha játékosaim nagyobb nemzetközi rutinnal rendelkeznek. Búcsúznak a franciák? MUNKATÁRSUNKTÓL Két négyesben ma eldől, mely csapatok hosszabbítják meg részvételüket a XVII. labdarú­gó-világbajnokságon és melyek csomagolhatnak. Először az A csoportban tisztázódnak a kérdé­sek, s könnyen lehet, hogy a vi­lágbajnoki címet védő Franciaor­szág nem folytathatja. Az vi­szont a gallok mellett szól, hogy a dánok ellen (minimum kettő­vel kellene nyernie Lemerre-legé­nyeknek) már pályára léphet Zi­nedine Zidane is. Az A csoport másik meccsén (Szenegál-Uruquay), az egyetlen aktív magyar résztvevő, Székely Ferenc lesz a játékvezető egyik asszisztense. A másik kvartett­ben is éles a harc, Szaúd-Arábián kívül mindhárom válogatott esé­lyes a tizenhat közé kerülésre. A program, 8.30: Dánia-Fran­ciaország (ml, élő), Szenegál­Uruguay (ml, 11 óra); 13.30: Ka­merun-Németország (ml, élő), Szaúd-Arábia-Írország (ml, 16 óra). • A labdarúgó-vb csapatairól, hí­reiről, statisztikáiról, egyénisége­iről és a meccsek visszhangjairól olvasson a www.delmagyar.hu internetes honlapon is. Búcsúztak a lengyelek A portugálok 9-esét, Pauletát a lengyelek nem tudták tartani. Fotó: MTI/EPA/AFP/Pascal Guyot LABDARUGO-VB Egyre izgalmasabbá válnak a XVII. labdarúgó-világbajnokság csoportmeccsei. A D csoport­ban az első kör két győztese és két vesztese találkozott. Az egyik házigazda, Dél-Korea nem bírt az Egyesült Államok­kal; míg a junior világbajno­kokat felvonultató Portugália ­az esővel együtt - lemosta a lengyeleket. A Belgium-Tuné­zia párharc is ikszre végződött. D csoport, 2. forduló: DÉL-KOREA­EGYESÜLT ÁLLAMOK l-l (0-1) Tegu, 60 ezer néző. Vezette: Meier (sváj­ci). Gólszerzők: An Dzsung Hvan (78.), ill. Mathis (24.). Dél-Korea: Li Von Dzse - Csoj Dzsin Csul, Hong Mjun Bo, Kim Te Jung - Szong Csöng Gug, Kim Nam II, Ju Szang Csul (Csoj Jong Szo, 70.), Li Eul Jong - Park Dzsi Szung (Li Csun Szo, 38.), Hvang Szun Hong (An Dzsung Hvan, 56.), Szeol Ki Hjeon. Egyesült Államok: Friedel - Sanneh, Agoos, Popé, Hejduk - Donovan, Reyna, 0'Brien, Beasley (Lewis, 74.) - Mathis (Wolff, 83.), McBride. A hazai csapat kezdte jobban a mérkőzést, Friedelnek többször nagy helyzetben kellett tisztáz­nia. Némileg váratlanul mégis az amerikaiak szereztek vezetést: O'Brien kiválóan indította Mat­hist, aki 13 méterről, középről kilőtte a bal alsó sarkot. A 40. percben 11 -eshez jutottak a ven­déglátók, Li Eul Jong azonban hi­bázott. Ez volt a világbajnokság 11. büntetője, de az első, ami ki­maradt. A hajrában egy csúszta­tott fejesből megszületett az egyenlítés. 2CC2 FIFA WORLD CUP KjdreaJapan PORTUGÁLIA­LENGYELORSZÁG 4-0 (1-0) Csondzsu, 39 ezer néző. Vezette: Dallas (skót). Gólszerzők: Pauleta (14., 65., 77.), Rui Costa (89.). Sárga lap: Frecha­ut (25.), Jorge Costa (27.), Rui Jorge (31.) ill. Swierczewski (21.), A. Bak (39.). Portugália: Vitor Baia - Frechaut (Beto, 64.), Jorge Costa, F. Couto, Rui Jorge ­Petit, Bento - S. Conceicao (Capucho, 69.), Joao Pinto (Rui Costa, 60.), Figo ­Pauleta. Lengyelország: Dudek- Hajtó, Waldoch, Mi. Zewlakow (Rzasa, 71.) - Krzynówek, Kaluzny (A. Bak, 16.), Swierczewski, Kozminski - Olisadebe, Zurawski (Ma. Zewlakow, 56.), Kryszalowicz. A találkozó elején a szakadó eső miatt felázott talajjal ismer­kedtek a csapatok, majd az első negyedóra végén Pauleta klasszis megoldással szerezte meg a veze­tést a portugáloknak. A félidő közepétől a lengyelek játszottak mezőnyfölényben, de nem alakí­tottak ki veszélyes helyzetet. A második játékrész első felében is a hátrányban lévők támadtak többet, de a 65. percben egy gyors ellentámadás végén Figo átadá­sát újra Pauleta értékesítette. A 77. percben megint Pauleta re­mekelt, s 3. gólja végképp eldön­tötte a három pont sorsát. A vé­gén Rui Costa fölényessé tette a • sikert. A portugálok megérde­melten győztek, igaz a gólkü­lönbség túlzott. Pauleta előtt Miroslaw Klose szerzett három gólt az idei vb-n, a szaúdiak ellen remekelt a né­met támadó. Az „ellenpont": a lengyelek - sovány vigasz szá­mukra, hogy a címvédő franciák­hoz hasonlóan - még egyszer sem találtak ellenfelük kapujá­ba. A csoport állása: 1. Koreai Köztársaság 4 (3-1), 2. Egyesült Államok 4 (4-3), 3. Portugália 3, 4. Lengyelország 0 ponttal H-csoport, 2. forduló: BELGIUM-TUNÉZIA l-l (l-l) Óita, 38 ezer néző. Vezette: Shield (ausztrál). Gólszerzők: Wilmots (13.), ill. Búzáján (17.). Belgium: De Vlieger - Van Buyten, de Boeck, Deflandre, Van der Heyden - Ver­heyen (Sonck, a szünetben), Simons (Mpenza, 73.), Vanderhaeghe, Goor ­Strupar (Vermant, a szünetben), Wilmots. Tunézia: Bumnidzsel - Badra, Trabelszi, Búzáján, Dzsaidi - Gabszi (Szellimi, 66.), Buazizi, Ben Asur, Godbán - Melki (Beja, 89.), Dzsaziri (Zituni, 78.). A belgák vezető találata után valamelyest megélénkült a mér­kőzés, TUnézia egy látványos szabadrúgással egyenlített, majd több helyzet is adódott a kapuk előtt. A félidő végén azonban is­mét csökkent az iram, az afrikai­ak nem tudták gólra váltani eny­he mezőnyfölényüket. A folyta­tás már alacsony színvonalú já­tékot hozott, a sematikus táma­dások rendre elakadtak a tizen­hatosoknál. Tunézia ezzel nehéz helyzetbe került, hiszen pénte­ken Japán lesz az ellenfele. A csoport állása: 1. Japán 4, 2. Oroszország 3, 3. Belgium 2, 4. Tunézia 1 ponttal. Dél-Koreában is egységben az erő MUNKATÁRSUNKTÓL Dél-Korea válogatottjának reális esélye van arra, hogy a csoport­küzdelmek után is állva marad­jon, hiszen a lengyeleket legyőzte (2-0), az Egyesült Államokkal szemben pedig döntetlent (l-l) ért el. Igaz, az utolsó ellenfél az a Portugália lesz, amelyik Lengyel­országot fölényesen, 4-0-ra ver­te. De egységben az erő. Ezt szimbolizálja az a két szurkoló is, akik a testükön „felesben" örökítették meg (Fotó: Jun Jai Jung/MTI/AP) a nemzeti lobo­gót. Az USA elleni mérkőzés is erről árulkodott. Focifókusz Belehalt sérüléseibe egy rendőr, akit a vasárnapi moszkvai zavar­gások során életveszélyes álla­potban szállítottak kórházba. Ez­zel kettőre emelkedett a labdarú­gó-vb tizedik napján Japántól el­szenvedett 1-0-ás vereség után kitört tömegverekedés áldozatai­nak a száma. Egy 20 éves fiatal­emberre korábban - megkéselve találtak rá az autójában. A dula­kodás és a pusztítás azután kez­dődött az orosz fővárosban, hogy a mérkőzést óriás kivetítőn néző emberek egy csoportja nem tudta feldolgozni a kudarcot. Több tu­cat autót törtek össze, illetve gyújtottak föl, továbbá számos üzletben is komoly károk kelet­keztek. • Keddtől Afganisztánban is le­het nézni a labdarúgó-vb mérkő­zéseit. A nemzetközi szövetség szervezésében ugyanis egy óriás kivetítőt állítanak fel Kabulban, amelyen kis késéssel ugyan, de láthatók lesznek a dél-koreai és japán meccsek. A 30 ezer dollár­ba kerülő akció költségeit a FIFA vállalta magára. Az afgánok nem vásárolták meg a jogdíjat, a köz­vetítés a Nemzetközi Vöröske­reszt segítségével valósul meg. • Majdnem háromezer dollárért kelt el az a mez, amelyet az olasz labdarúgó-válogatott bocsátott a világbajnokság hivatalos honlap­ját készítők rendelkezésére. A FI­FAworldcup.com által szervezett árverés első tétele - melyet aláírt valamennyi játékos - végül is 2770 dollárért (720 ezer forint) talált gazdára. Az ENSZ gyer­mekalapjának (UNICEF) támo­gatására indított, a vb végéig tar­tó akció során további negyven tárgyra lehet licitálni. • Az örömittas japán szurkolók közül többen furcsa módját vá­lasztották az ünneplésnek, miu­tán a válogatottjuk meglepetésre 1-O-ra legyőzte Oroszországot, s ezzel nagy lépést tett a legjobb 16 közé kerülés felé. Oszakában mintegy 140-en ugráltak külön­böző hidakról a várost átszelő Dotombori-csatorna vizébe, a rendőrség és a tűzoltóság tájé­koztatása szerint azonban sze­rencsére senki nem sérült meg. A meccs helyszínén, Jokohamá­ban őrizetbe vettek egy 23 éves drukkert, aki úgy fejezte ki határ­talan boldogságát, hogy mezte­lenre vetkőzött az egyik vasútál­lomáson. Közerkölcsöt sértő vi­selkedéséért akár 2400 dolláros pénzbüntetésre vagy fél év bör­tönre is ítélhetik. • Richárd Caborn brit sportmi­niszter elismerését fejezte ki a ja­pán szervezőknek a huliganiz­mus példaértékű kezeléséért. A jelenleg már Vietnamban tartóz­kodó politikus a helyszínen te­kintette meg az angol válogatott eddigi két mérkőzését. - Korábban kicsit túlzásnak éreztem a házigazdák szigorú biztonsági intézkedéseit, de úgy tapasztaltam, hogy ezek a lépé­sek szükségesek voltak. Elsősor­ban ezeknek köszönhető, hogy nem történt kirívó incidens a vi­lágbajnokságon - mondta Ca­born. A tárca vezetője azonban hoz­zátette: négy év múlva Németor­szágban sokkal nehezebb dolga lesz a szervezőknek, hiszen a földrajzi közelség miatt valószí­nűleg több brit huligán próbál majd eljutni a mérkőzésekre. s • Bár még egyik csapat sem biz­tosította a helyét a legjobb 16 kö­zött, Franz Beckenbauer máris úgy véli: német-argentin döntő lesz a labdarúgó vb-n. - Ez a két együttes jut a finálé­ba - állította a korábban játékos­ként (1974) és szövetségi kapi­tányként (1990) is világbajnok német szakember. - Elképzelhe­tetlennek tartom, hogy kedden Kamerun ellen ne harcoljuk ki a továbbjutást. Argentína Svédország ellen már holnap továbbjuthat a cso­portból.