Délmagyarország, 2001. december (91. évfolyam, 280-303. szám)

2001-12-17 / 293. szám

II. "A DÉL SPORTJA­HÉTFŐ, 2001. DECEMBER U. Szabó aranyai Szentes is a nyolc között, a veresége eüenére Búcsú az alapszakasztól A Kontavill csapatkapitánya, Kis István a Fradi ellen is jól pólózott. Fotó: Tésik Attila Az idény legjobb játékával - vereség VÍZILABDA A férfi vízilabda OB I őszi alap­szakaszának záró fordulójában nem volt sikerélményben részük a Csongrád megyei csapatoknak. A Szeged a Vasastól szenvedett vereséget idegenben, míg a Szen­tes a ligeti uszodában kapott ki a Fraditól. Mivel azonban az Eger sem szerzett pontot, nem kell szomorkodniuk a Kurca-parti­aknak: január közepétől a leg­jobb nyolc között folytathatják a bajnoki küzdelmet. KONTAVILL-SZENTESI VK-FTC VMAX 5-6 (1-2,2-1,0-2,2-1) Szentes, ligeti uszoda, 600 néző. Vezette: Székely, Kun. Szentes: HORVÁTH T. - Juhász, Csörgő 1, KIS 1.2, Szabó N„ Kameneckij, SZÉNASZ­Kl 2. Csere: Berki, Somogyi, Pellei, Tary. Edző: Kádár József. FTC: SOSTAR - Katonás 1, Lehmann, NYÉKI 2, Paján, Tóth L„ TIBA 2. Csere: Vogel, Hosnyánszky 1. Edző: Gyöngyösi András. Gól - emberelőnyből: 44, ill. 40. Négyméteresből: 10, ill. -. Mintha csak megérezte volna a nézősereg, hogy a hazaiaknak le­het keresnivalója a héten új név­adó szponzorra lelt fővárosi zöl­dek ellen, elég rendesen összezsú­folódtak a ligeti uszodát borító sá­tor alatt. Az elején nem lehetett va­lami jó kedvük, mert a Fradi gyor­san elhúzott két góllal. Szerencsé­re ez nem szegte a Kurca-partiak kedvét, Szénászki átlövésével nem tudott mit kezdeni a világklasszis jugoszláv hálóőr, Sostar. A negyed vége felé még az egyenlítés is sike­rülhetett volna, csakhogy Leh­mann cserével történő végleges ki­állítása miatt megítélt büntetőt Csörgő elhibázta... Ami az elsőben nem, az sikerült a második negyedben. Szénászki mértani pontosságú átadását Kis István remek mozdulattal tessé­kelte a kapuba, 2-2. Szabóék tar­tották a lépést az esélyesebb rivá­lissal, ebben az döntő szerepet ját­szott, hogy hathatós zónával kivá­lóan semlegesítették a budapesti­ek szentesi születésű kiváló cente­rét, Tóth Lászlót. Zúgott a „Hajrá, Szentes!", de 3-3 után a vendég­látók kétszer is eladták ziccer kö­zeb helyzetben a labdát. Egy ilyen kiélezett találkozón nem lehet ek­korát hibázni - ezt most a saját bő­rükön tapasztalhatták Juhászék -, Nyékiek gólokkal büntettek, 3-5. Felmerült annak a veszélye, hogy az elkerülhető hibák miatt össze­esik a meccs hajrájában a Szentes. Erről szó sem volt, sőt. Kis szépí­.tett, majd Csörgő előnyből szerzett találatával ismét csak egy gól volt a két csapat közötti különbség (5-6). Sajnos ez a végső dudaszó­ig meg is maradt, mert bár a szen­tesiek vezették a meccs legutolsó támadását, a szituáció úgy hozta, hogy az akciót a fiatal Somogyinak kellett lövéssel befejezni. A labda mellé szállt... Sokáig nem kellett szomorkod­nia sem neki, sem pedig társai­nak, mert futótűzként terjedt a hír: a BVSC gárdája hatalmas csa­tában legyőzte az Eger együttesét. Ez pedig azt jelentette, hogy Ber­kiék január 14-én a felsőházban (1-8. hely) folytathatják a bajnoki küzdelmet. Kádár József:-Nagy mérkőzést játszottunk, nem sok hiányzott a meglepetéshez. Az Eger elleni, itt­honi meccset leszámítva elégedett vagyok a gárda idénybeli szereplé­sével. Gyöngyösi András: - Köszönöm a csapat őszi teljesítményét és hoz­záállását. VASAS-TABÁN TRAFIK SZEGED 11-4 (4-1,4-2,3-0,0-1) Budapest, Komjádi uszoda, 300 néző. Ve­zette: Kosztolánczy, Kiszelly. Vasas: Kész- Székely 1, V1NDISCH 2, Varga 0., VÁRI 2, VARGA II. ZS. 2, Stein­metz Á. Csere: VARGA T. 3, Madaras 1, Mátyás, Németh II. Zs. (kapus). Edző: So­mossy József. Szeged: Barát-Varga P., Mód, Wesze­lovszky, Molnár P. 1, BALLA1, NITS0VITS 2. Csere: Zsarkó, Ridzyk, Kresák, dr. Tö­rök, Éles, Tóth I. (kapus). Edző: Horváth Viktor. Gól - emberelőnyből: 107, ill. 84. Az alapszakasz záró találkozójá­ra nem a legjobb előjelekkel ké­szült a Szeged. Egyrészt elég ré­gen, egy nap híján egy hónappal ez­előtt játszott legutóbb bajnoki mér­kőzést, másrészt pedig nyitott uszodában, mínusz 10 fokos hideg­ben gyakoroltak Módék. Külön balszerencséjükre a mezőny egyik legjobbja, a bajnoki címre és KEK­győzelemre törő Vasas várt rájuk. Az olimpiai bajnok Vári, előny­ből szerzett bombagóljával kezdő­dött a mérkőzés. Sokáig azonban nem ünnepelhettek az angyalföl­diek, mert egykori játékosuk, Nitsovits a bal felső sarokba lőtte a labdát, l-l. Ezt követően viszont fokozatosan elhúzott a Vasas, de ehhez az is kellett, hogy az aktív já­tékvezetéstől ezen a meccsen bú­csúzó Kosztolánczy előszeretettel ítéljen emberelőnyöket a vendég­látók javára. A Tisza-partiak nem részesültek ilyen kegyben, a sípo­sok egymás után háromszor is kontra faultot fújva, még a kapu­ra lövésig sem engedték eljutni őket. A második hét perc első felében egyenrangú ellenfelei voltak a ven­dégek a hazaiaknak. Ebben a peri­ódusban Balla messziről (ez volt az idénybeli második találata), Nitsovits pedig közép távolról kész­tette megadásra a Sydneyben aranyérmet nyerő Kósz kapust. A negyed hajrájában visszaállt a rend, az agilis Varga II. Zsolt után Ma­darasi is gólt szerzett, 8-3. A hét közi becseji kétkapuzásokon re­meklő Barát ezúttal nem a legjobb formáját mutatta, ezért fordulás­kor Horváth Viktor cserére határoz­ta el magát: Tóth Ivánra bízta a ka­pu további őrzését. Ettől nem állt be fordulat a mér­kőzés alakulásába, továbbra is erő­teljesen, magabiztosan pólózott a Vasas. A trafikosok balszerencsé­jére az egész hazai mezőny legered­ményesebb gólvágója, Varga Ta­más megtalálta a megfelelő lőtávot, ez pedig azt jelentette, hogy soro­zatban púposította ki a hálót. Az iszonyatos erővel meglőtt labdá­kat alig lehetett követni szemmel, nem hogy védeni. Remek százalék­ban használták ki a piros-kékek az emberelőnyöket, ezt sajnos nem lehetett elmondani a szegediek­ről. Volt olyan egy perc, amikor kétszer is fórba kerültek, mindhi­ába... Félő volt, a gólkülönbség te­kintetében tíz fölé kerül a két csa­pat, de mert az utolsó negyedben jelentős mértékben feljavult a lá­togatókvédekezése, a távolság nem hogy nőtt, Molnár Péter találatával még csökkent is, 11-4. Somossy József: - Jól játszot­tunk, megérdemeltünk nyertünk. Horváth Viktor: -Amilyen mos­toha körülmények között kell he­tek óta készülnünk, sokkal többet nem lehetett várni a klasszisok­kal teletűzdelt Vasassal szemben. Ettől függetlenül köszönettel tarto­zunk a városnak, az uszoda veze­tésének, hogy egyáltalán volt hol gyakorolnunk. További eredmények: Eger­BVSC 8-9, Szolnok-Domino­BHSE 7-14, Újpest-Kecskemét 12-5, OSC-Tatabánya 11-5. 12 - - 184-69 24 11 - 1 154-61 22 10 - 2 134-81 20 8 1 3 108-73 17 7 1 4 114-85 15 6 1 5 99-89 13 6 - 6 95-103 12 5 1 6 99-111 11 5 - 7 84-95 10 3 - 8 93-131 6 1 1 10 60-133 3 - 2 10 60-137 2 - 1 11 59-175 1 SZÉLPÁL LÁSZLÓ BIRKÓZÁS MUNKATÁRSUNKTÓL Szombaton rendezték meg a II. Modus-kupa meghívásos nem­zetközi birkózóversenyt diák, ser­dülő és ifjúsági korcsoportokban. Az SZVSE fiataljai a következő eredményeket érték el, diák I., 35 kg: 1. Szabó Czibolya Gábor, 38 RÖPLABDA PHOENIX MECAN0­KECSKEMÉTI RC­DFRC-SZEGED 3:1 (22, -24,16,20) Extraligás férfi röplabdamérkőzés. Kecske­mét, 100 néző. Vezette: Bodrogi, Csizmarik. Kecskemét: NEIZER, SOMODI, Buday, IFJ. NAGY, Jánosi, Csala. Csere: Rapi, Kása, Bardócz. Edző: Nagy Péter. Szeged: Rácz, Besenyei, Nacsa, Szűr, PÉ­TERFY, MELNICSUK. Csere: SZELECZKY (li­beró), Maksa, Hulmann. Edző: Nyári Sán­dor. Az eredmény alakulása. 1 szett: 1:3,7:8, 11:9, 16:13,21:20. 2. szett: 3:0, 9:5, 14:8, 21:13, 22:23. 3. szett: 4:0,9:3,20:8.4. szett: 1:3, 7:6, 16:13, 23:17. A Kazincbarcika ellen még csak egy szettig tartott az a pozitív ha­tás, amit Jurij Melnicsuk csatasor­ba állása jelentett; a kecskeméti partin már három játszmáig érvé­nyesült. A DFRC-Szeged megnöve­kedett, egészséges önbizaloxnmal vette fel a harcot a házigazdákkal. Az első szettben többségében a KRC akarata érvényesült, és az előny rendre Somodiéknál volt, de Melnicsuk és Rácz hatékony szél­ső akcióival végig ellenfele sarkában taposott a Tisza-parti együttes. A hajrában az egyébként is rengeteg hibával működő, a szegediek számá­ra rossz emlékű Bodrogi, Csizma­rik bírópáros lépett elő főszereplő­vé. A Kecskemét 23:22-es vezetésé­nél előbb a vendégeknek adták a pontot, majd a hazai reklamáció után ezt anulálták, s így 24:22-re alakult az állás. Ezzel eldöntötték a szettet. A második felvonásban is hozták a formájukat, hol az egyik, hol a másik gárdát sújtották ítéle­teikkel. A jelentősen megerősödött KRC már 21:13-ra vezetett, amikor a Szeged régen látott akarással, fan­tasztikus hajrába kezdett, fordított és kiegyenlítette a meccsállást. Az első két játékrész sokat vett ki a csongrádi gárdából, ezért a harma­dik simán elment - elsősorban a nyitásfogadási hibák miatt. A negye­dik játszmában 18:16-os „hírős" előnynél ismét Bodrogi és Csizma­kg: 1. Tóth Norbert, 46 kg: ...2 Kiss Ferenc, 61 kg: ...3. Hegykő­zi Gergely•, diák II., 45 kg: 1. s2a. bő Tamás, + 50 kg: 1. Átyim Lász ló. Másnap az id. Csanádi István szabadfogású emlékversenyen lép­tek szőnyegre a vasutasok, Benkő Gyula és Savanya Ferenc edzők tanítványai. Eredményeik, diák II. 41 kg: 1. Szabó Tamás serdülő, 66 kg: ...2. Ágoston Dániel. BÚCSÚ? A nyíregyházi illetőségű Bod­rogi, Csizmarik játékvezetői duóról már nem először szó­lunk elmarasztalóan. A 2000­es Magyar Kupa-fináléban kez­dődött minden, akkor botrá­nyosan bíráskodtak. De azóta sem remekelnek, s a sportág­ban kisebb palotaforradalmat váltanak ki ténykedésükkel. Nem a DFRC-Szeged (tavaly még Medikémia) szenved ül­dözési mániában, több gárda is elégedetlen velük. Informáci­óink szerint a Kaposvár és a Dunaferr már „lejelentkezett" róluk, s ezt a lépést fontolgat­ja - a szombati mérkőzés után - a Kecskeméti RC és a DFRC­Szeged is. Ha ezt meglépik, elbúcsúzhatunk tőlük: ugyan­is amennyiben legalább há­rom csapat nem kér egy pá­rost, nem vezethet több meccset az Extraligában. fik következett. Jánosi antennát ért labdáját hazai pontként értékelték, a protestáló, szegedi „cséká", Jgel­nicsuk sárgalapot, a csapat pedig ezzel büntetőpontot kapott, 20:16. A két edzőt is többször kellett figyel­meztetniük. Jura keserűen jegyez­te meg a parti végén: - Amikor egy kicsit közelebb férkőztünk a Kecs­keméthez, mindig minket sújtottak a bírók. Összességében elmondfiató, hogy a közepes színvonalú találkozón a DRFC-Szeged az idény legjobb já­tékát nyújtotta és közel állt a bra­vúrhoz, hogy idegenben szerezze meg első győzelmét. Nagy Péter: - Kicsit még szege­diaszívem... Ezért elismerem, a bí­rók sokat tévedtek és kritikus pil­lanatokban talán többet a DFRC kárára. Ezzel együtt remélem, hogy az elveszített szett nem fog hiá­nyozni a végelszámolásnál. Nyári Sándor: - Az idény leg­jobb produkciója is kevés volt a megdicsőüléshez, pedig most közel álltunk ahhoz, hogy igazi meglepe­tést okozzunk Abban, hogy ez nem sikerült, nagy szerepet játszott a nekünk már többször is ártó Bod­rogi, Csizmarik kettős. IMRE PÉTER 1. Domino 12 2. Vasas 12 3. BVSC 12 4. FTC 12 5. Újpest 12 6. Szeged 12 7.0SC 12 8. Szentes 12 9. Eger 12 10. Szolnok 12 11. Kecskemét 12 12.KSI 12 13.Tatabánya 12 Kiütéses vereség az oroszoktól Oda a bronzérem Learatott Kaszások Gorán, a katona ZÁGRÁB (MTI) Katonaként is zavartalanul készül az új idényre a wimbledoni győztes Gorán Ivanisevics. A horvát teni­szező, mindenekelőtt a Németor­szág elleni februári, zágrábi Davis Kupa-mérkőzésre összpontosít. Az ünnepélyes eskütétel után Ivanise­vics az érdeklődő újságíróknak el­mondta, hogy a hatóságok enge­délyezik számára a rendszeres edzést és a tornákon való részvételt. - A puskát még szétszedem vala­hogy, összerakni azonban egyelőre sehogy sem tudom - nyilatkozott első katonai tapasztalatairól a 30 évével a legidősebb újoncok közé tartozó játékos. Ivanisevicsnek még öt hónapja van hátra féléves tény­leges szolgálati idejéből. MUNKATÁRSUNKTÓL Nem sikerült dobogóra kerülnie a magyar válogatottnak a negyedik junior női vízilabda-világbajnok­ságon, melynek az ausztráliai Perth városa adott otthont. A mieink rendkívül indiszponált játékot be­mutatva kiütéses, tizenhat gólos vereséget szenvedtek a kisdöntőben az orosz nemzeti csapattól. A 3. HELYÉRT: 0R0SZ0RSZAG-MAGYAR0R­SZÁG17-1 (2-0,4-1,4-0,7-0) A magyarok csak az első negyed­ben tartották a lépést az oroszok­kal. Az egyetlen gólt Kisteleki Dó­ra szerezte a második hét perc kö­zepén (4-1). Döntőnek bizonyult, hogy az oroszok a tizenkettő em­berelőnyükből nyolcat kihasznál­tak, Györe Lajos kapitány tanítvá­nyai viszont nyolc létszámfölényes helyzetéből egyet sem értékesítet­tek. Győri Eszterék veresége nem meglepő - a csoportküzdelmek so­rán az oroszok 12-5-re már le­győzték egyszer lányainkat -, de a különbség nagysága több mint el­gondolkodtató... A világbajnoki címet a fináléba először jutott amerikaiak szerezték meg, miután a döntőben hosszab­bítás után legyőzték a házigazda, címvédő ausztrálokat. AZ 1. HELYÉRT: EGYESÜLT ÁLLAMOK­AUSZTRÁLIA 10-9 (0-2, 5-3, 2-2, O-T), 1-1,2-1) A világbajnokság élcsoportjá­nak sorrendje: 1. Egyesült Álla­mok, 2. Ausztrália, 3. Oroszor­szág, 4. Magyarország. Az NB l-es szegedi női röplabda­csapatok ötvenszázalékos hétvé­gét produkáltak. Az SZNRC Ta­tabányán szenvedett vereséget, az SZDRE viszont learatta Óbu­dán a Kaszásokat. TATABÁNYA-SZEGEDI NRC 3:2 (-19,18,-22,22,9) NB l-es női röplabdamérkőzés. Tatbánya, 50 néző. Szegedi NRC: SZÉL, Németh, SZABÓ, Bó­dé, LÉDERER, Müller. Csere: Lányi, Hata­la, Bakos. Edző: Szalai Mátyás. Az első szettben jól játszott a Tisza-parti gárda, de már ekkor is jelentkeztek azok a hibák, melyek végül a vereséget okozták. A Sza­lai-lányok kiengedték a kezükből az irányítást. Négyes helyen nem tudták tartani blokkal a hazaiak já­tékosát, de a védekezésben, a me­zőnymunkában is akadtak problé­mák. A gondot az (is) jelenthette, hogy az NB l-es tagság megőrzéséért az SZNRC-nek állandó győzelmi kényszerben kell röplabdáznia. En­nek dacára minden pályára lépő szépen termelte a pontokat, vi­szont olykor szarvashibákat kö­vettek el. Lányi és Szabó sérülten vállalta a szereplést, ezzel együtt, ha az ötödik szettben jobban koncentrál a Szeged, győztesen hagyhatta vol­na el a parkettet. BVSC-ÓBUDAI KASZÁSOK­SZEGEDI DRE 0:3 (-15,-17,-17) NB l-es női röplabdamérkőzés. Budapest, 50 néző. Szegedi DRE: DOBOS, KOMÁROMI, VA­KULYA, Bakos, Duba, Kiss. Megbízott edző: Nusser Elemér. Egy pillanatig sem volt kérdéses, hogy az ismét extraligás tagságra pályázó lila-zöldek nyerik a talál­kozót. A vendégek elsősorban remek nyitásaikkal és dinamikus tá­madásaikkal nőttek ellenfelük fö­lé. A szervafogadásokkal azonban akadtak kisebb problémák Jellem­ző a csongrádi gárda fölényére, hogy csere nélkül játszotta végig a partit, s játékosai minden posz­ton jó teljesítményt nyújtottak ­nem volt gyenge pontja az együt­tesnek. Ezzel a sima sikerrel az SZDRE megerősítette második he­lyét a bajnokságban.