Délmagyarország, 2001. május (91. évfolyam, 101-126. szám)

2001-05-07 / 105. szám

HÉTFŐ, 2001. MÁJUS 7. A DÉL SPORTJA III. Szárnyalt az MTK labdarúgó NB I Munkatársunktól A labdarúgó NB I (Borso­di Liga) 15. fordulójának nyitómérkőzésén Sasu ismét bizonyította - most az Újpest volt a szenvedő fél - Tornyi Barnabásnak, hogy tévesen ítélte meg a képességeit. Za­laegerszegen (is) külföldi gó­lokat láthatott a publikum, egy brazil találatra két román érkezett, s ez a ZTE sikerét jelentette. Tatabányán visszá­jára fordult a mondás (utol­sókból lesznek az elsők), Kiprichék ugyanis azt bizo­nyítják, hogy a korábbi lista­vezetőből is lehet sereghajtó. A Vasas négy góljára csak Bajkusa tudott válaszolni egyetlen találattal. A bajnoki címet védő Dunaferr nem aratott látványos győzelmet, de ezzel is nagyon fontos há­rom pontot zsebelt be. A Győr továbbra sem bír győzni, ezúttal az MK-döntős Debrecen rabolt pontot a Rá­ba-partjáról. Vasárnapra maradt a for­duló slágermeccse, a kék-fe­hér-zöld-fehér párharc, vagyis az MTK-Ferencváros derbi. Az örökrangadó káprá­zatos focit hozott! Mindkét együttes - elsősorban azért az MTK - magyar pályán rit­kán látható produkcióval szó­rakoztatta a nagyérdeműt. Sem az iramra, sem a színvo­nalra nem lehetett panasz, szinte minden percben vesz­élyben forogtak a kapuk. Ha a közönség többször izgul­hatna végig ilyen összecsapá­sokat, senkiben nem vetődne fel, hogy át kell szervezni, meg kell reformálni a ligát. Az sem utolsó szempont, hogy ezzel az MTK-sikerrel ismét nyílttá vált a bajnok­ság, s még legalább öt csapat pályázhat eséllyel az arany­Újpest-Kispest 0-1 (0-0) Budapest, Megyeri út, 3500 néző. Vezette: Kassai. Gólszerző: Sasu (78.). Zalaegerszeg-Videoton 2-1(0-0) Zalaegerszeg, 4500 néző. Vezette: Juhos. Gólszerzők: Sabo (62., 87.), ill. Julinho (52.). Tatabánya-Vasas 1-4 (1-2) Tatabánya, 2000 néző. Vezette: Ábrahám. Gól­szerzők: Bajkusa (20.), ill. Tiber (3., 80.), Szili (25.), Herczeg (70.). Dunaferr-Matáv Sopron 1-0(0-0) Dunaújváros, 2000 néző. Vezette: Hajdó. Gólszerző: Mészáros (54.). Gvőri ETO FC-Debrecen 2-2(1-1) Győr, 4000 néző. Vezette: Szabó Zs.Gólszerzők: Vayer (2., 77.), ill. Radojcsics (39.), Bernáth (80.). MTK-Ferencváros 5-2(2-0) Budapest, Hungária krt., 8000 néző. Vezette: Megye­bíró. Gólszerzők: Bükszegi (44.), Illés (45.), Ferenczi (53., 58.), Juhász (82.), ill. Gera (67.), Horváth (68.). Az állás: 1. Ferencváros 15 8 5 2 26-10 33 (4) 2. MTK 15 7 4 4 21-11 31 (6) 3. Kispest 15 9 3 3 26-17 31(1) 4. Dunaferr 15 8 1 6 21-24 30(5) 5. Vasas 15 7 4 4 27-21 29(4) 6. Újpest 15 7 2 6 24-24 28(51 7. Győri ETO 15 6 5 4 18-16 25(2) 8.ZTK 15 5 5 5 20-20 21 (1) 9. Sopron 15 4 5 6 17-19 20(3) 10. Videoton 15 5 2 8 19-21 19(2) 11.Debrecen 15 3 2 10 21-34 14(3) 12. Tatabánva 15 I 2 12 10-33 II (6) Sporttörténelmi győzelem labdarúgó NB l/B Csongrádi FC­Monor 4-2 (2-1) Csongrád, 400 néző. Ve­zette: Drucskó (Tóth, Spis­ják). Csongrád: Nagy Zs. ­Márics, Major, Boros, Deli ­Kecskeméti (Gőg, az 55.), Makszimics, Farkas T., Babó (Kocsis, a 88.) - Baranov (Vidakovics, a 74.), Hleba. Szakmai igazgató: Sándor István. Monor: Kisnémeth - Zila (Kerényi, a szünetben), Fló­rián, Gubucz, Kovács ­Csöke (Varró, a 29.), Kere­peszki, Kajli (Szabó, a 70.), Matheisz - Petyán, Siklósi. Edző: Varga Károly. Gólszerzők: Babó a 12., Boros a 15., Gubucz (11­esből a 43.), Matheisz, a 47., Hleba a 69., Hleba a 86. percben. Sárga lap: Zila a 23., Bo­ros a 43. Siklósi a 76., Flóri­án a 90. percben. Kiállítva: Boros a 64. percben. Szögletarány: 6:3 (3:0). A csongrádiak mérkőzés előtti bemelegítését nem a megszokott személy vezé­nyelte. A pénztelenségnek Török László, Horváth Jó­zsef és Nagy Attila játékosok mellett, a pályaedző, Teliin­ger Vilmos is áldozatul esett. A szakember már vissza is költözött Kiskőrösre, helyet­te Keller Mihály technikai vezető irányította a bemele­gítést. Míg a játékosok futot­tak, passzoltak, Sándor Ist­ván szakmai igazgató maga elé meredve csak ennyit mondott: „A taktikai érte­kezletet azzal fejeztem be, szeretném a meccs végén minden futballistámnak megszorítani a kezét, az eredménytől függetlenül. Ez ugyanis azt jelenti, hogy ki­adták magukból a maximu­mot." Paprikás hangulatban kezdődött a mérkőzés, az első két percben négy, tekin­télyt parancsoló, durva be­lépőt láthatott a csekély szá­mú közönség. Többet birto­kolta a Csongrád a labdát; benne volt a levegőben a ha­zaiak gólja. így is történt, a 12. percben Baranov közeli próbálkozását még mentet­ték a monori védők, de az érkező Babó 12 méteres jobblábas lövésével ők is, s Kisnémeth kapus is tehetet­lennek bizonyult, 1-0. A vendégek még nem tértek magukhoz a gól okozta sokktól, amikor ismét me­hettek közepet kezdeni. A 15. percben Farkas T. balról ívelt szabadrúgást a kapu elé, Major ugrott a legmaga­sabbra, 8 méteres fejesét még bravúrral védte Kisné­meth, de Boros ismétlésével szemben már nem volt ellen­szere, 2-0. Gólfesztivál a csongrádi pályán — jegyezte meg az egyik hazai drukker. E megállapításnak volt igaz­ságtartalma, hiszen a CSFC most először szerzett két gólt a bajnokságban. Jól ját­szott a Tisza-parti együttes, több ízben csak Kisnémeth kapus bravúrjának köszön­hették a vendégek - mint például a 33. percben, ami­kor Hleba bombáját védte hogy nem nőtt a két csapat között a különbség. A ven­déglátók figyelme azonban nem tartott ki a félidő végé­ig, a 43. percben a lesgyanús helyzetben kitörő Petyánt Boros a 16-oson belül lerán­totta, 11-es! A büntetőt Gu­bucz a jobb alsó sarokba he­lyezte, 2-1. A csongrádiak számára rosszul kezdődött a második félidő. Még csak két perce tartott a játék, amikor Mat­heisz, szintén lesgyanús szi­tuációból, közvetlen közelről talált be Nagy Zsolt kapujá­ba, 2-2. Öt perc múlva ismét megszerezhette volna a ve­zetést a Tisza-parti csapat, de Major előreívelését Bara­nov nagy helyzetben gyatrán Kisnémeth kezébe emelte. A 64. percben a Varrót leterítő Borosnak sárga lapot muta­tott fel a játékvezető, de mi­vel a védő már begyűjtött az első játékrészben is ilyet, villant számára a piros is. Az emberhátránytól nem estek kétségbe a hazaiak, kivált­képp Hleba, aki a 69. perc­ben csodálatos, negyvenmé­teres szóló végén 6 méterről elegánsan emelt a kapu kö­zepébe, 3-2. A 78. és a 80. percben meleg pillanatokat éltek át a hazaiak, előbb Sik­lósi lövését Makszimics, majd Petyánét Major vágta ki a gólvonalról. A 82. perc­ben Farkas három remek csel után kiugratta Vidakovi­csot, de a csereként beállt já­tékos ajtó-ablak helyzetben a 16-os vonalánál rálépett a labdára, majd elesett... Négy perc volt vissza a mérkő­zésből, amikor Hleba lekopí­rozta a korábbi nagy jelene­tét. A különbség csak az volt, hogy ezúttal jobbról el­indulva csomózta össze a monori védők lábát, majd 10 méterről ballal a jobb sarok­ba vágta a labdát, 4-2. A levonuló csongrádiakat idén először fogadta vastaps. Sporttörténelmet írt a CSFC, az 1910-es megalakulása óta az első NB I B-s győzelmét aratta. Sándor István: - Gratu­lálok a csapatnak az első si­keréhez. A gárda megmutat­ta, hogy igenis van tartása; tíz emberrel is nyerni tudott. Varga Károly: - Kétfel­vonásos futballkabaréval tisztelegtünk anyák napján. Jók: Hleba (a mezőny legjobbja), Farkas T., Mak­szimics, Babó, ill. Gubucz, Siklósi. További eredmények: Csepel-BKV Előre 2-1, Szolnok-Nyíregyháza 3-1, BVSC-Bőcs 2-0, Kecske­mét-Békéscsaba 2-0. Sza­badnapos: Főt. Az állás: 1. Nyíregyháza 2- Kecskemét 3. BKV Klóré 4. BVSC 5. Csepel 6. Szolnok 7. Békéscsaba 8. Monor 9. Fól 10. Bocs 11. Csongrád 26-16 24 20-14 22 22-11 21 17-16 21 15-18 21 23-17 19 14-13 16 16-20 14 11-15 13 11-19 13 12-28 6 - 12. K.'szenlmáiion visszalépett A következő forduló pá­rosítása. Május 12. (szom­bat), 1.7 óra: Nyíregyhá­za-Monor, Békéscsaba-Cse­pel, Szolnok-BVSC. Május 13. (vasárnap), 17: BKV Előre-Csongrád, Fót-Kecs­kemét. Szálpál László Szegedi siker a rangadón labdarúgó NB III A labdarúgó NB III Al­föld csoportjának hét végi fordulójában a Csongrád megyei rang­adó, az FC Szeged-HFC találkozó volt az ér­deklődés középpontjá­ban. Ez a derbi a házi­gazdák sikerét hozta. A listavezető Algyő pedig a sereghajtó Martfűt fo­gadta, a kötelező győ­zelemmel járó három pontot beseperték a Ta­kács-tanitványok. FC Szeged-HFC 2-0(1-0) Szeged, Felső Tisza-parti stadion, 350 néző. Vezette: Kárász. Szeged: Dobó - Babos, Major S., Krausz - Kulacsik (Rácz), Csűri, Makra, Fábi­án - Puskás (Zakar) - Dóra, Maróti. Edző: Lóczi István. Vásárhely: ifj. Himer ­Marczinka, Kovács G., Sza­bó L., Borbás Zs. - Fazekas, Rárósi (Antal), Bartyik, Hu­szár - Szűcs, Borbás P (Hor­váth). Edző: Himer István. Gólszerzők: Maróti, Dó­ra. Kiállítva: Kovács G. Egykoron a régiórang­adón olyan remek futballis­ták léptek pályára, mint Kozma Z., Gruborovics, Ku­tasi, Kun, dr. Kovács, illetve Olasz, Tasi, dr. Bálint, Cser­nus, Stark, Ulbert. Mostanra a zöld gyepről eltűntek a ki­válóságok, a lelátókról pe­dig a nézők... Lesújtó képet nyújtott az üres stadion lát­ványa. A mérkőzés egyperces gyászszünettel kezdődött: a jelenlévők az FC Szeged Ti­sza Volán Focisuli két ifjú­sági játékosa, Németh Tibor és testvére, Németh László édesapjára emlékeztek. Némi meglepetésre az esélytelenebbnek tartott HFC rögtön az első percben megszerezhette volna a ve­zetést, de Dobó nagy bra­vúrral megmentette csapatát a góltól. A folytatásban fö­lényt harcolt ki a támadóbb felfogású Szeged, de hiába került a széleken a védelem mögé Kulacsik és Fábián, beadásaik használhatatlanok voltak. Aztán a 16. percben Fábián már jobban célzott, labdája megtalálta Marótit, az övé pedig a bal alsó sar­kot, 1-0. A folytatásban, nem tudni miért, óvatosabbá vált a Szeged, bátrabb lett a Vásárhely (ez már érthetőbb A vásárhelyi Borbás Zs. (11) és Huszár (9) elkésett a közbeavatkozással, kettejük között Maróti remek mozdulattal megszerzi a szegedieknek a vezetést. (Fotó: Miskolczi Róbert) volt), magyarán kiegyenlí­tettebb lett a mérkőzés. Sőt: a második félidő elején a HFC játszott jobban, s csak kevésen, pontosabban Dobó kapus bravúrján múlott - aki hatástalanította Szűcs közeli próbálkozását -, hogy elma­radt az egyenlítés. A 67. percig reménykedhettek az egyenlítésben a vendégek, de ekkor a játékvezető úgy ítélte meg, hogy Kovács G. utolsó emberként rántotta le a gólhelyzetben lévő Dórát, s máris emberhátrányba ke­rültek a HFC-sek. Ezt a sér­tett Krausz labdaszerzése és indítása után egy ragyogó, 14 méteres lövéssel használ­ta ki a 87. percben, 2-0. A sok technikai hibát fel­vonultató, alacsony színvo­nalú, gyenge iramú mérkő­zésen a többet támadó Sze­ged nem érdemtelenül tar­totta otthon a lelkesen, har­cosan futballozó Vásárhely ellen a három pontot. Lóczi István: - Tudtam, hogy nehéz meccs lesz, de mint a példa mutatja, a srá­cok ezt igazából nem hitték el. Ezzel együtt, véleményem szerint, reális eredmény szü­letett. Himer István: - Becsü­lettel helytálltunk. Sajná­lom, hogy a játékvezető részlehajlóan vezette a mérkőzést... Jók: Dobó, Major S., Dó­ra, ill. Bartyik, Fazekas. Sz. L. Algyő-Martfű 4-0(1-0) Algyő, 250 néző. Vezet­te: Gyekitzky. Algyő: Mindák - Ádel­hardt (Terhes), Gábor, Ka­zán - Kothencz, Illés, Ta­kács G. (Bodó), Krajczár, Varga R. - Süli, Brinszki. Edző: Takács Zoltán. Martfű: Berta - Bar­tucz, Blaskó, Csontos, Szőke - Törtei, Hanga (Kun), Barna, Szokolai, Varga Zs. - Lengyel. Játé­kos-edző: Csontos Lajos. Gólszerzők: Illés (2), Brinszki, Terhes. A mérkőzés elejétől nagy nyomás alatt tartotta a ven­dégek kapuját az Algyő. Félórán keresztül mégis csak a helyzetekig jutottak a házigazdák, de ekkor Illés egy jól eltalált lövéssel ­ami a felső lécről vágódott a kapuba - megszerezte a ve­zetést csapatának. A szünet után 10 perc alatt eldőlt a pontok sorsa: előbb (50. perc) Brinszki szabadrúgás­ból növelte az előnyt, majd az 54. percben Illés fejelt a hálóba. A hajrára is jutott még egy algyői találat, a 84. percben Terhes szépen „csi­nálta meg" magának a hely­zetet, s beállította végered­ményt. A listavezető hazai együt­tes magabiztos sikert aratott a sereghajtó Martfű ellen. Takács Zoltán: - A kelle­ténél egy kicsit nehezebben szereztük meg a kötelezőnek számító győzelmet, de a jo­gosságához egy pillanatig sem férhetett kétség. Jók: Illés, Kazán, Gábor, Terhes, ill. Csontos. A forduló további ered­ményei: Kiskunfélegyhá­za-Jamina 5-0, Gyoma­endrőd-Örkény 2-1, Bé­kés-Dömsöd 7-0. Szabadna­pos: Szajol. A bajnoksúg állása: 1. Algyő 2. FC Szeged 3. Félegy háza 4. Békés 5. Szajol 6. (iy.-éndród 7. Örkény 8. Domsod 9. Vásárhely 10. Janiina 11. Martfű 12 10 13 8 1 28-11 3 32-15 I 34-17 33-17 19-16 20-20 22-23 16-26 27-31 1 10 12-38 1 II 14—43 35(4) 31(5) 30(5) 28(6) 25(4) 22(1) 18(3) 17(2) 15(3) 8(1) 6(2) A következő, 15. forduló párosítása. Május 12. (szombat), 17 óra: Mart­fú-Szajol, Jamina-Algyő, Gyomaendrőd-Békés. Má­jus 13. (vasárnap), 17: HFC-Kiskunfélegyháza, Dömsöd-FC Szeged. Sza­badnapos: Örkény. Makói gól és pont labdarúgó NB II Makó­Tiszaújváros l-l (1-0) Makó, 600 néző. Vezette: Kormos. Makó: Irsevics - Görög, Dálnaki, Magyar, Kis - Bagi, Sümeghy (Gyenes), Kon­dacs, Krucsó - Varga (Ha­dár), Mádi (Balázs). Edző: Kolozsvári János. Tiszaújváros: Sinescu ­Gligorovics (Bene), Constan­tin, Dobi - Bálint, Millink­hoffer, Bencsik (Balogh), Benczik, Galgóczi (Dobos) ­Sárkány, Bernáth. Edző: Herczeg András. Gólszerzők: Bagi, ill. Bernáth. Nem bízott semmit a vé­letlenre az eddig a várakozás alatt szereplő Tiszaújváros. Herczeg András együttese már szombaton délután meg­érkezett Makóra, és kora es­te átmozgató edzésen vettek részt a vendégjátékosok. Óriási elánnal kezdte a ta­lálkozót a hazai gárda. A makóiak mindkét szélen rendre a védők mögé tudtak kerülni, és a beadások ve­szélyt jelentettek Sinescu ka­pujára. A 12. percben, szép támadás végén, vezetést szerzett a Makó: Kondacs indította a jobb oldalon Kru­csót, akinek a beadását a mezőny legkisebb embere, Bagi fejelte a hálóba, 1-0. Magyarék továbbra sem hagyták érvényesülni a tisza­újvárosiakat, és Mádi lövé­sével a 26. percben növel­hették volna az előnyt. A ha­zai csatár a félidő utolsó per­cében ismét ziccerbe került, de miután kicselezte Sines­cut, hosszan szöktette magát, és a labdát már csak az alap­vonalon túl érte utol. A második játékrészben három támadóval próbálko­zott az Újváros, a nagy roha­mokban a Makó csak véde­kezett, a ritka ellentámadásai pedig pontatlanok voltak. A vendégek végül a 84. perc­ben Bernáth közeli fejesével egyenlítettek, 1-1. A Makó az első negyve­nöt percben nagyon jól ját­szott, ám a találkozó utolsó negyedórájára elfáradtak Ki­sek, és ezt a Tiszaújváros ki­használta. Kolozsvári János: - Az ellentétes félidők alapján a végeredmény nem is lehetett más, mint a döntetlen. Jók: Bagi, Irsevics, Ma­gyar, ill. Constantin, Balogh, Sárkány. További eredmények: Eger-Mátészalka 4-2, Abony-Demecser 0-2, Bak­talórántháza-Orosháza 1-2, Gyula-Jászberény 2-1, sza­badnapos: Diósgyőr. A bajnokság állása 1. Kger 2. Demecser 3. Borsod Volán 12 4. Gyula 5. Orosha/a 6. Mátészalka 7. Jászberény 13 5 8. Baktilóránlháza 12 5 9. Tiszaújváros 13 4 3 10. Abonv 13 2 2 11. Makó 13 I 4 12. Kisvárdaát kizárták a bajnokságból 21-11 24 17-10 22 17-12 22 18-14 21 23-18 20 17-18 20 5 22-11 18 6 15-18 16 6 16-15 15 9 12-35 8 8 9-25 7 A következő forduló pá­rosítása, május 12. (szom­bat), 17 óra: Jászberény-Di­ósgyőr, Mátészalka-Abony. Május 13. (vasárnap), 17: Orosháza-Gyula, Deme­cser-Baktalórántháza, Ma­kó-Eger, szabadnapos: Ti­szaújváros.