Délmagyarország, 2001. március (91. évfolyam, 51-76. szám)

2001-03-05 / 54. szám

HÉTFŐ, 2001. MÁRCIUS 5. A DÉL SPORTJA III. Lajtos, az ob női sztárja gyorskorcsolya A férfiaknál és a nőknél is az esélyeknek megfelelően alakultak a eredmények az orszá­gos rövidpályás gyors­korcsolya bajnokságon, a szegedi Műjégpályán. A nőknél a szegedi Laj­tos Szandra, mig a férfi­aknál a pécsi Knoch Ba­lázs volt a sztár. A szegedi szurkolóknak óriási örömet okozott Lajtos Szandra. A tehetséges, mindössze 14 éves korcso­lyázóhölgy 500, 1000 és 1500 méteren is fölényesen utasította maga mögé a rivá­lisokat, egyértelművé téve: csak ő lehet az összetett baj­nok. Csapattársa, Bodó Réka ugyan 1500 méteren elesett, és hatodik lett, de 500 és 1000 méteren, Lajtos mö­gött a második, 3 ezer méte­ren pedig az első helyen ért célba, így a két hazai ver­senyző az összetettben kibé­relte a dobogó két legmaga­sabb fokát. A férfiaknál mind a négy számban egy pécsi fiatalem­ber győzött: Knoch Balázs címvédőhöz méltóan ver­senyzett, 500, 1000, 1500 és 3 ezer méteren is maga mö­gé utasította a mezőnyt. A még juniorkorű Darázs Pé­ter ugyan a legrövidebb tá­von nagy csatára kényszerí­tette, ám a jászberényi spor­toló korosztályos csúcsa vé­gül ezüstérmet ért. A váltók mezőnyében, a nőknél megszakadt a szegedi egyeduralom, és a Jászbe­rény együttese korcsolyázott be elsőként a célba. A férfi­ak mezőnyében a Pécs nem volt ilyen jóindulatú, a bara­nyai szakosztály gárdája mind az öt számot megnyer­te. Eredmények, 500 m, férfi­ak: 1. Knoch Balázs (Pécs) 0:45.821, 2. Darázs Péter (Jászberény) 0:45.969, 3. Lajos Zsolt (Pécs) 1:10.835 perccel. Nők: 1. Lajtos Szandra (Szegedi KE) 0:51.601, 2. Bodó Réka (Szegedi KE) 0:51.717, 3. Farkas Éva (Jászberény) 0:53.063 perccel. 1000 m, férfiak: 1. Knoch 1:48.994, 2. Lajos 1:49.507, 3. Kövér Balázs (Debrecen) 1:49.732. Nők: I. Lajtos 1:45.202, 2. Bodó 1:45.342, 3. Hernitz Melinda (Szom­bathely) 1:46.101. 1500 m, férfiak: 1. Knoch 2:37.641, 2. Lajos 2:38.088, 3. Kovács Ádám (Jászbe­rény) 2:38.509 perccel. Nők: I. Lajtos 2:49.166, 2. Da­rázs Róza (Jászberény) 2:49.507, 3. Hernitz 2:50.765 perccel. 3000 m, férfiak: 1. Knoch 5:30.666, 2. Lajos 5:30.850, 3. Szabó Krisztián (Pécs) 5:40.390. Nők: 1. Bodó 5:51.633, 2. Lajtos 5:51.850, 3. Darázs 5:52.515. Váltó, férfiak: 1. Pécs, 2. Debrecen, 3. Szeged (Mol­nár, Tutrai, Nagy, Veress). Nők: 1. Jászberény, 2. Sze­ged (Bodó, Szalóky, Lajtos, Nemes), 3. TRG SE Buda­pest. Összetett, férfiak: 1. Knoch. 2. Lajos, 3. Darázs, ...16. Molnár E. Gábor (Sze­ged), ...21. Tutrai Tamás (Szeged). Nők: 1. Lajtos, 2. Bodó, 3. Darázs, ...12. Ne­mes Katalin, ...14. Szalóky Dzsenni. Mádi József A szegedi Lajtos Szandra (képünkön az első helyen korcsolyázik) négy távon, valamint az összetettben is az első helyet szerezte meg. (Fotó: Karnok Csaba) Kardcsapat: Világkupa-ezüst vívás Munkatársunktól A második helyen végzett a magyar férfi kardváloga­tott az olaszországi csapat Világkupa-versenyen. A Ferjancsik Domonkos, Nem­esik Zsolt, Takács Péter, Decsi Tamás összeállítású együttes a döntőben a fehér­oroszoktól szenvedett vere­séget. A magyar kardozók a múlt heti, Németországban aratott győzelemnek és az olaszországi második hely­nek köszönhetően jelentősen javítottak világbajnoki esé­lyeiken. Mivel a vb-kieme­lés a vk-helyezés alapján történik majd - ebbe a két legjobb európai, valamint egy tengerentúli eredmény számít bele - a március végi bostoni viadalon bebiztosít­hatják, hogy a franciaországi világbajnokságon ne a le­gerősebb csapatok közül kapják első ellenfelüket. Eredmények: Az elődöntőben: Ma­gyarország-Olaszország 45:42. A fináléban: Fehér­oroszország-Magyarország 45:43. Végeredmény: 1. Fe­héroroszország, 2. Magyar­ország, 3. Franciaország, 4. Olaszország. Kovács megverte Inouét cselgáncs Munkatársunktól Kovács Antal a Hungá­ria-kupán szerzett bronzér­me után vasárnap a Millen­niumi-kupa kontinensek kö­zötti csapatversenyen is folytatta jó szereplését: legyőzte az olimpiai és vi­lágbajnok Inoue Koszeit! Utoljára „Atom Anti" győzött ellene, két éve, szintén Budapesten. Ezúttal Barcelona ötkarikás arany­érmese ipponnal diadalmas­kodott. A csapatversenyen előbb Pán-Amerika nyert (8:5) Afrika és Óceánia közös vá­logatottja ellen. Ezt követte az Európa-Ázsia összecsa­pás. Az egyetlen magyar­ként érdekelt Kovács mérkőzése előtt az ázsiaiak vezettek, az ő sikere jelen­tette a fordulópontot, és az öreg kontinens 8:6-ra győzött. Végül Európa nyerte a Millenniumi-kupát a Körcsarnokban, miután a döntőben 8:5-re győzött Pán-Amerika ellen. Kovács Antal második mérkőzését is megnyerte, ezúttal a ku­bai Vidalnál bizonyult jobb­nak ipponnal. A harmadik helyen az Afrika és Óceánia közös válogatottja végzett. A Szegedi VSE 66 kg-os versenyzője, Neu Gábor a Hungária-kupán lépett tata­mira, de sajnos korán bú­csúzott a küzdelmektől. Medikémia: győzelem - mégsem siker röplabda Medikémia Szeged-NYVSC­Szabolcs Gabona 3:2 (-22, 21,-15, 17, 17) Extraliga, férfi röplab­da-mérkőzés. Szeged, 500 néző. Vezette: Szabó F., Csikós. Medikémia Szeged: Mészáros, NYIRKA, Bun­ford, Berkes, HULMANN, TORMA. Csere: Petheő (li­beró), JÁNOSI, Mondi, Péterfy. Edző: Nyári Sán­dor. NYVSC-Szabolcs Ga­bona: BUGYI, SCHILDK­RAUT, Szalai, Horváth G., PAMPUCH, CSÚCSÉV. Csere: Horváth L. (liberó), Berkes Z., Toronyai. Edző: Adrián Arbuzov. Az eredmény alakulá­sa. 1. szett (19 perc): 1:1, 1:3, 3:3, 5:7, 11:15, 17:18, 18:21, 21:23. 2. szett (19 perc): 3:2, 7:7, 11:9, 11:12, 15:15, 18:15, 24:20. 3. szett (16 perc): 0:1, 2:1, 3:7, 6:11,9:15, 11:18, 12:21, 15:24. 4. szett (17 perc): 0:1, 5:1, 9:4, 11:9, 13:12, 18:13, 24:17. 5. szett (17 perc): 0:1, 3:2, 3:4, 8:6, 10:7, 11:10, 14:15, 17:16, 17:17. A találkozó előtt Nyári Sándor, a hazaiak mestere a következőképpen vélekedett az esélyekről: - Mindenkép­pen nyernünk kell, rajtunk ne múljon, de akkor is a Duna­ferr kezében vagyunk... Ha legyőzi a Kaposvárt, mi va­gyunk az alapszakasz győzte­sei. A vendégek szakve­Nyirka csapata egyik legjobbjának bizonyult az alapszakasz szegedi zárómeccsén. (Fotó: Gyenes Kálmán) zetője, Adrián Arbuzov is bi­zakodó volt, ahogy fogalma­zott, egy sportembernek csakis a győzelem lehet a célja. A mérkőzést kicsit álmo­san kezdte a Medikémia, s ezt a „bóbiskolást" a nyírsé­giek alaposan kihasználták. Az elsőrangúan irányító Schildkraut és a kíméletlenül bombázó Csúcsév vezérleté­vel az NYVSC ért célba. (Közben a mobiltelefonos forródrót révén jött a hír: l:0-ra a Kaposvár vezet Új­városban.) A második szett­re „felébredt" a Szeged, s a csereként beállt Jánosival (bravúrosan mezőnyözött, bivalyerősen ütött) az élen egyenlített. (A drót: 23:12 a Dunaferrnek a második já­tékban.) A harmadik felvo­násban újra a szabolcsiak alakítása volt a meg­győzőbb, Schildkraut alig hibázott, Pampuch, Csúcsév és Bugyi pedig gyártotta a pontokat. Sajnos, esélyes sem volt a hazaiaknak, még a felzárkózásra sem. (A drót: jól alakul az eredmény, ve­zet a Dunaferr!) A negyedik játszmában az extázisban röplabdázó Jánosi mellé fel­zárkózott Torma, Hulmann és Nyirka is, ez pedig a ma­gabiztos egyenlítést jelentet­te (A drót: egyenlített a Ka­posvár, ott is az ötödik szett dönt...). Az utolsó játékrész végletekig kiélezett küzdel­met hozott, mindkét gárdá­nak akadt meccslabdája. Vé­gül a rutintalanság döntött: a fiatal Szalai nem bírta a fe­szültséget, és out-ra ütötte a labdát - ez jelentette a Medi­kémiának a győzelmet. (A drót: az igazi öröm elmaradt, idegenben is nyert a Kome­ta, 2:3.) Nyári Sándor: - Az alapszakasz hazai záró­mérkőzése méltó volt az Extraliga színvonalához. Egy remekül játszó Nyír­egyházát sikerült szeren­csével legyőznünk. Adrián Arbuzov: - Az ötödik szettben rengeteg technikai hibát vétettünk és ez döntőnek bizonyult. További eredmények, 18. forduló: Kazincbarci­ka-Dunaferr 3:2 (28, -23, 21, -20, 15), Kecskemé­ti-NYVSC 3:1 (23, -21, 17, 23); 19. forduló: Duna­ferr-Kaposvár 2:3 (-23, 17, 24, -19, -13), Kazincbarci­ka-Kecskeméti 3:0 (16, 17, 25). A bajnokság allása 1. Kaposvár 19 14 5 48:22 33 2. Medikémia 19 14 5 45:2X 33 3. Dunaferr 19 III 9 38:31 29 4. Nyíregyháza 19 7 12 30:40 26 5. Ka/inehareikal9 6 13 27:46 25 6. Kecskemét 19 6 13 24:45 25 Imre Péter Ismét a Jászberény nyert Szegedi DRE­Jászberényi RK 2:3 (22, -19, -23, 21,-8) Rájátszás az Extraligáért, női mérkőzés. Szeged, 100 néző. Vezette: Járosi, Rat­kóczai. Szegedi DRE: DOBOS, VAKULYA, Fodor, KOMÁ­ROMI, Duba, Kiss E. Csere: Kádár Németh (liberó), Ba­kos, Lestár. Edző: Ducsai Géza. Jászberényi RK: ADOR­JÁN, KRIEGEL, KARSAI, Nagy, Sápi, SZABÓ. Csere: Fényes (liberó), Selmeczi. Edző: Deme Gábor. A két győzelemig tartó párharc végeredménye: 2:0, a Jászbe­rény javára. Az első szettben „kézen fogva" haladtak a csapatok, de 22:22-nél jött az ifjúsági válogatott Vakulya, aki zsi­nórban szerzett három pont­jával az SZDRE javára dön­tött. A második és harmadik játszmában összekapta ma­gát a Jászberény. A vendé­gek remekül mezőnyöztek és izgalmas küzdelemben ­a szerencsével sem hadilá­bon állva - maguk javára fordították a találkozó állá­sát. Ebben az időszakban a Tisza-partiak erejéből, a szetteken belül, csupán a felzárkózásra (2. játszma: 11:21-ről 19 pontig) és az egyenlítésre (3. játszma: 11:18-ról 20:20-ra) futotta. A hazaiak produkcióját je­lentősen befolyásolta, hogy a három húzóember az idő múlásával egyre fáradtabb lett. Duba a szombati napot is végigjátszotta (a serdülő­bajnokság keretében három derbin lépeti pályára!), de Dobos és Vakulya szintén elmaradt a pénteki szinttől. Ennek ellenére mégis ők és Komáromi húzták a szegedi szekeret. A herényieknél vi­szont a feladó, Kriegelen kívül remek napot fogott ki Adorján, Karsai és Szabó is. A negyedik felvonásban, akárcsak az elsőben, a hajrá döntött - ezúttal is az SZDRE javára. Az ötödik szettben 6:8-as JRK-vezetés­nél két szerencsés ponttal még jobban elhúzott a ven­déggárda és ezt az előnyt már nem engedte ki a kezéből az összecsapás végéig. Ducsai Géza: - A kulcsjá­tékosok picivel halványabb teljesítményt nyújtottak mint az első találkozón, s a sze­rencse is a vendégekkel volt. Deme Gábor: - Drámai körülmények között nagyon fontos győzelmet arattunk a szívósan küzdő hazaiak ellen. I. P. Hegedűs Diána újabb sikerei Dél-Afrikában Aranyak a főiskolások között úszás Immár csak Hegedűs Diána, valamint az edző, Bán Sándor tar­tózkodik a Hódtáv SC tagjai közül Dél-Afriká­ban. Ennek ellenére a vásárhelyi, szakember újabb sikerekről számolt be, hiszen tanítványa az ottani főiskolás úszóbaj­nokságon két aranyér­met szerzett. A napokban négy vásár­helyi úszó, Lukács Lilla, Nagy Gergely, Katona Gergő és Pertich Bence ér­kezett haza a közel egy hó­napos dél-afrikai edzőtáboro­zásból. Ók négyen a Fűzfőn megrendezett viadalon már azt is tapasztalhatták, hogy mennyire volt hasznos az utóbbi hetekben elvégzett munka. Viszont a Hódtáv SC vezetőedzője. Bán Sándor, valamint Hegedűs Diána még további egy hónapig tartózkodik a távoli ország­ban, ahol a fiatal versenyző újabb viadalon szerepelt si­keresen. Legutóbb a Pretoriában megrendezett főiskolás or­szágos bajnokságon állt rajtkőre, amelyre még janu­árban a tartományi selejtezőn kvalifikálta magát. Az erőpróbára Dél-Afrika tizen­három régiójából, mintegy kilencszáz résztvevő érke­zett. A versengésnek egy egyetemi sporttelep adott ott­hont, amely a magyar vi­szonylatokhoz képest, elké­pesztő felszereltséggel, léte­sítmény-együttessel rendel­kezett. Ott ugyanis a nyitott uszoda mellett, tizenhét te­nisz-, hét squash, öt-öt kri­kett- és rögbi-, valamint két­két futball- és atlétikai pálya állt a hallgatók rendelkezésé­re... A vásárhelyi úszó a ten­gerszint felett 2000 m ma­gasban megrendezett főisko­lás ob első napján 200 m pil­langón állt rajthoz. Az Afri­kában szokatlan, 18 fokos hőmérséklet és az esős idő nem zavarta különösebben, nagy csatában, 2:19.96 per­ces idővel, új bajnoki csúccsal szerezte meg az első helyet. A hódtávos tehetség másnap 400 m vegyesen in­dult először és közepes, 5:19.34-es idővel, a negye­dik lett. A versengés befeje­zése azonban ismét kiválóan sikerült számára. A 200 m gyors fináléjában jó irambe­osztással, 2:11.10-el elsőként ért célba, s ezzel a második aranyérmét is begyűjtötte. K. T.