Délmagyarország, 2000. szeptember (90. évfolyam, 205-230. szám)

2000-09-25 / 225. szám

HÉTFŐ, 2000. SZEPT. 25. A DÉL SPORTJA III. Szomorúságunk hete? M ost szomorkodjunk, vagy inkább reménykedjünk? Sajnos ezzel a kérdéssel kellett szembesülnie Ma­gyarországon sok millió sportbarátnak szeptember 24­én, vasárnap, amikor kiderült - egy hét telt el a sydneyi olimpiából, s csapatunk mindössze három darab arany­érmet, egy ezüstöt és egy bronzot tudott megnyerni. Kár is lenne tagadni, a szurkolók egy része (s nem olyan ki­csi rész ez, miként kihallhattam jómagam is néhány be­szélgetésből...) e faggatózásra már nem is szomorúságot emlegetett, hanem tragédiát. Am tapasztalhattam ennél elkeserítőbb dolgot is - egy szegedi gyorsétkezdében, ahol szombat délben kitehették volna a „Megtelt!" táb­lát, hiába peregtek az olimpia eseményei a falra szerelt televízióban, egyetlen arc sem fordult a képernyő felé. Mielőtt azonban mélyen elítélhetnénk mindazokat, akikben ily gyorsan kihunyt a szurkolói hevület lángja, idézzük talán fel a XXVII. nyári játékok első félidejét. Ámuldozhattunk azon, milyen sebességgel dőlnek meg a világcsúcsok az úszópalotában, vörösre tapsolhattuk a kezünket Kovács Ági produkciójának láttán, majd elké­szíthettük a leltárt - 18 versenyzőből álló úszógárdánk összesen egyetlen éremmel lett gazdagabb a több napos versengés után. És vigasztalhattuk magunkat azzal a ténnyel, hogy vívásban mindössze 12 sportolót utaztat­tunk azért, hogy egy boldog magyar győztest láthassunk a páston. A vívóteremben szerzett ezüstök és bronzok száma pedig: nulla. Hét sportlövőnk közül szintén csak egy tudott dobo­góra állni, míg cselgáncsosaink olyan csúfos kudarccal köszöntek el a tatamitól, hogy nem nehéz megjósolni: sportágukban lesz még rengeteg égzengés és földindu­lás is, amikorra elkészül a megújulás programja. De meg ne feledkezzünk a női kézilabdáról sem. Aranyos lányaink aranyos esélyeiről hetekig beszélgettünk széles mosollyal arcunkon, majd jöttek a koreaiak, s megmu­tatták, hogyan is kell negyed óra alatt szétzilálni a világ egyik legjobb csapatának oly biztosnak hitt védelmét. Nagy pofon volt ez is, mi tagadás. De kijózanító, leg­alább. Míg azok az ütések, amelyektől a háromfős bokszcsa­pat két tagjának, Balzsaynak és Lakatosnak arca da­gadt, inkább már azt mutatták meg, ökölvívósportunk ­még ha Erdei Zsolt az elkövetkező napokban halmozza is egymásra a bravúrokat - 2000-re besoroltatta magát az „Indultak még országok" kategóriájába. Férfi súly­emelésünk pedig - bármilyen fájó is leírni - Sydney­ben nyújtott teljesítménye alapján még említésre sem méltó. rv e elszomorító tényekből legyen elég egyelőre Lf ennyi. Hiszen az olimpia már csak olyan sportfi­eszta, ami két hétnél is tovább tart. Vagyis idő, lehetőség van éppen elegendő a javításra. S ne feledjük, még most indulnak harcba többek között azok a kajakosok és ke­nusok is, akik világbajnokságok idején különösebb ne­hézségek nélkül tanítják móresre ellenfeleiket, azok az öttusázók, akik egy érmet, naná, hogy hazafuvaroznak. S persze a férfi vízilabdázók is megérettek már arra, hogy bearanyozzák karrierjüket. Kéretik hát ilyen bizta­tó dolgokra gondolni. S ha már egyszer bekapcsolva hagyták a televíziót abban a kanálcsörgéstől hangos bisztróban, legalább a leves után vessünk egy pillantást a képernyőre. Hiszen mit ér a legfinomabb rántott hús is, ha már abban sem hiszünk, hogy örülhetünk még újabb győzelmeknek?... Bátyi Zoltán Snowfox: hibátlan! teke Munkatársunktól A férfi teke szuperliga újabb fordulójában a Snowfox Szeged kiütötte az ellenfelét. A Kaposvárt Fehérék a sport­ágban nagyon ritkán előfordu­ló különbséggel, 8:0-ra verték. Snowfox Szeged-Kaposvári TK 8:0 (5745:5234) Pontszerzők: Fehér 975, Karsai 965, Fekete 964, Föl­desi 962, Krsztulovics 956, Korcsmarek 923 fával. Ifjúságiak: Snowfox Szeged-Kaposvári TK 3:1 A szegedi pontszerző Zapletán volt 884 fával. A Snowfox legközelebb, szeptember 30-án, szomba­ton Pécsett játszik ranga­dót. Fradit vert vízilabda Munkatársunktól A vízilabda országos Fiú utánpótlás bajnokság leg­utóbbi fordulójában nagy­szerűen szerepeltek a Sze­gedi Vízipóló Suli korosztá­lyos csapatai. Ifjúságiak (edző: Éles Vilmos): SZVPS-FTC '1-9. A szegediek góljait Szőcs G. (8), Éles, Cseri és Veszprémi S. szerezte. Gyermek (edző: Lakó Gá­bor): SZVPS-FTC 4-2. Gólszerzők: Vincze Zs. (2), Barna M., Brunner. Serdü­lők (edző: Éles Vilmos): SZVPS-FTC 10-6. Gól­szerzők: Horváth Á. (5), Veszprémi S. (3), Várhegyi, Sándor BVSC II.-SZVPS 5-22. Gólszerzők: Horváth A. (8), Szaniszló (5), Vesz­prémi S. (5), Sándor (2), Várhegyi, Nagy G. Nehezen nyert a Pick Rosta csak egyszer tudta megzörgetni régi csapata hálóját. (Fotó: Gyenes Kálmán) kézilabda Györ­Pick Szeged 20-23 (10-9) NB l-es férfi bajnoki ké­zilabda-mérkőzés. Gyár, 1000 nézá. Vezette: Sze­mes, Varga. Gyár: SZABÓ - Iváncsik 4, Bognár R. 2, Bognár J., Ördög, FREY 8 (1), Kon­koly 2. Csere: Varga (ka­pus), Lehman, Bősze 4, Ká­nyái, Szabó. Edző: Tóth László. Pick Szeged: Perger ­BERTA 4, Bécsi 2, Bajusz 7 (1), Rosta 1, Buday 1, NÉ­METH 3. Csere: Nagy Z. (kapus), Doros 1, Eklemo­vics 4, Oláh. Edző: Kővári Árpád. Kiállítások: 6, III. 6 perc. Hétméteresek: 3/1, ill. 1/1. A Pick-vezetés úgy dön­tött, hogy a csapat csak a mérkőzés előtt egy órával ér Győrbe. A találkozó elején úgy tűnt: jól is számítottak a Tisza-partiak, hiszen frissen mozogva kezdett a Szeged. A biztos vezetés (3. perc: 0-2) azonban elbizakodottá tette a vendégeket, s eladott labdák, kihagyott helyzetek jellemezték a játékukat. így a nagyon lelkes, gyors ké­zilabdát játszó győriek a 9. percben már átvették a ve­zetést: 3-2. Negyed óra el­teltével ismét a Picknél volt az előny: 4-5, de ezután csak a hazaiak után kapasz­kodtak Bajuszék. Még sze­rencse, hogy Berta eredmé­nyes játékának köszönhető­en, nem tudtak a Rába-par­tiak nagyobb előnyre szert tenni. Amit a szünetben kaptak Kővári Árpádtól a pickesek, azt nem hiszem, hogy kiteszik az ablakba... Az edzői intelmeknek meg is lett az eredményük, mert a Tisza-partiaknak fel­javult a védekezésük, s Ba­jusznak is sikerült előszed­ni a góllövés tudományát. A 36. percben így 10-12-es szegedi vezetést jegyezhet­tünk fel. Teimel Zoltán konstatálta is a pozitív for­dulatot: „Megnyugtató, hogy egyre jobban kidom­borodik a Pick nagyobb tu­dása." Bajusz vezérletével, akinek - ellentétben az első 30 percben látottak - most szinte minden lövéséből gól született, a vendégeknél volt az előny. A hazaiak azonban nem adták fel: küzdöttek, rohantak, s ha kellett ütöttek is. Ez pedig nemigen ízlett a szegediek­nek. Ezért aztán nagyon iz­galmasan alakult a véghaj­rá. A 58. percben 20-2l-es állásnál Bertát a játékveze­tők kiállították. A győriek pedig még a kapusukat is mezőnyjátékosra cserélték, de Bécsi egy ellopott labdá­val elfutva gólt lőtt. Ezzel még mindig nem volt vége a találkozónak, mert a 60. percben Bécsit is kiállítot­ták a játékvezetők, s még mellé hetest is ítéltek a ha­zaiak javára, amit Perger óriási bravúrral hárítani tu­dott. Végül Bajusz nagyon higgadtan még az utolsó pillanatban is bevette a győriek kapuját. Tóth László: - Küzdel­mes mérkőzésen nagyon jól helytállt saját nevelésű já­tékosokra épülő csapatom. Kővári Árpád: - A bel­ső emberek hosszú percekre csődöt mondtak. Sajnos még mindig nem azt játssza a csapat, amit elvárok. A további eredmények: Tiszaföldvár-Dunaferr 22-30 (14-16), LRI-Elekt­romos-Fotex 23-28 (8-15), Komló-Nyíregyháza 27-21 (13-12), Cegléd-Pécs 31­19 (14-10), Százhalombat­ta-Kiskőrös 28-25 (12-12). Süli József cselgáncs Szentesiek a tatamin Tudósítónktól A szentesi Pollák DSE ifjú dzsúdósai a hagyományos Kur­ca-parti Szent István-kupa és a budapesti nemzetközi Judo-ku­pa küzdelmeiben is egyaránt si­keresen szerepeltek. Az előbbi versenyen nyolc, míg az utóbbin három ország versenyzőivel együtt álltak tatamira. A szentesi versenyen elért eredményeik, gyermek leány -25 kg: ...3. Kalydy Patrícia. Gyer­mek fiú -25 kg: ...5. Jankó Szi­lárd. -28 kg: ...3. Kalydy Gábor. +37 kg: ...2. Dombovári Márk. A budapesti eredményeik, 1991-'92-es korosztály, -26 kg: ...2. Jankó Szilárd. -28 kg: 1. Kalydy Gábor (őt választották a verseny legtechnikásabb ver­senyzőjének is). +36 kg: ...5. Mészáros Csaba. Az 1993-ban vagy annál fiatalabbak viadalán, -26 kg: ...2. Kalydy Patrícia. Az l986-'87-esek küzdelmeiben, ­44 kg: ...3. Polyák Csaba. Kupaezüst Dunaújvárosból röplabda A Medikémia extrali­gás férfi röplabdacsapata szombaton és vasárnap utolsó előkészületi torná­ján, a Dunaferr-kupán szerepelt Dunaújváros­ban. A minimális cél két győzelem, egy vereség, a maximális pedig a serleg elhóditása volt. Az előbbit sikerült teljesíteni a na­gyon színvonalas, kiéle­zett csatákat hozó viada­lon - ez pedig ezüstöt je­lentett a Szegednek. Az első győzelmet már a nyitómeccsen megszerezte a Ti­sza-parti együttes: a szlovák Eperjes (Presov) azonban ke­mény diónak bizonyult, de vé­gül Mészárosék feltörték. Az öt­szettes partiban 1:2-ről fordítva nyertek, s a sikerből különösen Nyirka, Torma és Jánosi vette ki a részét. A vasárnap reggeli matinén a Kazincbarcikától ve­reséget szenvedett a Mediké­mia, délután azonban újabb öt­szettes dráma és győzelem kö­vetkezett - a házigazda Duna­ferr SE volt az áldozat. Nyári Sándor, a csapat ve­zetőedzője: - A szlovák bajnok­ság harmadik helyezettje elleni sikerünk nagyon értékes, az Eperjes remek játékerőt képvi­selt. A Vegyész RC-vel szem­beni reggeli meccsre rányomta a bélyegét, hogy a játékosaink fele az „ágyban maradt", így is szoros szetteket produkáltunk az alaposan megerősödött Bor­sod megyeiek ellen. A Duna­ferr-meccs volt a legfontosabb számunkra, hiszen október else­jén a „vasgyáriak" ellen rajto­lunk a bajnokságban. Nagyon fontos, presztízsgyőzelmet arat­tunk. A főpróbának szánt tornán még hullámzó teljesítményt nyújtottunk, a felépült Petheő­nek és Tormának újból fel kel­lett vennie a játék ritmusát - ez sikerült is nekik. Berkesre még nem számíthattam Nus­ser Elemér kollégámmal. Ki­csit még „keresték egymást" a pályán a fiúk, de az előttünk álló hétben még csiszolhatjuk a formánkat. Nagyon kemény, nívós bajnokság lesz. Eredmények: Medikémia Szeged-Pre­sov (szlovák) 3:2 (-22, 23, -23, 27, 12). Medikémia: Mé­száros, NYIRKA, Bunford, TORMA, Tamás, Mondi. Csere: Petheő (liberó), JÁ­NOSI, Péterfy. Medikémia Szeged-Ve­gyész RC-Kazincbarcika 0:3 (-22, -23, -22). Medikémia: MÉSZÁROS, Nyirka, TOR­MA, Tamás, Hulmann, Mon­di. Csere: Petheő (liberó), Bunford, Péterfy, Jánosi. Medikémia Szeged-Duna­ferr SE 3:2 (-23, 22, -23, 21, 9). Medikémia: MÉSZÁROS, Nyirka, BUNFORD, TORMA, Jánosi, MONDI. Csere: Petheő (liberó), Hulmann. A Dunaferr-kupa végered­ménye: 1. Vegyész RC-Kazinc­barcika 5 (7:3), 2. Medikémia Szeged 5 (6:7), 3. Presov (szlo­vák) 4, 4. Dunaferr SE 4 pont­tal. A Medikémia Szeged együt­tese október l-jén (vasárnap), 17 órakor kezdi a bajnokságot, az újszegedi Sportcsarnokban a Dunaferr csapatát fogadja a nyi­tányon. Imre Péter Egy gól a B csoportban labdarúgó NB I Munkatársunktól A labdarúgó NB I tizedik fordulójában több meglepő eredmény is született. A B csoportban az Újpest hazai pályán döntetlent játszott a Videotonnal, az A-ban pe­dig a Fradi Győrben simán, 3-0-ra nyert. A Vasas ott­hon 0-0-át ért el a ZTE el­len, úgy, hogy a zalaiak Waltner révén, a 31. perc­ben 11 -est hibáztak. A Du­naferrnek nem okozott gondot az újonc Sopron le­győzése, és a Nyíregyháza is folytatta hazai sikerszé­riáját a Kispest ellen: Cser­nijenko triplájával 3-1-re diadalmaskodott. Megsze­rezte az NB I idei sorozatá­ban az első győzelmét a Pécs, az „áldozat" a Debre­cen volt. A B csoport há­rom, szombati meccsén összesen egy találat szüle­tett, amelyet a pécsi Berdó szerzett. Eredmények, A csoport:' Győr-FTC 0-3(0-1) Győr, 4000 néző. Vezette: Sápi. Gólszerzők: Tóth M., Csi­szár, Gyepes. Nyíregyháza­Kispest 3-1 (1-0) Nyíregyháza, 2500 néző. Vezette: Bukovics. Gólszerzők: Csernijenko (3, egyet 11 -esből), Dunaferr-Matáv Sopron 4-1 (2-1) Dunaújváros, 3000 néző. Vezette: Makai. Gólszerzők: Zavadszky, Rósa H., Nicsenko, Nagy T., ill. Kulcsár Á. Haladás­Tatabánya 1-l (0-1) Szombathely, 4000 néző. Vezette: Szabó Zs. Gólszerzők: Somfalvi, ill. Kovács A. 1. Dunaferr 2. Tatabánva 3. Győr 4. Sopron 5. FTC 6. Kispest 7. Nyíregyháza 8. Haladás A csoport állása: 4 - 22- 8 19 4 1 18-13 19 1 4 14-14 16 1 5 16-19 13 3 4 17-18 12 5 2 12-11 II - 7 7-14 9 2 6 10-19 8 A Dunaferr-Kispest mecscset október 4-én rendezik. B csoport: Vasas-ZTE 0-0 Budapest, Fáy utca, 1500 néző. Vezette: Hanyecz. e Újpest-Videoton 0-0 Budapest, Megyeri út, 4000 néző. Vezette: Szarka. Pécs-Debrecen 1-0 (1-0) Pécs, 500 néző. Vezette: Hanacsek. . Gólszerző: Berdó. 1.MTK 2. Újpest 3. Debrecen 4. Videoton 5. Vasas 6. ZTE 7. Nagykanizsa 8. Pécs A csoport állása: 9 6 3 - 19- 5 21 25-12 18 16-14 14 13-14 14 13- 9 13 8-14 12 8-22 8 5-17 5 Az MTK-Nagvkanizsa találkozói október 8-án rendezik.