Délmagyarország, 1998. október (88. évfolyam, 230-255. szám)

1998-10-12 / 239. szám

BEK-gyöztest is vert a Szegedi BE birkózás Szombaton még úgy volt, hogy birkózó délelőtt helyszíne lesz az újszegedi Sportcsarnok, aztán 10 órakor megkezdődtek a BEK szuperdöntő esemé­nyei három csapat - a Sze­gedi BE, az ukrán Mariu­pol Gelikon és a címvédő török Istanbul Büyük Sehir Belediyesu - részvételével, s akkor derült ki, hogy nem csupán az ebédet, ha­nem még a vacsorát is ott kell elfogyasztaniuk a né­zőknek. A „birkózónap" szenzációs szegedi sikerrel végződött, hiszen mindkét ellenfelüket kétszer győz­ték le Kocsis Ferenc edző tanítványai. Kiss Tibor, a házigazda klub elnöke kissé morózus lett. amikor a törökök bejelen­tették, hogy a moszkvai csa­pat távolmaradása ellenére is minden csapatnak oda-vissza­vágót kell birkóznia. Erre az­tán senki nem tudott sem igent, sem nemet mondani. A legjobban a Tisza-partiak el­lenkeztek, de a három nem­zetközi bíró (jugoszláv, ro­mán és bolgár) a törökök ér­veit fogadta el. Hátrányos helyzetbe kerül­tek a házigazdák, hiszen ne­kik fél óra szünettel kétszer kellett az ukránok ellen sző­nyegre lépniük. Sőt Hirbik sé­rülése miatt „szükségverseny­zőt", Tombor Istvánt szere­peltették a 69 kg-os súlycso­portban. Ennek ellenére kitű­nő szegedi teljesítményt lát­hatott a mintegy 600 főnyi né­zősereg. Szegedi BE-Mariupol Gelikon 18:8 54 kg: Kiss K Kurilo ellen bírói döntéssel nyert, 3:0. 58 kg: Majoros Vahcsuk ellen 1:1 -es állás és hosszab­bítás után bírói döntéssel győ­zött, 6:1. 63 kg: Megyes a hosszab­bításban 3:2-re győzött Afa­naszjevvel szemben, 9:2. 69 kg: Tombor 6:0-ra ki­kapott Romicsenkótól, 9:5. 76 kg: Berzicza 2:0-ás ve­zetés után a hosszabbításban bizonyult jobbnak a tavalyi világbajnok Adzsinál, 12:5 85 kg: Komáromi l:0-ás vezetést követően a hosszab­bításban még két pontot gyűj­tött, s 3:0-ra nyert Veprenzov ellen. 15:5. 97 kg: Tóth János 2:0-ra kikapott Kozuljetól, 15:8. 130 kg: Deák Bárdos Mi­hály 2:0-ra végzett Koszten­kóval, 18:8. Szegedi BE-Mariupol Gelikon 21:8 54 kg: Kiss K 6:0-ra győ­zött Kuriló ellen, 3:0. 58 kg: Majoros a hosszab­bításban nyert 1:0-ra Vah­csukkal szemben, 6:0. 63 kg: Megyes 5:3-ra ki­kapott Afanaszjantói, 7:3. 69 kg: Tombor technikai tussal kikapott a világbajnok Romicsenkótól, 7:7. 76 kg: Berzicza öt perc alatt 2 pontot gyűjtött, majd a hosszabbításban 4:l-re nyert, 10:8. 85 kg: Komárominak há­romszor sikerült pontot sze­reznie Veprenzovtól a mögé­kerüléssel, 13:8. 97 kg: Tóth a hosszabbítás után bírói döntéssel győzött Kazulja ellen, 16.8. 130 kg: Deák B. 4:0-ra le­győzte Kosztenkót, 21:8. Összesítve 39:16-ra nyert a Szegedi BE. Balla József szövetségi kapitány: - Nagy fegyver­tényt hajtott végre a szegedi gárda, hiszen egy nagyon jó erőben lévő ukrán csapatot vert meg, mégpedig fölénye­sen. különösen tetszett Deák B., Komáromi és Berzicza birkózása. A csattanó azonban dél­utánra maradt. Szegedi 8E­Istanbul 16:11 54 kg: Kiss K. 3:0-ra kika­pott a világbajnok Yildiztől, 0:3. 58 kg: Majoros a hosszab­bításban 3:0-ra győzött Bekis­damattal szemben, 3:3. 63 kg: Megyes 3:0-ra bi­zonyult jobbnak Csavosoglu ellen, 6:3. 69 kg: Tombor 3_l-re ki­kapott Gülertől, 7:6. 76 kg: Berzicza a hosszab­bításban 3:2-re bizonyult jobbnak Avludzsánál, 10:7. 85 kg: Komáromi 4:l-re legyőzte Özdent, 13:8. 97 kg: Tóth a hosszabbí­tásban 2:0-ra kikapott Basar­tól, 13:11. 130 kg: Deák B. 4:0-ra verte a világ és Európa-bajno­ki ezüstérmes Donátot. Szegedi 8E­Istanbul 15:14 54 kg: Kiss K. 4:0-ra elve­szítette Yildiz elleni találko­zóját, 0:3. 58 kg: Majoros bírói dön­téssel nyert Bekisdamat ellen, 3:4. 63 kg: Megyes 7:0-ra bi­zonyult jobbnak Csavosoglu­nál, 6:4. 69 kg: Tombor l:7-re ki­kapott Gülertől, 7:7. 76 kg: Berzicza a hosszab­bításban maradt alul Avlu­dzsával szemben, 8:10. 85 kg: Komáromi hosszab­bítás után verte 3:0-ra Özdent, 11:11. 97 kg: Tóth Basartól 9:2­re kikapott, 12:14. 130 kg: Deák B. a pihent Bakirt is legyőzte l:0-ra, 15:14. Összesítésben 31:25-re nyert a Szegedi BE. Kiss Tibor: - Boldog va­gyok. Köszönöm a srácoknak ezt a szép napot, s mindenki­nek aki osztozott örömünkben és segítette munkánkat, hogy a tavalyi BEK-győztest le tud­juk győzni. S. J. A Kocsis Ferenc edző által felkészített Szegedi BE teljesítményére felkapja a fejét a szakma. (Fotó: Gyenes Kálmán) (II A papírformának megfelelően Avar (kezében a labda) produkcióját a legtöbbször csak nézték a belgák. (Fotó: Gyenes Kálmán) kézilabda Pick Szeged­HC Tongeren (belga) 33-14 (15-7) Férfi City-kupa vissza­vágó a 16 közé jutásért. Újszegedi Sportcsarnok, 2000 néző. Vezette: Ma­rics, Gadinovacski (ju­goszlávok). Pick: NAGY Z. - BERTA 7, Szép Kis 6, BORSODI 2, Doros, BARTÓK 7, AVAR 5 (1). Csere: TYE­TYAK (kapus), Ambrus, Nagy L. 2 (1), Buday 4, Herbert. Edző: Buday Fe­renc. Tongeren: PICONE ­Gerald, Fonck 2 (1), BER­NIMOULIN 4, Schonk 1 (1), Bourlet, Tubee 1 (1). Csere: Wolak 3, Grossi 2 (1), Moreas 1. Edzó: Thi­erry Herbillon. Kiállítások: 8, ill. 0 perc. Hétméteresek: 3/2, ill. 5/4. - Melegítés közben azt lá­tom, hogy a játékosok kellő­en fel vannak dobva, ez pe­dig azt jelenti, hogy nagy gólkülönbséggel nyerünk ­mondta Buday Ferenc edző. Ambrus, a postás Az első félidő vége felé - az egyik szegedi támadás közben - összeütközött két pickes játékos. A legtöbb ha­zai drukker csak azt látta, hogy a parketten marad Ber­ta, s fájdalmas arccal a térdét masszírozza. A Szabó doktor-Pióker duó küzdőtéri kezelése sem volt elegen­dő a jobbszélsőnek, aki további ápolásra szorult a kis­padon. Amikor rendbe hozták, dühösen mordult Amb­rusra, hogy miért nem figyelt oda, amikor váltani kel­lett volna. A volt fotexes ártatlan arccal jelentette ki, hogy ő pedig nem is volt a pályán. Erre Berta gondol­kodás nélkül azt tanácsolta, hogy adja tovább a letolást annak, aki ezt csinálta vele... Kővári Árpád klubelnök pe­dig a csapattal szembeni el­várását (gy fogalmazta meg: - Csak kőkemény védeke­zéssel és folyamatos, gyors játékkal lennék elégedett. Ünneppel kezdődött a ta­lálkozó: Tamás Sándor pá­lyaedző köszöntötte a csapat orvosi gondjait ellátó dr. Sza­bó Istvánt és a 45. éves Pió­ker Sándor gyúrót. A folyta­tás is hasonló hangulatban zajlott, hiszen a szegediek energikus támadásvezetésé­nek és védekezésének a bel­gák sehogyan sem találták az ellenszerét. így a 14. percben 8-2 volt az eredmény. Még az is belefért, hogy Bartók kihagyja a hétméterest. A szerény képességű tongereni­ek a 19. percre közelítették meg - Bernimoulin jóvoltá­ból - a legjobban (8-4) a Picket. Egy kis lazítás után a hazaiak hosszú hajrát nyitot­tak, s a biztos vezetés tudatá­ban vonultak pihenőre. A második félidő még fergetegesebben kezdődött, mint az első. Berta folytatva (a találkozó 28. percében megsérült) eredményes játé­kát, a 44. percben már 23-8 lett az állás. Ugyanakkor a szintén bravúrosan védő Tyetyák szinte lehúzta a ro­lót, s így negyed óra alatt a vendégek mindössze kétszer vették be a szegedi kaput. Aztán Buday Dániel lépett elő főszereplővé, akinek minden lövése a hálóban kö­tött ki. Háromszor mattolta egymás után az egyébként jól védő belga kapust. A ha­zaiak fölényére jellemző, hogy még folyamatos em­berhátrányban is növelni tudták góljaik számát. Az utolsó 10 percre már elfo­gyott a belgák levegője, s csak az mentette meg őket a 20 gólos különbségtől, hogy a szegediek lövései nem iga­zán sikerültek. Bár szépség­díjas volt a Bartók, Nagy duó kínai figurája. Egy mérkőzésen a hazai szurkolóknak nem kell több, mint szép és eredményes já­ték - még akkor sem, ha az ellenfél esetleg nem egy súlycsoportban van kedven­ceikkel. Ez pedig mind együtt volt ezen az összecsa­páson. Buday Ferenc: - Örülök, hogy a jó védekezésünk időnként kapusbravúrokkal párosult. Szerintem elértük a célunkat: miközben a közön­ség jól szórakozott, biztosan jutottunk a City-kupában a legjobb 16 közé. Thierry Herbillon: - Az történt, amire a sorsolás is­meretében számítottam. Ne­künk még sokat kell tanul­nunk ebben a sportágban. Süli József ÜÉLMAQYARORSZÁQ Törököt fogtak a németek labdarúgás • Munkatársunktól Szombaton benépesültek az európai labdarúgó-stadio­nok, hiszen nem kevesebb, mint húsz EB-selejtezőt ren­deztek. Természetesen ezút­tal is akadt meglepetés, hogy mást ne említsünk: a dánok otthonukban kaptak ki a wa­lesiektől, az angolok a Wembleyben sem bírtak a bolgárokkal, de a „csúcs" az, hogy a címvédő németek ka­pituláltak Törökországban! A „magyar csoportban" a szlovákok magabiztosan nyertek liechtensteinben, mtg a románok egy jól vég­rehajtott szabadrúgással az utolsó percben szerezték meg a győzelmet Portugáliá­ban. Eredmények, 1. csoport: Dánia-Wales 1-2, Olaszor­szág-Svájc 2-0. 2. csoport: Lettország-Grúzia 1-0, Szlovénia-Norvégia 1-2. 3. csoport: Törökország-Né­metország 1-0, Észak-Íror­szág-Finnország 1-0. 4. cso­port: Oroszország-Francia­ország 2-3, Andorra-Ukraj­na 0-2, Örményország-Iz­land 0-0. 5. csoport: Ang­lia-Bulgária 0-0, Lengyelor­szág-Luxemburg 3-0. 6. csoport: Ciprus-Ausztria 0-3, San Marino-Izrael 0-5. 7. csoport: Azerbajdzsán­Magyarország 0—4, Liech­tenstein-Szlovákia 0-4, Por­tugália-Románia 0-1. 8. csoport: Málta-Horvátor­szág 1—4. 9. csoport: Skó­cia-Észtország 3-2, Bosz­nia-Hercegovina-Csehor­szág 1-3, Litvánia-Feröer­szigetek 0-0. Magyar győzelem labdarúgás Azerbajdzsán­Magyarország 0-4(0-0) • Baki (MTI) Európa-bajnoki selej­tező-mérkőzés, Baki, 25 ezer néző. Vezette: Step­hene Bre (francia). Azerbajdzsán: Dmitrij Kramarenko - Emin Agajev, Arif Aszadov, Rahim Abusov, Deni Gajszumov - Vjacseszlav Licskin, Junisz Szirhajev, Aszlan Kerimov, Elszán Kambarov - Vitalij Rza­jev, Kurban Kurbanov. Magyarország: Király Gábor - Sebők Vilmos ­Fehér Csaba, Hrutka Já­nos, Mátyus János ­Dárdai Pál, Illés Béla, Pi­sont István - Lisztes Krisztián, Horváth Fe­renc, Hamar István. Gólszerzők: Dárdai (59.), Illés (84. - 1 l-es­ből), Pisont (88.), Fehér (90.). Piros lap: Licskin (62.). Csere: Aszadov he­lyett Nazim Szulejmanov (51.), Gambarov helyett Veli Kaszumov (56.) Kramarenko helyett Alekszand Zsivkov (60.), illetve Horváth helyett Fehér Miklós (6.), Sebők helyett Korsós György (65.), Lisztes helyett Dombi Tibor (75.). Már az első percben meg­szerezhette volna a vezetést a magyar csapat. Horváth szerzett labdát, egyedül ve­zethette azt a kapura, azon­ban a kivetődő Kramarenko a 16-osnál bravúrosan men­tett. Horváth a gólhelyzetnél megsérült, a 6. percben Fe­hér Miklós állt be a helyére. Az első negyedóra után kie­gyenlítettebb lett a küzde­lem. A 31. percben Illés ke­rült a 16-oson belül a földre, nem önszántából, majd Se­bők hagyott ki nagy helyze­tet, jobbról, 4 m-ről a kapus­ba fejelte a labdát. A befejező negyedórát is magyarok kezdték jobban, de Illésék a 16-osnál rendre megakadtak a kőkemény azeri védőfalon. A magyarok léptek fel támadólag a szünetet köve­tően is, de az első helyzet Licskin előtt adódott, az aze­ri játékos azonban balról, 15 m-ről mellé lőtt. A hazaiak bátrabbá váltak, többet birto­kolták a labdát. Az 59. perc­ben a fellazult azeri védelem között Hamar gurított közép­re és Dárdai 10 m-ről a ka­puba bombázott (0-1). A 62. percben ember­előnybe került a magyar vá­logatott, Licskin műesését sárga lappal díjazta a játék­vezető, s mivel ez már a má­sodik lapja volt neki, kiállí­tották. Egyfolytában a hazai­ak támadtak, Illésék nem tudták tartani a labdát. Az azeriek gyenge kísérletei messze elkerülték a kaput. A 84. percben 1 l-eshez jutot­tak a magyarok. E^y kény­szerítőzés után Korsós lépett tki, akit buktattak a hazai vé­dők a 16-oson belül. A meg­ítélt büntetőből Illés biztosan lőtte a labdát a hazai kapuba (0-2). A teljesen szétzilált és kedveszegett védők mellett folytatódott a magyar gól­gyártás. A 88. percben Pi­sont értékesített egy tökéle­tesen kijátszott helyzetet (0-3), majd Fehér a 90. percben a védők között, kö­zépről 10 m-ről bombázott az azeri kapuba (0-4). Bicskei Bertalan, a ma­gyar válogatott szövetségi kapitánya: - A második fél­idő alapján megérdemelten nyertünk.