Délmagyarország, 1998. augusztus (88. évfolyam, 179-203. szám)

1998-08-03 / 180. szám

HÉTFŐ, 1998. AUG. 3. SPORT 11 Fergeteges utolsó húsz perc Százmillió S zázmillió forintot kérnek Ferenczi Istvánért. Hogy ki ez a méregdrága legény? Gyanítom, még a labda­rúgás hívei közül is kevesen tudnák egy másodpercnél hosszabb ideig sorolni az ifjú úr sikerlistáját. De nincs ebben semmi különös, hiszen százmillió forint készpénz­zel sem randevúzik túl gyakran a magyarság döntő több­sége. Ezért aztán gyanítható, hogy egy-két másodpercre meg is állt a vérnek keringése mindazokban, akik meg­tudták: fent nevezett 21 éves győri labdarúgóért a ma­gyar játékospiacon kérték azt a bőröndnyi pénzt, mert... És most kellene szolgálnom valami épeszű magyará­zattal. Például elmondhatnám - ez a Ferenczi gyerek olyan tehetséges, hogy Ronaldo sósavat ivott bánatában, amikor megtudta, milyen cselekkel kergette őrületbe ma­gyar kollégája a Győri Dózsa-Horváth Gumi balbekkjét egy nyári felkészülési mérkőzésen. Netán figyelmeztet­hetném a nagyérdeműt: Ferenczi úr már letett annyit a magyar labdarúgás asztalára, hogy e fontos lakberende­zési tárgynak három lába is eltörött a hatalmas súly alatt. Ám a focistatisztikákból mindössze annyi olvasha­tó ki, hogy a százmillióra taksált csatár eddig mindössze harminchétszer szerepelt az első osztályban, öt gólt rú­gott, s mostanság (eligazolási szándékát megbüntetvén) éppen az ETO FC második csapatában készül a vélhető­en gigantikus megmérettetésekre. F agy is a százmilliót, mint eladási árat csupán egy talpig mókamester rémhírterjesztő találta ki? Erről szó sincs - Borbényi János, a Győri ETO FC elnöke is büszkén kinyilatkozta: bizony száz az a millió, s mivel Ferenczi Istvánnak még két évig érvényes szerződése van klubjával, annyit kérnek érte, amennyit nem szé­gyelltek. Ezek szerint ma a magyar fociban százmillió forint lehet a szégyenküszöb? Derék összeg, minek is ta­gadnánk. Csak azt kellene eldönteni - ismervén honi labdarúgásunk pénzügyi hátterét, no meg alaptörvényét, vagyis azt, hogy a magyar pályákon minden előfordul­hat, de leggyakrabban annak ellenkezője is - hogy sír­junk, vagy inkább a falba fejeljünk Ferenczi árát olvas­ván. Az ügyben érintett gólvágó egyébként a százmilliót nevetséges összegnek minősttette. Vajon miért is...? Bátyi Zoltán Kenesei nem csak kiharcolta, hanem biztosan értékesítette is a 11 -est. A jobbra vetődő kapus mellett nagy erővel középre rúgta a labdát. (Fotó: Miskolczi Róbert) Új pályát avattak Algyön jsisiJwl 1 iiMÉiÉÉiiii . | Hal , ,« —í —-zúz, ..*™,. ^ — ^ M m M ífM^mrmtamgM MfiiHBSSS3£ vJíKMrjBM SS SSMBBBS 9finuh! SHBHI Nyári gólzápor labdarúgás labdarágás Pénzszűkös világunkban kevés helyen mondhatják el az országban, hogy új léte­sítményt készítettek a labda­rúgás számára. Márpedig Algyön ezzel büszkélkedhet­nek, hiszen tegnap kitűnő gyepszőnyegű, a legkorsze­rűbb követelményeknek megfelelő labdarúgópályát avattak. Az avatóünnepségre nem csak a labdarúgás barátai, hanem a község apraja-nagy­ja összegyűlt, s együtt örült a helyi focicsapat tagjaival az új létesítménynek. A nagy nap alkalmából egész napos rendezvénysorozattal tették még emlékezetesebbé az ese­ményt. Kezdődött az Al­győ-Szeged női mérkőzéssel (3-2). majd folytatódott az algyői és szegedi öregfiúk összecsapásával (0-6). Délután már a jelenlegi kedvencek vették birtokukba az új létesítményt. Hódme­zővásárhely, Sándorfalva, Deszk és Algyő csapatai vet­tek részt azon a négyes tor­nán, amelyet a pályaavatás alkalmából rendeztek, s amelyen mindegyik együttes két-két mérkőzést játszott. A nyitányon az Algyő 3-0-ra verte a Deszket, majd a Sán­dorfalva némi meglepetésre 3-1-re az NB III-as Hódme­zővásárhelyi LC-t. A 3-4. helyért a HLC 5-0-ra bizo­nyult jobbnak a Deszknél. A torna döntőjében az Algyő 1-1-et játszott a Sándorfal­vával, de a büntetőket a ha­zaiak rúgták jobban. Az egész napos rendez­vényre kilátogatok a nagy meleg ellenére kitűnően szó­rakoztak: a szívélyes ven­déglátás mellett még jó focit is láthattak. P. S. J. labdarágó NB I Szeged LC­Demecseri FC 5-0(1-0) Felső Tisza-parti stadi­on, 1000 néző. Vezette: Balajti (Szőke, dr. Bo­zóky) Szeged LC: Bita - Né­meth, Major, Herczku, Vasas - Vörös, Koltai, Szabó Z„ Faragó - Barva, Kenesei. Edző: Gergely Károly. Demecser: Petranics ­Horváth. Drobni, Szűcs, Gyöngyösi - Balogh T., Lente, Torda, Tanyi - Le­hoczki, Mérész. Edző: Rozsnyai Béla. Csere: Torda helyett Vacsilja a szünetben, Gyöngyösi helyett Szilá­gyi a 48., Koltai helyett Tamás, Faragó helyett Molnár Cs., mindkettő a 61., Tanyi helyett Gomb­kötő a 62., Szabó Z. he­lyett Fórizs a 72. percben. Gólszerző: Faragó a 43., Barva a 78., Vörös a 80., Kenesei (11-esböl) a 87., Fórizs a 90. percben. Sárga lap: Lente a 21., Barva a 48., Tamás a 64., Lehoczki a 72., Herczku a 75. percben. Szögletarány 7:6 (4:4). 17. perc: Mérész ívelt be jobb oldalról szabadrúgást. Bita csak kiütni tudta a labdát, éppen Tanyi elé, aki azonnal kapura lőtt, de Szabó Z. a gól­vonalon fejjel mentett. 32. perc: Egy bal oldali forma-1 • Hockenheim (MTI) A finn Mika Hakkinen nyerte a Forma-1 autós gyor­sasági világbajnokság 11. fu­tamát, a Német Nagydijat. A McLaren-Mercedes pilótája ebben az idényben hatodik viadalán diadalmaskodott. Hakkinen a vb-pontverseny­szöglet után Németh centimé­terekkel küldte fölé a labdát. 34. perc: Barva húzott el a jobb oldalon, majd pontosan a felfutó Vörös elé tálalt, akinek erős lövését Petranics a leve­gőben úszva nagy bravúrral hárította szögletre. 43. perc: A vendégek ka­pujától mintegy 40 méterre szabadrúgáshoz jutottak a Ti­sza-partiak. A labdát Kenesei mesterien Faragó elé „vará­zsolta", aki mellel levette azt, majd fél fordulattal a hosszú sarokba küldte, 1-0. 72. perc: Lehoczki iramo­dott meg a védők között, már csak Bitával állt szemben, az újonnan igazolt szegedi háló­őr azonban merész előrevető­déssel hárított. 78. perc: Bal oldali szög­letrúgás után, amelyet Kene­sei végzett el a tőle megszo­kott módon, az előre húzódó Major a felső lécre fejelt, az onnan kipattanó labdát pedig Barva mintegy 12 méterről, egyből, kapásból ballal a bal felső sarokba küldte, 2-0. 80. perc: Vörös a félpályá­ról indulva kicselezett min­denkit, aki az útjába került, majd nehéz szögből, a 16-os sarkáról nagy lövést küldött a hosszú sarokba, 3-0. 87. perc: A most is ellen­állhatatlanul játszó Kenesei iramodott meg a kapu felé, ám amikor a 16-oson belül járt. Szűcs gólhelyzetben há­tulról elkaszálta. A jogos 11 ­est a sértett magabiztosan ér­tékesítette, 4-0. 90. perc: Ismét Kenesei re­mekelt, feltartóztathatatlanul húzott kapura, a kifutó kapust is kicselezte, s a kapuba tartó labdáját Fórizs egy méterről segítette a hálóba, 5-0. Szegedi pályán rég látott ben 16 pont előnyt szerzett, mivel a hazai közönség előtt szereplő Micliael Schuma­cher cs-ak az ötödik helyen végzett. A Német Nagydíj máso­dikja a brit Dávid Coullliard lett. Ebben az évadban ötöd­ször fordult elő, hogy a két McLaren-Mercedes autó az első két helyen ért célba. Mercedes-motorral hajtott húsz percet produkált a kitűnő erőkből álló Tisza-parti NB I­es gárda. Az utolsó húsz perc­ben ugyanis fergetegesen ro­hamoztak Keneseiék, s a gó­lok mellett még szemet gyö­nyörködtető játékot is bemu­tattak. A közönség vastapssal jutalmazta a produkciót: a meccs végén percekig zúgott a szurkolók részéről a „Szép volt, fiúk!" Pedig ez a csapat - szinte hihetetlen - csak két hete állt össze, itt-ott még akadozik az összjátéka, de lendülete, küzdeniakarása tö­retlen volt. Tagjai nem ismer­tek elveszett labdát, az utolsó percekben is úgy küzdöttek, mintha akkor kezdődött volna a játék, s nem gólokkal vezet­nének, hanem vesztésre, vagy döntetlenre állnának. Sok né­zőben felötlött az elmúlt baj­nokságban szerepelt csapat (melyből csupán Kenesei ma­radt meg) tagjainak teljesít­ménye, akik ha lőttek egy gólt, nem nagyon törekedtek újabbak elérésére, hanem fog­gal-körömmel védték mini­mális előnyüket. A mostani együttes, úgy néz ki, az ered­ményes játék mellett a szur­kolók szórakoztatására is tö­rekszik, ezért lesz érdemes új­ra Szegeden labdarúgó-mér­kőzésre járni. Anélkül, hogy túlértékelnénk a Szeged LC Demecser felett aratott fölé­nyes győzelmét, megállapít­hatjuk, hogy valami elindult a Tisza parton, s ezt érdemes tá­mogatni mind anyagilag, mind erkölcsileg. Jók: Kenesei (a mezőny legjobbja). Major. Barva, Vö­rös, Vasas, illetve Lente és Balogh T. Gergely Károly: - Az első félidőben a nagy meleg rá­nyomta bélyegét a játékunkra. jármű utoljára 1954-ben nyert németországi Forma-l-es fu­tamot. A viadalon a harmadik a világbajnoki címvédő kana­dai Jacques Villeneuve, ne­gyedik pedig a korábbi vb­győztes brit Dámon Hill lett. Mindkét sportolónak ez az idei legelőkelőbb helyezése. A Német Nagydíj vége­redménye (307.035 km): 1. Hakkinen (finn, McLaren­Utána látványos gólokkal szó­rakoztattuk lelkes közönsé­günket. Rozsnyai Béla: - A máso­dik félidőben letámadással kí­sérleteztünk, és végül ez okoz­ta a vesztünket. P. Sándor József További eredmények: Tiszavasvári-Szolnok 0-0, Kaposvár-Komló 1-1, Hajdú­szoboszló-Tatabánya 2-3, Komárom-Soroksár 1-2, Ti­szakécske-Érd 1-0, Pécs-Sal­gótarján 2-4, Tiszaújvá­ros-Kecskemét 3-1, Békés­csaba-Nagykanizsa 3-1, Sop­roni Dreher-Matáv Sopron 2-3. A bajnokság állása: 1. Salgótarján 2 2 0 0 5-2 6 2. Tatabánya 2 2 0 0 5-3 6 3. Soroksár 2 2 0 0 4-2 6 4. Szeged LC 2 1 1 0 7-2 4 5. Matáy Sopron 2 1 1 0 5-4 4 6-7. Szolnok 2 1 1 0 2-1 4 Komló 2 1 1 0 2-1 4 8. Hékéscsaba 2 1 0 1 4-3 3 9. Tiszaújváros 2 1 0 1 4-4 3 10. Tiszakéeske 2 1 0 1 l-l 3 11. Demeeser 2 1 0 1 3-6 3 12. Kaposvár 2 0 2 0 í-1 2 13. Tiszavasvári 2 0 2 0 (Ml 2 14. Komárom 2 0 1 1 3-4 1 15. Érd 2 0 ] 1 0-1 1 15. Nagykanizsa 2 0 1 1 3-5 1 17. Keeskemét 2 0 1 1 1-3 1 18. Soproni Dreher 2 0 0 2 3-5 0 19. Hajdúszoboszló 2 0 0 2 2-4 0 20. Pécs 2 0 0 2 3-6 0 A következő', 3. forduló - aug. 8., szombat: Érd­Pécs, Salgótarján-Komá­rom, Tatabánya-Kaposvár, Soproni Dreher-Tiszavasvá­ri, Soroksár-Békéscsaba. Aug. 9.. vasárnap: Kecske­mét-Szeged, Komló-Tisza­újváros, Nagykanizsa-Haj­dúszoboszló, Szolnok-Ti­szakécske, Demecser-Sop­roni Matáv. Mercedes) 1:20:47.984 óra, 2. Coulthard (brit, McLaren­Mercedes) 0.427 mp hát­rány, 3. Villeneuve (kanadai, Williams-Mécachrome) 2.578 mp h. A világbajnoki pontver­seny állása 11 futam után: 1. Hakkinen 76, 2. M. Schu­macher 60, 3. Coulthard 42, 4. Irvine 32, 5. Wurz 17, 6. Villeneuve 16 ponttal. • Munkatársunktól A Professzionális Nemzeti Labdarúgó-bajnokságban még öt százszázalékos együt­tes van, s érdekesség, hogy mind fővárosi: Újpesti FC, Vasas DH, MTK Hungária FC, Kispest-Honvéd, Ferenc­város. A legjobb vidéki a Gázszer. De nézzük ezt a for­dulót. Öt hazai siker mellett, három vendéggyőzelem szü­letett, s csak egy találkozó (Diósgyőr-Debrecen) végző­dött pontosztozkodással, de ezen a mérkőzésen nem lát­hattak gólt a szurkolók. A több összecsapáson kettőnél alább nem adták a játékosok, de a csúcsot a pénteki Kis­pest-Nyíregyháza meccs je­lenti, itt hétszer rezdültek meg a hálók. Korsós és Illés mesterhármast ért el. Eredmények: Kispest-Honvéd­Nyíregyháza 4-3 (2-1) Budapest, Bozsik-stadion, 4 ezer néző. Vezette: Puhl. Gólszerzők: Borgulya (2, egyet 1 l-esből), Gabala, Cseke, ill. Szabó A., Kirch­mayer (1 l-esből), Bárányi. Diásgyór-DVSC 0-0 Diósgyőr, 12 ezer néző. Vezette. Varga S. III. Kerület-Ferencváros 1-2(1-1) Budapest, Hévízi út, 12 ezer néző. Vezette: Pillér. Gólszerzők: Gáspár, ill. Selimi, Vámosi. Kiállítva: Varga L., ill. Jagodics. B VSC-Zuglá-Újpest FC 0-3(0-1) Budapest, Szőnyi út, 6 ezer néző. Vezette: Kiss B. Gólszerzők: Korsós (3). Kiállítva: Fűzi (BVSC). Siáfok-Győri ETO FC 1-2 (0-0) Siófok, 8 ezer néző. Ve­zette: Ábrahám. Gólszerzők: Szabó Z., ill. Korsós, Somogyi. MTK Hungária-Vác 3-1 (2-1) Budapest, Hungária krt., 2 ezer néző. Vezette: Ha­nyecz. Gólszerzők: Illés (3), ill. Vojtekovszki. Kiállítva: Kovács (Vác). Gázszer-Zalaegerszeg 2-0 (2-0) Akasztó, 2 ezer néző. Ve­zette: Vad. Gólszerzők: Bekő, Dvéri. Vasas DH-Dunaferr 3-2 (1-0) Budapest. Fáy utca, 5 ezer néző. Vezette: Hajdó. Gólszerzők: Pál, Hámori (2), ill. Zavadszky, Lengyel (1 l-esből). Haladás-Videoton 2-0(1-0) Szombathely, 7 ezer néző. Vezette: Juhos. Gólszerzők: Kocsis, Ko­vács (1 l-esből). A bajnokság állása 1. Újpest 2 2 0 0 5-1 2. Vasas 2 2 0 0 5-2 3. MTK 2 2 0 0 4-1 4. Kispest 2 2 0 0 5-3 5. Fercncv áros 2 2 0 0 3-1 6. Gázszer 2 1 1 0 2-0 7. Diósgyőr 2 1 1 0 3-2 8. G) dr 2 1 t 0 2-1 9. Haladás 2 1 0 1 2-1 10. Vác 2 1 0 1 2-3 tt.DVSC 1 0 1 0 0-0 12. Dunarcrr 2 0 0 2 4-6 13. Siófok 2 0 0 2 2-4 14. 111. Ker. 2 0 0 2 1-3 15. Nyíregyháza 2 0 0 2 3-6 16. BVSC 1 0 0 1 0-3 17. Videoton 2 0 0 2 0-3 18. ZTF. 2 t 0 2 0-3 Takács Zoltán (a kapus mellett, jobbról) az algyői csapatot edzi, de a szegedieket erősítette az öregfiúk összecsapásán. (Fotó: Karnok Csaba) annaaa AUTÓCENTRUM MESZES MARK személyszállító ENIGMA INVEST Értékpapír­forgalmazó Rt. Mercedes-dupla Németországban