Délmagyarország, 1997. április (87. évfolyam, 75-100. szám)

1997-04-28 / 98. szám

Tovaszálló remények.. röplabda EB-selejteiö Magyarország­Portugália 2:3(7,-11, 13, -13,-12) Férfimérközés. Újsze­gedi Sportcsarnok, 800 nézó. Vezette: Fatrdla (szlovák), Hóbor (ma­gyar). Magyarország: TO­MANOCZY, Schildkraut, KÁNTOR, PETHEÖ, Hul­mann, Mészáros D. Cse­re: llrfi, Mészáros P., Szűcs, Forgó. Szövetségi kapitány: Nyári Sándor. Portugália: MAIA, Sil­veira, W. SILVA, M. Sil­va, Cavalcanti, PEREIRA. Csere: Soares, Natario, Riberio, Lustora, Gonsal­ves. Szövetségi kapi­tány: Antonio Rodriuges. A csoport csapatainak já­tékerejét és az eddigi ered­ményeket véve figyelembe, nyilvánvalóvá vált, hogy a pótkvalifikációra jogosító második helyért a magyarok és a portugálok versenghet­nek. Ezért aztán a szombati visszavágó előtt, érthetően, mindkét válogatott röpisei jóval feszültebbek voltak a szokásosnál. A találkozó elején alapo­san ránkijesztettek a portu­gálok, akik igencsak nekidu­rálták magukat. A vendégek a mezőnyben a lehetetlennél lehetetlenebbnek látszó szi­tuációkban is „összeszedték" a labdákat, a hálónál pedig átüthetetlennek tetsző sán­cokkal, és olykor hárithatat­lan leütésekkel hiúsították meg a mieink próbálkozásait (2:7). Jó időbe tellett, amíg játékosainknak sikerült ren­dezniük soraikat, utána azonban Kántor vezérletével - aki hátára vette a csapatot - elindult a „henger". Egy­két forgást leszámítva soro­zatban értük el pontjainkat, amit a portugálok nehezen viseltek, szövegeltek és rek­lamáltak is ezért rendesen. Szerencsére intermezzóikkal sem tudták kizökkenteni rit­musukból Petheóéket, akik­nek ekkor nem remegett a kezük. A folytatás kísértetiesen hasonlított a kezdethez, rossz fogadásaink miatt me­gint a vendégek ragadhatták magukhoz a kezdeménye­zést (2:5, 4:8). Csapatunk képtelen volt ritmust váltani, rosszul nyitott és fogadott, || támadási kísérleteinket pe­dig rendre visszaverték, szó­val döcögőssé vált játékunk (6:12). A portugálok játék­mestere és egyben csapatka­pitánya Maia, aki az atlantai olimpián Joao Brenhaval az oldalán strandröplabdában negyedik volt, mesteri fel­adásokkal tömte társait, s ők éltek is a lehetőséggel. A harmadik játszmában repülőrajtot vettek Kántorék, mert ezúttal úgy röplabdáz­tak, ahogyan a „nagykönyv­ben" írva vagyon (8:0). A te­temes előny birtokában még­is kisebb fajta üzemzavar keletkezett, csapatunk egy­szerűen „leült" (10:5), de ké­sőbb megint összekapták magukat válogatottjaink. Úgy látszott, sima az út a játszmagyőzelemig (14:8), ám az „i"-re sehogyan sem sikerült feltenni a pontot, vé­gül Kántor ász-szervája ve­tett véget az izgalmaknak. A negyedik játékrész ele­jén nehezen lendültek bele a magyarok, ám a továbbiak­ban bátran és jól is röplab­dáztak Tomanóczyék (5:2, 7:3). Ezért is érthetetlen, hogy amikor vezettek, akkor vesztettek fonalat Schildk­rauték, s kapkodó, átgondo­latlan játékukkal magukra hozták ellenfelüket (7:7). Et­től kezdve szorossá vált a küzdelem (11:11, 13:12, 13:13), érezni lehetett, ame­lyik csapat, ha pillanatokra is képes megnyugodni, azé lesz a részsiker. Ez a portu­gáloknak sikerűit, mert a mieink elkövették azt a hibát (is), hogy a végjátékban szinte minden labdával Kán­tort keresték, s ezáltal nem egyszer lehetetlen helyzetbe hozták az egyébként most is remeklő klasszist... A min­dent eldöntő ötödik szett, a „gyorshalál" - a számszerű eredmény ellenére - egyér­telműen a vendégeké volt, maga alá került csapatunk ekkor már képtelen volt vál­toztatni. Nagy lehetőséget szalasz­tott el válogatottunk, hiszen amennyiben nyer, megmarad az esélye, hogy kijusson az Európa-bajnokságra. Vere­ségével ellenben nehéz hely­zetbe került az egyébként vé­gig lelkesen és nagy akarás­sal játszó csapatunk, amely­nek továbbjutási reménye ez­zel a fiaskóval tovaszállni látszik. Nyári Sándor: - Sajnos, nyerhető mérkőzést vesztet­tünk el. Különösen 2:l-es vezetésünknél bíztam abban, hogy győzünk, ám nem tud­tuk megragadni a lehetősé­get. Többek között azért, mert előnyünknél kulcsem­bereink közű! voltak, akik rengeteget hibáztak, ráadá­sul a kritikus pillanatokban. A megingásokból származó, elkerülhető hibákat, bár mindenki igyekezett, nem tudtuk helyrehozni. Antonio Rodriuges: - A színvonal nem volt égbekiál­tó, de a változatosságra így sem lehet panasz. A második és harmadik játszmában nyi­tásfogadásban kerekedtünk a magyarok fölé, no meg sáncolásban végig jobbak voltunk ellenfelünknél, és ez döntőnek bizonyult. Gyürki Ernő Az állás 1. Magyarország 4 3 15:14 11 2. Portugália 3 3 9:5 6 3. Horvátország 2 2 7:8 6 4. Dánia - 5 8:15 5 5. Ukrajna 1 - 3:0 3 A látvány csalóka, a végén nem a mieink (Schildkraut, Mészáros D., Tomanóczy és társaik), hanem a portugálok örülhettek... (Fotó: Gyertes Kálmán) • Pontvesztés nélkül nyerte az alapszakaszt a Hungerit Bentmaradt a Vásárhely! A HVSC kapusa, Tóth Iván (szemben, hátul) remekül védett az OSC ellen. (Fotó: Gyenes Kálmán) vízilabda • Tudósítóinktól A férfi vízilabda OB I­ben a 20. fordulót ren­dezték a hét végén. A Csongrád megyei csapa­tok közül nyerni tudott a HVSC (sikerükkel OB I­esek maradtak hivatalo­san is a Lengyel-tanítvá­nyok, a KSI búcsúzott az élvonaltól) és a Szentes. A Szeged papírforma­vereséget szenvedett a Vasas otthonában. Kontavill Szentesi VK­Csanádi Árpád KSI 15-4 (3-1,2-2,5-0,5-1) OB l-es férfimérkőzés. Szentes, 200 néző. Vezette: Juhász, Erdős. Szentes: Vincze - Hor­váth, Komlósi 1, Magyar, Piti R„ IBOLYA 6, Torday, KISS I., Dongó T. 1, TARY 5, Piti L. 1, Bárányi 1, Szé­nászki. Edző: Kádár József. Gól - emberelőnyből: 5/4, ill. 8/2. Négyméteres­ből: -, ill. 1/0. A sportiskolások szerez­ték az első gólt, amire Ibolya (kétszer) és Tary válaszolt. A második negyedben Már­ton kétszer volt eredményes, de ezzel hosszú időre el is lőtték a puskaporukat a ven­dégek. Bárányi iszonyatos bombája, Ibolya svédcsava­ra, a „kis" Komlósi nagy lö­vése, Tary ejtései után, már 11-3 volt a harmadik ne­gyed végén, s közben Vincze még négyméterest is hárított. Az utolsó játékrészben is az történt, amit a házigazdák akartak, 15-4. Jól sikerült tehát Kádár József bemutat­kozása az edzői székben. Kádár József: - Egy-két bizonytalanságtól eltekintve jól játszott a csapat és a vártnál könnyebben győzött. 0SC-HVSC 6-7(1-1,0-2,3-4,2-0) OB l-es férfimérkőzés. Budapest, Hajós Alfréd uszoda, 100 néző. Vezette: Kosztolánczy, Madarasi. Hódmezővásárhely: TÓTH 1. - LEHMANN 2, NAGY S. 2, Vörös, Juhász 1, Kasza 1, Tiskivszkij 1, Lehota, Hajdú, Hyc. Edző: Lengyel Gábor. Gól - emberelőnyből: 6/2, ill. 4/2. Négyméteres­ből: 1/1, ill. 1/1. A vásárhelyiek igazolták, hogy az utóbbi hetek jó és főleg eredményes játéka nem a véletlen műve. Amió­ta Lengyel Gábor készíti fel az együttest, valósággal megtáltosodtak Kaszáék. Az orvosegyetemisták el­len is a már korábban ta­pasztalt lelkesedéssel ját­szottak Tiskivszkijék, főleg a középső két negyedben nyújtottak maradandót. Az ellenfél kapuja előtt elsősor­ban Lehmann és Nagy S., míg hátul Tóth Iván kapus remekelt. A siker egyben azt is jelenti, hogy a vásárhelyi­ek ősztől ismét az OB I-ben kezdhetik a pontvadászatot! Lengyel Gábor: - Har­matos játékkal is nyerni tud­tunk idegenben! Vasas-Plaket-Heliomed Szegedi VE 12-5(4-1,2-0,4-2,2-2) OB l-es férfimérkőzés. Budapest, Hajós Alfréd uszoda, 100 néző. Vezette: Koós, Németh A. Szeged: Scsegyerkin ­Csapó 1, Mód, Dongó L., Csörgő, MOLNÁR T. 3, Kiss Cs. 1, dr. Török, Szebe­ni, Megyeri, Zsarkó, Varga P„ Halász. Edző: Fülöp Ti­bor. Gól - emberelőnyből: 4/2, ill. 9/2. Négyméteres­ből: 1/1, ill. -. A vendégek gyenge telje­sítményt nyújtottak, l-l után elhúztak az angyalföldi­ek 7-1-re, innentől kezdve csak a gólkülönbség volt kérdéses. A harmadik ne­gyedben Molnár villant két­szer, de ez is csak a szépítés­hez volt elegendő. A záró hét percben a szegediek edzője már a „jövőt" sze­repeltette, érdekes módon, ekkor volt partiban a Tisza­parti gárda a Vasassal... A jobb cserejátékosokkal rendelkező fővárosiak telje­sen megérdemelten nyertek a közelgő Világkupa miatt hathetes szünetre „készülő" Heliomed ellen. Fülöp Tibor: - Reméljük, jól jön a szünet... Az OB 1 állása t. FTC IX 1 1 263-102 55 2. BVSC 16 2 2 266-160 50 3. Vasas* 16 3 1 227-109 49 4.UTE 12 3 5 217-146 39 5. Bp. Spart. 10 4 6 196-161 34 6. Szeged 9 5 6 181-153 32 7. Eger 7 ­13 181-211 21 8. OSC 5 2 13 136-191 17 9. Szentes 4 4 12 145-175 16 10. Szolnok 4 4 12 158-242 16 11. Vásárhely 3 2 15 118-265 11 12. KSI 1 ­19 114-287 3 * A Vasastól 2 pont levonva. Vasas-Plaket­Hungerit-Szentesi VK 4-18(1-6,2-6,0-2,1-4) Női mérkőzés. Budapest, Hajós Alfréd uszoda, 100 néző. Vezette: Novotta, Mó­ni B. Szentes: Varga - TÓTH G. 2, Sipos E. 2, TÓTH N. 9, Szremkó 2, Ábel 1, DRÁ­VUCZ 2, Hadady, Győri, Si­pos A., Pengő. Edző: dr. Tóth Gyula. Gól - emberelőnyből: 2/2, ill. 5/4. Négyméteres­ből:-, ill. 2/1. A szombaton lejátszott mérkőzésen végig „macs­ka-egér" párharc folyt a me­dencében... Örvendetes Tóth Noémi hetek óta tartó gól­erős játéka. Hungerit-Szentesi VK­BVSC-Westel 7-6(1-1,2-2,2-1,2-2) Női mérkőzés. Szentesi uszoda, 100 néző. Vezette: Urbán, Vajda. Szentes: Kádár - TÓTH G.l, Sipos E„ TÓTH N. 3, SZREMKÓ 2, Ábel, Drá­vuez 1. Edző: dr. Tóth Gyu­la. Gól - emberelőnyből: 5/2, ill. 6/3. Négyméteresből: -, ill. 1/1. A vasárnapi rangadón az első két negyedben a Szentes szerzett állandóan vezetést, de a BVSC mindig egyenlí­tett. A harmadik hét perc ele­jén Tóth G. megúszás után újra a Kurca-partiakat juttat­ta előnyhöz, de a válasz sem sokáig váratott magára, Ádám emberelőnyből ismét egyenlített. Az ismét nagyon jól játszó Tóth N. távoli bombája, majd Szremkó zic­cergólját követően eldőlni látszott a rangadó, de előbb Pelle volt eredményes, majd Dancsának újfent sikerült egyenlítenie, 6-6. A hajrát a hazaiak bírták jobban ide­gekkel, Drávucz másfél perc­cel a lefújás előtt lőtte be a győztes gólt, 7-6. Dr. Tóth Gyula: - A lát­ványos játék ugyan elmaradt, de az eredménnyel maximáli­san elégedett vagyok. Az alapszakaszt 16 meccsből szerzett 48 ponttal (többet lehetetlenség gyűjte­ni...) nyerte a Hungerit Szen­tesi VK a 42 pontos BVSC előtt. Drávuczék 288 talála­tára mindössze 68 válasz ér­kezett... Zürich, a „rettegett város" labdarúgás • Budapest (MTI) Noha abszolúte sem­mi jelentősége nincs a szerda esti világbajnoki selejtező előtt, de mégis tény: Magyarország labdarúgó-válogatottja eddig hat alkalommal szerepelt Zürichben. Öt­ször kikapott, egyszer nyert, rúgott hét gólt, kapott cserébe tizenki­lencet Svájctól. A tavalyi három európai 3. csoportbéli selejtező után itt van 1997. első selejtező­je, amelyet követ még négy. Az öttagú csoportban a ma­gyarok eddig verték a finne­ket (1-0) és Azerbajdzsánt (3-0), kikaptak Norvégiától (0-3). Most Svájc ellen idegen­be megy Csank János szö­vetségi kapitány csapata. A „fehérkeresztesek" jönnek még majd magyar földre, mint ahogyan Norvégia és Azerbajdzsán is, továbbá lesz egy záró, a finnek elle­ni idegenbéli csata. S azzal vége. Kiderül, jut-e hely Magyarországnak a jövő évi franciaországi döntőben. 1941. novemberében azt írta a Nemzeti Sport: „rette­gett Zürich". Nem véletlen, hogy a vendéglátó ország szövetsége ezt a várost vá­lasztotta mérkőzés-szlnhe­lyül, hiszen öt vereséget mértek legjobbjai a magya­rokra ehelyütt. Kétszer más zürichi pá­lyán játszott a két gárda, négyszer pedig a híres Hardturm-stadionban. Mint ahogyan szerda este is e lé­tesítmény a csata heiye. Emlékeztetőül egy-egy villanás a svájci-magyar mérkőzések „zürichi fejeze­teiből" (az eredmény érte­lemszerűen Svájc szemszö­géből értendő): 1911. január 8.: 2-0 (0-0). 1924. május 18.: 4-2 (2-0). 1935. április 14.: 6-2 (4-0). 1939. április 2.: 3-1 (1-0). 1941. novem­ber 16.: 1-2 (0-1). 1995. október 11.: 3-0(1-0). A mai válogatottak közül szerda este ismét mezt kap­hat Halmai, Mracskó, Nyi­las, Illés és Urbán. Nekik nem új a Hardturm, csak az eredményt tudnák feledni... Svájc Zürichben hát fé­lelmetes, de az összes többi, idegenben vele vívott mér­kőzés összképe már nem annyira az. Svájci gyepen 18 alkalommal futballoztak egymás ellen; tízszer nyert Magyarország, hatszor a mostani vendéglátó, két csa­ta pedig döntetlent hozott. A magyarok 44, a svájciak 39 gólt lőttek. A „nagyösszesítésben" még előkelőbb a kép. Negy­ven mérkőzést jegyeztek, 29 magyar győzelemre hét svájci diadal a válasz, négy összecsapás döntetlennel ért véget, 123 magyar gólra 54 svájci jött válasz gyanánt. Svájc eddigi eredményei a jelenlegi selejtező-sorozat­ban: 1. Azerbajdzsán-Svájc 1-0(1996. augusztus 31.) 2. Finnország-Svájc 2-3 (1996. október 6.) 3. Svájc -Norvégia 0-1 (1996. no­vember 10.) A csoport állása a szt rdai svájci-magyar és n -r­vég-finn összecsapások előtt: 1. Norvégia 3 3 0 0 9-0 9 2. Magyarország 3 2 0 1 4-3 6 3. Finnország 3 1 2 0 4-5 3 4. Svájc 3 1 0 2 3—t 3 5. Azerbajdzsán 4 1 0 3 2-10 3