Délmagyarország, 1994. június (84. évfolyam, 126-151. szám)

1994-06-22 / 144. szám

SZERDA, 1994. JÚN. 22. SPORT 7 Sárga lapok, piros lapok,.. A labdarúgó vb sárga és pi­ros lappal figyelmeztetett, illet­ve büntetett játékosai váloga­tottanként. Sárga lapok Bolívia (4): Soria. Baldivie­so, Boija, Quinteros. Németor­szág (2): Möller, Kohler. Spa­nyolország (2): Luis Enrique, Caminero. Koreai Köz­társaság (2): Kim Joo Sung. Choi Young II. Egyesült Ál­lamok (1): Harkes. Svájc. (2): Herr, Subiat. Írország (3): Phelan. Cayne. Irwin. Ko­lumbia (3): Herrera. Walder­rama. Alvarez. Románia (1): Raducioiu. Belgium (2): Grün, Weber. Marokkó (3): Naybet. Daoudi, Azzouzi. Norvégia (2): Haaland, Leonhardsen. Mexikó (1): C. Suarez. Ka­merun (1): M'Bouh. Svédor­szág (1): Dahlin. Oroszország (3): Nyikiforov, Hlesztov, Kuznyecov. Hollandia (2): van Gobbel, F. de Boer. Szaúd­Arábia (3): Al Dosari, Al Jawad. Amin. Piros lapok Bolívia (1): Etcheverry. Spanyolország (1): Nadal. Madani látványos mozdulattal rúgja el a labdát Jonk elől, a másik oldalon El-Bisi figyeli a fejleményeket. (MTI - Telefotó) Nem sok hiányzott a meglepetéshez !-l (0-1) Magyar idő szerint kedd haj­nalra virradóra Washingtonban mutatkozott be a világbajnokságon Hollandia (1988 Európa-bajnoka), mely Szaúd-Arábiával szemben vette fel a harcot. Ez volt az F­csoport első fordulójának második összecsapása. A két együttes (játékvezető a mexikói Diaz Vega) a következő összetételben kezdett: Hollandia: de Goey - R. Koe­man - van Gobbel, F. de Boer ­Rijkaard. Wouters, Overmars, Jonk, Roy - R. de Boer, Bergkamp. Szaúd-Arábia: Al Deayea - Al Dosari, Al Khlaiwi, Madani. Al Ja­wad - Al Bishi, Amin. Jebreen, Al Muwallid - Owairan, Majed Mohammed. A 19. percben jobbról el­végzett szabadrúgásnál a holland védelem nem figyelt Amitrra. aki félig lehajolva. 10 méterről nagy­szerűen irányzott feessel a bal sa­rokba továbbított, de Goey hiába vetődött, 0-1. Három perc múlva Bergkamp technikai hibát vétett, úat méterre a kaputól elpattant tőle a labda, és az arab kapus elhalászta előle azt. Óriási iramban folytatták, élve­zetesen hullámzott ide-oda a játék. Az 50. percben Jonk vezetgette a labdát, majd 30 méterről, jobbal félmagasan a kapu bal oldalába lőtt,l-l. A szaúdiak szép lassan ki­fulladtak. szinte egy tömegben áll­tak be a 1 6-osukra. hátha úgy átvé­szelik a hátralévő időt. Lelkesedé­sük példamutató volt, nem vitás. A 85. percben Rijkaard fejesét fogta szépen a szaúdi kapus. Két perc múlva a „portás" rosszul futott ki, Taument nyolc méterről, jobbról a gazdátlanul maradt hálóba fejelt. 2-1. A második félidőten olykor a kapujához szegezte riválisát Holl­andia, és - noha a szaúdiak nem vallottak szégyent - megérdemelte a sikert. Batistuta góljai Argentína-Görögország 4-0 (2-0) Az amerikai Arturo Angeles já­tékvezető sípjelére a következő összeállításban kezdtek a csa­patok: Argentfna: Islas - Sensini, Caceres, Ruggeri, Chamot - Sime­one, Redondo. Maradona (Ortega) - Balbo. Caniggia, Batistuta Görögország: Minou - Apos­tolakis, Kolitsidakis, Manolas, Kalitzakis - Tsalouchidis, Niop­lias, Tsiantakis, Kofidis - Mach­las, Saravakos Telt ház előtt, szakadó esőben már az első argentin támadás gólt hozott. A 2. percben szép kény­szerítők után Batistuta iramodott meg a jobbszélen. A 16-oson belülre érve már úgy tűnt elveszti a labdát, de még éppen elgurttotta a rátámadó védő és Minou kapus lába mellett. (1-0). Ez volt eddig a világbajnokság leggyorsabb gólja. Miközben a görögök kapura teljesen veszélytelenek maradtak. a félidő utolsó percében újra Batistuta talált a hálóba. Chamot passzolt a hosszú hajú csatárhoz, aki 17 méterről nagy gólt lőtt Minou kapujába (2-0). A második félidőben is az argentinok birtokolták többet a labdát, teremtettek több veszélyt a görög kapu előtt. A 78. percben aztán feliratkozott a góllövők közé az egykori sztár, a még most is nagy játékra képes Maradona is. Az alacsony, dundi csatár Batistu­tától kapott labdát, majd ellenáll­hatatlanul betört a 16-oson belülre, s mintegy 14 méterről ballal (akárcsak fénykorában) nagy gólt lőtt a jobbfelső sarokba. (3-0). S a gólgyártásnak még nem volt vége. Az utolsó percben az egyik görög védő a 16-oson belül kézzel ért a labdához. A jogost 1 l-est Bastis­luta értékesítette, s ezzel három góllal tette le a névjegyét. Góllista A vb-döntő góllövőlistája: 2 gólos: Raducioiu (román). 1 gólos: Klinsmann (német), Salinas (spanyol). Goichoechea (spanyol), Hong Myung Bo (dél­koreai), Seo Jung Won (dél­koreai), Hagi (román). Valencia (kolumbiai), Houghton (ír), Wy­nalda (amerikai). Bregy (svájci), Degryse (belga), Rekdal (norvég). Embe (kameruni), Omam-Biyick (kameruni), Ljung (svéd), Dahlin (svéd), Romário (brazil), Rai (brazil), Jonk (holland). Taument (holland). Amin (szaúd-arábiai). • A XV. labdarúgó világbaj­nokság hatodik napját az A­csoport két mérkőzése teszi iz­galmassá. A meglepően jól be­mutatkozott románok az önma­gát kereső Svájccal, Kolumbia pedig a házigazda amerikai­akkal találkozik. Az Egyesült Államok és Svájc egymással az első fordulóban döntetlent játszott válogatottjai számára létfontosságú lesz a soron kö­vetkező mérkőzés. A tét a má­sodik fordulóba jutás... A-csoport: Egyesült Államok­Kolumbia Nagy volt a kesergés a dél­amerikaiak háza táján Ko­lumbia csúfos veresége után. A vb titkos esélyesének nevezett csapat igen gyenge teljesít­ménnyel rukkolt elő. Francisco Maturana szövetségi kapitány legénysége képtelen volt fel­venni a románok ritmusát, rá­adásul helyzetek sorát puskáz­ta el. A dél-amerikai együttesnek esélye is van arra, hogy meg­szerezze első győzelmét ezen a világbajnokságon, mivel a há­zigazdák nem ígérkeznek annyira „harapós" ellenfélnek. A kolumbiai csapat, ahol egye­dül a Románia elleni talál­kozón bokazúzódást szenve­dett Faustino Asprilla bajlódik sérüléssel, a találkozó nagy esélyese: 34 mérkőzése alatt csak kétszer (!) szenvedett ve­reséget. Az egyesült államokbeliek­nek ellenben főhet a fejük. Bo­ra Milutinovic szövetségi ka­pitány két kulcsemberének, Eric Wynaldának és Claudio Kezdőkör Hogyan készülnek a csapatok? Reynának is kérdőjelessé vált a szereplése. Az előbbit allergiás betegsége, az utóbbit pedig térdínsérülése kínozza. A várható összeállítás, záró­jelben a mezszámokkal: Egyesült Államok: Meola (1) - Caligiuri (20), Balboa (17), Lalas (22), Kooiman (4) - Harkes (6), Dooley (5), Sor­ber (16) vagy Reyna (19), Ra­mos (9) - Stewart (8), Wynalda (11). Kolumbia: Cordoba(l)­Perez (20), Escobar (2), Perea (15), Herrera (4) - Rincon (19), Alvarez (14), Valderrama (10), Gomez (6) - Asprilla (21),Valencia (11). A Los Angeles-i Rose Bowl stadionban magyar idő szerint csütörtök hajnalban, 1.30-kor kezdődik a mérkőzés. A játékot az olasz Fabio Baldas vezeti. A-csoport: Románia-Svájc Minden bizonnyal forró pillanatokat él át szerdán mindkét csapat Detroitban. Er­re nemcsak a fedettpályás Pon­tiac Silverdome stadionban uralkodó közel 40 fokos hőség és 70 százalékos páratartalom okán lehet számítani, hanem azért is, mert Románia és Svájc válogatottja újabb érté­kes pondok) begyűjtésére te­het, és nyilván tesz is kísér­letet. Ami a helvéteket illeti, nekik - az Egyesült Államok legjobbjaival vívott döntetlen után - különösen kimagasló előadást kell nyújtaniuk ahhoz, hogy legyőzzék a kolumbiai válogatott ellen parádésan be­mutatkozott román nemzeti ti­zenegyet. Roy Hodgson, a svájciak angol szövetségi kapi­tánya tökéletesen tisztában van azzal, hogy védekező szelle­mű, óvatos futballal nem vihe­tik sokra a szárnyakat kapott ellenlábassal szemben. Svájc válogatottja az utóbbi időben amúgy sem jeleskedik a gólzáporos győzelmek dolgá­ban, sőt, inkább a békés dön­tetleneket részesíti előnyben. Noha mindezt nem önszántá­ból teszi, azért a bolíviaiakkal vívott gól nélküli vb-előké­születi mérkőzés, majd a det­roiti 1-1-es bemutatkozás az Egyesült Államok ellen azt bi­zonyítja: a gólszerzésben nem áll a gárda feladata magaslatán. A svájciak egyébiránt a sérülé­sek terén szerencsésnek mond­hatják magukat, hiszen Alain Sutter és a detroiti találkozón megsérült középpályás, Ciriaco Sforza is vállalja a játékot. Az első világbajnoki mérkő­zésén meggyőzőt produkált ro­mán válogatott jobb esélyekkel várja a szerdai összecsapást. Anghel Iordanescu legénységét feldobta a kolumbiaiak elleni 3-1, és ezúttal is a három pont begyűjtésére készülődnek. Ami Florin Raducioiu sze­replését illeti, a kolumbiaiak ellen két góllal igazolta, hogy felelőtlenség szabadon hagyni. Az olasz AC Milán csapatának idegenlégiósa a bajnoki szezon nagyrészét kispadon töltötte, így fűti a bizonyítási vágy. Bi­zonyos tehát, hogy a svájciak­nak nehéz dolguk lesz. A két válogatott várható összeállítása, zárójelben a mezszámokkal: Románia: Stelea (12) ­Belodediei (4) - Petrescu (2), Mihali (14), Prodan (3), Mun­teanu (7) - Popescu (6), Lu­pescu (5), Hagi (10), Du­mitrescu (11)- Raducioiu (9) Svájc: Pascolo (1) - Hot­tiger (2), Herr (4). Geiger (5), Quentin (3) - Ohrel(8), Bregy (6), Sforza (10), Sutter (7) ­Subiat (14), Chapuisat (11). A mérkőzés magyar idő szerint szerdán 22 órakor kezdődik a detroiti Pontiac Silverdome stadionban. A játékvezető a tunéziai Neji Joui lesz. • Az F-csoportban magyar idő szerint hajnali 1.30-kor leját­szott Hollandia-Szaúd-Arábia (2-1) találkozó utáni vélemé­nyek. Dick Advocaat, holland szövetségi kapitány: - Az első félidőben képtele­nek voltunk uralni a játékteret. Ijesztő első félórát volt kény­telen megélni a csapat, amely­ben a szaúdi válogatott egyér­telműen jobban játszott, sőt, gólt is lőtt. A második félidő már a miénk volt. Jött az első helyzet, majd az egyenlítő gól, a csapatrészek agresszív táma­dó futballt játszottak, tehát elé­gedett vagyok. Jorge Solari, a szaúd-ará­biaiak argentin szövetségi ka­pitánya: - A hollandok azt hitték, könnyű mérkőzés lesz. A ko­rábbi években valóban meg lehetett különböztetni erősebb és gyengébb csapatokat a vi­lágbajnokságon, de 1994-ben tudomásul kell venni, hogy nincs papírforma. A döntetlen reális eredmény lett volna. Ronald de Boer, holland csatár: - Jobban izgultunk a kelle­ténél, az ellenfél gólja hűtött le minket. Gaston Taument, a győzel­met jelentő holland gól szerzője: - Befelé csavarodott a lab­da, láttam, hogy kijön a kapus, de elvétette. Becsuktam a sze­mem, és a labda pontosan a homlokomra érkezett. A többit már tudják. Mohammad Al Jawad, szaúd-arábiai hátvéd: - Nem érdemeltünk vere­séget. A hollandoknak kizáró­lag azért sikerült a győzelem, mert nagyon szégyellték volna, ha kikapnak. A brazil-orosz (2-0) talál­kozó utáni vélemények: Carlos Alberto Parreira brazil szövetségi kapitány: • Öltözőfolyosó Ahogyan az edzők és a játékosok látták... A mérkőzések után a játékos, de az edzője is olykor másként látja a történteket, mint ahogyan a pályán meg­élték. Ezért is érdekesek ezek a vélemények, amikből most ismét közreadunk egy „csokorra" valót... - Utólag be kell vallanom, tartottam az oroszoktól. Ezért azután mindvégig józan ön­mérsékletre intettem játékosai­mat. Erre nem volt szükség. A vártnál könnyebben szereztük meg a három pontot. Raí brazil középpályás: - Nagyon vártuk az első fellépést. Túl hosszú volt az az idő, amit ki kellett várni az el­ső összecsapásig. Jómagam már ideges is voltam, a vártnál könnyebb győzelem, ha több góllal kellett volna nyerni, megtettük volna. Pénteken Ka­merun ellen lényegesen na­gyobb ellenállásra számithatunk. Mauro Silva brazil közép­pályás: - Jó úton indultunk el. Pavel Szadirin orosz szövetségi kapitány: - Ha olyan támadóink len­nének, mint Bebeto és Romá­rio, mi nyerünk. Dmitrij Harin orosz kapus: - Romário szuperklasszis. Gólja igazolta, hogy okkal fél­tünk tőle. Egy európai játékos sokkal inkább a másik sarokra indult volna el, mert a szöglet­rúgásnál inkább a rövid sarok­ra összpontosítanak. Romário a „hosszú oldalon" várt. Igaza volt. Ezért szuperjátékos! Romário (középen) egy gólt rúgott, egyet pedig kiharcolt a vele szemben megítélt büntetővel. Nem véletlen tehát, hogy az ellenfelek is a „szuperjátékos" jelzővei illetik. (MTI - Telefotó)